Zeeland stuk veiliger f J Honderd jaar homeopathie Dierendag Reagan tempert optimisme over top ANTIEKBEURS eBBSS1 outerse doet in VN [aanval op Nederland Parlementaire enquête fABP dichterbij s wmnxHum Zaterdag 4 oktober 1986 78e jaargang no. 23621 Uitgave Wpsterpere, behorende tot Sijtholl Pere. Apothekeredijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredaceur IJ. Hallewas. Chel-redacteur Wim Bui]teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68.93. jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0.63 per mm, kleintjes f. 0.44 per mm. In de nacht en ochtend kans op mist, mogelijk vorst aan de grond. Overigens perioden met zon en droog. Middagtem- peratuur omstreeks 16 graden. Wind in hoofdzaak zwak tot matig, kracht 3 of minder. Zon op: 06.46; onder: 18.09. Schev. hoog water: 03.45 en 16.10; laag water: 11.42. Mogelijk J TVisumplicht Vluchtelingen 3 JlILVERSUM Als Ne- lerland in de komende jeriode wordt geconfron- 3TEerd met steeds meer c jsielzoekers, dan zal de -jlederlandse regering I (verwegen een visum plicht in te stellen. Dat -Jeeft de heer Suyver, loofd van de afdeling -Vreemdelingenzaken van ®ret ministerie van justitie randaag gezegd in het a/ARA-radioprogramma r«De stand van zaken". Zo baas, zo hond Sam Knurr en zijn maat Snoopy konden wel janken toen zij in Denver een wedstrijd hadden ge wonnen, waarbij het er om ging welke hond en baas het meeste op elkaar leken. Ik ben helemaal overdonderd, zei Knurr en kuste Snoopy, zijn zes jaar oude Lhasa apso. Knurr en zijn hond (rechts op de foto) kregen de prijs omdat Knurrs lange witte haren en zijn baard bijna onmerkbaar overlo pen in Snoopy's harige vacht. In de finale in New York moeten ze het opnemen tegen zeven andere winnaars uit de andere voorron des. VVD moest vaak nee slikken van CDA DEN HAAG De VVD-fractie heeft tij dens de formatie van het tweede kabinet Lubbers afgelopen zomer nogal wat mate riële wensen op tafel gelegd die bij de coa litiegenoot CDA op keiharde „nee's" stuit ten. Dat blijkt uit de gisteravond geopen baarde wijzigingsvoorstellen die beide fracties indienden op het concept-regeer akkoord. De voorgestelde wijzigingen kwamen tijdens de kabinetsformatie spo radisch naar buiten. De Raad van State besliste echter deze week, verwijzend naar de Wet Openbaarheid van Bestuur, dat het kabinet alle voorstellen tot wijzi ging naar buiten moest brengen. Pagina 9: CDA noch VVD deed voor stel over kleutermaatregel Premier Lubbers mee naar Lausanne AMSTERDAM Premier Lub bers zal over anderhalve week in Lausanne persoonlijk de kandi datuur van Amsterdam voor de Olympische Spelen kracht bijzet ten. De premier zal enkele dagen aanwezig zijn tijdens het congres van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) en zal ook de officiële Amsterdamse presenta tie op 16 oktober meemaken. Van de Nederlandse afvaardiging in Zwitserland zal behalve een groot aantal journalisten ook een delegatie van 35 hoogwaardig heidsbekleders deel uitmaken, onder Van Thijn, Dees, Van der Reijden en Van Agt. NEELTJE JANS Zee land is vanaf vandaag een stuk veiliger. Na de officiële opening door koningin Beatrix van de stormvloedkering in de Oosterschelde is de Noordzee ook op die plaats getemd. De opera tie „Zeeland veilig!" kon vanochtend volgens plan beginnen. De politie had uiteraard re kening gehouden met de komst van zo'n 8000 auto's, waarmee het merendeel van de 25.000 genodigden zich naar het werkeiland Neeltje Jans had begeven. De konin gin en haar hoge gasten arri veerden per helicopters die waren opgestegen van het vliegveld Ypenburg. Na de openingsplechtigheid stond een lunch op het programma in het stadhuis in Veere. Voor het gewone publiek, voornamelijk mensen die aan de bouw van de pijlerdam hebben meegewerkt en hun gezinnen, zijn vandaag elders op het werkeiland feestelijk heden georganiseerd. Prins Andrew (links) en echt genote Sarah Ferguson