Holland- toernooi staat in teken WK Liefde als levensgevaarlijk circusnummer DE KEER jPORT 3ANDBALDAMES WOENSDAG IN DEN HAAG TEGEN OOST-DUITSLAND Programma Kasparov ontslaat secondant Zwembond gaat verder met Beele Club uit competitie wegens omkoping Sportwereld Beijveraars sobere Spelen baden zich in luxe Cees Kerdel stemt niet KAPLAN", INDRUKWEKKENDE ROMAN VAN LEON DE WINTER EeidócQowuvnt VRIJDAG ÏOOKTOBER 1986PAGINA IJ" DEN HAAG Het pro gramma van het achtste Holland-toernooi voor jiandbaldames luidt als yolgt: Woensdag 15 oktober (Duijvestein-hal, Den Haag): West Duitsland- ftoorwegen, 18.00 uur; Ne derland-Oost Duitsland, 19.30 uur; Tsjecho Slowa- kije-Hongarije, 21.00 uur. Donderdag 16 oktober (Hoornse vaart, Alk maar): Noorwegen-Tsje cho Slowakije, 18.00 uur; Nederland-Hongarije, 19.30 uur; Oost Duitsland- West Duitsland, 21.00 uur. Vrijdag 17 oktober (sportcentrum Breda):' Tsjecho Slowakije-Oost Duitsland, 18.00 uur; Ne derland-West Duitsland, 19.30 uur; Noorwegen- Hongarije, 21.00 uur. Zaterdag 18 oktober (sportcentrum Geleen): ,West Duitsland-Hongarije, 18.00 uur; Nederland-Tsje- cho Slowakije, 19.30 uur; Post Duitsland-Noorwe- cen. 21.00 uur Zondag 19 oktober (Ro- zengaarde, Doetinchem): West Duitsland-Tsjecho Slowakije, 13.00 uur; Ne- derland-Noorwegen, 14.30 uur; Hongarije-Oost Duits land, 16.00 uur. DEN HAAG Voor de Nederlandse dames- handbalploeg staat het achtste Holland-toernooi eind volgende week voornamelijk in het teken van het naderende A-we reldkampioenschap dat begin december te wach ten staat. Alle zes landen teams, die van woensdag 15 tot en met zondag 19 oktober achtereenvolgens in Den Haag, Alkmaar, Breda, Geleen en Doetin chem zullen aantreden, keren over anderhalve maand in ons land terug voor de mondiale titel strijd. Oost-Duitsland en Hongarije zijn dan zelfs in één poule met Oranje in gedeeld zodat de aan staande testcase met veel belangstelling zal worden gevolgd. Voor de formatie van bonds coach Jan Kecskemethy be gint het Holland-toernooi woensdagavond om 19.30 uur met de wedstrijd tegen Oost- Duitsland. Plaats van hande ling zal dan de Duijvestein- sporthal aan de Laan van Poot in Den Haag zijn. Thuis haven van Fototechniek Hel las, dat met Ursula Dekeling en Ingrid Wagner twee speel sters aan de nationale selectie levert. Laatstgenoemde, 23 ja ren jong, ziet de komende confrontaties met de almach tige Oostblok-landen met op timisme tegemoet. „Natuurlijk zal het heel zwaar worden. Wij hebben immers maar één derde van hun trainingscapa citeiten. Is ook geen eerlijke vergelijking natuurlijk. Maar ik geloof niet dat we helemaal weggespeeld zullen worden. Althans, dat hoop ik niet. Die ploegen hebben best wat angst voor ons gekregen. Niet dat we van hen zullen win nen, of zo, maar de grote uit slagen van vroeger komen niet meer voor. Met zeven, acht doelpunten verschil ver liezen is geen schande tegen bijvoorbeeld Oost-Duitsland". Propaganda Het voor de tweede maal (na 1971) organiseren van de eindronde om het A-wereld- kampioenschap moet, volgens het vijftig jaar bestaande Ne derlands Handbal Verbond, leiden tot een stukje propa ganda voor deze tak van sport. Maar bestaat straks niet het gevaar dat het Nederlands team louter als schietschijf gaat fungeren en dat een ave rechtse uitwerking op de pu blieke belangstelling zal ver oorzaken? Ingrid Wagner: „We gaan straks meer verlie zen dan winnen, daar moet je gewoon realistisch over zijn. Daar zijn we mentaal op te gen gewapend. We hebben een hele leuke groep, zowel qua sfeer als qua prestaties. Het blijft