„Deetman krijgt een zware dobber aan ons!" Komst duizenden asielzoekers „hoogst onwaarschijnlijk" Ik hoop echt dat ik word vergeten EcidócSommit 3 SJARANSKI: Bommelding bij Anne-Frankhuis GRATIS DRIE BIJZONDERE WILHELMINA MUNTEN ALS U NÜ EEN SPAARREKENING OPENT. Overheid reageerde goed op kernramp Tsjernobyl BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 30 SEPTEMBER 1?% PAGIN, DEN HAAG „Ik ben sterker be nieuwd naar de oorsprong van een dergelijk verhaal dan naar de even tuele gevolgen". Dat is de zeer scep tische reactie van de heer F. Florin, voorlichter bij de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (VVN) in Amsterdam, naar aanlei ding van het bericht dat op dit mo ment 27.000 vluchtelingen in bussen en met Oosteuropese luchtvaart maatschappijen op weg zouden zijn naar Oost-Berlijn. De vluchtelingen, met name afkomstig uit Libanon. Iran en Sri Lanka, zouden pro beren vóór middernacht Berlijn te berei ken, omdat de DDR per 1 oktober geen transitvisa meer verleent. De mogelijkhe den om via Oost-Berlijn naar West-Euro pa te vluchten worden daarmee vrijwel nihil. Tot voor kort nam de Bondsrepu bliek alle niet-Duitse vluchtelingen op, die door de DDR over de Berlijnse grens werden geschoven. De stroom vuchtelin- gen via deze Berlijnse route werd volgens de Westduitsers echter te groot zodat, na overleg met de DDR, de grens vannacht wordt afgesloten voor al diegenen, die geen visum voor West-Duitsland kunnen overleggen. Onwaarschijnlijk Frits Florin: „Het is natuurlijk mogelijk dat mensen op de valreep besluiten via Oost-Berlijn naar het Westen te komen, maar 27.000.dat lijkt me zeer onwaar schijnlijk". Ook woordvoerder Holtes van het ministerie van justitie in Den Haag is nauwelijks onder de indruk van het be richt: „Als het bericht al waar is ik zeg als dan nóg zal Nederland niet zo snel stringentere maatregelen nemen. De offi ciële toegangswegen (de grensposten met Duitsland) tot Nederland zijn bemand en veel meer kunnen wij niet doen. Iemand die koste wat kost toch ons land binnen wil komen, lukt dat toch wel". Op het ministerie zijn geen cijfers bekend van vluchtelingen die in Nederland ko men via Oost-Berlijn. Frits Florin van de VVN komt, zoals hij zelf zegt „met een heel natte vinger tot maximaal tien pro cent". Erg groot kan het percentage in ie der geval niet zijn want volgens het mi nisterie van justitie is er in Nederland geen merkbare stijging van asielaanvra gen geweest toen twee maanden geleden in West-Berlijn zich een ware hausse van vluchtelingen aandiende. Absurditeit Het blijft vooralsnog enkele uren afwach ten of er zich voor het middernachtelijk uur een massa vluchtelingen bij de poort van West-Europa aandient. De Bondsre publiek zou inmiddels diplomatieke po gingen in het werk hebben gesteld bussen met vluchtelingen te laten tegenhouden. Maar de Bondsrepubliek krijgt dan ook jaarlijks tussen de 80.000 en 100.000 asiel aanvragen te verstouwen. Ter vergelij king: Nederland zal dit jaar tussen de vier- en vijfduizend asielprocedures in be handeling nemen. Procedures die zeker drie, maar ook vier tot zes jaar in beslag kunnen nemen en waarvan er bijvoor beeld vorig jaar nog geen twintig procent werden gehonoreerd met een verblijfsver gunning. Frits Florin is blij dat bij het ministerie van justitie onlangs dertig extra ambtena ren zijn aangenomen om de aanvraagpro cedures sneller af te handelen tot om en nabij twee jaar. Maar afgezien van dat Kamerbesluit heeft