Scheiding meestal op initiatief van vrouw Werknemers gaan de dienst uitmaken Kabinet garandeert sociale werkvoorziening VACATURESTOP BIJ VIER MINISTERIES Eredoctoraat in Luik voor Pierre Dubois ANTIEKBEURS Veel leverkanker bij platvissen in vies water lEUWi Geen vonnis in zaak tegen Van Zon (ABP) -iNNENLAND ftzidóaOowiant DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 PAGINA 3 Controledienst laat andartsen met rust ITRECHT De Economische -Controledienst (ECD) gaat nog niet rtief optreden tegen tandartsen r ie zich niet houden aan de unifor me particuliere tarieven, die sinds jsteren gelden. Verschillende tan artsen hebben aangekondigd af- nien reageren als er klachten over orpjuiste declaraties komen. Pas in n-e loop van volgend jaar gaat de n !ontroledienst zelf onderzoeken of 1e tandartsen zich wel aan de af braken houden. In principe staat ,nr twee jaar gevangenisstraf op het e-rhenden van de wettelijke rege- a-|ng. Eerste Amerikanen op Woensdrecht Op de vliegbasis Woensdrecht zijn gis teren de eerste Ame rikaanse militairen of ficieel gelegerd. Na het vlagceremonieel werd de Amerikaanse vlag aangeboden door het Amerikaanse congres door de commandant van het VS-detachement. lui tenant-kolonel B.R. Fullèrton (links), over handigd aan de basis commandant van Woensdrscht, kolonel H.W. Schut. Oud-minister Klompé kandidaat vredesprijs DEN HAAG Oud-minister dr. M.A.M. Klompé is voorgedragen voor de „Indira Gandhiprijs", destijds ingesteld door de Indiase regering. De prijs wordt toegekend op voor dracht van de parlementen van de lidstaten van de Verenigde Naties als erkenning van bijzondere prestaties op het gebied van vrede, ontwapening en ontwikkeling. Alle in de Tweede Kamer vertegenwoordigende politieke partijen hebben mevrouw Klompé voor deze prijs voorgedragen. Zowel in het kabinet-Zijl- stra (1966-1967) als in het kabinet-De Jong (1967-1971) was zij minister van CRM. Na haar terugtreden uit de actieve politiek was zij on der meer werkzaam voor Pax Christi. De toe wijzing van de prijs wordt 19 november be kendgemaakt, de geboortedag van Indira Gan dhi. Honderd miljoen extra voor Afrika WASHINGTON Minis- ter Bukman voor ontwik kelingssamenwerking heeft gisteren tijdens de jaarvergadering van de Wereldbank en het IMF 100 miljoen gulden extra steun toegezegd voor ze ven Afrikaanse landen die zich in slechte economi sche omstandigheden be vinden en zich aanzienlij ke aanpassingsinspannin gen getroosten. De hulp zal in de vorm van co-fi- nanciering met de Wereld bank worden uitgevoerd. ROTTERDAM In de sterk vervuilde gebieden van de Noordzee is bij bot en schar een opmerkelijk hoog percentage leverkanker aangetroffen. Bijna veertig procent van de onderzochte bot en schar ou der dan drie tot vier jaar had de vernietigende ziek te. Een en ander is gebleken uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden. Totaal werden 20.000 platvissen bestu deerd. Volgens het Visserij-instituut werd in de be trekkelijk schone Oosterschelde geen leverkanker aangetroffen. De leverkanker wordt vermoedelijk veroorzaakt door chemische stoffen zoals poly-aro- matische koolwaterstoffen, aldus het rapport. I ONDERZOEK VAN ITEKE WEEDA EN JAN GROENEWOLD: •k WAGENINGEN Het initiatief voor een echt scheiding wordt in twee derde van alle gevallen door de vrouw genomen. Zijn zij dus mede-aan stichters van het morele verval van Nederland, veroorzaakt door crimi naliteit, druggebruik en scheidingen? Nee, zegt prof. Iteke Weeda. Echt scheidingen horen niet in het rijtje thuis. „Ik kan me wel voorstellen dat zo'n maatschappelij ke vernieuwing als een probleem wordt gezien, maar ik vind dat niet te recht", zegt de gezinsso ciologe en hoogleraar emancipatievraagstuk