Bewoners De Kom zijn verkeersoverlast beu REGIO JOUR NAAL Leiderdorp ruziet over zwemtarieven k F-m 1 JtaiB J Nieuw plan voor herbouw van de Valkenburgse toren Reinigingsrechten voor veel inwoners van Wassenaar omhoog "ÈIDEN OMGEVING C&tdaeConm/nt DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 al met lorfiets bSCHENDAM F Een 64-jarige jdschendamse is [eren voor be zieling naar An- jiushove gebracht flat zij op de [dsekade van «eren was aan- jeden door een tnfiets. De Ljw wilde op Lr snorfiets link- slaan en dat frd door een 20- öjge Leidschen- (nmer niet opge- Ikt Ook Warmond wil alarmsysteem WARMOND Ook de gemeente Warmond wil komen tot een alarmsysteem voor ouderen. Op 7 oktober wordt om 14.30 uur een demonstratie gegegen in de achthoek van Marienweide. Alle Warmondse ouderen worden uitgenodigd om op die middag kennis te maken met een alarmsysteem waarbij men er van ver zekerd is dat er altijd direkt hulp geboden kan worden. De alarmering vindt plaats door een automatisch tot stand ko mende telefoonverbinding naar een noodoproepcentrum. In een noodsituatie hoeft men dus slechts een knop in te drukken en men krijgt onmiddellijk op elk uur van de dag of nacht ant woord. Ook als men niet meer in staat is te spreken werkt het alarmeringssysteem. Op een beeldscherm in het noodoproep centrum verschijnen de gegevens van de aangeslotene die hulp zoekt en onmiddellijk wordt dan hulp geregeld. Naast het eigen lijke alarmtoestel is het mogelijk om op verschillende plaatsen in huis extra alarmpunten te laten aanbrengen of een halshan ger aan te schaffen zodat in alle gevallen hulp kan worden inge roepen. Men hoeft niet rechtstreeks in het apparaat te spreken. Zelfs door een gesloten deur kan een gesprek worden gevoerd. Speelwerktuig in vlammen op ALPHEN AAN DEN RIJN Een 17-jari- ge jongen uit Alphen aan den Rijn heeft gisteravond bekend een houten speel werktuig aan de Cor nells de Vlaming straat in brand te hebben gestoken. In totaal werden acht jongens (variërend in leeftijd van 15 tot 17 jaar oud) aangehou den. De politie heeft het vuur, dat gister avond om acht uur ontstond, zelf geblust. Fietser geschept LEIDERDORP Bij een ongeluk op de kruising Engelendaal/Gallaslaan in Leiderdorp is gisteravond een Lei- derdorpse fietser gewond geraakt. Het slachtoffer werd door onbekende oorzaak op het zebrapad geschept door een 41-jarige automobilist uit Voorschoten. De fietser liep onbe kend letsel op en is vervoerd naar het Academisch ziekenhuis in Lei den. Jubilerend SASSENHEIM Ook mevrouw J. Janssen-Kerkhof is 25 jaar lid van het dameskoor van de de St. Pancra- tiusparochie. In de publicatie in de krant van gisteren werd zij abusieve lijk niet in de rij jubilarissen ver meld. Snelheidscontrole op Industrieweg KATWIJK De politie van Katwijk heeft gisteren eert snelheidscontrole gehouden op de Industrieweg. Tijdens de ochtenduren en aan het eind van de middag werden 167 automobilisten betrapt op te hard rijden. Daarvan kon den er 19 direct staande ge houden worden om hen de bon te presenteren. De ande ren krijgen de rekening thuis gestuurd. De hoogste snel heid die gemeten werd was 89 kilometer per uur, terwijl ter plaatse 50 het toegestane maximum is." Nieuw raadslid WASSENAAR In plaats van mevr. C. Moret-de Jong is maandagavond de bollenkweker C. H. Overdevest als lid van Wassenaars ge meenteraad geïn stalleerd. Na afloop van zijn installatie kregen alle raadsle den en overgeble ven aanwezigen een bos bloemen door de bode in de handen gestopt. Kunstmanifestatie in Leeuwenhorst NOORDWIJKERHOUT Leeuwenhorst Con- gres Center in Noordwijkerhout vormt zaterdag 18 en zondag 19 oktober het decor voor een kunstmanifestatie met 60 