SoiiACWit-? LBC verlaat Zoeterwoudse weg, maar de problemen blijven STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Politie heeft handen vol aan relschoppers ARTS EN APOTHEKER WERKEN ERG VAAK LANGS ELKAAR HEEN ïS-prijzen ,eidato Protestbijeenkomst over plannen Deetman Spin oorzaak aanrijding Scheidsrechter bewusteloos BINNEN LIGT HET STOF NET ZO DIK ALS BUITEN" MAANDAG 6 OKTOBER 1986 PAGINA 7 "[.EIDEN Astrid Kamp- luis uil Leiden heeft de joofdprijs gewonnen van de irijsvraag die de NS uit- hreef tijdens de huishoud- ?urs Leidato. Zij had enkele jragen goed beantwoord, een >uke slagzin gemaakt en ron daarmee de hoofdprijs •n NS-jaarkaart ter waarde i 3.180 gulden. Andere jswinnaars waren Brigitte tker uit Sassenheim, me- iuw J. Verbrugge uit Kat- tijk en mevrouw M.E. Brink it Leiden. LEIDEN Onder het mot to „geloof maar niet dat het hierbij blijft, geloof Deet man nooit meer", wordt dinsdag 7 oktober om twaalf uur 's middags een protestbijeenkomst gehou den in het gebouw Stations plein 10. De bijeenkomst gaat over de nieuwe bezui nigingsvoorstellen van mi nister Deetman, waardoor in Leiden, Sociologie, Duits, Kindergeneeskunde, Klini sche psychologie en Onder wijskunde zouden moeten worden opgeheven. Studen ten van de Leidse universi teit vinden dat het College van Bestuur van de univer siteit zou moeten weigeren met Deetman om de tafel te gaan zitten, maar gewoon „nee" moet verkopen aan de minister. Op de protest- bijeenkomst zullen even tueel te voeren acties wor den besproken. Vier personen mishandeld LEIDEN Een viertal personen heeft bij de politie aangifte gedaan van mis handeling. Donderdagavond rond half twaalf werd een 17-jarige jongen uit Oegstgeest lastig gevallen op de Haar lemmerstraat. Een groep van ongeveer vijftien jongeren dwong hem zich uit te kleden. Enkele kledingstukken werden vernield. Twee Leidse meisjes, 15 en 17 jaar oud, liepen in de nacht van donder dag op vrijdag rond kwart over twee op de brug aan de Turfmarkt. Ze werden door een groep jongens beetgepakt en in het water gegooid. Terwijl voorbijgan gers de meisjes op het droge hielpen, maakten de daders zich uit de voeten. Diezelfde nacht werd een man uit Val kenburg op de Schipholweg door drie mannen van zijn fiets geduwd. Hij viel op de grond en de mannen gingen er met zijn rijwiel vandoor. VROUW BEROOFD VAN OORBELLEN £N RING LEIDEN Een 18- jarige vrouw uit Rotterdam raakte in de nacht van vrijdag op zaterdag op een vreemde manier haar zil veren oorbellen en ring kwijt. Ze liep omstreeks kwart over tien op de Lammermarkt, toen twee mannen de hangers van haar oren trokken. Tegelijkertijd rukte het tweetal de zil veren ring van haar vinger. Gitaar gestolen LEIDEN De gitaar van een muzikant uit Almkerk is in de nacht van zaterdag op zondag gestolen. De man had opgetreden in de Stads gehoorzaal. Omstreeks kwart over drie had den de musici hun in strumenten in een bus je geladen. Toen ze wegreden, schoot de achterdeur open. Een deel van de muziekin strumenten viel op de weg. Toen de muzikan ten de instrumenten weer inlaadden, ont dekte de gitarist dat zijn instrument was verdwenen. LEIDEN Een klein spinnetje was zaterdagavond de oorzaak van een aanrijding. Een 24-jarige Leidse vrouw reed rond tien voor half zeven op de Witte Sin gel, toen plotseling een spin vlak voor haar neus aan een draadje naar beneden zakte. De vrouw schrok en probeerde het beestje vlug naar buiten te werken. Ze was daar zo ingespannen mee be zig, dat ze vergat te sturen. Ze raakte van de weg en botste te gen een boom. Haar auto is zwaar beschadigd. De vrouw en het spinnetje kwamen met de schrik vrij. LEIDEN Een 38-jarige scheids rechter uit Leiden is zaterdagmid dag tijdens de wedstrijd JAG 1 Noordwijk 8 knock out geslagen door een speler. De man had de voetballer na een overtreding het veld uitgestuurd. De speler gaf de man in het zwart een fikse klap. De scheidsrechter was een poosje bewusteloos en is