Plannen voor middenberm en verbreding Rijksstraatweg Laboratorium weefselkweek moet kloof met bedrijfsleven dichten •IDEN OMGEVING Onderzoek belangrij'k Musical Leidschendam telt 200 medewerkers £adóc<3ooxont DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 PAGINA 15 :ouw beroofd van tas PHEN AAN DEN RIJN Een 19-jarige hense is dinsdagmiddag om vijf over vier brutale wijze beroofd van haar schouder- De vrouw stond met haar fiets te wach- voor een verkeerslicht bij de Van Boetze- rstraat. In haar fietsmandje lag de tas, met ieren, en een kleine hoeveelheid geld. ast haar stond een personenauto. De pas ier, een man van ongeveer 25 jaar met ird krullend haar en een opvallend tenger rlijk, hing plotseling uit het portierraam griste de tas weg. De auto reed plotseling Getuigen noteerden het kenteken. La- bleek dat de auto ongeveer een week ge en is gestolen in Alphen. De bestuurder i de wagen was ongeveer 28 jaar oud, hij eg een snor en had lange bakkebaarden, politie vraagt getuigen zich te melden: tel. 0-93941. Inbraak in garagebedrijf NOORDWIJKER- HOUT Een gara gebedrijf aan de Herenweg in Noordwijkerhout is dinsdagnacht door inbrekers bezocht. Zij namen een aan tal inruilradio's, postzegels en der tien APK-stickers mee. Zij kwamen binnen door een raampje aan de achterkant van het gebouw te forceren. Van hen ontbreekt elk spoor. Moeder en baby gewond LEIDSCHENDAM Een 29-ja- rige Leidschendamse en haar zes weken oude baby zijn gistermid dag met respectievelijk een been breuk en een hersenschudding naar Ziekenhuis Antoniushove overgebracht. Die verwondingen liepen ze op bij een aanrijding op de Vlietweg bij de afslag van de A4. De vrouw stak met een kin derwagen bij een zebra de Vliet weg over en werd aangereden door een auto, die werd bestuurd door een 32-jarige Leidschen- dammer. Zowel de man als de vrouw verklaarden tegenover de Eolitie dat het verkeerslicht voor en op oranje of groen stond. Carillon of muziektent NOORDWIJK Wat moet het cadeau zijn van de Noordwijkse burgerij bij de officiële opening van het raadhuis? Daarover zijn de meningen in het dorp verdeeld. Het onderwerp werd deze week aangesneden op een vergadering van de Noordwijkse Ondernemers Ver eniging (NOV) in het Hof van Holland. Het bleek dat men aanvankelijk had gedacht aan een carillon, maar dit zou bij burgemeester J. Bonnike niet in de smaak vallen. Daarna gingen de ge dachten uit naar een muziektent, maar deze al jarenoude wens van de plaatse lijke muziekkorpsen viel evenmin bij iedereen in goede aarde. Een vertegen woordiger van de evenementencom missie van de NOV liet weten dat B en W tot dusverre officieel nog steeds niet hadden gereageerd op de kwestie. Concours in Flora veiling RIJNSBURG Een kleine 50 mars- en showbands en majoretteverenigingen doen vrijdagavond en zaterdag mee aan het jaarlijkse concours dat in de hal van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg wordt gehouden. Het concours wordt voor de elfde keer gehouden en georganiseerd door de Floraband. Vrijdagavond worden er van 19.00 tot 22.40 uur majorettenwedstrijden in het veilingcomplex gehouden. Zaterdagoch tend om half negen worden deze voortge zet. Om negen uur gaan de marswedstrij den van start. Vanaf half vijf 's middags zijn er showwedstrijden. Onder de deelne mers zijn onder meer De Kleine Klinker tjes uit Katwiik, de jeugd van Adest Musi- ca uit Sassenheim, de Keytown Stars uit Leiden en Crescendo uit Noordwijk. De entreeprijs bedraagt 2,50. Bezwaren tegen uitbreiding school DEN HAAG/KATWIJK Zon de om stukken duin en bos te verwijderen voor een uitbreiding, die over enkele jaren niet nodig zal blijken te zijn. Dat is de me ning van Katwijker B. de Raad over de uitbreiding van de Leid- se Buitenschool aan de Duinoord- weg. Zijn bezwaarschrift tegen de verbouwing werd gisteren be handeld bij de commissie AROB