kunstenaars. De 60 deelnemers zijn zelf aanwezig om het publiek tekst en uitleg te geven over hun werken. Naast deze expositie zijn er activiteiten die variëren van portrettekenen tot theater. Op beide dagen kan men er van elf tot vijf uur terecht. Auto uitgebrand ALPHEN AAN DEN RIJN De brandweer heeft vannacht om twee uur niet kunnen voor komen dat een aan het Norenwerk geparkeerde auto geheel uitbrandde. De brand is vermoede lijk aangestoken; de politie heeft twee brand haarden gevonden. eden vergadering op ies ^ockevclub HiSaLis houdt an onderdagavond de alge- en iene ledenvergadering in et- et clubhuis op het sport- ur implex Ter Specke in de 'isse- Op de agenda staan en ttder meer de diverse eel erslagen. de financiën, lus oorstel aangaande priva- al- sering, benoeming be- ,n- uursleden en de beleids- de oomemens voor de perio- ijn e tot en met volgend jaar. Ik au/ eo ët christelijk gemengd oor Zang en Vriendschap zo jt Hazerswoude-dorp If' oert vrijdag onder leiding ik an Ger Hovius het orato- il- urn Saul van Handel uit ets i de gereformeerde kerk he a/7 de Korenmolenlaan. ocale medewerking ver- hij fnen de sopraan Eka Wit- ijn veen. de alt Bernadette an outhoorn. de tenor Joop en an der Lans, de bas Joep >e- Tocheler en de bas Jaco influypen. Het Randstede n-uk Begeleidingsorkest on- lo- »r leiding van Pleun van er Linden en organist Ri- be hard Heidema verzorgen al muzikale begeleiding. he anvang 20.00 uur, entree iaf 14,50, CJP/6511,50 t &ee Denise o~)e zangeres Dee Denise teedt vrijdagavond op in lues Brothers aan het i 'enri Dunantplein in Hil- *t. •gom. Zij maakte deel uit ar- an formaties als Rocka- ia" ay Boulevard en The th, 'latters. Haar eerste solo- :z\. ngle heet ..Love's Gotta a it". De zaal gaat om ne- ?n uur open. )uderen Zoeterwoude houdt de atholieke bond van oude- •n morgen een bingomid- ag in de recreatiezaal van Emmaus. De bijeen- omst begint om twee uur. reniging Haaswijk Hult enquête over nstreden scholen IGSTGEEST De Veren i- Haaswijk gaat zelf een en- te houden over de bouw van Ég/Dlen in Haaswijk. De vereni- E9g doet dit, nadat de gemeen- ad vorige week besloot van dergelijk onderzoek af te FOUTPARKEERDERS KRIJGEN GELE EN RODE KAART NOORDWIJK Wie op het trottoir parkeert, of de auto zodanig neerzet, dat voetgangers er hinder van ondervinden, krijgt voort aan de „gele kaart „En bij herhaling zelfs de „rode", aldus voorzitter Van Vugt op de gister avond in „De Poort van Kleef" gehouden algeme ne ledenvergadering van „De Oude Dorpskern" te Noordwijk-Binnen. Het uitreiken van de beruchte kaarten aan verkeerszondaars is een van de maatregelen, die de vereniging gaat treffen te gen de parkeeroverlast op de Voorstraat en omgeving. Schrille staaltjes van deze hin der werden in deze vergade ring naar voren gebracht. Vanuit de werkgroepen waren aan de gemeentebestuurders een en andermaal suggesties tot verbetering gedaan, maar veel respons was daarop tot nog toe niet gekomen. Dit ligt bepaald niet aan de ambtena ren. verzekerde men van be stuurszijde. Zowel van de amb telijke verkeersdeskundigen als van de ambtenaren van de afdeling ruimtelijke ordening® had men veel medewerking ondervonden, deelde de heer R. Kemper namens de werk groep verkeerszaken mede. Uit de vergadering kwamen diverse suggesties tot ophef fing van de verkeersoverlast, zoals het instellen van een blauwe zone, het maken van parkeervakken op de Voor straat, het verhogen van de trottoirs, het inrichten van de Zwanensteeg als woonerf, het aanwijzen van de Schiestraat als parkeerplaats voor ambte naren, het plaatsen van bor den met het opschrift „Denk aan onze kinderen", en het verwijderen van de parkeer- meters op het Lindenplein. Het bestuur