Langs Het Leidse Alma Materkoor heeft de vijftig jaar glorieus volgemaakt Wassenaar behoeft mini-rampenplan Bewoners protesteren tegen plan Tussen Rijn en Rails EEIDEN OMGEVING ÊeicbeSowuvnt DINSDAG 7 OKTOBER 1986 PAGINA 11 Raar verhaal Een raar verhaal". Zo ïmschreef kantonrechter Rigters het betoog van de Leidse verdachte, die gis termorgen moest voorko men. De man had vol gens het proces verbaal 'öp 28 december aan de 2 Degstgeester Geverstraat net een mes in zijn han- len gestaan. De man had »r weliswaar geen drei gementen mee geuit, naar een mes is een wa- >en en zonder vergun- ling mag men dat niet in >ezit hebben. Dus werd iet mes in beslag geno- nen Jit het verhaal van de 'eaffecteerd sprekende m zorgvuldig formule- ende man bleek, dat de stuntverkoop van een hi fi- en televisiewinkel aan de Geverstraat aanlei- ling was voor het voor- Eal. Hij had net als zo- eel andere mensen daar voor de winkel gestaan ?n toen was er een jon- »en met een mes en de nan had alleen het mes even bekeken. Zo luidde kortweg zijn verhaal. De kantonrechter be schikte echter over heel' andere gegevens die de [politie had opgetekend uit de mond van enkele getuigen. Die getuigen hadden zich met kratten bier voor de deur van de winkel verschanst, om dat men tegen inlevering van een kratje bier een kleurentelevisie zou kun nen bemachtigen. Zij stelden dat de man dron ken was geweest en de jongens lastig had geval len. Dat de man vervol gens in zijn auto weg eed en even later terug wam en met het mes iad gespeeld. Een jon den. die daar ook voor de deur lag, had uit voor zorg zowel de autosleu- 3 leitjes van de man als het alweer ingeklapte mes uit zijn jaszak gehaald om eventuele ongeluk ken te voorkomen. Daar na had de jongen de poli tie gebeld. De verdachte ontkende „echter dat het zo was ge il gaan. „Ze waren allemaal -jdronken", zei de man. ,Ze hadden allemaal een i krat bier bij zich vanwe ge de stuntverkoop, maar het grootste gedeelte hadden ze al opgedron- ken. Ik was al veel eer- der bij die winkel, maar ze wilden mij er niet bij hebben, omdat zij dan meer kans maakten op de kleurentelevisie. Een jongen had een mes, maar kreeg het niet open, toen heb ik er even naar gekeken". De officier van justitie achtte het houden van dergelijke stuntverkopen niet verstandig. „Als je waardevolle spullen kan ruilen voor een krat bier en de mensen gaan de avond ervoor al met hun kratten voor de deur lig- ijgen, dan is het risico na tuurlijk groot, dat het bier 's ochtends op is", al dus de officier van justi tie. Maar wel bewezen achtte ze het feit dat de man met een mes in zijn handen had gestaan en eiste alsnog een boete van 125 gulden. Ook zou de man het mes niet meer terug moeten krij gen, vond ze. „Nou daar kan ik niet van wakker liggen. Het was toch mijn mes niet", stelde de man. De rechter had in het rapport van de politie ge lezen, dat de man wel de gelijk de eigenaar van het mes moet zijn ge weest en vonniste 100 gulden boete. Ook zou de man zijn in beslag geno men mes niet meer terug krijgen. „Wilt u tenslotte nog iets zeggen", vroeg de kantonrechter. „Dat lijkt me niet zinvol", was de uiteindelijke conclusie van de man. SYLVIA VAN LEEUWEN Waar blijft de tijd! Vijftig jaar is niets meer, maar er ligt dan toch maar een floers van goud over. Daar heeft nu het Leidse Alma Materkoor mee te maken. Zeven diri genten zijn inmiddels „ver sleten" en de achtste, Piet Jasperse, heeft er alweer twee jaar opzitten. En nog steeds worden de sterren door de Alma Materianen van de hemel gezongen. „Alma Mater": milde voed stermoeder, zoals een hoge school wel verheven ge noemd wordt. Kees Zandber gen, de eerste voorzitter en mede-oprichter, vond dat prachtig, en hij had er best „wilde voedstermoeder" van willen maken. Als het maar klonk. Zandbergen had een aangeboren en onuitroeibaar gevoel voor grootse gebaren en machtige crescendo's. Maar in wezen betekende de naam van het gelegenheids koor, dat in de herfst van 1936 de Stadsgehoorzaal met blije stemmen vulde, niets anders dan „Algemene Leid- sche Missie