Raad stemt in met hogere belastingen „In feite is het gekkenwerk geweest Bezwaren tegen uitblijven verlengde Jagtlustkade patste subsidie oor Hallelujah utoweg N22 (loet bollenstreek aan ontlasten Afvalbak als reclamezuil ,;IDEN& OMGEVING QtidteQowtwd VRIJDAG ÏOOKTOBER 1986PAGINA 17 ommer botst ren vrachtauto )RHOUT Een 16-jarige jon- uit Noordwijkerhout is gister dag met diepe vleeswonden in linkerbeen en een gekneusde overgebracht naar het Acade- h Ziekenhuis in Leiden. De »n werd op de kruising ravenda mse weg Bergamolaan ereden door een vrachtwagen, lestuurder van de vrachtauto vanaf de 's Gravendamseweg ^af de Bergamolaan in. Hij laarbij de 16-jarige jongen, die >n bromfiets reed, over het J, De jongen reed in dezelfde ing als de vrachtwagen. Hij nd zich op het voetpad en daarom niet gezien. Meisje (16) aangerand LEIDSCHENDAM Een 16- jarige Leidschendamse is gis teravond tegen tien uur op de hoek van de Dillenburgsingel en de Prins Frisolaan aange rand. Het meisje stapte op het eindpunt van lijn 6 uit de tram en liep richting de Frisolaan. Plotseling sprong een man uit de bosjes. Hij greep haar vast en rukte het meisje haar blou se en broek van het lijf. Het meisje schreeuwde zo hard dat de man op de vlucht sloeg. De aanrander was ongeveer der tig jaar oud, droeg een oorring en had zwart krullend haar. Warmonds kruispunt blijft problematisch WARMOND Na de reconstructie van het ingewikkelde kruis punt van de Herenweg, Oranje Nassaulaan, Van Wassenaar- straat, Padoxlaan en Sweilandstraat in Warmond blijken alle problemen daar nog niet opgelost en wellicht zijn de moeilijkhe den ook onoplosbaar. Tot die conclusie kwam gisteravond de commissie openbare werken. De heer B. Schavemaker (PW) vond de situatie voor de fietsers nog lang niet optimaal en noemde met name het fietspad vanuit de wijk Lommerlust naar de Van Wassenaarstraat niet veilig. Ook de opstelling van linksafslaande auto's vanaf de Oranje Nassaulaan en de Herenweg riep nog vragen op. De directeur gemeentewerken deelde mee dat nu pas het hele verkeerslich tencircuit volgens plan werkt en dat de beoogde kortere wacht tijden voor de stoplichten nu dus pas gemerkt worden. Wethou der C. Dalhuisen deelde verder mee dat het rapport inzake eventuele renovatie van de sportzaal Klim Op gereed is maar dat het nog niet door het college van B en W is bestudeerd. Wel wist de wethouder alvast te melden dat er voor de renovatie een bedrag van 750.000 gulden genoemd wordt. Brommer geschept HAZERSWOUDE-DORP Een 18-jarige bromfiet ser uit Hazerswoude is gis teravond met hoofdletsel naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden ge bracht nadat hij op de Dorpsstraat was geschept door een auto. De automo bilist, een 37-jarige man uit Hazerswoude, reed over de Dorpsstraat (van uit de richting Gemene- weg) en wilde linksaf een zijstraat inslaan. Daarbij zag hij zijn 18-jarige dorps genoot over het hoofd. lordwijk trekt er half miljoen voor sociaal- ltureel werk 1RDWIJK De raads- tjissie voor welzijnsza- wil het sociaal-cultureel ramma voor 1987 onge- gd laten. Dit houdt in volgend jaar hetzelfde ag voor het sociaal-cul- e werk kan worden be- als in 1986, derhalve een half miljoen gul- (VVD) sprak zijn te- telling uit over de ge- belangstelling voor de aire vergadering van de al-culturele raad. Aan- w waren zeven vertegen- fdigers van de wijkvere- igen, drie van de mu- korpsen, een van Oud- rdwijk en een van de (rlandse Vereniging van vrouwen. Het raadslid nde dit een minimale af- jeling van het plaatselijk nigingsleven. Wat de idies betreft ging de accoord met de hand- ng van het subsidiebe- voor 1987 („het kan niet irs"), maar voor de vol le jaren zou zijn fraktie tuatie opnieuw bekijken, nhoorn (Noordw. Bel.) ng aan op het snel uit- ngen van een plan van pak, mochten