„De tijd is niet bemomaar er gebeurt ook een boel moois... Groei van RIO moet ïloor kunnen gaan [BILJARTERS RIJNEGOM VEERTIG JAAR A CTIEF Ontvluchte gevangene na verlof weer op dievenpad BEIDEN OMGEVING SieidóeQowicmt VRIJDAG 10 OKTOBER 1986PAGINA 15 PATER L.F.KRAMER S.J. VAN LISSESE ST.AGATHAKERK 25 JAAR PRIESTER Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ot' schriftelijk vertellen wie u graag in,deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. „Ik moet mijn preek nog ma ken, dus ik heb niet al te veel tijd voor een gesprek", ver ontschuldigde de pastor zich twee dagen geleden, terwijl het priesterkoor van de neo gotische „St.Agatha" in Lisse, met zijn „bogen naar den hoge" weieens de „kathe draal der Bollenstreek" ge noemd, al door de koster die er een elpee met schoon klinkende orgelmuziek bij had opgezet („Anders kan hij niet werken", vertelde de pastor me) met kostelijke nazomerse bloemen werd versierd. Want zaterdag en zondag is het feest in de grote „dubbelparochie", zowel in het „oude" dorp als in de „uitbreiding" van de Poelpol der. Pater Leonardus Frede- ricus Kramer s.j. (58) was op 31 juli j.l. 25 jaar priester, „maar in vakantietijd wordt er alleen maar vakantie ge vierd en daarom heeft het parochiebestuur me dit weekend te pakken". Zater dagavond in het voor de weekeinden afgehuurde dorpscentrum „Poelhuis", U1 met een eucharistieviering en gelegenheid tot gelukwen sen. en zondag in de Agatha- kerk, waar om 10 uur de eu charistieviering is met recep tie na tot ca.14.00 uur. Het kon best eens druk gaan worden, want de Agatha-pa- rochie (die pastoraal gerund wordt door pastor Kramer en zijn collega pater F.Grol msc) telt meer dan 6300 geboek staafde al dan niet gelovige katholieke zielen, van wie bijna de helft in de Poelpol der woont. Maar steeds min der schapen trekken, ook in Lisse, naar de schaapsstal. Wie pastoraal begaan is en voor een tastend contact „ka tholieke" adressen langsgaat, krijgt vaak te horen. „Nou nee; wij zijn er mee gestopt". In de grote kerk zijn achterin rijen banken weggehaald, als een overbodig „surplus". Daar staan nu tafels en stoe len, als voor een gezellig zitje d onder de hanebalken van St.Agatha. Je moet je thuis kunnen blijven voelen in een huis dat minder een Gods huis maar meer een gezellige huiskamer is geworden. S.J. als ideaal Pater Kramer: „Vroeger, een Pastor L.F.Kramer s.j., geruggesteund door de St.Agatha-kerk in Lisse: „Priester tussen gisteren en morgen" jaar of 60, 70 geleden, concur reerden de parochies tegen elkaar op met hun nieuwe kerken die groot en indruk wekkend moesten zijn". Niet alleen de Agatha hier werd „kathedraal der Bollen streek" genoemd, maar ook de Pancratiuskerk van Sas- senheim. In de buurtschap De Engel verwachtte men een halve eeuw terug veel woningbouw en daarom zette een geestdriftig kerkbestuur er maar alvast een kanjer van een koepelkerk neer die daar nu als ruimteobject een zaam over de verre velden staat uit te kijken. Vandaag loopt men niet zo hard meer in de kerkgang. De geestelij ke fut is er bij velen uit. Maar met dat oogmerk is Leo Kramer destijds geen priester geworden. Hij trad in bij het keurkorps van het pauselijk gezag, de Sociëteit van Jezus, en werd derhalve jezuiet. „Dat ideaal was gegroeid op het Ignatiuscollege in Am sterdam. Je had daar banden met die paters, daar groeide je in". De jezuieten, weet ik zelf van vroeger, werkten onder de intelligentsia van de roomse jeugd met een bij zondere wervingskracht. Zo werden er altijd wel vruch ten ter verdediging van het geloof geplukt. Zo werden ook de jonge Am sterdamse tweelingbroers Kramer voor een ideaal ge plukt. Pastor Leo Kramers broer was tot voor kort supe rior in Den Haag, op het Aloysiuscollege. Ik beperk me maar tot de Lissese "jubi laris. Hij trad in in de Socië teit in '47 en werd „op hoge leeftijd" (volgens de jezuieti- sche