fieklae Sou/tont Gemeente garandeert veilige opslag gifgrond in Roomburg Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Leiden brengt weer duizenden haringen naar het buitenland Krakers gordijnatelier mogen blijven zitten College van bestuur: Deetman zal bezuinigingen wijzigen DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 PAGINA 9 Leidenaar na beroving Op diefstal uit .EIDEN Een 37-jarigc Leidenaar deed gistermid- )ag aangifte van een beroving in de trein tussen Am- terdam en Leiden. De Leidenaar beweerde in Am- terdam 1000 gulden te hebben opgenomen die hem i de trein door drie mannen zou zijn afgenomen. Jaarbij moest hij ook nog een stomp incasseren. Na e aangifte deed de man een poging het bedrag van e Leidse Sociale Dienst te krijgen. Die poging lever- e niets op. waarop de' man besloot op rooftocht te aan. In de Haarlemmerstraat werd hij betrapt op iefstal van een cassetterecorder. Hij had op dat mo- lent ook al voor ruim 2000 gulden aan gestolen pen en op zak. Bij de overmeestering trok hij een mes en eed een poging om de bedrijfsleider te steken Dat on echter door een bedrijfsrechercheur verijdeld rorden. De Leidenaar is ingesloten. De politie onder- oekt nog of de man inderdaad zelf ook beroofd is. Buurtbewoners eisen vertrek van Leidse nachtbraker DEN HAAG/LEIDEN De spanningen liepen het afgelo pen weekeinde weer hoog op in de Leidse Ververstraat. De bron van alle onrust is een bewoner, bijgenaamd De Pool, die de buurt met zijn luidruchtige gedrag tot diep in de nacht wakker houdt. Na ettelijke slapeloze nachten spande zijn bovenbuurvrouw een kort geding aan, dat gisteren diende op het paleis van justitie in Den Haag. De moeilijkheden in de Ververstraat slepen zich al bijna anderhalf jaar voort. In augustus van het vorig jaar klaag den omwonenden al hun nood over een gebrek aan nacht rust. Na een gesprek met de politie beloofde de herriema ker beterschap. Van die belofte kwam bitter weinig te recht. getuige het verslag van een brigadier van de politie. Daarin is sprake van bijna dagelijkse klachten, vooral tij dens de afgelopen zomer. De ene keer nam de politie een te luid spelende radio mee. de volgende nacht was het weer een televisie. Bij andere gelegenheden was het de krachtige bariton-stem van de Leidenaar die de buren rechtop in hun bed zette. Er is volgens mr. W.K. van Duren, optredend namens de Woningbouwvereniging Leiden, maar één oplossing moge lijk: de man zal zijn woning moeten verlaten zodat de rust in de Ververstraat weer kan terugkeren. De woningbouw vereniging zal hem ook geen nieuw huis meer aanbieden. „Meneer heeft het verbruid, zowel tegenover de bewoners als de vereniging". Naar de mening van mr. J.C. van Nie, de advocaat van de aangeklaagde partij, heeft de woning bouwvereniging wat al te snel naar deze maatregel gegre pen. Een toewijzing van de eis tot ontruiming betekent dat de Leidse nachtbraker op straat komt te staan. „Hij wordt dan een dakloze, een zwerver en dat lijkt mij toch een wat al te ingrijpende maatregel". Mr. van Nie stelde voor het toch nog even aan te kijken alvorens echt tot de gevraagde ontruiming wordt overgegaan. De beide advocaten wezen dit voorstel als „een gepasseerd station" van de hand. Op dinsdag 7 oktober wordt uitspraak in dit kort geding ge daan. WANTROUWEN BEWONERS NIET WEGGENOMEN LEIDEN De gemeente garandeert dat de opslag van vervuilde grond in Roomburg absoluut vei lig is. Die garanties die gisteravond tijdens een hoorzitting werden gege ven, konden het wan trouwen van de omwo nenden echter niet weg nemen. Wethouder J. Peters (ruimtelijke orde ning) heeft de bewoners daarom volledige open heid van zaken beloofd, zodat ieder mogelijk ge knoei op de opslagplaats door hen zelf vastgesteld kan worden. De bewo ners zijn desondanks van plan om zich met behulp van subsidie van de Stichting Welzijn te ver zekeren van deskundige steun om het handelen van de gemeente nauw keurig te kunnen contro leren. „U moet niet denken dat wij u eens lekker willen pesten", zc trachtte Peters gisteravond op een hoorzitting enig vertrou wen op te roepen. Peters legde uit dat het veel eenvoudiger zo zijn om de in Leiden op diver se lokatie aanwezige vervuilde grond maar gewoon te laten liggen. Ware het niet dat de gemeente