Philips dreigt België te verlaten Reagan prijst Sovjets voor snelle informatie Top-politici moeten in maffia-proces getuigen Pravda juicht top toe M- Warme gevoelens en applaus op familiereünie99 OSL Orlov roept in New York op tot vrijlating dissident BUITENLAND Eeid&eSowfl/nt MAANDAG 6 OKTOBER 1986 PAGINA 5 MOSKOU/NEW YORK In het communistische aartijblad Pravda is giste ren het komende overleg ussen de Amerikaanse resident Ronald Reagan n de Russische partijlei der Michail Gorbatsjov in ie IJslandse hoofdstad leykjavik toegejuicht als >en hoopvolle aanwijzing dat de Amerikaans-Russi- ;che betrekkingen sterk verbeterd kunnen wor- ien. ;n het artikel werd echter ook 'ewaarachuwd dat de ver dichtingen niet te hoog ge- pannen moeten zijn, omdat iet werk in Reykjavik, de weg ïaar wederzijds aanvaardbare ifsprakcn, naar werkelijke vapenbeperkingen, niet mak- lijk kan en ook niet zal zijn. commentaren van de Prav- waren echter de meest opti- nistische geluiden die tot nog de Russische media te fluisteren vielen. Overal vorden de mensen doodziek van het opvoeren van de span- iingen, van militaire psychose i slecht nieuws, aldus de Pravda. Hel streven naar een f iefinitieve verbetering wordt n de hele wereld duidelijk ge roeid n de Russische media werd hel besluit voor een ontmoe ting tussen de twee wereldlei ders weliswaar geprezen, maar werd toch benadrukt dat het lat om een tussentijdse ont- loeling die werd gcarran- i-erd omdat zich moeilijkhe- *n voordeden bij het vaststel len van een agenda voor een thte top in Washington, "iveiigens is het Amerikaanse '[publiek, blijkens een enquête het weekblad Newsweek, '|nict al te optimistisch over rkelijke resultaten tijdens jhet overleg in IJsland. I Zes van de tien ondervraagden "'beschouwen de ontmoeting als publiciteitsstunt ter verbe- 'lering van het imago van de twee leiders. 32 Procent ver acht als gevolg van de ont moeting vooruitgang in het wapen beheersingsoverleg en verbetering van de Ameri kaans-Russische betrekkingen. Voorzitter Pflimlin van het Europees Parlement heeft het recht opgeëist dal Europa mee- I praal over veiligheidskwesties die de supermachten nu gaan bespreken. Hij verklaarde dat iff VS en dc Sovjets „over [nnze hoofden heen praten zon der dat de EG ook maar iets in de melk te brokkelen heeft". aisa reist mee Reykjavik Sovjet-panij- ieider Gorbatsjov zal met zijn «vrouw Raisa naar de mini-top >jiii Reykjavik reizen. Het is nog jfniet bekend of Nancy Reagan #H>k naar IJsland zal komen ivoor de gesprekken op 11 en il2 oktober. Raisa en Nancy ^ontmoetten elkaar twee keer qi>p de thee in Genève, tijdens jkle top in november. Raisa Jrcist vaak met haar man naar Jhct buitenland en heeft grote Windruk gemaakt op de media Isolds haar vertoning tijdens JJhel bezoek dal het echtpaar fian Londen bracht in maart 1985. Spookhuis REYKJAVIK Een huis dat bezocht zou worden door spo ken wordt waarschijnlijk het conferentie-oord voor de be sprekingen tussen Reagan Gorbatsjov. Volgens diploma ten wordt dit „spookhuis", waar in geen 30 jaar -iemand de nacht heeft doorgebracht, de plaats voor de tóp. Zowel Russische als Amerikaanse veiligheidsmensen hebben het pand geïnspecteerd. De VS hebben er al mee ingestemd hel „Hofdi-huis" te gebruiken, voor de top. Verwacht wordt dal ook de Sovjets er mee zul len instemmen. FAMILIELEDEN GIJZELAARS VS WILLEN ACTIE WASHINGTON Familieleden van de drie Amerikaanse gijze laars in Beiroet hebben er bij de regering in Washington op aan gedrongen om meer inspaningen te verrichten hen vrij te krijgen. De familieleden reageerden op de videoband die vrijdag werd ver spreid door de Islamitische Jihad, waarin de gijzelaars Washington er op verbitterde wijze van be schuldigen dat er blijkbaar geen politiek voordeel is te halen uit hun vrijlating, zoals dat bijvoor beeld in de zaak Daniloff wel het geval was. Onderkleding tegen schurft PEKING In China