natuurlijk afwach ten hoe een grote nederlaag wordt verwerkt. Het kan goed uitpakken, maar voor hetzelfde geld ook helemaal verkeerd. Dat kun je niet van tevoren bepalen. Maar ik ben daar heus niet bang voor, we zullen dat best kunnen op vangen. En bovendien, het is toch voor het publiek een mooie gelegenheid om top- handbal in ons land te zien". Ingrid Wagner, die zeven jaar oud in navolging van haar moeder met handbal begon bij de inmiddels allang verdwe nen vereniging Forto op het Stokroosveld, maakt nu voor het tweede seizoen deel uit van de nationale selectie. Na drie seizoenen goede presta ties te hebben geleverd bij Hellas, mocht ze - volkomen verdiend en misschien wel wat laat, volgens vele kenners - voor het eerst het Oranje shirt om de schouders trek ken. „Ik weet nog heel goed dat ik daar stond, het volks lied hoorde spelen en me vooral heel erg trots voelde om bij de beste zestien van je land te behoren. Ja, dat deed me wel wat". Vaste plaats Een vaste plaats heeft Ingrid Wagner, begonnen in de rech terhoek maar bij haar eigen vereniging inmiddels in de opbouwrij beland, nog niet kunnen verwerven. „Ik heb misschien het nadeel dat zo wel Carla Kleintjens als Mo nique Geitz, die in het Neder lands team nu vast aan de rechterkant spelen, linkshan dig zijn. Maar ik vind het al lang mooi er bij te behoren. Natuurlijk streef ik er naar in die basisopstelling te belan den. Daar heb ik ook heel veel voor over". De voorbereiding op het A- wereldkampioenschap wordt, keurig in navolging van de succesvolle volleybaldames vorig jaar, ambitieus aange pakt. De competitie in de ere divisie is uitgesteld tot medio december en tot die tijd speelt het Nederlands team een groot aantal oefenwedstrijden tegen de sterkste clubteams in het kader van de zogeheten Datateam Cup. „We zien el kaar wekelijks. En je merkt gewoon dat het helpt, de com binaties beginnen steeds beter te lopen. Omdat we regelma tig speelsters missen die dan met hun eigen club meedoen, krijgen bovendien de bankzit ters een goede kans zich te bewijzen. Na het Holland- toernooi gaan we nog naar toernooien in Hongarije en Polen en dan is het al snel de cember, het wereldkampioen schap zelf dan. We leven er allemaal enorm naar toe. Het kan een groot succes worden, maar evengoed een teleurstel ling. Wie zal het zeggen, ik weet in ieder geval wel waar ik zelf op hoop", aldus Ingrid Wagner. DICK KIERS /ENINGRAD Met een nti-elimax hebben Gary asparov en Anatoli Kar- ov na een twee jaar du nde strijd gisteren hun weekamp om de wereld- beëindigd na in de tste partij remise te lebben gespeeld. Zesen- igentig partijen waren er •or nodig om Kasparov fet zijn 23 jaar de jongste •ereldkampioen in de ge- :hiedenis te maken. Jasparov maakte tijdens een 1 irsconferentie bekend dat hij :n" secondant heeft ontslagen adat er geruchten de ronde den dat deze geheime verde- gifigsstellingen had verkocht n Karpov. De internationale èester Yevgeny Vladimirov o^st vertrekken na het derde htéreenvolgende verlies te- fr Karpov bij de negentiende -krtij. Vladimirov heeft alle belang rijke openingsvariaties geko pieerd die doorgaans veilig in een kluis liggen opgeborgen, aldus Kasparov. Waarnemers meenden dat Vladimirov de gegevens had geleend om zelf te gebruiken, maar Jtasparov gaf te kennen daf hij dè informatie mogelijk heeft doorgespeeld aan Kar pov. Ik kan niets bewijzen, maar het is wel erg vreemd en ik heb mijn eigen mening, zei Kasparov. Zonder verder te spelen beslo ten Karpov en Kasparov tot remise in de 24e partij van de revanche-serie, die woensdag