haar nieuwbouw- programma af wil maken en de grond vaak in de directe omgeving van woningen ligt en zodoende de volksgezond heid in gevaar kan brengen. Aanvankelijk was het de be doeling deze grond van onder meer terreinen aan de Zijloe ver en aan de Hekkesteeg af te voeren naar het provinciaal depot bij de Moerdijk. Dat de pot is er echter nog niet, zodat besloten is tot opslag in Room burg voor een periode van vijf jaar. Peters is ervan overtuigd dat de grond tegen die tijd ge reinigd kan worden danwel dat het provinciaal depot is in gericht. Het was één van de weinige zaken waarvoor hij geen waterdichte garanties kon leveren al zei hij dat. wanneer dan nog geen oplos sing in zicht zou zijn, hij op zoek zou gaan naar een andere opslagplaats. „Tegen die tijd ligt de grond ons in Roomburg in de weg. Wij willen ook ver der met de ontwikkeling van Roomburg", aldus Peters. Hij zei de bewoners toe dat er geen verontreinigde grond van buiten Leiden naar Roomburg gebracht zal gaan worden en kondigde extra veiligheids maatregelen aan. Vuilstort Dat bracht de veertig bewo ners die zich gisteravond op de hoorzitting in het Gulden Vlies hadden verzameld er echter niet toe hun bezwaren in te trekken. Hun wantrou wen jegens de gemeente was ingegeven door slechte erva ringen met de puinstort in Roomburg die door illegale lo zingen van Sikkens en de uni versiteit een vuilstort werd. De sporen daarvan zijn nog steeds in het bodemwater aan wezig. De dood van diverse schapen en verontreiniging van het slib in de sloten waren er een gevolg van, zo werd be- De bewoners waren bang voor nieuwe knoeierijen en vrees den dat de verontreinigde grond er nog wel eens langer zou kunnen blijven liggen dan vijf jaar. Door enkele bewo ners werd gevraagd om het in stellen van een bewonerscom missie met verregaande be voegdheden ten aanzien van de controle van het storten van de vervuilde grond. Peters beloofde hen alle resultaten van metingen van het bodem water te zullen laten zien en zei zelfs toe hen tevoren op de hoogte te stellen wanneer er gestort zou gaan worden. Het nam de onrust echter niet weg. De opslagplaats van verontrei nigde grond in Roomburg om vat een gebied van circa twee hectare. Het moet voor het eind van het jaar gereed zijn. Het kost de gemeente een half miljoen gulden. De comr ruimtelijke ordening buigt zich op 13 October over de be zwaarschriften van de bewo ners. De Leidse kunstschilders willen van het voormalige gordijnatelier De Lelie aan de Flevo-dwarsweg een cultureel centrum maken. LEIDEN Drie Leidse kunstschilders willen van het voor malige gordijnatelier De Lelie aan de Flevo-dwarsweg een cultureel centrum maken. Zij hebben het bedrijfspand en de bijbehorende woning afgelopen vrijdag gekraakt. Het pand stond volgens de krakers al sinds november 1985 leeg. De ei genaar van het pand heeft de politie inmiddels gevraagd on middellijk tot ontruiming over te gaan, maar de officier van justitie heeft dat afgewezen. De drie krakers zijn van mening dat er in Leiden erg weinig mogelijkheden zijn voor kunstenaars om wonen en werken te combineren. Reden voor de kraakactie zou verder zijn het gebrek aan culturele aktiviteit in de Merenwijk. De krakers, Martin van der Born, Cok Schlagwein en Carin Koet, heb ben enkele ruimtes reeds als atelier en woonruimte inge richt. Zij willen dat nog meer kunstenaars zich in het ge bouw gaan vestigen en dat er dan gezamelijk exposities ge houden gaan worden. Ook zouden popgroepen in het gebouw kunnen oefenen en optreden. De drie houden donderdag 2 oktober van twee tot zes uur 's middags open huis voor ande re kunstenaars, muzikanten en belangstellenden. Volgens makelaar Smitsloo, die bemiddelt bij de verkoop van het woonhuis en bedrijfspand staat het woonhuis pas twee maanden en het bedrijfspand zes maanden leeg. In het ge bouw staan nog belangrijke apparaten van de vorige eige naar en directeur van het gordijnatelier de heer Van der Le lie. Woonhuis en bedrijfspand stonden te koop voor 1.750.000 gulden. Voor het pand zou zich inmiddels een serieuze koper hebben aangediend. Huidig economisch eigenaar, de Amro bank, was nog niet op de hoogte van de kraakaktie en be raadt zich nog op verdere stappen. Burgemeester A. Staatsen van Groningen liet gisteren