Ties Kruize wil nog één keer de beste zijn 'finale Big John Metgod wil echte kans in Oranje Sigaar £eidóc@ouui/nt ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 Ties Kruize hoopt vanaf vandaag tijdens het WK hockey in landen opnieuw furore te maken als strafcorner specialist. drie trio's op de hoekslag laten trainen. Fred Bicrens. Floris-Jan Bovelander en Ties Kruize heten de schutters. Daags voor het vertrek wist Ties Kruize nog niet wie in Londen de vijandelijke de fensie op die manier moet doorboren. „De beslissing valt pas in Londen. En tijdens het toernooi zal er dan wellicht nog worden gewisseld. Natuurlijk zou ik graag die corner nemen, maar Bovelan der en Bierens hebben ook een goede klap. Ik denk dat we blij mogen zijn dat drie mensen dit onderdeel beheersen", zegt de meest geroutineerde strafcorner specialist. Begeleiding Rondom de technische begeleiding van het Nederlandse hockeyteam is dc afge lopen maanden de nodige deining ge weest. Eerst was er het aftreden van Wim van Heumen, later volgde de wis seling van de wacht bij de coaching, die nu in handen is van Hans Jorritsma. Ties Kruize stelt zich voorzichtig op als hij over dit soort zaken praat. „Dit is de beste oplossing. Hans Jorrits ma is een vakman en een goede coach. Hij is volgens mij ook de aangewezen man om straks verder te gaan. Al weetje, het natuurlijk nooit. Want als we straks als twaalfde eindigen, tja dan hebben wij het slecht gedaan en de coach ook. En als we wereldkampioen worden, is Jor ritsma natuurlijk de grote man. Maar dat soort randzaken even buiten be schouwing gelaten, denk ik dat de hoc- keybond er verstandig aan doet straks Jorritsma aan te stellen als bondscoach". Ties Kruize is overigens allesbehalve somber als hij praat over de toekomst van het Nederlandse hockey. „Dit land heeft zijn zaakjes prima voor elkaar. We bezitten dc meeste kunstgrasvelden ter wereld. Daarnaast is de structuur uitste kend met allerlei districtsteams. De jeug dopleidingen zijn prima en dat moet op een gegeven moment zijn vruchten af werpen. Er is ook voldoende talent", stelt Kruize, die na onderling overleg met Hans Jorritma besloot zijn loop baan als speler van HC Klein Zwitser land nog even te verlengen. Na terugkeer uit Londen zal Kruize lou ter nog de coaching van de gewezen landskampioen verzorgen. De toekom stige technisch leider van HCKZ maakt dan definitief plaats voor jeugdige op volgers. „Niemand is onmisbaar. Er zal straks ook wel een goede ausputzer voor het Nederlands team opstaan. René KJaassen heeft bij Kampong al bewezen een goede laatste verdediger te kunnen zijn. En ook Fred Bierens kan het. Ik vind dat je daar niet dramatisch over moet doen. Ik heb in die vijftien jaar in Oranje tenslotte zelf vaak genoeg spelers zien stoppen. En daar stonden ook altijd weer opvolgers voor klaar". Collectief Het vaderlandse hockey telt steeds min der persoonlijkheden. „Het collectief is steeds belangrijker geworden", verklaart Kruize, „en daardoor is er minder ruim te ontstaan voor persoonlijk initiatief. Daardoor is het moeilijker op te vallen. Maar die tendens zie je ook bij andere sporten". Er is in die vijftien jaar natuurlijk enorm veel veranderd in het internatio nale hockey. „Het spelen op kunstgras heeft het hockey totaal veranderd. Vroe ger kon men zich met een beetje goede techniek makkelijk handhaven. Het fy sieke aspect was toen minder belangrijk. Maar tegenwoordig moet je echt topfit zijn om niet door de mand te vallen. Bo vendien is het hockey natuurlijk als kijk spel veel aantrekkelijker geworden. Ik hoor vaak dat ook niet-hockeyers onze sport aardig vinden om te zien. Ik ben ervan overtuigd dat er straks een hele boel mensen naar de televisie zullen kij ken". Onder wie natuurlijk zijn echtgenote Jacqueline, die met de twee kinderen nog één keer Ties Kruize op het hoogste plan zal zien opereren. „Mijn vrouw is ook hockey-minded en daarom kon ik zo lang doorgaan met het Nederlands team. Maar het gezin staat straks boven aan". En dan met enthousiasme in de stem. „Straks kan ik ook meer tijd beste den aan golf. Een