„We gaan meedraaien in hoogste regionen" „Het ging de laatste tijd ook wel wat te gemakkelijk" SPELER/COACH JOHN GROEN VAN VERSTERKT LEYTHON: Aantrekkelijk programma motorcross Zevenhoven SPORT CeidóeGommvt ZATERDAG 4 OKTOBER 1986PAGINA17 LEIDEN „We zijn ster ker dan vorig jaar. Mee draaien in de bovenste helft van de tweede divi sie is zeker mogelijk". Bij de start van de volleybal competitie blikt speler- /coach John Groen van Leython optimistisch vooruit over de kansen van de Leiderdorpers, die het hoogst spelende he renteam uit de Leidse re gio vormen. Somberder meningen over de presta ties in de nationale com petitie komen van de da mes van Gemini/Kange- roes (Voorschoten) en de heren van NOVO. Beide teams zagen nogal wat basisspelers vertrekken of stoppen. De spelers op wie men hoopte, kwamen uiteindelijk niet naar Leiderdorp, maar de toe komst ziet er voor Leython gunstig uit. Vorig jaar werd onder leiding van oud-inter national Groen gestart met een ambitieus verjongings plan, waarvan Leython nu de vruchten lijkt te plukken. De selectie is uitgebreid met aanvaller Wim Schouten, „een enorme springer", die met veel pijn en moeite van DAC naar Leython werd ge haald. „Schouten had genoeg van volleybal, maar we heb ben hem weer enthousiast kunnen maken. De hele groep traint trouwens met veel meer plezier dan vorig jaar". Ook Paul-Jacques Verhoeven, geopereerd aan een kniebles sure, kan rekenen op een ba sisplaats. De Leiderdorpers, die zich vorig jaar door het spelen van promotie/degradatiewedstrij den net konden handhaven in de tweede divisie, zullen fu rieus moeten starten. Op de eerste speeldag krijgt Leython het Goudse Radius op bezoek dat zichzelf als titelkandidaat presenteert. Schipperen Ook in de tweede divisie ope reert het eerste damesteam van Gemini/Kangeroes. Omdat het tweede team pro moveerde naar de derde divi sie en de selectie niet groot is, zal coach Casper Brussee moeten schipperen. Gabrielle Gelijns (studie), Hannie Loof en Ineke Havinga (blessures) maken geen deel meer uit van Gemini/Kangeroes 1. Anja van de Meer verruilde de Voorschotense club voor NOVO en Renée van Rongen ging, mede in verband met haar studie psychologie, van Starlift naar Gemini/Kange roes. Met slechts zeven dames wordt begonnen aan de com petitie. Noodgedwongen zoekt Brussee zijn heil in een ander verdedigingssysteem: in ver band met het gebrek aan lengte zal er een 3-2-1 sy steem worden gespeeld. „Dat is wennen, nog niet iedereen begrijpt de taakverschuiving helemaal. Toch doen we ons best iets boven de midden moot te eindigen". Brussee kan nauwelijks put ten uit het tweede dames team, dat gepromoveerd is naar de derde divisie. „Als ik daar de besten uit haal voor het eerste, zullen die dames het nooit redden in de derde divisie". Angenis van der Klooster, ooit tweede-divisies peelster bij Gemini/Kange roes, zal dit seizoen de coa ching van de promovendus op zich nemen. Karei Wattimury verruilde de Voorschotense dames v oor dt heren. Hij zal zich in de belei- ding van de Gemini/Kange- roes-selectie vooral richten op het promotieklasse team. „Je kunt niet alleen maar werken met ervaren spelers. Ik vind het iammer dat er zo weinig hoofdtrainers zijn die zich ook bezighouden met het opleiden van de jeugd". Het eerste, „oude", herenteam, dat uit komt in de derde divisie, lijkt hiermee aan zijn lot overgela ten te worden. Speler Ruud Marchand: „We hebben ge probeerd Leo Boeren, de coach van vorig jaar er weer bij te halen, maar die moest spijtig genoeg zijn werk voor laten gaan. We willen ons handhaven en de motivatie daarvoor is in elk geval aan wezig". Bij de heren van NOVO, die vorig jaar verrasten in de der de divisie, loopt het allemaal nog niet zo lekker. Coach Ro nald van Nierop zag twee rou tiniers, Lieuwe van der Meu- len en spelverdeler Ron