Trouwen op vrijdag duurder Hazerswoude financieel gezond ftüdócScxwout BEGROTING 1987: Eerste paal Holtlant BEGROTING LEIMUIDEN 1987: „Zuid-Hollandse leeuwen spreken meer aan dan struisvogelpolitiek" Sarcofaag onder dak LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 4 OKTOBER 1986PAGINA 15 HAZERSWOUDE Geen verhoging van de gemeentelijke belastingen. Dat kan de gemeente Ha zerswoude haar burgers voor 1987 aanbieden. „Over het algemeen is de financiële positie van onze gemeente gezond", stelt het college van B en W van Hazerswoude dan ook in de nota van aanbieding die bij de begroting voor 1987 is gevoegd. Plannen voor volgend jaar heeft Hazerswoude genoeg. Vooral aan de wegen in het dorp wordt in 1987 het een en ander verbeterd. Een onder houdsbeurt krijgert in elk ge val het Ambachtsplein, het Pad van Meurs, de Dorps straat, Guido Gezellestraat, Hobbemastraat. P. de Hoogh- straat, Kastanjelaan, R. van Montfoortlaan, Poelzoom, Jan Steenstraat, Vermeerstraat, Gerard Doustraat, Van Ruys- daelstraat, Torengaarde, Zuid- dijk, Zuiddijklaan, Zuidsingel, Sportparklaan en de J. Revi- usstraat. Wanneer de voorbe reidende werkzaamheden af gerond zijn, wordt ook een be gin gemaakt met de aanslui ting van plan Zonneveld op de Rijndijk. Nog besproken moet worden hoe de doorstroming van het openbaar vervoer op de Rijndijk verbeterd kan worden. Ook is het college van plan om de riolering in de Rijndijk in 1987 daadwerkelijk aan te leggen. Positief laat het college zich ook uit over de ontwikkeling van het bedrijfsleven, met name bij de boomkwekerijen die Hazerswoude telt. Hierbij grijpt het college terug op het regionale onderzoek dat on langs is gehouden naar de ont wikkeling van de economie in de oostelijke Rijnstreek. De boomkwekerijsector wordt hierin gezien als een sterke en kansrijke sector, vooral wan neer deze bedrijfstak tot meer samenwerking op het gebied van produkt- en marktontwik keling en onderzoek komt. „Het alsnog realiseren van een promotiecentrum voor de sier teelt zou een belangrijke im puls betekenen", merkt hel college hierover op. Koopkracht Daarentegen zijn er bij B en W wel wat zorgen over de win kelsituatie in Hazerswoude- dorp. Daar is sprake van een sterke afname van de koop kracht. De inwoners gaan vooral naar Hazerswoude- Rijndijk voor hun dagelijkse boodschappen. Op het moment wordt aan de Da Costasingel al gewerkt aan het verhogen van de aantrekkingskracht van de winkelgalerij. Voor bedrijven die willen uit breiden of overlast voor om wonenden veroorzaken moet het mogelijk zijn om te verhui zen naar een andere plaats in de gemeente, zo stelt het colle ge. Het bedrijfsterrein Katpol- der is daarvoor de aangewezen locatie. In 1987 wil het college ook voorbereidingen treffen om een filiaal van de openbare bi bliotheek in Hazerswoude- dorp te vestigen. Een dergelij ke voorziening heeft hoge prioriteit, menen B en W. Het aantal woningen dat Ha zerswoude mag bouwen is „volstrekt onvoldoende", aldus B en W in de aanbiedingsnota Het aantal dat jaarlijks ge bouwd mag worden, is niet ge noeg om aan de behoefte aar woonruimte van de eigen in woners te voldoen. Hierop moet op korte termijn uitge breid ingegaan worden. In Hazerswoude-dorp blijft dorpsvernieuwing de spil waaromheen alles in het dorp zijn beslag zal krijgen. Met name het Ambachtsplein er de verkeerssituatie in de Dorpsstraat staan daarbij cen traal. De verkeersdrukte zal uiteindelijk het karakter var de Dorpsstraat bepalen en deze is met name van belang vooi de toekomstige inrichting er van, alsook voor de plaats var de nieuw te bouwen wonin gen. Een bestemmingsplan moet nog worden vastgesteld. LEIDERDORP Wethouder J. Bezemer zal op 9 oktober de Eerste paal slaan voor 38 geschakelde villa's aan de Persant Snoepweg/Simon