nae Het heilzame ongeduld van Hahnemann m tv Jr fi £eidóc(Bou^ant ZATERDAG 4 OKTOBER De Vereniging Homeopathie Nederland staat voor zijn eeuwfeest. Want zo oud en nog ouder is een alternatieve geneeswijze al die het onder meer moet hebben van herhaald, krachtig schudden met flesjes en die er niet voor terugdeinst bestanddelen van giftige spinnen of slangen door zijn druppels te doen. Geen officiële erkenning tot dusver, dus ruim baan voor kwakzalvers. Maar dat valt mee, zegt voorzitter De Boer van het jubilerende genootschap. hl c- /Jr /T'- VJ 4 Voorzitter De Boer van de jubilerende vereniging: „De homeopathie is een zachte manier van genezen:die een grote, diepe uitwerking op de mens heeft - die zijn lichaam totaal gezond maakt en zijn geest verlost van kwalijke zaken als fobieën en w RIJSWIJK. - Jonkheer Beelaerts van Blokland, commissaris van de koningin in Utrecht, opent op zaterdag 11 oktober de grootschalige informatiemarkt waar mee de Vereniging Homeopathie Neder land zijn honderdjarig bestaan luister bijzet. Maar zou hij het ook weten van dat schudden? Voorwaar een magisch fe nomeen. Homeopathische geneesmidde len bevatten, net als de gewone, werkza me stoften, zij het in soms onvoorstel baar verdunde vorm. En nu het verschil. Na elke stap van-het verdunningsproces dient het geneesmiddel krachtig geschud te wordeji. Niet schudden voor het ge bruik dus, nee, schudden tijdens de be reiding. „Omdat je daar op den duur na tuurlijk een lam handje van krijgt, heb ben wc er tegenwoordig machines voor", zegt de heer W. de Boer uit Rijswijk,, voorzitter van de jubilerende vereniging. Waarom dit eeuwige geschud, dat in me disch potjeslatijn potentiëren heet, krachtig maken? ,,Wij nemen aan dat er door die herhaalde handeling meer ener gie aan het geneesmiddel wordt toege voegd. Krachtig schudden, dat gaat ge paard met nogal wat energie en iets van die energie komt in de verdunnings vloeistof terecht. We gebruiken veel al cohol om bederFvan het middel tegen te gaan, maar met water werkt het even goed. Dat schudden is eigenlijk het typi sche wat dr. Samuel Hahnemann, de grondlegger van de homeopathie, rond 1800 ontdekte. Wanneer hij een stof al leen rtraar verdunde, merkte hij, was de werkzaamheid minder krachtig dan wan neer hij had geschud. Merkwaardig ge noeg weet niemand hoe hij oorspronke lijk op de gedachte gekomen is. Maar, hem kennende uit wat er omtrent hem is overgeleverd, lijkt het me waarschijnlijk dat er gewoon toeval achter heeft geze ten. Hahnemann was een impulsief mens. Ongeduldig. Hij zal wel eens, om het proces te versnellen, met zo'n flesje hebben geschud als hij aan het verdun nen was. Dat deed ik als kind met drop water ook". Spinnen Zou jonkheer Beelaerts van Blokland, aanwezig op de feestelijke informatie markt daar in het futuristische Mercury Nleuwegein, het vervolgens ook an die Hotel te weten van die spinnen? Van de gevrees de tarantella die in sommige homeopa thische middelen zit verwerkt? De gif slangen do bijen, de mieren, de Spaanse vlieg en de inktvis? Want bestanddelen daarvan worden ook tot medicijn ver dund en gepotentieerd. Leken verwarren de homeopathie nogal eens met de fyto- therapic. zijnde de kruidengeneeskunde. En inderdaad is het merendeel van de homeopathische medicijnen - op het ogenblik zo'n tweeduizend verschillen de - van planten afgeleid, van kamille, haver, goudsbloemen, tot en met het nietige madeliefje. Daarnaast echter wendt men ook mineralen aan die in de natuur voorkomen: jodium, zwavel, gra- /fiet. En dierlijke stoffen dus. Uit al deze bestanddelen wordt een zogenaamde oertinctuur of stamtinctuur bereid. En daarmee slaat men aan het potentiëren. Dat geschiedt volgens een strikt decima le schaal. D 1 is één op tien delen, D 2 staat voor één op honderd delen enzo voort. D 6 bijvoorbeeld, toch nog steeds tot de lagere potenties gerekend, is één op een miljoen delen. Voor een hoge po tentie als D 30 komt een mens nullen tej kort. Maar zo werkt het. Hoe sterker de verdunning, hoe krachtiger het middel. Dat komt door het voortdurende schud den tijdens het aanlengen. De toevoer van steeds meer energie, dank zij uitvin der Hahnemann het energetisclrapnnci- pe genoemd. Abacadabra allemaal? Hocus-pocus? Tienduizend Nederlanders blijken er in elk geval hun vertrouwen op gesteld te hebben, want zoveel leden telt het jubel- jarige genootschap. Honderdduizend consulten die de naam van