eer werkgelegenheid moet komen uit loonmatiging MJimj „Scholen kunnen ook kinderopvang verzorgen' Geen bezwaar tegen andere kleutermaatregel ^Reptielen als dievenbuit SCP-ONDERZOEKSTER RIA BRONNEMAN; lEUWO Spek geen goed lapmiddel FRIEMELS CDA vindt antwoord kabinet onvoldoende "t_ BINNENLAND £cidóC@owuwt DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 PAGINA 3 ECHT De rijkspolitie van de groep Echt en de gemeentepolitie van Roer mond hebben gistermiddag in twee woningen en een dierenwinkel in Maasbracht en Roermond ongeveer' idertig van diefstal afkomstige slangen a en acht waterschildpadden in beslag genomen. Dierenhandelaar L.M. (31) uit Maasbracht en verzamelaar H.S. (26) uit Roermond ziin aangehouden. lajHet tweetal zou de slangen tijger en bloedpythons buit hebben ge maakt bij een inbraak in een dieren winkel in het Duitse Heinsberg. Bij de grens betaalden M. en S. de gewone invoerrechten. Onderzoek naar zwartwerkers in de horeca DEN HAAG Premier Lub bers wil „eens goed uitgezocht zien" hoe het komt dat in de horeca de werkloosheid zo hoog blijft, terwijl de omzetten in deze sector de laatste jaren toch fors zijn toegenomen. „Zou het kunnen dat het zwarte en informele circuit hierbij een rol speelt?", zo vroeg hij zich af. „Ik zeg het voorzichtig, het moet maar eens uitgezocht worden", aldus de premier gisteren, tijdens de bespreking van het werkgele genheidsbeleid. Weer radioactieve noten opgespoord ENSCHEDE De keurings dienst van waren heeft opnieuw een partij radioactief besmette noten opgespoord. Ditmaal ging het om een partij van 20 kilo ha zelnoten uit Turkije, die twee maal zoveel radioactiviteit bevat ten als is toegestaan. De noten waren over de grens gesmokkeld en in Enschede opgeslagen, aldus een woordvoerder van de dienst. Inmiddels is een onderzoek inge steld bij Turkse theehuizen in de omgeving. Eind vorige maand werden bij de grens al besmette hazelnoten uit Turkije en radio actieve rozebottels uit Roemenië aangetroffen. Opmerking Lubbers over De Jonge valt slecht DEN HAAG PPR-fractievoorzitter Bec kers heeft in de Kamer vragen gesteld over de opmerking die minister-president Lub bers in een televisie-uitzending over Klaas de Jonge gemaakt heeft. Lubbers zei dat hij „wel andere dingen aan zijn hoofd heeft dan te piekeren hoe het nu verder moet met Klaas de Jonge". Beckers wil weten of minister Van den Broek van buitenlandse zaken het met de premier eens is. Zij vraagt zich af of er op diplomatiek niveau nog iets aan de zaak gebeurt. De Jonge verblijft al meer dan 500 dagen in de Nederlandse am- DEN HAAG De WD keerde zich enkele we ken geleden als eerste van de beide regerings fracties tegen het bezuini gingsvoorstel van minis ter Deetman, de zogehe ten kleutermaatregel: kinderen die tijdens het schooljaar de vierjarige leeftijd bereiken, zouden pas aan het begin van het nieuwe schooljaar worden toegelaten. Volgens de li beralen was het mogelijk op een andere wijze de 220 miljoen te bezuinigen, namelijk door het aantal lesuren per week voor alle vierjarigen te beper ken. Men oaseerde die verwachting op een bere kening van het Sociaal Cultureel Planbureau. Het voorstel van de VVD, waar het CDA zich nu ook achter heeft geschaard, is in feite regelrecht afkomstig uit een rapport dat SCP-onder- zoekster Ria Bronneman ct| heeft opgesteld. Dat onder zoek had in ieite ten doel mo gelijkheden te onderzoeken N VANDAAG C\ IN HET VJ om de kinderopvang voor twee- en driejarigen te verbe teren. „Het gaat in hoofdzaak om de kinderopvang en maar zijdelings over de vierjari gen", zegt Bronneman, ais we haar hierover enige vragen voorleggen. Haar rapport verscheen twee weken geleden, op een mo ment dat de protesten tegen