Ecidóc Gowurnt Politie gaat honderden fietswrakken opruimen Sjaal met kranten a STAD OMGEVING Dit kan echt niet" Jongeren doen auditie voor theaterproduktie vm Adoptiegevangene overleden Ruiten LVC ingegooid Dealers aangehouden VOLGENDE WEEK GROTE SCHOONMAAK IN HEEL LEIDEN J ^eiden wil na afschaffing BKR eigen kunstbeleid gaan voeren VRIJDAG ÏOOKTOBER 1986PAGINA 13' •J am EIDEN Mark Morozov, de Sovjetdissident die in laart van dit jaar door de Leidse werkgroep van Am- esty International als gevangene werd geadopteerd, is verleden. Hij werd 55 jaar. Amnesty Leiden verzamelde en groot aantal handtekeningen in voor een petitie ge- icht aan de leiders van de Sovjet Unie. De actie mocht liet baten. Het was bekend dat Morozov in een slechte ezondheidstoestand in de gevangenis verbleef. De oor aak van zijn dood is onduidelijk. lark Morozov, wiskundige en mensenrechtenactivist, irerd in 1978 gearresteerd wegens „anti-Sovjet agitatie en ropaganda". Hij werd veroordeeld tot vijf jaar interne erbanning. In maart 1980 werd hij tijdens zijn balling- chap opnieuw gearresteerd en veroordeeld tot negen iar verbeteringswerkkamp en vijf jaar verbanning. Dat nas omdat hij Goelag Archipel van Solzehnitsyn had erspreid, en kritiek leverde op de Russische aanwezig- eid in Afghanistan. LEIDEN Vijf ruiten van het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat zijn vannacht ingegooid. Volgens de politie betrof het een wraakactie van vijf jongeren, die eerder niet toegelaten waren tot het jongerencentrum. Twee van de vijf konden worden aangehouden: een 18-jarig Leidse en een 17- jarige Leidenaar. In de Schoolsteeg werden ze ge pakt. Volgens de politie heeft de groep jongeren vannacht nog meer ruiten in de binnenstad vernield. LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag drie mannen aangehouden die in de Haarlemmerstraat en in de omgeving van de Haven probeerden drugs te verkopen. Het ging om een 23-jarige man uit Maars- senbroek, een 23-jarige inwoner van Oegstgeest en een 28-jarige Leidenaar. De laatste bleek vijf poeders cocaïne op zak te hebben. Het drietal is inmiddels weer op vrije voeren gesteld. Vuurwerk in broekzak ontploft LEIDEN Een 13-jarige jongen heeft gistermiddag een wond aan zijn been opgelopen toen vuurwerk dat in zijn broekzak zat plotseling ontplofte. De jongen had het vuurwerk illegaal gekocht. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. De politie hoopt via de jongen de verkoper van het vuurwerk op te sporen. OMWONENDEN EISEN OPNIEUW SNELLE SLUITING VAN LEIDSE VUILVERBRANDING LEIDEN „Sluiting van de vuilver branding op korte termijn ligt het meest voor de hand". Dit concluderen omwo nenden in hun bezwaarschrift tegen het provinciale voornemen om de Leidse vuilverbranding een vergunning te ver lenen. De klagers willen dat de vergun ning tot 1 april 1988 wordt verleend en niet zoals de provincie van plan is voor een periode van tien jaar geldig zal zijn. Ook willen de omwonenden dat de provincie de vergunning pas afgeeft als het onderzoek door de rijksoverheid naar de uitstoot van giftige stoffen is afgerond. De klagers dragen in hun bezwaarschrift alternatieven aan, waar het „Leidse" vuil verwerkt zou kunnen worden, wanneer de vuilverbranding achter'de Groenoord- hallen gesloten wordt. De buurtbewoners wijzen op de mogelijkheden de installa ties in Zoetermeer en Rozenburg uit te breiden naast de bouw van een huisvuil- scheidingsinstallatie in Delft. De omwonenden wijzen de provincie er tevens op dat een onderzoek heeft uitge wezen dat bepaalde medische klachten best een gevolg kunnen zijn van de uit stoot van de vuilverbranding. De klagers willen dat de grenswaarde van koolmo