avond werd afgebroken. De einduitslag in de serie werd 12 /i tegen 11 Vi in het voordeel van Kasparov. Eerder won de 23-jarige Kasparov de titel in een slopende tweekamp van 72 partijen van Karpov die tien jaar wereldkampioen was geweest. Die tweekamp duur de zo lang, dat de door Kaspa rov omstreden voorzitter van de internationale schaakfede ratie (FIDE), Florencio Cam- pomanes, na 48 partijen de match in februari 1985 onder brak. De 35-jarige Karpov zal in fe bruari in Spanje uitkomen te gen zijn landgenoot Andrei So- kolov (23), om te bepalen wie van hen de officiële uitdager wordt die in september vol gend jaar een nieuwe twee kamp zal aangaan tegen Kas parov. De wereldkampioen zei er zeker van te zijn dat Kar pov Sokolov zal verslaan en jammer genoeg zal Karpov dan weer mijn nieuwe tegen stander zijn. Kasparov zei blij te zijn dat hij nu weer tijd heeft om andere internationa le toernooien te spelen, zoals de Olympiade in Dubai en het grootmeesterstoernooi dat in december in Brussel wordt ge speeld. Gary Kasparov: eindelijk ont spannen wandelen door de natte straten van Leningrad. JRECHT Het bestuur van verlengd. De gesprekken over Koninklijke Nederlandse het al dan niet doorgaan van wem Bond heeft donderdag- George Geurtsen als coach van 'ond het contract met Ruud het nationale waterpoloteam eele als coach van de natio- zijn nog niet afgerond. In de ale zwemploeg met een jaar sectoren kunstzwemmen en schoonspringen zijn de con tracten met de respectieve bondscoaches Petri Engels en Frans van de Konijnenburg gecontinueerd. MOSKOU Het nationale sportcomité van de Sovjet unie heeft de voetbalclub Stroitel Cheropovets uit de derde divisie van de landelij ke competitie verwijderd. Volgens het blad Sovjetskaja Rossija, dat melding maakte van de uitsluiting van Stroi tel, is de strafmaatregel ge nomen omdat de club zich had schuldig gemaakt aan pogingen tot omkoping. De spelers van de club zijn ook betrokken bij de omko pingspoging, omdat zij voor een deel het geld beschik baar hadden gesteld waar mee de scheidsrechters ver leid moesten worden. De spelers echter hebben de zaak aanhangig gemaakt, omdat zij hun manager Gen nadi Gagarinski ervan ver dachten net geld in eigen zak te hebben gestoken. Volgens Sovjetskaja Rossija zullen be stuursleden en scheidsrech ters zich-voor de rechtbank moeten verantwoorden. Het blad meldde tevens dat het geval van Stroitel niet op zichzelf staat in het Sovjet voetbal en dat vergelijkbare misstanden in het ijshockey voorkomen. Voetbal FC Twente's aan valler Evert Bleuming (27) is in Enschede geopereerd aan de meniscus van zijn rechterk nie. De technische staf van de club verwacht dat Bleuming pas na de winterstop weer in zetbaar zal zijn. Schaken De elfde partij van de tweekamp om het WK bij de dames tussen titelhoud- ster Maja Tsjiboerdanidze en uitdaagster Jelena Akmilovs- kaja is in Borzhomi op de 37e zet in remise geëindigd. Tsji boerdanidze heeft de leiding met 7-4. Voetbal Olympiakos Pi- reaus, de komende tegenstan der yan Ajax in het toernooi om de Europa Cup voor beker winnaars, heeft een nieuwe trainer. Het is de vroegere trainer van het Amerikaanse nationale elftal Alkis Pana- goulias. Hij volgt de huidige trainer Antonis (ADVERTENTIE) BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN LAUSANNE Ed van Thijn heeft de eerste race tegen Saar Boerlage gewonnen.De burge meester van Amsterdam arriveerde eerder in Lausanne dan de aan voerster van de groep 'No-Olympics'. Van Thijn reisde gisteren met nog zo'n honderd Ne derlanders in twaalf uur per