Hevige „oorlog" woedt tussen Britse kranten Kinnock: volgend jaar ben ik Brits premier Hooggerechtshof noemt noodtoestand geldig Maffia ook in gezondh eidszorg Commando Brunswijk wil voor Kerstmis in Paramaribo zijn CckLjcSou/iant l reen verlof voor 'ranse gendarme Fr Jhe'( SjÏÏ ntgn JiRIJS Robert Pandraud, i Franse minister van vei- jheid, heeft gisteren afge- ndigd dat politie-agenten heel Frankrijk tot 15 okto- geen vrije dagen mogen lemen. Pandraud noemde rbij de zware taak die de itie in deze periode van slagen heeft. Het verbie- i van het verlof heeft irts te maken met de be- igde extra politie-be- ierming voor het pauselijk aan midden-Frank- wereldkampioen- tappen volleybal in Parijs. NAKASONE JAAGT OOK VROUWEN OP DE KAST TOKIO - In dezelfde toespraak waarmee hij de Amerikaanse volksvertegenwoordiging tegen zich in het harnas joeg, blijkt de Japanse premier Naka- sone ook een uitspraak te hebben gedaan over i, die bij velen van hen niet in goede aarde is gevallen. Tijdens zijn veelbesproken toespraak van vorige week zei Nakasone dat vrouwen zich over het algemeen meer interesseren voor de kleur van zijn stropdas dan voor wat hij te zeggen heeft. De voorzitster van de Japanse Socialistische Partij, Takako Doi, de eerste vrouw die een belangrijke politieke partij in Japan leidt, zei talloze telefoon tjes te hebben gehad van vrouwen die zich door de uitspraak van Nakasone beledigd voelden. Me vrouw Doi wees erop dat de sexistische uitspraak van Nakasone vrijwel uit de pers was gebleven en merkte op dat dat betekent dat er ook nog te wei nig vrouwelijke journalisten in Japan zijn. VS WILLEN COMMANDO'S IN EUROPA BONN De Verenigde Staten zijn van plan commando's van de Delta Force in Europa te statione ren, met name in de Bondsrepu bliek. Dat schreef gisteren het Westduitse weekblad Der Spiegel. De commando's zouden zo sneller in actie kunnen komen bij terro ristische aanslagen. Volgens Der Spiegel bevindt zich al een „ver- kenningsploeg" in Stuttgart, waar het hoofdkwartier van de Ameri kaanse troepen in Europa is gele gen. Het Amerikaanse opperbevel in Stuttgart wilde het bericht be vestigen noch ontkennen. Treinstaking in Frankrijk UTRECHT Het personeel van de Franse spoorwegen is vannacht aan een,staking van 24 uur begonnen. Ongeveer een kwart tot de helft van de treinen reed niet. De nacht trein van Amsterdam naar Parijs is op 22.15 uur vertrok ken, maar reed niet verder dan de Belgische Franse grens. Vandaag reden er maar twee treinen naar Parijs. Tot de acties was opgeroepen door de communistische vakbond CGT, die wil protesteren te gen het plan voor de inkrim ping van het overheidsperso neel. AMNESTY WIL ONDERZOEK IN NOORD-IERLAND LONDEN De Britse regering heeft niet voldoende bewijzen kunnen leveren om de verdenking van zich af te wentelen dat de veiligheidstroepen in Noord-Ier- land met voorbedachte rade heb ben gemoord, zo heeft de mensen rechtenorganisatie Amnesty Inter national vandaag bekendgemaakt. Amnesty maakte bekend dat het verzoek van de organisatie om een onafhankelijk gerechtelijk onder zoek in Noord-Ierland bij herha ling is geweigerd. Bij drie inciden ten in Noord-Ierland zouden zeker zes ongewapende burgers om het leven zijn gekomen. REACTOR 1 TSJERNOBYL OPGESTART MOSKOU Een van de twee onbeschadigde reacto ren van de kerncentrale in Tsjernobyl is gisteren opge start en opgevoerd tot een minumumniveau. Het dag blad Izvestia meldde dat de 1.000 Megawatt reactor bin nenkort weer elektriciteit gaat leveren aan het elektri citeitsnet in de Oekraïne. Na de ramp in reactor 4 van de centrale heeft de centrale vijf maanden lang stilgelegen. Wanneer de andere reacto ren worden opgestart is niet bekend. Wiesenthal in Legion d'Honneur WENEN De 77-jarige nazi-ja ger Simon Wiesenthal, hoofd van het Joods Documentatiecen trum, heeft gisteren de eretitel chevalier van het Franse Legi oen van Eer in