Oranje verwacht pot je stokvechten "wb" Sukova vervult sportieve plicht 1SPQRTTRIBUME Zuid-Korea: meer plakken dan China Kasparov vlak bij titelprolongatie Zweden en Australië in finale Davis Cup Eeidóe Courant MAANDAG6OKTOBER 1986PAGINA i: rlug en Lenig uitgeschakeld NKT GALLEN Landskampioen Vlug en Lenig heeft za- Sankt Gallen revanche gehaald voor de verpletterende uidballers versloegen de Zwitserse kampioenen van Sankt ;ir met 21-20, maar werden niettemin uitgeschakeld, jttardia werd gisteravond de vierde Nederlandse deelnemer, zich voor de tweede ronde van een Europees bekertoernooi latste Voor 500 toeschouwers in Chiff Lange zegevierde Sit- ia met 30-24 over de Luxemburgse vertegenwoordiger in het F-toernooi. *jp Nederlandse dameskampioen OSC behaalde zonder enige in- anning de tweede ronde. In Wakefield werd het tegen de En- Ise titelhouder Metros HC 25-11. Twee weken geleden had de iisterdamse formatie al met 25 doelpunten afstand genomen: 15 dames van Vlug en Lenig plaatsten zich wel voor de tweede 1 nde van een Europees bekertoernooi, dat van de bekerwin- ars. In Geleen werd met 16-14 van Initia Hasselt uit België wonnen. De eerste wedstrijd was met ruimer verschil in Ne- rlands voordeel beslist: 21-14. Jeugdige judoka verrast BEST De judoka Paul Wasmuth heeft in Best ver rassend de Nederlandse jeugdtitel veroverd. Een maand voor het toernooi om de Europese kampioenschap pen in Leonding (7 tot 9 no vember), versloeg de Noord hollander in de klasse tot 71 kilogam de grote favoriet Marcel Roos. Anthony Wurth werd derde. Zware jongens als Joorse (tot 95 ki logram) en Van Dooren (bo ven 95 kilogram) maakten hun reputatie wel waar. Zij prolongeerden hun titels. Van Bakel klopt wereldkampioen ESCHENBACH Frank van Bakel uit Deurne heeft gisteren in het Zwitserse Eschenbach een sterk bezette internationale vel- drit gewonnen. Wereldkampioen Albert Zweifel finishte met veertien seconden achterstand. Hennie Stamsnijder werd zeven de. De Belg Pol Herrijgers heeft gis teren de internationale veldrit in Diessen gewonnen. Herijgers had na één uur en een ronde een voorsprong van 1 minuut en 15 seconden op de Nederlander Jo Martens. De talentvolle Martin Hendriks uit Assen werd derde. Robby Naish al bijna onbereikbaar WESTERLAND Titelverdediger Robby Naish kan de eindzege in de strijd om de Surf World Cup al bijna niet meer ontgaan. Na drie toernooien, het voorlaatste werd af gelopen week bij Westerland op het Duitse waddeneiland Sylt gehouden, heeft de Ha- waiiaan een ruime voorsprong op zijn land- fenoot Alex Aguera. Olympisch kampioen tephan van den Berg bezet voorlopig de vijfde plaats in de algemene rangschikking. On no Tellier is achtste. De laatste serie wedstrijden worden van 10 tot 19 oktober voor de kust van Zandvoort afgewerkt. Schaatser Uitham verongelukt GLIMMEN In de nacht van za terdag op zondag is de schaatser/wiel renner Evert Uit ham uit Tynaarlo verongelukt. Uit ham (27) slipte met zijn motor in de omgeving van Glimmen en reed vervolgens tegen een boom. Hij was op slag dood. VZC kopje onder VEENENDAAL VZC Veenendaal is er in het eigen Valleibad niet in geslaagd zich voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese waterpo- lobeker' voor lands kampioenen te plaat sen. Kosice uit Tsje- choslowakije en Spandau uit West- Duitsland gaan over. VZC eindigde op de derde plaats voor het povere Donau SC uit Wenen. Eerste titel Van den Berk in 125cc