Jacobs woude, Aarlanden enRijneveld Zestiende Bloemenloop in Roelofarendsveen Paats opent nieuw Alphens kraamcentrum Café Kennedy plein in Nieuwkoop mag blijven Marktgelden en rioolrechten volgend jaar omhoog in Alphen LEIDEN OMGEVING fiaicbeSowcmt VRIJDAG 10 OKTOBER 1986 PAGINA li Schooldirecteuren bespreken problemen TER AAR De directeuren van alle scholen in Ter Aar komen maandag 20 oktober bij elkaar om te praten over de problemen die zijn ontstaan door het zogenoemde gesplitst overleg. Bij wijze van proef wordt momenteel door de di recteuren en de besturen van de scho len apart vergaderd. De directeuren van de bijzondere scho len zijn het daarmee niet eens. Zij wil len met de besturen vergaderen en mij den daarom het directeurenoverleg. "Wethouder mevrouw V. Born-Toers Bijns, die het gesplitst overleg invoerde, zei gisteravond in een vergadering van dc maand dat de bijeenkomst van 20 oktober is bedoeld om de problemen uit te praten. Provincies eens over tweede Leimuiderbrug LEIMUIDEN De provincies Zuid- en Noord-Holland zijn het eens geworden over de bouw van een tweede Leimuiderbrug. Vol gens beide besturen is de bouw van een tweede brug noodzake lijk om de verkeerssituatie te verbeteren. De komende maan den worden de plannen uitge werkt en zal onder meer op een rijtje worden gezet hoe de werk zaamheden gefinancierd moeten worden. Volgens de plannen zal de S 20 vanaf de Ringvaart in zuidoostelijke richting ook aange pakt worden. Verder dient de be staande Leimuiderbrug aan de nieuwe situatie aangepast te wor den. Derde brandstichter ook aangehouden NIEUWKOOP Met de aanhouding van een 19-jarige Nieuwkoper heeft de politie ook de derde dader van een reeks brandstichtingen en vernielingen in Nieuwkoop te pakken. De jongeman, die dienst zou hebben genomen in het vreemdelingenlegioen, werd afgelopen maandag liftend in de buurt van Den Bosch aangetroffen. In Nieuwkoop werd op 31 augustus en 1 september door drie jongens voor 1,6 miljoen scha de aangericht. Bij een school en een be drijf werd brand gesticht, terwijl de gymzaal van een andere school onder water werd gezet. De 19-jarige Nieuw koper heeft zijn aandeel in deze zaken bekend en is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie. OGB in Leidschendam gaat in 1987 omhoog LEIDSCHENDAM De onroerend goed- belasting (OGB) in Leidschendam voor ge bruikers van een flatwoning zal met gemid deld zeven gulden en voor een eengezins woning met twaalf gulden worden ver hoogd. Bovendien zullen de rioolrechten 10 procent duurder worden, ongeveer vijf gul den per jaar. Om de woonlasten te verlagen zal ook volgend jaar een reductieregeling op de energienota worden toegepast die voor een gezin op gemiddeld 55 tot 60 gulden zal uitkomen. Dat staat in de Leidschendamse begroting voor 1987. De marktgelden zullen met 10 procent worden verhoogd. De hier door verkregen 4.000 gulden zullen de markt dan kostendekkend maken. Van de ruim 250.000 gulden die beschikbaar zijn voor nieuwe structurele kosten gaat bijna de helft (114.000 gulden) naar het Welzijnspro- gramma. Daarvan is 45.000 gulden voor uit breiding met een beroepskracht van de Stichting Welzijn Ouderen (SWOL). Verder vraagt het computeronderwijs op de basis scholen 35.000 gulden, een nieuwe ambte naar op huisvesting 45.000 gulden. Van de ruim 3.3 miljoen gulden die beschikbaar zijn voor eenmalige zaken is 1,1 miljoen nodig voor de Stompwijksevaart en voorlopig 1 miljoen voor verkeerstechnische maatrege len. Het rapport over de verkeerssituatie in Leidschendam, dat overigens al voor maart van dit jaar was beloofd, zal binnenkort verschijnen, aldus B en W. Verder is er 450.000 gulden voor het recreatiegebied Leidschendammerhout en drie ton voor op bouw van de houtzaagmolen De Salaman der. Boerenkaas te kijk in Ter Aar TER AAR Makers van boerenkaas uit de Rij streek komen maandag weer met hun beste pi dukten naar het dorpshuis van Ter Aar. De kaj dagcommissie houdt dan de jaarlijkse keuring ni aansluitend een avondprogramma waarin de vex lichtingsdienst de keuringsresultaten