SDI blijft struikelblok voor echte toenadering Moorden Rijswijk waren werk commando Bouterse Zuid-Afrika stopt doorvoer graan VS Wantoestanden in Italiaanse kazernes 7 BUITENLAND VOORZICHTIG OPTIMISME OVER INTERIM-TOP Onzekerheid over beperking aantal kernkopppen in Europa SURINAAMSE TOPMILITAIR IN INTERVIEW: Waalse minister zet kabinet op het spel H fieidAcSotvuMit DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 PAGINA S Echtgenoot Ferraro kocht om NEW YORK John Zaccaro, de echtgenoot van de eerste vrouw die ooit kandidaat was voor het viee-presidentschap van de Verenigde Staten, Ge- raldine Ferraro, is in staat van beschuldiging gesteld wegens omkoping in verband met het toekennen van kabeltelevisie- contracten. De strafbare feiten waarvan Zaccaro wordt ver dacht zouden zich hebben voorgedaan in 1981 en verja ren na vijf jaar. Het is dus niet waarschijnlijk dat Zaccaro daadwerkelijk zal worden ver volgd. Chinese klok speelt weer Britse deuntje PEKING De grootste klok in de Chinese stad Shanghai brengt weer elk uur hetzelfde deuntje ten gehore als de Big Ben in Londen. De in 1927 geplaatste klok, met een diameter van 5,8 meter, staat op het douane gebouw van Shanghai. De klok speelde het bekende Britse deuntje tot kort na het begin van de Culture le Revolutie in 1966. Toen werd de klok vernield en de muziekdoos werd vervangen door veertig grote luidsprekers die elk uur het revolu tionaire Oost is Rood uitsehalden. Om geluidsoverlast terug te dringen is nu echter weer de oude bekende deun ingevoerd. IN JAAR 2100 10,5 MILJARD AARDBEWONERS BONN In het jaar 2.100 zal de wereldbevolking zich meer dan verdubbeld hebben tot een totaal van 10,5 miljard mensen. Momenteel telt de aarde 4,8 miljard bewoners. Dat heeft een hoge medewer ker voor bevolkingsvraagstuk ken van de VN, Rafael Salas gisteren meegedeeld. Salas heeft er voor gepleit dat er snel en adequaat gehandeld moet worden door de indus trie- en ontwikkelingslanden om de mensheid in ieder geval een minimum aan geneugten van het leven te garanderen. Den Haag wil opheldering over executies Indonesië DEN HAAG De Nederlandse ambas sadeur in Jakarta moet bij het Indone sisch ministerie van buitenlandse zaken opheldering vragen over de recente executies van een aantal politieke ge vangenen in Indonesië. Dat heeft mi nister Van den Broek verklaard. De vroegere CPN-kamerleden Marcus Bakker, Joop Wolff, Henk Hoekstra en Ina Brouwer hadden de minister ge vraagd alle mogelijkheden te onderzoe ken, die het leven van de nog gevan gen gehouden politieke gevangenen kan redden. De vrees bestaat, dat nog een groter aantal vroegere leden van de communistische partij in Indonesië terechtgesteld zal worden. Diplomaten verontrust over ambities Schoo DEN HAAG De Vereniging van de Bui tenlandse Dienst (VBD), waarbij de meeste Nederlandse beroepsdiplomaten zijn aange sloten, heeft grote bezwaren tegen een mo gelijke benoeming van mevrouw Eegje Schoo, oud-minister van Ontwikkelingssa menwerking, tot ambassadeur in Jakarta of New Delhi. In politiek Den Haag is het een publiek geheim dat mevrouw Schoo zich niet erg op haar plaats voelt als „gewoon" lid van de VVD-fractie. Beroepsdiplomaten vinden het zeer onwenselijk dat mensen van buiten op hoge posten worden „gepara chuteerd". Dit soort „politieke" benoemin gen verstoort de carrière van de mensen die hun gehele beroepsleven aan de diplo matie hebben gewijd, zo meent de VDB. DUIZENDEN NAMEN OP NAZI-LUST NEW YORK De Australische regering heeft een lijst gekregen met veertig namen van in Au stralië wonende mensen die er van worden verdacht nazi-oor logsmisdadigers te zijn. Het Joods Documentatiecentrum onder lei ding van Simon Wiesenthal heeft deze lijst gisteren in New York overhandigd aan de Australische minister van buitenlandse zaken. Binnenkort worden de namen van 3000 tot 5000 nazi's bekend gemaakt, waarvan wordt aange nomen dat zij naar de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië, Zweden, Nieuw-Zeeland en Au stralië zijn geëmigreerd. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Vol gende week zaterdag ko men de Russische partij leider Gorbatsjov en de Amerikaanse president Reagan elkaar ten tweede male tegemoet. In geogra fische zin althans, want de beide mannen ontmoeten elkaar dan halverwege Washington en Moskou op IJsland. werpen zal worden gesproken, een doorbraak in de onder handelingen over verminde ring van de kernwapenarsena len. Reagan en Gorbatsjov zul len proberen de laatste obsta kels hiervoor op te ruimen. Aan beide zijden bestaat een gematigd optimisme over de mogelijkheid om vooruitgang te boeken. Het gaat daarbij om een aantal hoofd-onderwer- pen: vermindering van het aantal voornamelijk in Europa ge plaatste middellange afstands raketten; vermindering van het aantal intercontinentale raketten en bommen (die in silo's in de VS, in duikboten en in bommen werpers zijn geplaatst en die in veel gevallen meer dan een atoomkop bevatten); het nucleair verdedigings- schild in de ruimte (ook wel SDI of Star Wars genoemd. Dat schild bestaat uit in de ruimte gebrachte installaties die met uiterst verfijnde en nog in ontwikkeling zijnde technieken, vijandelijke raket ten kunnen opsporen en ver nietigen). Van Russische zijde zal boven dien de stop op de kernproe ven aan de orde worden ge steld. Voor wat de twee eerste on derwerpen betreft zijn de su- De Amerikaanse journalist Nicholas Daniloff was gisteren met vrouw en kinderen te gast op het Witte Huis. In de rozentuin poseerden zij voor de fptografen. Van links naar rechts dochter Miran da, president Reagan, het echtpaar Daniloff, zoon Caleb en Nancy Reagan. De Amerikaanse jour nalist herhaalde zijn vermoeden dat de Sovjet-Unie verkeerd had ingeschat hoeveel aandacht zijn arrestatie zou trekken. En als Reagan niet zo op zijn vrijlating had aangedrongen, zei Daniloff, was hij waarschijnlijk „voor jaren achter de Russische trralies verdwenen". permogendheden elkaar een flink stuk genaderd. Rusland zowel als Amerika voelt veel voor een drastische verminde ring van de de middellange af standsraketten. In feite wer ken de onderhandelaars toe naar akkoord op grond waar van in Europa tenslotte voor elk van beide partijen honderd tot tweehonderd raketten overblijven. Over de projectielen voor de lange afstand bestaat minder overeenstemming. In principe willen de beide supermogen- heden deze wapens drastisch beperken. Verwacht wordt dat de beide partijen elkaar in Reykjavik wel over aantallen kunnen vinden. Het probleem is alleen dat de onderhande laars nog niet zijn toegekomen aan de vraag welk type raket moet worden verminderd. Het grootste probleem blijft echter het nucleair verdedi- gingsschild in de ruimte, dat kortheidshalve wordt aange duid als SDI (Strategisch De fensie Initiatief). Moskou heeft aanvankelijk alle ontwape ningsgesprekken afhankelijk gemaakt van het stopzetten van het Amerikaanse SDI- -programma. Reagan wil daar niets van weten. Verwacht wordt dat, willen de VS en de Sovjet-Unie op dat punt tot overeenstemming ko men, een waar wonder moet gebeuren. Overigens is het niet uitgesloten dat er afzon derlijke akkoorden worden ge sloten over de middellange af standsraketten en de offensie ve intercontinentale