luxe-trein naar het hoofd kwartier van het IOC, waar hij volgende week vrijdag de organisatie van de Olympi sche Spelen van 1992 hoopt te verkrijgen. Een uitgekiend bewakings systeem voorkwam inciden ten. De olympische trein was de gehele nacht bewaakt, Op het Amsterdamse Centraal Station hielden zo'n vijftig politiemannen van het bu reau Warmoesstraat een groepje demonstranten aan de kop van het perron tegen. De optimistische reizigers konden het opgehouden spandoek niet lezen. De en kele geschreeuwde anti-leu zen gingen in het stationsge- roezemoes verloren. Minder dan een half uur voor Van Thijn het spiegelei van de perronchef hanteer de, werd besloten uit veilig heidsoverwegingen een klei ne omweg te kiezen. De trein meed in de richting Utrecht het Amstel-station. „Een zwakke plek op de route", noemde voorlichter Pieter Kronenburg het. De trein reed via Hilversum naar Utrecht en Arnhem, ook weer uit veiligheidsoog- punt voorafgegaan door een aparte locomotief. In Arnhem raakte Van Thijns delegatie enkele kop stukken tijdelijk kwijt. Henk Vonhoff, de voorzitter van- het Nederlands Olympisch Comit'e, had nog werk lig gen als commissaris van de koningin in Groningen. Krijn Reitsma, één van de directeuren van de Amster damse Olympische Stichting, moest in Amsterdam nog.; wat leden van het IOC rond- leiden. Staatssecretaris Dick Dees had nog beschouwin gen in de Tweede Kamer; Anton Geesink, die in Arn hem op het station stond, moest nog een judo-seminar op Papendal afmaken. Zij gaan later naar Lausanne, evenals Ruud Lubbers. De burgemeester was intus sen ter ore gekomen, dat de Stichting 'No-Olympics' in Lausanne eveneens een ei gen kantoor zou inrichten. "Nou", gnuifde Van Thijn, "dan gaan wij toch zeker bij Saar voor de deur demon streren". Op weg naar Zwitserland baadden de organisatoren- in-sp'e van sobere Spelen zich in luxe. Met uitzicht op de zonovergoten en met herfstkleuren omgeven Rijn werd een viergangen-lunch geserveerd met: ganzelever- pat'e, zalm, artisjok, krab, kaviaar, kwarteleitjes, bouil lon, kalfshaas, hazerugfilet, groene bloemkool, kastanjes en pudding omgeven met- vijf soorten vruchten, alles overgoten met wijnen van kaliber: Pouilly Fum'e en Fleurie. PECH VOOR AMSTERDAM DEN HAAG Cees Kerdel, het enige Ne derlandse lid van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC), zal volgende week vrijdag in Lausanne zijn stem niet kunnen uitbrengen bij de beslissing over het gastheerschap voor de Spelen van 1992. Kerdel heeft laten weten niet naar Lausanne te zullen afreizen, omdat zijn zwakke gezondheid een bezoek aan het buiten land verhindert. Stem men bij volmacht be staat niet in de olympi sche wereld, zodat met het thuisblijven van Kerdel Amsterdam in Lausanne in ieder geval één stem minder zal krijgen in de race om de Spelen van 1992. De 71-jarige Hagenaar, op volger in het IOC van jhr. Herman van Karnebeek, is zeer teleurgesteld dat hij niet eigenhandig ervoor zal kunnen zorgen dat het be langrijkste sportieve evene ment naar Nederland komt. „Maar ik vermoed dat het niet om één stem zal gaan bij de uiteindelijke beslissing. Wel ben ik bang dat de meeste IOC-leden erg gevoe lig zullen zijn voor het argu ment van Amsterdams te genstrever Barcelona: deze stad is nu al voor de vierde keer kandidaat, zonder dat het ooit de; Spelen heeft mo gen organiseren. Dat zou wel eens de beslissing kunnen brengen. Die stad is zo lang zamerhand eens aan de beurt", denkt KerdeL Hij is er vast van overtuigd dat de meeste IOC-ers af lang weten welke stad op vrijdag 17 oktober hun stem