ontvangst geno men van de Franse ambassadeur in Oostenrijk, Francois Bastide Hij prees de methodische wijze waarop Wiesenthal en zijn me dewerkers oorlogsmisdadigers opsporen. De Albert Einstein Vredesprijs wordt dit jaar toege kend aan de vermoorde Zweedse premier Olof Palme. De prijs, waaraan een bedrag van 50.00 dollar is verbonden, wordt eind oktober uitgereikt aan Palme's vrouw Lisabeth. laniloff „eerder "edroefd dan pos over efinitieve ertrek" fervolg van de voorpagina) TNKFORT Nick Dani- heeft zijn terugkeer uit de bet-Unie in Frankfort ge- rd met champagne en rode h. Hij toonde zich blij met I vrijlating, maar was ook (drietig over het haastige en jinitieve vertrek uit het >s-d van zijn voorouders. Het h-fc Daniloffs laatste vlucht en Moskou, de stad waar hij in negen jaar heeft ge- li-ial ie,ori( ind. nu: Amerikaanse journalist zei de dagen in de gevangenis b tijd hadden gegeven om te denken: „Uiteindelijk e/rjeten we ons allemaal het afvragen: waarom ien 230 miljoen Amerika- 1 in de ban van de schande- htie ontvoering van één enke- in Moskou? Vol- talfs mÜ omdat in ons land de n.|ividuele burger een kost- iarir iets is". ïctbiloff had de aankondiging jsi zijn vrijlating kort voor ;ejl vertrek gekregen. Daarna ens alles in sneltreinvaart ;leilopen, behalve het opstij- Oei van het Lufthansa-vlieg- h.g. De piloot werd waar- verkeerd gedirigeerd zijn vliegtuig naar i doodlopende startbaan, toestel moest achteruit ,refden getrokken door een en de vlucht on to ij'vond een vertraging van an»rtig minuten. ulJiiloffs vertrek volgde op iarbisieve onderhandelingen enfeen het Witte Huis en het en^mlin, maar de Amerika- ,u.) hebben voortdurend ge- ptjgerd een ruil te overwegen ,n.'sen Daniloff en de in Ame- ,u.a vast zittende Russische btenaar Gennadi Zacharov. jharov werd, net als Dani- jJ, gearresteerd op het mo- e/jnt dat hij een pakje in ont- nam, waar geheimen in te zitten. De arrestatie Daniloff volgde een week cfede arrestatie van Zacharov. ■jte regering-Reagan heeft pds onderstreept dat er geen ake kon zijn van een sim- rfl.è ruil tussen de „spion" Za- ta.irov en de „onschuldige" ,njerikaanse journalist, die [Uj een valstrik van de Russi- fieie geheime dienst KGB was ;eJDpen" atjiservatieve Amerikanen erpben aangekondigd dat zij js overeenkomst nauwkeurig anlen bestuderen om zich er- te vergewissen dat presi- Reagan niet „gezwicht" is tefir de druk van Moskou. hebben niet toegegeven, hebben toegegeven", bena- Reagan daarom gister- De politieke gevolgen l de affaire voor Reagan evenwel pas kunnen rden ovérzien, als dé bijzon beden van het akkoord be id worden. Afrikaanse functionarissen gerden mededelingen te in over de mogelijkheid dat iltz en Sjevardnadze inmid- i een tijdschema hebben af-, broken voor het bijeenroe- i van een tweede topconfe- itie. Gevraagd of een top dit jaar kan worden ge iden, zei Reagans woord- (rder Larry Speakes: „Dat nogelijk". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse krantewereld krijgt een nieuwe schok te verdu ren, wanneer volgende een revolutionair dagblad op de markt wordt ge bracht. Ruim 175 redac teuren, uitgerust met gloednieuwe teksverwer- kingssystemen moeten van The Independent een kwaliteitskrant gaan ma ken, die zich minstens kan meten met de legen darische Times. Het dagblad is gesticht door Andreas Whittam Smith, ge wezen chef van de beursre- dactie van de Daily Tele graph. Whittam Smith zal voor zijn onafhankelijke krant nieuwe lezers zoeken op een markt die momenteel nog het particuliere domein is van de Telegraph, Times, Fi nancial Times en Guardian. Het streefgetal van de nieuwe krant is een gemiddelde dage lijkse oplage van 375.000 exemplaren. De Independent beschikt over maar liefst zes miljoen pond om zich tijdens het komende jaar te promo ten. Blijkt over zes maanden dat Andreas Whittam Smith nog meer promotiekapitaal nodig heeft, dan kan hij op zijn