een aantal postduiven los. Rechts bur gemeester Goekoop. Leidens Ontzet op AVRO-radio LEIDEN De AVRO-radio besteed vrijdag uitgebreid aandacht aan de viering van 3 oktober. Het program ma Minjon vult de uitzending met re portages over de Postkoetsenrace, het Leidse scholenproject, de Taptoe en de historische optocht van 3 oktober. Ver der zullen Leidse artiesten als Tonny Vreeswijk, Leidse Kees, Wies Cave en Take Two te besluisteren zijn. De AVRO zal vrijdag ook in Leiden aan wezig zijn om opnamen te maken. Het programma is vrijdag van 3 tot 4 uur in de lucht en wordt uitgezonden via Radio 5. Radio 5 is te ontvangen op 298 m op de middengolf en op 90,8 mhz op de Leidse kabel. LEIDEN De nieuwe bezuini gingsplannen van minister Deet- man zullen niet ongewijzigd worden uitgevoerd. Die ver- jwachtting sprak de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, K.J. Cath, gister avond uit. Hij sprak tijdens de vergadering van de Universi teitsraad van een ontwrichtende en bestuurlijk niet te hanteren ingreep, die voor langdurige on rust zorgt. Cath: „De argumenta tie voor het nieuwe beleid is ten enen male ontoereikend. Over leg heeft niet plaatsgevonden, en het is zeer kwalijk dat de bezui nigingen al tot in details zijn ge dicteerd door de minister. Je kunt je afvragen of het redelijk is dat het wetenschappelijk on derwijs nu het enorme bedrag van 130 miljoen gulden moet op brengen, maar los daarvan staat EIDEN Zevenduizend liepgevroren haringen zijn |isteren door vliegtuigen ge- ransporteerd naar 30 Neder- andse ambassades in het bui- enland om daar te worden ge- onsumeerd ter gelegenheid an de viering van 3 Oktober, let de haringen werden te kens 600 literflessen Coren- /yn vervoerd. Dat alles als nderdeel van de internatio- ale Haring- en Corenwijnac- 16, de derde editie van gebeurtenis om ook Ne- erlanders in den vreemde de iering van Leidens Ontzet tee te laten maken. In het ge- teentelijk museum De La- er.hal had gistermiddag de fficiële start van de actie laats. lond drie uur werden vanaf iet binnenplein van het Leid- ieum postduiven losgela- ?n richting Groningen en dkmaar. Met die duivenrace werd herinnerd aan de koe- riersrol die duiven speelden tijdens het beleg van Leiden om boodschappen naar de Prins van Oranje te brengen. Daarna luisterde een gezel schap van ambassadeurs, bur gemeesters en leden van de 3 October Vereeniging naar toe spraken van prof.ir. I. Schöf- fer, ambassadeur F. Schwartz Y Gizón van Spanje in ons land en burgemeester mr. C.H. Goekoop van Leiden. Prof. Schöffer ging in op de lange duur van de bevrijdingsoorlog, waarbij hij wees naar de grote onderlinge verdeeldheid in de Nederlanden en de bemoeienis van buitenlandse mogendhe den met de hier woedende burgeroorlog. Hij memoreerde de hulp van Engeland, Frank rijk en diverse Duitse vorsten, waardoor Nederland vaak een internationaal slagveld werd van de strijd tussen de Habs- burgse machthebbers en de Bourbons. De Spaanse ambas sadeur noemde de strijd om Leiden „wreed, heroïsch, bloe derig en zonder scrupules". „Maar, zo was de zestiende eeuw nu eenmaal", meende de ambassadeur en hij trok para lellen naar de Spaanse burger oorlog van deze eeuw. Burgemeester Goekoop ging dieper in op de politieke be sluitvorming in het belegderde Leiden in 1574. De verdeeld heid onder de burgers, die aar zelden tussen overgeven, on derhandelen en doorvechten. Het waren volgens jiem exter ne factoren die de doorslag ga ven en leidden tot Leidens Ontzet, „want als het weer was zoals het nu is, had het er heel anders uit gezien", aldus Goekoop. Na afloop van de toespraken poseerden de burgemeesters van de steden die in de Tach tigjarige Oorlog werden geteis terd voor het imposante schil derij van Van Bree, voorstel lende burgemeester Van der Werf van Leiden die zijn li chaam ter beschikking stelt aan de hongerende burgers. dat universiteiten zelf moeten kunnen bepalen waar bezuini gingen nog verantwoord zijn. Als deze ontwikkeling zich doorzet, is het te verwachten dat met één pennestreek universitaire onder delen zullen worden geschrapt die een de minister onwelgeval lig beleid voeren. Een paar jaar geleden, bij de vorige bezuini gingsoperatie, verklaarde de mi nister dat zo'n ingreep maar eens per decennium