er ooit kor- |en komen. „Wij zijn ont- end blij, dat de gemeente water van Brinkman niet maar over de Noordwijkse ter laat lopen", verklaar- mtvrouw Kramer-Crama idA). BEGROTING LISSE AANGENOMEN LISSE De gemeente raad van Lisse heeft zich in meerderheid geschaard achter de begroting van 1987. Dat betekent dat de door het college voorge stelde extra verhogingen met 1% van zowel de on roerend goedbelasting als de reinigingsrechten door gaan. Het goedkeuring van de be groting had gisteravond plaats tijdens de finale zitting van deze begrotingsbehandelingen, die zonder veel strijd en tegen- stribbelarij zijn gepasseerd. L eerdere gelegenheden hadden zowel de VVD als het CDA hun bedenkingen geuit over het nieuw te voeren beleid en de wijze waarop dat gefinan cierd gaat worden. Het CDA is van mening dat niet ad-hoc een belastingverhoging toege wezen moet worden om een bepaald beleid te kunnen uit voeren, maar dat dit in één groot geheel gezien moet wor den. De VVD-fraktie maakte zich sterk voor het reserveren van bedrag uit de extra in komsten, vooral met het oog op de dreigende kortingen op sociaal cultureel werk. Het college verdedigde zich door te stellen dat de extra verhoging niet nodig is om nieuw beleid te voeren. Burgemeester Van der Kroft zegde toe, dat het college zich in zal spannen om het meeijarenperspektief voor 1988 tot en met 1990 sluitend te maken. Tijdens de stofbehandelingen waren uiteraard ook andere min of meer aktuele zaken aan de orde. Zoals het Poel- huys en de bouwlokatie bij Huis ter Beek. Ook werd ge sproken over het parkeerdak die in het winkelcentrum Blokhuis zou moeten komen om het verlies van een aantal parkeerplaatsen op te van^, als Albert Hein gaat uitbrei den. De herinrichting van de Heereweg en het Vierkant zal nog uitgebreid onderwerp van gesprek worden. De PvdA/ PPR wil het liefst de Heere weg afsluiten, maar het college voelt daar weinig voor, mede gesteund door de mening van de betrokken winkeliers. Wet houder G. v.d. Berg zegde toe dat uitgezocht zal worden hoe het nu verder moet met de privatisering (van de sportvel den en de gemeentelijke sport hal bijvoorbeeld) en dat wordt gewerkt aan het beleid om be lasting te kunnen kwijtschel den. DEN HAAG/SASSEN- HEIM Enkele Sassen- heimse burgers en bedrij ven proberen toch de ver binding tussen de Jagt lustkade en de Warmon- derweg te bewerkstelli gen. Zij hebben bij de pro vincie bezwaren inge diend tegen het beste- mingsplan Jagtlust. Gisteren vergaderde een commissie van Gedepu teerde Staten (GS) over de bezwaren. Ook op gemeentelijk niveau is er uitgebreid gediscus sieerd over het doortrekken van de Jagtlustkade. Bedrij ven en bewoners vinden dat hoognodig. Als de verbinding er niet komt, moet het ver keer gebruik maken van de Hoofdstraat en de Wasbeker laan, bepaald geen ideale si tuatie. B en W van Sassen- heim staan aarzelend tegen over doortrekken van de Jagtlustkade. Dat zou een dure operatie worden. De ge meente is momenteel in on derhandeling met Rijkswa terstaat over een zo goed koop mogelijke oplossing. In het bestemmingsplan is het tracé voorlopig open ge houden, maar omwonenden en bedrijven willen dat de grond definitief de bestem ming van weg krijgt. De Pro vinciaal Planologische Com missie (PPC) heeft GS in dit geval negatief geadviseerd, omdat ze ondanks de goede argumenten van de bezwaar makers vindt dat mogelijk heden opgehouden moeten worden. Ook tegen de uitbreidings mogelijkheid van de machi nefabriek West End is be zwaar gemaakt, omdat om wonenden overlast van het bedrijf vrezen. De PPC is echter van mening dat de ei sen die aan de uitbreiding gesteld worden (onder meer een geluidsscherm) voldoen de zijn. ÖRDWIJK Het Chr. gemengd koor Hallelujah krijgt van femeente Noordwijk alsnog een subsidie van 5000,- om