ken. Samen met Jan Groenewold schreef ze het boek „Scheiden doel lijden?" en concludeert ze dat „we gerust mogen aannemen dat er nu in Nederland naast enkele tienduizenden mensen die misschien beter niet hadden kunnen schei den, vele honderddui zenden rondlopen die beter af zouden zijn als ze het wél deden". Om de publieke opinie („scheiden doet lijden") aan de werkelijkheid te toetsen hebben Weeda en Groene wold gebruik gemaakt van interviews met honderd ge- icheiden echtparen; honderd vrouwen en honderd man nen. Hun uitlatingen vormen 3en goede indicatie voor de beleving van de dertigdui- zend echtparen die per jaar - uit elkaar gaan. Niet zo mooi, B vindt „de samenleving". „We B' hangen nog sterk aan die B duurzame, heteroseksuele re- latie, waarin alle goeds wordt gevonden en waarin alle tus senmenselijke behoeften worden bevredigd", schrijven Weeda en Groenewold, een beetje ironisch. „Je hecht je aan je moeder, je hecht je aan je partner, je hecht je even tueel tot je stikt". Volgens de schrijvers is het echter een vooroordeel om te veronderstellen dat alleen de dood een echtpaar zou mogen scheiden; de meeste geschei den mannen en vrouwen hebben geen spijt van hun beslissing. „Ik heb spijt dat ik niet veel eerder ben geschei den. Ik had die vrijheid van nu best eerder willen heb ben", zegt één van de geïn terviewde vrouwen zelfs. Lijdensweg Aan de meeste scheidingen gaat een lange lijdensweg vooraf. Vrouwen beleven die intenser dan mannen. Zij sig naleren problemen eerdei dan hun echtgenoten en sig naleren ook méér moeilijkhe den dan hun mannen. Blijk baar verwachten ze meer van het huwelijk, of hechten ze er meer waarde aan. Wee da: „Vrouwen ontlenen hun identiteit vaak aan hun hu welijk en gezin. Ze ervaren meer problemen omdat ze daar gevoeliger voor zijn. Voor hen is het de eerste verantwoordelijkheid, terwijl mannen daarnaast hun werk hebben. Die merken strubbe lingen minder op en zijn doorgaans verbaasd als hun vrouw wil scheiden". Een geïnterviewde „exgenoot" vertelt: „Het laatste wat ik zei in de rechtzaal was dat ik geen reden zag om te schei den. Voor mij was het huwe lijk vijftien jaar lang goed ge weest. Plotseling kwam er een ommekeer en ik was verbijsterd". Uit het onderzoek van Wee da en Groenewold blijkt dat vrouwen veel vaker het initi atief voor een scheiding ne men dan mannen, juist om dat ze zoveel waarde aan hun huwelijk hechten. „Als je hu welijk in hoge mate de kwa liteit van je leven bepaald, kun je niet verdragen dat het niet goed gaat", zegt Weeda. Oude schoen Omdat vrouwen de proble men in het huwelijk door de bank genomen intenser bele ven dan mannen, is het niet verwonderlijk dat van de on dervraagde vrouwen 64 pro cent zei opgelucht te zijn na de scheiding, terwijl dat bij de mannen slechts 37 procent was. Mannen hebben vaker het gevoel „afgedankt te worden als een oude schoen". Overigens voelen meer man nen (44 procent) zich na de scheiding „psychisch" beter dan slechter (16 procent). Maar -bij de vrouwen geldt voor zeventig procent dat de geestestoestand er op is voor uitgegaan: „Toen hij dan ook werkelijk weg was, voelde ik opluchting. Hetzelfde gevoel dat je hebt na een avond met veel bezoek: gezellig als er mensen zijn, maar als ze weggaan is er weer rust in de tent". Weeda: „Je moet niet verge ten dat een scheiding vaak een aantal problemen oplost, dat het een verbetering van de omstandigheden inhoudt. Er is teveel aandacht voor het negatieve moment van de scheiding zelf, maar niet die scheiding is erg; het slechte huwelijk, dat is erg". Volgens Iteke Weeda: „Het systeem van het huwelijk dat levenslang duurt wordt opengebroken. Dat is een onafwendbare maatschappelijke ontwikkeling". VANDAAGi IN HET