krijgt. „Ik ken mijn collega's zo langzamerhand wel. Ze, hebben in de laatste ander half jaar zóveel mogelijkhe den gehad om zich breed te oriënteren op de goede ei\ slechte kanten van alle ste den, dat de meningen nu wel vast liggen. Sommige campagneleiders hebben de illusie dat er in de laatste da gen voor de stemming nog wel wat te lobbyen is. Dat is uiteraard zeer goed bedoeld, maar ik vraag me af of het 'nut heeft. Hoeveel mooie ex posities je in Lausanne ook neerzet, de IOC'ers komen, vermoedelijk alleen uit be leefdheid even kijken. Ik hoop er voor Amsterdam maar het beste van", aldus Kerdel. BOEKEN ier jaar geleden publiceerde eon de Winter een korte, onbegrijpelijke vertel- ig of verslag, onder de titel Vertraagde roman". Hoofd- irsoon daarvan was een hrijver, die reisde: Rome, iiartoum, Cairo, Praag en enen. Deze auteur werkte n_ een roman „Hoffman's inger", waar hij niet nog he rnial niet uit kwam, omdat verbindingen tussen zijn ei- in leven en dat van de fictie- i held van zijn verhaal nog iel onduidelijk, troebel en 'uitgesproken waren, ezer dagen verscheen van eon de Winter een zeer uit- 'erige...-strakke, heldere ro an, „Kaplan". De hoofdper- >on van dit verhaal is de hrijver Leo Kaplan, evenals e Winter en de schrijver in Vertraagde roman" van »odse afkomst worstelend et zijn joodse verleden, met in identiteit, met zijn schrij- ersschap en zijn relaties. De 'eken die deze Kaplan ge- hreven heeft - in het verhaal orden ze herhaaldelijk ge- oemd - hebben titels, die 'rekend lijken op de titels an>de boeken van Leon de Vinter, die net als zijn nieuwe oofdpersoon, of alter ego, in Den Bosch geboren en opge groeid is. Ook Kaplan reist, hij komt ook terecht in Cairo, en verder in Rome, terwijl een groot deel van het verhaal zich in Am sterdam en Den Bosch af speelt. Commentaar In het verhaal over Kaplan's problemen, die hem in hun macht hebben in het midden van zijn leven, laat Leon de Winter steeds een commentaar van de verteller toe, dat - naarmate het verhaal vordert - langzamerhand een steeds geringere rol speelt. Zo'n com mentaar vindt de lezer al vrij snel: „Nee, dit is niet weer zo'n verhaal over een schrijver die maar niet tot schrijven komt - dit is een liefdesverhaal. Maar hier moet toch verteld worden over Kaplan's problemen met het schrijven, want er is iets mis mee, dat ziet toch ieder een". Waar Kaplan als schrijver eventueel mee bezig is, is niet aan de orde. Hij zit voorname lijk - wat zijn werk betreft - in de naween van het succes van zijn „Hoffman's honger", waarvoor hij in Rome is: de publicitëitsmachine daar moet draaien vanwege de publikatie van de Italiaanse vertaling van dit boek, dat bovendien nog verfilmd is ook, met een sexy Poolse actrice in een van de rollen, „een van de mooiste vrouwen die Kaplan ooit had ontmoet". Naar aanleiding van enige actuele feiten begint Ka- plan in de loop van het ver haal te piekeren over een nieuwe roman, die zal gaan over een merkwaardige moor denaar, die in Italië vrijende paartjes om zeep helpt. Het zal, dat is overduidelijk, tot niets leiden. In „Kaplan" gaat het inder daad niet in de eerste plaats over de schrijver en diens vakmatige besognes, maar over de totale levenscrisis van de hoofdfiguur. Zijn huwelijk met Hannah loopt op de klip pen, hij ontmoet - zoals Felix Hoffman in „Vertraagde ro man" - op zeker moment een heel jong meisje, dat hem be wondert nadat ze twee jaar eerder een van zijn boeken voor haar eindexamenlijst heeft gelezen. Ook komt Ka- plan weer in contact met zijn eerste grote liefde, Ellen, het meisje