de kleutermaatregel steeds luider klonken. Voelt zij zich niet enigszins misbruikt, nu de coalitie haar onderzoek ge bruikt als een potentieel be zuinigingsvoorstel? „In zekere zin wel. Het rap port was meer bedoeld om een herschikking van midde len te bewerkstelligen, van het onderwijs voor vierjarigen naar de kinderopvang voor twee- en driejarigen. Als CDA en VVD daarin een alterna tief willen zien voor de vierja rigenmaatregel van Deetman, dan vind ik dat niet prettig, maar anderzijds kan ik het hen niet kwalijk nemen. Ik zou natuurlijk liever hebben dat er een fors bedrag rich ting kinderopvang voor twee- en driejarigen zou gaan. Wel licht denkt men daar nog aan, maar wat dat betreft zie ik het wel somber in". Als we ons even beperken tot de vierjarigen, wat houdt uw voorstel dan concreet in? „Mijn voorstel was om voor vierjarigen een part-time on derwijsaanbod te creëren in plaats van het huidige full time onderwijs: 20 in plaats van 29 uur. Ouders zouden daarbij in de gelegenheid moeten worden gesteld om kostendekkend de rest van die schooluren bij te kopen. Niet in lesuren, want dan zal die bijdrage voor de ouders wel erg duur uitvallen. Zeker als je die bijdrage inkomen safhankelijk maakt, zal het voor de hogere inkomens he lemaal onbetaalbaar worden. Je zou daarom moeten den ken aan het opvullen van die negen uur via peuterspeelza len of een andere wijze van kinderopvang aan de scholen. Zo zou je alsnog kunnen be reiken, dat kinderen zonodig toch de hele week naar school kunnen". Een andere vraag is hoe je dat part-time onderwijs voor vier jarigen zodanig organiseert, dat ouders die dat willen, toch kunnen blijven werken. „Inderdaad. Als het de rich ting uitgaat van vijf halve da gen naar school, dan levert dat natuurlijk grote proble men op voor moeders die wil len werken. Als de kinderen elke ochtend om kwart voor twaalf van school komen, is dat zeer onpraktisch. Vanuit het gezichtspunt van kinder opvang en emancipatie zou de beste oplossing zijn dat de kinderen drie volle dagen per week naar school gaan. Voor de resterende twee dagen, bij voorbeeld de woensdag en de vrijdag, zou men dan via de kinderopvang een oplossing moeten zoeken". Hoe bent u tot uw berekening gekomen? „Ik heb uitgerekend dat de kinderen gedurende 23 uur per week les krijgen en daar komen dan gemiddeld nog zo'n zes overblijf-uren bij. Ik stel dus voor om van die 29 uur 20 uur te maken. Dat kunnen dan vier keer vijf uur of drie keer ruim zes uur Kinderopvang dient zowel de kinderen als de ouders. worden. Nu is de opbouw: vijf ochtendschooltijden van drie uur en vier middagtijden van twee uur. Daartussen zit dan een variabel gedeelte aan o verblijf tijd. Het onderwijs aan alle vierjarigen, die nu kosteloos op school zitten, kost de overheid 680 miljoen. Als je ze negen uur minder op school houdt, dan bespaar je dus ongeveer eenderde". Zou uw voorstel onderwijs kundig een betere oplossing vormen dan de huidige situa tie? „In zekere zin wel. Je zit in ieder geval niet met het pro bleem dat kinderen moeten wachten als ze vier jaar wor den. Bovendien blijven ze net als nu druppelsgewijs binnen over het hele jaar. Dat zijn de twee elementen die nu juist zoveel verzet hebben veroor zaakt tegen het voorstel van Deetman. Het gaat inderdaad ten koste van het aantal lesu ren, maar nogmaals: naar mijn mening moet ouders de gelegenheid worden geboden de resterende uren bij te ko pen. Niet in lesuren, maar in een goedkopere vorm door uitbreiding van de peuterop- vang". Maar er is nu al sprake van een tekort aan peuterspeelza len. Zouden de scholen zeil die opvang niet voor hun re kening moeten nemen? „Dat is inderdaad denkbaar. Die lokalen staan dan toch leeg. Het