Belangen goede rechtsgang en publiciteit soms tegengesteld 13 KONINKLIJK COMMISSIE CONCLUDEERT NA SLAVENBURG EN DE TERP: IEUWO Tandartsen trekken voortaan één lijn Tekort aan gaatjes tot omscholing Christelijke werkgevers blokkeren centraal overleg iNNEN LAND CcidócSotnant DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 .oogleraar: weinig „^egrip voor i jeumapatiënt KONINGEN In een van bezuinigingen (in je het best een con- jete ziekte hebben, blin- darmontsteking of een ^broken been bijvoor- eld, waarvan de nood- Jak tot behandelen dui- Jlijk is. Over dit soort indoeningen kunnen ge- kkelijk rekensommen (orden gemaakt. „Maar zorg voor patiënten [et chronische aandoe- ngen is kennelijk niet (ctaculair genoeg en [reekt onvoldoende tot 1 verbeelding". i reumatoloog dr, M.H. van jjswijk zei dit vandaag bij het bvaarden van het bijzonder »gleraarschap in de reuma- >gie in Groningen. Deze irstoel is ingesteld door de Hderlandse Vereniging voor lumabestrijding en het Na saal Reumafonds. irmate de behandelingsmo- ïijkheden voor reumatische udoeningen verder toene- |n lijkt het begrip voor de eifieke problemen van deze iënten te verminderen, al- Van Rijswijk. Het is steeds ider duidelijk te zien wat er :t een reumapatiënt aan de nd' is. Volgens Van Rijswijk het gebrek aan begrip van i omgeving voor veel pa- iten een aanzienlijk pro- matische aandoeningen ten veel voor en ze veroor- en, materieel en immate- t fcel. veel schade. Per duizend 'oners hebben volgens prof. In Rijswijk elf mensen reu- itofde artritis (gewrichtsont- ing), vier de ziekte van hterew en vijftig tot hon- d artrosis deformans (ver ingen van en rond de ge- ichten). laatste aandoening neemt frequentie toe met het stij- van de leeftijd. Maar voor meeste andere reumatische idoeningen geldt volgens Rijswijk, dat ze juist op ekkelijk jonge leeftijd op- len. Op de reuma-afdeling Groningen is bij voorbeeld SS procent van de patiënten zijn opgenomen of die de likliniek bezoeken jonger 65 jaar en 40 procent jon- dan 45 jaar. ADVERTENTIE Napoleon li '4 Brandy IV.S.O.P. i1;® Druppel voor druppel tot leven gekomen wijn on gedistilleerd ld (oirurww 0 september Claus woont in het Konink- jk Instituut voor de Tropen in msterdam de première bij van en aantal films over de tweede nelltusexpeditie, een Neder- inds-Jndonesisch oceanogra- sch onderzoek in 1984 en '85. oktober oningin Beatrix opent in Breda let nieuwe gerechtsgebouw offi- ieel. Pieter van Vollenhoven roont de opening bij van de 29e 'erkeerstechhische Leergang an de ANWB in het RAI Con- rescentrum in Amsterdam, rins Claus verricht in Leeuwar- de opening van de Neder- indse Academie voor Overheids Management. Hij is tevens in het "J paleis in Den Haag aan- "ezig bij de uitreiking van de Vateler Vredesprijs 1986 aan dr. Kurien uit India, initiatiefne- r van Operation Flood. Verkoop kinderzegels van start DEN HAAG Ruim driehonderd duizend kinderen uit de 7e en 8e groep van het basis onderwijs trekken er morgen weer op uit om bestellingen op te nemen voor kinderpostzegels en ansichtkaarten. Het gaat dit jaar om drie postzegels met de waarden: 55 (+25) cent, 65 (+35) cent en 75 (+35) cent. De emissie van deze ze gels vindt plaats op 12 november. Na maanden zoeken: geen brisantbommen in het Hoendiep LEEK In het Hoendiep in de Gro ningse gemeente Leek liggen geen bri santbommen. Gisteren zijn na vier maanden tevergeefs zoeken de wegver- bredingswerkzaamheden weer begon nen. De zoekactie heeft slechts een kleine vondst opgeleverd: vorige week werd een klein bommetje ter grootte van een forse sigaar opgebaggerd. Voor de rest leverde de zoekactie, die twee miljoen heeft gekost, niets op. Aanlei ding voor de speurtocht waren een pro ces-verbaal en enkele getuigenverkla ringen uit 1943, die wezen op de aanwe zigheid van de bommen. Collectie Rob