Nicaraguaanse kerken volgen gelukkig niet Cubaanse weg" QddócQowiard aait tafel „Ons land is in oorlog kerk wereld Ontmoeting met Franse jeugd hoogtepunt pausbezoek boekwijzer Bezuinigingen zetten doelstelling hoger onderwijs onder druk ACHTERGROND QaidóaQowuvnt DINSDAG 7 OKTOBER 1986 PAGINA 2 „Bossche priesterraad geen afspiegeling" Nu bisschop J.G. ter Schure het besluit heeft genomen alleen gewijde priesters op te nemen in de nieuwe priesterraad van het diocees 's-Hertogenbosch, zal deze geen afspiegeling en ver tegenwoordiging zijn van allen die verantwoordelijkheid dra gen voor het pastoraat. Dat is de mening van de Vereniging Pastoraal Werkenden VPW, die kennis heeft genomen van het beroep, dat de bisschop terzake heeft gedaan op het Vaticaan. Dat heeft aanwezigheid van pastorale werkers in een priester raad in strijd genoemd met de geest van wat een priesterraad behoort te zijn. Naar de VPW meldt willen de priesters, pasto rale werkers en werksters gezamenlijk verantwoordelijkheid blijven dragen voor de opbouw van de Kerk als geloofsge meenschap. NICARAGUANEN: „We zijn ons bewust dat de Nicaraguaanse regering niet perfect is. We zien ook te kortkomingen. bijvoorbeeld met betrekking tot de men senrechten. Je hoeft dat niet te camoufleren en er wordt ook openlijk met de regering over gesproken. Het verras sende voor ons is nu. dat de sandinisten bereid zijn te luisteren. Onder Somoza heb ben we dat nog nooit meege maakt". Dr^. Tomas Téllez Ruiz, alge meen secretaris van de Bap tisten Conventie, is een van de vijf Nicaraguanen die ons land bezoeken. De baptisten hebben meermalen om voor bede voor vrede in hun land gevraagd. Dit vanwege de strijd met de contra's, die ge steund door de Verenigde Staten trachten het sandinis- tische bewind omver te wer pen. Ds. Eugenio Zamora Cente- no. voorzitter van de Baptis ten Conventie, vindt die kri tiek misplaatst. „Ons land is in oorlog tegen het machtig ste land op de wereld. Het zal best dat er abnormale dingen gebeuren. Tenslotte hebben de Verenigde Staten tijdens de Tweede Wereldoorlog de Amerikaanse Japanners in concentratiekampen gestopt. Zulke dingen gebeuren in oorlogssituaties". Maar wat onder Somoza niet gebeurde, kan nu wel: de regering wil zelf ook paal en perk stellen aan eventueel onrecht. De voorzitter van de Baptis ten Conventie weet uit zijn eigen ervaringen voorbeel den van tolerantie te noe men. Op 20 juli bijvoorbeeld heeft hij in een gevangenis 120 voormalige Somoza-aan- hangers kunnen dopen, vijf paren in de echt kunnen ver binden en later voor dezelfde mensen in alle vrijheid een dienst kunnen leiden. Zo'n ervaring toont de tolerantie van de kant van de regering. De eerste versie van de Nica raguaanse grondwet legt na drukkelijk de vrijheid van godsdienst vast. En in de re gering zelf zijn rooms-katho- lieke geestelijken opgeno men. Het christelijk onder wijs wordt voor tachtig pro cent gesubsidieerd. Die praktische veranderin gen hebben de baptisten er van overtuigd dat de rege ring haar steun verdiend. Op alle mogelijke manieren pro beren de kerken mee te hel pen aan de ontwikkeling van het land. Het is een logisch gevolg van wat er met de mond wordt beleden. „Een christendom met alleen theo rie is gevaarlijk", aldus me vrouw Cecilia Ruiz de Mo- ran, vice-voorzitter van de Nationale Baptisten Vrou wenbond. „We hebben ge leerd de bijbel praktisch te lezen. We letten op de prakti sche situatie en zien dat ook Jezus zich concreet voor mensen heeft willen inzet- Oud en jong probeert de con sequenties van die