voor behandeling overgebracht naar het AZL. De wedstrijd werd gespeeld op het terrein van voet balvereniging JAG aan de Wasse- naarseweg. LEIDEN Het is een smalle straat aan de bui tenkant van Leiden. Aan de ene kant staan kleine, gezellige huisjes. Aan de andere zijde zijn bedrij ven gevestigd. De weg zelf is ongelijk, de stenen zijn verzakt. Het visite- kaartje van zware vrachtwagens. De Zoe- terwoudseweg: woon- en industriegebied. Met de 3^ jaren verdwenen de wei- landen. Op de plaats uji waar dertig jaar geleden 3 koeien liepen, wonen nu iot mensen. Temidden van ,3 lawaai, stof, ellende, overlast. Bewoners on dernemen actie. Omdat ÜJje hier vroeger een le- iicj ven had als een rijk mens, terwijl je geen knopen had. Nu hèb je een paar knopen, maar geen leven", zoals een ïa,j bewoonster het uitdrukt. Voor bedrijven telt voor al het geld. Ook al wil- rt len ze misschien wel 4i weg, ze kunnen het niet 'JJ betalen. „Het is net als 4® wanneer je je eigen huis moet verplaatsen", geeft ,3g een woordvoerder aan. gg- De problemen op de Zoeter- 31 woudseweg spelen al jaren. Maar na vele acties van de bewoners, gloorde een licht puntje: De betoncentrale zal ?ai binnen afzienbare tijd naar art een plekje buiten de stad ver huizen en het afvalverwer kingsbedrijf van De Nobel e« staat op het punt een nieuw I onderkomen op het indus- 1triegebied De Hallen te be- trekken. Dat is volgens de bewoners niet voldoende. Zij hadden hun hoop gevestigd op het o0j bestemmingsplan dat bij de 0(1 geméente in de maak was. Verwacht werd dat dit op an! termijn een einde zou kun nen maken aan de aanwezig- heid van de voor overlast _j zorgende bedrijven. Die hoop is niet uitgekomen. Het me- Irendeel van de bedrijvigheid wordt door het bestemmings plan niet onmogelijk ge maakt, zelfs de komst van ei een nieuw afvalverwerkings bedrijf wordt niet uitgesloten. De Betoncentrale aan de Zoeterwoudseweg. woners voelen zich voor de gek gehouden. De gemeenteraad beslist van avond over het bestemmings plan. R. van Schaijck, een 40-jarige huisman, kocht vier jaar ge leden een klein huisje aan de Zoeterwoudseweg. Omdat hij het „heel mooi" vond, en vooral gecharmeerd was van de „enorme lap tuin" achter de woning. Maar als hij toen had geweten, wat hij nu wist, dan had hij het huis nooit ge kocht. „Als ik ooit nog eens een woning koop, dan duik ik eerst in het bestemmings plan". Want toen Van Schaijck verhuisde naar de Zoeterwoudseweg, lag er schuin voor zijn huis een aar dig stuk grond braak. Daar zijn nu bedrijven gekomen. „Dagelijks heb ik te maken met de aan- en afvoer van verkeer. En het zijn niet zul ke kleine jongens, die voor bijrijden. Je dendert het huis gewoon uit". Behalve met ge luidsoverlast wordt Van Schaijck ook geconfronteerd met wat hij noemt „visuele overlast". Dag in dag uit heeft hij zijn luxaflex naar beneden. Ómdat hij gek wordt als hij naar buiten kijkt. Zijn uitzicht: Een.gara gebedrijf, met veel vlaggen, en een rode lichtbalk van een meter of tien, die 'sa- vonds aan gaat. „Ik kan er niet tegen. In het begin zei de garagehouder: Als je klach- 'ten hebt, dan kom je maar. Maar de man heeft gewoon lak aan de mensen. Een half jaar geleden ben ik bij hem geweest, hij zei toen letter lijk: Als ik u was, zou ik mijn huis verkopen. Het gaat om mijn brood". Bewaker van Van Schaijck. Maar: „Ik laat mij hier niet zomaar even wegpesten. Ik heb rech ten als bewoner. De gemeen te is er toch voor ons, die moet er maar voor zorgen dat hier een leefbare situatie komt. Wij betalen onroerend- goedbelasting, maar als je die weg ziet, en die huizen met al die scheuren, dan denk je: Waar betaal ik het voor?" Sinds anderhalf jaar is Van Schaijck actief in het wijco mité Cronestein, eeq op 11 september 1984 in het leven geroepen orgaan dat de be langen van de bewoners be hartigt in het gebied tussen de spoorlijn Leiden/Utrecht, het Rijn- en Schiekanaal en de Trekvliet. Van Schaijck houdt zich bezig met