vol- p jaar de Matthöus Passion te kunnen uitvoeren. Maar het is voor de laatste maal. Ivankelijk was het gemeentebestuur van mening, dat aan het taijkse koor geen financiële bijdrage meer diende te worden itrekt. Reeds vijftien jaar subsidieert Noordwijk, met de ge- jnte Katwijk de jaarlijkse uitvoering van de Matthüus Pas- I. Het feit dat de Noordwijkse dirigent Johan Admiraal het ren ook de uitvoering van de passie-muziek leidde, was daar vreemd aan. Nu deze muziekmeester is teruggetreden, dien- let Oratoriumkoor „Soli Deo Gloria" uit Noordwijk zich aan rond Pasen '87 de Johannes Passion te mogen uitvoeren. |e wens leefde reeds lange tijd bij het koor uit de badplaats, gemeentebestuur op zijn beurt voelde er niets voor om twee ion-uitvoeringen te subsidiëren en liet het bestuur van Hal- ah weten, dat de subsidiekraan zou worden dichtgedraaid. >n deze beslissing tekende Hallelujah protest aan. Als argu- t voerde het Katwijkse koor aan, dat orkest en solisten Is een jaar tevoren waren gecontracteerd., Mocht de gemeen- oordwijk niettemin tot stopzetting van de subsidie besluiten, dreigde het koor in financiële problemen te geraken. Het uur van Hallelujah sprak verder ziin teleurstelling uit, dat een prettige 16-jarige relatie, zo abrupt een einde kwam. het dringende verzoek om desnoods voor de laatste maal tot idieverlening over te gaan heeft het gemeentebestuur ge- gegeven. De commissie voor welzijnszaken ging daarmee ravond accoord. GIO De aanleg van de autoweg N22 tussen Hillegom en )nenburg zal de bollenstreek verlossen van een hoeveelheid tgaand verkeer van en naar Schiphol. De provincies Noord- Zuid-Holland en onder meer de gemeenten Hillegom, Lisse, jrdwijkerhout en Sassenheim hebben het Rijk geadviseerd i weg aan te laten leggen. Igaat dan met name om het zuidelijk deel van de N22 tussen S20 (Nieuw-Vennep-Hillegom) en de A44. Het plan om dit eelte van de weg niet aan te leggen wordt door provinciale luren en betrokken gemeenten sterk afgeraden. Aanbevolen »dt de N22 zodanig aan te leggen dat deze vanuit noordooste- 6 richting op de S20 aansluit, dan de S20 volgt tot de Nieu- jkerktocht en vervolgens weer in zuidelijke richting door- de huidige bollenroute en op de route via de N22 zouden keersmaatregelen moeten worden getroffen die het gebruik i de N22 stimuleren. Er kunnen aftakkingen worden ge- Ikt van de nieuwe weg ter hoogte van Hillegom en Lisse. In «gom zou een aftakking het industrieterrein goed bereikbaar ten. In Lisse zou eerst onderzocht moeten worden of het ma- [van een aftakking wenselijk is, gezien de gevolgen voor het led dat dan doorsneden gaat worden. uizen langs Zilkerduinweg ZILK Er mogen langs de Zilkerduinweg 15 woningen ge- wd worden. Gistermiddag kreeg de gemeente Noordwijker- telefonisch fiat van de provincie. Voor zes huizen was al 'temming, maar de gemeente heeft daarna het bouwplan uit- reid tot 15 huizen in lintbebouwing op het stuk woeste grond st bakker Pompe. Er zullen nu zes premie-A woningen ko rt. waarvoor ook de subsidie al is toegezegd. De overige negen rtingen worden premie-C woningen. Of dit koop- of huurwo- gen worden is nog bekend. De raad zal daarover nog een be- t moeten nemen. Voor deze laatste negen huizen is overigens geen rijkssubsidie toegezegd. Men hoopt dat geld te krijgen ie herverdeling van de subsidie van 1986 of anders toch bij itibsidieverdeling in het begin van 1987. VERBOUWING JOIN-ONDERKOMEN AFGEROND NOORDWIJK Met nauw verholen trots kijkt JOIN-voorzitter Alex Ou wehand rond in de nieu we podiumzaal van het gebouw aan de Wetering- kade. De verbouwing van het Noordwijkse sociaal- cultureel centrum is rond. Na ruim twee jaar keihard ploeteren. „In feite is het gekkenwerk geweest. Je mag als ge meente best een bijdrage van de betrokkenen ver wachten. Maar