Smitweg in Leiderdorp. De wethouder ver richt deze officiële activiteit om 15.30 uur. Het gaat om het zoge naamde Holtland-project van Wilma Vastgoed naast het Elisa beth Ziekenhuis. Het heeft enige tijd geduurd voordat Wilma met een definitief bouwplan kwam. Een eerder plan voor luxe appartementen werd, ook na bijstelling, teruggenomen omdat de woningen niet goed verkoopbaar bleken. De woningen die nu worden gebouwd zijn tamelijk luxueus: ze beschikken onder meer over een woonkamer van 50 vierkante meter, drie slaap kamers, een aparte garderobe-kamer, studiekamer en hobbyka mer. De prijzen liggen tussen de 305.000 gulden en 375.000 gul den. Aan dit soort woningen bestond duidelijk wel behoefte. Alle woningen waren binnen enkele maanden verkocht. Zo komt de villawijk Holt lant er straks uit te zien. Op verzoek van Stolk Politie weert vrouwen Nederlandse chauffeurs BERKEL EN RODENRIJS Vrouwen van Nederlandse chauffeurs die op het buiten land rijden, hebben gistermid dag geen toestemming gekre gen om de stakende Turkse chauffeurs bij het transportbe drijf Stolk Chartering BV in Berkel en Rodenrijs te bezoe ken. Voor het terrein werden ze door de politie tegengehou den. Directeur Leo Stolk had daarom verzocht. Deze week zijn wel talloze chauffeurs uit verschillende delen van hel land bij de Turkse stakers op bezoek geweest. „Uit solidari teit", meent een woordvoerder van de Vervoersbond FNV. die vindt dat de mensen nu pas de ernst van de situatie in zien. De Turken hebben zich inmid dels per telex tot premier Lub bers gewend. Zij willen eer onderhoud met hem, waarbi, ze hem een kist citroenen wil len aanbieden. Hiermee wilier ze aangeven dat zij zich dooi Stolk uitgeperst voelen. LEIMUIDEN Inwoners van Leimuiden die op vrijdag willen trouwen moeten vanaf volgend jaar veel meer betalen. Het tarief voor huwelijks voltrekkingen op vrijdag wordt even hoog als dat voor de zaterdag. Was het oude tarief nog 74,10, vanaf 1 januari kost het 445,80. Dit kondigt het I college van B en W van Leimuiden aan in de aan- I biedingsbrief aan de raad I die bij de begroting voor 1987 is gevoegd. Omdat het gemeentehuis in verband met atv tegenwoordig gesloten is, moeten de ambte naren tijdens een trouwerij overwerken. Dit brengt hoge re kosten met zich mee. Daar bij komt dat het aantal „trouwlustigen" op vrijdag de laatste tijd enorm toegenomen is. Hoewel de financiële positie van Leimuiden in vergelijking met dit jaar ongustig afsteekt, gaan de overige gemeentelijke belastingen en tarieven nog niet omhoog. Pas in 1988 wil het college de precariorechten, de tarieven voor het ophalen van afval en de reinigings rechten laten stijgen. Een en RAADSLID VRAAGT INZAGE STUKKEN DIERENPARK ander is noodzakelijk om „het gemeentelijk huishoudboekje" in evenwicht te houden, zo stelt het college. Konden de ta rieven voor de onroerend goedbelasting in voorgaande jaren nog verlaagd worden, voor 1987 zit dat er niet meer in. De omvang van de bezuini gingen en het feit dat enkele meevallers van vorige jaren' zich niet hebben herhaald, brengen een en ander met zich Fietspad Plannen voor 1987 heeft Lei muiden echter nog genoeg. Al lereerst hoopt het college bin nenkort een groenplan voor de Rietlanden en het Verlaat te presenteren. Prioriteit kent het college toe aan aan de aanleg van een fietspad langs de Drecht vanaf de Molenkade tot de Wester- dijk. Dit pad maakt deel uit van het provinciaal fietspa denplan. De reconstructie van de He renweg in Leimuiden blijft eveneens een punt van aan dacht voor het komende jaar. Het college heeft daar al 1.800.000 gulden voor gereser veerd. De totale kosten zijn ge raamd op 2.106.000 gulden. Daarnaast wil het college bij de provincie pleiten voor de aanleg van een fietspad langs deze weg. Ook