Florin weinig positiefs te vertellen over het Nederlandse vluch- telingbeleid. „Het is keihard. Als Neder land ook maar even de kans krijgt aan vragen af te wijzen, gebeurt dat. Vorig jaar hebben nog geen duizend mensen asiel gekregen in ons land. Dat is toch geen aantal. Tamils die een jaar of langer in Nederland moeten wachten tot een aanvraag bekeken is en dan nog worden ze terug gestuurd naar de Bondsrepubliek. Dat kun je mensen toch gewoon niet aan doen; vluchtelingen lopen al op hun tand vlees. Denemarken kan L vluchtelingen niet meer aan KOPENHAGEN De Deense autorit^ ten hebben gisteren koortsachtig overlig gepleegd over de voortgaande strooi vluchtelingen uit het Midden-Oosten het daaruit voortvloeiende huisvesting probleem. De afgelopen week kreeg Dj nemarken te maken met de grootste hoy veelheid asielzoekers in een keer. OngL veer duizend Libanezen en Iraniers kw^ men het land binnen. Omdat de dij vluchtelingenkampen al overvol zittew hebben de autoriteiten een passagiersschL en een hotelplatform in de Noordzee g», huurd. Vanaf 7 oktober is in DenemarkZ voor mensen uit niet-Europese landen e*r inreisvisum vereist. Ook wordt overwL gen de grenzen voor vluchtelingen vof een jaar te sluiten. r Anatoli Sjaranski leidt de fakkeloptocht voor joden in de Sovjet- Unie, geflankeerd door kamervoorzitter Dolman (links) en PvdA- kamerlid Harry van der Bergh. AMSTERDAM Nathan Sjaranski, beter bekend onder zijn vroegere voor naam Anatoli, heeft tij dens zijn driedaags bezoek aan Nederland niets meer van het land kunnen zien dan de route van de Dok werker tot de Dam in Amsterdam. Gisteravond liep hij die afstand aan het hoofd van een fakkelop tocht voor de joden in de Sovjet-Unie, waaraan tien duizend mensen meedee den Het overige gedeelte van zijn driedaags bezoek heeft hij vrijwel onafge broken gepraat. Vanmid dag met premier Lubbers en andere politici en giste ren met de ene journalist na de andere. Het begon gisterochtend om kwart over acht en sindsdien heeft hij vrijwel onafgebroken de hand van journalisten ge drukt, hun naam gehoord en weer vergeten. En even vaak heeft hij helder en indringend gesproken over de mensen die hij in de Sovjet-Unie achter liet: de duizenden joden die dat land willen verlaten en daarom als parasieten worden behandeld. Zijn begeleiders dwingen hem af en toe even uit te rusten, tien minuutjes plat te gaan. ..Hij gaat te ver", zeggen ze, „hij vraagt te veel van zich zelf". Hoofdschuddend zien ze hem de kamer in gaan, weer bereid twintig minuten van zijn eigen vrijheid te offeren aan de persvrijheid. Voordat Nathan Sjaranski in 1978 werd veroordeeld tot tien jaar gevangenis en drie jaar werkkamp kreeg hij de gele genheid een laatste woord tot de rechtbank te richten. Hij zei toen: „Mijn volk is twee duizend jaar lang over de hele wereld verstrooid geweest. Maar waar joden ook gevon den worden, elk jaar herhalen ze: „Volgend jaar in Jeruza lem!" En nu, nu ik verder van mijn volk en mijn vrouw Avi- tal verwijderd ben dan ooit, nu ik vele moeilijke jaren in ge vangenschap tegemoet ga, nu zeg ik tot mijn volk en mijn Westen moet akkoord Stockholm opschorten AMSTERDAM Volgens Sjaranski moeten de westerse landen het akkoord van Stockholm over vertrouwekkende maatregelen op militair gebied opschorten, zolang de Sovjet-Unie de afspra ken over de mensenrechten niet naleeft. Daarmee kunnen die landen voorkomen dat de Sovjet-Unie zijn uitleg over de Euro pese veiligheid aan het Westen oplegt. Volgens Sjaranski moet het Westen inzien dat het door afzonderlijke afspraken, zoals in Stockholm, geen echte ontspanning kan bereiken. 