Geen pillendraaier, maar voorlichter Kamer vóór deeltijdverlof beide ouders Koningin Beatrix ontmoet in Boedapest ook partijleider Kadar Nog geen ruim baan jeugdbeleid laad van oezicht IBP is premier Rubbers IEUWO Kabinet snijdt als een blinde chirurg DE KORTE: 20 procent minder ambtenaren op Economische Zaken Van Dijk blijft bij uitspraken NNENLAND ËaidoaOounant DINSDAG 7 OKTOBER 1986 PAGINA 3 I ammoettand I itzilt K>t man en macht •dt de ruim twee- eenhalve meter lan- mammoettand op- tild om in een aqua- mbak in Artis te drden gelegd. De id. die minstens ,000 jaar oud moet i. is enige tijd gele- n uit zee opgevist, n iar het zout heeft t< conditie van het ior in al die tijd „jen goed gedaan. K ndaar dat dit toe- mstige museum- 1< eerst ontzilt moet den in een bak ^t helder water. Sirene-maandag: 25 arrestaties WOENSDRECHT De rijks- politie van Woensdrecht heeft in samenwerking met de Ko ninklijke Marechaussee gister middag in totaal 25 vredesacti visten aangehouden bij de maandelijkse blokkade-acties op sirene-maandag" (de eer ste maandag van de maand). Twee van hen zitten nog vast op verdenking van herhaalde lijke verstoring van de open bare orde. Zij werden reeds bij eerdere blokkade-acties in Woensdrecht aangehouden. De overigen zijn inmiddels voor geleid en daarna op vrije voe ten gesteld. DEN HAAG De rege ring kan volgens minister Brinkman (WVC) on danks de door premier Lubbers uitgesproken noodzaak van van een op de jongere generatie ge richte aanpak, niet in alle opzichten ruim baan ma ken voor het jeugdbeleid. „Hoewel het laatste woord over de voorgenomen bezuini gingen in het sociaal cultureel werk die bij vele instanties slecht zijn gevallen, nog lang niet is gezegd, behoeft nie mand zich wat dat betreft illu sies te maken", aldus Brink man. De bewindsman, die het jeugd beleid nu ook in portefeuille heeft, zei dit gisteren op zijn departement in Rijswijk bij de installatie van de oud-burge meester van Gieten, mevrouw Mathilde van den Brink (45). tot voorzitter van de Raad voor het Jeugdbeleid. Toch is ook op het ministerie van WVC volgens Brinkman de sfeer van pessimisme en neer slachtigheid doorbroken. „Het kabinet ziet zich geplaatst voor nieuwe uitdagingen van een samenleving die zich daarvoor gereed moet maken en daar naar toe moet groeien. De jon gere generatie moet worden voorbereid op een zelfstandig bestaan in de jaren negentig". Eén van de hoofdlijnen van het nieuwe beleid, waarover de discussie binnen het depar tement van WVC nu is gestart, richt zich volgens Brinkman op de vormgeving van een preventief opvoedingsonder- steuningsbeleid. Moszkowicz moet deel honorarium terugbetalen ROERMOND Advocaat mi*. Baruch Moszkowicz moet acu puncturist A. Goedegebuur uit het Limburgse Reuver de 6.500 gulden die hij te veel in rekening had gebracht terug betalen. Dat heeft de president van de Roermondse rechtbank gisteren beslist in een kort ge ding dat de accupuncturist had aangespannen. Moszkowicz is voor het berekenen van een te hoog honorarium en het al te lichtvaardig aanspannen van procedures al drie keer ge schorst voor in totaal 26 dagen. ^Illllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll "3 ;°)OOS Op u ai (Vervolg van de voorpagina) N HAAG De werk- mersleden in de raad toezicht van het ABP ,j)bben gedreigd met op- ippen, als de raad niet jter wordt geïnformeerd de ontwikkelingen de ABP-affaire rond de ude met huursubsidies. Solgens de vier leden, af- Bmstig van ACOP, AC en CMHA, was ■t de zoveelste keer dat en via de pers op de 'Öiogte moest komen van )o langrijke gebeurtenis- nj n rond het ABP. n°'werknemersleden zijn a' lorts verbolgen over het feit jj t premier Lubbers heeft be- a( len in deze kwestie de ^tjes strak in handen te »en. zonder daarbij de raad toezicht te betrekken. Zo- bekend heeft Lubbers be- ald dat alle informatie over subsidieschandaal eerst an bureau zal moeten passe- alvorens het in de publici- mag worden gebracht. In praktijk betekent dat een "eekverbod voor alle ambte- ati ren en zegslieden. 