Minder hart infarcten door matig drinken Htr Deetman verbaasd over paniek bij studenten Vrijwilligers willen van negatief beeld af uit de weekbladen d(0ENE Burgemeesters dringen aan op invoering van nieuwe lintjes Ontsnapte gevangene aangehouden Zelfdoding bij soldaten sterk toegenomen DE TIJD MiM 1M hlNl^/il\ilJ/.DUiil-U^L,-ruvib> MüUlóe COUACWM. DONDERDAG 2 OKTOBER 986 PAGINA 7 PASPOORT KAN VEEL GOEDKOPER EN SNELLER DEN HAAG Het nieuwe paspoort kan volgens de Staatsdruk kerij ruim twee tientjes goedkoper dan de kostprijs waarvoor het ministerie van buitenlandse zaken een contract gesloten heeft met Kodak, Elba en Philips. De drie bedrijven hebben spe ciaal voor de fabricage van de paspoorten een gelegenheids-con sortium gevormd. Bovendien kan het nieuwe paspoort veel snel ler ingevoerd worden, zo heeft de Staatsdrukkerij gisteren be kend gemaakt. In totaal zou de lagere prijs van de Staatsdrukkerij de schatkist over 15 jaar een voordeel van circa 600 miljoen gulden opleve ren. De Staatsdrukkerij mag echter niet meer meedingen naar de order voor de fabricage van de paspoorten, aangezien de con tracten met het consortium al getekend .zijn. Overigens is een meerderheid van de Tweede Kamer destijds akkoord gegaan met het contract, onder voorwaarde dat de invoeringsdatum 1 januari '88 blijft. Volgens een zegsman van de Staatsuitgeverij kan het consortium onmogelijk aan die eis voldoen. Detailhandel wil registratiesysteem winkeldieven DEN HAAG De overheid moet een landelijk registratie systeem voor winkeldieven opzetten. Met het systeem moet met name de vervolging van degenen die zich herhaal delijk aan dit vergrijp schuldig maken, verbeterd worden. Bo vendien zou het bestaan van het systeem potentiële winkel dieven kunnen afschrikken. Drs. R. Vader, voorzitter van de commissie Winkeldiefstal van het Hoofdbedrijfschap de tailhandel, onthulde dit plan gisteren in Den Haag. Volgens Vader vinden er per jaar onge veer tien miljoen winkeldief stallen plaats, 65 per minuut. Van dat aantal worden 250.000 diefstallen feitelijk geconsta teerd. De voorzitter van de commis sie Winkeldiefstal zei dat de winkelier zelf verantwoorde lijk is voor het nemen van maatregelen die winkeldiefstal tegengaan. De overheid moet echter een effectief vervol gingsbeleid voor haar reke ning nemen. In de plannen van het bedrijfschap zou het registratiesysteem de privacy van winkeldieven moeten be schermen. Uit het systeem zouden geen gegevens opge vraagd moeten kunnen wor den. Pas als op een naam een bepaald aantal winkeldiefstal len zijn geregistreerd zou het systeem zelf in actie moeten komen. Staatssecretaris Evenhuis (Economische Zaken) wil nog niet direct op de plannen rea geren alhoewel ook hij onder kent dat een goed vervolgings beleid het sluitstuk moet vor men bij de aanpak van win keldiefstal. Zijn ministerie zal jaarlijks een miljoen gulden gaan besteden aan voorlich ting over maatregelen tegen winkeldiefstal. VOLKSWIJSHEID WETENSCHAPPELIJK BEWEZEN: SCHIEDAM Het is ja renlang min of meer als een onzinnig bakerpraatje beschouwd, maar nu is het eindelijk wetenschap pelijk komen vast te staan: het drinken van gemid deld twee glazen bier per dag kan de kans op een hartinfarct aanzienlijk verlagen. Dat is volgens prof. dr. ir. R. Hermus van het voedingsonder zoekcentrum CIVO/TNO in Zeist de uitkomst van onderzoeken die op dat instituut zijn verricht. Hermus sprak gisteren in de „Gedistilleerdensocië- teit" in jeneverstad Schie- Gouden Kraai voor Steen wi jk RËNKUM De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft besloten de Gouden Kraai toe te kennen aan de gemeente Steenwijk. Deze gemeente heeft zoals bekend als eerste besloten de jacht op in het wild levende dieren op ge meentegronden te verbieden. Eerder ontvingen Natuurmo numenten, Greenpeace en de Vlaamse minister M. Galle