Epenaar Ron Schuiling sticht interkerkelijk woningruilbureau aan tafel £eidóe@CHiAcml ACHTERGROND kerk en wereld Brand in Russisch klooster Vakbond onderzoekt ontslag Schaeffer beroepingen Leider Open Kerk, W. Meijs, overleden Vergissing van Moskou EetdócSomant dinsdag 30 september 1986 pagina 2 Bisschop Dien klaagt over geloofsvervolging in Vietnam De aartsbisschop van de Vietnamese stad Hué, Philip pe Nguyen Kim Dien, heeft geprotesteerd tegen de ge loofsvervolging in zijn land. Hoewel godsdienstvrijheid uitdrukkelijk is gegaran deerd in de Vietnamese grondwet, wordt dit recht in de praktijk herhaaldelijk ge schonden, schrijft de aartsbis schop in een brief aan de po litici van zijn land. Paus Jo hannes Paulus II heeft een kopie van deze brief ontvan gen. Nguyen Kim Dien bekriti seert vooral de beperking van de communicatiemoge lijkheden. „Als religieuze in formatie-uitwisseling ver dacht is in de ogen van de Vietnamese autoriteiten en rechters, dan eis ik te worden beschouwd als een vervolgde wegens mijn geloof en een slachtoffer van schending van mensenrechten", schrijft de aartsbisschop. Mgr. Nguyen Kim Dien wordt al enkele jaren gehin derd in de uitoefening van zijn ambt, omdat hij weigert samen te werken met de re geringsgetrouwe „Patriotti sche Vereniging". Twee jaar geleden werd hij gearres teerd en bijna vier maanden in hechtenis gehouden. Iedereen on t vangt t wee opvoedingen: een, die hij van anderen krijgt, en een belangrijkere, die hij zichzelf geeft. Edward Gibbon Hutkoffer van Damiaan mag terug naar Hawai Een Amerikaanse rech ter heeft beschikt dat een hutkoffer met relik wieën, die heeft toebe hoord aan de legendari sche Belgische pater Da miaan. moet worden te rug gestuurd naar de ka tholieke kerk van Ha wai. De hutkoffer was eigendom van Damiaan de Veuster, de Belgische priester die op 15 april 1889 in Hawai overleed. Hij werd 49 jaar oud en had 16 jaar in een lepra kolonie gewerkt. Zijn wijze van werken werkte inspirerend en was des tijds een voorbeeld voor leprakolonies elders op de wereld. De hutkoffer was de laatste 26 jaar in bewaring gehouden bij een lijkschouwer in Sola no County, die hem via via weer had geërfd van een arts die in de lepra-kolonie van Molokai op Hawai had ge werkt. De hutkoffer bevat foto's van pater Damiaan in zijn jonge jaren en op zijn sterfbed, een wandelstok, een meerschui men pijp en andere gebruiks voorwerpen. Op verzoek van de Belgische regering is het lichaam van Damiaan in 1936 opgegraven in Molokai en overgebracht naar een Belgi sche begraafplaats. De katho lieke kerk heeft Damiaan in 1977 zalig verklaard. Tradi tioneel is dat de eerste stap naar heiligverklaring. Rechter RandalJ vond dat de koffer niet in het openbaar verkocht zou mogen worden. Op Hawai kan de koffer vei lig bewaard worden. Mijn ge voel zegt dat hij daar aan de kerk toebehoort en als nie mand hem komt opeisen, dan kan hij in het bezit van de kerk blijven, aldus de rech- In het Russisch-orthodoxe Sint Sergius-klooster bij Za gorsk. ten noorden van Mos kou. heeft afgelopen zondag een felle brand gewoed. Vol gens het bericht van het persbureau TASS hebben daarbij mensen het leven verloren, maar zijn waarde volle historische voorwerpen en monumenten gespaard ge bleven of gered uit de vlam men. Een priester heeft tegen de verslaggever van een Zweedse krant gezegd dat vijf mensen bij de brand zijn omgekomen. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Een verslaggever van het Zweedse dagblad Da- gens Nyheter, die zondag een bezoek wilde brengen aan het brandende klooster, heeft gezegd dat het gebied erom heen was afgesloten door de politie. Volgens een priester heeft de brand een kapel verwoest die wordt gebruikt bij de priesteropleiding; het klooster is een van de weini gen waar men in de Sovjet- Unie een priesteropleiding kan volgen. Het klooster van de Drieëen- heid en Sint Sergius dateert uit het jaar 1340, en geldt als een van de fraaiste voorbeel den van de oude Russische religieuze architectuur. Be halve het seminarie, waar de brand woedde, horen er bij het complex een 16de-eeuwse kathedraal en twee kleinere kerken, alsmede een 18de- eeuwse klokketoren en een 17de-eeuwse refter. Deze an dere gebouwen hebben ech ter bij de brand geen schade opgelopen. „Het is een eenvoudige vorm van praktisch christendom", zegt de 42-jarige Ron Schuiling uit Epe als hij praat over de door hem bedachte organisatie „Interkerkelijk Woning- ruil Bureau". Via het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken en de Generale Diakonale Raad van de Nederlands Hervormde Kerk zijn dezer dagen de diakonieen van alle Gereformeerde Kerken en Hervorm de Gemeentes officieel op de hoogte gebracht van de plan nen die de Epenaar in nauwe samenwerking met deze of ficiële kerkelijke instanties heeft ontwikkeld. de Kerk en het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken. Na aanvankelijke aarzeling en opnieuw uitvoerige bespre kingen stelden deze instan ties zich echter met enthou siasme achter de ideeen van de Epenaar, en zo presenteert zich thans het Interkerkelijk Woningruil Bureau (IWB). Als particulier initiatief, met een heel duidelijke onder steuning en controle door de officiële kerkelijke instanties. voordoen. De duizenden werklozen, mensen die van een uitkering moeten leven, mensen die hun bestaansze kerheid zijn kwijtgeraakt worden vaak niet daadwer kelijk geholpen. Vakanties zijn ook een probleem. Toen kwam Schuiling op de gedachte om vanuit de ker ken een over het gehele land verspreid netwerk van va kantiewoningen op te zetten, die onderling benut kunnen worden door gezinnen die geen geld hebben om een duur vakantieadres te huren, maar hun jaarlijkse vakantie wel heel hard nodig hebber- Hij legde zijn plannen uit aan de Generale Diakonale Raad van de Nederlands Hervorm- Plaatselijke kerken De opzet van het I.W.B. is dat plaatselijke kerken als gemeente aan dit project gaan meedoen. Daarmee aan gevend dat zij hun verant woordelijkheid tegenover die gemeenteleden die op dit heel praktische punt hulp no dig hebben, zien en daar wat aan willen doen. In totaal zijn zo n kleine tweeduizend plaatselijke Hervormde en Gereformeerde gemeentes door de landelijke Diakonale instanties uitgenodigd mee te doen. Wie voor de idee voelt, kan dat voor 1 november kenbaar maken en dan worden vanuit de bureaus in Driebergen of Leusden de in formatiepakketten rondge stuurd. Wanneer een ge meente definitief besluit mee te doen. draagt zij financieel bij in het werkkapitaal van het Interkerkelijk Woning- ruil Bureau. Van de gemeen ten wordt dan gevraagd een contactpersoon aan te wijzen, bij wie gemeenteleden die in een bepaalde periode van huis willen ruilen, zich kun nen opgeven. Die gemeente leden betalen daarvoor slechts 20,- administratie kosten. De aanmeldingen gaan dan allemaal naar Epe waar de administratie van Nog een paar weken, en dan rollen de fraaie vakantiefol ders weer van de pers. Maar ongeveer dertig procent van de Nederlandse gezinnen zal er in ieder geval geen gebruk van maken om de doodeen voudige reden dat er geen geld is voor een dure vakan tie Zelfs niet voor een rela tief goedkope. Tot die laatste groep behoort ook de Epenaar Ron Schui- ling. Twee jaar geleden raak te hij een goede baan kwijt en tot