bespreekt Er komen onder meer kazen uit Alphen, Aarlj derveen, Boskoop, Koudekerk. Langeraar, Leimi den, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noorden, Rijnsat< woude. Ter Aar, Woubrugge, Zevenhoven Zwammerdam. Daarna wordt er een lezing geh< den over bacteriofagen en zuursels. Op diverse 1 drijven ondervindt de kaasmaker problemen n de verzuring van de produkten. In vele geval! zijn bacteriofagen daarvan de oorzaak. Waar d< vandaan komen en welke maatregelen ertegen nomen kunnen worden zijn punten die ter spra zullen komen. De keuring begint 's middags c 14.30 uur; om 17.00 uur is de uitslag bekend. 1 avondprogramma begint om 19.30 uur. Woonwagenkamp blijft aan Kostverlorenweg DEN HAAG/LEID SCHENDAM Het woonwagencentrum aan de Kostverlorenweg in 'Leidschendam moet wor den aangelegd. Dit is het standpunt van het provin ciebestuur van Zuid-Hol land. Eerder was door de meerderheid van de pro vinciale arob-commissie" een negatief advies over de Kostverlorenweg uit gebracht. Zij deed deze uitspraak naar aanleiding van een bezwaarschrift dat een aantal omwonen den had ingediend. Het provinciebestuur Zuid- Holland heeft begin dit jaar eén verklaring van geen be zwaar afgegeven voor de bouw en de aanleg van een stand plaats voor vijftien woonwa- gens. De arob-commissie was vérdeeld. Een minderheid vond dat ondanks de grote planologische bezwaren toch een standplaats moest worden aangelegd. Het belang van een onmiddellijke aanleg van het centrum is groter. Het woonwagencentrum, waarvan de gemeente Leid- sehendam vorig jaar besloot dat deze aan de Kostverloren weg moet komen, is in Leid schendam al bijna twintig jaar lang een slepende zaak. De ge meente is verplicht standplaat sen in te richten om de over bezetting in Den Haag op te vangen. Inmiddels is een aan tal woonwagenbewoners uit Den Haag vertrokken. Zij heb ben een voorlopig illegale standplaats in de Dr. Reyers- straat, bij het ministerie van VROM. ingenomen. PROVINCIE: DRIE NIEUWE GEMEENTEN IN RIJNSTREEK LEIDEN Leimuiden, Rijnsaterwoude en Wou brugge worden samenge voegd zodat de nieuwe ge meente met als „werk- naam" Jacobswoude ont staat. Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven gaan sa men de gemeente Aarlan den vormen. Koudekerk, Hazerswoude en Benthui zen zullen straks Rijne- veld gaan heten. Aldus hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland geadviseerd aan de minis ter van Binnenlandse Za ken, die moet beslissen over de gemeentelijke herindeling. Voor de gemeentelijke herin? deling komen gemeenten in aanmerking die minder dan 10.000 inwoners hebben. In het midden en noordoostelijk deel van de provincie Zuid-Holland zijn volgens GS dertig ge meenten bij de herindeling be trokken. Voorgesteld wordt dat elf gemeenten zelfstandig zullen blijven. Dat zijn: Alke made, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Leidschendam, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Nieuwkoop, Waddinxveen en Zoetermeer. Behalve de nieu we gemeenten Jacobswoude. Aarlanden en Rijneveld in de Rijnstreek zouden de gemeen ten Westerrotte (uit Berg- schenhoek. Berkel en Roden rijs en Bleiswijk), Moerhuizen (uit Moerkapelle en Zevenhui zen) moeten ontstaan. Het hui dige Zoeterwoude blijft ook zelfstandig, met dien verstan de dat de kern Stompwijk wordt toegevoegd. Dit dorp behoort nu nog tot de gemeen te Leidschendam. Het voorstel van GS wijkt op één onderdeel stérk af van de vorige voorstellen tot herinde ling. Dit betreft de gemeente Alkemade. Eerder was men van plan Alkemade samen te voegen met Leimuiden, Rijn saterwoude en Woubrugge in één nieuwe Braassemgemeen- te. Maar GS vinden nu, dat de gemeente Alkemade zelfstan dig moet blijven. Wel wordt voorgesteld de grens tussen Alkemade en de huidige ge meente Woubrugge te verleg gen, zodat deze langs de rijks weg A4 komt te lopen. Het voorstel van GS wordt voortgelegd aan de betreffen de gemeenteraden. Op voor hand is al duidelijk, dat die heftig zullen protesteren. Daarbij kunnen de getroffen gemeenten mogelijk rekenen op een