deze prijs voor hun inzet voor een beter natuurbeleid. De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging noemt het besluit van het college van burgemeester en wethouders van Steenwijk de jacht op zijn gemeentegronden voortaan te verbieden „een goedkope pu bliciteitsstunt". Adjunct-direc teur J.C. van Hasselt van de KNJV vindt het gemeentebe- sluit „sterk emotioneel" en „weinig doordacht". dam voor een gezelschap van al dan niet ambachte lijke fabrikanten van al coholica. Prof. Hermus schaarde zich in grote lijnen achter de actie van de overheid om drankmis bruik tegen te gaan. Verder maakte hij duidelijk dat wie méér alcohol drinkt dan die twee glazen bier juist weer ex tra kans heeft op het krijgen van een hartinfarct. De fabri kanten van alcoholica zien de miljoenenactie tegen het mis bruik van alcohol met ge mengde gevoelens aan. Alco holisme is iets wat ook de dis tilleerders liever niet zien, maar een gezellig borreltje kan volgens hen geen kwaad. Som mige optimistische delen van de inleiding van prof. Hermus gingen er bij het nette gezel schap van distilleerders in als koek: „Bij matig alcoholge bruik, ook voor langere perio den, zal er minder snel een bloedstolsel ontstaan, waar door het aannemelijk is dat de kransslagader minder snel dichtslibt. Vermoedens in die richting zijn onlangs weten schappelijk onderbouwd". Literatuur Hermus sprak over de onder zoeksresultaten van CIVO/T NO in het kader van de inge bruikstelling van het Alcohol Documentatie Centrum in Zeist. Daar wordt vanaf deze week de belangrijkste litera tuur bewaard die de laatste ja ren over alcohol is versche nen. Het centrum is een initia tief van het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwpro- dukten, het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken en CIVO/TNO. Beleidsmede werkers van de overheid, wer kers in de medische en para medische sectoren, onderzoe kers en verder iedereen die interesse heeft, kan van het centrum gebruik maken (tel. 03404 52244). In het cen trum zijn ook recente onder zoeksrapporten van CIVO/T NO te vinden waaruit onder meer is gebleken dat het nutti gen van een eiwitrijke maal tijd de opname van alcohol in het bloed vertraagt. Ook is ge bleken dat de afbraak van het alcohol in het bloed door geen enkel middel is te versnellen. De volkswijsheid dat mannen meestal minder last hebben van alcohol dan vrouwen heeft meer waarheid in zich dan sommigen tot dusver wil den geloven. Dat komt onder meer doordat de man gemid deld een groter lichaamsge wicht heeft en bovendien min der vet en meer water in z'n lijf heeft. „Maar in het alge meen is het effèct van alcohol toch voor een groot deel af hankelijk van de manier waaróp iemand drinkt", aldus prof. Hermus. Hij plaatste nog enige kritische kanttekeningen bij de mati gingsactie van de overheid. Het alcoholgebruik mag dan volgens staatssecretaris Dees van Volksgezondheid sinds 1960 is verdrievoudigd, vol gens Hermus is die toename de laatste jaren wat afgevlakt. „Ondank de toenemende re clame voor drank is er sprake van een zekere gewenning. De grote groei is eruit. Er zijn groepen in de samenleving die wel extra aandacht nodig heb ben, zoals de jonge weggebrui kers en de mensen die de ge woonte hebben om medicijnen en alcohol met elkaar te com bineren. Als de overheid een doeltreffend en effectief alco- holbeleid wil voeren, doet men er goed aan om zich wat speci fieker op deze groepen te rich ten", aldus prof. Hermus. Cliënt wil geld terug Moszkowicz jr. ROERMOND Acupunctu rist Goedegebuur uit het Limburgse Reuver wil via een kort geding de Roer- mondse advocaat m'r. Baruch Moszkowicz dwingen tot te rugbetaling van een bedrag van ruim 6500 gulden voor te veel betaald honorarium. Het geding diende gisteren in Roermond. Wegens te hoge declaraties is mr. Baruch Moszkowicz al twee keer