noxide en zoutzuur aanzienlijk wordt te ruggebracht. Ook verzoeken zij bepalin gen in de vergunning op te nemen om de vuilverbranding stop te zetten bij ongun stige atmosferische omstandigheden. GSD voor bijna twee ton opgelicht LEIDEN Een 34-jarige Leidse en een 36-jarige Leidenaar hebben tegen over de politie bekend de Gemeentelijke Sociale' Dienst (GSD) voor bijna 195.000 gulden te hebben, opgelicht. Vanaf 1976 tot augustus 1985 werkte het tweetal zwart en woonde, samen, terwijl de GSD werd verteld dat er van aparte huisvestiging spra ke was. De vrouw kreeg ten onrechte ruim 194.000 gulden en de man ruim 4.000 gulden. LEIDEN De Leidse politie en de gemeente- reiniging gaan volgende week honderden fiets wrakken van de weg ha len. De hele stad zal sy stematisch worden ont daan van fietsen, die door de eigenaren zijn achtergelaten. Sloten zullen worden doorge knipt en alle restanten worden naar het bureau afgevoerd. Politie en rei niging hopen met deze actie de overlast van het grote Aantal wrakken in Leiden terug te dringen. Met vrachtwagens zullen met name winkelcentra, bushal tes en het station worden be zocht. Volgens politiewoord voerder D. Graveland komen daar regelmatig klachten over binnen. Ook fietsklem- men op andere plaatsen in de stad, zoals langs de grachten, worden bezocht. „We krijgen regelmatig klachten over de "ele wrakken die her en der verspreid liggen. Mensen hebben er last van, kunnen er niet meer door of kunnen zelf hun fiets niet meer kwijt", aldus Graveland. De fietswrakken worden naar het politieureau aan de Langegracht gebracht en blij ven daar nog een paar weken liggen. Komen de eigenaren naar het bureau, dan krijgen ze hun karretje of wat daar nog van over is weer terug. Zo niet dan worden de fiet sen als oud roest van de hand gedaan. Los van de deze actie staat de grote schoonmaak die de po litie gisteren opnieuw bij het Leidse station hield. Daar werden vele tientallen fiet sen afgevoerd. Het was een nieuwe poging de overlast bij het station van de vele fout geparkeerde fietsen terug te dringen. Deze fietsen kunnen op het bureau worden afge haald tegen betaling van een tientje. De politie zal deze ac tie bij het station regelmati ger gaan uitvoeren dan tot dusver gebruikelijk. Grave land daarover: „Veel fietsers merkten dat ze weer een paar maanden hun gang kon den gaan, als we weer bij het station bezig waren geweest. Dat willen door vaker op te treden voorkomen". ,Op 20 oktober gaat nog een politie-optreden tegen fiet sers in Leiden van start. Deze actie richt zich met •name op de verlichting van (fietsen. Door de hele stad zullen fietsers worden aange houden om de staat waar hun fiets in verkeert te controle ren. Voor zover nodig zal er proces verbaal worden opge maakt. .eidse scholen voor speciaal mderwijs schrijven zwartboek: h EIDEN Grotere groe ien en minder personeel. )at zijn de gevolgen voor e scholen voor speciaal nderwijs, als de bezuini- ingensplannen van on- erwijsminister Deetman oorgaan. In een afgelo- >en maandag aan VVD- :amerlid Fransen aange raden zwartboek beschrij- 'en de directeuren van de ^eidse scholen voor voortgezet) speciaal on- lerwijs de gevolgen voor lun school. De conclusie: In Leiden verdwijnen veertien formatieplaatsen, ;n het niet-onderwijzend rarsoneel moet een flink iantal uren inleveren. De [emeente drukt vijftig ixemplaren van het wartboek. De rapporten vorden verstuurd naar de ralitieke partijen, naar de ninister en zijn staatsse- :retaris. 