1977 gearresteerd werd. Toen wist ik al veel meer over Is raël dan de modale Sovjet-bur ger". Was Israël voor u een aantrek kelijk land zoals Nederland dat is voor een Nederlander, of had het ook religieuze bete kenis voor u? „Ik voelde mezelf als jood deelnemer aan het historisch proces van terugkeer naar Is raël, omdat ik een sterke spiri tuele binding had met het joodse volk en met mijn vrouw gedurende de twaalf jaren sinds mijn visumaanvraag in 1974". Geloof Uw vrouw A vital koos voor het orthodoxe joodse geloof toen u in de Russische gevan genis zat. Bij uw aankomst in Israël, afgelopen februari, zei u studie van de religie te ma ken. Hebt u uw conclusie al getrokken? „Zoals je ziet ben ik nog steeds niet orthodox (Sjaranski draagt niet het orthodoxe kep peltje op zijn hoofdred.) Maar ik weet niet of dat in de toekomst misschien verandert. Dat hangt af van mijn innerlij ke behoefte, en niet van enige politieke stellingname. Helaas wordt er in politiek opzicht over gespeculeerd in de pers. Gelukkig hebben we er in ons gezin geen problemen mee. Ik respecteer de manier waarop mijn vrouw haar geloof beleeft en zij respecteert mijn levens wijze". Kunt u komen tot een eigen onafhankelijke keuze, of wordt u te veel onder druk ge zet door de verschillende poli tieke en religieuze partijen? Het heeft acht jaar langer ge duurd, maar nu bent u in Je ruzalem. Is het zoals u ver wachtte? „Ja. En ik geniet enorm van het leven in een vrije samenle ving, in een Joodse democrati sche staat, waarin je al je ge dachten kunt uiten en waar absoluut verschillende stand punten openlijk bediscussieerd worden. Natuurlijk, er zijn problemen in Israël, in ver band met de veiligheid van het land. Hoe verdedig je het recht van bestaan, hoe wapen je je tegen de terrorische aan vallen en blijf je tegelijk een democratische samenleving? Maar hoe groot ook, die pro blemen zijn van een geheel andere orde dan die van de jo den in de Sovjet-Unie". Werkelijkheid De werkelijkheid in Israël is in elk geval ronduit tegenge steld aan de manier waarop het land in de Sovjet-pers wordt afgeschilderd, zegt Sja ranski. „Ik wist er aanvanke lijk vrijwel niets van, want de enige informatie die Sovjet kranten verschaffen is dat Is raël een fascistische staat is, waar de mensen geen enkele rechten hebben. De enige boe ken die je over Israël kunt le zen zijn onfris, anti-zionistisch en anti-joods. Maar na verloop van tijd ging ik luisteren "naar het radiostation Voice of Is raël. En toen ik betrokken raakte in de joodse emigratie beweging kreeg ik informatie van toeristen en van buiten landse journalisten. Het con tact dat ik met hen had was onderdeel van de „criminele" activiteiten waarvoor ik in „Op dit moment willen veel groeperingen mij inderdaad inlijven. Maar het lukt me wel mezelf te blijven, want ik ken de methoden om mezelf te blijven in alle omstandighe den. In de gevangenis waren de omstandigheden uiterst pri mitief. Ik stond daar onder sterke lichamelijke druk. Hon ger, kou en isolatie. „Veran der", zei de KGB, „dan zullen we je niet meer martelen". In die situatie was je geconcen treerd op een paar dingen, de belangrijkste dingen in je le ven. Hier in vrijheid besteden we een groot gedeelte van ons leven aan secundaire dingen, sommigen besteden daar zelfs hun hele leven aan. Dat is het gevaar