Zwetsloot, vertrekken. Desal niettemin hoopt hij op een plek in de middenmoot. „Die ervaren jongens konden de ploeg over een dood punt hel pen. We krijgen Kees Ouwe hand en Frank de Vetten er bij, maar zij hebben bij VCS eerste klasse gespeeld en die overgang is, nu nog, te groot". Ook de dames van NOVO missen dit jaar een brok erva ring. Het team bleek een vruchtbaar team te zijn; An neke Hensen en Tineke Bom gingen met „zwangerschaps verlof". Coach Sjaak de Jong zal het ook moeten stellen De volleyballers van Leython. Rechts (zittend) speler/coach John Groen. Achter hem de nieuwe aanwinst Wim Schouten, die overkwam van DAC. zonder spelverdeelster Anja van de Meer die het bij Gemi ni/Kangeroes hogerop zocht. „In plaats van sterk aanval lend spel, moeten we het dit Jaar, met drie verse krachten, ïebben van inzet en werk lust", weet De Jong aan de vooravond van de competitie. Tjibbo van de Werf zal dit sei zoen de trainingen van de Leython-dames op zich ne men. De secretaris van de Na tionale Sectie Arbitrage van de NeVoBo bezocht in januari enkele wedstrijden van Ley thon en nam daarop in april de trainingen over van Chris Verwoerd. Dat hij het dit sei zoen moet doen zonder twee belangrijke hoofdaanvalsters die naar Riva vertrokken, spijt hem. „Aanvallend zullen we dit jaar niet zo sterk zijn. Verdedigend schieten we minder tekort, maar daar ligt toch tijdens de trainingen de eerste prioriteit. Als de verde diging zwak is, kun je een goeie aanval wel vergeten. Maar de inzet is enorm, dus perspectieven zijn er zeker". De promotieklasse is dit sei- Zoen door samenvoeging van enkele districten verdeeld in een A- en een B-klasse. Zowel de dames als de heren van LUSV debuteren dit seizoen in die promotieklasse. Het he renteam van de Leidse stu denten speelde vorig jaar met succes om een „opvulplaats" die ontstond door de herinde ling. Handhaven is het doel van dit team, dat evenals Leython getraind wordt door John Groen. De dames promoveerden di rect naar de promotieklasse, maar dat betekent volgens coach Timo van Tilburg niet dat het makkelijk wordt. „Er zijn helaas drie meisjes ge stopt. Ik hoop dat we dit jaar als eenheid kunnen gaan spe len, zodat we minder afhan kelijk zijn van individuele kwaliteit. Als dat lukt spelen we ook volgend jaar in de promotieklasse". „Het was de bedoeling dat het tweede team dit jaar een kweekvijver van talent zou worden, van waaruit er meis jes zouden doorstromen naar dames 1. Leython kampt ech ter met een tekort aan promo tieklasse-speelsters en ik vrees dat het tweede team het zwaar zal krijgen", aldus trai ner Tjibbo van de Werf. De dames van Leython wach ten op jeugdspeelsters; bij de heren lijkt die continuïteit vaste vormen aan te nemen. De zeventienjarige Ard Koot „komt eraan' en is zeker een aanwinst. Evenals Waldo Broeksma, die terugkeerde na een uitstapje van een jaar en in die tijd een restaurant be gon. Warmonder Rob van Da len zal dit jaar wegens mari ne-verplichtingen op halve kracht draaien, maar ook hij is volgend jaar kandidaat voor het tweede-divisieteam van de Leiderdorpers. Het tweede 'herenteam van Gemini/Kangeroes is dus de komende tijd het troetelking van trainer-coach Wattimury. „Dit jaar spelen we voor handhaving, maar binnen drie jaar wil ik het team uit de promotieklasse halen. Ik hou niet van korte termijn planning. Er zijn wat oudere, geroutineerde spelers bijgeko men, die de gemiddelde leef tijd van 22 naar 24 jaar heb ben opgeschroefd. Het tweede is altijd een beetje verschop peling geweest, maar nu zijn we opbouwend bezig". Piet van de Brink, Vincent Henskens, Kees van der Meent, Vigo Pedersen, Rob Jansen en Marco Krijger moeten het verlies van vier ervaren krachten goedmaken bij NOVO 2. Men vreest dat het team lichtelijk verzwakt is en rekent op een zwaar iaar. Wout van 't Veer van