Warmond weer in de ban van Turf- en Strontrace Fraude bij bouwvereniging Katwijk blijkt niet ernstig CDA en PvdA: „Geen looneisen, wel ATV" Voorschoten-lokaal vanavond op de radio Echtpaar Lamboo heeft mooiste tuin LEIDEN OMGEVING QeidtaQowuvnl DINSDAG 7 OKTOBER 1986 PAGINA 12 KATWIJK De onregel matigheden in de boek houding van de Katwijkse Bouwvereniging (KBV) zullen niet leiden tot strafvervolging. Dat ver onderstelt voorzitter mr. A.A.C. Verhees. Hij zei dit gisteren tijdens de jaarver gadering van de bouwver eniging. Het onderzoek naar de malversaties heeft een dusdanige uitslag ge had, dat de KBV de ge schorste hoofd-admini- strateur in juni weer in functie herstelde. De man is inmiddels per 1 oktober met VUT gegaan. Directe consequenties uit de waar genomen onrechtmatighe den wenst het bestuur van de KBV niet te trekken. Wel heeft men het ver trouwen in het verificatie- bureau van de Nationale Woningraad opgezegd. In het vooijaar bleek dat bij de grootste woningbouwvereni ging in Katwijk onregelmatig heden waren gevonden in de boekhouding. Het ging daarbij om posten met een totaalwaar de van enkele duizenden gul dens. „In elk geval veel min der dan dertigduizend gul den", aldus voorzitter Verhees. Toch wenste de voorzitter van de KBV de handelwijze van de ex-administrateur niet als „nonchalance" te omschrijven, terwijl de kwalificatie „te kwader trouw" hem te ver ging. „Feit is dat bepaalde be dragen ontbreken en dat de gehele boekhouding „ook technisch gezien, niet geheel vlekkeloos was". Toch blijkt uit het onderzoek van zowel het mjnisterie van VROM dis de Nationale Woningraad n dat er sprake kan zijn v fraude. De vermiste bedrag zijn inmiddels dan ook alle recht, zij het door de terugl taling van de administrateu Ongelegen Voor de KBV kwam deze faire echter op een zeer on legen tijdstip. Intern had bestuur namelijk besloten a bepaalde gesignaleerde kn e punten, zoals vormen van r spraak van de huurders en informatiestroom in zijn al, meenheid, op korte terms veranderd dienden te word j „Doordat de KBV geheel ders in het nieuws raakte h ben wij niet de kans gehad j veranderingen zichtbaar d<r te voeren. In feite viel n met alles over ons heen, al< Verhees tijdens een toelicht gistermiddag op het jaarv] slag van de Katwijkse Boi vereniging. Nu het hoofdstuk rondom hoofdadministrateur voor i bestuursleden van de KBV(J afgesloten, wenst men de re j ganisatie opnieuw en nu v sneld door te voeren. Centi in deze reorganisatie staat J opstellen van een beleidspl dat zowel door de leden als huurders als toetssteen bruikt kan worden. Daarn< j wenst het bestuur de admi, stratieve bezetting uit te bij den. Deze administratie daarbij geleid worden door f directeur, die ook verantwo del ijk is voor het technisi, gedeelte (o.a. onderhol Door deze nieuwe opzet m de dienstverlening duidf verbeteren, terwijl er i j name in het onderhoud kwaliteitsverbetering g plaats vinden. De gehele gorganisatie zal binnen KBV niet tot gedwongen o slagen leiden. Organist Jac. Plug spontaan gehuldigd NOORDWIJK Het was zondag veertig jaar geleden dat Jac. Plug, organist van de gereformeerde Buurtkerk, zijn loopbaan als kerkmusicus begon. Hoewel hij aan het gedenkwaardige feit geen ruchtbaarheid had willen geven, werd hij na de morgendienst in de Buurtkerk gehuldigd. Ds. J.J. Kuiper roemde in zijn humoristische toespraak de improvisatietalenten van de organist. Na mens de kerkelijke gemeente bood de predi kant een geschenk onder couvert aan en een enorme fruitmand. Ook de heer Van Leeu wen sprak de jubilaris toe en bood hem ca- deau's aan. De huldiging werd besloten met samenzang, uiteraard onder begeleiding van Jac. Plug. Daarna bestond er in he% Buurt huis gelegenheid de jubilaris te feliciteren. Fietser botst op bromfietser VOORHOUT Een 11- jarige fietser uit Voorhout is gisteravond licht ge wond geraakt bij een bot sing met een bromfiets. Het meisje reed op de He renstraat in Voorhout en