wapens. Vraag is nu wat er in Reykja vik moet en kan gebeu ren. In technische zin zijn de onderhandelaars op dit mo ment nog niet zo ver dat ze concrete ontwerpakkoorden op tafel kunnen leggen. De beide leiders moeten zich dan ook beperken tot een soort technische en politieke ver kenning. Ze moeten proberen aan te geven langs welke weg de onderhandelaars verder moeten. Het grote gevaar is evenwel dat dat niet lukt. Op dat moment ontstaat er een ge vaarlijke impasse in de Ameri kaans-Russische betrekkingen. De kans dat het echte voor het einde van dit jaar geplande topgesprek niet meer kan doorgaan, is dan zeer groot. Natuurlijk zijn beide partijen zich goed van dat gevaar be wust. Het feit dat ze toch met elkaar gaan praten geeft aan dat er mogelijkheden zijn. Zo wel Gorbatsjov als Reagan kan zich in feite geen mislukking permitteren. De Sovjet-Unie wil naar een drastische wa penvermindering toe om meer speelruimte te krijgen voor economische hervormingen. Reagan wil om politieke rede nen een wapenvermindering. De Amerikaanse president wil de geschiedenis ingaan met een groot ontwapeningsak koord op zak. Toch bestaat er grote twijfel over de vraag of een histori sche doorbraak mogelijk is. De beide supermachten koesteren een fundamenteel wantrou wen jegens elkaar dat niet kan worden opgeheven tijdens en kele vriendelijke gesprekken op hoog niveau. Zelfs goede wil is niet voldoende om de zo verschillende politieke en soci ale systemen van beide landen nader tot elkaar te brengen. Een echte toenadering vergt vele jaren. Minister Van Eekelen werd door zijn college Weinberger met veel militair eerbetoon op het ministerie van defensie in Washington ontvangen. WASHINGTON Het staat nog allerminst vast dat een Ameri kaans-Russisch akkoord over beperking van de kernraketten voor middellange afstand (INF) leidt tot een vermindering van het aantal Amerikaanse kruis- en Pershingraketten in West-Eu ropa tot honderd. Het kunnen er evengoed tweehonderd worden. Dat heeft de woordvoerder van het Nederlandse ministerie van defensie in Washington meegedeeld, na besprekingen van minister Van Eekelen met de Amerikaanse minister van defensie Weinberger. Minister Van den Broek, die vorige week in New York met an dere NAVO-ministers van buitenlandse zaken door president Reagan werd geïnformeerd over de Oost-Westbetrekkingen, wilde niet speculeren over de gevolgen voor Nederland van een Amerikaans-Russisch INF-akkoord. DEN HAAG De moord in maart 1985 op drie pop muzikanten in het ge bouw van de Surinaamse Bevrijd ingsraad in Rijs wijk was het werk van een moordcommando van bevelhebber Desi Bouter se. Er is in Paramaribo een hele lijst met namen van Surinamers in Neder land, waarop aanslagen moeten worden gepleegd. Een speciale Surinaamse legereenheid die zich in eigen land bezighoudt met het uitschakelen van „las tige mensen" heeft de bij aam „Gestapo". Dit meldt sergeant-majoor Henk van Randwijk in een in terview, dat NRC-Handelsblad gisteravond publiceerde. Van Randwijk was commandant van Bouterse's keurkorps de Echo-compagnie, voordat hij overliep naar de rebellen van jungle-commandant Ronnie Brunswijk. De Rotterdamse krant noemt het interview „een biecht met afschuwelijke details over de terreur in Pa ramaribo". Volgens Van Randwijk is Bou terse bezig talrijke mensen uit het Surinaamse binneland waar Brunswijk veel steun heeft over te brengen naar Paramaribo. Daar worden zij gemarteld. Mensen die open lijk hun onvrede met het mili taire bewind uiten worden met geweld geïntimideerd. Al te lastige mensen worden uit de weg geruimd bij geënsceneerde ongelukken