Donar is hoopvol gestemd. „We moeten zonder al te veel inspanning hoog kunnen ein digen". Adriaan Timmers voegt daar aan toe dat het „dertigers-team" versterkt is met Groninger Oebo Brou wer, „die, wat leeftijd en in stelling betreft, prima inge past zal kunnen worden". Vertrouwd Het klonk wel aardig, zater dag op de Leiderdorpse Bloe- merd. En, op de naam van de ver vanger na, ook aardig ver trouwd. Maar echt kloppen deed-ie toch niet, die mededeling van Teun Rietveld, ook tijdens de streekderby met ARC de spe aker van RCL. „In het elftal van RCL is Sie- to Schalkers vervangen door Martin Krommert".... Vrees Wij van Hutspo(r)t willen de lezer even waarschuwen. Niet voor de dreigende ondergang van het nationale voetbal, duistere collectes ten bate van de Olympische Spelen in Am sterdam of andere zaken waar de ordentelijke burger zich 'verre van houdt. Waar dan wel voor? Welnu, voor de sportuitslagen die maandag in deze krant zullen verschijnen. Wel te verstaan de uitslagen van wedstrijden, waarin spor ters uit Leiden (of zeer directe omgeving) aan hebben deel genomen. Waarom? Omdat er vandaag in en om Leiden „gewooir' wordt gevoetbald, gehandbald en wat dies meer zij. En om dat het gisteren en van daag ook nog een beetje drie oktober was. Nu mag dat bij vele Nederlanders niets losmaken, in Leiden weet men maar al te goed wat er 412 jaar geleden in die plaats loos was en waarom de inwo ners op die datum nog altijd een „feestje" bouwen. Een feestje waarbij haring witte brood en Hutspot sleutelwoor den zijn, maar ook oliebollen, botsauto's en alcoholische dranken hun woordje mee spreken... Vrees (2) Allemaal zaken die niet be vorderlijk zijn voor de condi tie, maar die een echte Leide- naar voor geen goud links laat liggen. Dus ook de Leidse Mis... sportman en -vrouw. En die wordt geacht daags erna „ge woon" even de sportieve plicht te vervullen. Zomaar,- alsof er niets aan de hand is. Nee, dat gaat fout met de Leidse sporters vandaag. En waarschijnlijk morgen ook, want een beetje Leidenaar feest minstens tot zondagoch tend door. En dat is te laat om de onafwendbare nederlaag alsnog een halt toe te roepen. Want dat er weinig „Leidse" overwinningen behaald zul len worden, staat voor ons vast. Gelukkig dat er ook nogal wat wedstrijden tussen Leidse teams onderling wor den gespeeld. In die gevallen is immers sprake van een ge lijke handicap. Maar waar de feestvierders oog in oog staan met uitgesla pen, broodnuchtere tegen- KARIN WESTERBEEK OVER MOEIZAME COMPETITIESTART TOP: SASSENHEIM De start van TOP in de over gangsklasse is moeizamer verlopen dan verwacht werd. De korfbalclub uit Sassenheim begon met drie nederlagen op rij voordat afgelopen zater dag HKC (Ha) werd ver slagen. „Wij hadden er hard voor getraind en ons spel werd ook steeds be ter, dus die eerste over winning kwam niet on verwacht. Het zat er ge woon aan te komen", oor deelt Karin Westerbeek, al enige jaren basisspeel ster van TOP. De zege was extra welkom met het oog op het prestige- duel met streekgenoot Fi des Pacta, dat met twee gelijkspelen evenmin overtuigend aan de veld- competitie begonnen is. Bij het begin van de jaren ze ventig lanceerde TÓP haar roemruchte „vijfjarenplan" om in vijf jaar naar de hoofd klasse door te stoten. Het standaardteam rukte inder daad van de derde klasse op naar de eerste klasse, maar de stop naar het landelijk niveau lief jarenlang op zich wach ten. „Wij zijn eigenlijk te lang in de eerste klasse blijven hangen. Daar speelden we meestal wel bovenin mee, maar in de beslissende fase van de competitie ging het al tijd mis, door faalangst of wat het ook is. Uiteindelijk is het een jaar geleden net gelukt om uit de eerste klasse te ko men en dat is de beslissende zet omhoog geweest", blikt Westerbeek terug op het re cente verleden. Haar eigen in breng in