de Geerweg moet i.odig van een fietspad worden voor zien. De benodigde grond hier voor is al door de gemeente Leimuiden aangekocht. Het is uiteindelijk de bedoeling dat het pad vanaf conservenfa- briek Uyttewaal tot de Katte- brug komt te lopen. Of het volgend jaar ook daadwerke lijk gerealiseerd kan worden, moet nog afgewacht worden. Verder is het college van plan om op de onlangs gesloten crossbaan aan de Beukenlaan een aantal volkstuinen aan te leggen. Een voetpad achter de Nok- weg en een pad aan de Mui zenstaart tenslotte staan ook nog op het wensenlijstje van Leimuiden. Nu de aanleg van de woonbo- tenhaven in Leimuiden niet doorgaat, wil het college de gelden die daardoor niet aan gewend worden, gebruiken voor het vervangen van de be schoeiing aan het Noordeinde. Deze was indertijd aangelegd voor de tijdelijke aanlegplaat sen aldaar. De rest van de plannen wil het college nog even voor zich uit schuiven. WASSENAAR Het f' raadslid C.L. van Keste- ren uit Katwijk heeft zich naar aanleiding van We relddierendag opnieuw tot Provinciale Staten ge wend om inzage te krijgen in stukken met betrek king tot Dierenpark Was senaar. In de brief die de heer C.L. van Kesteren samen met juridisch advi seur mr. W. van den Berg uit Nootdorp vandaag aan Provinciale Staten heeft gestuurd, zegt hij het pro vinciaal bestuur overigens niets te verwijten. In toe passelijke bewoordingen schrijft hij: „Het wordt naar onze mening tijd om de struisvogelpolitiek in deze zaak te verlaten. Zuid-Hollandse leeuwen spreken in dit verband meer aan...". Het Dierenpark Wassenaar werd gesloten nadat achttien gemeenten het park nog met een fors bedrag ('300.000 gul den) hadden gesteund. Omdat de sluiting toch een feit is ge worden, willen de gemeente raden van de omliggende ge meenten hun geld terug. Raadslid De Kok uit Nootdorp heeft twee weken geleden al beroep aangetekend bij het College van Beroep van de provincie om op deze manier inzage te krijgen in bepaalde stukken. Wat sommige gemeenten vooral dwars zit, is het veto recht dat de heer Louwman heeft gebruikt om te voorko men dat het Van der Valk concern de zaken zou overne men. Dierenpark Wassenaar is vorig jaar op 1 december dicht gegaan. 'AvOUBRUGGE Tijdens de restauratie van de Hervormde kerk in Woubrugge is een op lossing gevonden voor de eeu wenoude sarcofaag, die aan de zuidkant van het gebouw in weer en wind lag. De rood- zandfttenen sarcofaag, die naar deskundigen beweren ruim duizend jaar oud moet zijn, is ongeveer vijftig jaar geleden uit de Woubrugse polders te voorschijn gekomen Over de herkomst valt weinig te ach terhalen. Vanwege het ge wicht van de doodskist kon hij niet toegevoegd worden aan de verzameling historische voorwerpen in het Van He- messen Museum. Er werd ge vreesd, dat de vloer de lood zware stenen kist niet zou kunnen dragen. Sinds jaren ij vert de Historische Vereniging Woubrugge voor een betere plaats voor het voorwerp uit het Woubrugse verleden De nieuwe plaats is nu gevonden aan de noordkant van de kerk, aan de Kerkweg. Een uitbouw met zinken dak moet de ste nen doodskist beschermen te gen regen, sneeuw en andere weersinvloeden. Onder redactie van Ton Pieters. Bij het al weken volledig ont breken van die gedegen vroeg-twintigste eeuwse anec dotes en andere onthutsende mopjes in het „Geïllustreerd Zondagsblad" oktober 1916, ben ik genoodzaakt voor deze rubriek weer mijn toevlucht te nemen tot een moralise rend verhaal. Ditmaal draagt het de titel „Onrechtvaardig goed gedijt niet". Het kan dus weer spannend worden. En het onvermijdelijke clericale aspect wordt ook deze keer niet veronachtzaamd. Men stelle zich voor: de suc cesvolle. best wel vrome, maar wat hebzuchtige archi tect Reinald Welsing. En dan zijn lieve, volgzame gade