in het provinciehuis. De Leidse Buitenschool is een school voor normaal begaafde kinderen tussen de 6 en 13 jaar, die door lichamelijke en soms psychische problemen het nor male tempo op de basisschool niet kunnen volgen. De uitbreiding is volgens schoolbestuur en ge meente nodig omdat er te weinig ruimte is voor het personeel van de school. Volgens De Raad is het echter aannemelijk dat over enkele ja ren het leerlingenaantal zal te ruglopen, waardoor de extra ruimte binnen het schoolgebouw kan worden gevonden. Dat zou betekenen dat het groen dat bij de uitbreiding zou sneuvelen ge spaard kan blijven. Het provin ciebestuur had geen problemen met de uitbreiding, omdat men meent dat het bouwplan voldoen de garantie biedt dat de schade aan de natuur beperkt blijft. ibliotrailer Haaswijk ISTGEEST Er komt chien toch een mobiele ibare bibliotheek in de wbouwwijk Haaswijk in itgeest. Wethouder me- iw T.L. Blom-De Koek Leeuwen van onderwijs velzijn had eerder laten in dat er geen geld was een dergelijke „biblio- er" in Haaswijk te be igen. Nu blijkt de ge nie voor het komende eert mogelijkheid gevon- te hebben om toch 15.000 en bij te dragen. Er blijft er een gat van 6450 gul dat door de openbare bi- heek aan de Homerus- moet worden gedicht, woordvoeder liet weten het bibliotheekbestuur uiterste best wil doen om len oplossing te komen, willen graag een derge- trailer in Haaswijk sta ren voor 6 uur per k". Nog niet duidelijk is 'elke dag dat zal zijn. De tsing van een trailer zou lopig één jaar gelden, commissie onderwijs en ijn ging gisteravond ak- d(met het plan om de lén in Oegstgeest beter BYeiligen. Het plan gaat ptaal 76.000 gulden kos- De beveiliging is nood- lijk om een verzekering n inbraak af te kunnen 0V akkoord net plannen fond Raad £)or Toerisme IRDWIJK De Noord se ondernemersvereniging V) is op haar deze week mden najaarsvergadering et „Hof van Holland" ak- d gegaan met de ontwik- ig van een Raad voor Toe- e. Deze moet een verbete voor het de organisatie toerisme gaan betekenen. lenteel houden een reeks nisaties (VVV. NOV, [dstraat Koopcentrum, Horeca, Stichting Noord- Promotion, Zeebad, Eve- entencommissie) elk op manier met het toerisme g. Gezamenlijk tellen zij tachtig a negentig bestuur- die aan de soms logge li nen leiding geven. Men daarin verandering bren- In de nieuwe structuur i een Raad voor Toerismè iverkoepelend orgaan aan op. Deze Raad zal onge- vijf leden tellen en een rolerende functie hebben, behoeft de goedkeuring de gemeenteraad. Tevens leert de Raad voor Toeris- als contactorgaan met het eente bestuur. [ens Korbee is het niet de teling dat de burgemeester Ie wethouders in de raad krijgen. Onder de raad reren een aantal uitvoeren- irganisaties en instellingen, s de Stichting VVV, de hting Noordwijk Promo de Horeca en de Noord- tse 'Ondernemers Vereni- In dit plaatje hoort ook laatschappij Zeebad thuis, nde Korbee. VVV blijft bezig houden .informatie, service en lo- Yerstrekking (bemidde- maar zal de marktbe- ng voor de badplaats Hen overdragen aan de hting Noordwijk Promo- Met goed overleg moet bereiken zijn, meende de ^-voorzitter. In zijn betoog e Korbee er de nadruk op, een zo groot mogelijke een belangrijk element zijn om de nieuwe struc- in de badplaats te realise- WASSENAAR Verbre den van de Rijksstraatweg en een middenberm vanaf de stoplichten bij het Ro- zenplein tot de stoplichten bij Den Deyl. Dat zijn de plannen van de gemeente Wassenaar met de drukke doorgaande weg, zo bleek gisteravond tijdens een commissievergadering ruimtelijke ordening en openbare werken. Een en ander kwam naar voren bij de behandeling van een aanvraag tot verbou wing en uitbreiding van het BP benzinestation en de erachter gelegen sport- shop N 44. Het plan moet het regelmatig levensgevaarlijke oversteken van de Rijksstraatweg waar door al veel ongelukken zijn