discipline duurde het al lemaal drie jaar langer dan bij, zeg maar, „wereldheren") in '61 priester gewijd. De je zuieten; zwarte toog en smal le ceintuur, de bonnet met vier verticale vlakken meest al studentikoos achter op het hoofd en zich voortbewegend met gezwinde tred, hun col leges beademend met hun spiritualiteit. En ze droegen dikwijls voorname familiena men, naar het voorbeeld van hun stichter, Ignatius van Loyola. Dat was het Gezel schap van Jezus. Vandaag loopt pater Kramer er vlot en modieus bij in een sportcom- binatie, groene sokken met een motiefje en een correct gestrikte das. Dat was wel even anders dan een decen nium of twee geleden, toen de priesters die zich van hun togen wensten te ontdoen, carte blanche kregen en zich geheel onwennig in „het bur ger" gingen hijsen, met das sen die er als touwtjes bijhin- gen. De zielzorg heeft het er mee moeten doen. Pater Kramer, wiens toog irf- middels ook tussen de motte- ballen hangt, was in zijn eer ste priesterjaren sterk be trokken bij het club- en buurthuiswerk in de Jordaan van zijn vaderstad Amster dam. „Als Amsterdammer had ik daar wel feeling voor, maar in die tijd, ruim twintig jaar geleden, was de onker kelijkheid al vrij hoog in die oude stadswijk. Het rommel de in het begin der zestiger jaren al aan alle kanten; het begin van de vernieuwing was trouwens al op gang ge komen in de laatste jaren van Pius XII. Enfin, ik had aan vankelijk priester-leraar wil len worden, maar dat feest ging niet door omdat ik een paar examens wiskunde niet rond kon krijgen. Ik heb daar nu geen spijt meer van". In '70 werd pater Kramer ge plaatst in Hendrik Ido Am bacht, als bouwpastoor van een nieuwe kerk, de H.Nico- laas. „Ik had daarbij de hulp van mensen die van wanten wisten in de bouwwereld. Daarbij wilde ik inspringen waar ik kon". Priesters ver kasten toen nog vrij vaak; de spoeling was nog vrij rede lijk, ofschoon de eerste blaad jes al gevallen waren. In '77 werd pater Kramer benoemd in de Christus Verrijzenispa- rochie van Zeist. Daar is hij ook zeven jaar zielzorgelijk bezig geweest: „Alles gebeurt bij mij in periodes van zeven jaren; mager of vette, dat moet een ander maar uitma ken". Op 1 september '84 werd pa ter Kramer de opvolger van de overleden pastoor G.Straathof in Lisse. In de afgelopen twee jaar heeft pastor Kramer „St.Agatha" leren kennen als „een actieve parochie waar veel gebeurt. Er zijn heel wat werkgroe pen, vaak „dubbele" werk groepen met veel medewer kers die of in het dorp of in de Poelpolder zich op paro chieel terrein begeven: litur gie, katechese en zo meer. Wij hebben ook twee volwas senen-koren en twee kinder koren. Voor het tienerkoor is gelukkig weer een dirigente gevonden en het is nu maar weer even wachten op een organist. Daar is ook de „tuingroep" van 65-plussers die het groen rond kerk en pastorie onderhoudt. Ook zo iets behoort bij de „St.Agat ha", daar zouden we echt niet buiten kunnen". Almaar vergaderen „Helaas", verzuchtte pastor (anderen zeggen weer pater) Kramer, „helaas moet ik zeg gen, dat mijn zielzorgelijke bemoeiingen erg beknot wor den door het veelvuldig ver gaderen over alles en nog wat. Dat hoort er de laatste tijden bij, dat is de structuur nu eenmaal tegenwoordig. Als je niet vergadert houdt de zaak op. Maar daardoor is het contact met de parochia nen wel erg mager gewor den; er is nauwelijks meer gericht huisbezoek mogelijk. Ja, je ontmoet elkaar soms al leen bij dopen, huwelijken of begrafenissen of bij bezoeken in het ziekenhuis; daar leer je elkaar dan pas kennen. Nie mand is daar helemaal geluk kig mee. Maar het kerkelijk bedrijf moet draaiende blij ven en als pastor ben je toen nog wel de motor van dat be drijf. Er zijn ook wel proble men met het opvullen van vacatures, maar dat heeft elke parochie wel". „Het loopt weieens moei zaam", vindt pater Kramer, „maar er zijn ook leuke