wilde linksaf de Beatrix- straat in rijden. Daarbij zag zij een 37-jarige brom fietser uit Voorhout over het hoofd. Het meisje liep enkele schaafwonden en snijwonden in het gezicht op. Zij moest zich onder doktersbehandeling stel len. Voorkomen misdrijven via melkpakken WASSENAAR De literpakken melk van Menken-Landbouw zullen vanaf 13 oktober voorzien zijn van een tekst waarin gewezen wordt op wat men zelf kan doen aan het voorkomen van mis drijven. Het initiatief hiervoor is geno men door Herman van Tilburg, tech nisch opsporingsambtenaar bij de Was- senaarse gemeentepolitie preventie. De tips variëren van „leg geen buit voor de ruit" tot „zet uw antiek op de kiek" en „laat nooit iemand binnen zonder legitimatie". Elke pakkende kop wordt met een tekening versierd en een nade re uitleg over wat de burger kan doen of moet laten. In totaal zullen 10 mil joen pakken melk met tips worden be drukt. Informatie over Dever LISSE De geschiedenis van het slot Dever staat zaterdag 1 november cen traal tijdens een informatiemiddag voor leden van de vereniging Vrienden van Dever en andere belangstellenden. Ar cheoloog Hardenberg zal verslag doen van de vondsten van de laatste tijd. Ar chitect Van Beek uit Warmond zal tekst en uitleg geven over de plannen voor het voorhuis en voorhof en de verdere inrichting van het terrein. De heer Hulkenberg zal een uiteenzetting geven over de vroeger aanwezige be schilderde vensterglazen van Dever. Ook zullen er voorwerpen tentoonge steld worden. De bijeenkomst begint om 13.30 uur en wordt gehouden in de filmzaal van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek aan de Venne- straat in Lisse. Meubelplein ten onrechte gebouwd LEIDERDORP De Raad van State heeft gisteren uitge sproken dat er geen bouwvergunning gegeven had mogen worden voor het Meubelplein in Elisabethhof Leiderdorp. Provincie en gemeente hebben verkeerd gehandeld door de bouw mogelijk te maken, zo stelt de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Zij hadden geen vergunningen mo gen verlenen, terwijl de Kroonberoepen nog in behandeling waren. De Raad van State is daarmee tegemoet gekomen aan de vele bezwaren die zijn ingediend tegen het bouwplan, af komstig van onder meer de Zoeterwoudse meubelbedrijven Casba en Leski, Leidse meubelbedrijven en de gemeenten Leiden en Den Haag. De uitspraak van de Raad van State zal waarschijnlijk weinig gevolgen hebben voor het Meubel plein. Het afbreken van het complex, dat 40 miljoen gulden heeft gekost, lijkt uitgesloten. Overigens moet de Kroon zich ook nog over de bezwaren uitspreken. Mocht de Kroon even eens vinden dat het Meubelplein er niet had mogen komen dan zal dat wel tot gevolg hebben dat het Meubelplein nooit mag worden uitgebreid. PROTESTBUEENKOMST CFO DEN HAAG/LEIDEN De Tweede Kamerleden dr. Ad Lansink (CDA) en Flip Buurmeijer (PvdA) spraken zich tijdens een gisteravond gehouden protestbijeenkomst van de CNV-bond voor ambtena ren en trendvolgers (CFO), uit voor arbeids tijdverkorting in plaats van het stellen van loon eisen. De CFO hield deze bijeenkomst voor de re gio's Leiden en Den Haag in het zalencentrum van Den Haag-Centraal om te protesteren tegen de be zuinigingen in de gezond heidszorg, bejaardenzorg en welzijnswerk. Zo'n 100 aanwezige CFO'ers maakten de drie Tweede-Ka merleden duidelijk zeer onge rust te zijn over deze bezuini gingen 600 miljoen voor 1987). De emoties liepen hoog op toen het CDA-Kamerlid Lansink zich afvroeg „wat er nu christelijks aan is om even veel vakantiegeld als je buur man te krijgen". De CDA'er reageerde op een opmerking van CFO-bestuurder Henk Stapel, die het onrechtvaardig vindt dat het vakantiegeld van trendvolgers op 7'/2 procent ligt (in het bedrijfsleven is dat 8%). Lansink: „Ik geef liever de voorkeur aan arbeidstijd verkorting dan looneisen. Werk boven inkomen, dat is het standpunt van mijn frac tie". Hij werd hierin gesteund door zijn PvdA-eollega Flip Biiurmeijer. Overleg