dat seizoen 1984-1985 bleef beperkt tot ondermeer negen minuten in het kampi oensduel tegen De Meervo- gels. „Ik was toen gestopt met topkorfbal, omdat het niet te combineren leek met mijn studie. Al gauw stond ik langs de kant weer te popelen om mee te doen. Toen er enige blessures in het eerste kwa men, heb ik als invalster nog wat wedstrijden meegedaan. Daarna ben ik weer vast in de basis gekomen, al heb ik lang kunnen merken, dat ik er een jaar tussenuit was geweest". Ongeslagen Als debutant in de promotie klasse verraste TOP iedereen door nogmaals kampioen te worden en zelfs ongeslagen te blijven. „Het spel in de eerste klasse is heel anders, veel fy- sieker dan in de promotie klasse. Daar wordt meer tech nisch gekorfbald en TOP heeft het altijd van haar tech niek moeten hebben. Die kwaliteiten kwamen in de promotieklasse gewoon veel meer tot hun recht", ver klaart Westerbeek de opmer kelijke opmars naar de over gangsklasse, de op één na hoogste korfbalafdeling. Momenteel is de kans dat TOP haar aloude ideaal hoofdklasser te worden alsnog verwezenlijkt, groter dan ooit. De bovenste vier van de over gangsklasse promoveren na melijk naar de nieuw te vor men twee hoofdklassen. „Ie dereen om ons heen schat TOP in bij de eerste drie, om dat de prestaties de laatste ja ren zo goed waren. Zelf vind ik, dat een vierde of vyfde plaats haalbaar moet zijn. Dal- to en Blauw Wit zullen wel in de top belanden, maar de ove rige teams ontlopen elkaar niet zoveel". Zij verbindt wel enige voorwaarden aan een derde bevordering op rij. „Wij zullen er hard voor moeten werken en steeds geconcen treerd moeten spelen. Je kon in de eerste klasse en de pro motieklasse nog een bal ver spelen, omdat je altijd wel de kans kreeg dat te herstellen. Maak je in de overgangsklasse een plaatsfout, dan kost je dat al gauw een doelpunt tegen". Gebrek aan concentratie lag volgens haar ook ten grond slag aan de verliespartijen te gen Pams (12-11) en HKV (7- 8). „Wij waren zeker de even knie van die clubs, maar op sommige momenten werd er te gemakkelijk gebald. Bij Pams lieten we op 1-2 zo de kans liggen om verder uit te lopen en tegen HKV gaven we door teveel missers zelfs een 5-1 voorsprong geheel uit handen. De derde nederlaag tegen Dalto (9-7) was gewoon terecht, want dat is een beke ken ploeg als geheel, met veel meer routine en foefjes dan TOP". Ontwend De onverwachte nederlagen hebben een louterende wer king gehad op TOP, dat ver liezen welhaast ontwend was geraakt. „Het is de laatste tijd misschien te gemakkelijk ge gaan. Vroeger was het niet zo erg als iemand fouten maakte, want we wonnen uiteindelijk toch wel. Nu zie je de tekort komingen veel beter, doordat de tegenstander die gelijk af gestraft. Daardoor is er weer zelfkritiek gekomen en beseft iedereen, dat we ons geen in VEEL BEKENDE CROSSERS ONDER DEELNEMERS ZEVENHOVEN De vierde motorcross van Zevenhoven belooft een waar spektakel te wor den. Veel bekende cros sers uit binnen- en bui tenland geven morgen acte de présence op net parcours aan de Sta tionsweg, waar naast de zijspannen ook trikes in actie komen. De organi satie is in handen van de Stichting Motorclub Ze venhoven onder leiding van Jannes Vos. In tegenstelling tot voor gaande jaren zijn er dit maal geen wedstrijden voor de 125 en 250 cc klassen. Daar voor in de plaats rijden de trikes. Streekfavoriet in deze wedstrijd is Wil van der Laan, die vorig jaar nog bij de zijspannen uitkwam. Van der Laan kan bij een. goed resultaat in Zevenho ven het nationaal kampioen schap in de wacht slepen. De zijspannen rijden in Ze venhoven de vijfde en be slissende wedstrijd om de Holland Cup. Ook hier staat de nationale titel op het spel. August Muller, Bennie Jan sen, Rein van Gastel en Ton van Heugten zijn de voor naamste kanshebbers. In dit veld rijden ook buitenlan