van de vereniging denkt aan de presentatie van een compleet plan met tussen tijdse incidentele akties. Daar toe kan behoren het met een grote frequentie opbellen van de politie bij verkeersovertre dingen in de kom. Men ver weet het gemeentebestuur slordigheid, omdat op brieven nog steeds geen antwoord was ontvangen. In zijn verslag van de werk groep ruimtelijke ordening deelde A. van der Laan mede, dat het zeker nog één, en mis schien wel twee jaar duurt, voordat de Buitenkliniek aan het Lindenplein opgeheven zal worden. Vanuit de vergade ring werd verzocht pogingen aan te wenden om aan de fraaie tuin van „De Linden- hof' een openbare bestem ming te geven. Het volgend nummer van het verenigings orgaan „Kernpunten" is een thema-nummer en zal geheel gewijd zijn aan het beschermd dorpsgezicht voor Noordwijk- Binnen, deelde vice-voorzitter mevrouw A. Bink-Van Am- mers mede. Het ad-interim zit ting hebbende bestuur werd definitief benoemd. In de va cature van secretaris A. W. Verburg, die zich wegens drukke werkzaamheden niet verkiesbaar stelde, werd mr. Fokke Boonstra gekozen. Voor de jaren 1987-1988 zal een con tributie van 15.- per jaar worden geheven. De vergade ring ging daar unaniem mee accoord. LEIDERDORP Zijn de tarieven voor het les- zwemmen in het Leider- dorpse zwembad De Does ten onrechte verhoogd of niet. Deze vraag kwam naar voren tijdens de gis teravond gehouden raads vergadering. Tegenover elkaar stonden de menin gen van wethouder me vrouw C. Huigen-van Bo ven (VVD) en het raadslid G. Keijzers (PvdA). Keijzers trok de gepresenteer de cijfers in twijfel. Mevrouw Huigen had de raad laten we ten, dat het bestuur van de Does wat de tariefstelling voor het leszwemmen betreft gelij ke tred tracht te houden met de omliggende gemeenten. Het nieuwe tarief van 75 gulden per twee maanden kwam vol gens mevrouw Huigen altijd nog voordeliger uit dan een tweetal niet met name ge noemde zwembaden in de om geving die uitkwamen op 79 en 77 gulden, terwijl de zwem vereniging De Kleine Does 78 gulden vraagt. Volgens raads lid Keijzers, die daarover na vraag bij het Leidse zwembad De Zijl en bij de voorzitter van DKD had gedaan, waren deze bedragen tien gulden te hoog. Keijzers vond dat er voldoen de reden was voor overleg met het zwembadbestuur over een tariefsverlaging. De argumen ten waarom hij in de vorige raadsvergadering om had ge vraagd had hij, zoals Keijzers het zei, niet gehoord. Keijzers wees in dit verband op de la gere energieprijzen waar ook het zwembad van profiteert. Wethouder mevrouw Huigen zegde toe de cijfers op de juist heid na te lopen. Wel wees zij op de medeverantwoordelijk heid van de raad omdat het zwembadbestuur de verhoging tijdig had aangekondigd. V redesbeleid Er komt een discussie op gang over het gemeentelijke vredes beleid. Deze wens werd uitge sproken door de raadsmeer- derheid van CDA, PvdA en PPR/PSP. Het college wilde bij monde van mevrouw Hui gen voldoen aan het verzoek van het IKV over informatie door toezending van de desbe treffende passages uit het col legeprogramma. Daarin staat dat de raad in beginsel uitspra ken kan doen over onder meer vredesvraagstukken, mits het Zoals mocht worden verwacht, werd de fractievoorzitter van het CDA, J. den Boeft, gisteravond tot opvolger van de als burgemeester naar de gemeente Alkemade vertrokken wethouder A. H. Meer burg gekozen. raakvlakken met de gemeente heeft. De raadsleden mevrouw C. Schellingerhout (CA) en mevrouw C. Langendorff (PvdA) ondersteunden het voorstel van Van der Zande het gemeentelijke vredesbeleid in de raadscommissie Welzijn aan de orde te stellen. Zoals mocht worden verwacht, werd de fractievoorzitter van het CDA J. den Boeft tot op