medegebruik van lo kalen is hoe dan ook goedko per dan wanneer je voor de kinderopvang aparte huisves ting moet gaan vinden". FRANS WEERTS Opvang faalt na zelfmoordpoging UTRECHT De opvang na een poging tot zelfdoding faalt in de meeste gevallen. Een flink deel van deze mensen laten het niet bij die ene keer Na één poging is er tien procent kans op een vol gende en na vier of vijf po gingen zelfs vijftig procent. Dit bleek gisteren in Utrecht op een bijeenkomst in Utrecht van tweehonderd medewerkers van RIAGG's (regionale instellingen voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg) over de pre ventie van suïcide. Opname in een (psychiatrisch) zieken huis zou de kans op herha ling niet beïnvloeden. Vol gens A. Kerkhof (RU Lei den) kwamen in 1984 in Ne derland 1.900 mensen door zelfdoding om het leven; suï cide is daarmee een belang rijker doodsoorzaak dan het verkeer. IJMUIDEN De rijks politie te water heeft en kele dagen geleden het uit Amsterdam afkomsti ge zeilschip „Great Esca pe" een vaarverbod op gelegd omdat een gat on der de waterlijn in de romp van het schip met spek, een zeventiende- eeuws lapmiddel, was ge dicht. Bij zware zeegang zou het spek onmiddel lijk losgelaten hebben. De schipper wilde met dertien betalende passa giers naar Engeland va ren. Na reparatie kon het circa zestien meter lange schip alsnog op weg gaan. Tegen de schipper wordt waarschijnlijk pro ces-verbaal opgemaakt wegens het in gevaar brengen van zijn opva renden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Premier Lubbers voelde er gisteren in zijn antwoord aan de Kamer niets voor in het overleg met de sociale partners met voorstellen te komen voor het gelijk optrekken van overheidssalarissen en uitkeringen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net is op geen enkele wij- jize tegemoetgekomen aan de wensen van de opposi tie en het CDA om de werkloosheid krachtiger te bestrijden. Ook voelt het kabinet er weinig voor ambtenaren volgend jaar korter te laten wer ken. Premier Lubbers zei gisteren, op de tweede dag van het de bat over de rijksbegroting voor 1987, dat een extra toename van de werkgelegenheid voort zal moeten komen uit verdère loonmatiging in het bedrijfs leven. Lubbers vindt dat de verwachte loonsverhoging in de marktsector met gemiddeld één procent volgend jaar zal moeten worden besteed aan verdere herverdeling van ar beid. De koopkracht van alle werkenden gaat volgend jaar immers toch al met gemiddeld anderhalf procent omhoog als gevolg van de verwachte prijs dalingen. Het met veel. aplomb door het kabinet gepresenteerde „soci aal convenant" (een overeen komst van werkgevers, vakbe weging en kabinet over de hoofdlijnen van het te voeren sociaal-economische beleid) werd door de premier in de 'jskast gezet. Lubbers zei een lergelijk convenant niet meer als een reële mogelijkheid te beschouwen. Hij verwees daarbij naar informele ge sprekken waarin werkgevers en vakbeweging hebben ge zegd geen behoefte te hebben aan centrale afspraken over de invulling van de arbeidstijd verkorting. Lubbers: „Hooguit kunnen op centraal niveau eerdere aanbevelingen om ge zamenlijk de werkloosheid in 1990 tot onder de 500.000 terug te dringen worden aange scherpt". Hij zei dan ook geenzins van plan te zijn de aangekondigde bevriezing van de ambtena rensalarissen en de uitkerin gen bespreekbaar te maken in het centrale overleg. PvdA en FNV hadden daarom ge vraagd. Woede Lubbers haalde zich hiermee de woede van de oppositie op de hals. Volgens PvdA-fractie- leider Wim Kok laat het kabi net het afweten „op een mo ment dat alles er op wijst dat gezamenlijke afspraken drin gend geboden zijn". Volgens Kok is bevriezing van de amb