eer der door de Raad van Toe zicht op de Orde van Advo caten in het arrondissement Roermond voor in totaal twaalf dagen geschorst. Deltazege! premiers na 1953 die gisteren ster van deze zegel, die door op het Catshuis een exemplaar Nicole Schouwenburg speciaal in ontvangst mochten nemen is ontworpen ter gelegenheid van de nieuwe Deltazegel. Mi- van de opening aanstaande za- De Jong, Den Uyl, Biesheuvel nister Smit-Kroes van verkeer terdag van de stormvloedke- en Van Agt behoorden tot de en waterstaat was de uitdeel- ring in de Oosterschelde. BIJNA 800 MILJOEN AAN VOORSCHOTTEN UITGEKEERD DEN HAAG Het nieuwe stelsel van studiefinanciering, dat op 1 oktober van kracht is geworden, loopt volgens on derwijsminister Deetman als een trein. „Vandaag hebben 425.000 studenten en leerlin gen 783 miljoen gulden aan voorschotten gekregen op de studiefinanciering" zo ver klaarde Deetman gisteren tij dens de presentatie van een computer- demonstratieprogramma ten behoeve van schooldekanen en voorlichters en bibliothe ken. Deetman liet voorts we ten dat degenen die niet voor 1 september een aanvraag heb ben ingediend, nog tot 1 janua ri de tijd hebben om dat alsnog te doen. Deetman was dan ook ver baasd over de paniek die on der duizenden studenten is uitgebroken omdat ze nog niet weten hoe hoog hun studie beurs voor het komend jaar zou worden. „Ongeveer 200.000 studenten zullen op a april horen dat ze een te hoge beurs hebben ontvangen", zei Rob Koenen van het studen tendecanaat in Delft gisteren. De studenten krijgen deze maand een voorschot voor drie maanden en in januari nog eens eenzelfde bedrag. Pas op 1 april worden de beurzen na gerekend. Voor studenten die nu boven hun basisbeurs een zogeheten „aanvullende financiering" hebben aangevraagd, kan dat een grote strop betekenen. De overheid heeft voor het gemak alle 300.009 aanvragers van een aanvullende financiering tweederde van het maximum toegekend. Volgens Rob Koe nen hebben 2Ö0.000 aanvra gers daar geen recht op. Zij krijgen dus te veel op hun giro gestort, terwijl de andere 100.000 te weinig krijgen. Het computerprogramma dat Deetman gisteren presenteer de kan aan dit soort vervelen de situaties in de toekomst wellicht een einde maken. Daarmee is eenvoudig en razendsnel te berekenen op welk bedrag men per maand recht zal hebben, hoe hoog de ouderlijke bijdrage zal zijn en welk deel van de beurs in een rentedragende lening wordt uitgekeerd. Het gaat hierbij om een een floppy-disk, die gratis wordt toegezonden aan de schoolde kanen en voorlichters. In to taal zijn 1200 floppy's het land in gezonden, die bovendien vrijelijk kunnen worden geco- pieerd. Kosten: één ton. Met behulp van dit programma kunnen dekanen voor elke leerling/student afzonderlijk snel een berekening maken van de „beurs" waarover deze het komende studiejaar zal kunnen beschikken. Daarbij moet wel worden aangetekend dat dit de situatie betreft na 1 april, als de kwestie van de voorschotten (als gevolg van de overgang van het oude naar het nieuwe stelsel) in zijn ge heel zal zijn weggewerkt. Het Tweede-Kamerlid Louise Groenman (D66) kreeg giste ren alle eer toebedeeld: zij was het die tijdens de debatten over het nieuwe wettelijke stelsel van studiefinanciering bleef hameren op het ontwik kelen van een computerpro gramma, waarmee door eenie der snel kon worden berekend welk bedrag een individuele student zou krijgen. Volgens minister Deetman zal de SF- floppy in de toekomst nog ver der worden geperfectoneerd, waardoor alle individuele situ aties nog exacter berekend kunnen worden. UTRECHT Nederland telt ongeveer vier miljoen vrijwilligers. Als zij alle maal het bijltje erbij neer gooiden, zouden niet al leen buurthuizen, bejaar denhuizen en jongeren centra vrijwel stil komen te liggen, maar zouden ook natuurgebieden ver dwijnen en evenementen als