is onderkle ding ontwikkeld waarmee de be smettelijke huidziekte schurft in vijftien dagen kan worden genezen. Dit heeft het persbureau Nieuw Chi na bekendgemaakt. De onderkleding is ontwikkeld door een instituut dat is gespecialiseerd in de behandeling van huidziekten en een textielfa briek. De kleding is een jaar lang uitgeprobeerd in een militair hospi taal. Vorige maand maakte het Chi nese persbureau bekend dat een uni- veisiteit in Shanghai erin was ge slaagd onderkleding te ontwikkelen die gebruikt kan worden tegen hoofdpijn. Russen noemen berg Samantha MOSKOU Een vierdui zend meter hoge berg in de Kaukasus is vernoemd naar het Amerikaanse meisie Sa mantha Smith. Samantha be zocht in 1983 de Sovjet-Unie op uitnodiging van Joeri An dropov nadat zij hem een brief had geschreven. Zij en haar vader kwamen in 1985 om het leven bij een vlieg tuigongeluk in Maine. Het Russische persbureau Tass meldde dat honderd arbei ders en studenten de bergtop zijn opgeklauterd en er een bronzen plaquette hebben ge plaatst met daarop het por tret van Samantha Smith. Links rukt op in Nedersaksen BONN De sociaaldemocratische partij SPD en de Groenen hebben gisteren tijdens gemeenteraadsver kiezingen in de Duitse deelstaat Ne dersaksen forse winst geboekt. In de hoofdstad Hannover en de steden Braunschweig, Oldenburg, Delmen- horst. Wilhelmshaven, Emden en Salzgitter hebben de beide linkse partijen de meerderheid veroverd. In een aantal gevallen kan de SPD al leen gaan regeren. De SPD verover de in heel Nedersaksen 40 procent van de stemmen, 3,5 procent meer dan vijf jaar geleden. De Groenen boekten een winst van 2,3 procent en eindigden nu op 5,9 procent. De christendemocratische CDU eindigde op 46,7 procent. VEERDIENSTEN OP ENGELAND GEHALVEERD HOEK VAN HOLLAND De veerdienst Hoek van Holland - Har wich van de Stoomvaart Maatschap pij Zeeland (SMZ) blijft voorlopig gehalveerd, doordat de bemanning van de Britse veerboot St. Nicholas de werkonderbreking voortzet. Vol gens een woordvoerder van de SMZ is er voor alle reizigers die op de Ni cholas hadden geboekt, plaats op de veerboot Beatrix, die dagelijks 's ochtends vertrekt uit Hoek van Holland en 's avonds uit Harwich. De werkonderbreking heeft te ma ken met reorganisatie van het Brit se bedrijf Sealink, waardoor ontsla gen zullen vallen. Prijsval bedreigt OPEC-eonferentie GENEVE Onder druk gezet door een mogelijke nieuwe prijsdaling van ruwe olie, ko men vandaag de leiders van de Organisatie van Olie-expor terende landen OPEC bijeen in Genève om hun tijdelijke akkoord over produktiebe- heersing te verlengen. Door het lopende akkoord zijn de olieproducenten erin geslaagd de prijs voor een vat ruwe olie weer op te drijven van minder dan 10 dollar enkele maanden geleden, tot 14 dollar nu. Maar als dat akkoord van 5 augustus niet wordt verlengd, zal dat volgens olie-experts zonder twijfel leiden tot een nieuwe prijsval. EIS: AANDEEL IN „CONTRACT VAN DE EEUW" (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De direc teur van Philips-België dreigt „de activiteiten van Philips naar gastvrij ere landen over te bren gen" als het bedrijf niet een belangrijk deel wordt gegund van „het contract van de eeuw", dat een bedrag omvat van 5,5 miljard gulden. Het gaat daarbij om de verdere di gitalisering van het Belgi sche telefoonnet. In dc komende tien jaar zul worden gegund aan Bell Te- een omzet van 4,4 miljard gul- „Maar als men een speciale lephone en GTE Atea, waar- den in België verzorgt Philips behandeling voor Belgische door zowel de Vlamingen als een export van 3,3 miljard bedrijven toestaat dan eis ik de Walen een evenredig aan- gulden. Als wij niet door de mijn deel voor mijn bedrijf en deel krijgen. In het gezagheb- Belgische autoriteiten ge- voor mijn personeel", bend, Franstalig dagblad Le steund worden kunnen wij En dreigend zegt hij dan: „Als Soir zegt de directeur van ons groeibelcid