in ons ge val stond dat gelijk aan het werk van een aanne mer. Er was heel veel ge specialiseerd werk. Ge lukkig hadden we daar vrijwilligers voor. Maar eigenlijk waren de eisen van de gemeente veel te hoog", aldus Ouwehand. Met de voltooiing van de po diumzaal is de laatste fase van de verbouwing afgerond. Vanwege de omvang van het gebouw en het gebrek aan geld was die herinrichting in vier delen opgesplitst. Eerst werden de creativeitsruimten ingericht en de bruikbare ma terialen uit het voormalige JOIN-gebouw aan de Sint Je- roensweg gesloopt. Daarna werd de bovenzaal voor de dagopvang ingericht. De vier de fase was de inrichting van de podiumzaal. Ouwehand: „We moesten telkens wel in fases werken, omdat we geen geld hadden. We moesten tij dens de verbouwing echt alles bij elkaar schrapen Met name de laatste fase be zorgde het bestuur van het so ciaal-cultureel centrum de no dige kopzorgen. De kosten van het isoleren van de podi umzaal bleken beduidend ho ger uit te vallen dan men eerst had gedacht. „De zaal was wat geluid betreft zo lek als een mandje. Ook was er heel veel galm en dus een slechte akoestiek. De extra voorzieningen kostten veel geld, en we hebben heel wat moeten onderhandelen voor dat we dat bij elkaar hadden. Maar het is nu klaar. De zaal is heel goed geïsoleerd. We voldoen aan de eisen in de wet op de geluidshinder. Dat is belangrijk, want er staan de nodige huizen omheen. En we willen een goed contact met de omwonenden houden", al dus Ouwehand. Ook werd de gemeente begin dit jaar om extra geld ver zocht om het gebouw beter te beveiligen. Een serie inbra ken hadden JOIN al de nodi ge schade opgeleverd. Al met al hebben de bestuursleden van JOIN heel wat moeten „collecteren" om de eindjes aan elkaar te knopen. De to tale kosten van de verbouw worden door Ouwehand op zo'n 450.000 gulden geschat. Gemeente, provincie en in stanties als het Julianafonds en het Anjerfonds hebben in de kosten bijgedragen. „Het was opvallend dat de provin cie en die steunfondsen eer der bereid waren om bij te springen dan de gemeente. Die begrepen beter dat er in een dorp voorzieningen moe ten zijn. De gemeente pro beerde vooral de begroting sluitend te krijgen. We heb ben echt heel veel met het college overlegd. Wethouder Bedijn dacht altijd mee en steunde ons ook wel, maar je bent toch afhankelijk van de partijen in de raad". Hij herhaalt dat de gemeente zijns inziens te hoge eisen aan de zelfwerkzaamheid van de JOIN-vrijwilligers heeft ge steld. „Men zegt vaak: met zelfwerkzaamheid is het een stuk goedkoper. Dat klopt meestal niet, want tijdens de. verbouwing ligt alles stil en vallen dus ook je inkomsten weg. Zolang die verbouwing duurt, teer je in op je eigen vermogen. Uiteindelijk ben je niet echt goedkoper uit dan wanneer de verbouwing pro fessioneel en dus sneller was uitgevoerd. De energie van de medewerkers gaat ook in de verbouwing zitten en dat gaat ten koste Van de aandacht voor de activiteiten. We zijn nu gelukkig met het resultaat, maar zoals het gegaan is zou den we het geen tweede keer meer doen". De voormalige jongensschool op de hoek van de Wetering kade en de Zeestraat heeft ook de beschikking over een moderne plateau-traplift voor invaliden. Kosten: 43.000 gul den. „Een mooi ding", aldus Ouwehand. „Invaliden kun nen er met hun rolstoel ge woon oprijden en hem zelf bedienen. De gemeente vond het ook een mooi initiatief, maar wilde er geen cent aan uitgeven. We kregen uitein delijk de volledige steun van het Nationaal Revalidatie Fonds, wat vrij uitzonderlijk Toekomst Ondanks hun teleurstelling over de schrieperige houding van de overheid ten opzichte van het sociaal-cultureel werk („Vergis je niet, het buurt huiswerk heeft de laatste ja ren heel wat vernieuwende zaken als vrouwenemancipa tie en