kan worden uit gevoerd. Het is jammer dat zijn geheugen zo beperkt is". Volgens Cath draagt de nota van Deet man „de sporen van een over haast in elkaar geflanst stuk". „Zo is het is binnen het eerder gevoerde beleid onbegrijpelijk dat de minister juist de vakgroep kindergeneeskunde wil ophef fen". Cath herhaalde nog eens dat op het gebied van beenmerg transplantaties bij kinderen Lei den een vooraanstaande positie inneemt. Volgens Cath zullen er goede argumenten zijn om de minister van zijn ongelijk te overtuigen. „De plannen zijn nog niet definitief. De beslissing daarover moet uiteindelijk door het parlement worden genomen Maar pas als er uitzicht is op een zowel voor docenten als voor studenten aanvaardbaar sociaal beleid, heeft verder overleg voor ons zin". De universiteitsraad nam na het betoog van Cath een motie aan waarin het college van bestuur verzocht wordt precies uit te zoe ken welke criteria de minister gehanteerd heeft bij het opstel len van zijn maatregelen. NZH vervoert deelnemers aan Olympische Spelen LEIDEN De NZH, Cen- traal Nederland, de VAD en het Gemeentelijk Vervoerbe drijf van Amsterdam zullen tijdens het congres van het Internationaal Olympisch Comité in Lausanne de leden van de Amsterdamse delega tie vervoeren. Daarvoor worden 5 zogeheten midibus- sen ingezet. Per dag zullen 500 a 600 mensen van de bussen gebruik maken. De bussen zullenrijden tussen de hotels en het congrescen trum waar het IOC zijn be slissing neemt. De vervoers bedrijven willen hiermee het naar Nederland halen van de Olympische Spelen onder steunen. MUZIEKKORPSEN STEEDS VERDER IN HET NAUW .EIDEN De Werkgroep Amateuristische Kunstbeoefe- ing (WAK) vindt dat de ge- teente te weinig doet om de ccommodatie-problemen van iverse muziekverenigingen p te lossen. Dat bleek gister- vond tijdens de hoorzitting ver het ontwerpprogramma welzijn 1987. )e nood loopt voor sommige verenigingen hoog op. Zo heeft muziekvereniging De Burcht momenteel geen enke le ruimte ter beschikking. Voor K en G wordt de situatie ook steeds nijpender. Dit 230 leden tellende korps is nu ge huisvest in een schoolgebouw aan de Oosterstraat. In een ontwerp-bestemmingsplan staat dat het gebouw wordt ge renoveerd of afgebroken. Dat betekent dat de vereniging om moet zien naar een ander on derkomen. Volgens de heer H.J. Vlaming van de werk-' groep zijn er diverse voorstel len aan de gemeente gedaan. „Er zijn verschillende school gebouwen vrij gekomen. Maar in het ene gebouw is het Dien stencentrum gehuisvest, de an dere school is toegewezen aan Volwasseneducatie. Het schoolgebouw aan de Aal markt konden we van de ge meente kopen voor een gul den. Maar daaraan moest voor 320.000 gulden worden opge knapt", betoogde Vlaming gis teravond. Wethouder F. Kuijers (cul tuur) voerde gisteravond aan. dat er geluidsisolatie in de ge bouwen moet worden aange bracht, als een korps daar gaat repeteren. „De buurt protes teert meteen, en dan ben je nog verder van huis", zei Kuij ers. Ook aan een eventueel te bouwen muziekcentrum voor Leidse korpsen zitten volgens de leden van de werkgroep nogal wat haken en ogen. Ten eerste kan een vereniging als K en G de veel hogere huur niet opbrengen. Bovendien is men bang dat de eigen identi teit van de verschillende korp sen verdwijnt omdat er bij voorbeeld gezamenlijk gebruik moet worden gemaakt van de kantine. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. No I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Saam: Adres: Postcode/plaats: Telejoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Saam:.Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnumm 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). (ADVERTENTIE) CcicUcSouocmt ''kan 'len Amro Groei Spaarrekening kan een rente tot 5,5% opleveren. En u kunt er toch f 10.000,- per maand vrij van opnemen. Voor de Groei Spaarrekening geldt: hoe hoger het sjraarb^i^ hoe ho^ hêt rentepercentagc. En over aiïësT wat u méér dan f 5.000,- op uw rekening - Q hebt staan, ontvangt u die top rente van /O Een zeer aantrekkelijk spaaraanbod aus, dat bij de huidige lage inflatie nu nog meer rendement oplevert Wilt u er meer van weten Ga dan 'ns even langs bij de Amro Bank in uw buurt. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9