gebeurd, definitief voorko men. De gemeente Wassenaar denkt ook aan het aanleggen van een parallelweg vanaf het chinees restaurant Suzi-Wong tot de huidige parallelweg. Dat betekent dat de bestaande be bouwing aan die kant van de Rijksstraatweg, het Chinese restaurant, een bar-disco en enkele woonhuizen moet wor den gesloopt. Gemeenteraadslid A. Pruijs (VVD) verzette zich tegen de op tafel liggende plannen om dat er geen zekerheid bestaat dat de visie van het gemeente bestuur op dit stuk straatweg gedeeld zal worden door Rijks waterstaat en de Provincie. Zowel Rijkswaterstaat en de provincie hebben voor wat de Rijksstraatweg betreft het meest in de melk te brokke len. Met klem drong W. Olys- lagers (CDA) erop aan dat de denkbeelden over de flessehals Den Deyl op papier worden gesteld. Ook H. Goulooze (PvdA) wilde geen standpunt innemen over de voorgestelde plannen zolang er geen defini tieve visie is ontwikkeld en de medewerking van rijk en pro vincie nog niet is verkregen. Wethouder A F. Cocheret de la Morinière schetste ook een 25 jaar oud en nog steeds ak- tueel plan van Rijkswaterstaat om de Rijksstraatweg ter hoogte van de stoplichten Ro- zenplein te verleggen en via de tuin van huize Maritima weer ter hoogte van de Raad huislaan op het huidige tracé te laten aansluiten. „Maar daar wordt al 25 jaar over gespro ken, maar niets mee gedaan. Wij moeten een eigen beleid ontwikkelen". Het huidige benzinestation langs de Rijksstraatweg werkt met 5 pompen en wil uitbrei den naar 11 pompen. Voor de betere verkeersafwikkeling voor de tankende automobilis ten zullen twee naast het bezi- nestation gelegen woningen worden gesloopt. Op een deel van het terrein achter de ben zinepomp zou aanvankelijk een sorteercentrum van de PTT worden gevestigd. Dit plan gaat echter niet door. De aanvraag van een bouwplan op de percelen van het bezi- nestation en de sportshop dwingt de gemeente Wasse naar nu een standpunt in te nemen en een uitspraak te doen over de aanvaardbaar heid van een dergelijk bedrijf op die plaats. De gemeente Wassenaar kan een bouwvergunning voor een nieuw en vergroot benzinever kooppunt nauwelijks weigeren omdat er nu op dezelfde plaats ook een bezinestation staat. Omwonenden vrezen stank en geluidsoverlast bij het vul len van de ondergrondse ben zinetanks. Ook zijn de buren bang dat door een verbetering van de in- en uitritten en de verdubbeling van het aantal pompen het verkeer zal toene men en de situatie gevaarlijk wordt. Zolang niet duidelijk is wat er met de Rijksstraatweg rond Den Deyl gaat gebeuren wilde geen der raadsleden zich ak koord verklaren met ingrij pende plannen voor dit gebied. WARMONDSE VERENIGINGEN ONTZIEN BU KORTINGEN WARMOND De kortingen van het rijk op het so ciaal-cultureel werk zullen de Warmondse vereni gingen niet treffen. De commissie financiën ging gisteravond akkoord met het voorstel van het colle ge om de gemeente de klap op te laten vangen, ten einde de vele vrijwilligers niet te ontmoedigen. De commissieleden hadden weinig kritiek op de voorstel len die het college heeft gedaan in de aanbiedingsbrief bij de beroting voor volgend jaar. Mevrouw C. Saris (VVD)v zei akkoord te gaan met het voorstel de bezuinigen voor de verenigingen op te vangen, maar vond dat de ge meente niet door kan gaan met het incasseren van de klappen die door het rijk worden uitgedeeld. De heer C. Vreeken achtte het zelfs raadzaam om de subsidies niet met 1 procent te verhogen zoals werd voorgesteld, maar met 5 procent te verlagen. Hij bleek alleen te staan in die opvatting. Warmond kan zich beroemen op het feit dat deze ge meente behoort tot de 28 van de 100 Zuidhollandse ge meenten die de begroting voor 1987 op tijd en sluitend op tafel hebben gekregen. Warmond is daarom door de pro vincie geselecteerd om deel te nemen aan een proefpro ject „begrotingstoezicht