van de vrije wereld. Niet jezelf zijn, simpelweg om dat je je richt op dingen die niet belangrijk zijn". Gevaar Onder joden die de Sovjet unie verlaten bestaat de nei ging fel anti-socialistisch te worden en zich bij zeer rechtse groeperingen aan te sluiten. Ziet u dat als een gevaar voor u zelf? „Ik heb absoluut geen sympa thie voor het socialisme van het Sovjet-type. Maar ik ben het er mee eens dat er mensen zijn die oprecht democratisch het communisme nastreven. Ik vind wel dat het Westen erg naïef staat tegenover het gevaar van het Sovjet-systeem en de echte bedoelingen en ambities van het Gorbatsjov- regiem". U hebt bij aankomst op Schip hol gezegd dat de Westerse pu blieke opinie een belangrijk middel is om druk op de Sov jet-autoriteiten uit te oefenen. Nu staat u in het middelpunt van de belangstelling en kunt u de publieke opinie beïnvloe den. Bent u niet bang over een half jaar vergeten te zijn? „Ik ben er niet bang voor, ik hoop het van ganser harte! Dan heb ik eindelijk tijd voor mijn privé-leven. Maar ik hoop dat de joden in de Sovjet- Unie nooit vergeten worden. Ik hoop dat steeds meer men sen de Sovjet-Unie kunnen verlaten; zij kunnen daar dan beter over spreken dan ik". STEVO AKKERMAN KOV-VOORZITTER OVERBEEK: PROTEST NOG NOOIT ZO BREED t DEN HAAG „Op dit moment is de onrust in het land ongelooflijk groot. Wij krijgen regel matig berichten binnen van scholen, die serieus willen kappen met een aantal essentiële onder wijstaken. Zo langzamer hand gaat het inderdaad de richting van een boy cot uit. Neem bijvoor beeld de verdere ont wikkeling van het basis onderwijs: straks zal blij ken dat de scholen het gewoon niet meer aan kunnen!" Tot 1 september zat hij zelf nog in het onderwijs als do cent economie op de Acade mie voor de Journalistiek in Tilburg. Sinds kort is hij, drs C. Overbeek, full-time voor zitter van de grootste onder wijsbond, de Katholieke On derwijs Vakorganisatie (KOV). In zijn toespraak op de protestbijeenkomst in Den Haag (het „Nationaal Onder wijs Protest") trekt Overbeek namens de gezamenlijke on derwijsbonden fel van leer tegen de 1 miljard aan bezui nigingen die minister Deet- man in het onderwijs wil doorvoeren. Als we hem voor een half uurtje buiten het ge drang te spreken krijgen, blijft de KOV-voorzitter met dezelfde felheid argumente ren. Het verwijt van Deet- man aan de bonden, dat de protestactie „demagogische trekjes vertoont" vindt Over beek regelrechte hypocrisie: „Dat is notabene de pot die de ketel verwijt! In wezen is het Deetman zélf die dema gogie bedrijft. Laatst hoorde ik hem op de radio zeggen dat de bonden in hun protest geen onderwijskundige argu menten zouden geven. Dat is nu volstrekt onwaar: tijdens de nationale ouderavond hebben we de ouders exact voorgehouden, wat gevolgen van de bezuinigingen zullen zijn voor hun kinderen op hun school. En daar zijn die ouders keihard van ge schrokken". Vooral de 4-jarigenmaatregel, de beperking van het spe KOV-voorzitter Overbeek: „ledereen is het erover eens dat Deetman ditmaal te ver gaat. Het protest heeft nog nooit zo breed geklonken als nu". ciaal onderwijs en de beperk te vervanging van zieke leer krachten (samen goed voor een half miljard minder) zijn volgens de KOV-voorzitter principieel onaanvaardbaar: ..Naar de mensen in de scho len toe is het eenvoudig on verantwoord dat de druk op de leerkrachten nog groter wordt. Onderwijskundig ge zien staan deze voorstellen haaks op de ideeën in bij