Jas uitzonnebril op en feesten maar Eeidóe(Sou/temt -§• stad omgeving De Leidse Courant is een krant meteen duidelijke visie opdeweield „Doe mij dan maar een broodje paling" „Toekomst bepaald vanuit verleden" t ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 PAGINA 13 re WEINIG VIS BU UITDELING HARING EN WITTEBROOD LEIDEN Een uur wachten op de Aalmarkt en dan in de Waag tot de ontdekking komen dat de haring op is. Dit pijnlijk lot trof ongeveer honderd Leidenaars gisteren bij de traditionele uitreiking van het haring en wittebrood in De Waag. De mees ten vatten de mededeling om een uurtje op de volgende lading haring te wachten lakoniek op: Doe mij maar een broodje pa ling", vroeg één van de laatkomers in de Waag. In sommige ge vallen moest Har Meijer, bestuurslid „haring en wittebrood" van de 3 October-Vereeniging, al zijn takt gebruiken om deze misser van allure goed te praten: „Neemt u een kopje koffie en over een uur krijgt u een dubbele portie".. Het tekort aan haring (brood was er voldoende) kan geen ande re oorzaak hebben dan dat een aantal Leidenaars een keur van trucjes bedacht om extra porties binnen te halen. Het botweg veranderen van de aantallen op de bonnetjes was wel de minst subtiele. Andere gebruikten hun charme of overredingskracht om grotere hoeveelheden haring of brood binnen te halen. „Ik kom hier elk jaar en ik krijg iedere keer een extra portie". Of: „Ik kom helemaal uit Alkmaar, kan ik ook wat brood krijgen". Bepaald origineel was de mevrouw die een extra haring in de wacht sleepte met „m 'n kat is gisteren bevallen, heeft die nou geen visje verdiend?" Geen van de uitdelers deed moeilijk over zulke verzoeken. Wat in De Waag plaats vindt vanaf half acht in de ochtend is immers één grote explosie van goed humeur. Gelachen wordt er om de commissaris haring en wittebrood, die de taptoe-avond nog dui delijk in de benen heeft. „Heb ik alles aan", vraagt hij als ie De Waag binnen stapt. Gelachen wordt er ook om anderen die moeite hebben met het vroege tijdstip van de uitreiking. „Wat is dit erg hè. Maar ja, het hoort er bij". Hr. Ms. Bulgia, een grimmig patrouille-vaartuig van de marine De Enterprise, een met hoge snelheid schuin ronddraaiend rad was één van de „maag-omdraaiende" attrac- it elk jaar in de haven terug te vinden is zag er bij nacht uit als ties van het lunapark, in fraai verlichte kerstboom. LEIDEN „Omdat we geen mensen zijn, die hun eigen toe komst kunnen maken. Omdat we ergens vandaan komen, en er gens naar toe gaan. Omdat onze toekomst vanuit het verleden wordt bepaald en omdat dit alles ten diepste heeft te maken met God, in wie alles is verankerd. Daarom is dat, wat in het verle den gebeurde zo belangrijk. En daarom is het herdenken van Leidens Ontzet in 1574 zinvol". Dit zei ds. R. Steenstra gister morgen tijdens de herdenkingsdienst in de Pieterskerk. De vele mensen die de dienst bijwoonden, beleefden een in drukwekkend begin van de feestdag. Er waren zoveel belang stellenden, dat voor een groot aantal mensen geen stoel beschik baar was. Zij volgden de dienst staande, of vanaf een tafel. Bas-bariton Marco Bakker zong verschillende negro- spirituals. Ook de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van kapitein P.J. Kuypers en het Rijnlands Christelijk Mannenkoor onder leiding van Sander van Marion werkten mee aan de dienst. Joop Brons bespeelde het orgel. Dat vindt Martin Voorn (van de Buitenland redactie) van zijn krant. Samen met zijn collega's verslaat hij al het nieuws dat over onze landsgrenzen ontstaat. Op een manier, de Leidse Courant eigen: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Want de Leidse Courant is een regionale krant die gemaakt wordt vanuit een christelijke levensvisie. En die visie bepaalt ook de manier van de verslaggeving over het buitenland in de krant. Deze menselijke pyramide