fantastische sport. Ik speel het inmiddels redelijk. Maar het gezin blijft natuurlijk nummer één. Ik heb de afgelopen vijf jaar amper vakan tie gehad. Soms kon ik er een paar da£ tussen uit. Maar echt twee, drie weken vakantie heb ik al heel lang niet meege maakt. En dat lijkt me ook wel leuk". DENNIS MULKENS Johnny Metgod deed bij Real Madrid de nodige ervaring op, waardoor hij naar zijn zeggen slaagde bij Not tingham Forest. WASSENAAR - Ties Kruize zit relaxed onderuit op een sofa in zijn Wassenaarse woning. Het is de avond vóór hij met het Nederlands team ruim twee weken zal afreizen naar Londen. Hij heeft de deur van zijn assurantiekantoor achter zich dichtgetrokken en voor het laatst pakt de hockeyer zijn koffers om met Oranje deel te nemen aan een toernooi om een wereldkampioen schap. „Ik heb", blikt de 33-jarige ausputzer in zijn overvolle agenda, „de laatste tijd niets anders gedaan dan werken en hockeyen. Ik ging om acht uur 's morgens de deur uit en kwam vaak vlak voor mid dernacht pas thuis. En dat vijf, zes dagen in de week. Mijn kinderen heb ik daardoor amper kunnen zien. En dat is natuurlijk wel jam mer", constateert hij met enige spijt. Hetgeen overigens niet wil zeggen dat Ties Kruize, goed voor 195 interlands, met tegenzin de oversteek naar het Brit se eiland maakt. „Wc gaan lekker naar Londen", laat hij zich enthousiast ont vallen. „Ik vind hockeyen ook nog steeds leuk. En daarom zal ik me zeker nog wel een keertje achter de oren krab ben als ik me op de maandag na het toernooi realiseer dat het écht is afgelo pen. Ik heb een schitterende tijd gehad en zal het ook zeker een beetje missen. Maar ik wil daar ook weer niet al te droevig over zijn. omdat stoppen nu eenmaal eens moet gebeuren". Eerzuchtig als hij is wil Kruize graag nog één keer vlammen. Nog eenmaal tonen dat hij en dus niemand anders de aange wezen man is die de Nederlandse defen sie moet leiden. Kruize voelt zich nog niet afgeschreven, zoals hij na het auto ongeluk in 1975 ook karaktervol een lo gisch lijkend afscheid wist uit te stellen „Zonder dat ongeluk had ik nu mis schien wel m'n driehonderdste interland kunnen spelen. Maar ik vind dit ook al mooi Ik zeg eerlijk dat ik het leuk vind als eerste de tweehonderd interlandwed strijden te kunnen bereiken", stelt de hockeyer, die een jaar geleden nog mid delpunt van kritiek was toen collega Tom van *t Hek zijn uitverkiezing voor Oranje aan de kaak stelde. „Daar sta ik nooit meer bij stil. Dat is allemaal ach ter de rug". Keihard „We gaan voor een plaats bij de eerste vier. En elke positie beneden de sterkste zes landen is gewoon heel erg slecht. Iaat dat duidelijk zijn. Maar de stemming is opperbest en ik verwacht dat we aardig ver zullen komen". Kruize baseert zijn veronderstelling op de geleverde trainingsarbeid in de afgelo pen maanden. „We hebben keihard ge traind", blikt hij terug op deze periode. „De stemming is bovendien altijd al goed geweest. We hebben natuurlijk een paar zwakke oefenpotjes gespeeld tegen mindere landen als Belgié en Schotland. Maar dat was te verklaren". „Want", gaat de broer van mede-inter national Hidde Kruize verder, „het pro gramma was toen ongekend zwaar. We hadden vaak nog een training voor de wedstrijd. We hebben dat nooit als ex cuus gebruikt, omdat dat tegenover de pers wat zwak zou zijn. Maar dat we in het afgelopen weekeinde tegen Argenti nië en Spanje wel redelijk goed op dreef waren, was voor mij geen verrassing. Ie dereen was topfit, beter uitgerust en als een toernooi, dichterbij komt gaat het met het Nederlands team ook altijd be ter". De onderlinge verschillen in Londen zullen minimaal zijn, verwacht Ties Kruize. „Zwakke landen bestaan op dit niveau niet. Ik ben niet ontevreden met onze poule-indeling. Ik denk dat we ook heel snel weten waar we aan toe zijn. We NOTTINGHAM - De gebrekkige competitievorm van de Nederland se voetballers heeft bondscoach Michels en zijn hulp Advocaat ge dwongen over de landsgrenzen te kijken. Die horizon verbreding le verde John Metgod, bij de Engelse ranglijstaanvoerder Nottingham Forest in goeden doen, na