VROM? verkeer, ruimtelijke orde ning en milieu. Hij belt regel matig, „zeker eens per week", de gemeente. Over de herrie, over de kuilen in de weg, omdat er wagens over de stoep rijden, of en dat was in de tijd dat er werd ge bouwd omdat er bomen dood dreigen te gaan. „Ik ben net een politie-agent", zegt hij. „Dat is eigenlijk niet het juiste woord. Noem mij maar waker, bewaker van een stukje leefbaarheid". Een hele stapel paperassen op de tafel in de flatwoning van mevrouw A. van den Berg-Ziekman getuigt van drie jaar activiteit. „We worden gèk van het lawaai. Ik woon hier nu al 21 jaar en ik word natuurlijk al 21 jaar gek. Maar drie jaar geleden begon het de pan uit te rij zen, toen ging de overlast mijn leven beheersen. En dat laat ik niet toe. Ik zag ook hoe mijn omgeving eronder had te lijden". „Als je in de zomer de ramen open hebt staan", vertelt ze, „dan is telefoneren onmoge lijk. En de kast met klassieke muziek, die zit al jaren dicht. Platen draai ik hier niet". Stofwolk Een ander probleem vormt de enorme stofwolk die dage lijks hangt boven de wijk. ..Dat ademen wij in". En wat haar het meest dwars zit, is dat de Leidse Betonmortel Centrale stofvrij kan werken. „Maar ze investeren hier niet meer, omdat ze uit hun jasje zijn gegroeid". Verontwaar digd: „Ze gebruiken hier een installatie uit het jaar nul, omdat ze toch verhuizen". Mevrouw Van den Berg „kan er met haar hersens niet bij". „Want waarom hebben ze zo dicht bij die industrie huizen gebouwd. Goed, iemand heeft in het verleden deze fout gemaakt. Maar waarom blijven ze bij de mening dat dit gebied industriegebied moet zijn?" Bouwmaterialenhandel Fon tein is nog niet zo heel lang gevestigd aan de Zoeter woudseweg. „Het bedrijf moest op een gegeven mo ment verdwijnen uit de bin nenstad. Toen hebben ze het hier neergezet. In een wijk die al zo omstreden is. Nou, daar is moed voor nodig". Op de hoorzitting „toen al les al stond" werd volgens mevrouw Van den Berg ge zegd dat er alleen personen auto's met aanhangwagens naar het nieuwe bedrijf zou den rijden. Ze toont een sta pel foto's: „Kijk", zegt ze, „dit zijn die autootjes". Ze heeft ze vereeuwigd, de zware vrachtwagens. „Ik heb ook tegen de ge meente gezegd: Jullie probe ren een olifant in een konij- nehok te stoppen. Want wat is de Zoeterwoudseweg nou? Er had hier lichte industrie moeten komen of kantoren of weet ik veel wat. Of dit gebied had geen industriege bied meer moeten zijn. De weg gaat kapot, de huizen scheuren. En dan komt er ie mand van Bouw- en Woning toezicht en die zegt: Het kan geen kwaad. Nee, best, maar die scheuren horen hier toch niet. Op de Lammeschans- weg woont ook een vrouwtje, een oud vrouwtje. Die stapte de deur uit en zakte zo weg. En bij haar trillen de borden, ze heeft van de Delftsblauwe borden, soms van de muur af". Knikkeren Mevrouw Kes woont op de Zoeterwoudseweg. Vijfender tig jaar geleden woonde ze om de hoek, op de Lamme- schansweg. „Je had hier als kind een heerlijk leventje. Nu is hier niets meer te doen voor kinderen. Ik heb er twee, het enige plekje waar ze kunnen spelen is recht voor de deur. Op de stoep. Een tijdje geleden waren ze daar aan het knikkeren. Toen kwam er een auto aan, die reed over de stoep omdat hij niet over de weg kon, waar vrachtwagens stonden. De automoblist begon als een idioot te toeteren en te geba ren dat ze weg moesten. Mijn kinderen kwamen helemaal overstuur binnen, en mijn man werd vreselijk kwaad. Want het zit hem allemaal tot hier", zegt mevrouw Kes, terwijl ze naar haar keel wijst. „Verhuizen, ja maar ja, het is een eigen huis. Hoe verkoop ie dat. Alleen al die onder houdskosten hier, je blijft verven. En binnen ligt het stof net zo dik als buiten. Je blijft poetsen, en die stofdoe ken, dat zijn geen stofdoeken meer als je ze hebt gebruikt, nee, dat zijn poetslappen. Zwarte poetslappen". „We zijn blij als het regent", zegt ze. „Want dan kunnen we het raam op een kiertje