tenarensalarissen en uitkerin gen niet nódig. De inkomens van het overheidspersoneel en van de uitkeringsgerechtigden kunnen gewoon de ontwikke lingen in de lonen bij het bedrijfsleven volgen, omdat die laatstgenoemde lonen nau welijks zullen stijgen, zo meende Kok. De oppositielei der wees erop dat overleg tus sen kabinet en sociale partners weinig zin zal hebben als er geen sprake is van een gelijk matige inkomensontwikkeling. Lubbers reageerde daar boos op: „Je gaat toch geen overleg voeren om de inkomens te verhogen terwijl het je ernst is de werkloosheid juist via loon matiging te bestrijden?". Kok verweet Lubbers op zijn beurt weer de minima niet mee te laten profiteren van de econo mische opleving. Werkloosheid Het kabinet wil samen met de sociale partners het aantal ge registreerde werklozen in. vier jaar terugdringen van 70Ö.000 tot 500.000, jaarlijks dus met 50.000. Volgens het Centraal Planbureau is dat echter vol gend jaar niet haalbaar. Kok vroeg Lubbers hoe hij die 10.000 banen er bij wil krijgen. Lubbers: „Werkloosheid be strijd je niet door er weer een plan aan toe te voegen. Het gaat er om, dat we het samen met de sociale partners eens worden over de manier waar op in 1990 het aantal van 500.000 werklozen kan worden bereikt". Kok nam hiermee geen genoegen. „U bent juist degene die blokkades voor verder overleg opwerpt. U laat het afweten. Het beleid is al een fiasco voordat het begint. U zult met meer over de brug moeten komen wil het overleg kans van slagert hebben", al dus de PvdA-leider. Ambtenaren Lubbers betoogde d&t de over heid volgend jaar beter kan af zien van arbeidstijdverkorting. De bezuinigingen bij de over heid zijn met name geprojec teerd op 1987, waardoor er in dat jaar geen ruimte overblijft voor verdere atv. Zowel het CDA als de oppositie spraken de vrees uit dat de arbeidstijd verkorting in de jaren na 1987 voor de ambtenaren tot loons verlaging zal leiden. Zij willen dan ook nu al vastgelegd zien hoe de beoogde atv voor het overheidspersoneel kan wor den gerealiseerd. Het kabinet houdt ook vast aan het afgesproken tijdpad om het financieringstekort te rug te dringen tot 5,25 procent in 1990. „Anders is de discipli ne zoek", stelde Lubbers. Hij ontkende dat er tussen de be oogde reductie van het tekort en het verminderen van de werkloosheid een tegenstelling bestaat. De beheersing van het financieringstekort en de werkgelegenheid liggen vol gens hem in eikaars verleng de. Daarbij speelt het vertrou wen in de beheersbaarheid van het tekort een hoofdrol. De kritiek van vooral CDA- fractieleider De Vries, dat er in de Miljoenennota een grote nadruk ligt op beperking van het financieringstekort en de werkgelegenheidsdoelstelling daarbij achterblijft, deed Lub bers af met de opmerking dat het karakter van de Miljoe nennota een beschrijving van de toestand van 's rijks finan ciën is „en ook moet zijn". NÉ, 0£ BUURMAN IS 1E*U£ UIT2WECfeN. 10 oktober Mr. Pieter van Vollenhoven houdt in Oostende een in leiding op het tweede Eu ropees Rijscholen Con gres. Het congresthema luidt: „Europese verkeers opleiding, harmonisering of chaos". „ALSNOG KOLENBOYCOT ZUID-AFRIKA NASTREVEN" DEN HAAG De regering gaat haar uiterste best doen om de Europese Gemeenschap alsnog over te halen tot het instellen van een verbod op de import van steenkool uit Zuid-Afrika. Dit heeft premier Lubbers gisteren toegezegd in de Tweede Kamer. De reden voor de extra inspanning is gelegen in het feit dat de Verenigde Staten inmiddels besloten hebben economische straf maatregelen te nemen tegen tegen Zuid-Afrika. Lubbers erkende dat daarmee een „nieuw element" in de dis cussie is gekomen. Hij sprak de hoop uit dat West-Duitsland en Portugal, die