DELFZIJL John van den Berk heeft in Delfzijl zijn eerste nationale titel in de 125 cc-klasse vero verd. De crosser uit Oss was in de achtste en laat ste wedstrijd in alle man ches oppermachtig. In het algemeen klassement had de nummer twee in de strijd om de wereldti tel een voorsprong van 73 punten op Pedro Tragter. JpNDEN Zelfs in een olop vertier biedende 'ireldstad als Londen is geen beter vermaak !n leedvermaak. Want Nederlandse hockeyers ;en werkelijk in een uk van het lachen toen gerekend Argentinië de -■persende wereldkam pioen Pakistan een been- lichtte (3-1). En de •mming zat er toch al dig in, omdat Oranje der op de dag al met 1- een belangrijke winst geboekt op de Sovjet invoerder Ties Krui ze was ien met broer Hidde de lige die het voordeel van de lerlaag van Pakistan niet S^nste in te zien. „Pakistan ■t nu van ons winnen, want zijn ze uitgeschakeld", ikte hij vooruit naar het ffen van vanavond. „En dat kent, weet ik inmiddels uit eigen ervaring, dat die helemaal gek worden. Ik irspel een pittig potje stok- •ftten". aldus de routinier, in zijn voorzienigheid ook enig bloed aan de paal zal Irschijnen. van 't Hek zag het daar tegen helemaal zitten. „Al- eerst is Pakistan al lang niet nfcer de grote en onverslaan- ploeg van weleer", zei de nderlandse spelverdeler. „Ik E«ik dat we voor die Pakista- 3niet bang hoeven te zijn. Dit rhes tegen Argentinië noem geen off-day meer. Tijdens i Aziatische Spelen hebben •itcgen Maleisië en Zuid-Ko- o ook al verlies geleden. Bo- jndien is het volgens mij een not voordeel dat we twee jropese scheidsrechters krij- *ieshandjes k hoop", sprak de Utrechtse Its Donald Drost, „dat het Tom van 't Hek is na het eerste weekeinde van het WK-toernooi in Londen optimistisch gestemd over de kansen van Nederland. lekker koud is. Want die krij gen die Pakistani last van vrieshandjes". De kans dat dit gaat gebeuren is klein, omdat de temperaturen in Londen voor de tijd van het jaar onge woon hoog zijn. In het week einde waren zelfs de terrassen open en werden de pints in de buitenlucht genuttigd. Coach Hans Jorritsma hield zich liever op de vlakte. „Door de zege op Rusland blijven wij in elk geval lang meedoen in dit toernooi, maar we hebben nog nooit in een belangrijke evenement kunnen winnen van Pakistan". En terwijl de dolgelukkige Ar gentijnen, die vorige week in het toernooi van Laren door Nederland nog moeiteloos met 4-0 waren afgedroogd en in de eerste confrontaties met de Pakistani met zes vette neder lagen genoegen moesten ne men. zich zingend naar de spe lersbus begaven, spuwde ene Farocq Mazhar zijn gal. „Ik", sprak het opperhoofd van de Pakistaanse hockeypers. „ik heb het zien aankomen. Ons land is na zes maanden aan de vijfde coach toe. Er wordt maar wat aangerommeld, zo'n Hassan Sardar wordt gewoon geselecteerd nadat hij twee maanden geen stick heeft aan geraakt", was hij somber over de berichtgeving naar het thuisfront". Waar de uitzinnige Argentij nen later op de avond huilend van vreugde telefonisch con tact zochten met thuis, was de stemming bij de Pakistani ver onder de maat. „Ik heb die oude, Hassan Sardar, gespro ken, maar het kon hem geloof ik allemaal niet zo veel sche len. Hij heeft zijn grote tijden gehad. Hij is pas afgelopen maandag gevraagd deel te ne men aan dit WK. Dat kan daar allemaal. Maar de rest van de ploeg zal zeker wel nerveus zijn, omdat ook hun maat schappelijke carrière in het ge ding is", vertelde