din gen hoor. Ik wil niet de in druk maken een klager te zijn. Het is niet uitsluitend zorgelijk in onze parochie. Vooral die inzet van velen voor het geheel, daar kan ik heel blij mee zijn. Dat is op zich al een hele steun. We verkeren nu een keer in een zorgelijke tijd voor die kerk in ons land. Het is niet be moedigend; velen haken af. Maar er is ook een aantal mensen met enorme belang stelling voor de dingen van het geloof. Er wordt veel meer aan de bijbel gedaan dan vroeger, en er is een stroom van religieuze litera tuur die een grote afzet heeft. Er gebeurt ook een heleboel moois. Men spreekt wel van een opleving, zeer zeker. Maar bij een kleine groep". In elk geval houdt pastor Kramer straks een preek die niet slechts voltooid is, maar ook zal klinken als een klok die moet nabeieren in de luisterende zielen. Daar hoeft niemand bezorgd om te zijn: „Priester zijn tussen gisteren en morgen". De jezuiet Leo Kramer neemt een beetje af stand van zijn eigen zilveren jubileum. „Dat feest is op zichzelf niet zo gewichtig, maar we gebruiken het in de „St.Agatha"-gemeenschap als een opstap voor een paro chieel jaarprogramma. Het thema daarvan zou kunnen zijn: „Het priesterschap van het Godsvolk". Daar moet aan gewerkt worden. Zegt u maar gerust: er is weer ge noeg werk aan de winkel in de „Agatha"!" Dit geef ik hierbij de lezer maar even door. ^DIRECTEUR VAN BRITSUM BIJ AFSCHEID: li KJ T 1' .LEIDERDORP „Er zijn iMmensen die zeggen dat het L jRIO onderhand groot ge- Pfnoeg is geworden. Dat het ^nu maar eens afgelopen "moet zijn met de uitbrei- j ding. Maar daar ben ik öjjhet niet mee eens. Als je jviziet dat het bedrijfsleven uijzit te springen om mensen vedie van onze school ko mmen en het aantal aan meldingen in ogenschouw ineemt, dan kun je geen ^leerlingenstop instellen, ;vind ik. Dan onthou je ^jongeren een baan, in deze !°|tijd met veel jeugdwerk loosheid". Voor directeur J.C. van Britsum (59), de ^geestelijke vader van het Rijnlands Instituut voor ^Ondernemersonderwijs Jaan de Leidsedreef in Lei derdorp is de opbouw van fozijn school in de afgelopen >sll8 jaar één grote strijd ge- Gweest. Een strijd voor de herkenning van het detail- hjhandelsonderwijs en voor ^behoorlijke accommodatie gjvoor leraren en leerlin gen. "'De heer Van Britsum maakt per 1 november gebruik van de VUT-regeling. Drs. W. BiBleijie volgt hem op. Niet al- ™leen het RIO, maar het detail- handelsonderwijs in heel Ne derland raakte daarmee een belangrijk pleitbezorger kwijt, want de heer Van Britsum was ook voorzitter van de commis sie public relations van de Vereniging Directies Detail handelsscholen. Vanaf het prille begin heeft de scheiden de directeur zijn onderwijs goed „verkocht". Het resultaat: een explosieve groei van 38 leerlingen in 1968 naar 1100 nu en bijna gegarandeerd werk voor alle RIO-schoolver- laters. De heer Van Britsum heeft een horeca-achtergrond en die •verloochent hij niet. Een wel voorziene bar in zijn flat ge tuigt daarvan. „Met een glas in de hand worden de beste idee ën geboren", stelt hij. Mensa Directeur Van Britsum is ge boren en getogen in Leiden. Na een aantal Indische jaren en een MO-opleiding Boek houden kwam hij in 1953 als administrateur terecht bij het Prytaneum, een universitaire instelling voor ongeorganiseer de studenten. Daar bouwde hij met anderen de mensa op, die in korte tijd één der grootste van Nederland werd. „Toen ik voor de keuze bedrijfsleven of onderwijs kwam te staan, werd het echter onderwijs, aangezien mijn vrouw ook al tijd in het onderwijs heeft ge zeten", vertelt de heer Van Britsum. Na een paar maan den moderne bedrijfsadmini stratie te hebben onderwezen op scholen in Den Haag werd hij echter benaderd om in Lei den het lagere detailhandels- onderwijs gestalte tegen. „In mei 1968 werd ik directeur van een school. Van een nog niet bestaande school dan, want er was alleen