aangereden of verdwijnen spoorloos. Bovendien beschik ken de machthebbers bver lijsten van mensen met familie in Nederland. Als het Bouterse echt moelijk wordt gemaakt, zou hij van plan zijn ook deze mensen gevangen te nemen en als gijzelaar te gebruiken. Van Randwijk zegt ook dat ook minister van buitenlandse zaken Herrenberg betrokken is bij de voorgenomen cocaïne handel, waarvoor Suriname's tweede man Boerenveen in Miami terecht heeft gestaan. Bevelhebber Bouterse „zelf een gebruiker, cocaïne" was overal van op de hoogte, aldus Van Randwijk. De Bevrijdingsraad van Suri name heeft geen enkele infor matie over een aanval, die het afgelopen weekeinde in het oosten van Suriname zou zijn uitgevoerd op het vliegveld van Moengo. Volgens de secre taris van de raad, Romeo Hoost, is er in ieder geval geen actie geweest die werd uitge voerd door de groep Bruns wijk. De Bevrijdingsraad reageert hiermee op het dinsdag ver spreide bericht van het Suri naamse nieuwsagentschap SNA dat het Jungle Comman do zaterdagnacht een aanval uitvoerde bij Moengo. Volgens SNA werd de aanval afgesla gen, vielen aan de zijde van Brunswijk twee doden en zijn vier mensen gearresteerd. Brazilië gaat de grens met Su riname en Guyana versterken. De Braziliaanse grensverster- kingen houden mogelijk ver band met de activiteit van de Surinaamse ex-militair Ronnie Brunswijk die een guerrilla voert tegen het bewind van le gerleider Desi Boutarse. Vlamingen gezonder BRUSSEL Vier jaar hebben ze er over gedaan, de Belgi sche onderzoekers. Maar nu weten ze het: Vlamingen zijn gezonder dan Walen. Dat komt omdat Vlamingen ver standiger eten en vooral drin ken. De uitslag van het onder zoek kan niet beïnvloed zijn door Waals-Vlaamse tegenstel lingen want het werd uitge voerd in broederlijke samen werking tussen Franstalige universiteiten (Brussel en Luik) en drie Nederlandstalige (Leuven, Brussel en Gent). Zo'n 11.000 Belgen hebben me dewerking aim het onderzoek verleend. De Walen blijken stevige drinkers te zijn. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgische mi= nister van binnenlandse zaken Nothomb (een Waalse chris ten-democraat) heeft gisteren het voortbestaan van het kabi- net-Martens op het spel gezet door onverwacht en zonder ruggespraak met zijn collega's beroep aan te tekenen tegen de uitspraak van de Raad van State dat Jose Happart niet langer burgemeester van Voe- ren mag blijven. Later heeft hij zijn beslissing gemeld aan premier Martens, die zei „er 1 acte van genomen te hebben" en verdere verklaringen wei- Direct na de uitspraak van de Raad van State dat Happart geen burgemeester mag blij- 1 ven, omdat hij zich in de Ne derlandstalige gemeente Voe ren niet bedient van het Ne derlands, heeft de politiek be langrijkste man, de voorzitter, van de Vlaamse christen-de mocraten Frank Swaelen ver klaard dat de uitspraak van de Raad van State hem heilig was en dat alle pogingen daaraan te tornen hem een kabinetscri sis waard waren. Ook Anne- 1 mie Neyts, voorzitter van de Vlaamse liberalen, liet weten dat het beroep van de minister misschien gewettigd was, maar wel zeer gevaarlijk was voor de politieke situatie. Aan de andere kant juichten j de Waalse christen-democra ten en de Waalse liberalen de 1 actie toe. Wat dat betreft ligt er al een duidelijke breuk tus- sen de Waalse en de Vlaamse coalitiegenoten, van wie de 1 eersten Happart tot het uiter ste willen verdedigen als een soort symbool van de Frans- stalige zaak en de anderen het 1 .juridisch geknoei" rond Hap part niet meer willen verko- 1 pen aan hun achterban. Manila laat verzetsleider nog niet vrij