1 g e leden eisen van voorzitter eynen nu de garantie dat ze oortaan alle relevante infor- R* latie ontvangen. Gebeurt dat iet, dan. zullen ze de besturen (an de ambtenarencentrales {ragen of op deze wijze de rerknemersbelangen in het BP nog wel op een juiste wij- behartigd kunnen worden. Illllllllllinillllllllllllltllllllllllllllimilllllll ADVERTENTIE J. HOWARD S PURE MALT WHISKY A1H 12 years old Zuiver als het Schotse water: natuurlijk als het Schotse land- schap, geadeld als een Schots edelman. Koninklijke v^agenda 8 oktober es Margriet o| )rÉ Johanna-stichting. dri PROF. BREIMER ZIET NIEUWE TAAK VOOR APOTHEKER: LEIDEN De apothe ker zal in de toekomst steeds minder „pillen draaien" en een nieuwe, voorlichtende taak krij gen. Het bereiden van geneesmiddelen gebeurt dan vrijwel uitsluitend in de industrie, waardoor de apotheek verandert in een „centrum van kennis van geneesmiddelen en gezondheid". Dat ver wacht prof. D. D. Brei- mer, farmacoloog aan de Universiteit van Leiden. Hij is vandaag voorzitter van het jaarlijkse congres van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie (KNMP), de landelijke vereniging van apothekers. Het apo thekerscongres dat van daag en morgen in Noordwijk wordt gehou den staat in het teken van „kwaliteit en veilig heid". „Je ziet nu al een duidelijke verschuiving in de apothe kerspraktijk en volgens mij zal die onafwendbaar door zetten. In plaats van het be reiden en controleren van geneesmiddelen zal de apo theker het publiek gaan voorlichten en begeleiden. Alle informatie over genees middelen zal bij hem ver krijgbaar zijn. onder meer via video en computer. Daar naast zal hij, in samenwer king met de arts. gaan bij houden hoe de patiënt met zijn medicijnen omgaat. De arts moet de patiënt dan wij zen op de voor- en nadelen, van de therapie en de apo theker houdt er vervolgens toezicht op en geeft prakti sche adviezen. Je kunt bij voorbeeld per computer na gaan wat een patiënt alle- N VANDAAG/^ IN HET VJ maal slikt en of eventuele volgende recepten daar wel op aan sluiten", aldus prof. Breimer, voorzitter van de commissie „Wetenschappelij ke bijeenkomsten" van de KNMP. Als het scenario van Breimer met succes verwezenlijkt wil worden, moet de coördinatie tussen artsen en apothekers wel flink verbeteren. Aan de vooravond van het apothe kerscongres melden twee an dere medewerkers van de Leidse universiteit, de juris ten Broekhuijsen en Stolker, dat „artsen en apothekers op het punt van patiëntenvoor lichting vaak langs elkaar heen werken". „Vaak gaat de arts er vanuit dat de apothe ker de patiënt wel zal inlich ten over het voorgeschreven medicijn, maar denkt de apo theker dat de arts dat wel zal doen", concluderen de juris ten. Breimer is „niet verbaasd" over die conclusie. „Tegen mijn studenten zeg ik wel eens dat artsen en apothekers elkaar nog te vaak treffen op de Rotary-club en geen pro fessioneel contact hebben, niet samenwerken. Maar ik moet er onmiddellijk bij zeg gen dat dat aan het verande ren is. Onvoldoende nog, maar toch. Wat mij betreft komt er in ieder stad of stadsdeel een orgaan, waarin artsen en apothekers perma nent overleggen over genees middelen en het gebruik er van". Veilig Het is erg moeilijk de veilig heid van geneesmiddelen te meten. Weliswaar worden alle medicijnen uitgebreid getest voor ze geregistreerd (goedgekeurd) en op de markt gebracht worden, maar honderd