Vrijlating Daniloff onent weg voor top Meer zorgvuldigheid met publiciteit in strafzaken FNV en CNV willen hogere asten accepteren Ministerie onderzoekt prijs van charters Winsemius directeur McKinsey Politiebonden willen verbod Wsico-volle wedstrijden "Financieel Nederland, mag ik even uw aandacht?" Klap wieken HET WEER Dinsdag 30 september 1986 77e jaargang no. 23617 Uilg<ive Wpslerpers, behorende lol Sijlhotl Pers, Apothekersdjjk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, lel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direrleur-hooldredaceur J.J. Hallewas, Chef-redacleur Wim Buijleweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aul. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zatendag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (èxcl. 5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f0,44 per mm. In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Vooral in de mid dag perioden met zon. Mini- mumtemperatuuur omstreeks 10 graden. Middagtemperatuur rond 20 graden. Eerst weinig wind, overdag zwakke tot ma tige zuidoosten wind. Zon op: 06.40; onder: 18.18. Schev. hoog water: 1.24 en 13.55; laag water: 9.34 en 21.40 Aanwinst voor aquarium Fi m [en kreeft van bijna een meter lang en ruim tien kilo zwaar. Dat de forse aanwinst van de trotse Rick Pierce, curator van het Aaine Aquarium in de Amerikaanse stad Saco. De kreeft, een al |igantische crustacean, werd onlangs ter hoogte van New iampshire in de oceaan gevangen. Pierce schat dat de kreeft di uim vijftig jaar oud is. Om bezuinigingen onderwijs te voorkomemn >EN HAAG Dc vakbonden en CNV zijn bereid Ve raten over lastenverzwaring roöf' burger; en bedrijfsleven Is daarmee de voorgestelde ezuinigingsmaatregelen, zoals loor het onderwijs, beperkt unnen worden. Vice-voorzit- ?r J. Stekelenburg van het NV zei gisteren tijdens de lotmanifestatie van het „Na- ionaal Onderwijs Protest 986": „Als FNV zijn we be- eid hogere lasten te accepte en, juist in een jaar dat het riet de koopkracht goed lijkt e gaan". 3e nieuwe CNV-voorzitter H. lofstede verwees naar het !NV-commentaar op de Mil joenennota, waarin als alterna tieven worden genoemd het achterwege laten van de infla tiecorrectie op de loon- en in komstenbelasting en het af schaffen van de vermogensaf trek. De slotmanifestatie in de Nieuwe Kerk te Den Haag werd behalve door meer dan 500 afgevaardigden van de on derwijsbonden, schoolbesturen en ouders in het openbaar en bijzonder onderwijs, bijge woond door een flink aantal kamerleden. Onder hen be vonden zich de fractievoorzit ters B. de Vries (CDA), W. Kok (PvdA) en H. van Mierlo (D6B). Na' afloop van de bijeenkomst kreeg kamervoorzitter Dol man op het Binnenhof om pre cies te zijn 1.667.907 onderte kende protest-briefkaarten aangeboden. Zoals bekend wa ren enkele weken geleden vier miljoen kaarten met als opschrift „1 Miljard bezuini gingen: NEE" via de scholen in het hele land verspreid. OUDERS DWINGEN KIND (7) TE STELEN LEEUWARDEN Onder dwang heeft een zevenjarig jongetje uit Leeuwarden het afgelopen jaar voor negenduizend gulden aan winkel diefstallen gepleegd. Zijn ouders, die gescheiden zijn, en de vriend van zijn moeder zetten het kind hiertoe aan. Het jongetje werd afgelopen zaterdag voor de derde keer op heterdaad be trapt. Hij is voorlopig ondergebracht in een pleeggezin. Een vertrouwens arts en de Raad voor de Kinderbe scherming zoeken een nieuw tehuis voor hem. Het jongetje stal gemid deld voor dertig gulden per dag aan etens- en drinkwaren en speelgoed bij de grootwinkelbedrijven in Leeu warden. Onder de dreiging van een pak slaag ging hij te werk. Nijmegen benoemt hondenwachter NIJMEGENNijmegen heelt als eer ste gemeente in ons land een „honden- wachter" aangesteld die erop zal toe zien dat hondenbezitters zich aan de regels houden. De man is bevoegd los lopende honden te vangen en naar het asiel te brengen en proces-verbaal op te maken tegen baasjes die hun huis dier los laten lopen of laten poepen op daarvoor niet bestemde plaatsen. Overtredingen kunnen volgens de ge meente worden bestraft met een boete van maximaal 5000 gulden. Om zijn werk goed te kunnen doen zal de „hondenwachter", die tevens hoofdre dacteur is van het blad „De Bouvier" en zich volgens de gemeente zal gedra gen als een groot dierenvriend, zich per auto door Nijmegen verplaatsen. Reagan verliest eerste stemming over sancties WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vannacht met grote meerderheid het veto verworpen dat president Reagan vrijdag uitsprak over een wetsontwerp dat voorzag in sancties tegen het Zuidafrikaan- se apartheidsbewind. Een allerlaatste poging van Reagan om