drieë neenhalf jaar een hernieuwde ken nismaking met het Nederlands elf tal op. De 28-jarige verdediger werd opgenomen in de selectie van zestien spelers die de belangrijke Papendal-stage, voorafgaand aan het EK-kwalificatieduel tegen Hon garije, meemaakt. Metgod zelf bleek weinig gemerkt te heb ben van de belangstelling van Michels, die de laatste tijd al de „Belgen" Van Tiggelen en Erwin Koeman en de „Ita liaan" Kieft bekeek. „Ik heb de man de laatste weken gezien noch gesproken. Ik heb bij Nottingham überhaupt geen bondscoach mogen aanschouwen. Ze hebben me verteld dat Dick Advocaat op zaterdag 20 september is wezen kij ken naar de wedstrijd tegen Chelsea. Ik wist van niets. Deze uitnodiging voor het Nederlands elftal hoor ik ook van de pers. Uit Zeist heb ik niets gehoord. In de eerste week van augustus ben ik daar j op trainingskamp geweest met Notting ham Forest. Toen heb ik een babbeltje gemaakt met Michels en Advocaat, heel algemeen, het duurde misschien vijf of tien minuten". John Metgod, sinds februari 1983 op eenentwintig interlandwedstrijden geno teerd, heeft geen idee wat Michels met hem van plan is. „Ik neem aan dat hij in die stage de ploeg laat spelen die ook te gen Hongarije gaat aantreden. Je gaat toch volgens een bepaald idee te werk. Ik wil overigens in een gesprek met Mi chels wel weten hoe hij mijn uitverkie zing ziet. Als dat voor één keer is, be dank ik. Ik wil dolgraag, maar ik vind dat ik wel een redelijke kans verdien. Ik wil niet op één wedstrijd worden beoor deeld. Zoiets hoort zeker over een iets langere periode te gaan. Ik moet tenslot te toch aan al die jongens wennen. Al leen Spelbos en Van Breukelen ken ik nog. Maar nogmaals, ik wil een echte kans en niet na één tegenvallende wed strijd aan de kant gezet worden". Voor de eerste dag van de stage is John Metgod overigens al niet beschikbaar. beginnen tegen de Sovjet-Unie en maan dag ontmoeten we Pakistan. Als we dan drie punten hebben, tja dan moeten we ver kunnen komen. Maar zo redeneren die anderen natuurlijk ook", realiseert hij zich met een gulle lach. Het feit dat het mondiale toernooi in Engeland wordt afgewerkt maakt Ties Kruize niets uit. Er bestaan immers lan den waar hockey populairder is. „Maar het is voor ons gunstig dat we niet te maken hebben met andere klimatologi sche omstandigheden. En ach, in Am stelveen was het natuurlijk heel erg ge zellig met dat promodorp. Maar wij gaan nu eenmaal niet naar Londen voor een promodorp". Defensief Het internationale hockey zal vanaf van daag op het kunstgras in de Londense wijk Willesden vooral worden geken merkt door een defensieve speelwijze. „We gaan in dat opzicht inderdaad de voetballers achterna", stelt Kruize nuch ter vast. „Maar je moet daar niet zo moeilijk over doen. Er zal ongetwijfeld geen land zijn dat lekker gaat aanvallen en zich amper om de verdediging druk maakt. Want dan ga je onderuit. Aanval lend hockey is natuurlijk leuker, maar omdat iedereen vanuit een gesloten de fensie speelt, zullen wij dat ook moeten doen". De Nederlandse strafcorner zal in Lon den ook van groot belang zijn. Coach Hans Jorritsma heeft de afgelopen tijd Hij speelt op woensdag met zijn ploeg het bekerduel tegen Brighton. „Op zijn vroegst kan ik er donderdagochtend bij zijn. Zaterdag volgt dan bovendien nog het competitieduel tegen Leicester City. En maandag is het vertrek naar Honga rije gepland. Dat wordt dus wel druk, maar als voetballer in Engeland ben je gewend aan veel spelen". Veranderd Metgod heeft sinds zijn vertrek in 1982 bij het door miljonair Klaas Molenaar naar boven gestuwde AZ'67 een comple te gedaanteverwisseling ondergaan. Har de leerjaren bij Real Madrid hebben van de soms wat zeurende en verwend over komende speler een hard werkende pro fessional gemaakt. „Als ik terugkijk op die twee jaren bij Real, dan is daar de basis gelegd voor het succes dat ik nu heb. Vooral op mentaal gebied heb ik veel geleerd. Spanje was een schitterend land om te wonen, maar de mentaliteit onderling bij de voetballers was keihard. De een zijn dood, de ander zijn brood. Ik ben een mens