procent zeker heid geeft dat niet. Prof. Breimer: „Je kunt de risico's van geneesmiddelen pas schatten als ze bij zeer veel mensen zijn toegepast, omdat de groep mensen die risoco's loopt vaak erg klein is. Zo loopt bij het gebruik van kin- derasperine één op de hon derdduizend consumenten gevaar op de ziekte van Reye; wat voor de overheid toch reden genoeg geweest is tegen dit geneesmiddel te waarschuwen". Volgens Breimer is het een illussie te menen dat door nog meer onderzoek vóór de officiële registratie dergelijke risico's duidelijk in kaart worden gebracht. „Ik pleit er voor geneesmiddelen eerder te registreren en het effect ervan vervolgens in fasen te blijven onderzoeken". „Veiligheid" is overigens een elastisch begrip als het om gezondheid gaat. Want hoe „onveilig" de meeste kuren tegen kanker ook zijn (de bij werkingen zijn ernstig), het is altijd nog „veiliger" zo'n kuur te ondergaan dan de kanker voort te laten woeke ren. Zolang er geen alterna tieven zijn en de voordelen de nadelen dus overtreffen worden relatief „onveilige" medicijnen gefabriceerd en dankbaar ingenomen. De farmaceutische industrie brengt het middel op de markt, de arts schrijft het voor, de apotheker levert het en de patiënt slikt het. Hij beslist niet over de produktie van medicijnen en spreekt over zijn pillen-consumptie hooguit méé. Breimer: „Ik vind dat de patiënt zelf heel ver moet kunnen gaan in zijn eigen beslissing. Maar dan Prof. Breimer: „Artsen en apothekers treffer elkaar nog te vaak op de Rotary-club, zonder professioneel contact te heb ben, zonder samen te werken". moet hij daar wel voor toege rust worden. Daar ligt zowel voor arts als apotheker een belangrijke taak. Ik ga er vanuit dat de patiënt in goed overleg met zijn arts een ge neesmiddel kiest. Nee, een woord als „vetorecht" voor dc arts vind ik niet op zijn plaats. Discussies over medi cijngebruik worden nooit op de spits gedreven. Binnen de vertrouwensrelatie die ie mand met zijn arts heeft is hij geneigd het advies wel op te volgen. De patiënt accep teert dat de medicus en de apotheker op dit gëbied des kundig zijn. De patiënt kan ook niet alles zelf beslissen, dat is overdreven, zo werkt het niet". Staatssecretaris Dees (Volks gezondheid), apotheker van origine, maakt zich zorgen over de kosten van het medi cijngebruik in Nederland. Ondanks ontmoedigende maatregelen de „knaak" die de consument per recept moet neertellen en de „nega tieve lijst" waarop medicij nen staan vermeld die niet verstrekt zouden mogen wor den is de consumptie tus sen 1980 en 1985 toegenomen van twee tot drie miljard gul den. Vraagtekens Dees wil daar in de komende twee jaar 160 miljoen gulden op bezuinigen. Prof. Breimer zet daar vraagtekens bij. Hij vraagt zich in gemoede af op grond waarvan Dees de uit gaven voor geneesmiddelen te hoog vindt. „Als we te veel aan geneesmiddelen uitge ven, betekent dat óf dat we gewoon te veel slikken, óf dat we te dure middelen ge bruiken. Maar dat blijkt ner gens uit. Er zijn in Nederland geen harde gegevens over het medicijngebruik. Ik heb dus de indruk dat de politiek uitsluitend afgaat op een vage indruk (uh ja, dat is dus een indruk in het kwa draat en dat men het ar gument van de overcon sumptie gebruikt als excuus voor bezuinigen". Breimer meent dat een lan delijke toepassing van het „model-Hoogeveen" waar samenwerking tussen artsen en apothekers een bezuini ging van dertien procent op leverde weliswaar tot be sparingen kan leiden, maar dat de resultaten van dit ex periment niet zondermeer landelijk vertaald kunnen worden. „Ik geloof niet dat artsen en apothekers de nei ging hebben duurdere ge neesmiddelen voor te schrij ven dan nodig is. Als er al ie mand om te