echte homeopathie verdienen, vinden er jaar lijks plaats, schat voorzitter De Boer. Hij heeft tweehonderd erkende homeo pathische artsen op zijn lijst staan. De vijf jaar oude Stichting Homeopathische Opleidingen te Ede is bovendien voor het eerst dit bestand komen uitbreiden met geslaagde eindexamenkandidaten, vierenveertig in getal. Allemaal echte dokters met een gewone artsenopleiding die zich vervolgens in de homeopathie hebben bekwaamd. Gespecialiseerde huisartsen noemt De Boer ze. Voorts vermeldt hij het bestaan van homeopa thische dierenartsen. En er bestaan le- kentherapeuten. Hoeveel? „Oei. Daar zou ik geen gooi naar durven doen. Het jengoed vijfhonderd als dui- hebben we geen lijst Wonde plek Het komt - hier wordt een wonde plek geraakt - doordat de homeopathie geen officiële erk®ning geniet. Het ministerie van welzij n Jfolkseezondheid en cultuur begint de laatste tijd weliswaar ietsje ontvankelijk te worden voor de theo rieën en praktijken van alternatieve ge neeswijzen):- hetgeen ook de homeopa thie ten departemente ingangen op ver- schillendejy niveaus heeft verschaft - maar overhouden doet het nauwelijks. „Zeg maar dat de deur half open staat. Er wordt hier en daar een subsidietjè ge geven, maar echt niet met volle handen. beren we nog steeds een volwaar- ferstoel aan een van onze universi- Wanneer de mensen dus denken: !en officiële erkenning; wat een kan voor kwakzalvers", dan moet ik ze gelijk geven. Het terrein ligt wijd open ^oor kwakzalvers, want iedereen mag zich homeopaat noemen. Een kwalijke zaak. ja. Officiële erkenning staat dan ook hoog op onze verlanglijst. Want als er ergens iets onoirbaars gebeurt, krijgen de goede homeopaten het op hun boter ham. Maar ik moet zeggen: het valt mee. We worden niet bestormd met klachten. Uitwassen houd je altijd. Denk maar aan die kruidendokter Moosdijk. Maar het is geen rotzooitje. Zou het dat zijn, dan zouden we het als argument kunnen gebruiken om op officiële erkenning te hameren. Bij gebrek aan wantoestanden kunnen we dat dus niet". Hoe zou De Boer de homeopathie willen omschrijven? „Oei. Laat ik het zo zeg gen. De homeopathie is een zachte ma nier van genezen die een grote, diepe uitwerking op de mens heeft - die zijn lichaam totaal gezond maakt en zijn geest verlost van kwalijke zaken als fo bieën en wanen. En wanneer de buiten kant is schoongemaakt, gaat de homeo pathische genezer nog een beetje dieper kijken. Het reinigen van de constitutie noemen we dat. Ja hoor, ook bij Hahne mann zat er dit element al in. Hij ont dekte: ik kan nu wel de acute ziekte ge nezen, maar ik blijf stuiten op verschijn selen waar ik niet een twee drie een re-, medie voor weet. Daar heeft hij toen nog eens twintig jaar op gestudeerd. Hij betrok niet alleen de vroegere ziektege schiedenissen van een patient bij dat on derzoek, maar zelfs die van ouders, grootouders en zo mogelijk nog verder. Iedere patiënt was voor hem steeds weer een nieuw geval dat hij moest bestude ren en daarbij bekeek hij niet zozeer de klachten, als wel de gehele mens. Van daag doen homeopathische artsen nog precies hetzelfde. Dit verklaart hun lan ge wachtlijsten, soms tot zes maanden toe. Voor een homeopathische arts is de mens een geheel en niet een soort optel som van een aantal organen. Zijn lei draad bij het kiezen van een geneesmid del is de persoonlijkheid van iedere af zonderlijke patiënt waarbij geestelijke en emotionele uitingen even zwaar tellen als lichamelijke reacties. Nou, in zo'n consult gaat tijd zitten". Het grondbeginsel van de homeopathie laat zich als volgt samenvatten. Een middel dat bij gezonde mensen bepaalde klachten en ziekteverschijnselen veroor zaakt, zal bij zieke mensen met deze klachten als geneesmiddel werken, mits het in uiterst kleine hoeveelheden wordt toegediend. Ingewikkeld? Voor De Boer niet. „U en ik weten dat veel mensen 's avonds geen koffie drinken omdat ze bang zijn niet in slaap te kunnen komen. Dus gebruiken we koffie - in een mi nuscule hoeveelheid en op een speciale homeopathische manier bewerkt - als geneesmiddel tegen slapeloosheid. Of een ander voorbeeld. Wie een grote do sis arsenicum trioxide inneemt, zal een acute vergiftiging krijgen. De sympto men die daarbij optreden, vertonen veel overeenkomst met de symptomen van een lijder aan cholera. Groot verval van krachten, hevige pijnen, waterachtige di arree, een hevige dorst. Dus genezen we cholera door