kinderopvang op gang gebracht") zien voorzitter Alex Ouwehand en secretaris Joke van Zuylen de toekomst rooskleurig tegemoet. De ruim 60 vrijwillige medewer kers hopen het Noordwijkers van allerlei pluimage naar de zin te maken. Daartoe is JOIN dat vroeger voor JOngeren Initatief Noordwijk stond, maar tegenwoordig ge woon „samen" betekent enige jaren geleden opgedeeld in vier werkgroepen: Jeugd, Jongeren, Volwassenen Krea- tief en WAO/AWW. Elk van de werkgroepen organiseren activiteiten voor hun achter ban. Die variëren van klaver jassen en houtbewerken tot disco-avonden met „eigen harde compleet uit je bol mu ziek" op zaterdag of „minder harde half uit je bol muziek" op vrijdag. Nu de podiumzaal gereed is zullen er geregeld bands op treden, die in samenwerking met de Stichting Kulturele Actviteiten Noordwijk (SKAN) naar de bloemenbad- plaats worden gehaald. De Amsterdamse Tröckener Kecks bijten morgenavond de spits af. Voor 21 november staat Claw Boys Claw al op het programma. De podium zaal wordt ook voor andere activiteiten benut, onder meer voor de cursus yoga. Ouwehand laat tot slot nog even zien hoe een andere ruimte in het gebouw in een mum van tijd van een ont moetingsruimte voor de wat oudere Noordwijker wordt omgetoverd in een heuse dis co voor de jeugd tot en met 15 jaar oud en zegt: „Het is echt bijzonder dat die vier doel groepen van JOIN allemaal in eén gebouw zitten". PAUL VAN DER BIJL Deze knalgele, driehoeki ge afvalbak (op de hoek Hoofdstraat/Bomstraat) is een van de vijftig die enkele weken geleden in Noordwijk aan Zee zijn geplaatst. De bakken staan in de Hoofdstraat, op de Koningin Wilhelmi- na Boulevard en De Grent. De gemeente Noordwijk is dik tevreden over deze kingsize afva lemmers; men wil er zo nog wel een paar hon derd hebben. Op zich geen wonder, want de gele bakken zijn gratis geleverd door een recla mebureau. De gemeente reiniging heeft ze ge plaatst en moet ze af en toe legen. De gele baken worden onderhouden door het reclamebureau, dat, en dat zal geen ver wondering wekken, als tegenprestatie wervende teksten op de afvalcon tainers gaat aanbrengen. Deze holle reclamezuilen hebben nogal wat voor op hun voorgangers, de emmertjes die aan lan taarnpalen en andere pa len waren bevestigd. Er kan veel meer afval in de gele bakken, ze hebben een klapdeurtje zodat kwalijke geuren en dam pen in de zuil blijven en verder staan ze op een betonnen voet van 80 kilo. De „vandaalgevoe ligheid" is daarmee een stuk kleiner, al krijgen twee of drie onverlaten zo'n zuil op zijn kant, zo is al gebleken. Oegstgeest verkoopt grond Bastion-hotel OEGSTGEEST De gemeen te Oegstgeest is bereid de grond aan de Rijnzichtweg te verkopen voor de bouw van een Bastion-hotel. De leden van de commissie financiën stelden zich gisteravond posi tief op ten aanzien van de ver koop. Raadslid Vissers (D'66) noemde de grondprijs voor het parkeerterrein aan de lage kant. Wethouder Van Veen: „Wij hebben er stevig over on derhandeld. Het door Bastion aan te leggen parkeerterrein voor plusminus 40 auto's blijft mede openbaar toegankelijk en verder komen alle andere verkeersvoorzieningen ten las te van Bastion". De gemeente Oegstgeest houdt aan de trans actie zo'n 2 XA ton over. Dit bracht raadslid Vissers tot een voorstel. Later op de avond kwam namelijk de vast stelling van de tarieven sport accommodaties, reinigings rechten, rioolrechten en on roerend goedbelastingen ter sprake. Met het overschot op de begroting '85 (5 ton) en de inkomsten van het Bastionge- beuren (2 V> ton) stelde Vissers voor de tarieven van deze za ken en belastingen voor één jaar niet te verhogen. Wethou der Van Veen verklaarde zich daar „vierkant tegen" gezien de geringe reserves die de ge meente heeft.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17