gewijzigd standpunt bij het ministerie van Binnen landse Zaken over de herinde ling van gemeenten. Enkele weken geleden stelde immers het CDA-lid van de Tweede Kamer Mateman vast, dat de bewindslieden thans anders gaan denken over de herinde ling dan voorheen. De ge meenten kunnen in elk geval tot 1 januari reageren. Ook particulieren en organisaties kunnen tot die datum hun me ning over de voorstellen aan GS geven. Begin volgend jaar kunnen de gemeenteraden hun mening nog toelichten in een hoorzitting van Gedepu teerde Staten. Daarna zullen GS hun eindadvies over de herindeling uitbrengen aan de minister van Binnenlandse Za ken. Het Kraamcentrum Rijn- en Veenstreek in Alphen. dat gisteren werd geopend. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Kraamcentrum Rijn- en Veenstreek heeft een nieuw onderkomen. Gisteren opende -burgemeester Paats de nieuwe - behuizing van het Centrum aan de Van Nesstraat 6a in Al- phen. Hiervoor moest hij bui ten een luier wegtrekken die - over het adresbord van het xentrum hing. Ha dertien jaar eindelijk een goede «ruimte voor het kraam centrum, dat zorgt voor kraamhulp bij thuis- en polik linische bevallingen. Dertien jaar geleden ontstond dit Cen trum toen het Geel/Witte Kruis van Alkemade samen ging met het Groene Kruis van Alphen. Het kraamcen trum kent dan ook een groot verzorgingsgebied: Alkemade, Alphen, Benthuizen, Boskoop, Hazerswoude, Koudekerk. Leimuiden, Nieuwveen, Ter Aar, Woubrugge en Zevenho ven. Hier werden het afgelo pen jaar liefst 1600 verzorgin gen gedaan zodat men kan spreken van" een grote behoef te aan kraamhulp. Daarom was het oude kantoor aan het Marsdiep ook veel te klein ge worden. De leidster docente van het kraamcentrum J. A. M. Bre- kerhof-Boevé trok de stoute schoenen aan en stapte naar het bestuur van het kraamcen trum toe met het verzoek om te zien naar andere kantoor ruimte. Die werd uiteindelijk gevonden in de Van Nesstraat. Na de verhuizing, die door de medewerksters zelf werd ver richt, bleek dat de ruimte het kraamcentrum past 'als een maatkostuum'. De Bloemenloop trok vorig jaar zevenhonderd deelnemers. In het midden loopt Jan Kerkvliet langs de Groenewoudsekade. JAN KERKVLIET BEGINT AAN 700STE PRESTATIELOOP ROELOFARENDSVEEN Voor de zestiende keer wordt zondag de Bloe menloop in Alkemade ge houden. Voor de Veense tuinder Jan Kerkvliet (60) is het de zevenhonderdste keer dat hij aan de start van een prestatieloop ver schijnt. Elf keer deed hij al mee aan de Bloemen loop. Slechts vijf keer heeft hij verstek moeten laten gaan. In totaal heeft de jubilerende Veender 25 marathons op zijn naam staan, waarvan hij de laatste rn Rotterdam op 19 april 1986 heeft volbracht bin nen een tijd van vier uur en twintig minuten. Hij heeft ook diverse halve marathons gelo pen. Hoewel het de bedoeling, was dat Jan Kerkvliet bij de finish gehuldigd zou worden, heeft hij laten weten daar we gens persoonlijke omstandig heden niet voor te voelen. Een andere jubilaris is Henk Senne (47) uit Roelofarends veen. Ook hij behoort tot de vaste deelnemers van de Bloe menloop en heeft er boven dien inmiddels al 600 wed strijdlopen op zitten, waarvan drie marathons, 114 halve ma rathons. De laatste halve ma rathon liep hij op 4 oktober in Noordwijk. Record De organisatoren van de Bloe menloop verwachten dit jaar een record aantal deelnemers op alle afstanden. Vorig jaar kwamen er 700 deelnemers op de bloemenloop af. De start van de halve marathon is om elf uur 's ochtends. Deelne mers aan de vijf en de negen kilometer beginnen een kwar tier later. Voor beide afstan den is de startplaats bij veiling EMM aan de Sotaweg in Roe lofarendsveen. Iedere loper krijgt na afloop een medaille of een plaquette. Het bestuur van veiling EMM schenkt bo vendien aan elke deelnemers een bos bloemen. Voor toe schouwers zijn er in het vei linggebouw voor de gelegen heid consumpties te verkrij gen. Tijdens start en finish van de Bloemenloop verzorgt disc- jockey Peter Bakker muziek. EMM-veilingdirecteur J.C. van Zaal lost het startschot. De