volger van de als burgemees ter naar de gemeente Alkema de vertrokken wethouder A. H. Meerburg. Tegelijkertijd deed G. Hogervorst zijn intre de als raadslid voor het CDA. Nauwelijks wethouder kwam Den Boeft al tegenover zijn ei gen fractie te staan. Mevrouw C. Schellingerhout stelde na mens de CDA-fractie niet te kunnen instemmen met de in voering van éénrichtingsver keer in de Tuinstraat. De maatregel maakt onderdeel uit van de herinrichting van het Doeskwartier. Den Boeft slaagde er niet in zijn fractie over de streep te halen. Even tevoren had hij bij de aanvaar ding van zijn wethouders schap, ietwat profetisch of kennelijk toch voorbereid, ge wezen op de spanning die er bestaat tussen de solidariteit voor enerzijds zijn fractie en anderzijds het college van B en W. Den Boeft sprak de hoop uit, net als zijn voorgan ger Meerburg, er in te slagen een goed evenwicht tussen beiden te vinden. Zo zou de toren van de Her vormde kerk eruit moeten gaan zien. n r - M. S i'ii tl .«vs mk VALKENBURG De Valkenburgse toren wordt mogelijk herbouwd. Het college van B en W van Valkenburg heeft contact gezocht met de Kerkvoog dij van de plaatselijke Hervormde Gemeente om te komen tot een onder zoek tot herbouw van de toren in het Rijndorp. In 1940 werden de Hervorm de Kerk en de daarbij beho rende toren verwoest. Na de oorlog heeft architect Verloo uit Rotterdam de huidige Hervormde Kerk in teke ning gebracht en tevens plannen uitgewerkt voor de herbouw van de toren. In 1948 werd een bouwvergun ning verleend voor beide bouwwerken. Verder dan de kerkbouw en het aanbren gen van de fundering voor de toren is men niet geko men. In 1968 werden er weer initiatieven genomen om tocb een toren te bouwen. Waarschijnlijk door te hoge kosten heeft het toenmalige gemeentebestuur daarvan af gezien. In 1973 breidde de Hervorm de gemeente zich door aan bouw van een aantal com plexen uit. Op de fundering die voor de toren was aange bracht werd de consistorie gebouwd. Dit zal geen belet sel zijn voor dé plannen voor de bouw van een toren, om dat het mogelijk is gebleken dat de consistorie in de toren ingebouwd kan worden. B en W vinden de plannen van 1948 nog steeds „pan klaar". Men had toen bere kend dat de kosten 40.000 gulden zouden bedragen. Hoeveel deze bouw pu gaat kosten kon burgemeester C. Sinke nog niet bij benade ring vertellen. Men is nog in een onderzoekend stadium. Wel deelde hij mede dat de toren ongeveer 39 meter hoog gaat worden. Na de oorlog zou men van de zijde van het Vliegkamp Valken burg bezwaren hebben ge maakt tegen een bouwsel van dergelijke hoogte. Ge zien het feit dat het bestem mingsplan voldoet aan de ei sen, gaan B en W door met het onderzoek. Veel zal afhangen van de kosten. Burgemeester Sinke denkt ook in de richting van een Werkgelegenheidspro ject. „Het zou een verfraaiing voor Valkenburg zijn als de toren op historische gronden weer herbouwd zal worden", aldus de heer Sinke. WASSENAAR De rei nigingsrechten gaan voor veel inwoners van Wasse naar omhoog. Het college van B en W wees kritiek vanuit de gemeenteraad op dit plan gisteravond van de hand. Het voorstel tol herziening van de reinigingsrechten zal, aldus Marnix van Rij (CDA) ertoe leiden dat veel Wasse- naarders méér zullen moeten gaan betalen voor hun huis vuil. Hij wees erop dat juist re latief veel „minder draag krachtige ingezetenen" de ver hoging van de reinigingsrech ten op hun schouders krijgen. Mevrouw C. van der Meij (PvdA) en A. de Vries (D66) vielen de CDA'er bij in zijn kritiek op de volgens hen voor sommigen wat al te grote ver hoging van de reinigingsrech ten. Precies 3880 Wassenaarse huisgezinnen die hun huisvuil in plastic zakken op de stoep zetten gaan