een stuk papier en ik". Er werd geld geleend om ad vertenties te zetten, er werd een voorlichtingsavond gehou den en dat leverde 38 aanmel dingen op. De Leidse Detail handelsschool (LDS) was gebo ren. Twee noodlokalen aan de Oosterkerkstraat vormden het eerste onderkomen. Na een ja renlange zwerftocht van tijde lijk gebouw tot tijdelijk ge bouw werd in 1977 door Prins Claus het huidige hoofdge bouw aan de Leidsedreef geo pend. RIO I is inmiddels al uitgebreid met RIO II, dat op 27 oktober officieel wordt geo pend. RIO II heeft de depen dances Asserstraat en Suma- trastraat in Leiden overbodig gemaakt. Niettemin is er toch nog een dependance aan de Zijldijk nodig, hetgeen, gezien de explosieve groei van het onderwijs, alweer een verlan gen naar een RIO III heeft doen ontstaan. „Ik was vanaf het begin af en thousiast voor deze vorm van onderwijs. De opleiding is zeer praktisch en sluit direct aan op het bedrijfsleven. Je leert over het algemeen alleen maar din gen die je later ook gebruiken Directeur J.C. van Britsum voor zijn beide RIO's. kunt. Ik had laatst een ge sprek met een bankdirecteur die tevreden was over een leerling van ons, omdat deze van aanpakken wist. Dat pro beren we de leerlingen hier ook bij te brengen. Ze worden zelf op school aangepakt. Wie zich niet aan de regels houdt krijgt strafcorvee. We hebben hier nog steeds de „kauwgom- ploeg" op vrijdagmiddag; ge noemd naar de eerste leerlin gen die bij wijze van straf kauwgom moesten verwijde ren van de onderkanten van de bureaus. Nu de meeste kauwgom onderhand wel weg is, zijn dat andere vervelende karweitjes geworden, maar de benaming bestaat nog steeds". De harde aanpak lijkt de groeiende populariteit van de school alleen maar goed te hebben gedaan. Daartoe droe gen ook de voorlichtingsfilms „Op weg naar het onderne mersschap" en „Na de laatste schoolbel" bij, via de Vereni ging Directies Detailhandels scholen voor de gehele onder wijssoort gemaakt. „Het laten zien wat de leerlingen doen op school en ze laten vertellen hoe ze terecht zijn gekomen bleek een veel betere reclame te zijn dan welke voorlich tingsbijeenkomst dan ook", al dus de heer Van Britsum. Het reclame maken is de school overigens met de paplepel in gegoten. Dat is immers één van de vakken die wordt ge geven. Vignetten en wervende affiches worden zelf, vaak bij wijze van wedstrijd, ontwor pen. „Een affiche ter stimule ring van het vrouwelijk on dernemersschap, dat is laatste activiteit voor de public rela tions van de VDD", vertelt de heer Van Britsum. De VUT betekent voor de heer Van Britsum tevens „Volop Uitgebreid Trimmen", want hij is van plan veel te gaan fietsen met zijn vrouw, die dit jaar afscheid heeft ge nomen van de Leidse Rem brandt scholengemeenschap als gymnastieklerares. „En we gaan veel reizen naar het bui tenland maken. Anderen mo gen het werk nu overnemen", stelt hij. Het RIO neemt op vrijdag 31 oktober om 15.00 uur officieel afscheid van de directeur in RIO I, waarna vanaf 17.00 uur een receptie volgt in RIO II. FRANK BUURMAN oijZOETERWOUDE De Zoeterwoudse bil jartvereniging Rijnegom bestaat 40 jaar. In 'ê/het kader van dat jubileum wordt morgen 'fi|van half drie tot half vijf een receptie gehou- aiden in het clublokaal, café Rijnegom aan de <#Hoge Rijndijk. Tevens zal tijdens die bijeen komst de prijsuitreiking plaatsvinden van de EXpubileumtoernooien. -"De vereniging werd officieel op oktober 1946 ®en feit. Als naam werd-gemakshalve maar de naam van het onderdak verschaffende café gekozen. Onder aanvoering van de eer ste voorzitter, Sam Groen, een legendarisch figuur als het om de biljartsport gaat, ging Rijnegom van start. Naar uitwedstrijden gin gen de biljarters toendertijd per fiets. Ge speeld werd in de zogenaamde verlofsloka len, hetgeen betekende dat er slechts bier werd geschonken en geen „kleine glaasjes" alcohol. Maar in die dagen