Actie", en dat Mater kwam er als vondst bij. Dus toch een „algemene moeder", zoals het huidige bestuur dat vandaag nog op vat. Het Alma Materkoor vijftig jaar en almaar sprin glevend. Passieavond Waar blijft de tijd! In die eer ste jaren van het koorbestaan vóór de tweede wereldoorlog schreef de recensente in de L.C. zowat nog een halve pa gina vol over een „Passieher denking": „De triomf van het Kruis", een „schoone passie avond van het Alma Mater- koor met declamatie van ka pelaan A.A.M.Sanders". Zo wat alle aanwezigen bij dat concert werden met name genoemd, en het ritselde dus van de wel- en zeereerwaar- de heren, aangevoerd door het „paars" van mgr. Taskin, die toen nog een genadevol „schrikbewind" op Warmond voerde als president van het Theologicum. Onze krant had in die dagen nog ettelijke kolommen beschikbaar voor hoog verheven teksten. Met als basis: „Duizenden zijn ge treden langs den weg van het kruis. Duizenden hebben den Man van Smarten zien han gen in stervensnood. Gehan gen aan den boom van smaad". Waarmee de decla mator Sanders zijn voor dracht begon. En de decla mator ging voort: „Sidderend staat de mensch voor dit waagstuk van God...." Daar had het Alma Materkoor des tijds ernstig rekening mee te houden. Maar wie lid was van Alma Mater kreeg je er niet gauw onder: „Het was in de hon gerwinter '44-'45 toen de le den van het kath. Alma Ma terkoor te Leiden nu en dan een convocatie ontvingen: „Repetitie; bord en lepel meenemen". Ondanks alle el lende werd er dus doorge werkt en het bestuur zag zelfs kans een warme hap te „organiseren", zoals dat toen heette. „Hiermede is het Alma Materkoor ten voeten uit getekend: volhouden, doorzetten, overwinnen!". Dit las ik in deze krant rond het derde lustrum, in april '52 gevierd. Daarom ook zong men vier weken na de be vrijding, vanuit die vitaliteit, het Te Deum, zoals Alphons Diepenbrock het toonzette. Dat was om de koude rillin gen van te krijgen. En Wil lem Mizée stond toen alweer NIET GROOT, MAAR HOOG! Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag' mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen i tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. In 1938 was het koor nog maar net op gang gekomen, en zongen de leden gewoon in hun dagelijkse nette klofje. Tegenwoordig zingen ze hun jubeltonen in gala. 15 jaar eminent met zijn di rectiestokje te zwaaien. Gelegenheidskoortje Ik schakel nu, voor een ka rakterisering van de feeste ling, over naar één van de eerst aangetredenen die nu, vijftig jaar later, nog onver minderd haar krachten in dienst van dit Alma Mater- koor stelt. Dat is „dus" me vrouw E. Aalders, de „zuni- ge" eerste penningmeesteres- se, die vroeger, vóór de emancipatie-omwenteling, gewoon juffrouw Aalders heette. Ze ziet niet alleen de oprichters nog zó vóór zich: onder anderen Kees Zand bergen, kapelaan B. Dorbeck, A. Castelein, A. Winkelmo len, C. de Heiden, en de da mes C. Vreeburg en T. Falc- ke, maar herinnert zich ook nog levendig de tonelen rond de geboorte van het koor, en ze vertelt dat er nog 20 van de eerste 50 leden zijn over gebleven. „We traden als gelegenheids- koortje op ter opluistering van de Algemene Leidsche Missie Tentoonstelling '36 in de Stadsgehoorzaal. We zon gen toen wat losse flodders in aanwezigheid van verschei dene monseigneurs. Kees Zandbergen was toen al de motor. Geweldig was het: tien dagen op die tentoonstel ling, met al die paters en zus ters in hun tenten en stands, zeker van 40 ordes en con gregaties en met al die voor werpen en loterijen met prij zen. Schitterend! De mensen stonden er gewoon voor in de rij. Toen hebben ze dat ad hoc-gelegenheidskoortje op gericht. Eigenlijk voor éen keer, maar twee jaar later is de draad weer opgevat; in '38 is het Alma Materkoor pas serieus gaan werken". Vandaag wordt het bestuur uitgemaakt door voorzitter G. Koek, tweede voorzitter drs. J. Peters, secretaris H. Paardekooper, eerste pen ningmeester mevr. Aalders, tweede thesaurier mevr. A. Smit-Leicher, tweede secre taris mevr. H. van den Berg- Huibers, en