Hidde Krui- ze gisteren in het stadion aan de Donnington Road. Farce In Willesden heeft de strijd in pool A meer emoties kunnen losmaken dan de tot een farce geworden openingsceremonie. De circa 4000 toeschouwers za gen weliswaar een aardige show met parachutisten, maar de Engelse organisatoren ke ken op hun neus toen bleek dat vijf van de twaalf landen niet compleet aantraden. Ne derland maakte er onder het toeziend oog van ex-bonds- coach Wim van Heumen hele maal een potje van door slechts drie man af te vaardi gen. De tijdens wedstrijden op de tribune plaatsnemende su pervisor Frans Spits, trainer- manager Joost Bellaart en een Italiaanse vriend van de laatste vormde de schrale Oranje-vertegenwoordiging. De Zuideuropeaan Roberto Tolentino werd overigens voor deze gelegenheid speciaal in het pak gehesen van KNHB- bestuurder Ab van Grimber gen. wiens zoon Maarten tegen de Russen overigens teleurstel de. Tijdens Nederland-Rusland vond overigens nog een op merkelijk incident plaats, na dat reeds na drie minuten via een rebound uit de strafcorner van Ronald-Jan Heyns op een voorsprong was gekomen. Een pass van de uitblinkende René Klaassen was door Hidde Kruize schitterend op de stick gestopt en knoerhard op de paal geslagen. Terwijl de bal met dezelfde snelheid het veld weer instuitte en Kruize zich beklaagde over zoveel on for tuin, floot de Indiër Mohamed Obaidullah voor een doelpunt. De Russen, die doorgaans nooit bij de leiding proteste ren, reageerden terecht fu rieus. Obaidullah bleef aan vankelijk bij zijn beslissing en kwam na overleg met zijn Spaanse collega-arbiter Deo geen steek verder toen deze weigerde zijn mening te ge ven. Daar was het Keniaanse jurylid Singh wel toe bereid, en toen Joost Bellaart deze aan Obaidullah het advies zag ge ven de treffer te annuleren, ontstond er weer de nodige be roering. „Een derde persoon had zich hier nooit mee mogen bemoeien", aldus de gepikeer de Bellaart die namens Neder land nog een 500 gulden kos tend protest bij de Wereldhoc- keybond indiende. DENNIS MULKENS ï-elly weer winnaar nde van Ierland fBLIN Minieme tijdver- lingen in de ultieme sprint ben Sean Kelly de eindze- bpgeleverd in de Ronde van "and. Daarmee prolongeer- le Ier zijn overwinning vo- jaai De slotetappe werd icrniiddag gewonnen door un van Vliet. De oud-West- Ier ontsnapte kort voor het Ie van de vijfde en laatste ipe uit het peloton. Zijn iggenoot Eric Vanderaerr won de sprint van het pe rn. De derde plaats was r Kelly voldoende om de jnadees Steve Bauer in het jidklassement te passeren. efo Verhoeven uit de ploeg jjii Roger Swerts is gisteren I tweede geëindigd in de j|ndc van Australië, een ze- n dagen durende etappe- ïfdstrijd voor beroepsrenners. Marathon in kano Deze twee mannen, Dick Daman en Harrie Bax veroverden gisteren de nationale titel marathon in de kano door de race over 23 klilometer als snelste af te leggen op een parkoers tussen Amster dam en Purmerend. Biljartbond toch in zee met profs MAASTRICHT De nieuwe lichting van biljartprofs, onder de vlag van de BWA (we reldbeker-associatie), is ook in Europa wel kom. Het dagelijks be stuur van de Europese biljartbond (CEB) heeft zaterdagmiddag in een marathon-zit ting in Maastricht het op dat gebied afwij zende besluit van de algemene vergadering van mei in Düren naast zich neergelegd. Bij die jaarvergadering was besloten om alle samenwerking met de door de wereldbond (UMB) gedoogde