het Huis te beïnvloeden met een nieuw sancüepakket mislukte. Wat de Se naat, waarin de Republikeinen de meerderheid hebben, vandaag of morgen gaat beslissen is nog niet geheel zeker, maar het lijkt erop dat Reagan ook hier het pleit gaat verliezen. Het Zuidafrikaanse hooggerechtshof heeft vandaag de hoop op spoedige vrijlating van duizenden gedetineerden de bodem ingeslagen. Het be-' paalde dat een bepaling van de noodtoestand die Pretoria heeft gebruikt om duizenden mensen vast te houden, rechtsgeldig is. Pag; 5: Teleurstelling bij tegenstanders apartheidsregiem. DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken is be zig met een diepgaand onder zoek naar mogelijke ongeoor loofde prijsafspraken tussen chartermaatschappijen. Als ge volg van deze niet toegestane kartelvorming zouden lucht reizigers jarenlang te veel heb ben betaald voor het vervoer naar hun vakantiebestem ming. Door deze vermeende afspraken is de kans boven- WASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad Washington wordt er re kening mee gehouden, dat president Reagan en partij leider Gorbatsjov eind no vember, begin december, hun tweede topontmoeting zullen hebben. De voorbereidingen voor zo'n top zullen in een stroomver snelling geraken, na de vrijla ting uit Moskou van de Ameri kaanse journalist Nicholas Da niloff. Zijn gevangenschap op verdenking van spionage was het belangrijkste obstakel voor een tweede topconferentie ti>_ sen de leiders van de super machten. Volgens de Amerikaanse tele visie mocht Daniloff Moskou verlaten in het kader van een akkoord, dat verder voorziet in de spoedige uitwijzing van de Russische VN-employé Genna di Zacharov, die overigens wel eerst wegens spionage zal wor den veroordeeld. Hij zal de be schuldigingen die tegen hem worden ingebracht niet ont kennen (maar ook niet beken nen). Vervolgens zal hij wor den veroordeeld en uitgewe zen, aldus de Amerikaanse me dia. Bovendien mogen drie dis sidenten de Sovjet-Unie verla ten. Tenslotte zal Moskou enige namen mogen wijzigen op de lijst van 25 medewerkers van de Sovjet-missie bij de VN, die op last van Washington voor morgen moeten zijn vertrok ken uit de VS. De drie dissi denten die zouden worden vrij gelaten zijn volgens het tv-sta- tion CBS Joeri Orlov, David Goldfarb en Vladimir Slepak, een joodse activist. Orlov, de stichter van het Russische co mité dat toeziet op de naleving van de akkoorden van Helsin ki, leeft in ballingschap in Si berië. De Amerikaanse omroe pen beroepen zich voor hun in formatie op welingelichte bron nen. Zowel de Amerikaanse a\ Sovjet-autoriteiten zullen later vandaag op persconferenties meer bijzonderheden over het akkoord bekendmaken. Pag. 5: Daniloff „eerder be droefd dan boos over defini tieve vertrek". In het vliegtuig dat hem gisteren naar Frankfort bracht, toonde Daniloff trots een t-shirt, met daarop de kreet dat hij moest worden vrijgelaten. Bij aankomst in Frankfort legde hij alleen een korte verklaring af en liet vele honderden wachtende collega's daarmee in de kou staan. Verwacht wordt dat hij vanavond bij aankomst in de VS een dien erg klein dat de vakantie gangers komende zomer zullen profiteren van de gedaalde brandstofprijzen. De maatschappijen Martinair, Transavia en Air Holland zou den hebben afgesproken de daling van de brandstofprijzen niet door te berekenen in hun tarieven. Het onderzoek is in gang gezet na een publikatie van Konsumenten Kontakt over de handelswijzen van dé chartermaatschappijen, die de prijzen kunstmatig hoog zou den houden. De consumenten organisatie had het ministerie gevraagd een prijsmaatregel op te leggen, omdat naar haar inschatting de prijzen met zes procent omlaag kunnen. Woordvoerders van het minisr terie zeggen dat er geen moge lijkheid is de tarieven te beïn vloeden, hoogstens kan wor den nagegaan of men heeft ge handeld in strijd met de Wet op de Economische Mededin-" ging, waarin de kartelvorming is geregeld. Ook in Europees verband wordt sinds enige tijd een onderzoek naar deze zaak gehouden. AMSTERDAM Oud-minis ter Winsemius (VROM) wordt binnenkort benoemd tot direc teur van het internationale or ganisatie- en adviesbureau McKinsey Company. Hij krijgt, afgezien van drukke werkzaamheden in de Bene lux, de verantwoordelijkheid voor het praktijkgebied tech nologie en strategie van inter nationale ondernemingen. De onderneming noemt het onge bruikelijk dat iemand bij in diensttreding directeur wordt, ook al heeft hij, zoals Winse mius, eerder bij McKinsey ge werkt. De voormalige minister van economische zaken. Van Aar- denne, volgt de zieke Dekker (Philips) op als voorzitter van de commissie van goede dien sten die een advies