Agatha, die vaak met een handwerkje aan het venster zit. Zo ook op die middag, toen haar man opgewekt de huiskamer binnentrad, met de mededeling dat hij voor een spotprijs een fabriek met al de daarbij horende landerijen kon kopen. Het was het ter rein van het vroegere klooster Mariaberg. Reinald bleek erg pienter. Een braaf en rechtvaardig man en goed huisvader ook. Hij was eerst een eenvoudig metselaar geweest, maar had zich, na zijn huwelijk met een vermogende burgerdochter, als architect gevestigd. Enige gelukkige ondernemingen met zijn kapitaal hadden hem tot een welgesteld man ge maakt. Echter, eergierigheid en zucht naar steeds grotere rijkdommen dreigden de laat ste tijd zijn levensweg een verkeerde, gevaarlijke rich ting te geven. Hoezo? Wel, Reinald wilde na de aan koop van de voormalige kloosterlijke bezittingen gaan speculeren. Het was grond die heel wat op zou kunnen bren gen, aangezien „onze spoor wegmaatschappij" er een nieuwe lijn wilde aanleggen. Ruime winst behoorde dus tot de mogelijkheden. Ook vrou we Agatha bouwde al snel schitterende luchtkastelen. Totdat er op zekere dag op de deur werd geklopt: „Een eerbiedwaardige geeste lijke trad binnen en stak haar vriendelijk de hand toe. Zijn gelaatstrekken hadden veel overeenkomst met die van de dame, ofschoon die van den priester van meer wilskracht en vastberadenheid getuig den. „Welkom, lieve broeder. Gij blijft toch zeker eenige da gen bij ons?" Nou, één dagje dan maar, want men weet, dat een geestelijke zijn paro chie niet al te lang verlaten kan. Al gauw vertelde Agatha aan haar broeder wat zijn zwager van plan was aan gaande de aankoop van Mari aberg. En ja hoor, de eerbiedwaardi ge geestelijke verbleekte: „Dat moet ik beslist afraden! Zulk een koop kan geen ze gen brengen. Wijl Mariaberg en de daarbij behoorende lan derijen kerk- en kloosterbe zittingen zijn, welke bij het begin van deze eeuw (de 19e, TP.) in de onzalige dagen van de revolutie wederrechtelijk onteigend en verkocht zijn. Rijkdom alleen maakt niet ge lukkig. Onrechtmatig verkre gen goed heeft nog nooit ie mand zegen gebracht, vooral wanneer het eigendommen van kloosters of kerken gold". Ai ai ai. Om een vrij lang verhaal kort te maken: de priester onder hield zijn zwager erover, maar; deze zette toch door en kocht de grond. „Van dien dag af was vreugde en geluk uit de kleine familie verban nen. Welsing begon zijn gods dienstplichten te verzuimen en vertoonde zich bijna niet meer in den familiekring". Maar hij werd een schatrijk man. Totdat „een groote bankonderneming sprong, waardoor hij een belangrijk deel van zijn kapitaal verloor. Het eene verlies volgde op het andere. Welsing had niet naar de waarschuwing van priester Clemens willen luisteren. In het voorjaar verwoestten groote overstroomingen de reeds aangelegde spoorlijn. Deze tegenslag wierp den on- gelukkigen architect op het ziekbed, waarvan hij niet meer opstond. „Die onzalige koop heeft ons in het ongeluk gestort", steende hij meerma- len in slapelooze nachten. Tot erkenning van het gepleegde onrecht gekomen, verzoende hij zich met God". En stierf. Dat kon niet anders. INSPECTIE (boven): „De Duitsche kei zer (X) inspecteert in een stadje nabij de Somme een regiment der troepen van den hertog van Wurtemburg". LUCHTAFWEER (onder): „Van den grooten en met reusachtig succes ge houden „Legerdag" te Rotterdam: het afweergeschut in werking". Er waren alleen geen vliegtuigen in omloop. DAAR IS DE KONING (boven): „Koning George van Engeland bij zijn officieren in Noord-Frankrijk". „How do you feel, gentlemen?" LICHTSPIELHALLE (onder): „Hoe men zich achter het front vermaakt: een rei zend bioscooptheater voor de (Duit sche) soldaten in Noord-Frankrijk".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15