t Weeda is scheiden niet de weg van de minste weerstand en is het overbodig nogmaals een pleidooi te houden voor allerlei huwelijkstherapieën en dergelijke. „Je gaat niet bij het eerste rimpeltje uit elkaar, dat weet iedereen. Je doet dat alleen als het risico te groot is om door te gaan. In menselijke relaties moet je realistisch zijn, en niet uitgaan van het sprookje van eeuwig en al tijd". Los-vast Weeda verwacht dat schei den minder problemen met zich mee zal brengen als de relatie tussen partners min der vast en definitief wordt. „Natuurlijk, het is prima als mensen in opperste tevre denheid vijftig jaar bij elkaar blijven, maar het is ook pri ma als de relaties wat los- vaster worden. Je moet je niet volstrekt willen vastleg gen op de paarrelatie: twee mensen die hun hele leven delen. Dan kweek je te hoge verwachtingen en dan is het gat des te groter als je uit el kaar groeit. Als je wat losser met elkaar om gaat hoef je ook niet zo drastisch te bre ken". „Ik vind dat vriendschapsre laties belangrijker moeten worden en de partnerrelaties wat minder belangrijk. Die twee moeten naar elkaar toe groeien. Het systeem van het huwelijk dat levenslang duurt wordt opengebroken. Dat is een onafwendbare maatschappelijke ontwikke ling die onder jneer samen hangt met de emancipatie. Natuurlijk geeft dat proble men, maar die waren er ook toen kinderen niet meer bij hun ouders wilden inwonen en het drie-generatie-gezin verdween. Het moet duide lijk worden dat er andere mogelijkheden zijn, dat schei den een gewone sociale ont wikkeling is, die in goede ba nen kan worden geleid. Daarom hebben we in ons boek de bestaande vooroor delen, waarin scheiden een uitsluitend negatieve klank heeft, genuanceerd. Scheiden is niet slecht, maar slecht scheiden is slecht". STEVO AKKERMAN De sprekers tijdens het vandaag gehouden Sijthoff-Perssymposium „Arbeidsmarktkrapte, my the of methode?" in het Museon te Den Haag: v.l.n.r. prof. dr. H.W.C. van der Hart, dr. H.G. Hamaker, drs. R.W. Bartelds, drs. J.P. Ebbinge, drs, L. de Vries, H.K.R. Wolfensberger en Ae. Steensma. p010: MILAN KONVALINKA (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens schattingen van het Cen traal Planbureau kent Nederland tot het jaar 2000 nog een groei van zes naar zeven miljoen personen in de arbeids- bevolking, terwijl het aantal arbeidsjaren stijgt van 5,3 naar 5,9 miljoen. De vergrijzingsgolf die de naoorlogse geboorte golf dreigt te overspoe len plus het verbeteren de economisch klimaat stelt de werknemers in een machtiger positie. Professor Van der Hart wees vanmorgen tijdens het Sijt hoff-Perssymposium over de arbeidsmarkt op het boek „Re-inventing the corpora tion" van de futuroloog Nais- bitt. Deze Amerikaan signa leert een nieuwe trend: de arbeidsmarkt zal veranderen van een markt waar werkge vers het voor het zeggen heb ben, een markt voor de ko pers van arbeid, naar een markt waar in toenemende mate de verkopers van ar beid, de werknemers, de dienst zullen gaan uitmaken. Bedrijven zullen derhalve een aantrekkelijk werkkli maat moeten creëren, ar beidsplaatsen moeten ont wikkelen die op de arbeids markt concurrerend zijn. Het bieden van meer zelfstandig heid, meer verantwoordelijk heid en een winstafhankelijk loondeel, plus het niet stellen van te hoge of te lage func tie-eisen zijn voor onderne mers de te overwegen basis strategieën voor de toekomst. Over te hoge functie-eisen gesproken: bedrijfseconoom drs. J.P. Ebbinge van Ebbin ge Cosultants wees er tijdens het symposium op dat niet meer moet worden gezocht naar de perfecte manager. Volgens hem belemmeren onmogelijke eisenpaketten en selectieprocedures de wer ving, reden waarom nog al tijd veel vacatures in mana gement en