voorbeeld de wet op het ba sisonderwijs. Daarin worden allerlei prachtige idealen na gestreefd. En wat zie je nu: de kraan wordt gewoon dichtgedraaid en van die ide alen blijft zo goed als niets meer over. Nu is in het verleden al va ker geroepen, dat niet verder op het onderwijs bezuinigd kon worden en toch gebeur de het elke keer weer. ..Wij hebben ook niet voor niets nu een dringend beroep gedaan op de fracties in de Tweede Kamer, om niet met dit pakket bezuinigingen ak koord te gaan. De volksver tegenwoordiging mag deze onzalige plannen niet voor Maar CDA en VVD hebben zich per regeerakkoord wèl verplicht die miljard te be zuinigen. Als onderwijsbond kun je die maatregelen na tuurlijk afwijzen, maar kun nen de bonden geen alterna tieven aangeven? „Ten eerste is er de vraag, of CDA en VVD zich bij de on derhandelingen wel voldoen de hebben gerealiseerd wat de gevolgen zouden zijn van de principiële afspraak om in het onderwijs 1 miljard weg te halen. Volgens mij heeft men zich toen niet eens met die vraag bezig gehouden. Dat is,erg genoeg". „Als wij nu zelf alternatieven zouden aandragen, zo van: „overal mag worden gekapt, behalve in het basisonder wijs". dan zouden we natuur lijk verkeerd bezig zijn. Men had zich in Den Haag eerst maar eens moeten afvragen: kan er überhaupt nog wel bezuinigd worden! Daar had de minister dan eerst met ons over moeten praten. Het is best mogelijk dat ergens pos-c tjes van duizend of tiendui-s zend gulden kunnen worden geschrapt, zonder dat dat di-^, reet schade toebrengt aan hetp onderwijs. Maar het afkap- pen van hele takken van on derwijs, zoals Deetman nu; doet. dat kan niet". Minister Deetman heeft on-\ langs nog gezegd dat hij open staat voor alternatieve bezui-t nigingsvoorstellen „Ja. en dat maakt pas echt* duidelijk dat het hem onder- wijskundig gezien worst zal»; wezen, waar het geld van-I' daan komt. als het er maar11 komt. Wij hebben al direct11 tegen Deetman gezegd: „Er is» de laatste vijftien jaar zóveel' bezuinigd in het onderwijs ens er zijn te veel structurele1' veranderingen gaande". De' werkdruk voor de leerkrach-S ten wordt zodanig groot dat', verder korten niet meer mo gelijk is". „We wijzen nu elke bezuini-f ging af, omdat de procedure»" die Deetman heeft gevolgd,-I volstrekt fout is. Eerst is hip blindelings akkoord gegaan" met een miljard en vervol-n gens gaat hij pas kijken waart het vandaan moet worden»1 geplukt Die maatregelen* heeft hij in augustus eenvou-) digweg in het land gedroptj! zonder ook maar enige on-51 derwijskundige ondeibou-® wing te leveren." jj In het recente verleden zijnl ondanks de massale protestenr van de onderwijsbonden toch telkens weer nieuwe 6e-l zuinigingen in het onderwijs1 doorgevoerd Kunnen de4 bonden nu wèl een echte vuist maken? s „Ik denk van wel. Nu is im-? mers sprake van één geza4' menlijke actie van zowel onJ' derwijsbonden, schoolbestu' ren als ouderorgahisaties, dié® daarin nog eens worden ge-*1 steund door brede maat-" schappelijke organisaties en» wetenschappers Iedereen is het erover eens dat Deetman»1 ditmaal te ver gaat. Het proJ test heeft nog nooit zo breert geklonken als nu. Minister?' Deetman krijgt nog een zwa-j re dobber aan ons!" FRANS WEERT AMSTERDAM Een be- zoek van Sjaranski aan het Anne-Frankhuis in Amsterdam is gisteren vertraagd omdat men in het gebouw een verdacht pakje in een prullenmand had gevonden. De politie ontruimde ogenblikkelijk het pand en de Explosie ven Opruimings Dienst. Die