werd opgezet In het kader van het thema „jaarmarkt" tijdens de op- GeicUe [Opluchting ■tok voor de allerkleinsten was 3 oktober een groot feest. genlijk?' "foirw ui SDEN Vrijdag 3 ok- ber 1986 kan in de an- ilen worden bijgeschre- n als een zonovergoten ig. De Leidenaars, die steren het feit herdach- i- dat -412 jaar geleden geuzen de stad bevrijd- n van de Spaanse on- pkdrukking, Honden hun traplu's thuislaten en 2tn zonnebrillen opzet- Tussen de mensen massa's bereikte de tem- jratuur zelfs tropische aarden. „Wat doe ik hier riep een me- iw uit, toen ze be kte dat ze tussen de ijke kramen en men- niet meer voor- en ïhteruit kon. Ze deed, at ongeveer 200.000 an- ïre mensen ook deden: i zette haar ene voet iör de andere en kwam rigzaam maar zeker foruit. Ze had, net als al ie andere mensen, trek een hamburger, een roodje haring, een ba- »an met slagroom, een iikerspin, een oliebol, in Limburgse vlaai. Ze erde feest, en dat deed 1 niet in d'r eentje. ff fföens Ontzet. Het was er al- jnaal weer: De warenmarkt, I kermis, de hutspot, de ha- pg en het wittebrood. Wie ieft het niet gehoord: De ko- almuziek in het Van der jerfpark, de carillonbespeling i de stadhuistoren, het con- ft van muziekvereniging De ircht op het Waaghoofd. Wie as er niet: Bij het touwtrek- in in de Doezastraat, de pop- inkastvoorstelling in het Van jr Werf park, bij het vuur- erk op het Schuttersveld. fmmige mensen stonden al |n uur te dringen voor de Toneelgroep Imperium beeldde tijdens de optocht het dappere verzet van burge meester Van der Werf en de zijnen tegen de Spaanse belegeraars in 1574 uit. Het Leidse muziekkorps K en G leverde een muzikale prestatie van formaat gedu rende de optocht. hekken. In afwachting van de het ook anders, met een 3 Oc tober Vereeniging die honderd jaar bestaat. „Briljant, „Klas se", en „Wat een grote ver scheidenheid, hè?", waren eni ge kreten die het publiek al applaudiserend uitriep. Tien groepen waren er, en vele hoogtepunten. Herman Bosch (eigenaar van Nieuw Minerva) liep voorop, in een honderd jaar oud politiepak. Hij was leuk, net als het confettikanon, waarvan de kleurige lading regelmatig dóór de vele open ramen langs de route werd ge schoten. De hongerige Leide naars in groep twee waren prachtig uitgedost. De hofhou ding van burggraaf Philips van Wassenaar was mooi. Be wondering was er voor de Bel gische steltenlopers in groep vier („De Jaarmarkt"). De schapen, die met hun herder meeliepen waren lief. Het Ra- telkorps van de Amsterdamse Reinigingsdienst was grappig. De levende bloemen werden knap uitgebeeld door leerlin gen van De Noorderwiek. Vertederend waren de meisjes van de Pacellischool, gekleed in rood, wit, blauw en oranje Een carnavaleske sfeer ook op andere woorden: „I can see het Stadhuisplein. Lee Towers, de grote attractie, stond drie kwartier in de file vanwege de optocht. Dat betékende dat de herinnering aan de veijaar- Torpedo Show Band het pu- dag van koningin Wilhelmina. bliek iets langer moest verma- Extra hard werd geklapt voor ken dan de bedoeling was. De band had er geen enkele moei te mee en bracht echte „kra kers" ten gehore. Het publiek („Feest in Leiden") swingde de galmde mee en deed de polo- Willem de Derde vervoerde. De staart van de optocht pan uit. Danseressen liepen door de stad alsof het hartje zomer was: In bikini. naise. Totdat Lee Towers het podium betrad. Hij zong wat de Leidenaars in 1574 ook zon gen, ook al was. het dan met clearly now, the rain gone". De zanger hield de Lei denaars een half uur bezig, en verliet toen het podium. De stad feestte nog even door. Het thema was dit jaar immers „Leiden: een eeuwig feest". En ook al duurde „eeuwig" maar een dag, het was voor velen voldoende om weer een jaar op te kunnen teren. (FOTO'S DOOR WIM VAN NOORT EN THEO RIN GERS) I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13