de Elfstedentocht en de Olympische Spelen niet meer kunnen worden georganiseerd. Volgens de Landelijke Vereni ging van Vrijwilligerscentrales (LVV) en het Landelijk Steun punt Vrijwilligerswerk (LSW) bestaan er echter nog heel wat verkeerde ideeën over vrijwil ligerswerk. Mensen denken dan vaak uitsluitend aan het traditionele werk in de verzor gende sfeer, óf ze menen dat vrijwilligerswerk louter wordt gedaan door werklozen die daarmee betaalde arbeids plaatsen overbodig maken. Bovendien bestaat de indruk dat vrijwilligers in allerlei sec toren bezuinigingen mogelijk maken (de overheid propa geert met een beroep op vrij willigers ;,de zorgzame samen leving"), terwijl vrijwilligers volgens LVV en LSW net zo hard de dupe zijn van die be zuinigingen. Zij zijn namelijk afhankelijk van faciliteiten in bij voorbeeld de gezondheids zorg en het sociaal-cultureel werk en van begeleiding en ondersteuning door krachten. Onder het motto „Vrijwilli gerswerk doe je nooit voor niks" houden de twee organi saties daarom deze maand een campagne waarin ze er de aandacht op vestigen dat vrij willigerswerk niet alleen maar wordt gedaan door ouderen, vrouwen of werklozen. Er zijn ook veel verschillende motie ven waarom mensen er voor kiezen: ze beleven er plezier aan, kunnen er ervaring mee opdoen of zien er mogelijkhe den om zich te ontplooien. Op alle stations zijn affiches opgehangen en er worden over het hele land folders ver spreid. Deze week is de eerste editie van een tweemaande lijkse muurkrant (bestemd voor buurthuizen, arbeidsbu reaus, wachtkamers) versche nen, er is een boekje met voor beelden en foto's van dertig soorten vrijwilligerswerk en op 23 oktober opent minister Brinkman (WVC) in Amers foort een landelijke vrijwilli ge rsbeurs. Omdat de bezuinigingen op het welzijnswerk waarschijn lijk een toeneming van de vrij willige hulpverlening tot ge volg zullen hebben gaat een instituut in Delft onderzoeken wat de gebruikers en met name de ouderen daar zelf van vinden. Het gaat er daar bij om wat de ouderen van vrijwilligers en betaalde krachten verwachten, of ze vinden dat door het inzetten van vrijwilligers het recht op een goede verzorging 'wordt aangetast en of ze zich afhan kelijker gaan voelen of juist niet. SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER njirnn meimun Jnm. vim en nnom- ion tonnens 3enon Tomnn oe mm (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weeso. (Van onze parlementaire redactie) HENGELO Het Nederlands Genootschap van Burgemeesters vindt dat minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) haast moet maken met de invoering van het nieuwe decoratiestelsel. De Eindhovense burgemeester Borrie, voorzitter van het genoot schap, vroeg zich vanmorgen tijdens de ledenvergadering in Hengelo af waarom het nieuwe lintjessysteem zo lang op zich laat wachten. Twee jaar geleden adviseerde een commissie onder leiding van het voormalige VVD-Kamerlid Portheine het kabinet om de eremedailles, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, af te schaffen. Daarvoor in de plaats zou een nieuwe ridderorde moe ten worden ingesteld: de Juliana-orde. Het eerste kabinet-Lub- bers verwierp dit plan. Besloten werd de drie eremedailles (in goud, zilver en brons) te vervangen door het „lidmaatschap van de orde van Oranje-Nassau", belichaamd in één nieuw te ont werpen lintje. Volgens burgemeester Borrie dreigt deze nieuwe regeling nu op nieuw in een bureaula te geraken. „Vele burgemeesters die had den gedacht dat voor 1987 de nieuwe regeling zou gelden, ble ken een illusie rijker", aldus Borrie. EINDHOVEN De Eindho vense politie heeft een 21-jari- ge man aangehouden die eind augustus was ontsnapt uit ge vangenis de Schutterswei in Alkmaar. De verdachte staat bekend als uiterst gevaarlijk. Bij een eerdere aanhouding bleek hij een machinepistool