niet voortzet- men ons hier geen gastvrij- Philips-België (19.000 werk- ten. De sociale gevolgen zou- heid meer biedt dan moeten nemers) het met die mogelijke den zeer ernstig zijn". we onze activiteiten verplaat- keus verre van eens te zijn. Volgens de hoogste Philips- sen naar gastvrijere landen. Hij geeft de regering-Marlens, man in België zijn de Belgi- Dat zou jammer zijn. want wij die zich morgen met het „con- sche bedrijven veel te duur beschikken over de technolo- tract van de eeuw" gaat bezig- om een wereldmarktaandeel gie van morgen, de sub-mi- houden, de waarschuwing te verwerven. Philips is door eron. de telematic, de optroni- eerder rekening te houden het gelieerd zijn aan andere ca. de audiovisuele technolo- met technische argumenten bedrijven in staat veel goed- gie. dan zich te buigen over inter- koper te leveren. „Ik meen te En op telecommunicatiege- ne. Belgische politieke motie- weten", zegt Devoldere, „dat bied maken we deel uit van ven. de prijs van de Belgische tele- een industriële groep, die 15 „Philips draagt meer bij tot de foonlijn 40 procent boven de tot 20 procent van de wereld- Belgische economie, de werk- wereldmarktprijs ligt". markt kan veroveren. Dege- len dc elektro-mechanische gelegenheid, de export, de be- Hij eist geen aalmoes noch nen, die op een beschermde centrales door digitale worden vervangen en zoals de zaken lastingen en de sociale pre- een speciale behandeling, markt leunen moeten zich mies dan de concurrenten bij maar hij wil dat de markt nog maar zien te rechtvaardi- er nu voorstaan zal de order elkaar", zegt Devoldere. „Met open blijft voor concurrentie, gen". Joseph Luns, voormalig secretaris-generaal van de NAVO, bekijkt met OSL-voorzitter ProsDer Eao de nieuwe OSL-poster. K a DEN HAAG De sprekers- zaterdag in het Haagse Con- nemende criminaliteit. de lijst op de bijeenkomst van gresgebouw. geeft al aan dat drugsverslaving, de anti-gods- het (Jud Strijders Legioen, het niet om linkse protest- dienst-houding in Nederland. NEW YORK De Sovjet- hel vliegveld in New York ge- dissident Joeri Orlov (62) komen om Orlov te verwelko- men. Met Andrei Sacharov en s gisteren met zijn vrouw Nalhan (Anatoli) Sjaranski Irina vanuit Moskou in hoort Orlov tot de in het Wes- New York aangekomen, ten bekendste dissidenten. Zijn vrijlating maakt deel Het Sovjet-staatsburgerschap uit van een afspraak tus- 's Orlov ontnomen, maar Irina sen Washington en Mos- ho,ud' haar Sovjet-paspoort en zal in de toekomst naar de u ï'ri j n tot gevolg Sovjet-Unie kunnen terugke- had dat de Kus Gennadi ren om haar familie te bezoe- Zacharov naar zijn land ken, als zij geen „anti-Sovjet kon terugkeren en dat de "verklaringen aflegt, in Moskou gevangen ge- aankomst bedankte de houden Amerikaanse dissidenl P,;esjdent_. voor zijn vrijlating. Hij beloof de te zullen werken voor de vrijlating van vredesactivisten die in de Sovjet-Unie worden gevangen gehouden. Orlov In dc VS wonende voormalige meldde dat zijn gezondheid Sovjet-dissidenten waren naar „niet slecht" was. De dissident, journalist Nicholas Dani loff de Sovjet-Unie mocht verlaten. die negen jaar in gevangenis sen en ballingoorden, waarvan de laatste 2"-- jaar in Siberië, heeft geleefd, is dankbaar dat hij een nieuw leven kan be ginnen". „Nu kan ik vrijuit spreken". Hij zei geen „boosheid" in zijn hart te voelen en „gemengde gevoelens" te hebben over zijn vertrek uit de Sovjet-Unie. „Ik heb mijn vaderland verlaten. Ik heb mijn moedertaal, de cultuur waar ik ben geboren en mijn naaste vrienden ach tergelaten". Orlov riep de Sov jet-Unie op de gevangen dissi dent Anatoli Martsjenko, die op 4 augustus in hongerstaking ging. vrij te laten. „De omstan digheden waarin Martsjenko leeft zijn „zeer zwaar". Lachend nouden Joeri en Irina Orlov op het John F. Kennedy vliegveld in New York samen een bloem vast. gangers gaat: een kolonel (der rijkspolitie), een gene