'ijdens de algemene beschou- vingen in de Tweede Kamer ileek deze week, dat zowel )DA als VVD de voorgestelde «zuinigen op het speciaal on- lerwijs niet zien zitten. Ze lebben aangekondigd over :en paar weken met alterna- ieven te zullen komen. Pas lan wordt duidelijk, of het ka- linet bereid is de omstreden ilannen met het speciaal on- lertvijs te veranderen. Vast ilijft wel staan, dat het spe- iaal onderwijs de 130 miljoen ulden, die werden aangekon- ligd in de plannen van onder wijsminister Deetman, zal noeten bezuinigen. 1. Schenk, directeur van de it. Janschool, een katholieke chool voor kinderen met leer- n opvoedingsmoeilijkheden in Leiden Zuid-West: „Als de maatregelen worden ingetrok ken, dan heeft het zwartboek nut gehad. Gaan ze toch door, dan blijven we er mee wappe ren". De minister heeft voorgesteld een „bouwstop" in te voeren, geen nieuwe scholen meer te stichten, en een zieke leer kracht pas na twee maanden afwezigheid te vervangen. Bo vendien wil de minister de groei van het (voortgezet) spe ciaal onderwijs terugdringen. „Dat er moet worden bezui nigd, kan ik begrijpen. Maar dit kan echt niet. Voor onze school zou het betekenen dat de groepen van 15 naar 18 leerlingen gaan, terwijl we 1,2 formatieplaatsen moeten inle veren. Als er iemand ziek is, moet een ander twee klassen onder zijn hoede nemen, en dat is zowel onderwijskundig als organisatorisch onmoge lijk", zegt directeur Schenk. Prullenbak Fractieleider B. de Vries van het CDA stelde in de Tweede Kamer voor te bezuinigen op ondexjhoudskosten. Schenk vindt dat beter dan het huidi ge voorstel. „Maar ik ben van mening dat een onderzoek moet uitwijzen waarop kan worden bezuinigd". Na enig nadenken, komt hij zelf met wat voorzichtige voorstellen: Bezuinigen op de paperassen, het vervoer en de onkosten aan gebouwen. „Al die rapporten en circulaires die wij krijgen toegestuurd, kosten handenvol geld. En ik vraag me vaak af, wat ik er mee moet". Schenk toont een lijvig boekwerk: „Cijfermatig toetsingskader voor het spe ciaal onderwijs en voortgezet speciaal onderwijs, afdeling Rijnmond". Binnenin staan pagina's vol lange tabellen. „Dit soort informatie krijgen we wekelijks. We sturen het meteen door naar ons persoon lijk archief, de prullenbak". Kinderen tot tien jaar die bui tengewoon onderwijs volgen, worden thuis met een taxi of busje opgehaald. Schenk vindt dat als de verbinding „niet te ingewikkeld" is, kinderen zelfstandig naar school kun nen reizen. Ook kan volgens hem best wat zuiniger worden omgesprongen met elektrici teit en verlichting. Sesamstraat Het CDA noemde in de debat ten de groei van het speciaal onderwijs „zorgelijk", en wilde meer duidelijkheid over de oorzaken daarvan. Volgens Schenk blijft het leerlinge naantal van de vijftien Leidse scholen voor speciaal onder wijs de laatste jaren redelijk stabiel. „De afdelingen voor voortgezet onderwijs en voor in hun „ontwikkeling bedreig de kleuters" worden groter. Maar dat zijn afdelingen die nog niet zo lang bestaan. Ik ben nu bijna twaalf en een half jaar directeur van deze school. In de loop der jaren is de toelatingsprocedure niet veranderd. Wij een psycho loog, schoolarts, maatschappe lijk werker en ik hebben ons altijd gehouden aan be paalde criteria". Zijn de toela tingseisen niet veranderd, de problemen voor kinderen zijn wel groter geworden, meent Schenk. „Er komen duizend en een dingen af op de kinde ren. Na Sesamstraat zien ze bij het journaal dat een man in Beiroet wordt doodgeschoten. Dat moeten ze kunnen ver werken, daar moeten ze af stand van kunnen nemen". Bovendien is, zo weet de direc teur, de situatie in veel gezin nen ook problematisch. „Neem bijvoorbeeld de gestegen werkloosheid. Wanneer een vader werkloos wordt, heeft dat ook gevolgen voor het ge zin". Meteen voegt hij eraan toe: „Dat wil uiteraard niet zeggen, dat alle ouders van onze leerlingen