ontdekte dat het ging om een stofzuigerzak met wat rommel. Volgens voorzitter Dick Houwaart van de Anne-Frankstich- ting bestond er geen en kel verband tussen dit pakje en het bezoek van Sjaranski. Een gestoorde vrouw die dat wel eens meer doet, zou het daar volgens Houwaart hebben neergelegd. Met anderhalf uur vertraging bracht Sjtsjaranski alsnog een be zoek aan het Anne-Frank huis. SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (cl Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Wóesp. ADVERTENTIE Zilveren kuurtje 19-11 - '4i Geslagen in Amerika. Diameter 19 mm Zilvergehalte &I0/10Q0 Zilveren dubbeltje '926 - '44. Beeltenis ook Vierkante nikkelen stuiver 1943 wel 'opgestoken haar (met afgeronde hoeken) genoemd Diam. 15 mm Doorsnede 18 mm Zilvergehalte 6-10/1000 Nü een spaarrekening openen bij de NMB betekent dub bel voordeel. Want naast de aantrekkelijke rente profiteert u meteen van een uitzonderlijk aktie-aanbod. Gratis een fraaie set met drie munten uit de regeringsperiode van Koningin Wilhelmina De set bestaat uit een unieke vierkante stuiver, een zilveren dubbeltje en kwartje. Met luxe cassette. U ontvangt deze set gratis als u nü een NMB spaarreke ning opent met een eerste inleg van ten minste f 100,-. Of als u automatisch gaat sparen met minimaal f25,- per maand. Profiteer meteen van dit unieke aanbod en open vandaag nog een spaarrekening. Om de waardevolle munten te bewaren krijgt u een luxe NiMB BANBv S*blJge" DENMBDENKTMETUMEE Deze aktie loopt t/m 31 oktober 1986 zolang de voorraad strekt Wees er dus snel bij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De over heid heeft doeltreffend gereageerd op de kern ramp in Tsjemobyl. De problemen werden naar waarde ingeschat en er werden tijdig voorzorgs maatregelen genomen. De organisatie en de inhoud van de voorlichting ijn de burgers had wel beter gekund. Veel onnodige onrust onder de bevolking had voorkomen kunnen worden. Dit concludeert het onderzoeksbureau Be renschot in een gisteren verschenen studie. Projectleider Van den Wall Bake zei dat het onderzoek niet is bedoeld om het over heidsoptreden van een rap portcijfer te voorzien. Wel kan de overheid uit het onderzoek lessen trekken voor het han delen bij soortgelijke ongeval len in de toekomst. „We zijn er nog goed van af gekomen. We hadden hier de tijd om na te denken over de maatregelen die genomen moesten worden Maar we mogen nu niet op onze lauweren gaan rusten in de gedachte dat wij het er goed vanaf hebben gebracht", aldus de projectleider. In zijn rapport doet het Bu reau Berenschot onder méér de aanbeveling dat de over heid moet investeren in „cri- sisbestendige" ambtenaren en apparatuur die in crisissitua ties alle relevante gegevens snel kan verwerken. Het ne men van politieke besluiten zou uitsluitend overgelaten moeten worden aan de be windslieden. Volgens Beren schot werd dat na Tsjernobyl soms overgelaten aan de amb telijke coördinatiegroep, die toch al erg zwaar belast was. Uit het Berenschot-onderzoek i< 'kwam naar voren dat bij I geven van informatie over ramp in verhouding tot and? landen grote openheid is F tracht. Zeker in het begin t de coördinatie tussen de div se instanties echter gebrek# Overigens wilde mini^1 Winsemius al drie dagen na!1 ramp het Nederlandse kerf' nergieprogramma opschorr Premier Lubbers en mini#1 Van Aardenne (EZ) gingen j! twee weken later over 11 boeg, aldus het bureau.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4