Het zit de CFO belroorlijk dwars dat er nauwelijks ruim te is voor overleg. Doordat het kabinet de salarissen van amb tenaren en trendvolgers be vroren heeft wordt het ver schil met de werknemers in het bedrijfsleven volgens de CFO steeds groter. De PvdA vindt dat er geld voor ambte naren en trendvolgers dient te komen. „Op basis van de loon ruimte die er in het bedrijfs leven ontstaat zou de overheid 700 miljoen gulden beschik baar moeten stellen als loon ruimte voor ambtenaren en trendvolgers." Hij voegde er wel nadrukkelijk aan toe dat de PvdA van mening is dat deze ruimte gebruikt dient te worden voor arbeidstijdver korting. CFO-bestuurder An- dré Bal toonde zich voorstan der van ATV maar plaatste wel een kanttekening: „We hebben een behoorlijke kater opgelopen van ATV. In de praktijk werden de herbezet- tingsgelden gebruikt om bezui nigingen die door de regering werden opgelegd op te vangen. Ik zeg „ja" tegen ATV maar dan wel met een herbezetting van 100 procent". Het VVD- Kamerlid Ad Nijhuis werd fel aangevallen op zijn pleidooi dat er te veel ziekenhuizen zijn. Eén van de aanwezigen merkte op dat er in ziekenhui zen juist een personeelstekort is. Ook de lage aanvangssala rissen werden bekritiseerd. „Je kunt toch niet verwachten dat jongeren met deze lage sa larissen in de gezondheidszorg gaan werken. Lubbers mag zijn karwei afmaken maar dan wel in negatieve zin". CDA en VVD legden er de na druk op dat vanwege het nog steeds te hoge financieringste kort ook offers van trendvol gers worden gevraagd. Buur meijer was het hier niet mee eens. „Het is een sprookje te zeggen dat een kleinere collec tieve sector ook een betere economie betekent. Wij willen meer mensen aan het werk zetten in de collectieve sector omdat daar behoefte aan is", zo betoogde Buurmeijer. Enke le CFO-leden bleken zich te ergeren aan de pleidooien van de politici over het terugbren gen van het financieringste kort. „In ziekenhuizen is een chronisch tekort aan perso neelsleden. U moest eens een week met ons meelopen in het ziekenhuis", zo merkte één van de aanwezigen op. Het was de tweede protestbijeen komst van de CFO. Vorige week werd er een soortgelijke manifestatie in Zwolle gehou den. Aanstaande woensdag wordt Amsterdam aangedaan. Na deze vergaderingen maakt de CN V-bond de balans op. In Den Haag bleken de emoties minder hoog op te lopen dan een week eerder in Zwolle. Oproepen om acties werden gisteravond dan ook niet ge hoord. Verzamelbeurs in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Verzamelaars kunnen dag 12 oktober terecht een grote ruil- en beurs in de zalen van Leeuwenhorst Congres ter aan de Langelaan 3 Noordwijkerhout. De begint om tien uur 's tends en duurt tot half vijf middags. De toegangsprijs één gulden voor volwassenen moeten rijksdaalder betalen. van Vinkeveen naar War mond, dat al sinds jaar en dag als keerpunt fungeerde voor de Strontrace. Vorig jaar werd de wedstrijd verlengd: van Warmond naar het turfmu- seum „Op Hoop van Zegen" in Vinkeveen en weer terug. De derde aflevering verschilt niet veel van de tweede. Ook nu mag er in het donker niet ge varen worden. Door de nood gedwongen is besloten het tra ject met dertien kilometer te verlengen. De Oude Waver wordt uitgebaggerd, waardoor de doorvaart gestremd is. Een omleidingsroute via de Winkel is daardoor noodzakelijk. „Het lijkt misschien niet zoveel, maar je hebt best kans dat er daar gejaagd moet worden en dan is dertien kilometer een fors eind", aldus Hylke Tromp van de organiserende stichting Zeilvaart Warmond. Net als vorig jaar zullen er vermoedelijk tien schepen meedoen aan de race, die de afgelopen twee jaar te kampen had met windstilte. Zet de ple- ziervaart bij een gebrek aan wind meestal de motor aan, bij de Turfrace is dat streng ver boden. Als er te weinig wind is om te zeilen, dan zal de West lander door bomen, wegen of jagen voortbewogen moeten worden. Het traject loopt via de Kagerplassen, de