werkloos zijn". Het is volgens hem ook niet waar dat basisscholen meer leerlingen doorsturen. Want: „Het kan zijn dat juist doordat een leerling van school gaat, een onderwijzer weg moet. Bo vendien staan ouders ook niet te springen om hun kinderen naar een school voor buitenge woon onderwijs te sturen. Het blijft toch altijd een noodzake lijk kwaad". En de speciale scholen zijn af hankelijk van het reguliere onderwijs. „Wij hebben zelf nog nooit één kind van de ba sisschool gehaald". JANET VAN DIJK De auditie gisteravond in De Waag. LEIDEN Jongeren tussen de 16 en 24 jaar deden gister avond in De Waag auditie voor een theaterproduktie van Je directie culturele zaken van de gemeente. De uitverkore nen beginnen deze maand al met de repetities voor de acht voorstellingen, die vanaf eind januari worden gegeven in het Waaggebouw aan de Aal markt. «De regie is in handen van Henk de Reus en Ellen van Roosmalen, die beiden af studeerden aan de Academie voor Expressie door Woord en Gebaar in Utrecht. In het kader van het Jonge- renjaar vroeg de gemeente in 1985 30.000 gulden subsidie voor een project met en voor jongeren. Het ministerie zegde 10.000 gulden toe. „Dat bete kende dat we niet konden doen wat we wilden doen", zegt ir. A. van der Ree van de gemeente. Nu is besloten het geld te gebruiken voor een theaterproduktie in het Waag gebouw. Hoe deze produktie er precies uit gaat zien, staat nog niet vast. „Er bestaan wel ideeën, maar het geheel moet. nog vorm krijgen", aldus Van der Ree. Voor het project is ook wat geld van het Waaggebouw budget beschikbaar gesteld. Volgens Van der Ree is de produktie een goede proef om te kijken of het Waaggebouw vaker kan worden gebruikt voor toneeluitvoeringen. „We zoeken nog naar goede ge bruiksmogelijkheden voor het gebouw", aldus Van der Ree. Bingo Een bingo-avond met als hoofdprijs een compact disc staat voor zaterdagavond op het programma van Stichting Slaaghbuurt. In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad 2 wordt vanaf 19.30 uur gestreden om diverse prijzen. Voorwaarts Ook Manege Moedig Voor waarts doet van 12 tot en met 19 oktober mee aan de Week van het paard". Op 12 oktober wordt begonnen met een fancy-fair voor de ruiter kampen voor gehandicapten. De fancy-fair start om tien uur en eindigt om vier uur. De hele week is er open huis. De manege is gevestigd aan de Wassenaarseweg 525, 071- 155234. Dansinstuif Yvonne Knijnenburg start zondagavond weer met haar maandelijkse dans-instuiven in het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66. De dansinstructie begint om zeven uur zondagavond en de toegang bedraagt 4 gul den. De Burcht Imperium treedt vanavond en morgenavond met het stuk Salomé bij Sociëteit De Burcht op. De voorstelling begint in beide gevallen om 21.00 uur. Maandag wordt weer een architectencafé ge houden. Dit keer wordt van af 20.00 uur aandacht besteed aan de Leidse architectuur in de jaren '45- '65. Dinsdag avond 14 oktober treedt in het kader van oktober jazz maand het Henneman Quin tet op. Jazz De Frits Landsebergen big band is de eerste formatie die optreedt in het nieuwe sei zoen van de Stichting Jazz on Sunday. De band speelt zon dag vanaf 15.15 uur verschil lende stijlen in bowling-res taurant Hans Menken aan de Boshuizerlaan. Postzegels De postzegelvrienden houden op maandag 13 oktober een ruil-, contact- en veilinga vond in Restaurant „De Pos- thof" aan de Wassenaarse weg. De zaal is geopend van af half acht. Nadere inlich tingen bij A. Vermond, tele foon: 765828. Voorstelling afgelast LEIDEN De voorstelling „Hensbergen", van Frans Strijards die de Theaterunie vanavond zou brengen in het Lak-theater, gaat niet