met een positief karakter, maar dat ben ik daar niet tegengekomen. Ie dereen gebruikte de elleboog, wat zeg ik, twee ellebogen". „In het tweede jaar kwam Di Stefano als trainer en die zette me er, na toch een heel goed eerste seizoen, pardoes naast. Ik had een contract voor vier jaar, maar ik wildé voetballen. Nottingham had me al eerder willen hebben, daarom ben ik daar beland. Maar in Madrid is mijn ka-* rakter gevormd. Daar heb ik de andere kant van de medaille getroffen. Dan moet je wel terugknokken. Dat heeft op mij een heel positieve uitwerking ge had". Metgod, door zijn ontdekker Barry Hug hes bij Haarlem al snel tot „Big Johnny" uitgeroepen, is dit seizoen aan zijn laat ste contractjaar bezig bij Nottingham Forest. Daar zullen, als het aan de snel kalende broodvoetballer ligt, nog wel wat seizoenen bij komen. „Ik heb het hier zo goed naar mijn zin dat als er zich nu een Nederlandse club meldt we echt niet verder hoeven te praten. Engeland is het voor mij op voetbalgebied. Als ik het lichamelijk kan opbrengen, dan speel ik hier de rest van mijn loopbaan". Stofzuiger John Metgod, die in november 1978 in Rotterdam tegen Oost-Duitsland zijn de buut in het Nederlands elftal maakte, is bij Nottingham Forest in een rol geko men. die hij tot voor enkele jaren gele den niet voor mogelijk had gehouden. De libero van AZ, die immer de stevige stofzuiger Spelbos voor en achter zich wist, en de laatste verdediger van Real Madrid, tientallen meters achter de de fensie hangend, is nu de meest defensie ve stopper in het elftal van coach Brian Clough. „Ik heb het eerste seizoen nog op het middenveld gespeeld, maar begin 1985 ben ik in de defensie beland. We spelen in Engeland' achterin met vier man op één lijn. Twee stoppers in het centrum. De één is de kopper, de ander rugdek ker. Ik vervul die eerste rol, .die enigs zins te vergelijken is met die van voor stopper in Nederland. Ik vind de functie in Engeland echter veel actiever". Of Metgod en Spelbos, bij het AZ van Georg Kessler een gouden koppel, weer worden herenigd, is vooralsnog de vraag. Rijkaard en Koeman vormden in het laatste oefenduel tegen Tsjechoslowakije het hart van de defensie, terwijl Ander- lechter Van Tiggelen ook in het centrum te gebruiken valt. Metgod maakt het niet veel uit. „Deze uitverkiezing verrast me. Ik vind het heel plezierig. Het is een uit daging voor me. Van die verantwoorde lijkheid ben ik niet bang. Ik wil wat neerzetten. Mijn laatste interland, in '83 in Sevilla tegen Spanje, was tenslotte zeer onbevredigend. Rijvers had toen vier club-libero's in het elftal. Ik speelde met Van de Korput en Hovenkamp op het middenveld. Dat is geen beste herin nering". We hebben weer een wereldkampioen. Of misschien: wereldkampioenen. Afgelopen weekeinde raceten twee Drenten op of in daar ben ik nog steeds niet uiteen mo torisch vehikel op Hockenheim naar de mondiale titel. En dat was voor deze snelheidsduivels wel even een moment om bij stil te staan. Hierbij dus. Laat ik vooropstellen dat ik grote bewon dering heb voor wat Egbert Streuer en Bernard Schnieders hebben gepresteerd. Drie keer achtereen de hele wereldtop aan je zegekar binden is tenslotte niet niks. Ik blijf wel wal problemen houden met het onderdeel waarop de beide hune bedbouwers naar hun triomf zijn gesneld. Een motor met zijspan, dat is net zo iets als een racefiets met een bagagedrager en zijtassen of een for mule-1-bolide met een aanhanger. Hei heeft iets achterhaalds. Zelfs al gaat het om zo'n aërodynamisch gevormd racemonster. Kijk, voor mij gaat er op zich niets boven een motorfiets met een bak er aan vast- felast. Als liefhebber van zo'n tweewieler un ie toch mooi met vrouw en eventueel kind een stukje toeren. Je zit in de frisse lucht, voelt de wind om je oren en je kunt nog een lekker gangetje maken als je wilt. Hel wordt wat lastig als je twee spruiten hebt. Eén spruitje kun je nog bij vrouwlief in de bak laten zitten. Maar meer kroost in zo'n zijspan gaat niet. Dat is vragen om moeilijkheden, omdat een wat zwaarwichtige gade alleen al voor een danige onbalans kan