prestatieloop voert door de mooie gedeelten van Alkema de, via de Sotaweg naar Oude Wetering, via de Galgekade en de Noordkade naar de sluis, naar Roelofarendsveen-zuid via de Groenewoudsekade naar de Floraweg en via de Geestweg weer terug. De halve marathon is ook dit jaar weer een wedstrijdloop. De deelnemers zijn ingedeeld in drie groepen: dames, heren en veteranen. Voor elke groep zijn drie prijzen beschikbaar. Meelopen tegen administratie kosten is ook mogeijk, maar valt dan buiten mededinging. De inschrijving begint om half tien in veilinggebouw aan de Sotaweg. De organisatie van de Bloemenloop is in handen van gymnastiekvereniging Ex celsior uit Alkemade. Hoorzitting over De Wip TER AAR Omwonen den van sportzaal D« Wip krijgen tijdens eer hoorzitting de gelegen heid hun bezwaren tegen de komst van jongeren centrum Open Huis te ui ten. Zoals bekend be staan er plannen Opei Huis in De Wip te vesti gen. Omwonendejl ziji bang voor overlast var het jongerencentrum Ook zijn zij het niet een met de manier met di besluitvorming rond di bestemming van di sportzaal. „Er is al een meerder heidsstandpunt in de ge meenteraad en wij ziji nog niets eens gehoord" aldus de heer H. Dekke gisteravond tijdens eer vergadering van de ge meenteraad. Dekke sprak namens 111 buurt bewoners. Vorige weel hadden omwonenden a fel geprotesteerd teger de komst van Open Hui tijdens een vergaderin van de raadscommissi welzijn. De kans is groo dat de gemeenteraads vergadering, waarii wordt besloten over D Wip, wordt verplaats van 6 naar 13 novembei zodat er een hoorzittin over dit onderwerp ka worden gehouden. D raad ging gisteravon unaniem akkoord met d aanschaf van een alarm eringssysteem voor oude ren. Alle partijen ware het er over eens dat d duurdere spreek-luiste verbinding voorkei verdient boven andel systemen. Bij dit systee staat de oudere in gev; van nood voortdurend i contact met de hulpvei leners. Ter Aar moei gisteravond een meeva Ier van 7500 gulden noté ren. De oude vuilniswa gen, die voor een symbc lisch bedrag op de balar was gezet, kan alsno worden verkocht. Ee koper heeft nog 7500 gu den over voor dit antiel voertuig dat zich ni< meer op eigen kracl kan voortbewegen. NIEUWKOOP De heer J.Th. van der Laan mag in zijn banketbakkerij an nex lunchroom aan het Kennedyplein ook zijn ca fébedrijf voortzetten. Dit heeft de gemeenteraad van Nieuwkoop gister avond besloten. Twee jaar geleden was de grond aan het Kennedyplein aan Van der Laan verkocht om er een open banketbak kerij annex lunchroom te vestigen. In afwijking van wat in het koopcontract was afgesproken, voert Van der Laan nu echter ook een café in het pand. Het college van B en W gaf gisteren te ken nen niet blij met deze situatie te zijn, maar omdat zich geen klachten van hinder of ge luidsoverlast van omwonen den hebben voorgedaan, wil len B en W Van der Laan toestaan het café voort te zet ten. Alleen het SGP/RPF raads lid L. Huisman verzette zich tegen het voorstel. Hij meen de dat een café op die plaats op den duur toch overlast voor de buurt met zich mee brengt. Het VVD-raadslid R. Niezen vroeg zich af of Nieuwkoop niet overVoerd wordt met horeca-instellin- gen. „Ik stel vraagtekens bij de levensvatbaarheid van al die gelegenheden"; all Niezen. Bovendien had liever gezien dat in het pa een ontmoetingscentri voor oudere NieuwköjJ gevestigd zou worden. Ook het CDA-raadslid Tersteeg drong aan op mi regelen die eventuele ov last in de toekomst zoui voorkomen, maar kon ovi gens wel akkoord gaan de verandering in het kc contract. Egerlandermiddag in Muziekcentrum ZOETERWOUDE Het Zoe- terwoudse „Muziekcentrum" zal zondag een complete ge daantewisseling ondergaan. Evenals vorig jaar wordt na melijk een Egerlandermiddag gehouden en daarvoor wordt het „walhalla" voor de Zoeter- woudse muzikanten omgeto verd tot een echte „Wein-Bier Stube" met lange rijen tafels. Centraal staat het optreden van de Egerlënderkapel „De Süszterwald Musikanten" die vanaf 13.30 uur onder het mot to Musik, Wein und Gesang het „Muziekcentrum" van hun klanken