Hendriks De nieuwe collectie van de veelbelovende ontwerper Henk Hendriks toont altijd een combinatie van mannelijke basiselementen met supervrouwelijke accenten. Ook KLM 'ers moeten legitimatie dragen AMSTELVEEN Behalve het tech- nisch personeel van de luchthaven Schiphol moeten voortaan ook alle KLM'ers een zichtbaar legitimatiebe wijs dragen. De „veiligheid van KLM'ers en KLM-eigendommen" wordt als belangrijkste reden opgege ven voor de maatregel. Het besluit geldt alle gebouwen van de KLM op Schiphol, het hoofdkantoor in Amstel veen, het computercentrum te Rijswijk en alle passagekantoren in het land. De luchthaven Schiphol stelde legiti matie onlangs ook op het technisch areaal te Schiphol-Oost verplicht. Dat heeft al geleid tot files in de ochtend. Er wordt daarom nu gewerkt aan een aparte ingang voor bezoekers. Boekhouding visafslag Lauwersoog verbrand LAUWERSOOG Onbeken- den hebben gisteren in Lau wersoog een deel van de admi nistratie van de visafslag ge stolen en in brand gestoken Het gaat om gegevens over de aanvoer van vis waarvoor bin nen de EG quota zijn vastge steld. Vorige week werd een ander deel van de administra tie van de visafslag meegeno men door ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij. Het be trof toen een routinecontrole om na te gaan of de vissers zich houden aan de quote ringsregeling. Het onderzoek van deze administratie vergt enkele weken. N VANDAAG C\ IN HET VJ (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Een „zware" club van magi straten, officieren van justitie en advocaten heeft eens goed nage dacht over een probleem dat rechtstreeks verband houdt met één van de basisprincipes in onze rechtspraak: iemand is pas schuldig als de rech ter dat oordeel heeft uit gesproken en niet eer der. Dat dat principe maar betrekkelijk is, is de laatste tijd bewezen in meer dan één strafzaak. De hoofdverdachte in de Slavenburg-affaire werd door alle publiciteit in feite al veroordeeld voordat de rechter zich over de zaak had gebo gen. Een rechter die de hoofdverdachte nota bene vrijsprak. Zo ging het ook ongeveer in de euthanasiezaak van De Terp en in talloze andere „publiciteitsgevoelige" straf zaken. „Mensen lopen door de publiciteit, hoe neutraal die ook is, het risico meerma len veroordeeld te worden, of zelfs onschuldig veroordeeld. Meneer De Vries van RSV is door de rechter niet veroor deeld, maar door het publiek des te meer. Publiciteit en goede rechtsgang gaan niet altijd samen. Sterker nog, ze kunnen soms volstrekt tegen gesteld zijn". Dat zegt de bekende straf pleiter mr. M. Wladimiroff, die namens de Orde van Ad vocaten zitting had in de comTnissie, die vandaag met de publiciteitsrichtlijnen kwam. „De kwade nevenef fecten van de publiciteit in Strafpleiter mr. M. Wladimiroff licht de pers in na de uitspraak in de euthanasiezaak van De Terp. Nu zegt hij: „ledereen ging zijn eigen gang maar. De ene woordvoerder schoot met zijn verklaring de woorden van de ander lek" strafzaken overheersen wel eens", zegt mr. Wladimiroff. Tal van hoofdredacteuren van dag- en weekbladen zul len zijn woorden en de be vindingen van de commissie knarsetandend volgen. Het lijkt er namelijk op dat de commissie de publiciteits- kraan bij strafzaken wil dichtdraaien, maar volgens de advocaat is die angst niet terecht. „Het gaat ons er om dat de wildgroei in de openheid bij justitie over strafzaken wordt teruggedraaid. Bij de advoca ten moeten de bestaande re gels binnen de Orde wat worden aangescherpt. Als een advocaat in een zaak de publiciteit betreedt, dan dient hij de andere partij daarvan op de hoogte te brengen, zo luidt één van onze aanbeve-* lingen. Qua kwantiteit zal er misschien iets veranderen, maar de kwalititeit van de voorlichting aan het publiek zal er sterk op vooruit gaan. Het openbaar ministerie en de advocatuur