mevr. M. van Woerkom-van Zijp als biblio thecaris. Dat is een hele be stuurlijke berg, maar het schijnt te werken. Het Alma Materkoor kan terugzien op een eerbiedwaardig verleden, dat gemarkeerd wordt door passiespelen („De veertien Stonden"; op 11 april '43, op muziek van Hendrik An- driessen, die daar 350 gulden voor kreeg), en de jaarlijkse dodenherdenkingen in de Pieterskerk, in coöperatie met andere koorgezelschap pen. Dat waren echte hoogte- Leerlingen van Mi- Mevrouw Aalders rept van „kerkconcertjes in oorlogs tijd; als het volle maan was, in die verduisteringstijd en met honger in de maag. Die honger werd bestreden door de erwtensoep van Kees Zandbergen, die voor ons on sterfelijk zal blijven. Het was toen een tijd van alleen maar repeteren. Je mocht niet meer bestaan als Alma Ma terkoor, omdat we geen lid wilden worden van de Duits ingerichte Kulturkammer. Daarom traden we te hooi en te gras op als „leerlingen van Willem Mizée", die 23 jaar dirigent is geweest, maar ook wel omschreven als een „dwingeland". Hij heeft daarvoor nog eens een pause lijke onderscheiding gekre gen en schijnt toen, even te voren, tegen omstanders, vlak vóór het moment suprè me, gesist te hebben: „Als het maar geen Pro Ecclesia is..., want daar bedank ik voor". Nou, het werd iets hogers. Maar dat heeft de toenmalige pastoor van de Hartebrug- kerk, als „gastheer" van het koor, wel op kosten gejaagd. Op het ogenblik van de gou den viering heeft het Alma Materkoor de nodige „ups and downs" achter de kiezen, maar draait nog steeds door met zo'n 50 leden („Soms zong je met twee tenoren in de mannenpartijen"). De jaarlijkse uitvoeringen wor den niet meer in de te duur geworden Stadsge hoorzaal gegeven, maar veel al in kerken, zoals de tradi tionele kerstconcerten in de Lodewijkskerk, bij die blan ke kerkpracht en pastoor Vreeburg op schoot, als het ware. Wel klinkt het komend gouden jubileumconcert deze keer weer in de Stadsgehoor zaal. Dat is het waard. „We hebben nu een heel jonge di rigent, Piet Jasperse (26), met een absoluut gehoor, en we zij erg blij met hem", getuigt De Stadsgehoorzaal is te duur geworden, daarom treedt het koor heden ten dage veelal op in kerken. het gezamenlijk koorbestuur van harte. Wel zou men best wat jonge re .aanwas kunnen gebrui ken, want het koor is, on danks alles, aan het vergrij zen. „Al kunnen die oudjes nog prima zingen hoor", zegt mevrouw Aalders, met een vriendelijke grimmigheid en vooral met klem; „maar dat heeft elk koor. Maar het Alma Mater is een koor waarvan men heel lang lid blijft; wij hebben een heel lang uithoudingsvermogen. Dat is proefondervindelijk bewezen", vindt mevr. Aal ders, die zelf daarvan het beste voorbeeld geeft. Het A.M.Koor is een heel gezellig koor, waarvan de leden met veel plezier en overgave elke maandagavond in de Roma- nuszaal achter de feestende Hartebrugkerk komen repe teren. En dan vliegen de stukken er vanaf; vooral ar tistiek en verantwoord; en met veel gein. Men is zelfs zo enthousiast, dat er een lid is dat zijn privé piano voor de repetities van het komend ju bileumconcert ter beschik king heeft gesteld. Dan klinkt het veel beter, name lijk. De grote gouden feestuitvoe- ring is op dinsdagavond 14 oktober in de stedelijke ge hoorzaal. Dan worden uitge voerd werken van Johann Sebastian Bach, Mozart, J.Christian Bach en van Vi valdi. Dat wordt barok en ro- cocco in een hoogverheven notendop, met een keur van solisten. Aanvang kwart over acht. Na het concert is er ge legenheid, in de foyer, tot het gedegen uitwisselen van ge lukwensen. Het Alma Mater koor: „Niet groot, maar hoog!", schreef men bij het derde lustrum. Inderdaad: het Alma Materkoor is, ook na 50 jaar, in enthousiasme en repertoire en via klinken de namen tot grote hoogten gestegen. Proficiat! Snel! In de Dorpskerk aan het Vierkant in LisSe treedt woensdagavond Adrian Snell Pop-Company op. Mede werking verlenen het trio Rob van Dijk en de Sprinter Singers. De toegangsprijs be draagt vijftien gulden en het concert begint om acht uur. Voorverkoop: VVV aan de Gracht