Ringvaart en de Drecht naar het Amstel- Drechtkanaal. Vanaf de split sing met de Kromme Mij drecht kunnen de deelnemers kiezen tussen een noord-zuid route via Uithoorn, Ouderkerk aan de Amstel naar Vinke veen, of een zuid-noordroute die direct richting Vinkeveen gaat en bij de terugtocht Uit hoorn en Ouderkerk aan de Amstel aandoet. WARMOND De plas sen, sloten en vaarten rond Warmond zullen vanaf komende zaterdag tot en met volgende week woensdag weer bevaren worden door zeilschepen uit vroeger dagen. De Turf- en Strontrace, de twee nostalgische zeileve- nementen, worden dan namelijk weer gehouden. De Westlanders vertrek ken zaterdag in het kader van de Turfrace vanuit Warmond voor een tocht naar Vinkeveen en ko men maandag weer in park Groot Leerust aan. De skütsjes, tjalken en klippers die meedoen aan de Strontrace starten maandag in het Friese Workum. Dinsdag en woensdag doen de deelne mers Warmond aan, waar ze voor het eerst verplicht zijn om een uur te blijven liggen. De Turfrace wordt dit jaar voor de derde maal gehouden. Een aantal jaren geleden orga niseerden de bezitters van Westlanders een soort reünie. Daar ontstond het idee om een race te organiseren voor de kleine vrachtschepen. West landers zijn tussen de 11 en 15 meter lang en hebben een zei- loppervlak tussen de 30 en 50 vierkante meter. Ze waren in het begin van de eeuw popu lair als transportmiddel ten behoeve van de tuinbouw in het Westland. De tuinders hadden mest en turf nodig, terwijl de groenten moesten worden afgevoerd naar veilin gen en grote steden. De turf werd gewonnen in het gebied rond de Vinkeveense Plassen en daar vandaan naar het tuindersgebied in het West- land vervoerd. De race ging in de eerste editie Een deelnemer aan de Strontrace legt aan. VOORSCHOTEN Voor schoten heeft een lokale om roep. Vanavond van zeven tot acht uur zal op de fre quentie van Omroep Rijn land (88,1 FM) dit Voorscho- tense geluid te horen zijn. Een uur lang nieuws, actuali teiten en muziek. De uitzending begint met een toespraak van burge meester mr. P. Cannegieter. Deze rede staat op de ge luidsband want de Voorscho- tense burgervader is momen teel in het buitenland. De meeste onderwerpen zijn trouwens niet rechtstreeks. De Voorschotense medewer kers van Omroep Rijnland hebben de gebeurtenissen opgenomen om ze vanavond alsnog via de kabel uit te zenden. Zo is er muziek van de fanfareband Laurentius, een impressie van het om streden dierenweitje in het dorpscentrum en de voetbal wedstrijd SVLV - Randstad Sport vanavond te horen. Het initiatief van Omroep Rijnland medewerker Piet den Hartog zal in het vervolg iedere dinsdag van 19.00 tot 20.00 uur te beluisteren zijn. „Vanavond geven ook de fractievoorzitters van de Voorschotense politieke par tijen hun eerste reactie op „Voorschoten-lokaal", aldus de kersverse eindredacteur. Aan het gemeentebestuur is een subsidie van 3.500 gul den gevraagd. „Dit is nodig voor de aanschaf van twee bandrecorders en aanvullen de apparatuur. Het is name lijk de politiek van Omroep Rijnland dat iedere gemeente waar een eigen programma wordt gemaakt zelf hieraan bijdraagt. Ook kunnen dan rechtstreekse reportages mo gelijk zijn", zei Den Hartog. Het Voorschotense gemeen tebestuur heeft, na de tot standkoming van de lokale omroep, versneld een soort „medianota" uitgebracht. Op korte termijn zal over de subsidie-aanvraag beslist worden. Eerst* wil het college we de mensen wat meer ku f nen bieden. Wie nu komt k; ken heeft meer kans om schepen te kunnen zien", i dus Hylke Tromp. De stichting Zeilvaart Wa mond heeft dit jaar meer ra I dactiviteiten opgezet dan in j afgelopen jaren, ten ein meer toeschouwers naar hl vertrek- en aankomstpunt park Groot Leerust te tres ken. Bij de start van de Ti l frace, zaterdag om 12.00 ui 1 zal er een dixielandorkest q,) treden. Ook is er een ronj vaartboot aanwezig voor L langstellenden die de Turfra op de Kagerplassen willen v< gen. Kaartjes voor de toe van ongeveer anderhalf u kosten vijf gulden en zijn v< krijgbaar bij de VVV aan Dorpsstraat 106 in Warmo Ook staat er vanaf maant bij de theekoepel een t< waar videofilms over oi y zeilschepen vertoond word a Daar is ook een expositie v* foto's van de Sassenheimse tograaf Jan Vermey over vorige edities van de Stro: en Turfrace te bezichtigen. 