wer den gisteren op de vliegbasis Valkenburg afgehaald door kroonprins Willem-Alexander. De Britse hertog en hertogin van York zijn vandaag te gast in Zeeland in verband met de opening van de Oosterschel- dedam. De voorzitter van de project- y groep stormvloedkering van rijkswaterstaat, ir. Tj. Visser, heeft op persoonlijke titel de rooms-katholieke parochies in het dekenaat Zeeland en de kerkeraden van de gere formeerde Kerken en de her vormde gemeenten in Zee land opgeroepen, morgen te danken voor het gereedko men van de Oosterschelde- dam. „Nu de bouw met suc ces is bekroond, het milieu is behoed en de veiligheid van de Oosterschelde-oevers menselijkerwijs gesproken gewaarborgd is, past het ons dank te zeggen voor de zegen die op dit werk gerust heeft". Volgens Visser dienen de pa rochies en protestantse ge meenten net zoveel aandacht te besteden aan de herden- king van de slachtoffers van de overstromingsramp in 1953 als aan de zes personen die tijdens de bouw zijn om gekomen. De plannen van de Amster- I damse kunstenaar en cineast i Louis van Gasteren om op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oos terschelde een grote perma nente expositie in te richtin- gen over water, wind, en energie zullen 135 milji gulden gaan kosten. A Gasteren deelde dit gisteren mee. Het centrum zal als het j klaar is volgens Van Gaste ren zo'n 800.000 tot één mil- joen betalende bezoekers per jaar trekken. /SEW YORK De Surinaamse legerleider Desi Bou- liferse heeft in de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties in New York Nederland beschuldigd van >5»nwettige inmenging in Suriname's binnenlandse aan gelegenheden. 'bovendien beschuldigde hij Nederland ervan, niets te doen te ilen groepen die samenzweren om zijn bewind ten val te-bren- nojen. Bouterse, die als „hoofd van de regering" werd aangekon digd. sprak verder de hoop uit, dat de betrekkingen met Neder- vr^nd (en de ontwikkelingshulp) spoedig kunnen worden hervat, —ïebruik makend van zijn recht op antwoord, noemde de Neder landse VN-vertegenwoordiger de „algemene beschuldigingen" 5iie Bouterse aan het adres van Nederland had gericht „volko- hen ongegrond". :,,rag. 9: Militairen verscheuren Suriname P )EN HAAG De antwoor- _Jen die staatssecretaris Brokx iklsteren heeft gegeven op de 3 ragen van de Tweede Kamer ,0!ver de ABP-affaire rond de /oningbouwsubsidies zijn vol- Irekt onbevredigend. Een jarlementaire enquête ligt nu loor de hand. Dit zegt het ka- TTierlid drs. M. Engwirda i. D66). jringwirda is voorzitter van de néaste kamercommissie voor ijksuitgaven. Volgens Eng- ririrda blijkt uit het tien centi- jebeter dikke pak papier duide- kjjk dat Brokx of zijn hoogste ibtenaren, of beiden, in 1983 adden kunnen weten dat er et de subsidies werd gerom- teld. ^et VVD-kamerlid Van Rey onde zich direct na de eerste ublicaties over deze affaire al orstander van het instellen een parlementaire enquê- Het PvdA-kamerlid Hum- Jiel zei gisteravond dat een rlementair onderzoek in elke vorm dan ook noodza- is. Zijn CD A-collega i wijst het instellen van een parlementaire enquête vooralsnog van de hand. Staatssecretaris Brokx heeft, zo zegt hij, een aantal onder zoeken in gang gezet (bij het ABP zelf en op zijn eigen de partement). De ambtelijke leiding van het ministerie van volkshuisves ting heeft ten minste al in 1983 geweten dat de waarschuwing van topambtenaar drs. J. Post over te hoog opgegeven kosten voor premiehuurwoningen be trekking had op het Rotter damse woningbouwproject Heydnahof van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ABP. Dit blijkt uit een brief aan het departement van de directeur van het Overijsselse kantoor van het ministerie, ir. R.N. Hemmes. Staatssecretaris Brokx heeft de Tweede Ka mer een maand geleden ge zegd dat de ambtelijke top van het ministerie voor die tijd niet op de hoogte was van on juiste stichtingskostenbereke ningen van het