overtui ging te dragen. Voor de jon gens betekent dat 2 jaar mili taire dienst. Ze voeren de strijd tegen de contra's. Het front strekt zich over vele honderden kilometers uit aan de noordgrens met Honduras. Ook in het zuiden vanuit Costa Rica zijn contra's ac tief. En tenslotte zijn er infil tranten in het land zelf, die daar onheil en verderf pro beren te zaaien, bijvoorbeeld door mijnen te leggen. De meisjes, die niet dienst plichtig zijn. proberen zo goed en kwaad als het gaat te laten voelen, dat ze moreel achter de jongens staan. De 21-jarige Mirna Rocha, voor zitter van de Nationale Bond van Baptisten Jongeren, zegt dat jonge mensen vanuit de kerk ieder najaar meehelpen koffie en katoen te plukken om op die manier een bijdra ge te leveren aan wat zij als een-rechtvaardige strijd zien. Hervormde Kerk houdt Midden Oosten-broehure tegen Het moderamen van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft zijn goedkeuring onthouden aan de brochure „Ontmoeting met kerken en christenen in het Midden-Oosten", die een werk groep van de Raad van Kerken in Nederland heeft voorbereid. Het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (OJEC) had hiertegen ernstige bedenkingen geuit. In de bro chure was volgens het OJEC onevenredig veel aandacht aan het Palestijnenvraagstuk gegeven. Bovendien zou de tekst niet helemaal evenwichtig over de oprichting van de staat Israel in formeren. De Raad besloot daarop de werkgroep Palestijnen en Israel de tekst te laten herschrijven. Ook die tekst heeft nog niet de instemming van het Hervormd moderamen kunnen verwerven. Wie de mensen kent, heeft verstand. Wie zichzelf kent, is verlicht. DS. PIET GILHUIS: NIET DENKEN IN ZWART-WIT SCHEMA „De Nederlandse kerken moeten natuurlijk be scheiden zijn over hun mogelijkheden tot hulp aan de Nicaraguaanse kerken. Maar de baptis- ten daar hebben ons na drukkelijk om hulp ge vraagd, aanvankelijk vooral om een bijdrage in de theologische bezin ning in hun toch wel heel bijzondere omstan digheden. En Ineke Bak ker, die dankzij samen werking van de VU en de Gereformeerde Ker ken kon worden uitge stuurd, doet wat dat be treft werk dat erg wordt gewaardeerd". Aan het woord is ds. Piet Gilhuis, secretaris van het Zuid-Amerika orgaan van de gereformeerde zending. Hij spreekt over de relatie van zijn kerken met de kleine baptistenkerk van Nicaragua (20.000 leden), waarvan een delegatie momenteel ons land bezoekt. „De omstandigheden van de kerken in Nicaragua zijn uitzonderlijk. Na tiental len jaren dictatuur staan ze voor heel nieuwe vragen: wat is de verhouding tussen kerken en revolutie, tussen kerken en sandinisme. Die vragen doen zich heel prak tisch voor: Een jongen die zijn predikant vraagt of hij wel of niet moet voldoen aan de militaire dienstplicht. Die vraag bestond niet in deze vorm onder Somoza: toen was er een politieleger. Nu is er een leger nodig vanwege de aanvallen van de contre- a's, gesteund door de Vere nigde Staten. Die predikant moet met die jongen met die De Nicaraguaanse delegatie met de gereformeerde zendings secretaris voor Zuid-Amerika, v.l.n.r. ds. Eugenio Zamora Centeno, ds. P. Gilhuis, drs. Tomós Téllez Ruiz, mevr. Mirna Rocha en mevr. Cecilia Ruiz de Morén. jongen praten over de keuze: „Eert de overheid of gij zult niet doden", om het even kort samen te vatten. Het is moeilijk een preciese voor stelling te maken van de om standigheden van de kerken daar. Misschien komt een vergelijking met ons in de tweede wereldoorlog er het dichtste bij". „In Nederland staan sommi gen gauw