ders mee, zoals het Duitse koppel Baechtold/Fuss. Ter omlijsting van de cross- wedstrijden heeft de organi satie twee muzikale activi teiten verzorgd. In een tent naast het crossparcours speelt een hoempapa-band, terwijl in een andere tent de jeugd zich kan vermaken met een disco. Voor de jong ste jeugd is een groot spring kussen aanwezig. Mensen die het terrein en het dorp Zevenhoven ook eens vanuit de lucht willen bekijken, kunnen terecht bij een heli copter. Deze vliegt geduren de zes minuten over Zeven-' hoven en omgeving. De kos ten bedragen zestig gulden per vlucht De toegang tot de motorcross bedraagt vijftien gulden. Jeugd tot en met 14 jaar mag voor de halve prijs het ter rein op. Het programma: 11.30-13.00 uur: trainingen; 14.10 - 14.35 uur eerste manche zijspan nen; 14.40 15.00 uur: eerste manche trikes; 15.05 - 15.40 uur: tweede manche zijspan nen; 15.45 - 16.00 uur: pauze; 16.00 - 16.25 uur tweede manche zijspannen; 16.30 - 16.50 uur: tweede manche trikes; 16.55 - 17.30 uur: der de .manche zijspannen. Karin Westerbeek: „TOP is te lang in de eerste klasse blijven hangen". Onder redactie van Gert- Jan Onvlee en Pieter Eve- lein standers vrezen wij toch het ergste... Mis Wat was er zondag nu precies mis met UVS? Trainer Arie Lagendijk hield het erop dat zijn ploeg een half uur lang niet bij de les was geweest. Zich buiten .de omrastering bevindende toeschouwers za gen in DWV gewoon een te sterke ploeg voor de in de hoofdklasse teruggekeerde Leidenaars. Wij van.Hutspo(r)t weten ech ter wel beter. Het kwam allemaal door die Van Seggelen. Theo had z'n dag gewoon niet. Iets wat al voor aanvang van het treffen met de Amsterdammers over tuigend duidelijk werd. We bedoelen maar: als „good- old" Theo tijdens de war- ming-up op deze wijze de grassprieten haalt, kan de vij and zich maar beter direct overgeven. Komt Theo evenwel niet zo ver, dan is het mis met de blauwwitte middenvelder. En doet UVS er beter aan bij voorbaat de witte vlag te hij- sen.„ zinkingen in een wedstrijd meer kunnen veroorloven. Dat viel zaterdag tegen HKC al heel goed te merken, toen de aanval na rust veel tijd no dig had om van 9-5 op 11-5 te komen. Het middenvak en de verdediging bleven nu wel geconcentreerd, zodat HKC geen kans kreeg om verder dan 11-6 te komen. En HKC heeft met twee doelpunten verschil van Fides Pacta ge wonnen, dus met dit resultaat geef je hen ook gelijk een eer ste klap". Met Fides Pacta is de naam genoemd van de tegenstander, die zaterdag in Sassenheim op bezoek komt. Beide twaalftal len kennen elkaar alleen van drie ontmoetingen buiten de reguliere competitie. „Vorig seizoen hebben wij op het veld in een oefenwedstrijd dik van hen gewonnen, maar in de zaal klopten zij ons in de finale van het LKF-toernooi. Verder hebben we in augus tus tegen elkaar gespeeld in de finale van het Fides Pacta- toernooi, waar het 3-3 werd en wij na strafworpen de eer ste prijs wonnen. Dat zegt echter weinig, want beide clubs gingen niet voluit en waren net aal de oefencam pagne begonnen. Fides Pacta is een fysiek sterke ploeg, maar heeft geen echte uit schieters. Ik vind dat ze abso luut niet kunnen verdedigen, met name de heren. Als deze jongens net zo op schot zijn als tegen HKC, hebben we een goede kans om te winnen. Al leen is nog onzeker of Wil van der Bent mee kan doen. want die heeft last van haar knie. Zij speelt altijd heel mo tiverend en kan haar vakge noten erg goed oppeppen, dus het zou jammer zijn als ze aan de kant bleef. Het zal onge twijfeld een spannende wed strijd worden met veel sfeer en veel publiek. In elk geval heeft TÓP nog het voordeel, dat er op vier oktober ge speeld wordt en er in Sassen heim geen drie oktober ge vierd wordt: Laat Fides Pacta vrijdag maar flink aan de boemel gaan!"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17