straks 42,- per jaar meer betalen. De grootste verhoging gaan 642 huisgezin nen met een 120 liter afval container betalen: 94,20 per jaar méér. De zorgen van de woordvoerders van CDA, PvdA en D66 wees wethouder C. Barning van de hand. De wethouder; „De gezinnen die 42,- méér moeten gaan beta len behoren niet tot die met een smalle beurs". Bij het raadsvoorstel tot aan koop van de voormalige LHNO school De Spinbaan merkte W. Olijslagers op dat het hier een zeer gevoelige plaats betrof voor de Wasse-. naarse bevolking. „Zeer veel Wassenaarders zullen nauw lettend volgen wat er midden in het centrum van het dorp met dit stuk grond gaat ge beuren. Ik hoop dat volgens het voorstel aldaar te bouwen kleine woningen voor ouderen én jongeren bestemd zijn!" Een pleidooi van H. Goulooze (PvdA) om ook de mogelijk heid van groepswonen op die plek een kans te geven werd door de wethouder afgekap. Wethouder Barning: „De aan koop van dit stuk grond past in het totaalplan om het dorps centrum te verfraaien. Maar over één ding wil ik duidelijk zijn: groepswonen in de vrije sector zal aldaar onmogelijk zijn. We hebben dit stuk kun nen kopen op de voorwaarde dat er sociale woningbouw op verrijzen. Daarop is de toch wel lage prijs, anderhalf miljoen, afgestemd." De gemeenteraad besloot ook de parkeerplaatsen bij de 8 woonwagens op terrein Lager- weide uit te breiden tot 17. J. Vos (VVD) wees er met klem op dat wanneer de woonwa genbewoners op deze parkeer plaatsen sloopauto's parkeren of daar in auto's gaan hande len er door de politie direct moet worden opgetreden. Bur gemeester Schoute wees Vos erop dat aan dit terrein door de politie evenveel aandacht zal worden geschonken als voor ieder andere willekeurige plaats elders in Wassenaar: „Ze onderscheiden zich niet van andere burgers in Wasse naar. De bewoners aldaar heb ben zich aan de gemaakte af spraken en bepalingen te hou den". Het kontakt tussen de woon wagenbewoners van Lager- weide en de bewoners van de flats aan de Dirk de Raetlaan is nog steeds miniem en ver loopt zeer stroef. De grote vrees van de flatbewoners is dat op een deel van de 17 par keerplaatsen autohandel en sloop zal worden bedreven en zo hun uitzicht op de polder zal worden bedorven. De wet houder beloofde al eerder eventueel een overleg tussen beide partijen te organiseren. Centrum Onderdak wordt uitgebereid SASSENHEIM Het On derdak. het sociaal en cultu reel centrum, dat onderge bracht is in de voormalige Annaschool in Sassenheim, zal verbouwd en uitgebreid worden. Gezien het grote aantal organisaties dat ge bruik maakt van het cen trum en rekening houdend met de behoefte die er bij meerdere kandidaat-gebrui kers bestaat, heeft de ge meenteraad van Sassenheim zich positief opgesteld ten aanzien van de plannen. Het gedeelte van de Anna- schoold dat het laatst is aan gebouwd aan de Wilhelmina- la»n te weten 8 lokalen zal komen te vervallen. In het voorste gedeelte aan de Hoofdstraat, het huidige „Onderdak" en een gedeelte vam de resterende Anna school, zullen 17 lokalen ruimte bieden aan verschil lende verenigingen. Een commissie van beheer zal met het toezicht en de orga nisatie belast worden. Tijdens een gisteravond ge houden vergadering van de commissie voor openbare werken kwamen er aanslui tend plannen ter tafel aan de zuidzijde van het gebouw het nu afgesloten pad te verbreden en opnieuw open. te stellen en als verbindings pad pussen de Hoofdstraat en de Wilhelminalaan in ge bruik te nemen. Op het ter rein dat vrijkomt na de af braak van de achterzijde van het schoolgebouw en de voormalige speelplaats zou een parkeerplaats aangelegd kunnen worden. Hetgeen zeker in dit gedeelte van het dorpscentrum de parkeer- capaciteit