op heden is hij er niet in geslaagd geschikt werk te rug te krijgen. „En dan ver andert er heel veel in je le ven. Zo is mijn uitgavenpa troon daardoor noodgedwon gen drastisch gewijzigd, en het hoofdstuk „vakantie" komt noodgedwongen onder aan het wensenlijstje. Nu is Ron Schuiling geen man die bij de pakken neer gaat zitten; hij is erg actief ook in de Gereformeerde Kerk van Epe. Schuiling heeft het gevoel dat de kerk niet altijd een concreet ant woord heeft op moderne pro blemen die zich vlak bij huis Ron Schuiiing het Interkerkelijk Woning- ruil Bureau is gevestigd, en vandaar uit worden de rui lingen tot stand gebracht. Schuiling hoopt dat ook men sen die financieel zelf wel in staat zijn om een dure vakan tie te genieten, bereid zijn hun huis een paar weken af te staan aan mensen die daarvoor de middelen niet hebben. „Natuurlijk zijn er in ons land wel commerciële wo ningruilbureaus actief, maar daar gaat het om een zakelij ke transactie. Het Interker kelijk Woningruil Bureau gaat uit van'een heel andere gedachte. Hier staat het „om zien naar elkaar voorop". JOHAN MENKVELD Duizenden bij jarige Hartebrug Meer dan drieduizend mensen bezochten afgelopen zaterdag de tentoonstelling van de 150- jarige Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. Zij grepen de jubileumviering aan om het inte rieur van de fraaie kerk te bewonderen. Zondag werd het jubileum besloten met een pontificale Hoogmis. Mgr. Bar, bisschop van Rot terdam. was celebrant. Op deze foto wordt hij vergezeld door pater M. de Ponti (links) en pastoor B. Demmers. In de krant van gisteren stond bij het onderschrift over de jubilerende Hartebrugkerk abusievelijk de verkeerde foto afgedrukt. De Hoogmis werd bijzonder druk bezocht: de kerk was stampvol. Niet alleen de Leidse paro chianen waren gekomen, ook veel oud-parochianen maakten de mis mee en waren daarvoor van heinde en verre naar de fraaie binnenstadskërk gekomen. De vakbond voor werk nemers bij de Kerkelijke Overheid (WKO) gaat onderzoeken in hoeverre het ontslag van drs. Hein Schaeffer aan de theolo gische faculteit van' de Katholieke Universiteit van Nijmegen juridisch en bestuurlijk correct is verlopen. Schaeffer kreeg eind augus tus van het Nijmeegse college van bestuur te horen dat hij was ontslagen. De bisschop pen. wier instemming vereist is voor het aanstellen van do centen aan rk theologische faculteiten, hadden vragen van ddgmatische en discipli naire aard over Schaeffer die goedkeuring voor het verlen gen van het contract in de weg stonden. Ze verzochten de universiteit daarop met een duidelijk verhaal te ko men waarin de geruchten werden ontzenuwd. De bisschoppenconferentie deelde de voorzitter van het college van bestuur, ir. W.G.M. van Lieshout, mee dat het normale onderozek dat ze in dergelijke gevallen instelden niet voor 31 augus tus, de datum waarop Schaef- fers tijdelijke aanstelling af liep, zou zijn beëindigd. Door een „ernstig misver stand" tussen het college van bestuur en de directeur van de A-faculteiten, drs. J.J.A. Schuld, was die mededeling van de bisschoppen anders geïnterpreteerd dan was be doeld, verklaarde Van Lies hout achteraf. Dat misver stand leidde tot de ontslag brief aan Schaeffer. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Scheveningen E Weegink te Heerde. J.A. van de Velden te Hoogeveen. Aangenomen naar Rouveen P.L. Voorberg te Waardhuizen c.a. die bedankte voor Pretoria (Zuld-Afrika) (Die Vrije Gereformeerde Kerke). Christelijke Gereformeerde Ker- Gereformeerde Beroepen te Utrecht-Noord-West Kerken vrijge- Beroepen te Harderwijk/Zeewolde (tweede predikantsplaats) drs. L.W. Bilkes te Ermelo. W.H. Gispen overleden Dr. W.H. Gispen, emeritus hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, is naar nu bekend is geworden, vorige week woensdag op 86- jarige leeftijd in zijn woon plaats Amstelveen overleden. Hij was van 1945 tot zijn emeritaat in 1970 hoogleraar voor bijbelse archeologie, he breeuws en aramees aan de letterenfaculteit en voor de exegese van het Oude Testa ment aan de theologische fa culteit. Daarvoor was hij ge reformeerd predikant te Ha- zerswoude en Delft. Op 73-jarige leeftijd is gisteren oud-pastoor-de- ken van Hoensbroek drs. w. Meijs overleden. Hij kreeg landelijke bekend heid als oprichter en lei der van de beweging „Open Kerk" die in het begin van de jaren ze ventig ontstond na de omstreden bisschopsbe noemingen in Rotterdam en Roermond. Herhaal delijk deed hij een harts tochtelijk beroep op de bisschop van Roermond mgr. dr. Jan Gijsen om het bisschopsambt neer te leggen. Mgr. Gijsen is oud-leerling van drs. Meijs, die eertijds professor was aan de filosofi sche opleiding van het seme- narie Rolduc-Kerkrade waar hij onder meer kerkgeschie denis doceerde. In interviews en artikelen betoogde Meijs dat hij en de overige leden van zijn beweging binnen de kerk wilden blijven en zich er niet zouden laten uitjagen, ook niet door bisschop Gij- Als leider van Open Kerk stond hij een kerk voor van mondige mensen die vrij zou den zijn en vertrouwen zou den stellen in elkaar. Hij be streed de kerk van de angst uit het verleden. Enkele ja ren geleden liet hij bisschop Gijsen nog in het openbaar weten: „Ik blijf u bestrijden daar waar mensen in het ge drang komen". Meijs werd in 1913 geboren in Nieuwenha- gen nabij Heerlen en in 1§39 tot priester gewijd in Roer mond. Na zijn docentschap op Rolduc werd hij in 1962 benoemd tot pastoor-deken van de St. Jan-parochie in Hoensbroek. Daar wordt hij donderdag begraven. Deken W. Meijs Ook Arnhems hof veroordeelt Goerees Het Zwolse evangeliste nechtpaar Goeree moet zich onthouden van bele digende uitlatingen over joden. De president van het Arnhemse gerechts hof, mr.W. Koole, beves tigde gisteren in hoger beroep dit verbod, dat ruim een jaar geleden al door de rechtbank in Zwolle is opgelegd. In de nummers 10 en 12 van het gospelblad „Evan" sugge reren de Goerees een ver band tussen de kruisiging van Christus en de jodenver volging in de Tweede We reldoorlog. De Stichting „Centrum voor Informatie en Documentatie Israël", het Nederlands Auschwitz Comi té, de Anne Frankstichting en enkele andere instellingen klaagden het echtpaar ruim een jaar geleden aan. Aan het gerechtelijk verbod is bij ie dere overtreding van het verbod een dwangsom van duizend gulden gekoppeld met een maximum van 100.000 gulden. Intussen loopt nog een nieu we zaak tegen het evangelis tenechtpaar bij de Zwolse rechtbank op grond van soortgelijke feiten. De Offi cier van Justitie heeft in deze zaak vorige week een gevan genisstraf van vier maanden geëist tegen het echtpaar. Najaarsschotel - meloendessert De benodigdheden voor twee zijn: 0,5 tot 1 kg aardappe len, 1 grote ui, 10 g margarine, 150 g gehakt, 1 lepel rozij nen. 50 g dunne plakjes ontbijtspek, 250 g tomaten, 1 pa prika, zout, peper, aroma, worcestersaus, zachte margari ne, paneermeel, 15 g margarine; 1 kleine meloen, 2 lepels limonadesiroop, 2,5 dl yoghurt, 2,5 dl hopjesvla of 2,5 dl melk, 35 g suiker, 12 g maizena, 1 theelepel oploskoffie. Neem aardappelen die even groot zijn, was ze en kook ze in de schil net gaar. Fruit de grofgesneden ui lichtbruin in de margarine en bak vervolgens al roerende het gehakt mee tot het gaar is. Doe er dan de met lauw water gewassen