weg 53 en Tuincen trum Jaap Kooy. Missionaris De leden van de LTB, afde ling Zoeterwoude komen morgenavond om 20.00 uur in Don Bosco bijeen voor de algemene vergadering. Toch staat de avond niet geheel in het teken van het land- en tuinbouwgebeuren, want het bestuur hoopt binnen een uur de formele zaken te hebben afgehandeld. Daarna, zo rond 21.00 uur, krijgt de Zoeter- woudse missionaris pater Han Vaneman de gelegen heid aan de hand van foto's en dia 's te vertellen over zijn werk. Pater Vaneman werkt al sedert 1947 in de Derde Wereld, eerst een aantal ja ren in Soedan en thans al ruim 30 jaar in Oeganda. Ook niet LTB-leden zijn welkom. Buurthuis Het Zoeterwoudse buurthuis „de Weipoort" bruist van ak- tiviteiten. Morgenavond wordt een begin gemaakt met de sjoelkompetitie. Van af 20.00 uur zullen de sjoel- schijven hoorbaar zijn. Vrij dagavond worden de buurt bewoners weer verwacht om dan te klaver- en kruisjassen. Taizé In Zwolle wordt van vrijdag 7 tot en met zondag 9 novem ber een „ontmoetingsweek einde geïnspireerd door Tai zé" worden gehouden. Taizé is een oecumenische broeder schap in Frankrijk die het vertrouwen tussen mensen en verschillende christelijke wil doen groeien. Wie wil deelnemen aan deze bijeen komst kan contact opnemen met Frans Broekhoff, Frans Halslaan 38, 2182 MJ Hille- gom, telefoon 02520-23017. Hank en Hugo Hank en Hugo treden don derdag 9 oktober op in Blues Brothers aan het Henri Du- nantplein in Hillegom. Hugo brengt repertoire dat varieert van ballades tot disconum mers en Hank Davis is een „gentleman in entertain ment" die onder meer zijn onlangs in België verschenen single ten gehore zal bren gen. Op vrijdag 10 oktober is er in Blues Brothers een op treden van de zangeres Kat- hy. Zij komt haar nieuwste single en videoclip „I need your love" aan de man bren gen. Op beide avonden gaat de zaal om negen uur open. Concert Het ensemble Prattica Musi- ca geeft donderdagavond vanaf kwart over acht een concert in de Oudshoornse- kerk in Alphen aan den Rijn. Kaarten kosten twaalf gulden vijftig, voor houders van een CJP of Pas65 be draagt de toegangsprijs een tientje. Prattica Musica be staat uit Jêröme Minis op tra- verso; Remy Syriër op clave- cimbel en Trudy Minis- Straus op gamba. Op het pro gramma staan werken van Fontana, Castello, Marais, Hotteterre, Bigaglia, Scarlatti en Vivaldi. Kaarten zijn van af kwart voor acht aan de zaal verkrijgbaar. BURGEMEESTER SCHOUTE TIJDENS EVALUATIE BRAND SCHOOLSTRAAT WASSENAAR „Het ram penplan is een te dik boek werk en te onoverzichtelijk. Er moet een miniplan komen, dat handzamer en toegankelij ker is". Aldus gisteravond bur gemeester drs. P. H. Schoute. Hij zei dit tijdens de vergade ring van de commissie algeme ne en bestuurlijke aangelegen heden waar de evaluatie van de brand in de Schoolstraat op 21 juni centraal stond. Bij deze brand en gasexplosie kwam één persoon om het leven, raakten drie agenten gewond en brandden twee woonhuizen en een bistro uit. Uit de evaluatie hoopt het ge meentebestuur 'lering' te trek ken. Volgens de opgestelde evaluatienotitie verliep de sa menwerking tussen politie, brandweer en ambulancebe manning goed. „Alles liep als een goed geoliede machine, de samenwerking tussen de dien sten was uitstekend". Toch had de brandweer enkele kri tische kanttekeningen, onder meer ten aanzien van de ge bruikte radio-frequentie. Ook was men niet tevreden met de waterdruk die „wat aan de lage kant was". Verder was het onmogelijk om aan drang hekken te komen om het pu bliek op een afstand te hou den. Afgesproken werd dat voortaan in de politieauto's een flink pak rood-wit geblokt afzetlint zal worden meege voerd. Raadslid H. Schelhaas (CDA) wilde duidelijk de posi tieve punten belichten: „De aanrijtijden waren goed, ieder- eeen was snel ter plaatse". H. Goulooze (PvdA) sloot zich aan bij de lof voor de verschil lende instanties en vroeg aan dacht voor de 'nazorg' van de omwonenden. Burgemeester Schoute stelde, dat de toegang door de winkelstraten voor brandweer, politie en ambu lance niet belemmerd