geldschieters een beroep doen voor een extra twee tot drie miljoen pond. Vandaag is een grote postercampagne ge start, die binnen enkele dagen wordt gevolgd door reclame op de commerciële radio en tv en in de pers. Overigens voeren praktisch alle grote Britse kranten te genwoordig dure promotie campagnes op de televisie. Het medium waarvan jaren geleden werd gedacht dat het hen reclame-opbrengsten zou wegsnoepen. Campagnes wor den ook gevoerd via de eigen kolommen. Zo hebben de le zers van het oude Britse dag blad Daily Telegraph zich gis termorgen voor het eerst met meer dan gewone belangstel ling verdiept in Europese en andere gemiddelde tempera turen. De juiste optelsom van de stijgingen was goed voor een gratis cruise naar New York en (eveneens gratis) te rugreis per Concorde. De wedstrijd is een variatie op de beursaandelenbingo van The Times, die al een vol jaar goed draait. Ook boulevardbladen zoals The Mirror, The Sun en Daily Mail plegen dagelijks uit te pakken met bingo's. Het niveau van de wedstrijden verschilt sterk; het doel is hetzelfde: de de verovering van een zo groot mogelijk lezerspubliek. Een inwoner van Parijs laat zich, te gelijk met een glas wijn, het laatste nieuws uit China voorschotelen. Ver talingen van het be roemde Chinese dagblad The Peo ple's Daily zijn sinds gisteren in Frankrijk te koop voor twaalf Franse francs, bijna vier gulden. TELEURSTELLING BIJ TEGENSTANDERS APARTHEIDSREGIEM: (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON/JOHANNESBURG De uitspraak van het Zuidafrikaanse Hooggerechtshof dat de noodtoestand rechtsgel dig is, is een zware teleurstelling voor tegenstanders van de re gering in Pretoria, die hoopten op een spoedige vrijlating van duizenden gedetineerden. Het gerechtshof in Durban gelastte eerder de vrijlating van een zwarte man die op grond van de noodtoestand vast zat, omdat de bepalingen ervan niet geldig zouden zijn. Het hooggerechtshof bekrachtigde echter vandaag een eerder vonnis van de rechtbank in Pietermaritzburg dat wel rechtsgeldigheid aan de noodtoestand toekende. Om zijn veto tegen sancties tegen Zuid-Afrika te handhaven heeft de Amerikaanse president Reagan de steun nodig van ten minste 34 senatoren. Als de president erin slaagt zoveel senato ren over de streep te trekken, en de Senaat verwerpt uiteinde lijk de sanetlewet, zal-Reagan minder vergaande strafmaatrege len via een presidentiële verordening van kracht laten worden. Het pakket nieuwe maatregelen dat Reagan gisteren bekend maakte, omvat enige sancties dié ook in het wetsontwerp van het Congres staan. Het gaat daarbij om een verbod op Ameri kaanse investeringen in Zuid-Afrika en een stop op-de invoer van Zuidafrikaans ijzer en staal. Voor hulp aan de slachtoffers van de apartheid wil de president 25 miljoen dollar (circa 62 miljoen gulden) uittrekken. President Botha heeft gisteren geruchten als zouden er nog dit jaar verkiezingen worden gehouden in Zuid-Afrika uit de we reld geholpen. In de rede voor de Nasionale Partij waarin hij dit bekend maakte keerde hij zich bovendien opnieuw „tegen de buitenlandse inmenging in Zuidafrikaanse aangelegenheden". VS houden kernproef LAS VEGAS In de Neva- da woestijn is vanmiddag rond vier uur (Ned. tijd) een zware kernproef gehouden. De proef, die honderd kilometer ten noordwesten van Las Vegas plaatsvond, is de tiende van dit jaar en de zestiende sinds de Sovjet-Unie een eenzijdig moratorium afkondigde. Na de explosie demonstreerden zo'n tweehonderd artsen tegen het doorgaan van de Amerikaanse kernproeven. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Toch voedsel naar Soedan Leden van de Operatie Regen boog, onderdeel van het VN- Wereldvoedselprogramma leg gen de laatste hand aan het vliegtuig dat een voedseltran- sport naar het zuiden van Soe dan gaat verzorgen. Het tran- port vindt mogelijk morgen plaats, ondanks dreigementen van het rebellenleger het vlieg tuig neer te halen en ondanks het verbod van de Soedanese regering op contact tussen hulporganisaties en de rebel len. Twee miljoen Soedanezen worden met de hongerdood bedreigt, maar een voedsel- luchtbrug is sinds half augus tus onmogelijk vanwege de strijd tussen regeringsleger en het verzet. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Dat de Italiaan se maffia over handlan gers in het gemeentelijke overheidsapparaat be schikt, is bekend. Nieuw is echter dat de georgani seerde misdaad ook bezig is te infiltreren in de ge zondheidszorg. Het blijkt nu dat de maffia de afge lopen jaren de kassen van de gezondheidszorg voor meer dan een half miljard gulden heeft opgelicht. De zwendel die nu aan het licht is gekomen, speelt zich af in de zuidelijke provincies Si cilië, Calabrië en Campanië, het traditionele werkgebied van de maffia. Het is echter niet uit te sluiten dat het on derzoek zich ook nog tot ande re provincies zal gaan uitstrek ken. Het geld is naar de maffia gestroomd via handlangers bij de regionale centra voor ge zondheidszorg. Daar is ge werkt met vervalste rekenin gen en etiketten. De centra be taalden zonder blikken of blo zen zelfs rekeningen voor niet bestaande kostbare medische apparatuur. De nieuwe minister voor" volksgezondheid, Carlo Donat- -Cattin, heeft de aanzet tot het onderzoek gegeven. Hem viel op dat de gezondheidscentra jarenlang veel meer hebben neergeteld voor medicijnen dan door de farmaceutischè industrie feitelijk in rekening was gebracht. Volgens Guido la Forte, Officier van Justitie in Palermo, is de maffia tegen- woordig net zo sterk vertegen- woordigd in de gezondheids- zorg als in diensten waar de bouwopdrachten verleend, worden, een van hun oor spronkelijke werkterreinen. LABOUR ZET MILITANTEN UIT DE PARTIJ Neil Kinnock hoopt volgend jaar het premierschap Margaret Thatcher over te kunnen nemen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse Labourpartij, die gisteren in Blackpool haar jaarcon gres is begonnen, ver wacht niet dat zij nog lan delijke bijeenkomsten zal moeten beleggen voor de Conservatieve premier Thatcher nieuwe parle mentsverkiezingen uit schrijft. Hoewel Thatcher tot juni 1988 kan aanblij ven, voorspellen praktisch alle politieke waarnemers algemene verkiezingen in de lente of de zomer van 1987. Labourleider Neil Kinnock ge looft dat hij over een jaar de nieuwe premier van Groot- -Brittannie zal zijn. Dat is een mening die op dit moment door velen wordt gedeeld. De Britse socialisten begonnen hun jaarlijks congres met schoon schip te maken wat be treft de excessen van hun mi litante linkervleugel. Acht le den van Labours „Militant Tendency", die een extreme politiek hebben gevoerd in het gemeentebestuur van Liver pool, werden definitief uit de partij geschopt. „Die zijn we kwijt," zei Labourleider Kin nock nadien. Neil Kinnock en zijn partijge noten zullen proberen Labour een gematigd en milieuvrien- dèlijk imago te geven. Onder Labour zullen alle kerncentra les van het land worden geslo ten. In geval van oorlog zou Kinnock ook weigeren de Amerikaanse „nucleaire para plu" te gebruiken. Mocht La bour aan het bewind komen, dan zullen de Amerikanen hun zes kernbases op Brits grondgebied moeten ontrui men. Een Labourregering zou alleen militaire hulp van Was hington inroepen om met con ventionele wapens te vechten tegen de Russen. Volgens de Amerikaanse mi nister van defensie Weinbur- ger zou zo'n Labourbewind wellicht het einde betekenen van de NAVO. Labourleider Kinnock vindt dat flauwekul. „Weinbergers oordeel stemt niet overeen met de standpun ten, die de regering van Was hington heeft ingenomen. Ik heb er trouwens al met presi dent Reagan over gepraat. Amerika zal zich niet mengen in de interne politiek van een soevereine bondgenoot. Ook zonder kernwapens kunnen wij een trouw lid van de NAVO blijven". Premier Thatcher is erg inge nomen met dit Labour-stand- punt. Bij de laatste verkiezin gen bleek ook al, dat de extre me defensiepolitiek van La bour de meeste Britten niet bevalt. 1IDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 1 Middelerwijl waren ook de tribunes van het khuyzer sportpark volgelopen en een merk- Ardig toeval was er de oorzaak van, dat idje Verholen juist tussen Sybila van Sorcie- i en Opopol Istietof kwam te zitten. Opopol grj verheugd heen en weer te draaien op zijn 1(jPl en hij zat almaar in zijn vette handjes te s jven. „Asse hij een kampioenski voetballert, j hij met ome Opopol mee naar Barrebe- iri-". mompelde hij. Smidje Verholen lette daar kjl al te zeer op, want hij had alleen maar oog de goedgeklede jonge vrouw, die naast zat en die met vreemd gesluierde blikken erfr de ingang van het veld staarde, waar de doorheen moesten komen. En ja hoor, kwamen ze al. Onder donderend gejuich n [den ze ontvangen en het meeste van dat ge- f ih gold wel de kleine Kareltje Knetter, die op i wijze voorop liep, die duidelijk aantoonde, er die middag wat zou gaan gebeuren. De gebeurtenissen wezen er trouwens meteen al op, dat er iets zou gaan gebeuren want er deed zich een vreemd incidentje voor. De stopperspil van de tegenpartij, Bulle Peesje geheten, trad namelijk dreigend op Kareltje toe en begon hem enkele lelijke dingen in het oor te fluisteren. ,,Denk d'r om, kleine meelworm", siste Bulle. ,,As je heelhuids van het veld naar huis wilt gaan, dan is een kooltsie make d'r vanmiddag niet bij, hè? Of ik trap je as een rauwe gehakt bal van de grasspriete af!" „Is die dreigbrief soms van jou afkomstig geweest?" vroeg Karel tje vinnig. „Van een dreigbrief heb ik geen weet", antwoordde Bulle geheel naar waarheid. „Ik zeg alleen: blijf uit me doelgebied, want ik heb me hoeve erg slap onder me lijf bungele, vat je?" En van dit alles merkte de scheids rechter niets. Die' stond blij te tossen met de twee aanvoerders.. DEN HAAG Het jun gle-commando van Ron nie Brunswijk, dat in Oost-Suriname vecht te gen het bewind-Bouterse, wil voor Kerstmis in de hoofdstad Paramaribo zijn. Brunswijk en zijn mannen, die inmiddels een gebied zo groot als Nederland onder controle hebben, zijn ervan over tuigd dat zij Bouterse ten val zullen brengen, als hij tenminste niet voor die tijd het land uit is ge vlucht. Een en ander blijkt uit het gis teren gepubliceerde relaas van eeji verslaggever van NRC- Handelsblad, die onlangs en kele dagen is opgetrokken met het commando-Brunswijk. De mannen van Brunswijk heb ben een onwankelbaar geloof in de overwinning, zo blijkt uit het verslag. Omdat hel leger van Bouterse niet tegen de commando's van Brunswijk is opgewassen, zou het regiem in Paramaribo druk doende zijn de ethnische tegenstellingen in het land te verscherpen. De mensen zou den worden bang gemaakt voor een overheersing door de bosneger Brunswijk, die zelf in de NRC elke politieke ambitie ontkent. „Ik vecht voor de de mocratie. Als de nieuwe rege ring zou vinden dat ik het niet goed heb gedaan, dan leg ik mij daar bij neer. Ik word geen tweede Bouterse". In hetzelfde artikel komt ook sergeant-majoor Henk van Randwijk aan het woord, de naar Brunswijk overgelopen commandant van Bouterse's keurkorps de Echo-compagnie. Volgens Van Randwijk zou Bouterse in staat zijn zelf een bom te plaatsen in bijvoor beeld de hindostaande wijk van Paramaribo, om vervol gend de schuld in de schoenen van Brunswijk te schuiven. In het artikel komt verder duidelijk naar voren dat Brunswijk de volledige steun geniet van de granmans in Su riname, de opperhoofden van de 40.000 mensen tellende bos negergemeenschap. Maar on der de manschappen van Brunswijk bevinden zich ook Indianen, hindostanen en Ja vanen. Verder is een aantal Surinamers speciaal uit Neder land overgestoken om in het oerwoud tegen Bouterse te vechten. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5