raal, nóg een generaal, een rechtse econoom en last but not least de voormalige se cretaris-generaal van de NAVO. Joseph Luns, die een staande ovatie krijgt wan neer hij zich bereid verklaart lid te worden van het be stuurscollege. Pakweg 900 mensen uit alle windrichtingen kwamen naar Den Haag voor wat een fami lie-reünie kan worden ge noemd: mensen die CDA, VVD of klein rechts stemmen. Iedereen is keurig gekleed, al of niet voorzien van talrijke attributen van het Oud Strij ders Legioen voor vrijheid en veiligheid, die in enorme hoe veelheden in de standjes te krijgen zijn: de „I love the NAVO"-stickers, de „Liever een raket in de tuin dan een Rus in de keuken"-sticker, de OSL-dassen en de OSL-asbak- ken. Gastspreker Luns hekelt de losbandigheid, de immer toe- „BEMANNING MAAKTE GAT IN WAND BRANDENDE DUIKBOOT" (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON Ameri kaanse verkenningsvliegtui gen hebben het hele weekein de boven de Russische kern duikboot gevlogen. De Was hington Post meldde vanmor gen dat het gat in de romp van ter Weinberger verklaarde, maar door bemanningsleden. Kennelijk was het voor de vei ligheid noodzakelijk met snij branders een opening in het 130 meter lange metalen om hulsel te maken. President Ronald Reagan werd zaterdag via een bood- het schip niet was veroorzaakt schap van de Russische leider door een explosie, zoals minis- Michail Gorbatsjov persoonlijk op de hoogte gesteld van het ongeluk. Reagan bood de hulp aan van de Amerikaanse rege ring, maar de Russen sloegen het aanbod af. Reagan zei over de snelle kennisgeving van het ongeluk dat Gorbatsjov iets heeft geleerd van de reacties op de ramp te Tsjernobyl. De Sovjet-Unie wachtte toen drie dagen met het bekendmaken van de ramp. De Russische onderzeeër voer- ben met een bereik van meer de een routine patrouille-op- dan 2.500 kilometer en dat dracht uit. De naam en het doorgaans plaats biedt aan 120 type van de onderzeeër zijn bemanningsleden, niet door Moskou bekendge maakt, maar volgens een func- £je raketten aan boord van de tionaris van de Amerikaanse onderzeeër zijn uitgerust met marine gaat het om een vaar- kernkoppen, zo is in officiële tuig van de „Yankee -klasse, kringen in de VS vernomen, een oud type onderzeeër dat maximaal zestien SSN-6 kern- raketten aan boord kan heb- Tass maakte daar geen mel ding van. Amerikaanse des kundigen ziin evenwel van mening dat het „mogelijk" is dat de Russische informatie exact is. Zij sluiten de moge lijkheid dat een raket zou ex ploderen uit, met het argu ment dat deze alleen worden uitgerust met een kernkop wanneer zij moeten worden ingezet. de bedenkelijke radicalisering van linkse groeperingen enzo voorts, enzovoorts. Dit alles is koren op de molen van de OS- L'ers, die het betoog met een warm gevoel van binnen aan horen. Zo mogelijk nóg warmer wordt dat gevoel als de 75-jari- ge Luns stelt dat het een groot genoegen is te mogen spreken „voor een zo positief denkend, vaderlandslievend, patriottisch enzovoorts, enzovoorts pu bliek, dat trots kan zijn op wat het in de oorlog en in Nieuw- Guinea en Indonesië heeft verricht". Ook de Tweede-Ka merleden Ad Ploeg (VVD) en Hans Gualthérie van Weezei (CDA) klappen hard mee. Luns is immers niet de eerste de beste, hij heeft de waarheid in pacht én hij kan je laten la chen. Als de nieuwe voorzitter van Constructief Jong Nederland (CJN) Huub Franssen, doelend op criminaliteit, krakers en linkse politiek zegt: „Wat is dit voor een land, waar dit alles mogelijk is", krijgt hij een ova tie. Applaus ook voor de Gro ningse hoogleraar economie prof.dr. F. Hartog voor zijn op merkingen „De politiek is persvers; politici denken dat de mensen willen dat 't over heidsgeld ruim vloeit" en „So cialisme is de mensen beroven van de vruchten van hun in spanningen". Een enthousiaste OSL-leider Prosper Ego neemt dan weer het woord. Hij meldt dat het een fantastische