waren daar wel oplossingen voor; na afloop van de „biljart- potten" was er in de privésfeer (achterkamer van de eigenaar) nog gelegenheid genoeg om bij menig borreltje na te praten. Rijnegom heeft goede biljarters voortge bracht. Jan van Velzen was een topper en het gebeurde nogal eens dat spelers van Rij negom wisten door te dringen tot finales van de persoonlijke (bonds)kampioenschappen. Een hoogtepunt was voorts de komst van het super-trio Raymond Ceulemans, Rinie van Bracht en Verlouw naar Zoeterwoude in het kader van de viering van het 700-jarig be staan van de gemeente. Met 65 leden behoort Rijnegom tot de groot ste biljartverenigingen in Zuid-Holland. Hoe wel de biljarters ook uitkomen in de KNBB- kompetitie neemt de onderlinge competitie net zo'n belangrijke plaats in. Daarbij staan gezelligheid en sfeer hoog genoteerd. Wat dat betreft zit Rijnegom in het café van Siem en Riet Heemskerk op rozen. De medewerking van dat echtpaar is mede bepalend voor de goede en sportieve sfeer binnen de vereni ging- UITSTAPJE STRANDT IN ALPHEN DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De verkiezingen voor de Tweede Kamer waren in mei van dit jaar voor een 25-jarige gedetineerde aanleiding om een verlof dag aan te vragen. Hij keerde na het uitbrengen van zijn stem niet meer terug bij de gevangenis- poort. In plaats daarvan begon de ontvluchte Am sterdammer aan een in drukwekkende serie in braken die op 27 juni van dit jaar eindigde in Al phen aan de Rijn, waar hij op heterdaad door de plaatselijke politie werd betrapt. Gisteren eiste de officier van justitie voor de Haagse recht bank een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar tegen de man. Aansluitend mag hij dan nog de rest van zijn „oude" straf gaan uitzit ten. Een 26-jarige stadgenoot hoorde twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, te gen zich eisen. Beiden gaven toe betrokken te zijn geweest bij de inbraak in een bedrijfspand van een Al- phense aannemer, waarbij in de nacht van 12 op 13 juni ze ker 30.000 gulden is buitge maakt. Veertien dagen later was de jongste van de twee op nieuw in Alphen actief. Hij werd op heterdaad betrapt tij dens een inbraak bij een han delsbureau. Een in de hoofd stad gehuurde bus stond al klaar met zojuist buitgemaakte generatoren, maaimachines en een waterpomp. Na zijn arrestatie bekende de Amsterdammer nog acht en twintig andere inbraken in Weesp, Purmerend en Etten- Leur. In die laatste gemeente werd alleen al bij één kraak voor 60.000 gulden aan ser viesgoed buitgemaakt. „Het was het ene bedrijf in en het ander weer uit. En dat alle maal in dezelfde nacht", stelde de officier van justitie, mr. D. van der Broek. De tweede ver dachte ontkent een aantal van de hem ten laste gelegde in braken. Dat maakte maar bij ster weinig indruk op mr. J. van Overbeek, de rechtbank president. „Aan een boom zo volgeladen, mist men één of twee pruimpjes niet", sprak hij. Toch stemde de rechter in met het verzoek van beide raads lieden de zaak nog voor enige tijd aan te houden. Mr. F. van der Meij stelde tijdens zijn pleidooi dat de bewijsvoering „aan alle kanten rammelt". Zo was het de Amsterdamse straf pleiter opgevallen dat nergens in de processtukken wordt ge rept over een huiszoeking die volgens hem zonder toestem ming is uitgevoerd en leidde tot de bekentenissen van de 26-jarige verdachte. Die afge legde verklaring is in de ogen van de advocaat dan ook niet rechtmatig. Zijn collega, mr. J. Groenenboom, miste op zijn beurt weer een belangrijk pro- ces-verbaal, namelijk dat van de aanhouding van één van de inbrekers. Na deze kritiek besloot mr. Van Overbeek de strafzaak voor een maand aan te houden om de officier van justitie de gelegenheid te geven op enke le punten opheldering te ver schaffen. Vrijdag 14 november wordt de zitting hervat.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15