nieuwe stijl". De gemeente behoeft voortaan niet van tevoren toestem ming te vragen aan Gedeputeerde Staten voor een be paalde uitgave maar brengt zo'n door de raad genomen besluit achteraf ter kennis aan GS. LISSE Boskoop en Aalsmeer wilden het ook erg graag hebben, maar Lisse heeft het uiteinde lijk gekregen: het Cen traal Onderzoeklaborato- rium voor de Weefsel kweek van Tuinbouwge- wassen, kortweg COWT genaamd. Het laborato rium moet het bedrijfs leven nieuwe methoden aan de hand doen om planten met behulp van de reageerbuis te ver meerderen. Minister G.J.M. Braks van land bouw en visserij heeft het lab gistermiddag officieel geopend. De weefselkweek neemt een grote vlucht. Steeds meer be drijven maken voor het ver meerderen' van planten ge bruik van reageerbuis en voe dingsbodem. Maar met de groeiende populariteit van de weefselkweek neemt ook het aantal vragen en problemen snel toe. Deze ontwikkelingen gaan zelfs zo snel, dat de on-" derzoekers het tempo van het bedrijfsleven niet meer kun nen bijbenen. Om de achter stand in te halen is het COWT in het leven geroepen. Het nieuwe lab heeft, inclusief in richting, 1,6 miljoen gulden gekost. De kosten zijn door het rijk en het bedrijfsleven ge deeld. In het nieuwe laboratorium zijn de krachten van bollen teelt, bloemisterij en boom kwekerij gebundeld. Het gaat om een samenwerkingsver band tussen het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek (Lisse), het Proefstation voor de Bloemisterij (Aalsmeer) en het Proefstation voor de Boomteelt en het Stedelijk Groen (Boskoop). Elk proefsta tion levert voor het COWT een weefselkweekonderzoeker en een analist, terwijl voor het gisteren geopende lab vier nieuwe medewerkers (een hoofd en drie analisten) zijn aangetrokken. Het team wordt gecompleteerd door een on derzoeker uit Wageningen en een uit Frankrijk. „Onderzoek is belangrijk en daarom is de opening van het COWT een zeer belangrijke gebeurtenis", aldus mi nister G.J.M. Braks gisteren bij de opening van het nieu we laboratorium. Volgens de minister hecht de overheid zeer sterk aan kwaliteitsverbetering van land- en tuin- bouwgewassen. „Dat betekent een versterking van de concurrentiepositie van de agrarische sector". Braks noemdesamenwerking tot over de grenzen" een sleutel begrip voor het COWT. De minister zei te verwachten dat het accent bij weefselkweek zal verschuiven van snelle vermeerdering van gewassen naar de verbetering van kwaliteit en vernieuwing van het assortiment De heer J. Spithoven drong er namens het bedrijfsleven op aan dat de onderzoeksresultaten van het COWT zo snel mogelijk ter beschikking komen van de weefselkweek- bedrijven. Volgens Spithoven kunnen nog te weinig ge wassen door weefselkweek worden vermeerderd. „We moeten zelfs nog meer aandacht besteden aan de verbete ring en de uitbreiding van het sortiment", aldus Spitho ven. Hij wees erop dat de bollenteelt door de weefsel kweek een tijdwinst van jaren kan boeken. Directeur R.J. Bogers: „Dit laboratorium moet ervoor zorgen dat we niet gaan achterlopen bij het bedrijfsleven". Het COWT is gevestigd op het terrein van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek (LBO) aan de Vennestraat 22 in Lisse. „Iedereen wilde het graag hebben", zo zegt dr. R.J. Bogers. Bogers is directeur van het LBO en daarmee tevens directeur-beheerder van het COWT. VolgensBogers is ge kozen voor Lisse omdat daar een grote groep onderzoekers zich bezig houdt met het virus vrij maken van planten en en omdat er een grote groep fy siologen (wetenschappers die zich bezighouden met de stu die van levensverschijnselen bij dieren en planten) actief is. Weefselkweek Weefselkweek is het kweken van gewassen onder steriele omstandigheden in een geïso leerde omgeving (een reageer buisje), waarbij de tempera tuur constant kan worden ge houden. Als basis worden mi nieme