voorzien. ALPHEN AAN DEN RIJN De marktgelden en de rioolrechten in Al phen gaan volgend jaar omhoog met 5 procent. De begrafenisrechten gaan met 10 procent omhoog. De onroerend goedbelas- ting blijft gelijk. Dat staat in de begroting voor 1987 die gisteren is gepresen teerd. Volgens het college is men er in geslaagd de lastenverzwaring voor de burgers beperkt te hou den. De vooruitzichten waren in eerste instantie minder gun stig, omdat het rijk meer dreigde te korten. Dat bleek mee te vallen. Alphen kan nu zelfs voor meer dan 500.000 gulden nieuwe din gen doen, hoewel er voor een miljoen aan wensen is. Een van die wensen is het op knappen van de Julianabrüg en de Schweitzerbrug met een grote schilderbeurt, kos ten: 71.500 gulden. Verder blijkt dat de provin cie besloten heeft de Zeger- baan weer tot het secundaire wegennet te gaan rekenen, waardoor Alphen de kosten van onderhoud, ruim één ton, niet meer hoeft op te brengen. Daarnaast bleek de bijstandsverlening voor 100.000 gulden mee te vallen. In Alphen hoeft, in tegen stelling tot de landelijke situ atie, niet gekort te worden op het budget voor sociaal- culturele zaken. In de meer jarenraming van 1984 tot en met 1987 zou in deze sector drie keer 100.000 gulden be zuinigd worden. Twee keer is dat gebeurd. Maar vorig jaar heeft de raad met klem gevraagd de laatste ronde niet meer te korten. Dat is gelukt. Men heeft zelfs al re kening gehouden met de mo gelijkheid dat het rijk, in verband met de bezuinigin gen bij WVC, de rijksbijdra ge weer zal verlagen. Alphen kan die verlaging dan zelf bijpassen. Andere wensen zullen tij dens de begrotingsbehande ling van de gemeenteraad in december eventueel kunnen worden ingevuld. Joop Visser De zanger Joop Visser, nog .steeds beter bekend als Jaap Fischer, treedt mor genavond op in Tripodia in Katwijk. Toegangskaarten kosten twaalf gulden vijftig per stuk, K&O-leden moe ten een tientje betalen en CJP'ers en houders van een P65 zeven gulden vijftig. Het optreden begint om kwart over acht. Herfstwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt zondagmiddag een herfst wandeling in de Raaphorst. Tijdens deze wandeling, die ongeveer twee uur duurt, wordt vooral ook aandacht geschonken aan de diverse 'paddestoelen, die nu te zien zijn. De wandeling begint om één uur bij de ingang aan de Papeweg te Wasse naar. Open dag Manege Liethorp in Leider dorp houdt, in het kader van de Nationale Paarden- sportweek, zondag open huis. Belangstellenden kun nen er van elf uur 's och tends tot tot half vijf 's mid dags terecht. Er zijn rijles sen voor kleuters, rondlei dingen in de stallen en de monstraties dressuur en springen. Tevens mogen be zoekers paardrijden. De manege is gevestigd op sportpark De Bloemerd. Koffieconcert Een ensemble onder leiding van harpiste Elaine van der Wart geeft zondagmiddag een koffieconcert in de Mu- zenhof in Leiderdorp. Er worden werken uitgevoerd van Croft, Fauré, Kapr, Britten en Ravel. Het en semble bestaat verder uit: Lysette Emmink (sopraan), Desirée Woudenberg (fluit), Els Vreugdenhil (klarinet), Mireille van der Wart (viool), Arno Bons (viol), Coen van der Heide (altvi ooi) en Arthur de Groöd (cello). De uitvoering begin om half één, de entree be draagt drie gulden vijftig. Open deur De reformatorische kerke1 houden zondagavond in d Gereformeerde kerk aan d Julianalaan in Sassenheh een Open Deurdiens Voorganger is dominee J.C Meynen uit Haarlem e medewerking wordt vej leend door het Aalsméei Jeugdkoor onder leidih van Yvonne Keyzer e Teke Bijlsma (orgel). I dienst begint om zeven uui Strandloop Atletiekvereniging De R taven Leiden houden zot dag een strandloop Noordwijk. Startplaats de vuurtoren, als inschrij post dient restaurant L Wulk aan de Koningin Wi helmina Boulevard 28. Oi elf uur wordt gestart va de afstanden 2,5, 5, 10 eh l kilometer. Het inschrijfgè bedraagt drie gulden vijfti de jeugd tot en met 14 ja> oud moet een rijksdadldt betalen. In totaal wordt dit seizoen vijf strandlopt gehouden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14