orga nisator van wereldbe kertoernooien uit de weg te gaan. De mofT- vatie was, dat de CEB een dergelijk profcir cuit ook zelf wel zou kunnen organiseren. NIEUW LOOSDRECHT Helena Sukova kwam naar de open Nederlandse tenniskampioenschappen, zag in Nieuw-Loosdrecht het toch geenszins onbe duidende deelnemersveld en overwon tenslotte zoals ze dat eigenlijk aan haar stand verplicht was. De 21-jarige Praagse, thans de nummer zes van de we- SEOEL De tiende Aziatische Spelen zijn geëindigd met een nek-aan-nek-race tussen de Volksrepubliek China en het organiserende land Zuid-Korea. De or ganisator van de Olympische Spelen 1988 blijkt de laatste jaren op sportgebied een sterke ontwikkeling te hebben doorgemaakt. Vier jaar geleden wonnen Zuidkoreaanse atleten in New Delhi 93 medailles; in eigen land werden het er 224. China kwam tot een totaal van 222. Alleen wat de gouden medailles be treft. behielden de Chinezen de overhand: 94-93. China won op de laatste dag bij de atletiek de beide 4 x 100 meternummers. De dames zegevierden in 44.78 seconden, de heren in 39.17 seconden. Zuid-Korea werd eerste in het voetbaltoernooi. De finale tegen Saudie Arabie werd met 2-0 gewonnen. De meeste winst haalde Zuid-Korea uit het bokstoernooi. De volgende Aziatische Spelen vinden in 1990 in Chi na plaats. Bij het slotfeest, dat 90.000 toeschouwers trok, werd de Chinese vlag gehesen, hetgeen opmer kelijk is, aangezien China en Zuid-Korea geen diplo matieke betrekkingen onderhouden. reldranglijst, hoefde al leen in de kwartfinales tot het alleruiterste te gaan, ze bleef daarin vrijdag te gen de Francaise Nathalie Herreman met heel veel moeite overeind. De Itali aanse Raffaela Reggi (za terdag 6-1, 6-4) en Herre- man's landgenote Catheri ne Tanvier (gisteren in de finale 6-2, 7-5) konden Su kova niet in verlegenheid brengen. Na haar overwinning in Nieuw-Loosdrecht. overigens pas de derde in haar Grand- Prixcarrière, mocht de 1,88 meter lange Tsjechoslowaakse 12.000 dollar op haar bankre kening laten bijschrijven. En aangezien ze, samen met haar Amerikaanse partner Kathy Jordan, vervolgens ook nog het dubbelspel op haar naam schreef (7-5, 6-1 tegen opnieuw Tanvier en de Deense Tine Scheuer-Larsen), kwamen daar nog eens 5000 harde Amerikaanse valuta bij. Hier van moet weliswaar een per centage worden afgedragen aan de Tsjechoslowaakse ten- nisbond, maar de revenuen voor een paar partijtjes tennis waren toch niet onaardig. „Ik heb een leuke week achter de rug", lachte Sukova dan ook. „Ik heb goed gespeeld, ook in mijn partij tegen Herreman, die een hele sterke dag kende. Toen heb ik wat geluk gekend, ja, maar in de overige partijen hier ging het toch vrij gemak kelijk". Helena Sukova (evenals haar laatste tegenstandster Tanvier 21 jaar oud) heeft zich voorge nomen op niet al te lange ter mijn bij de absolute wereldtop te gaan behoren. Nu zijn haar ex-landgenote Martina Navra- tilova en Chris Lloyd-Evert nog ongenaakbaar en komt slechts hoogst zelden een uit schieter voor. Sukova, beho rend tot de al evenmin brede subtop, beleefde een maand geleden zo'n historisch mo ment tijdens de open Ameri kaanse kampioenschappen in New York waar ze Lloyd in de halve finales elimineerde. In de eindstrijd was ze vervol gens echter kansloos tegen Na- vratilova die haar dit seizoen al zes keer wist te kloppen. Samen met haar vaste trainer Jan Kurz is Sukova van zins het nu nog gapende gat te gaan dichten. De