ten goede zou ko men. Onkosten van de ver bouwing en inrichting van de terreinen zijn geraamd op een bedrag van 530.000,-. Het hernieuwde sociaal cul turele centrum „Het onder dak" zal dat is de streefda tum in september '87 in gebrtfik genomen kunnen worden. Leidsche Wolspinnerij opnieuw in rode cijfers LEIDEN/DEN HAAG De Leidsche Wolspinnerij (Neveda- garens) is opnieuw in de rode cij fers gekomen. Nadat vorig jaar het aantal medewerkers in bin nen- en buitenland nog toenam van 375 tot 410 mensen, zijn in middels 17 personen ontslagen en sluit voor 12 anderen de ko mende maanden de poort. Voor de ruim 120 werknemers in ons land is werktijdverkorting aan gevraagd, maar geweigerd. Dit bleek maandag in Den Haag tij dens de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders van het con cern. De directie beraadt zich samen met de vakbeweging over de vraag of in beroep wordt gegaan tegen de weigering om werktijd verkorting tóe te kennen. Ge vraagd is om een beperking van werktijd met 50 procent voor het productiepersoneel en van 30 procent voor het overige perso neel. De directie verschilt met het arbeidsbureau van mening of de moeilijkheden van conjunctu rele (tijdelijke) aard of van struc turele (blijvende) aard zijn. De voorzitter van de raad van beheer, A Douwes, ontkent niet dat binnen zijn bedrijfstak spra ke is van overcapaciteit. Volgens hem worden de problemen nu vergroot, doordat de handelaren tijdelijk geen wol kopen, voordat ze door hun voorraden heen zijn. Daardoor stagneert ook de ver koop van soorten waarvoor vol gens de Leidsche Wolspinnerij wel toekomstmogelijkheden zijn. Over de omvang van het verlies, waarmee het eerste half jaar op 1 oktober zal worden afgesloten, wilde de voorzitter van de raad van commissarissen, W. van der Linden, geen mededelingen doen.. In het jaarverslag werd nog gesteld, dat in het huidige boekjaar rekening moet worden gehouden met een „lager be drijfsresultaat" als gevolg van de stagnerende markt en overpro ductie in de breigarenindustrie. De marges staan daardoor onder druk en zodoende moest het con cern vorig boekjaar ondanks een omzetstijging van ruim 16 pro cent toch afsluiten met een lage re winst. Nadat vorig jaar nog gerekend werd op uitbreiding van de produktie, probeert De Leidsche Wolspinnerij nu de op gelopen voorraden in net buiten land tegen scherpe prijzen af te zetten. VALKENBURGSE KINDEREN MISSCHIEN WEER PER PONT VALKENBURG De reis van Valkenburgse schoolkin deren naar de school Het Wa- terbos in Rijnsburg gaat mis schien weer per pont. Dat bleek tijdens een ouderavond van De Christelijke Basis school van Valkenburg. Het gebruik van het pontje door de kinderen naar het zwembad is stukken goedko per dan het vervoer naar Rijnsburg per bus door de NZH. Indertijd vond men het gebruik van het pontje voor de kinderen te gevaarlijk, waar door men overging op busver voer. De huidige pontbaas heeft laten weten door het aanbrengen van hekwerk op het pont voor een veilige over tocht te kunnen instaan. De keus ligt nu aan de ouders die dit kunnen bepalen via een enquête formulier. Tijdens de ouderavond werd een pleidooi gehouden voor een meer gericht schoolreisjes door een bezoek aan de speel tuin te delen met een cultureel bezoek of excursie. Na de pau ze voerden een 6-tal ouders op het toneelstuk op „Nog vele ja ren". Als nieuwe leden van de ouderaad werden de dames A. Schoneveld, A. van Leeuwen, L. Korpershoek en H. de Wit geïnstalleerd. Vervolgens kwam het geven van zwemles sen voor leerlingen van de 3e klas ter discussie. Voorgesteld werd om in de toekomst de-.e lessen door kinderen uifde le klas te laten volgen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13