zullen, als men onze richtlijnen opvolgt, doordachter handelen bij het geven van informatie over een verdachte en diens zaak. De media krijgen hoor en wederhoor in het vervolg op een presenteerblaadje, zodat daar in ieder geval geen mis verstand meer over kan ont staan". Uit de klauwen De aanleiding om de commis sie in het leven te roepen mocht er zijn. Strafzaken als die van De Terp, de Haagse gyneacologen, RSV-topman De Vries en Slavenburg lie pen in de publiciteit „danig uit de klauwen", omdat de partijen in feite niet in de rechtszaal procedeerden, maar via de kranten. „De of ficier en de raadslieden wis selden niet zelden argumen ten uit via de media en zo moet het natuurlijk niet. Zul ke taferelen moeten we in de toekomst tegen elke prijs zien te vermijden", zegt Wladimi roff. Zo vraagt hij zich bijvoor beeld bij de euthanasiezaak van De Terp af, of die kwes tie niet wat te vroeg in de publiciteit is gekomen. „Dat was op een moment dat er nog onvoldoende inzicht was in wat er werkelijk was ge beurd in dat verzorgingste huis. Met als gevolg dat de publiciteit een gigantische onrust teweeg bracht onder de bewoners. Niemand wist wat de verdachte nu precies verweten werd. Door de te rughoudendheid van de offi ciële bronnen werden de journalisten des te nieuwsgie riger. Zij probeerden dan maar zonder hulp van justitie klaarheid in de zaak te krij gen, waarbij nogal wat ste ken vielen. De pers moet haar werk uiteraard doen en heeft belang bij een goede nieuwsgaring. Justitie moet daar niet in treden, maar zich wel afvragen of het uit eigen beweging de publiciteit moet zoeken. Bij de zaak rond De Terp ging iedereen de eigen gang maar. Politie en justitie reageerden ad hoe op nieuwe onthullende publi caties en kwamen wisselend naar buiten met verklarin gen. Kortom, er zat geen eensluidende gedachte ach ter. Zo ontstond verwarring en onzekerheid. De ene woordvoerder schoot met zijn verklaring de woorden van de ander lek", aldus mr. Wla dimiroff. Verantwoordelijkheid De commissie van juristen legt dan ook om verwarring te voorkomen een groot deel van de verantwoordelijkheid van het toekomstige beleid in handen van één partij, die van justitie. „Politiewoord voerders zullen wat dat be treft een stapje terug moeten doen. Het politiekorps heeft eigen belangen, andere dan die van justitie. De politie heeft een produkt dat naar buiten verkocht moet wor den, dat er dus goed uit moet zien. Met de nieuwe richtlij nen wordt de kans op die zo geheten „image-building" duidelijk kleiner", consta teert mr. Wladimiroff. De door de studiegroep ont vouwde plannen voor een betere communicatie tussen politie, justitie ,en advocaten kunnen volgensmr. Wladi miroff in het uiterste geval met zich meebrengen, dat die drie partijen gezamenlijk over een zaak in de publici teit treden. Dan is het dus niet onmogelijk, dat zij „in het zwaarste geval" met ge zamenlijke persberichten en persconferenties komen. Maar als politie, justitie en advocaten straks veel meer dan nu ruggespraak met el kaar moeten gaan houden, is dan niet de kans groot dat de informatiekanalen dichtslib ben en het publiek helemaal niet meer te wéten komt wat er gaande is? „Dat zal wel meevallen. Er is een tendens naar steeds meer openheid en gelukkig kun nen in dit land ook steeds meer dingen in het openbaar besproken worden en van commentaar worden voor zien. Die tendens gaat hoe dan ook door. De moeilijk heid is nu alleen, dat die goe de ontwikkeling zonder veel nadenken spontaan is ge groeid. We menen dat er meer moet worden nage dacht over wezenlijke zaken als deze. Welke positieve rol de media ook mogen spelen, we moeten ook oog hebben voor de negatieve kanten. Dat is een gezamenlijke ver antwoordelijkheid" ARJEN VAN DER SAR De deskundigen P.J.A. Crielaers (links) en B.W.J. Reijnen menen dat er over vijftien