klaar met het oor deel over kerken ginds die samenwerken met de sandi- nistische regering. Maar die mensen moeten zich goed re aliseren dat onder Somoza driehonderdduizend men sen zijn omgebracht. En die ervaring werkt als norm voor het denken over het huidige politieke klimaat. Er zijn erg veel positieve veran deringen op het gebied van sociale voorzieningen, medi sche zorg en onderwijs. Al die voorzieningen zijn veel meer dan vroeger toeganke lijk voor iedereen. Fouten van deze regering worden er kend. ook de schending van mensenrechten. Waar dat ge beurt, protesteren de kerken daar tegen en wordt hun stem gehoord. Ik heb hier de brieven over mensen die door bemiddeling van ker ken zijn vrijgelaten. Uiter aard is de zaak van de men senrechten erg belangrijk; maar prioriteit in deze oor logssituatie krijgt de vraag naar het recht op leven. In de praktijk van het leven is het vaak voor het leven of voor de dood, voor het heil of voor het onheil. De realiteit van veel mensen is die van oorlog, armoe en ondervoe ding. De vraag is heel con creet: aan welke kant sta je? Nee, het is te gemakkelijk om vanuit Nederland de ker ken daar ervan te beschuldi gen kritiekloos in de pas van de regering te lopen. De ker ken zelf noemen hun hou ding een van „critische soli dariteit". Ds. Gilhuis wijst op het grote belang van de rol die de ker ken spelen in „het nieuwe Nicaragua". „Ik denk dat het erg zou zijn als zich in Nica ragua herhaalt wat er met de kerk op Cuba is gebeurd na dat Castro aan de macht kwam. Die kerk daar is ei genlijk verdwenen. Voor een deel ook letterlijk; veel chris tenen gingen naar Miami. Nu zie je een beetje meer open heid tussen regering en de christenen; maar inmiddels is er wel een enorm gat geval len. Dat is vreselijk jammer". Zwart-wit kritiek op (de ker ken in) Nicaragua is volgens ds. Gilhuis vooral het gevolg van een „propaganda-golf" vanuit de Verenigde Staten. In Nederland wordt daar on- critisch gebruik van gemaakt door o.a. de Evangelische Omroep, constateert hij met spijt. „Je hoort bij de EO wel van de arrestatie van een predikant, maar niet van diens vrijlating nadat de ker ken hun stem hadden laten horen. En ook niet dat de kerken in alle vrijheid hun evangelisatie- en sociale werk kunnen verrichten en dat bijbels overal te koop zijn". Wie zich teweer stelt tegen de kritiek op de kerken in Nicaragua en op de sandinis- tische regering, loopt het risi co in de hoek van de aanhan gers van het sandinisme te worden gedrukt. Ds. Gilhuis: „Als Gereformeerde Kerken hebben we vooral te maken met onze broeders en zusters, dus met de kerken, we heb ben geen relatie met de rege ring. Natuurlijk hebben we wel een mening over het san- dinistisch bewind. En dan constateren we naast de ver beteringen in vergelijking met de dicatuur, ook bezwa ren en gevaren". Hij noemt als voorbeeld de pogingen van de regering het christendom te annexeren. „Sandinisme en christendom zijn geen tegenstelling", is een leus van de regering. „In zo'n kreet zit het grote ge vaar van vereenzelviging van ^eloof en politiek. Chris- tent.i staan daar aan bloot en soms ontkomen ze er niet aan in de ogen van sommigen te ver te gaan. Maar laten we eerlijk zijn, hoe kort is het nog maar geleden dat in ons land gesproken werd van „God, Nederland en Oranje". En, weer even terug naar de tweede wereldoorlog, hoe hebben wij God niet gedankt voor de capitulatie van de Duitsers? „Gods vijanden zijn verslagen", zeiden we. De be vrijding was een stukje heils geschiedenis die indrong in onze geschiedenis. Precies