mag worden door uitstallingen van de plaatselijke middenstand. De burgemeester typeerde de weieens gemaakte opmerking „had Wassenaar maar een be roepsbrandweer gehad, dan was het niet zover gekomen" als volstrekte onzin. „Ondanks allerlei voorlichting blijven er geruchten hardnekkig circule ren", aldus Schoute. De burge meester zegde toe het rampen plan te actualiseren. DEN HAAG/HAZERS- WOUDE Tegen het be stemmingsplan Tussen Rijn en Rails in Hazers- woude zijn bij de provin cie dertien bezwaarschrif ten ingediend. Over het algemeen betreft het be woners die hun plannen op eigen land doorkruist zien door de bestemming die de Hazerswoudse ge meenteraad daarop wil leggen. Hun bezwaren kwamen gistermiddag aan de orde tijdens een zitting van een commissie uit Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland in het Haagse provinciehuis. Zo heeft de agrariër Van der Salm van Rijndijk 191 bezwaar tegen de bestemming „bos" op het land waar hij zijn bedrijf uitoefent. De provincie is ech ter van mening dat het alge meen belang in dit geval de uitvoering van het ruilverka- velingSplan zwaarder weegt dan het belang van Van der Salm. Indien nodig kan de be stemming in de toekomst als nog gewijzigd worden. De heren C.G. en P.H.G. van Spronsen van Rijndijk 265a zouden de bestemming „tuin" op hun perceel graag gewijzigd willen zien in agrarische doel stellingen, omdat zij op het be treffende stukje land konijnen fokken en mesten. De provin cie acht dit bezwaar gegrond, omdat het een bestaand bedrijf betreft. Het bedrijf Witsenburg aan de Hoge Rijndijk in Leiden dat bakkerijmachines maakt, heeft problemen met de beperkin gen die het bestemmingsplan hen oplegt met betrekking tot •de hoogte van de bedrijfsge bouwen. De veehouder P. Groen aan de Rijndijk 119 wil ook de be stemming „bos" op zijn land veranderd zien. Op het betref fende weiland staat een vee schuur met mestkelders en op slagplaatsen voor ingekuild gras. Garagehouder Van Vliet aan de Vondellaan in Hazerswou- de is het niet eens met de be stemming „garagebedrijf" op zijn perceel. Volgens deze be stemming mag hij geen auto's verkopen. Fasson Ook de Stichting Wijkcomité Groenendijk is in het geweer gekomen tegen het bestem mingsplan. Hun bezwaren zijn vooral gericht tegen de beper kingen van de hoogte van ge-, bouwen. Daarbij komt dat het comité het niet eens is met de uitbreidingsmogelijkheden die het plan aan het bedrijf Fasson biedt. Zij zouden het onbe bouwde terrein bij dit bedrijf liever een parkeerbestemming geven. Evenals de Stichting Het Zuidhollands Landschap zien zij de bestemming van het gebied vlakbij de grens met Zoeterwoude als uit te werken bedrijfsterrein, niet zitten. De provincie geeft hen hierin ge lijk; dit is in strijd met het ont- werp-streekplan De Landinrichtingscommissie Rijnstreek-zuid is het niet eens met de situering van het be drijfsterrein bij de Groenen dijk en de bestemming recrea- tie-veldsport en eventueel volkstuinen in het gebied tus sen de dorpskern Hazerswou- de-rijndijk en de Oostvaart. Dit belemmert de uitruilbaar heid van grasland ten zuiden van de spoorbaan met grond ten noorden daarvan. De pro vincie geeft hen hierin gelijk; alles wat de uitvoering van de ruilverkaveling bemoeilijkt, moet voorkomen worden. De agrariër Kompier wil zijn landerijen romdom zijn be drijfsgebouwen bij Rijndijk 181 niet afstaan voor andere doel einden zoals recreatie. Hier door zou hij in de uitvoering van zijn bedrijf ernstig belem merd worden. Het Landbouwschap maakt bezwaar tegen het verlies van voormalige landbouwgrond wanneer daar de bestemming wonen op gelegd wordt. Ook de beperkingen die het plan stelt ten opzichte van intensie ve veeteelt zinnen het Land bouwschap niet. De eigenaar van autospuiterij aan de Rijndijk 110a, de heer Lelieveld, maakt onder meer bezwaar tegen het feit dat hij geen brandstoftankstation bij zijn bedrijf mag neerzetten. Ook mag hij geen auto's meer verkopen volgens de bestem ming die de raad op zijn ter rein legt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11