geen jongeren meer zullen zijn met gaatjes in tanden en kiezen. NIEUWEGEIN Vanaf morgen gaan alle particuliere patiënten bij hun tandarts voor dezelfde behandelin gen ook dezelfde tarieven betalen. Omdat er voor een deel van de tandartsen en de patiënten nogal wat ver andert, is de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) een intensieve voorlich tingscampagne begonnen. De bijna 6000 praktiserende tandartsen hebben folders gekregen voor hun patiënten waarin precies valt te lezen, wat een bepaal de verrichting kost. Bij het opstellen van een behandelplan kan de patiënt zelf opzoeken hoe duur het gaat worden en ook ach teraf valt de rekening gemakkelijk te „controleren". Er zijn twee soorten folders: een eenvoudige met de meest voorkomen de verrichtingen en één met de complete tarievenlijst, waarin eveneens wordt uitgelegd wat een bepaalde behandeling precies inhoudt. De folders zijn ook bestemd voor ziekenfondspatiënten dje be handelingen willen laten uitvoeren waarvoor zij niet verzekerd zijn. Wie ondanks de folders met vragen blijft zitten, kan een speciaal informatienummer van de NMT (03402-76390) bellen. Alle tandartsen samen worden niet duurder of goedkoper. TILBURG „Tandartsen hebben hun eigen graf ge graven. Ons doel het voorkomen van cariës (gaatjes) is bereikt. Uit internationale onderzoeken in twintig landen blijkt dat het aantal cariëspatiënten de laatste vijftien jaar met de helft is gedaald. Over nog eens vijf tien jaar zullen er helemaal geen jongeren meer zijn met gaatjes in tanden en kiezen. Het gevolg hiervan zal zijn dat het aantal tandartsen, nu 5500 praktizerend, 'zal moeten inkrimpen tot 1500 a 2000". Dit zeggen dr. P.J.A. Crielaers, vice-voorzitter van de Neder landse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde en B.W.J. Reijnen, tandarts en ex-bestuurslid van die maatschappij. Caries is de meest voorkomende tandziekte. Tandartsen beste den gemiddeld 80 procent van hun tijd aan de behandeling van cariës. Wanneer die behandelingen wegvallen vervalt daarmee de belangrijkste bron van inkomsten voor de tandarts. „Hij zal moeten omscholen zoals indertijd longartsen die tbc behandel den naar een ander vak hebben moeten uitzien toen tbc te gene zen bleek", aldus Crielaers en Reijnen. Justitie gaat niet voldane boete sneller verhogen DEN HAAG Justitie heeft vanaf 1 oktober minder pardon met langzame boetebetalers. Tot nog toe was het gebruikelijk na de uitspraak van de rechter de eerste acceptgirokaart te laten volgen door twee aanmaningen, maar daar komt een einde aan. Voortaan krijgt men nog maar één aansporing, aldus het minis terie van justitie vanmorgen. Daarbij stijgt de boete net als nu met vijfentwintig gulden. Wordt dat bedrag niet binnen de ge stelde termijn betaald, dan komt er automatisch ten minste vijf tig en ten hoogste duizend gulden bovenop. Ook kan eerder tot verhaal op goederen of ten uitvoerlegging van vervangende hechtenis worden overgegaan. Studiefinanciering via obligatielening AMSTERDAM De 27-jarige Nicolaas Heij, student aan de Universiteit van Amsterdam, heeft een nieuwe manier gevon den om zijn studie te kunnen betalen: een obligatielening. De lening omvat 10.000 gulden en is verdeeld over vijftig stukken van 200 gulden. De economie-student was zijn obligaties binnen een week kwijt, zegt hij. Zij zijn ondergebracht bij familie en vrienden. De looptijd van Heij's lening is negen jaar. In 1991 be gint hij af te lossen. De rente wordt vergoed in een vast en in een variabel deel. De „belegger" mag een gemiddeld rendement van acht procent verwachten, aldus Heij. RIEMELS NOU, Q9N 15 Her KWW2 T£ HOpENj OÏT ON2e pioneer Aa-RUK J v€R2£K£fZp IS. ADVERTENTIE EN TOEN WERD ALLES ANDERS... Soms gebeurt er iets erg ingrijpends. Ziek zijn bijvoorbeeld. Waar hoge kosten mee gemoeid zijn. Mogelijk zijn er dan aftrekposten. Ingewikkeld? Bel de BelastingTelefoon. Daar staan ze het hele jaar door voor iedereen klaar. Elke werkdag van 8 tot 5 uur En nog gratis ook! BELGEWOON DE BELASTINGTELEFOON. 