diezelfde ervaring hebben nu de christenen in Nicaragua". Het bezoek dat vijf Nicara guaanse baptisten dezer da gen aan ons land brengen is voor de Nederlandse kerken van veel belang, meent ds. Gilhuis. „In de eerste plaats om nu maar eens uit de mond van christenen daar te horen hoe zij leven en gelo ven, in hun bijzondere om standigheden. We moeten daar goed naar luisteren. Want ik denk dat we veel van hen kunnen leren. Bij voorbeeld van de betrokken heid van kerkleden op kerk en samenleving. Er zijn veel kerkelijke jeugd- en vrou wengroepen die heel bewust bezig zijn met de vraag naar de verantwoordelijkheid van de christenen bij de opbouw van het land. Ze vragen ons hoe wij, christenen in Neder land. die verantwoordelijk heid voor „kerk en wereld" vorm geven. Zo'n vraag zet je aan het denken". LÜTSEN KOOISTRA Niet de massabijeenkomst van 350.000 gelovigen op de Eurexpo in Lyon. maar de 'ontmoeting' met de Franse jeugd in het voetbalstadion Gerland wordt in veel Fran se kranten omschreven als het hoogtepunt van het be zoek van Johannes Paulus II aan Frankrijk. Het vierdaag se bezoek is vanochtend afge sloten met een openluchtmis aan de oevers van het meer van Annecy, waar honderd duizend mensen worden ver wacht. Via Lyon, waar de Franse premier Chirac hem uitgeleide zal doen. reist de paus vervolgens terug naar het Vaticaan. Zestigduizend dolenthousias te jongeren bezorgden de paus een ontvangst waar „Mick Jagger jaloers op zou zijn" (Le Parisien). Sommige katholieken zullen misschien hun hart hebben vastgehou den toen Johannes Paulus II begeleid door rockmuziek en laserbundels het kolkende stadion binnenreed. Duizen den jongeren schreeuwden hun kelen schor en de van het WK-voetbal in Mexico afgekeken 'holla' golfde door het stadion. „De paus, de paus"!, zo scandeerde de uit zinnige menigte. „Het was iets tussen Hollywood en de openingsceremonie van de Olympische Spelen", zei een commentator. Volgens Fran- ce-Soir zorgde de paus voor meer opwinding dan Prince. Maar de 60.000 vierden niet alleen feest. In een religieuze stilte werd geconcentreerd geluisterd naar de woorden van de paus. Vraag is of diens lange toespraak de Franse jeugd heeft geraakt. Weliswaar kreeg hij een ova tie na een veroordeling van het terrorisme, racisme, abor tus en voorechtelijk ge slachtsverkeer, maar opinie- -onderzoeken maken duide lijk dat een meerderheid van de jonge katholieken het wat betreft de laatste twee pun ten volstrekt oneens is met de leer van Rome. Rol priester Gisteren heeft de paus zijn bezoek geheel gewijd aan het thema van de priester. In Dardilly hield hij de Franse priesters het voorbeeld voor van Jean-Mary Vianney, die daar tweehonderd jaar gele den werd geboren. Volgens de paus is hij het grote voor beeld voor de hedendaagse priester. Vooral het grote priestertekort in Frankrijk werd door de paus ter sprake gebracht. Het afgelopen jaar werden in Fankrijk slechts 116 priesters gewijd, tegen elk jaar ongeveer 1200 in de jaren veertig. Deze sterke da ling van het aantal roepingen is volgens de paus te wijten aan de „identiteitscrisis" waarin veel (aankomende) priesters tegenwoordig ver keren. De enige oplossing ligt in een terugkeer naar een traditionele invulling van het priesterambt, meent Johan- les Paulus II. Hij beklemton- de ook de onvervangbaar heid van de gewijde priester. Priesters moeten een voor beeld nemen aan Vianney, aldus de paus. Deze in 1929 heilig verklaarde priester leefde in de periode van se cularisatie en anti-clericalis- me die volgde op de