kader niet vervul baar blijken te zijn. „De per fecte manager, het schaap met de vijf poten, bestaat niet", weet Ebbinge zeker. „Hij moet dus ook niet wor den gezocht. Het nieuwe type manager is de no-nonsense manager. Deze hecht waarde aan doelmatig handelen. Hij heeft een afkeer van oever loos overleg. In onze tijd van nieuwe zakelijkheid is er niet meer zoveel plaats voor zelf genoegzaamheid en risicomij dend gedrag. Niets is voor een onderneming van groter gewicht dan goede managers. Deze zijn schaars en zij kun nen dus zelf kiezen waar zij willen werken. De meest re cente ontwikkeling is dat de nieuwe generatie van capa bele managers zich minder aangetrokken voelt tot de grote organisatie. De truc voor grote organisaties is daarop te reageren met de centralisatie. Dus meer ma- nagament-functies creëren". Bundel Tegelijk met het symposium in Den Haag vandaag ver scheen de bundel „Van per- soneelswerving tot arbeids- marketing". In deze uitgave van Sijthoff Pers Rijswijk be handelen prof. dr. van der Hart en drs. Ebbinge respec tievelijk de thema's „Vart werving naar arbeidsmarke- ting" en „Crisis en valkuilen in de carrière". Drs. B.J.M. Verwaaijen gaat in op het on derwerp Marketing-aspecten in personeelswerving en H.K.R. Wolfensberger pakt Reclame en de evolutie van personeelswerving bij de staart. Verwaaijen, plv. direc teur van ITT Nederland, geeft het praktijkvoorbeeld van een Amerikaans High Tech onderneming die speci alistisch getraind personeel aantrekt zonder dat dit leidt tot buitensporige arbeids voorwaarden. Wolfensberger, directievoorzitter van HCM Reclame adviesbureau, stelt dat het imago van een bedrijf van grote invloed is op het succes bij de werving van be kwaam personeel. HERMAN JANSEN 'DEN HAAG Vier mi nisteries hebben besloten 5 tnet onmiddellijke ingang ten vacaturestop in te gtellen, bij wijze van eer ste stap in de voorgeno men afslankingsoperatie t>ij de rijksoverheid. 4}et gaat hier om de ministè res van Binnenlandse Zaken, tl r- tl Onderwijs en Wetenschappen, WVC en VROM. De betroken departementen geven geen va catures meer door aan de Rijkspsychologische Dienst, die zorg draagt voor de wer ving en selectie. De kans is groot dat andere ministeries dit voorbeeld zullen volgen. Zoals bekend wil het kabinet de komende vier jaar het aan tal arbeidsplaatsen bij de rijks overheid met 20.000 verminde ren; een jaarlijkse afslanking van drie procent. De ministe ries die nu een vacaturestop hebben, menen dat de inkrim ping minder moeizaam zal verlopen als het opvullen van vacatures voorlopig achterwe ge blijft. Via interne reorgani saties zal een oplossing moeten worden gevonden om de open gevallen functies en taken te blijven vervullen. De ambtenarenbonden Abva Kabo (FNV) en CFO (CNV) hebben de maatregel inmid dels als „slecht" en een „pa- niekbesluit" van de hand ge wezen. Volgens de zegsman van het CFO zal een vacature stop alleen leiden tot interne machtsstrijd binnen de betrok ken ministeries, terwijl het ap paraat toch al zwaar belast is. -r> DEN HAAG Het aantal ar beidsplaatsen in de sociale werkvoorziening (WSW) zal in deze kabinetsperiode niet wor den verminderd. Een daartoe strekkend besluit is in voorbe reiding. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) zei dit vanmiddag in Zwolle op een studiedag over werkloosheid bij degenen die voortgezet spe ciaal onderwijs (VSO) voor moeilijk lerende kinderen hebben gevolgd. Op dit mo ment kent de WSW 75.000 plaatsen. De Graaf hield zijn gehoor voor dat er geen financiële ruimte is voor een groei in het aantal arbeidsplaatsen bij de WSW. Dat betekent dat niet iedereen die een beroep op de WSW doet meteen werk zal kunnen krijgen. Ruimde daar voor zal alleen kunnen ont staan door het vertrek van mensen uit de WSW, aldus de bewindsman. In 1985 kostte de WSW de overheid drie miljard gulden. De Graaf hield tegen dat VSO-leerlingen bewust ge weerd worden uit de WSW. Hij stelde echter dat de toela ting tot deze voorziening een zaak is van het gemeente- of schapsbestuur. Bovendien zal de beperkte ruimte in de WSW ook voor VSO-leerlin gen gelden. Pierre H. Dubois. men met zijn echtgenote deed hij een biografie het licht zien met de complete geannoteerde werken van de achttiende- eeuwse in het Frans schrijven de Nederlandse vrouwelijke auteur Belle van Zuylen. ADVERTENTIE "KUNSTMIN", Gouda vrijdag 3 oktober 19-22 uur, zaterdag 4 oktober 14-22 uur zondag 5 oktober 11-18 uur FRIEMELS i6o8 fa'IN aXHTW,Dl£ NArrUUEUIK OOK FKUlTVLIBl metêen vl£ES\JUE6 -rcruwÉM V>VÏP- K0M6N NRTUUtó'ljKM^peN vWN Dte. wÉys-rriifrira //(ff Ujneiy. tzT t&JJ MAASTRICHT Ir. Jacobus van Zon (67) één van de twee hoofdverdachten in de slopende ABP-zaak is geheel tegen de verwachting in vanmorgen niet veroordeeld of vrijgesproken door de Maastrichtse rechtbank. De rechtbank heeft niet genoeg informatie om een oordeel te kunnen vellen over de verdenkin gen tegen Van Zon: het aannemen van steekpenningen en vals heid in geschrifte. Het onderzoek dat begin juni begon duurt daarmee zeker nog weken voort. Begin september eiste officier van justitie mr. H. Laumen twee en een half jaar gevangenisstraf en een boete van honderddui zend gulden tegen Van Zon. Daarnaast moet volgens de officier Van Zon verplicht worden 667.000 gulden die.hij als smeergel den zou hebben opgestreken af te dragen aan de staat. Het tussenvonnis van de rechtbank is indirect een pluim op de hoed van advocaat mr. F. Duynstee van Van Zon. Eén van zijn juridische wapens in de ABP-strijd was het punt van de dubbele strafbaarheid waarover de rechtbank nu twijfelt. Nederlanders kunnen voor in het buitenland gepleegde feiten alleen in Nederland veroordeeld worden als die feiten ook in het buitenland strafbaar zijn. De „smeergelden" waarvan Van Zon en Masson beticht worden, werden via hun maatschappijtjes op Jersey in ontvangst genomen. Alleen wanneer dit ook naar Engels recht (Jersey is een Brits kanaaleiland) strafbaar is kan dit Van Zon (en Masson) hier worden aangerekend. Hetzelfde geldt voor de valsheid in geschrifte die in België gepleegd zou zijn. Getuigen van de officier verklaarden dat de feiten in Engeland en België wel strafbaar zijn. Getuigen van de raadsman echter zeiden het tegenovergestelde. DEN HAAG Voor het eerst in de geschiedenis van de universiteit van Luik zal een Nederlander een eredoctoraat in de let teren worden toegekend. De eer valt te beurt aan de Haagse auteur Pierre H. Dubois, die voor zijn oeuvre vorig jaar de Con- stantijn Huijgensprijs kreeg en die tot en met 1980 werkzaam was als chef kunst van het Haagse dagblad „Het Vaderland". Zowel de Franstalige als de Nederlandstalige faculteit van de filosofie en letteren heeft dit besluit genomen op grond van het literaire werk en de persoonlijkheid van de Neder landse auteur, mede gelet op zijn talrijke wetenschappelijke publikaties. Pierre Dubois werd op 2 juli 1917 geboren te Amsterdam maar heeft zijn produktieve schrijversloop baan geheel in Den Haag afge- hoff, ook verbonden aan „Het Vaderland", ontwikkelde Du bois zich tot een kenner van de Franse literatuur. Hij publi ceerde daarover twee bundels, „Schrijvers in hun landschap", die kortgeleden zijn herdrukt. Zijn roman „Een vinger op de lippen" bracht hem na de Tweede Wereldoorlog reeds roem. Na zijn afscheid als chef kunst publiceerde hij de ro mans „Najaar" en „Requiem voor een verleden tijd". Sa-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3