speelster: „We werken er erg hard aan. Naar zijn zin doe ik soms te weinig op de trainingen, maar dat meningsverschil, zonder dat we met het mes op tafel zitten, hoor, zal altijd wel blij ven bestaan. Ik weet gewoon dat ik goed bezig ben en hope lijk kan ik, voordat Martina en Chrissie stoppen, hen achter halen". De open Nederlandse titel is in dat streven eigenlijk amper meer dan een druppel op de gloeiende plaat. Al was het toernooi in de Panda-hallen, met een prijzengeld van 75.000 dollar, bepaald niet onaantrek kelijk bezet, met haar vijf winstpartijen 4 deed Sukova niet veel meer haar sportieve piïcht. Tegenstandsters van dit Helena Sukova is blij met de triomf in Loosdrecht. kaliber mogen normaliter geen onoverkomelijke proble men opleveren. Daarvoor is ook het krachtsverschil tussen de subtop en een groot contin gent van achtervolgsters een voudig te duidelijk aanwezig. Verbaasd had de Tsjechoslo waakse, die aanvankelijk meer voor een voetbal- dan een ten niscarrière voelde, zich over het weinige publiek in Nieuw- Loosdrecht. „Wij speelsters hebben ons best gedaan, meer kunnen we ook niet doen". De organisatie raamde het aantal betalende toeschouwers over vijf dagen, nog redelijk ruim, op vijfduizend. Hoe dan ook een stevige verliespost en voor volgend jaar, want de hoofd sponsor heeft wel aangekon digd het toernooi voort te zet ten, zal vooral naar een andere lokatie worden uitgezien. Het Gooise publiek interesseert zich weliswaar traditioneel in ruime mate voor de tennis sport, maar de dames konden geen stormloop op de loketten veroorzaken. Het mooie weer nodigde dan ook meer uit tot een wande ling in de nabijgelegen bossen, de nogal afgelegen accommo datie was ook niet al te goed bereikbaar en bovendien orga niseerde een aantal clubs in de regio eigen toernooien ter af sluiting van het zomerseizoen. Een ongelukkige planning dus. „Volgend jaar zitten we een week later", wist toernooi-di rekteur Frank van den Wal Bake reeds te melden, maar o dan opnieuw in Nieuw-Loos drecht zal worden gespeeld dat lijkt uiterst onwaarschijn lijk. Valkenswaard lijkt een alternatief. Eén troost hebben de organisatoren wel, zo wei nig kijkers als de afgelopen week zullen nog maar hoogst zelden worden getrokken. DICK KIERS LENINGRAD Een half punt nog slechts scheidt Gari Kasparov van titelprolongatie. De wereldkam pioen bleek zaterdag bij de voortzetting van de 22ste partij de enige zet te hebben afgegeven, die geforceerd naar mat leidde. De teleurgestelde Karpov liet het zich het vijf zetten lang bewijzen en capituleerde één zet voordat hij door het reglement gedwongen zou worden de koning om te leggen. Met deze vijfde overwinning van Kasparov is de stand 11 1/2 - 10 1/2 in zijn voordeel. Uit de laatste twee partijen heeft hij aan een half punt voldoende voor het behoud van de titel, die hij vorig jaar november van Karpov overnam. De rustdag, die Ana toli Karpov opnam na de sensationele inhaalmanoeuvre, waarbij hij achtereenvolgens de achttiende, negentiende en twintigste partij won. lijkt in diens nadeel te hebben gewerkt. In de 21e partij bereikte hij met wit niet meer dan remise en vrijdag was hij met zwart in een eindspel terechtgekomen met een pion minder. De nederlaag maakt het voor hem noodzake lijk de laatste twee partijen te winnen, wilde niet alles voor niets zijn geweest. Grootmeester Mark Taimanov vroeg zich zaterdag verbijsterd af waarom niemand van het illustere