zetten. Normaal zit alles hier potdicht. Ik vind het ook heerlijk dat ik werk buitens huis heb". „Ja", vult me vrouw Van den Berg aan, „het is gewoon goed voor je zenuwgestel als je hier niet bent". Toch zijn alle inspanningen niet voor niets geweest. Me vrouw Van den Berg heeft alles geprobeerd. Overal ken nen ze haar: Bij de gemeente, bij de provincie, bij de Raad van State. Maar het balletje is echt gaan rollen, toen ze een brief schreef aan de minister van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu, Winsemius was dat toen. En dat heeft gevolgen gehad. Er kwam overleg tussen de mi nister, de provincie en de ge meente. Mevrouw Van den Berg: „Ik heb begrepen dat de verhuisplannen voor de LBC aan het eind van het jaar klaar moeten zijn". Wat betreft de Leidse Beton centrale heeft ze „goede moed". Maar: Fontein moet hier ook weg, en de andere grote bedrijven, horen hier ook niet". JANET VAN DIJK Orkest Muziekvereniging De Burcht gaat een zogeheten „zittend" orkest formeren, waarbij dus niet meer gelo pen hoeft te worden. Het nieuwe orkest zou ongeveer 35 leden moeten tellen met belangstelling voor ritmische swingende muziek. Eigen in strumenten kunnen worden bespeeld, maar ook kan men instrumenten lenen. Belang stellenden kunnen contact opnemen met mevrouw E. Klap telefoon 071-121094 of de heer B.J. Limburg tele foon 071-311995. Griezelen De tentoonstelling „Grieze len in Japan" in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 wordt verlengd tot en met zondag 2 november. Dit vanwege de grote belangstelling. De ex positie geeft aan de hand van schilderingen, houtsne den, boekjes en andere voor werpen een overzicht van hoe in het oude Japan, aller hande bovennatuurlijke ver schijnselen als geesten wer den verbeeld. Kanker Het Integraal Kankercen trum West (IKW) houdt dinsdag 28 oktober een in formatiemiddag in Leiden. Er wordt voorlichting gege ven over het ontstaan, de behandeling en het verloop van kanker. De aanwezigen kunnen vragen stellen aan een arts en onderling erva ringen uitwisselen. Informa tie en aanmelding bij het IKW: Opaalstraat 5. telefoon 071-769359. Spreekuur De Werkgroep Uitkerings gerechtigden van het FNV, afdeling Leiden houdt vanaf morgen elke eerste dinsdag ochtend van de maand een info-spreekuur. Alle mensen met een uitkering zijn van elf uur tot half één welkom in „Eigenzorg" aan de Sta tionsweg. LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag na afloop van de 3-oktoberfeesten de handen vol gehad aan relschoppers. Rond twee uur staken enige tientallen relschoppers in de omgeving van de Steenstraat/Stationsweg hopen afval in brand en gooiden daar fietsen op. Van zes winkels werden etalageruiten ingegooid. Toen agenten ter plekk? verschenen, werden zij door enige tien tallen relschoppers bekogeld met bierblikjes en asbakken. De Leidse politie moest versterking vragen bij rijkspolitie en poli tiekorpsen van omliggende gemeenten. Volgens politiewoord voerder Graveland gebeurde dit om ook op andere plaatsten in de stad assistentie te kunnen verlenen. Volgens de woordvoerder werd de politie niet verrast door de aard van de relletjes. Ieder jaar wordt 3 oktober afgesloten mei ongeregeldheden in het gebied Steenstraat/Stationsweg. Wel was de politie verrast door de massaliteit van de rellen. „Ook waren wij in het verleden op 3 oktober nog niet geconfronteerd met agressie die zich juist tegen de politie keerde", aldus de poli tiewoordvoerder. De agenten lieten dan ook in allerijl wapen stokken en schilden aanrukken om zich te verdedigen. Geen van de politiemensen raakte overigens gewond. Of er onder de relmakers nog gewonden vielen is onbekend. Vooral ruiten moesten het ontgelden. In de gehele binnenstad werden tientallen ruiten vernield. Van een naaimachinezaak aan de Steenstraat werden alle ruiten vernield. De politie hield een 26-jarige Hazerswoudenaar aan toen hij een naaimachine meenam. In totaal werden zestien personen