dure middelen vraagt, dan is het de patiënt, die denkt dat wat duur is ook wel goed zal zijn". STEVO AKKERMAN Staatssecretaris N. Ginjaar-Maas van on derwijs (rechts) en de commissaris der ko ningin J. Lammers van Flevoland bekij ken het broodbuffet dat hen gisteren in Dronten door twee bakkers werd aange boden. De staatsse cretaris gaf daar het startsein van de Week van het Brood. Tijdens deze week, georganiseerd door de stichting Voorlich ting Brood, staan door het hele land tal van activiteiten op het programma. Dat alles gebeurt onder het motto: „Volkfcren is beter dan gene zen". Problemen rond onderzeeboten Taiwan opgelost SCHIEDAM Tien deskundige marinemensen gaan via een „tussenbedrijf" de proefvaarten van twee door Wilton-Fijenoord gebouwde onderzeeboten voor de Taiwanese marine begeleiden. De betrokken deskundigen worden hierover deze week gepolst. Deze oplossing van de gerezen problemen rond de proefvaarten is na maandenlang overleg tussen Defensie en Buitenlandse Za ken uit de bus gekomen. Voor de Schiedamse werf komt zij net op tijd. De overdracht aan Taiwan, die medio volgend jaar plaatsvindt, dreigde in gevaar te komen. oo RIEMELS ké MISSCHIEN KAN 0£2£ MAFfiS KCpTKEN^ORCC MSf en PEA VÊft£XiD6RP- MAAR MISSCH/EN 'S OffT iS NOU JUIST HOeMAAC wee^eva,... Geen krant ontvangen Be! tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen. 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. VAN MIERLO: (Vervolg van de voorpagina) Ook D66-fractievoorzitter Van Mierlo heeft grote bezwaren tegen de aangekondigde bezui nigingen in het onderwijs en het sociaal-cultureel werk. Al deze bezuinigingen kunnen achterwege blijven door een beperking van de steun aan het bedrijfsleven. Op de Wet investeringsrekening (WIR) wil D66 in totaal voor 750 mil joen gulden bezuinigen. Van Mierlo beschuldigde het kabinet van een blind bezuini gingsgedrag. Hij sprak van „een chirurg die nog wel goed snijden kan maar wiens ge zichtsvermogen niet meer zo best is". Volgens de D66-leider geeft het kabinet geen enkele motivering voor de aangekon digde bezuinigingen die vol gens hem de maatschappij tot op het bot raken. „Het vet is er allang af". Van Mierlo keerde zich ook tegen de bevriezing van amb tenarensalarissen en uitkerin gen. Deze zou ongedaan kun nen worden gemaakt door de aangekondigde verlaging van sociale premies (voor burgers 0,4 procent, voor het bedrijfs leven 0,85 procent) niet door te laten gaan. De ambtenaren zouden meer kunnen gaan verdienen als de bestaande vut-regeling, waarvoor zij pre mie betalen, geleidelijk wordt afgeschaft. Dat levert volgend jaar 900 miljoen gulden op. Met dat geld zou ook nog een ■deel van de achterstand in be loning voor de ambtenaren ongedaan kunnen worden ge maakt. In plaats van de vut wil D66 een veel goedkopere flexibele pensioenregeling. DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Ka mer (CDA en VVD) vindt dat het kabinet met een on betaald ouderschapsverlof een goede aanzet geeft om het vrouwen mogelijk te maken na de bevalling te blij ven werken. De linkse oppositie vreest dat de regeling die het kabinet voorstelt alleen zal worden benut door ouders met een hoog inkomen. De Tweede Kamer debatteerde gisteren met minister De Ko ning (Sociale Zaken en Emancipatie) over diens nota Ouder schapsverlof en betaalde arbeid. Daarin is onder meer het voor stel opgenomen te komen tot een wettelijk vastgelegd recht voor beide ouders op een zogeheten deeltijd verlof. In de eerste twee jaar na de bevalling mogen zij ieder gedurende zes maanden korter werken tot een minimum van twintig uur per week. Ze moeten dat wel uit eigen zak betalen. Het recht op verlof is indi vidueel en dus niet van de ene op de andere