deeltjes van bepaalde gewassen (bijvoorbeeld stukjes bol of stukjes blad of steel) op een voedingsbodem in rea geerbuisjes geplant. Uit elk stukje groeit dan een volwaar dig plantje. „Je kunt van alles in die voedingsbodem stop pen", legt Bogers uit. In die bodem kunnen behalve mine ralen en vitaminen ook de hormonen, waardoor het stuk je blad of steel tot een vol waardig plantje kan uitgroei en. Ook kan de teeltijd enorm worden bekort omdat in labo ratoriumomstandigheden de groei 24 uur per dag doorgaat. Tot voor kort was het virusvrij maken van planten de voor naamste reden voor weefsel kweek, tegenwoordig gaat het vaak om het snel vermeerde ren van een groot aantal plan tjes. Een andere toepassing bij weefselkweek is de zogenoem de genetische manipulatie, of tewel het beïnvloeden van de erfelijke eigenschappen van bijvoorbeeld planten. Volgens Bogers zijn de principes nu uitgewerkt op de universitei ten en kunnen binnen enkele jaren een aantal eenvoudige eigenschappen op de genen (dragers van de erfelijke ei genschappen) van planten worden overgebracht. Zo is het mogelijk planten resistent (weerbaar) te maken tegen on kruidbestrijdingsmiddelen door deze resistente eigen schap op de genen aan te bren gen. Deze genetische manipu latie maakt het ook mogelijk het aantal variëteiten uit te breiden. De kweker kan in de toekomst snel wisselen van sortiment. Misschien dat de genetische manipulatie dan ook eindelijk de veel bespro ken zwarte tulp voortbrengt. „Als de vermeerderingsmetho den voor tulpen zijn uitgedok terd, is dat helemaal niet on mogelijk", zegt Bogers. De di recteur denkt dat de geneti sche manipulatie het werk van het COWT kan gaan beïnvloe den. Het virusvrij maken van plan ten blijft overigens een van de taken van de drie proefsta tions in Boskoop, Lisse en Aalsmeer. Bij dit proces wor den alleen gezonde gedeelten van planten gebruikt, zodat het virus uiteindelijk ver dwijnt. Daarvoor is gespeciali seerde gewaskennis nodig. Het COWT in Lisse gaat zich juist toeleggen op de algemene pro blemen van de weefselkweek die zowel de gewassen van de bloemisterij, de bollenteelt als de boomkwekerij aangaan. Zo zijn er problemen met de be- worteling. „Een ander pro bleem is het feit dat plantjes na de eerste fase in rust gaan en dan helemaal niets meer doen", zegt Bogers. „Ook de overgang van het plantje van reageerbuis naar de grond en het bewaren van weefsel kweekmateriaal zijn algemene problemen". Het COWT richt zich in eerste instantie op het bedrijfsleven en de voornaamste taak van de onderzoekers is het ontwik kelen van vermeerderings technieken. De laboratoria van de weefselkweekbedrijven worden door het COWT voor zien van halffabrikaten. „Wij zoeken naar methoden waar mee het bedrijfsleven verder kan", merkt Bogers op. „Dit laboratorium moet er, wat de snelle vermeerdering betreft, voor gaan zorgen dat we niet gaan achterlopen bij het bui tenland". In juni 1986 waren er 50 weefselkweekbedrijven in Nederland. Vorig jaar pro duceerden 42 bedrijven 36 mil joen planten, waarvan 98 pro cent tot de sierplanten moeten worden gerekend. Van acht gewassen werden meer dan 500.000 planten, waaronder le lie (een bolgewas) en gerbera, via de reageerbuis vermeer derd. Volgens Bogers zijn bloe misterijgewassen relatief ge makkelijker via weefselkweek te vermeerderen dan bomen of bollen. De directeur wijst op een uitzondering als de lelie die in Noord-Holland al op grote schaal door weefsel kweek wordt vermeerderd. Bogers zegt een beetje bezorgd te zijn over de toekomst van de weefselkweekbedrijven. „Veel grote weefselkweekbe drijven zijn opgekocht door multinationals. Die bedrijven willen de kennis in handen krijgen. De kleine weefsel kwekerijen moeten snel op deze ontwikkeling insprin gen", aldus de directeur. Bo gers voorspelt dat de automati sering bij de weefselkweek een