voorbereidt over een nationaal centrum voor wetenschap en technolo gie- DEN HAAG Publiciteit in individuele strafzaken is al leen toelaatbaar als maat schappelijke onrust ermee kan worden voorkomen of als er duidelijkheid nodig is rond het optreden van justitie in een bepaalde zaak. In elk ander geval wordt het belang van de verdachte vrijwel zeker ge- schaad. Dat belang moet door het recht juist worden be schermd, alleen al door de re gel dat iemand onschuldig is totdat in de rechtszaal het te gendeel is bewezen. Dat zegt een gezamenlijke commissie van de Nederlandse Orde van Advocaten en de Vereniging voor Rechtspraak in een van daag gepubliceerd rapport. De commissie van rechters, advocaten en officieren van justitie geeft richtlijnen die moeten gaan gelden -voor het geven van ruchtbaarheid aan zaken die voor de rechter ko men. Aanleiding vormt de ma nier waarop verdachten in pu- bliciteitsgevoelige strafzaken als Slavenburg en De Terp in de publiciteit zijn gekomen. Zowel het openbaar ministerie als de advocatuur is de laatste jaren te ver gegaan in een pu bliekelijke discussie over de zaak en dat heeft het belang van de verdachten geenszins goed gedaan, concludeert de commissie. ,,In individuele strafzaken be hoort voorlichting door de po litie te gebeuren onder verant woordelijkheid van het open baar ministerie", luidt één van de aanbevelingen. Wanneer het geen kwaad kan om de pers over een bepaalde zaak extra in te lichten, dan zouden politie en justitie enerzijds en de advocaten anderzijds elkaar daarvan op de hoogte moeten stellen. Zo blijft de mogelijk heid open om publiekelijk te reageren, aldus de commissie: Pag. 3: Belangen rechtsgang en publiciteit soms tegenge steld )EN HAAG Als het aan jeen van der Linden, voorzit- er van de Nederlandse Poli- J iebond, ligt worden voetbal wedstrijden die veel kans op 'andalisme met zich meebren- en verboden of gespeeld zon- Jer publiek, maar met tv. Hij cht het inzetten van extra po- itiejjersoneel niet langer aan- 'aardbaar. Gezien de kosten en de vermindering van servi ce-lening aan het publiek. Van der Linden zei een en an der gisteren naar aanleiding van de rellen rond het duel PSV-Feyenoord waarbij afge lopen weekeinde 72 supporters werden gearresteerd. Ook zijn collega G. Koffeman van de christelijke politiebond ACP wil een aktievere rol van de KNVB bij het oplossen van de gewelddadigheden rond het betaalde voetbal. Burgemees ters zouden het recht moeten hebben om risico-dragende duels te verbieden, menen bei de heren. Ze vinden steun bij Tweede-Kamerlid Worrell (PvdA) die zich al eerder in dergelijke bewoordingen uit liet. benzine weer cent duurder IOTTERDAM De benzine- irijzen gaan morgen met één :ent omhoog en de prijs van met twee cent. De prijsver- logingen van de benzines zijn iet gevolg van de verhoging 'an het btw-tarief per 1 okto- 5er. Een ander belastingtarief éidt ertoe dat de prijs van een sigaretten en die van ien pakje shag nog maar wei- lig zullen verschillen. De ac- 'ijnsdruk op de goedkopere si garet neemt bovendien iets toe en op de duurdere iets af. Staatssecretaris Koning van fi- ïanciën stelt voor de wijzigin- jen op 1 januari volgend jaar e laten ingaan. AUTOVERHUUR F. PR ANGELS Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIES LOSSE-NUMMERPRIJZEN De prijs van een los gekocht nummer van de Leidse Courant blijft niettegenstaande de verhoging van het BTW-tarief van 5 naar 6% gehandhaafd op 1.10. De directie. Prof. Dr.Drs.AC.R- Dreesmann: De Neder landse professor Maarten Bijlerveld, verbonden aan het Zoölogisch Genoot schap in Frankfurt, duikt weg wanneer een gier al klap wiekend zijn aanwezig heid laat blijken. Bijlerveld onderzoekt op het Spaanse Mallorca de voort- plantings- mogelijk- heden van gieren die Men neme pagina 2. Rechts onderaan staat de weerrubriek met het weerrapport van hedenmorgen. Stel u voor u bent in Engeland. En u hebt het oude Britse dagblad Daily Telegraph in handen. Dan kunt u een prijs winnen door bepaalde op- drachten uit te voeren, waarbij eventuele stijgingen van temperatuur in vergelijking met de vorige dag bij elkaar moeten worden opgeteld. Het juiste daar mee behaalde streefgetal geeft dan kans op een prijs. Het is één van de vormen van een nieuwe „oorlog" tussen de Engelse kranten. Terug in Ne derland blijven we gewoon met beide benen op de grond staan en lezen met smaak wat de kranten daar doen om elkaar de wind uit de zeilen te ne men. Uiteraard in de Leidse Courant: de krant die andere ook zonder zoiets al de loef afsteekt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Bankiers gevangen schap leven.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1