06-0543. Alternatief belastinghervorming DEN HAAG De regering zal de werkgevers- en werknemer sorganisaties vragen een alternatief uit te werken voor de her vorming van loon- en inkomstenbelasting die de commissie Oort heeft voorgesteld. De adviesaanvrage zal de Stichting van de Arbeid binnenkort bereiken, zo verwacht J. Grobbée van de FNV. Werkgevers en werknemers zijn het tot dusver maar over één ding eens, zo bleek gisteren op een hoorzitting van de vaste ka mercommissie voor financiën: het voorstel van de commissie Oort om de afdracht van sociale premies voor volksverzekerin gen (AWBZ, AKW-, AAW) over te hevelen van werkgevers naar werknemers, kan in deze vorm niet doorgaan. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG De chris telijke werkgeversorgani satie NCW zal niet mee werken aan een centraal akkoord op basis van de door de FNV gestelde voorwaarden. NCW-direc- teur prof. dr. J. Weiten- berg zei gisteren op een bijeenkomst van zijn orga nisatie in Den Haag dat hij niet op centraal niveau met vakbeweging en ka binet wil praten over het salarisbeleid van de over heid, noch over het tempo waarin de werkloosheid de komende vier jaar moet worden terugge drongen tot 500.000. Over dat laatste zei Weiten- berg: „Afspraken hierover zouden te veel verwachtingen opwekken die we niet waar kunnen maken. Bovendien zullen door de lastenverzwa ringen voor het bedrijfsleven minder banen kunnen worden gecr^erd dan men wellicht verwacht". Ook voelen de christelijke werkgevers er niets voor om in een centraal overleg de beschikbare loon ruimte voor het komende ar beidsvoorwaardenoverleg reeds vast testellen. Met deze uitspraken lijkt de kans op wat genoemd wordt een „sociaal convenant" bijna tot nul gere duceerd. FNV-voorzitter Pont liet afgelopen weekeinde we ten alleen op dergelijke voor waarden met werkgevers en kabinet te willen praten. Weitenberg zei gisteren verder teleurgesteld te zijn in het be leid dat het kabinet op Prins jesdag heeft gepresenteerd. Volgens de NCW-directeur be staan de ombuigingen van het kabinet voor het grootste ge deelte uit lastenverzwaringen voor het bedrijfsleven. „In één jaar zal in 1987 de lastenver lichting uit de periode 1982- 1986 teniet worden gedaan". Weitenberg voorspelde dat de maatregelen van het kabinet volgend jaar de winsten van het bedrijfsleven met drie tot vier miljard zullen doen dalen. Het NCW stelt het kabinet dan ook voor volgend jaar de te ruglopende aardgasopbreng sten te compenseren door ex tra ombuigingen en het naar voren halen van ombuigingen die voor de jaren 1988-1990 zijn gepland. Zo willen de christelijke werkgevers dat het aantal ambtenaren in 1987 al met 20.000 wordt terugge bracht. Volgens Weitenberg verdwijnen jaarlijks via na-" tuurlijk verloop zo'n 40.000 ambtenaren. Via het invoeren van een halve vacaturestop bij de overheid kan één miljard worden bezuinigd. Daarnaast wil het NCW 125 miljoen be zuinigen op het openbaar ver voer en de uitgaven voor indi viduele huursubsidie met 150 miljoen verminderen. Boven dien wil het NCW dat het ka binet meer haast maakt met de verkoop van staatsdeelnemin gen. De aanvullende bezuini gingen wil het NCW aanwen den voor verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en voor het aanbrengen van verbeteringen in de infrastruc tuur. Bovendien vinden de christelijke werkgevers dat het kabinet de geplande accijns verhoging moet omzetten in een tijdelijk BTW-tarief op energiedragers. Dit zou het bedrijfsleven kunnen ontzien, omdat een dergelijk tarief voor rekening van constlftien- ten^en overheid komt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3