om wie hij indertijd af stand nam van zijn ouderlijk huis en daarmee in menig op zicht ook van zijn Joodse iden titeit. Het is indertijd, in de ru moerige zestiger jaren in Am sterdam, bij het Maagdenhuis en al die andere rellen - mis gegaan tussen Ellen en Ka- plan. Zij was toen zwanger van hem, heeft het kind laten wegmaken. Dat denkt Kaplan tenminste. Ellen heeft zich verstrikt in een web van leu gens, dat nu, zoveel jaar later, strak om haar heen gespannen is. Zij is nu de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur in Rome en in die hoedanig heid ontmoet zij Kaplan weer. Terwijl hij zijn relatie met het jonge meisje Paula heeft, er vaart hij dat zijn liefde voor Ellen niet voorbij is. Voor haar geldt hetzelfde. Ontreddering Zo is het verhaal in menig op zicht een relaas van liefdesre laties, die tot grote ontredde ring leiden. Ook in de gebeur tenissen, die zich afspelen rond andere figuren verhaal, is dat het geval. De jonge, bril jante essayist en journalist Rudy Kohn zal zich vanwege zo'n situatie, waarin hij ver zeild is geraakt, in het tweede deel van het verhaal aan een plataan langs de Tiber in Rome ophangen. In het verhaal komt de vertel ler herhaaldelijk terug op het optreden van een paar circus artiesten: Een trapeze-nummer van twee mannen en een vrouw, een echtpaar en een andere man. Tussen die vrouw en de „ander" heerst een ero tisch kontakt, dat iedereen die hun sprongen in de nok van het circus ziet, moet opvallen. De sprongen waarin de atleten naar elkaar grijpen om elkaar op te vangen hebben zo een heel gevaarlijk gehalte. De erotiek leidt tot rampen, tot dood en tot het mislukken van hele levens. De draden die in „Kaplan" door het hele verhaal geweven zijn, van punt naar punt en van figuur naar figuur, vor men een vernuftig geheel, waarin steeds weer heel warm en gevoelig over grote kon- flikten verteld kan worden. De uitwerking van een figuur als Kaplan, maar ook van de andere figuren uit het verhaal, raakt heel veel facetten van het bestaan. Vooral de manier waarop Kaplan en anderen in het totaal van het verloop van de tijd zijn geplaatst, getuigt Anvallen Ontsierend is dan de onnodige en zelfs storende reeks van aanvallen, die in het boek ge pleegd worden, o.a. via de fi guur Rudy Kohn, aan het adres van Harry Mulisch, hier ook wel Fulisch genoemd. Geestig, wat heet! In „Ver traagde roman" kon De Win ter het niet laten zich iets der gelijks ten opzichte van Jac ques F. Vogelaar te permitte ren. Het is natuurlijk kinne sinne, prietpraat en ook wel een gotspe om zoiets storends in dit boek op te nemen. Ook het einde van het verhaal is onbevredigend, omdat een van de lijnen, die in het ver haal over Kaplan zijn uitgezet, daar op een bar cliché-matige manier wordt afgewikkeld. Kaplan is de erfgenaam van de miljoenen van zijn vader, een stinkend rijke, sjacheren de, jpodse handelaar in onge regeld. „De Jood Kaplan", zo als hij in Den Bosch genoemd werd. Maar Kaplan kan niet aan het geld komen, dat zijn vader hem nalaat, omdat hij volgens het testament dan te Leon de Winter rug moet komen tot zijn Jood se origine. Hoe dat in het laat ste hoofdstuk, de epiloog, wordt afgewikkeld, is zo ba naal, dat het verhaal over Ka- plan daar bijna een parodie op zichzelf wordt. Ongeveer tegelijk met „Ka- plan" is overigens een nieuwe druk van „Vertraagde roman" verschenen. JAN VERSTAPPEN Leon de Winter: „Kaplan-ro- man. Uitgave De Bezige Bij. Prijs ƒ34,50 en „Vertraagde roman", uitgave In de Knip- scheer. Prijs 19,50.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11