1 dat de Voorschotense ge meenteraad een aantal prin cipe-uitspraken doet over de omroep. Hoe is de informa tie, de publieke controle en de welzijnsfunctie het best gediend? Kan de omroep ge bruikt worden als klankbord voor de gemeente ên kan, ondanks subsidie van het ge meentebestuur, de objectivi teit van de omroep gegaran deerd blijven? De raadscom missie van algemene zaken zal volgende week over deze vraagstukken debatteren. Maar dan zijn de eerste uit zendingen van „Voorschoten Lokaal" al geweest. Volgens Piet den Hartog gaat de om roep zich bezig houden met politiek, het verenigingsle ven en actualiteit. „De on derwerpen moet zichzelf gaan aandienen". Om de me dewerkers van „Voorschoten Lokaal" een handje te hel pen kunnen berichten voor de radio gestuurd worden naar postbus 167 in Voor schoten. De mooiste tuin van de Victorwijk in Noordwijkerhout. is die van de heer en mevrouw Lamboo (links). Zij ontvingen gisteravond in De Schelft de eerste prijs uit handen van burgemeester Winkel. De voortuinen zijn het afgelopen jaar drie maal gekeurd zonder dat de mensen het wisten. De keuringscommissie van de KMTP (Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde) wil op deze manier voorkomen dat wijkbewoners voor een jaar flink wat geld in hun tuin steken om een prijs te winnen. Het gaat de vereniging er vooral om dat mensen die gewoon graag wat van hun voortuin maken een „schouderklopje" krijgen, zoals afdelingsvoorzitter W. N. Grimme het noemde. Vorig jaar werden tuinen in De Zilk bekeken. In tien jaar tijd hoopt de vereniging alle wijken van het dorp een keer onder de loep te nemen. Het verladen van de mest. is doorgaans een haastige klus. Volgens Tromp mag de West lander zich inmiddels in een stijgende populariteit verheu gen. „Eigenlijk is het niet zo'n praktisch schip. Een Westlan der is vrij klein en nauwelijks geschikt om er bijvoorbeeld een weekeinde met het gezin in te verblijven. Door activi teiten als de Turfrace en de Westlander Zeildagen zijn de schepen nu vrj populair. Ik hoorde al van mensen die hun Westlander te koop aanboden, dat ze veel reacties kregen Stron trace Op maandag, de dag dat de Westlanders weer in War mond verwacht worden, ver trekken uit het Friese Wor kum de deelnemers aan de Strontrace. Deze wedstrijd voor de wat grotere zeilsche pen wordt voor de dertiende keer gehouden en kent inmid dels een rijk verleden. De race stamt uit de dagen dat natte koemest van de Friese boeren naar de Hollandse bollenkwe- kers werd gevaren. De schip pers van de tjalken en klippers die de „Strontarmada" vorm den, probeerden hun vracht zo snel mogelijk af te leveren en weer terug te varen naar Friesland, omdat de schepen die het eerst terug waren nóg een vracht konden vervoeren. De deelnemers aan de Stron trace varen over het IJssel- meer naar Amsterdam of Haarlem en via de Ringvaart en de Kagerplassen naar War mond. Aan de wedstrijd doen traditiegetrouw enige tiental len schepen mee. Onder de deelnemers zitten vaak de be kende namen van het Friese skütsjesilen. De kampioen van dit jaar Age Bandstra is even als voorgaande jaren ook van de partij. Nieuw dit jaar is het uur stil liggen bij warmond, dat voor de deelnemers aan Strontrace verplicht is. „Ik heb het in maart tijdens de voorbereidin gen voor de Strontrace voor zichtig voorgesteld, eigenlijk een beetje tegen beter weten in. De deelnemers aan de Strontrace zijn erg fanatiek en varen het liefst zo snel moge lijk door. Ze gingen er echter allemaal mee akkoord. Voor ons heeft dat het voordeel dat

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12