MANILA De Filipijnse re- i gering heeft gisteren een on- middelijke vrijlating van de rebellenleider Rodolfo Salas uitgesloten. De vrijlating was geëist door de verzetsbeweging Nationaal Democratisch Front als voorwaarde voor de her vatting van de vredesgesprek- ken. Regeringsonderhandelaar i Ramon Mitra zei dat de vrijla ting wel besproken kan wor den tijdens het onderhoud met de rebellen. De 38-jarige Salas van het Fi lippijnse Nieuwe Volksleger (NPA), zijn vrouw en chauf feur werden maandagavond aangehouden bij een zieken huis in Manila. Tegen de drie zou nog geen aanklacht zijn ingediend. CONFLICT SEALINK-BRITISH FERRIES (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse bond van zeelieden dreigt een algemene staking af te kondigen op de veerdiensten tussen Groot-Brittannie en het vasteland. Met deze actie wordt geprotesteerd tegen de beslissing van Sealink British Ferries om de regelmatige veerdienst tussen Wey mouth, het Franse Cherbourg en de Britse Ka naaleilanden op drastische wijze te reorganise ren. Een staking van 48 uren is sinds gisteren al aan de gang in de Kanaalhaven Harwich, van waar Sealink in samenwerking met de Neder landse ZSM op Hoek van Holland vaart. De Britse zeelieden zijn boos, omdat Sealink de re organisatie nu pas openbaar heeft gemaakt en omdat de fusie zo'n 500 banen heeft gekost. SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 59 Opopol Istietof zat op de tribune en huilde dikke tranen. 0>kke tranen van geluk, want daar had hij toch werkelijk de grootste voetballer ter wereld ontdekt. Daar konden geen tien Abe Lenstra's aan tippen. Om nu zichzelf voor deze ontdekking te belonen besloot de wakkere kerel om het ventje zo snel mogelijk te pakken te krij gen, want zó een groot speler hoorde niet thuis in het imperialistische en decadente westen. En terwijl Opopol zo zat te broeden op zijn slinkse plannetjes, deed zich in de wasruimte bij de kleedkamers een wild twistgesprek voor tussen Keesie Schavelings en Bulle Peesje. Bulle had getracht met het koude water uit de kraan zijn verhitte kop wat af te koelen. Hij was immers ziedend! biedend omdat hij nog nóóit zo ver pletterend door een midvoor te grazen was ge nomen. Zes-nul tegen! Stel je voor! Ja, dat was natuurlijk tragisch genoeg, maar daar kwam nu nog bij, dat een zekere Keesie Schavelings hem met een stortvloed van verwijten begon te over laden. „Heb ik je déérvoor een meier van me eigen premie gegeven?" bulderde Keesie. „Een fijne stopperspil ben je! De midvoor is nog gaaf en het staat al zes-nul tegen! -- „Hou je gezicht dicht!" brulde Bulle woedend. „Hebbe we soms over de hoeveelheid kooltsies gesproke? Nee toch zeker, hè? Ik zou hem uitschakelel Dóér voor hè-je betaald! En ik zél hem uitschakele ook. al wordt het nog tien-nul! Maar dat wordt het niet, want binnen vijf minute ken die mid voor de kleedkamer weer opzoeke, wat ik je brom!" En de algemene Bulle Peesje hield woord. Nauwelijks was de wedstrijd weer be gonnen, of de onsportieve kerel hief zijn zware schoen en ving de kleine Kareltje in volle vaart op. Dat kostte het ventje zowat een been en het ergste was, dat-ie tegelijkertijd óók nog een op doffer tegen zijn kin moest incasseren. Een be grijpelijk geloei van afgrijzen steeg omhoog uit de tribunes WANNEER SENAAT SANCTIEPAKKET GOEDKEURT: JOHANNESBURG Zuid-Afrika gaat de in voer van graan uit de Verenigde Staten verbie den als het Amerikaanse Congres president Rea- gans veto over een pakket harde sancties tegen Pre toria ongedaan maakt. Wanneer de VS de sanc ties toch nemen zal Zuid- Afrika ook de doorver- voer van Amerikaans graan naar de buurlanden stopzetten. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, vandaag verklaard. Zuid-Afrika is vrijwel geheel zelfvoorzienend in graan, maar moest de afgelopen jaren ten gevolge van de droogte ruim 300.000 ton invoeren. Ruim de helft daarvan kwam uit de VS. De eventuele tegen maatregel door Zuid-Afrika zal dan ook veel grotere gevol gen hebben voor de econo mieën van de buurlanden, zo als Zimbabwe, Zambia en Botswana dan voor Zuid-Afri ka zelf. Verschillende Ameri kaanse senatoren, onder wie de Republikeinse opsteller van het sanctiepakket Richard Lu- gar noemen het dreigement van Botha „omkoping en chantage". De Senaat stemt vandaag over het veto. Zeker de helft van alle zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika heeft gisteren het werk onder broken ter nagedachtenis aan de 177 kompels die enkele we ken geleden bij een ongeluk in de Kinrosemijn om het leven kwamen. Zo'n 325.000 mijn werkers (van 'de in totaal 600.000) legden het werk neer. De secretaris-generaal van de Raad van Kerken, dominee Beyers Naude zei tijdens een van de vele bijeenkomsten: „Ik zeg niet dat ieder ongeluk in mijnen voorkomen kan worden, maar van deze man nen had er geen een hoeven sterven". President P.W. Botha heeft ontkend dat zijn altreden als leider van de Nasionale Partij voor de afdeling Kaapstad een eerste aanzet is tot het terug trekken uit de politiek. Hij zei dit gisteren tijdens het partij congres dat gisteren Johannes burg wordt afgesloten. Hij be nadrukte daar dat de rassen scheiding de „hoeksteen is var de Zuidafrikaanse samenle ving": de wet op de (geschei den) woongebieden is van es sentieel belang voor de vrede stabiliteit en economische groei, aldus de 70-jarige presi dent. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Hoewel er geen aanvallen van buiten dreigen en ook Italië's ge vaarlijkste buur, de Libi sche kolonel Khadaffy zich gedeisd houdt, zit Ita lië's leger in het defensief. die geleid hebben tot de zelf moord van een aantal recru- ten, lopen er tal van officiële onderzoeken. De legertop voelt zich door de reeks ont hullingen in het nauw ge bracht. De situatie in de Italiaanse ka zernes is al maanden lang in de publiciteit. De zaak kwam aan het rollen door en serie zelfmoorden van recruten, die in de kranten breed werd uit gemeten. Na de eerste publici teit grepen de recruten mas saal naar de pen en schreven gruwelverhalen over de ver nederingen die zij moesten slikken. Nu is het soldatenleven vrij wel nergens in Europa een fantastische tijd, maar in Italië is het zeker geen lolletje. De meeste kazernes dateren van voor de Tweede Wereldoorlog en zijn volstrekt verouderd. Mede omdat de gebouwen zo oud zijn, beschikken ze niet over de mogelijkheden tot amusement en vertier die an dere kazernes wel hebben. In Italië, dat met een enorme staatsschuld kampt, scoort een betere huisvesting van de sol daten echter niet hoog op de politieke prioriteitenlijst. Bo vendien geven politici en de generaals het geld liever uit aan nieuwe wapens. Elk weekeinde naar huis gaan is er voor dienstplichtigen in Italië bovendien niet bij. Minister van defensie Giovan ni Spadolini heeft aangekon digd dat hij alle maatregeler zal nemen die nodig zijn oir het leven in de kazernes t<. verbeteren. Of er echter strak: concreet veel zal veranderen i: nog maar de vraag. Het ge beurt in Italië maar al te vaal dat met veel tamtam in het le ven geroepen onderzoekscom missies na jaren van onvrucht bare activiteit in alle stilte var het toneel verdwijnen. itWttM. «WiteWi-v, ,.1

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5