steeds grotere rol zal gaan spelen. „Veel werk is eenvou dig en kan door robots worden gedaan. Dit werkt kostenver lagend". Bogers voorziet een revolutie in de bollenteelt wanneer op grote schaal weefselkweekbolletjes (voor het kweken van plantgoed) kunnen worden geproduceerd. De grond hoeft niet meer te worden ontsmet en de plant goed bed rijven hebben -zo'n tien procent minder grond no dig. „Daarbij kunnen de bol- lentelers sneller op verande ringen inspelen". KEES VAN HERPEN LEIDSCHENDAM De re petities voor de musical „Het Blijft geen Feest", die wordt opgevoerd naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de ge meente Leidschendam, begin nen eind oktober. Aan de mu sical werken ongeveer 200 mensen mee. De stichting De Lytse Dam verzorgt de organi satie. Voorzitter is W. A. Nies- sen, artistiek leider Koos Wes- sels. i Volgens Wessels was aanvan kelijk het plan een reeds be staande musical op te voeren. „Dat bleek financieel vanwege de auteursrechten, maar ook Krofessioneel-technisch niet aaibaar. We hebben toen met een klein groepje, Wilma Tas, Gidi, Koos en Margreet Ver haar, geen familie van elkaar, en mijn persoontje zitten brainstormen en zo werd ver haal, tekst en muziek voor deze jubileummusical ontwik keld. Begin dit jaar heb ik er met mijn koren, Ars Musica, Emso-koor en het ouderen koor van de Stichting Welzijn Ouderen Leidschendam (SWOL) in totaal zo'n hon derdtwintig leden, over ge praat en die waren direct en thousiast. Er is een soort ken nismakingsavond geweest waarbij zichdoor intekenlij sten bijna honderd zangers en zangeressen opgaven". Voorzitter Niessen: „De laatste maanden is dit aantal tot twee honderd opgelopen. We heb ben werkgroepen opgericht voor licht en geluid, het ma ken van decors en costuums en voor het vastleggen voor later van het ontstaan van de musical. Als bestuur moesten we voornamelijk voor de fi nanciën zorgen. Wat dat be treft heeft burgemeester De Vreeze vorige week toen we voor het eerst naar buiten tra den al wat, uiteraard voorlopi ge, toezeggingen gedaan waar mee al een grote last van ons is afgenomen". De muziek voor de musical is vrijwel af. Het yerhaal speelt zich af in een winkelstraat met woon huizen, De Lytse Dam ge naamd. Een van de woonhui zen is gekraakt. Projectont wikkelaars willen het pand ontruimen en dan komen re acties los van middenstand, bewoners en passanten. De musical zou begin januari 1988 kunnen worden opge voerd. De Stichting rekent op steun van het bedrijfsleven, van stichtingen en van het ge meentebestuur. Niessen: „Het belangrijkste voor het welsla gen van de musical is het en thousiasme en dat is bij alle medewerkers al rijkelijk aan wezig". Kampje Leidschendam moet zuidelijker DEN HAAG/LEIDSCHEN- DAM Het woonwagen- centrum aan de Kostverlo- renweg in Leidschendam moet circa honderd meter zuidelijker worden aange legd. Dit is de strekking van het advies dat een meerderheid van de com missie AROB gisteren heeft uitgebracht. Zij doet deze uitspraak naar aanleiding van een bezwaarschrift dat een aantal omwonenden had ingediend. Het provinciebestuur Zuid- Holland heeft begin' dit jaar een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de de bouw en de aanleg van een kamp voor 15 woonwa gens. De AROB-commissie was verdeeld. Een minder heid vond dat ondanks de grote planologische bezwa ren toch een kampje moest worden aangelegd. Het be lang van een onmiddellijke realisering van het woon wagenkamp is groter. De meerderheid van de be roepskamer besliste dat ook de belangen van de bewo ners die uitkijken op het te bouwen centrum aan de Kostverlorenweg moeten meetellen. Het woonwagen kamp tast, volgens deze klagers, het landschap on herroepelijk aan. Boven dien staat niet vast dat er geen aanvaardbaar alterna tief in Leidschendam zou zijn.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15