rozijnen, het wat kleiner gesneden spek en de ontvelde en in stukken gesneden tomaten bij en laat de massa tien minuten stoven in een gesloten pan. Snijd de afgespoelde en van zaad en steel ontdane paprika in gelijke stukjes en meng die door de toma- tenmassa. Breng het mengsel pittig op smaak met zout, pe per, aroma en worcestersaus. Pel de aardappelen en snijd ze in plakjes. Leg de helft van de aardappelen in een ingevette ovenschaal met daarop het to- matenmengsel en bedek dat met de rest van de aardappelen. Strooi een dun laagje paneermeel over de schotel en verdeel daarop de laatste portie margarine. Zet de schaal ongeveer een half uur in een oven die op 5 of 200 staat om op te war men en een korstje te krijgen. Snijd de gewassen meloen in vieren en verwijder de pitten. Steek het vruchtvlees met een lepel uit de schil en snijd het in gelijke stukjes. Vang het sap dat eruit loopt op. Meng de meloenstukjes en het sap met limonadesiroop in een door zichtige glazen schaal, leg er eerst de yoghurt en dan de hop jes vla op. J JEANNE MOSKOU heeft Nicolas Daniloff tenslotte niet naar de Ru sische zoutmijnen gestuurd. Een verbanning waarvoor zj vader vreesde, toen de Amerikaanse journalist indertijd j correspondent naar de Sovjet-Unie vertrok. „Meer verdriel dan boos" is Daniloff gisteren naar de vrije wereld terugg keerd. 's Morgens nog had hij zijn dagelijkse trimtocht v; tien kilometer door Moskou gemaakt. Pas daarna, in het gin van de middag, mocht hij door het Amerikaanse ami sadepersoneel over zijn vertrek worden ingelicht. in het daaropvolgende telefoongesprek met zijn vrouw hun Moskouse woning, heeft hij haar in zorgvuldig gekoa bewoordingen gevraagd naar de ambassade te komen en „d veel mogelijk mee te nemen". Want na een negenjarig vd blijf in Moskou was hij zich er uiteraard van bewust dat zH telefoon werd afgeluisterd. Een maand geleden werd hij d der valse voorwendselen aangehouden en twee weken vaJ gehouden in de beruchte Lefortovo-gevangenis. Daan werd hij weliswaar „vrijgelaten", maar hij was een feiteliji gegijzelde op de Amerikaanse ambassade. Zijn laatste ocl tend in Moskou illustreerde de bizarre situatie waarin hij u op het laatste moment verkeerde. Daniloff is nu weer eJ vrij man; het is de vraag of dat het geval is dank zij of oj danks het hoge spel dat Washington in deze zaak heeft j speeld. NlET alleen de vrijheid van Daniloff stond daarbij in I waagschaal, maar ook het politieke succes van presidd Reagan op het thuisfront en niet op de laatste plaats de eva tuele Amerikaans-Russische topontmoeting. Zondag oij moetten de ministers van buitenlandse zaken Shultz en Sjj vardnadze elkaar voor de vierde en laatste keer vóór de R| naar Canada moest vertrekken. Daarbij moest zonder al veel gezichtsverlies voor beide partijen een uitweg wordj gevonden uit de impasse. NOG in het afgelopen weekeinde werd in de Amerikaaij Senaat een motie aangenomen waarin de regering van de werd gevraagd af te zien van een topconferentie tussen pil sident Reagan en partijleider Gorbatsjov indien Daniloff nl zou worden vrijgelaten. En ondertussen groeide de onvrej over de „slappe houding" die de Amerikaanse president na het oordeel van conservatieve groeperingen binnen zijn H publikeinse Partij in de zaak-Daniloff innam. In dat klima had het overleg ook volledig kunnen vastlopen. VANAVOND keert Daniloff terug in zijn vaderland, datj tijdens zijn jarenlange verblijf in de Sovjet-Unie nog meerj gaan waarderen. Later op de dag ook zullen Amerikanen I Russen afzonderlijke persconferenties geven in Washingtj en Moskou. Daarin zullen zij verklaringen afleggen overj jongste