kortgeleden nog niet bereid waren tot een boycot van Zuidafrikaanse kolen, nu van mening zullen veranderen. De minister-president is zelf al bezig zijn invloed in de EG aan te wenden. Deze week heeft hij naar zijn zeggen met succes bij premier Chirac van Frankrijk, tijdens diens onverwachte be zoek aan Den Haag, gepleit voor een kolenboycot. DEN HAAG Premier Lub bers heeft er vooralsnog geen bezwaar tegen als de Kamer met alternatieve voorstellen komt voor de bezuinigingen op het onderwijs en het sociaal- cultureel werk. Wat het on derwijs betreft wijst een meer derheid van de Kamer de kleutermaatregel en de bevrie zing van het speciaal onder wijs af. Dat geldt ook voor de bezuiniging van 130 miljoen op het club- en buurthuiswerk. „Ik denk dat deze maatregelen goed verdedigbaar zijn, maar sta open voor andere oplossin gen", zo betoogde de premier gisteren tijdens de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer. Lubbers gaf in de Kamer openlijk toe dat hij vóór de formatie-onderhandelingen het standpunt huldigde dat de komende kabinetsperiode bij onderwijs niet meer dan drie- vierhonderd miljoen kon worden weggehaald. De mil jard die minister Deetman nu bruto moet bezuinigen is vol gens Lubbers weliswaar fors, maar hij acht dat bedrag nu toch aanvaardbaar. Lubbers wenste zijn bereid heid om bezuinigingsvoorstel len van de kant van de Kamer over te nemen, wel enigszins te relativeren. Zo zal de „spec taculaire groei" van het spe ciaal onderwijs in elk geval worden ingedamd. Voorts zal het club- en buurthuiswerk naar zijn mening een substan tiële bijdrage moeten leveren aan de besparingen. (Vervolg van de voorpagina) Voorts wil het CDA vandaag in elk geval „boven water" hebben welk bedrag het ka binet in 1987 jaar zal beste den aan het zogeheten aan vullend werkgelegenheids beleid. Daarbij gaat het om maatregelen, waarmee lang durig werklozen aan de slag geholpen kunnen worden. In het regeerakkoord is afge sproken dat daar jaarlijks een half miljard voor wordt uitgetrokken. In de Miljoe nennota is sprake van slechts 250 miljoen. De antwoorden van premier Lubbers en mi nister Ruding op de kritiek van Bert de Vries in eerste termijn worden als onvol doende beschouwd. Zekerheid verlangt de CDA- fractie ook op het punt van de accijnsverhoging op olie- produkten. In een motie wordt de belofte geëist dat deze verhoging ongedaan wordt gemaakt zo gauw de prijs van ruwe olie weer te rug is op een bepaald peil. Het CDA (en ook de VVD) wil voorkomen dat voor de zoveelste keer een tijdelijke belastingverhoging perma nent wordt gemaakt. Eén ontwerp-uitspraak van het CDA heeft betrekking op het onderwijs. De Vries wil dat de regering het speciaal leerproblemen, op een ande re wijze benadert. In de mo tie wordt gevraagd aan te ge ven wat nu precies de oorza ken zijn van de onstuimige groei van dit schooltype. Te vens wordt een overzicht verlangd van de maatregelen waarmee deze groei kan worden beteugeld. Pas daar na wil het CDA een beslis sing nemen of en zo ja op welke wijze op dit onderwijs kan worden bezuinigd. Wat betreft de zogeheten kleutermaatregel nemen de christen-democraten genoe gen met de toezegging van Lubbers dat minister Deet man bereid is tot discussie over alternatieve bezuinigi- gen tijdens de behandeling van de onderwijsbegroting. Ook de VVD accepteert dit Kabinet akkoord met definitief verbod op dumpen kernafval DEN HAAG Het kabinet kan akkoord gaan met een in ternationaal definitief verbod op het dumpen van lichtr en middelradioactief afval in zee. Dit heeft staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse za ken) de Tweede Kamer giste ren laten weten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3