partner over te dragen. CDA en VVD delen de mening van de minister dat bovenop de minimum-vooziening aanvullende afspraken kunnen worden gemaakt tussen werkgevers en werknemers, bijvoorbeeld over gehele of gedeeltelijke doorbetaling van het verlof. In de notitie van De Koning staat ook dat werkende vrouwen die hun kinderen de borst geven daar meer gelegenheid voor krijgen. Zonodig moet de werkbelasting worden verlicht om borstvoeding tijdens werkuren mogelijk te maken. De Koning wil werkende vrouwen en werkgevers meer voorlichting geven over de mogelijkheden en rechten betreffende borstvoeding. DEN HAAG Minister De Korte (Economische Za ken) wil het aantal ambtenaren op zijn ministerie in de komende vier jaar met twintig procent verminderen. Op Economische Zaken werken nu in totaal, inclusief buitendiensten, 6000 mensen. Vooral uitvoerende dien sten dienen afgestoten te worden. Wetgevende afdelin gen moeten blijven. Bij de invulling van de 20 procent kan gebruik worden gemaakt van natuurlijk verloop, dat circa acht procent per jaar bedraagt bij de rijks overheid. Plannen van minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) om het aantal ambtenaren in de komende jaren met 20.000 terug te dringen spelen een belangrijke rol in de ideeën van De Korte. Economische Zaken zal in de opzet van Van Dijk harder worden aangeslagen dan andere ministeries. Naar verluidt gaat het om zes procent minder ambtenaren voor het ministerie van De Kor te. De overige veertien procent bestaat uit reeds genomen kabi netsbesluiten. Het gaat dan om het beleid het aantal ambtenaren jaarlijks met twee procent te beperken en nog een extra korting van een procent door te voeren op efficiency-gronden. ADVERTENTIE Meisjesjas met capuchon en ruitvoering. In marine, kobalt, rood of oker. Maten 128t/m140. Jf.- 59.- Maten 92 t/m 122. 55.- Geldig t/m zaterdag 11 oktober. VROOM^DREESMANN BOEDAPEST Konin gin Beatrix ontmoet mor gen, voor zij haar twee daags werkbezoek aan Hongarije besluit, ook partijleider Janos Kadar. Het ministerie van buiten landse zaken van Honga rije heeft bekendgemaakt dat de ontmoeting zal plaatshebben in het parle mentsgebouw. De onzekerheid over het door gaan van de ontmoeting werd pas op het laatste ogenblik weggenomen. Een reden voor de omzichtigheid waarmee werd gehandeld was van Hon gaarse noch Nederlandse zijde te verkrijgen. Aan het werkbezoek van de koningin en prins Claus aan Hongarije en daarmee aan het eerste Oostblokland is voor Nederlandse begrippen opval lend weinig aandacht besteed. Er hing slechts een portret van het koninklijk paar in de eta lage van het KLM-kantoor in Boedapest. Vandaag hingen in enkele hoofdstraten de natio nale vlaggen. De koningin en prins Claus vertrekken meteen na het be zoek aan Kadór naar het vliegveld Ferihegy om naar huis terug te keren. Zij hebben dan een programma afgewerkt met bezoeken aan president Pal Losonczi, het parlement, de muziekschool Béla Bartók, een voorstelling van het Ne derlands Dans Theater en de voornaamste winkelstraat van Boedapest. Pag. 14: Koningin benadrukt cultureel belang van Honga rije DEN HAAG Minister Van Dijk van binnenlandse zaken vindt zijn omstreden uitspra ken over de inzet van bepaal de groepen ambtenaren nog steeds zinvol. Van Dijk, die het ambtenarenapparaat wil laten afslanken om het zo doelmatiger te laten functione ren, vindt ook niet dat zijn uit spraken schadelijk zijn voor het verwerven van brede steun voor zijn beleid. Dat heeft -hij gisteren gezegd in antwoord op schriftelijke vra gen uit de Kamer. In verband met ziekte van Van Dijks vrouw is het geplande debat over de gewraakte uitspraken opgeschort.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3