dag is ge weest, en dat de accu weer is opgeladen. Dat laatste blijkt ook wel als hij de ruimschoots bevredigde OSL'ers tenslotte het sein voor het Wilhelmus geeft. Iedereen in de zaal staat op en zingt uit volle borst mee. Nou ja, bijna iedereen... MARTIN VOORN SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 62) In de ziekenauto lag Kareltje Knetter op een bed. deskundig vastgesnoerd door een kundige verpleger. De wakkere kerel zat zelf op een bankje achter het bed en hij droeg enkele medische instrumenten in de hand. Hij lette scherp op de toestand van de zieke en het was duidelijk, dat hij gereed stond om bij het minste alarm in te grijpen. Maar hij was niet de enige, die bij Kareltje Knetter aanwezig was, want ook smidje Verholen zat in de ziekenauto. „Waarom moet ik nou in de ziekenauto naar de stad, baas?" vroeg Kareltje klagend. „Waarom heb ik zo n kille zak ijs op mijn hoofd? Er is toch niks aan mijn hoofd? Er is toch niks aan de hand? Nou ja. ik kreeg een optater van Bulle Peesje tegen mijn knie en nog een stomp tegen mijn kaak ook. Dat was alles. En wat doen ze nou? Bulle geven ze een doodgewone waarschuwing en mij dragen ze met de brancard van het veld!" -- „Ja. ja, zo gaat het nou een keer met voetballen", zei de smid wijs. „Je hebt in je eer ste wedstrijd al kunnen leren, Kareltje, dat het voetballen nog maar weinig meer met de ware sportvreugde te maken heeft." „Ik had de wedstrijd anders best kunnen uitspelen", mop perde Kareltje. „Wat doe ik hier in die auto? Ik wil eruit!" - En in zijn drift zette het levenslustige kereltje zijn sterke tanden stevig in het zware linnen van zijn bed. Geen wonder dus, dat het weefsel onheilspellend begon te kraken. Toen vond de deskundige verpleger, dat het tijd werd drastisch in te grijpen. Bijtende patiënten nee, dót kon hij niet toestaan. „Ik geloof, dat de zieke begint te ijlen," stelde de kerel vast. „Dat ken op een extreme hersenbloeïng wijze, na tuurlijk. Effe ingrijpe". -- En voor iemand be greep wat er stond te gebeuren, had de me disch goed onderlegde vakman reeds met een houten percussiehamer ingegrepen. Het ijs en de flarden van de ijszak spatten alle kanten op. „Een moeilijk geval", zuchtte hij nog. „Ik moest harder slaan dan ik dacht (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Het maffia-pro ces in Palermo heeft een verrassende wending ge nomen. Italiaanse top-po litici moeten voor de rech ter verklaren waarom zij de prefect van Palermo, Alberto d'alla Chiesa, in zijn strijd tegen de maffia in de kou lieten staan. D'alla Chiesa, die in '82 met zijn jonge vrouw in een maffia-kogelregen stierf, had Andreotti, Spa- dolini en Rognoni ver geefs gevraagd om meer bevoegdheden in zijn strijd tegen de misdaad. De generaal van de carabinieri D'alla Chiesa gold als de be kwaamste misdaadbestrijder van het land. Hij was het die aan het eind van de jaren ze ventig de ruggegraat van de linkse terreurorganisatie Rode Brigade wist te breken. Nadat hij naar Palermo werd gehaald klaagde D'alla Chiesa echter al snel dat hij niet genoeg be voegdheden kreeg. Vlak voor hij vermoord werd voelde D'alla Chiesa zich zelfs zo geï soleerd dat hij de Amerikaanse consul vroeg of diens regering geen druk op Rome kon uitoe fenen om hem te helpen. Spadolini. de huidige minister van defensie en indertijd pre mier. moet de rechter uitleg gen waarom hij in gesprekken en brieven D'alla Chiesa steeds nul op het rekest gaf. Die vragen worden ook voor gelegd aan de toenmalige mi nister van binnenlandse zaken en nu van justitie, Rognoni. Andreotti, die indertijd niet in de regering zat, moet vertellen waarom hij om een onderhoud met D'alla Chiesa vroeg. In zijn dagboek zegt de prefect dat Andreotti toen uit wilde vissen of hij van plan was christen-democratische politici in Sicilië aan te pakken we gens hun contacten met de maffia. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5