bij zich te hebben. Art Pro HENSBERGEN „Virtuoze komedie" (De Volkskrant) „Genot voor de toeschouwer" (NRC) Theater Aan de Haven do. 2 t/m za. 4 oktober om 20.30 uur. Reserveren van 13.00-18.00 uur bij Het Gebeuren 070-543202 In De Tijd aandacht voor de erbarmelijke huisvesting van dienstplichtige militai ren. Raymond Zaal van de Algemene Vereniging Ne derlandse Militairen: „Ik denk dat het leger binnen kort de rekening krijgt ge presenteerd. Er raken steeds meer kadermensen over spannen en de geestelijke nood 'onder dienstplichtig militairen is zo hoog, dat ik aanwijzingen heb dat onder hen het aantal zelfdodings- gevallen de afgelopen twee jaar sterk is gestegen". Voorts een gesprek met ac teur Eddy Brugman die de hoofdrol speelt in het toneel stuk „De nieuwe dood" van Jos Brink, dat gaat over aids. „Sommigen beschuldigen ons ervan ons brood te ver dienen met de ellende van anderen, maar dat is bij dra ma altijd. Drama toont de el lende en houdt die voor als spiegel aan het publiek. Als dat niet meer kan, moet het toneel ophouden". Elders een artikel over adoptie en het falen van de hulpverle ning. „Ons kind is niet inte ressant. Aan suïcidale kinde ren valt voor de hulpverle ning geen eer te behalen. Die gaan toch de criminali teit in". De rest van het blad is gevuld met een special over Vlaanderen. M\(.\/IM Elsevier praat met defensie minister Van Eekelen. „Ik heb de indruk dat hoge offi cieren hier niet eens zozeer weggaan om financiële rede nen, maar dat allerlei admi nistratieve beuzelarijen af breuk doen aan de arbeids vreugde. Daar komt verbe tering in". Met erevoorzitter Jaap van Praag van Ajax wordt gepraat over voetbal vandalisme. „Ze zijn toch bekend bij de overheid? Als het aan mij zou liggen, gin gen ze een werkkamp in. Ik gunde ze geen druppel bier, maar alleen water en brood, en ik liet ze van zonsopgang tot zonsondergang hun fas- cistuïde aanleg eruit zweten, zodat ze weer gelouterd naar huis konden". Het blad blikt vooruit op het komende te levisieseizoen. „De tijden van nieuwe initiatieven lij ken allang achter de rug. Bekende, succesvolle ideeën keren schaamteloos in een andere vorm bij een andere omroep terug". Een ander artikel signaleert dat jonge ren weer meer beginnen te roken. „Het is gevaarlijk en wordt door overheidsoptre den een semi-illegale ge woonte. Dat versterkt de symboolwaarde van de siga ret, juist voor jongeren. Zo produceren overheid en anti-rooklobby, en niet de industrie, de meest effectie ve, op jongeren gerichte re clame". In de Haagse Post aandacht voor de politieke vluchtelin gen uit het Hongarije van 1956. Voormalig opstandelin genleider De Kunery: „Ik vind het volkomen ontac tisch van koningin Beatrix om in de maand van de der tigjarige herdenking van de opstand in Hongarije, daar op bezoek te gaan". Elders zegt adjunct-directeur Paul Kalma van het wetenschap pelijk bureau van de PvdA: „Ik denk dat we de waslijst van ons programma maar eens tot een tiende moeten terugbrengen. Het is onzin om te zeggen dat het kabi netsbeleid van A tot Z fron taal bestreden moet wor den". Het omslagartikel gaat over cabaretier Freek de Jonge. „Ais straat-theater was die actie voor Mexico uniek. Al die mensen in de provincie die zich uitsloven; burgemeesters die over hun schouder kijken of de foto grafen wel dicht genoeg bij staan. Dat roep je niet door Mexico op, dat roep je op door een bekende Nederlan der te zijn. Het was toch ego tripperij". In een ander ver haal de vraag of psychothe rapie vervangen kan wor den door een simpele pil. Psychiater prof. Van den Hoofdakker: „Een middeltje tegen iets specifieks zoals een fobie hoef je niet te verwachten. De psycho-far- maca die we nu kennen, werken veel globaler. Ze grijpen niet heel gericht in op een specifieke angst. Wel kun je er iets mee doen op het terrein van de neurose". Toon