ontwikkelingen rond de Amerikaanse journalist, v| wie door de wijze waarop Moskou hem heeft laten vertra ken nu eens te meer vaststaat, dat hij zich niet aan spiomj heeft schuldig gemaakt. In Amerika zal de Russische spij Zacharov nu wel binnen afzienbare tijd worden uitgewed waarschijnlijk na te zijn berecht en veroordeeld. En uitt aard in ruil voor Russische dissidenten, want Washingtj kan het zich vooral voor Reagans achterban niet veroorj ven, dat een al te duidelijk verband ontstaat tussen de vrijl ting van Daniloff en die van Zacharov. De met veel hoop tegemoet geziene topconferentie tuss Reagan en Gorbatsjov kan nu ook doorgaan. Maar de sell duw van de kwestie-Daniloff zal ongetwijfeld over deze l| eenkomst blijven hangen. Dat moet om twee redenen wj den betreurd. Alleerst omdat de kwestie-Daniloff, hoe langrijk deze zaak principieel gezien ook was, van geen bel kenis zou mogen zijn vergeleken met wat er op het spel st| bij de pogingen tot ontwapening en ontspanning te kom4 Betreurenswaardig ook, omdat de voorbereiding van de ta conferentie, die toch al zeer te wensen overliet, door kwestie-Daniloff verder is ondermijnd. VAN een slecht voorbereid topoverleg kan de wereld w( nig verwachten. Dat had Moskou zich moeten realiseren t vorens dertig dagen geleden routinematig het besluit te i men de journalist Daniloff te arresteren als ruilobject voor spion Zacharov. De Russische autoriteiten hebben daai over het hoofd gezien dat in de vrije wereld iedere indi duele burger meetelt. En dat die vrije wereld vooral v geen wijken weet als er een journalist in het geding is, omi de persvrijheid als een groot goed wordt beschouwd. Plaatselijk mist DE BILT (KNMI) Een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum vanoch tend met een kerndruk van 1034 mbar boven Belgie lag, wordt boven zuid-Polen ver wacht. De wind blijft bij ons daardoor in eerste instantie nog zwak en draait naar zuid oost. Morgen overdag neemt de zuidoosten wind tot matig toe. In de nacht vormt zich op veel plaatsen mist. Deze gaat dan over in laaghangende bewol king en zal zich op tal van plaatsen lang kunnen handha ven. Ook morgenochtend is op veel plaatsen het zicht be perkt. Overdag worden echter zonnige perioden verwacht. In dergelijke opklaringsgebieden kan het 's middags rond 20 graden worden, elders blijft het koeler. Vanaf donderdag gaat een nieuw hogedrukge bied vanaf de oceaan ons weer bepalen: het wordt dan aan zienlijk koeler. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: half tot zwaar bewolkt en vanuit het westen regen. Middagtempera- tuur van 14 graden in het wes ten tot 20 graden plaatselijk in Zweden. Britse eilanden: in het noorden plaatselijk regen. Elders zonni ge perioden. Middagtempera- tuur van 15 graden in het noorden tot 18 graden in zuid- oost-Engeland. Benelux: zonnige perioden en middagtemperatuur rond 19 graden. Duitsland: in het noorden don derdag kans op een bui, overi gens zonnige perioden en mid- Frankrijk: Overwegend z« nig. Middagtemperatuur i graden in het noordwesten j 23 graden in het zuiden. Spanje en Portugalin od Spanje en Mallorca eerst ni kans op een regen- of <j weersbui. Overigens zonnig I middagtemperaturen van I graden in het noordwesten] 25 graden elders. Italië en Joegoslavische kij overwegend zonnig en ml dagtemperaturen rond 25 gii den. Alpenlanden: zonnig en m dagtemperatuur in dalen v 20 graden in het noorden 25 graden in de zuidelijke i len. Nulgradenniveau in middag op ongeveer 3500 m WEERRAPPORT HEDENMORGEN De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder regenbui 21 18

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2