gezelschap commentatoren de avond tevoren had gezien, dat Kasparov bij de onder couvert af te geven 41ste zet met Pe5-d7 de beslissende klap kon uitde len. De commentaren gingen ervan uit, dat wit met een pion meer weliswaar beter stond, maar dat er nog te vechten viel. David Bronstein voorspelde zelfs remise. In de nachtelijke analyse bleek dat allemaal onzin. De volgende morgen vertrouwde Karpov zijn kennissen toe dat het uit was als Kasparov inderdaad de paardmanoeuvre aan de enveloppe had toevertrouwd. Vanaf de tribunes klonk applaus toen de brief werd geopend en Kasparov inderdaad verder bleek te heb ben gezien dan het hele gezelschap. Het paard joeg de zwarte koning naar h6, waar hij blootstond aan de matdreiging via de diagonaal cl-h6. De hele procedure nam nauwelijks vijf minuten in beslag. „Ditmaal geloof ik echt, dat ik deze match ga winnen", zei Kas parov, toen hij onder daverend applaus de zaal verliet. Zijn aan hang hoopt maar, dat de wereldkampioen door het succes niet opnieuw in een overwinningsroes is geraakt. Het vervolg van de 22ste partij: afgebroken stand: wit (Kasparov): Kh2, Dg3, Tb7, Pe5, pionnen a3, d4, f3, g2, h4 zwart (Karpov): Kh7, Df5, Td2, Lg6, pionnen d5, f7, g7, h5 vervolg: 41. Pe5-d7, Td2xd4; 42. Pd7-f8+, Kh7-h6; 43. Tb7-b4, Td4-c4; 44. Tb4xc4, d5xc4; 45. Dg3-d6, c4-c3; 46. Dd6-d4, zwart geeft het op. Andrei Sokolov (Sov) won gisteravond in Riga de finale van het kandidatentoernooi. De veertiende partij tegen zijn landgenoot Arthur Joesoepov eindigde in remise. Daardoor won Sokolov de tweekamp met 7,5 - 6,5. Hij is gerechtigd uit te komen tegen de verliezer van de tweekamp om de wereldtitel tussen Kasparov en Karpov. BRISBANE/PRAAG Au stralië treedt in de finale van het tennistoernooi om de Da- vis-beker aan tegen Zweden. Pat Cash bezorgde de Austra liërs vandaag in de confronta tie met de Verenigde Staten het derde en beslissende punt door in vier sets te winnen van Brad Gilbert (3-6, 6-2, 6-3, 6-4). De laatste al niet meer belangrijke wedstrijd, tussen Paul McNamee en Tim Mayot- te, werd in de tweede set afge broken wegens het slechte weer in in Brisbane. Zweden, de drievoudige Davis Cupwinnaar en titelhouder, bereikte gisteren in Praag door een overwinning met 4-1 op Tsjecho-Slowakije voor de vijfde maal de eindstrijd. Zwe den trad aan zonder Mats Wi- lander eri Joakim Nyström, Tsjecho-Slowakije zonder Ivan Lendl. Tsjecho-Slowakije was op de eerste dag met 2-0 ach tergeraakt doordat Miloslav Mecir tegen Kent Carlsson ge heel uit vorm bleek en Srejber in vijf sets verloor van Stefan Edberg. De Zweden leken op een winnende voorsprong van 3-0 af te stevenen, maar zater dag zorgde de veel beter spe lende Mecir samen met Tomas Smid voor een driesetszege op het gerenommeerde duo Ed- berg/Jarryd. Het beslissende derde punt werd gemaakt door Mikael Pernfors, die inviel voor Kent Carlsson. De finalist van Parijs won met 5-7,6-0,6- 0,7-5 van Milan Srejber. In het laatste enkelspel, dat van geen betekenis meer was, zegevier de Edberg over Mecir. West-Duitsland, India en Spanje handhaafden zich in de hoogste groep door door over winningen met 5-0, 4-1 en 5-0 op respectievelijk Chili, Nieuw-Zeeland en de Sovjet- Unie. De Zweed Ulf Stenlund schreef gisteren het toernooi van Palermo op zijn naam. Stenlund zegevierde in de fi nale met opvallend gemak over de Peruaan Pablo Ar- raya: 6-2, 6-3.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13