ABP. Pagina 3: Brokx; veel be wijsmateriaal is vernietigd WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft het voor zichtige optimisme over zijn komende ontmoeting met de Russische leider Gorbatsjov aanzienlijk ge temperd. Reagan ver klaarde gisteren dat hij al tevreden zal zijn, wanneer de ontmoeting op IJsland leidt tot een beter weder zijds begrip. Reagan maakte duidelijk dat hij niet bereid is volgende week een akkoord te sluiten over een verbod op kernproe ven, zoals Moskou wil. Een woordvoerder van het Sovjet- ministerie van buitenlandse zaken, Boris Piadysjev, had eerder verklaard dat de twee leiders tijdens hun ontmoeting het raamwerk voor een over eenkomst over een verbod op kernproeven zouden kunnen schetsen. De VS willen in Reykjavik overigens niet al leen over wapenbeheersing spreken, maar ook over regio nale en bilaterale zaken en over de situatie van de rechten van de mens. Pag. 5: IJsland bereidt zich voor op invasie. (ADVERTENTIES) VANMIDDAG NA 17 00 UUR IS DE NIEUWE WOONINFO UIT 35^ Neem mee uil de woomnlo- boa naast de huizenetaia- ge taj ons kantoor ol bel even S» Van Beukering Makelaardij Zonnebloem Leiden 071-214521 „Geleende" schapen Het waren letterlijk onschuldi ge lammeren, die gistermiddag werden meegevoerd in een de monstratie in het Middenfranse plaatsje Cateauroux. Franse boeren, boos over de naar hun mening te grote import van Nederlands vlees, hadden een vrachtwagen aangehouden en de Hollandse schapen en lam- wist zich kennelijk niet goed meren „geleend" voor hun be- raad temidden van het klein- toging. De agente op deze foto vee. (ADVERTENTIE) "KUNSTMIN", Gouda vrijdag 3 oktobar 19-22 uur, latardag 4 oktober 14-22 u zondag 5 oktobar 11-18 uur 6 t|m 15 oktober De Vereniging Homeopathie Nederland viert haar eeuw feest. Honderd jaar „zachte geneeskunst" maar nog steeds is deze er niet in geslaagd uit de hoek van de alternatieve geneeswijzen te komen en echte erkenning te vinden. Aan ene dokter Hahnemann is de grondlegging van de homeo pathie te danken. En vooral aan zijn ontdekking: schud den, heel veel schudden. Over het waarom daarvan en over de spinnen, de gifslangen, de bijen, de mieren en de Spaanse vliegen een reportage op de voorpagina van Fina- DEZE KRANT VERDER IN FINALE Schilderen met droog bloemen. De verfijnde perfectie van kostuumfiguren. Een interview met kinderboekenschrijfster Joke van Leeuwen. In het kader van de se rie over de Olympische Spelen het woord aan de tegenstanders. Vandaag wordt de pij lerdam in de Ooster schelde in gebruik ge steld. Wat moet er nu gebeuren met al die kennis die is opgedaan? Ties Kruize wil nog één keer schitteren. In Londen. Tij dens het wereldkampioenschap hockey. Johnny Metgod vindt het prima te zijn uitverkozen voor het Nederlands elftal. Maar de voetballer wil wel zeker weten dat het niet voor één keer is, want dan bedankt hij voor de eer. Buys en de zijspanners. Verdwenen zijn ze: de kruideniersperen en lemoenappe- len. Maar daar komt verandering in met de oprichting van een fruitmuseum met echte fruitbomen uit langvervlogen tijden. INKLEUR Overal wordt vandaag extra-aandacht geschonken aan het dier. In de Leidse Courant twee opmerke lijke dierenberichten. Wat te denken van een poli-, tiehond, die er als een haas vandoor gaat als er vervaarlijke figuren moeten worden gearresteerd? Vargo in Gloucester is zo'n hond. Hij is prompt gedegradeerd. Een heel andere hond is Snoopy uit Denver. Die won een prijs, omdat hij zo sprekend op zijn baas leek. Zijn evenbeeld, Sam Knurr kon wel janken: „Ik ben helemaal overdonderd". Mis schien hebt u wel een hond, die altijd trouw de Leidse Courant uit de brievenbus haalt. Daar zijn wij dan een beetje door overdonderd. Hebt u wel een hond, maar nog niet de Leidse Courant dan ligt de zaak nog even anders. De Leidse Courant wil ik best twee weken proheren. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1