aangehouden, zes uit Leiden en tien uit de regio. De rust keerde rond vijf uur weer terug. Voor het overige bleef het rustig op 3 oktober. Een 8-jarig jonge tje uit Utrecht brak zijn pols bij een ritje in de botsautootjes. Eer 23-jarige Leidenaar moest met verwondingen aan zijn hand naai het AZL worden overgebracht. Hij wilde op de kermis tegen eer boksbal slaan, miste en ging met zijn hand door een ruit. Op hei Schuttersveld brak in een container een brandje uit. Een brand weerwagen kwam op het kermisterrein in botsing met een ker mistent en beschadigde de bovenbouw en het hydraulisch sy steem. De exploitant leed hierdoor twintigduizend gulden scha de. Diep in de.nacht haalde een krantejongen een 29-jarige Noord wijkse uit het water, die aan de Veilingkade in kennelijke staai tussen wal en schip was geraakt. Omwonenden voorzagen d« vrouw van droge kleren. 1 USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER llu moet ih Leien aen dat iH met de Oemalthchb- sle benIneens nut de deur in hun rallen len foede indruk maken op Poesha (ci Standaard Uitgeven). Antwerpen-Weesp. LEIDEN „Artsen en apothekers werken op het punt van patiëntenvoor lichting vaak langs elkaar heen. Vaak gaat de arts er vanuit, dat de apotheker de patiënt wel zal inlich ten over het voorgeschre ven medicijn, maar de apotheker gaat vaak van het omgekeerde uit. Zo raakt de patiënteninfor matie in het gedrang. Soms is zelfs de door bei den verstrekte informatie regelrecht strijdig met el kaar". Dït schrijven de juristen mr. A.M.L. Broekhuijsen-Molenaar en mr. C.J.J.M. Stolker, we tenschappelijk medewerkers van de Leidse Universiteit, in het boek „Geneesmiddelen en aansprakelijkheid". Zij beplei ten een betere samenwerking tussen artsen en apothekers bij de voorlichting aan patiënten. Volgens de juristen kan de pa tiënt die schade heeft onder vonden doordat hij onvoldoen de werd voorgelicht, de schade via een civiele procedure voor de rechter verhalen. De pa tiënt kan dan zowel de apothe ker als de arts voor het ge recht dagen, omdat er tussen beiden geen duidelijke afspra ken over de voorlichting be staan. De auteurs wijzen er verder op, dat er op het punt van ex perimenten met nieuwe ge neesmiddelen op mensen nog geen wettelijke regeling is. Dat wil volgens de juristen overi gens niet zeggen dat de proef persoon ook rechteloos is, want ook al biedt men zich vrijwillig aan dan moet uitge breide voorlichting over doel en tijdsduur van het experi ment verstrekt worden. Indien een proefpersoon toch schade oploopt, dan kan hij de proef nemende arts toch aansprake lijk stellen. Ook al is de arts geen enkel verwijt wegens on zorgvuldig handelen te maken. „Het is immers niet redelijk dat een proefpersoon die scha de lijdt doordat hij meewerkt aan een experiment, zijn scha de alleen vergoed kan krijgen, als hij kan bewijzen dat de arts een fout heeft gemaakt. Hij hoort hoe dan ook zijn schade vergoed te krijgen. Met zijn deelname aan het experiment helpt hij immers de medische wetenschap, zelfs al zou hij voor zijn deelname een kleine financiële .vergoeding gen". krij- Beide juristen menen, dat veel meer aandacht zou moeten worden besteed aan de voor lichting over geneesmiddelen die bijvoorbeeld de rijvaardig heid nadelig kunnen beïnvloe den Onderzoek heeft aange toond, dat de gele sticker die de apotheker op het medicijn moet plakken, weinig effect sorteert. „Het gaat daarbij niet om een gering probleem", me nen de twee auteurs. „De scha de die jaarlijks wordt veroor zaakt door geneesmiddelenge- bruik in het verkeer is onlangs begroot op 800 miljoen per jaar. Daar komt bij, dat de gele waarschuwingssticker alleen verkeersdeelnemers waar schuwt. Er zijn immers ook vele andere bezigheden waar het gevaar op de loer ligt: he: gevaar van duizelingen bij een glazenwasser, een luchtver keersleider of bij iemand die met een electrische zaar w?rkt".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7