door. Een van de spelers is ziek ge worden. Jongetje breekt arm LEIDEN Een 9-jarig jon getje is gistermiddag van een vuilcontainer gevallen en heeft daarbij een gebroken arm opgelopen. De jongen werd naar het AZL overge bracht. De container stond in de Prinsenstraat en het jo chie was er al spelende op geklommen. -EIDEN Het college 'an B en W en dan vooral ethouder F. Kuijers wil ?r van alles aan gaan doen 'iruvoor elkaar te krijgen lat de gemeente straks, ls de BKR wordt afge schaft, haar eigen kunst beleid kan gaan voeren. )oor te lobbyen in de Tweede Kamer en door [overleg met collega-wet houders uit andere mid delgrote steden, wil hij jproberen te voorkomen dat het kunstbeleid straks pisschien door de provin cie uitgevoerd wordt. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie culturele za ken, volksgezondheid en groen. In deze vergadering werd over het voornemen van de rege ring gepraat om per 1 januari de Beeldende Kunstenaars Re geling (BKR) af te schaffen. Dit met een overgangstermijn tot 1 juli 1987. In de plaats van de BKR wil de regering voor 300 kunstenaars in het land een beroepskostenvergoeding geven. Hiervoor is 3 miljoen gulden uitgetrokken. De vele andere kunstenaars in het land die nu via de BKR hun brood verdienen, zullen dan buiten de boot vallen en velen verwachten dan ook na 1 janu ari in de bijstand te zullen ver vallen. In Leiden werken mo menteel 17 kunstenaars via de BKR. Hoe de plannen van de rege ring echter precies zullen uit pakken, is nog niet bekend. De behandeling van dit onder werp 2al pas na de begrotings behandeling in de Tweede Ka mer, in november of zelfs de cember plaatsvinden. Gister avond werd er in de commis sievergadering alvast gediscus sieerd over de eventuele mo gelijkheden. Hoewel niemand het ter dis cussie stellen van de BKR be twistte, werd wel de manier waarop nu door de regering met de kunstenaars werd om gesprongen gehekeld. Het PvdA-raadslid mevrouw E. Kerkhoffs was in haar betoog het felst. „Ik vind het een krankzinnige regeling. Alleen de topkunstenaars, de happy few, worden nu nog gesteund door de regering. De rest valt uit de boot. Met een uitkering mag je niet meer werken en met een baan, zo je die zou kunnen krijgen, kun je je nau welijks nog aan de kunst wij den. Het zal een duidelijke verschraling van de kunst be tekenen", aldus Kerkhoffs. C. Aandesterre, medewerkster van Links Leiden, wilde meer duidelijkheid over het even tueel te voeren gemeentelijk beleid straks na de afschaffing van de BKR. „Je kunt straks twee dingen doen. Of een handjevol wat beter bekende kunstenaars steunen met het geld van de overheid of een dusdanig beleid voeren waar bij veel meer kunstenaars kunnen blijven werken". Veel concrete beslissingen konden echter niet worden ge nomen, omdat nog niet bekend is hoe alles straxs zal gaan. Kuijers: „We weten nog niet hoe het geld besteed gaat wor den. Misschien gaat het wel naar de provincie en dan heb ben we nog weinig in de melk te brokkelen. Daarom is het erg belangrijk als het geld niet naar de Provincie gaat. Dat is in het verleden niet zo'n suc ces geweest. Het beleid van de provincie was in het verleden meer een ad hoe beleid en daar heb je als gemeente niet veel aan". Verder werden er tenslotte in de commissie nog allerlei idee ën aangedragen om de kunst meer aan de vrouw of man te brengen. Zo zou een tentoon stellingsruimte bij de Kunst uitleen aan de Lammermarkt de kunst meer onder het pu bliek brengen en zouden kuns tenaars tegen gereduceerd ta rief in de Waag kunnen expo seren. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). yjyv*^ ier I JNZj

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13