Hermans. „Er wordt vanuit een militaire hoek nogal eens neergekeken op het lachen, gieren, brullen. Dijenkletsers zijn ordinair. Maar ik denk dat het dat juist is. Er is toch niets mooi er dan iemand die zich te barsten lacht?" PvdA-secre- taris Wim van Velzen zegt in een interview: „De PvdA zal zonder te schreeuwen en zonder te krijten tegen dit kabinet oppositie voeren. We zullen niet alleen zeg gen: het deugt niet. Maar het mag er niet toe leiden dat onze beginselen worden ver loochend. Ik word erg mies van mensen die doen alsof de PvdA in de malaise zit". Met directeur Van Spronsen van Nationale Nederlanden Vastgoed wordt gepraat over het bezoedelde blazoen van de institutionele beleggers. „Ik betwijfel of de overheid in staat is een kritische ana lyse te maken over de tot standkoming van bouwprij zen. Ik denk dat zoiets on mogelijk is. Als het rijk wenst door te dringen in de aannemerswereld, dan wens ik het ministerie veel suc ces". Voorts een gesprek met technisch-directeur Hans Kraay van PSV over de twijfels aangaande zijn func tioneren. „Wat mijn stadion vrees betreft, daar wil ik heel eerlijk in zijn. Daar wil ik geen geheim van maken. Ik kan niet zeggen dat het voor mij een plezier is om wedstrijden bij te wonen". In de boekenbijlage valt te lezen wat de leukste kinder boeken zijn. De Groene Amsterdammer kijkt kritisch aan tegen de komende wetgeving, die het mogelijk moet maken fascis tische partijen te verbieden. „Zal de bepaling ooit tegen racistische partijen worden gebruikt? Daartoe zou door officieren van justitie bezwa rend materiaal moeten wor den verzameld, en er zouden veroordelingen van racisti sche voorlieden moeten vol gen. Maar het Nederlandse vervolgingsbeleid is op dit punt niet alert". Met Den Uyl wordt gesproken over de toekomst van de sociaal democratie. „Als het gaat om puur eigénbelang, als er b.v. belastingmaatregelen in het centrum van de belangstel ling staan, dan krijgt de PvdA het altijd moeilijk. Maar als we erin slagen vraagstukken van brede strekking, zoals milieu, kernenergie, tot het hart van de discussie te maken, dan verbeteren de kansen". Aandacht ook voor het nieu we stelsel van studiefinan ciering. Rob Koenen van de Studentenvakbeweging: „Het tweede-kansonderwijs is de nek omgedraaid, kin deren uit de lagere inko mensgroepen zullen zich meer dan vroeger bedenken of ze aan een studie zullen beginnen, en kinderen met weigerachtige ouders kun nen het helemaal wel verge- Vrij Nederland heeft een vraaggesprek met cabaretier Hervormd Nederland praat met de Leidse hoogleraar theologie prof. F. van Gen nep. „Wie niet meer in God gelooft, denkt vroeg of laat dat hij zelf, of zijn eigen stand, of zijn eigen klasse, of zijn eigen ras, er alleen is op aarde. Dan gaat deze wereld onherroepelijk in vuur en as ten onder. Dus vind ik het ongelooflijk verstandig om te geloven". Elders aandacht voor hetwonderlijke net werk van het Oud Strijders Legioen. „De intolerantie die deze organisatie uit draagt, sluit aan bij frustra ties wat betreft de criminali teit en oorlogsdreiging, voor oordelen ten aanzien van et nische groepen en angsten voor alles wat vreemd is. Ze worden bevestigd en uitge buit". Ook een gesprek met de feministe Thea Rienks- ma, die het vormingscen trum Kerk en Wereld gaat verlaten. „Ik weet dat ik op een gegeven moment terug kom in de christelijke tradi tie, waarin ik heel kritisch wil blijven staan. Want we zijn nog nergens". De stu dent Luuk Heijlman vertelt waarom hij een hervormd jongeren-synodeberaad wil. „Op landelijk niveau wordt nu gesproken over het jaar 2025 als fusiejaar van gere formeerden en hervormden, en die datum schuift nog steeds op. In 2025 ben ik 60 jaar. Mag ik dan alsjeblieft nu inspraak hebben over hoe mijn kerk er dan uit ziet?" PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7