het toedienen van een sterk verdund arsenicumgeneesmiddel. Maar dezelfde symptomen kunnen zich ook voordoen in een ziektetoestand die niets met cholera te maken heeft. Bijgevolg kan hetzelfde geneesmiddel ook daar worden gebruikt. Een bijesteek. Iedereen kent de gevolgen. De huid zwelt op en gaat geweldig jeuken. Daartegen hebben we uit het gif van de bij een homeopa thisch medicijn gemaakt, Apis Mellifica, maar dit middel schrijven we ook voor bij huidaandoeningen die dezelfde ver schijnselen te zien geven als een bije steek, hoewel ze niet door zo'n steek ver oorzaakt zijn". Proeven Wie was Samuel Hahnemann? Hij werd in 1775 geboren als zoon van een porse leinschilder in Meissen en studeerde me dicijnen te Leipzig. In het boek Materia Medica over geneeskrachtige stoffen van de Schotse arts Gullen kwam hij de be wering tegen dat de bast van de kina boom zou helpen tegen malaria. Hij vond deze stelling zo merkwaardig dat hij op-zichzelf proeven ging doen met kinine, zijnde het extract van de kina bast. Wat bleek? Door deze kinineproe- ven kreeg hij verschijnselen die aan ma laria deden denken. Hij kon het weten, want hij had ooit malaria gehad. Geïn spireerd door het resultaat ging hij meer medicijnen of andere stoffen testen op zichzelf, zijn studenten en zijn familiele den. Alle betrokkenen moesten keer op keer uitvoerig verslag doen van alle ver anderingen en symptomen die ze bij zichzelf bespeurden. Op die manier heeft Hahnemann ruim honderd geneesmid delen onderzocht. Het stempelde hem tot een van de eerste experimentele far- macologen uit de medische geschiedenis. Na zijn dood ontstond er met name in Amerika een grote homeopathische be weging. Niet voor niets is er in Washing ton een indrukwekkend monument voor hem opgericht. De Amerikaanse arts Kent zette zijn werk voort en stelde maar liefst zeventigduizend symptomen met hun bijbehorende homeopathische geneesmiddelen te boek. De bijbel van de homeopathie, nog steeds. De Boer spreekt er met heilig ontzag over. Brandijzer Hahnemann, dat mag men wel zeggen, vulde met zijn zachte geneeswijze een gi gantisch gat in de markt. De heelkunde was bij zijn leven een rauw bedrijf waar in schreeuwende slachtoffers, rukkend aan de riemen waarmee ze waren vastge bonden. weinig benijdenswaardige hoofdrollen vertolkten. Bloedverlies? Het brandijzer erop. Doktershulp bete kende vaak ijselijke verminkingen. Pas in 1910, een eeuw nadat Hahnemann met zijn homeopathie was gekomen, ontdekte Paul Ehrlich een veilige stof die de veroorzaker van syfilis kon op sporen en doden in hel levende lichaam. Daarmee werd eindelijk de basis gelegd voor de technisch hoog ontwikkelde me dische wetenschap van vandaag die er naar streeft de zieke tot het uiterste te sparen. Maar tot die tijd was het behel pen en bij het beulswerk van de chirur- gijnen stak de homeopathie van Hahne mann heilzamer dan heilzaam af. Dit verklaart het succes. Het verklaart te vens waarom het succes ging tanen en de homeopathie in het verdomhoekje van de alternatieve geneeswijzen terecht kwam toen Ehrlich eenmaal voor de gro te medische doorbraak had gezorgd. De homeopathie was achterhaald. Maar is opnieuw in opmars. De Boer meent tenminste te weten dat de laatste jaren een verdubbeling te zien hebben gegeven van de omzet in homeopathi sche geneesmiddelen. Een oorzaak zou kunnen zijn dat homeopathische artsen minder doorverwijzen naar specialisten en ziekenhuizen. Dat slaat aan in een tijd waarin de medische macht steeds meer voorwerp is van kritiek. Voorts schijnen er nogal wat patiënten in uit zichtloze situaties door aangetrokken te worden. Van de reguliere geneeskunde hebben ze de boodschap gekregen: „We kunnen verder niets; u zult er mee moeten leren leven". Zo'n definitieve uitspraak zal de homeopathie niet in de mond nemen. De homeopathische arts immers wendt geen middelen aan tegen een ziekte, maar middelen voor heel de zieke mens. Ondertussen blijft de officië le wetenschap met veel ongeloof tegen de homeopathie aankijken. De kracht er van, heet het daar, berust hoofdzakelijk op de grote aandacht die aan subjectieve klachten van de patiënt geschonken wordt. De Boer heeft zijn antwoord pa raat. Een Duits spreekwoord. „Wie ge neest, heeft gelijk. De gewone man zal het worst zijn hoe hij beter wordt. Als hij maar beter wordt". PIET SNOEREN FOTO: CEES VERKERK i r rt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 21