Franse revolutie. Niet de wereld, maar Christu» bepaalt de identiteit van een priester, was het devies van Vianney. In kerkelijke kringen meent men dat veel Franse priesters en bisschoppen niet van har te instemmen met het pause lijk pleidooi voor terugkeer naar de tradionele rooms-ka- tholieke waarden. Veel Fran se geestelijken vragen zich af of het wel zo waardevol is dit tradionele model op te leggen aan de moderne priesters. De visie van de paus staat lijn recht tegenover de actuele gedachte, dat priesters min der tijd in hun kerken zou den moeten doorbrengen en meer aandacht zouden moe ten schenken aan het in con tact blijven met de samenle ving. NEDERLANDSE PATER VERDRONKEN IN OEGANDA De Nederlandse pater J. van Kessel is dit weekeinde vedron- ken tijdens een boottocht op het Victoriameer in Uganda. Twee Italiaanse religieuzen kwamen eveneens om toen de boot waarin het drietal zat kapseisde. Een vierde opvarende wist na vijf uur zwemmen de kust te bereiken. Het viertal werd tijdens een vistocht op het meer overvallen door een zware storm. Tijdens een poging de in een visnet verstrikt ge raakte schroef los te krijgen, kapseisde de boot. De 59-jarige Van Kessel, lid van de orde der Witte Paters en afkomstig uit het Brabantse Vlijmen, werkte sinds 1953 in Oeganda. Versierselen voor kardinaal Alfrink Kardinaal Alfrink (links) heeft gisteravond uit handen van mgr H.C.A. Ernst, bisschop van Breda, de versierselen gekregen, die behoren bij de hem op 20 september toegekende Franklin Delano Roosevelt freedom medal. De 86-jarige kardinaal Al frink was niet in staat de onderscheiding in Middelburg zelf in ontvangst te nemen. In zijn plaats nam toen residerend bis schop Ernst de honneurs waar. De F.D. Roosevelt Four Freedoms Foundation heeft kardinaal Alfrink deze onderscheiding toegekend voor zijn grote ver diensten voor de vrijheid van godsdienst en in het bijzonder voor zijn prominente diensten als één der voorzitters van het Tweede Vaticaans Concilie. Nieuwe editie Piusalmanak Bij uitgeverij Van Loghum Slaterus is de tweede editie ver schenen van de in 1985 geheel vernieuwde Pius Almanak, het bekende standaardwerk voor adressen van alle instanties die het predikaat katholiek dragen. Tezelfdertijd wordt veel informatie verschaft over de doelstellingen van de onder scheiden katholieke instanties. De bij komende titel van de nieuwe Pius Almanak luidt: Jaarboek Katholiek Nederland, maar in dit opzicht stelt de vernieuwde Pius Almanak teleur: er wordt niet gepoogd een beeld te geven van de ontwikke lingen in katholiek Nederland in het vorige jaar. Wel is er informatie toegevoegd over een aantal nieuwe on derwerpen: seculiere instituten, godsdienstige genootsdchap- pen, heiligdommen ep bedevaarten, musea, mensen met een missie, instanties op het gebied van caritas en welzijn, ver zorgingstehuizen en sociale en culturele organisaties. Pius Almanak Jaargang 99. Uitgave Van Loghum Slate rus, 948 pagina's. Prijs ƒ85,-. Kerrie-gehaktbaI met kool-banaansalade en aardappelen mokka vla De benodigdheden voor twee personen zijn: 1 sneetje brood, 200 g gehakt, zout, uitje, kerrie, 30 g margarine; 250 g witte kool, zout, 1 lepel mayonaise, 1 lepel yoghurt, halve lepel azijn, peper, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g maizena, 30 g suiker, 2 theelepels op- loskoffie, pakje vanillesuiker. Week het sneetje brood in water. Druk het zo droog mogelijk en maak het fijn, doe eventuele taaie korstjes weg. Kneed brood, gehakt, zout, kleingesneden ui en kerrie tot er een ge lijkmatige massa