zorgen. Zie daar de geringe populariteit, die een motorfiets met zijspan uit praktische overwegingen genoot en geniet en de on stuitbare opmars van eerst de Volkswa gen en later de Kadett. Daar kun je ten minste met z'n allen in en je wordt niet nat als het regent. Je hebt wat minder contact met de natuur, maar alla, een kniesoor die daar op let. De ware motor fanaat kan er altijd nog naast zijn vier wielige middenklassertje een aardig ogende motorfiets op na houden. Die zijspannen zijn voor zo ver ik weet ooit uitgevonden om ook de wal minder draagkrachtigen in de samenleving in staat te stellen met een klein gezin een gemotoriseerd uitstapje te maken. Je zag vroeger mooie. Je had van die bakken die geheel open waren, maar ach in ons kli maat was dat maar niks. Binnen de kort ste keren was je bak een kweekvijver. Daarom construeerden vindingrijke lie den een heus scharnierend aak op de bak. Dat was al een stuk comfortabeler, hoewel je ook dan het contact met de na tuur grotendeels kwijt was. Bovendien be moeilijkte zo'n bak met dak de onderlin ge communicatie tussen rijder en passa gier. Een rustig keuveltje over het fraaie landschap waar je met je driewieler door heen koerste was daardoor niet mogelijk. Even terug naar Egbert Streuer en Ber nard Schnieders. Zij hebben er in elk ge val voor gezorgd dat ook ver buiten het gebied der voormalige turfstekers het driewielig motorracen een beetje onder de aandacht is gekomen. Een jaar of vijf feleden maalde niemand er om. Toen adden we nog Jumping Jack en Den Boet, die er voor zorgden dat het motori sche hardrijden de nodige belangstelling kreeg. Maar Jack maakte een verkeerde jump en nu ook Boet zijn helm aan de wilgen heeft gehangen is het behelpen ge blazen met het motorracen. Vandaar dat Streuer en Schnieders lof verdienen. Maar wat is zo'n wereldtitel van die twee nou waard? Wat zorgt er nu voor dat dit op drie wielen rondrijden meer is dan een wat folkloristische bezig heid? Dat komt omdat het allemaal hard ?aal. Erg hard. Niet te hard, want er ge- euren met die zijspannen vrijwel nooit ernstige ongelukken. En dat is natuurlijk mooi. Want weliswaar komt een groot percentage mensen af op het gevaar en risico dat rijders lopen tijdens een motor race - bij de zijspannen komen ze wat dat betreft niet aan hun trekken. En ge lukkig maar. Toch blijf ik mijn reserve houden ten aanzien van zo'n driewielig racegevaarte. Niet vanwege de stuurmanskunst van de man aan de hendels. Nee, het komt door die maat in het bakje. Die zit namelijk niet rustig in die zijspan, maar beweegt zich als een aap in een kooi, hangt dan weer over naar links dan weer rechts naar voren. Ik geef toe, die man doet het met ware doodsverachting. Ik moet er niet aan denken bij een vaartje van zo'n tweehonderd kilometer aan een stang buiten die bak te gaan hangen. Zoiets laat ik wel aan de echte trapezewerkers over. Nee, ik blijf zo'n motorfiets met zijspan toch een Beetje als surrogaat zien. Al thans waar het racen betreft. Het is een alternatief voor die coureurs, die het solo niet maken. Die lassen een bak aan hun fiets, maken er een beetje stroomlijn om heen en racen maar. Nee, dat is het niet. Hoe ik ze om hun wereldtitel ook hoog acht. Hoe het ook zij, ze hebben Drente weer een nieuwe dimensie gegeven. Na de hu nebedden en de turfstekerij beschikt de provincie over een trio zijspantitels. Maar of dat stukje race-historie eeuwig heidswaarde heeft betwijfel ik. Dan spreekt de heide tot de verbeelding van meer mensen. Mijn laatste bezwaar tegen die zijspan mannen is hun te grote aanhankelijkheid ten opzichte van hun sponsor, een siga- rettenfabrikant. Daardoor staken ze nog op het erepodium van Hockenheim een produkt van de geldschieter op. Waar mee ze zich voor eeuwig belachelijk maakten. Want een beetje motorrijder rookt sigaar noch bewuste sigaret. Die draait een zwaar shagje. En dampt zo'n ding slechts voor en na de huldiging. Met een sigaret op het ereschavol. Het was als een vlag op een modderschuit. Zijspannen, het blijft behelpen. BUYS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25