is ontstaan. Vorm van het gehaktmengsel per persoon een gladde bal, maak de handen daarvoor steeds iets vochtig. Leg de gehaktballen ten minste een uur koel weg. Schroei het vlees rondom dicht in warme margarine en braad het vervolgens op een matig vuur, onder geregeld om leggen, in twintig minuten bruin en gaar. Maak de jus met weinig water af. Snijd of schaaf de schoongemaakte en afgespoelde kool in fij ne reepjes. Kneed de groente een paar minuten stevig door met weinig zout en laat haar daarna een half uur staan. Meng een sausje van mayonaise, yoghurt, azijn en peper en schep daar eerst plakjes banaan en dan de kool door. Maak de salade op smaak af met zout en azijn en strooi er fijnge knipte peterselie over. Zet de helft van de melk op. Meng maizena, suiker en weinig koude melk. Schenk al roerende wat hete melk bij dit papje, doe het mengsel in de pan en laat de vla onder stevig roeren een minuut zacht koken. Voeg van het vuur de overige kou de melk, oploskoffie en vanillesuiker toe. Laat de vla koud worden en doe haar in de schaal(tjes). JEANNE Helderheid bij PvdA Op de eerste dag van de Algemene Beschouwingen in Tweede Kamer heeft de PvdA een vrij helder alternati voor het kabinetsbeleid op tafel gelegd. Dat is voor het eei sinds een jaar of vijf en alleen al vanwege die toegenomt^ duidelijkheid is dat een hele vooruitgang. In de laatste jan van Den Uyl kwam de Pvda als oppositiepartij niet meer ti aan zo'n cijfermatige verantwoording van haar plannen, het eerste jaar van fractieleider Kok blijkt dat wel te zijn g E lukt. In zijn alternatieve cijferopstelling erkent de PvdA ook dat is verheugend dat er in het komende jaar erg ve moet worden bezuinigd. De PvdA neemt zelfs het ombi gingsbedrag van het kabinet van rond de twaalf miljard gi I den vrijwel geheel over. De socialisten zouden echter lan andere wegen aan dat bedrag willen komen. De PvdA zoe het minder in bezuinigingen op de overheidsuitgaven, aa merkelijk meer in het verzwaren van de lasten van bedrijfsleven en voor een gedeelte ook van de burgers, m name de wat beter betaalde burgers. Het in mindere mate bezuinigen op de overheidsuitgavi combineert de PvdA met het plan nog eens twee miljard e tra voor de werkloosheidsbestrijding uit te geven. De Pvd wil veel meer geld in de collectieve sector uitgeven, dus a; alles wat de overheid financiert: niet alleen de ministeries i de provinciale en gemeentelijke instellingen, maar bijvool beeld ook de gezondheidszorg, de uitkeringen en andere sotr ale diensten. In de PvdA-plannen wordt korte metten gemaakt met (j] vermindering van de uitgaven in die collectieve sector, dj broodnodig is ten einde wat meer armslag voor het bedrijf!" leven te krijgen. Naast de dan onvermijdelijke onstuimil groei van de uitgaven voor de collectieve sector kleeft aan d- PvdA-plannen ook het nadeel, dat ze naar alle waarschij lijkheid uitsluitend haalbaar zijn indien ze vergezeld gad van een harde loonmaatregel. Er wordt immers een verde gaand offer gevraagd ook van de werknemers, van wie vd gens de PvdA-plannen een groter deel van hun koopkrac voor het volgend jaar zal worden afgeroomd dan volgens kabinetsplannen het geval zal zijn. HET plan. zoals PvdA-fractieleider Wim Kok dat vanmof gen in de Tweede Kamer heeft ontvouwd, doet door zijn ifj tentie en zijn helderheid op het eerste gezicht sympathif' aan. Bij nadere beschouwing blijkt echter dat het ook veP nadelige kanten heeft. De regeringspartijen zouden er niettf' min goed aan doen in de komende dagen te bezien of elf1 menten uit het PvdA-plan de kabinetsplannen zouden ku nen verstevigen. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Een klei ne oceaandepressie trekt het komende etmaal van west- Noorwegen naar Polen. Ge lijktijdig handhaaft zich boven west-Frankrijk een krachtig hogedrukgebied. Een nieuw hogedrukgebied, momenteel aanwezig tussen IJsland en west-Noorwegen, wordt mor genmiddag boven zuid-Zwe den verwacht. In ons land draait daarbij de wind van nacht al van zuidwest naar noordwest. Een zwak oceaan front passeert dan, mogelijk met wat lichte regen, ons land. Morgen overdag wordt iets koudere lucht aangevoerd met opklaringen. Bij een matige noordwestenwind lopen de temperaturen dan tot rond 16 graden op. Ook op langere ter mijn blijven hogedrukgebie- den in de buurt, regen van be tekenis wordt tot en met zon dag nog niet verwacht. De mistkansen zijn groot. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: morgen nog wolkenvel den. vooral op donderdag ook zon. Droog. Middagtempera- tuur 12 tot 15 graden. Britse Eilanden: in het noord westen morgen zonnige perio den en op donderdag regen, elders droog met flinke zonni ge perioden en plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 14 graden in het noordwesten tot 20 graden io het zuidoosten. Benelux: wolkenvelden maar vooral op donderdag ook zon. Droog weer. Middagtempera tuur rond 18 graden. Noord-Duitsland: morgen wol kenvelden, op donderdag vrij zonnig. Middagtemperatuur rond 16 graden. Zuid-Duitsland, Alpengebied: morgen vooral in zuid-Duits- land en de Alpen-noordzij bewolking, maar droog. Do, derdag zonnig. Middagtemp{ ratuur in het laagland t noorden van de Alpen roi 18, ten zuiden tot 23 graden, graden-grens in de middag ren op ongeveer 3200m hoog Frankrijk: zonnig. In de nat en ochtend plaatselijk m Middagtemperatuur van graden in het noorden tot graden plaatselijk in het z den. Spanje. Portugal: zonnig, mi' gen in het zuiden mogelijk n' een bui. Middagtemperatu 22 tot 27 graden. Italië, Joegoslavische k i overwegend zonnig. Middj temperatuur tussen 20 grad' in noord-Italié en 22 a 26 g den elders. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Wetr Max Min R« Amsterdam h.bew 18 10 De Bilt Eelde Eindhot Den Helder Brussel Dublin Frankfort 16 ll-~ 17 12 oew. 17 12 Kopenhagen zw bew 14 9 oew 15 12 DEN HAAG De ko mende periode is minstens één miljard nodig voor vervanging van de appa ratuur in het hoger onder wijs. „Wil het hoger on derwijs in Nederland kwalitatief aan de inter nationale eisen blijven voldoen, dan zijn vernieu wing en aanpassing van de apparatuur dringend noodzakelijk", zo stelt de adviesraad voor het hoger onderwijs (ARHO) in een advies aan minister Deet- De 300 miljoen die Deetman daarvoor heeft uitgetrokken is volgens de raad niet voldoen de om de kwaliteit op peil te brengen. De ARHO laat voorts weten dat de 130 miljoen g den die Deetman op het v tenschappelijk onderwijs bezuinigen, op gespannen vc staan met de doelstelling „h ger onderwijs voor vele „Deze komt door de voorg stelde maatregelen onder dn te staan", zo meent de raad. De ARHO waarschuwt vooi voor al te veel nadruk op afstemming van onderwijst paciteit van de verschillen studierichtingen op de behoi te in de arbeidsmarkt. Sluiti van een aantal faculteiten de letteren en maatschapp wetenschappen, zoals Deetm wil, zijn niet in overeenstei ming met de culturele waar van het hoger onderwijs. veel nadruk op de arbeii marktcriteria kan op deze g bieden schadelijk zijn", aid het advies.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2