Nicole Jagerman leert van fouten Israel gematigd optimischtisch over kansen van Feyenoord Glasbergen biedt spektakel PSVin München geen trek pleister NSF uit kritiek op begroting WVC Kasparov doorbreekt reeks nederlagen .onder loep SPORT CddócOotrumt DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986PAGINA 12 Handbalprijzen naar Bult en Josten ARNHEM Marianne Bult en Jacques Josten zijn gisteravond in Arnhem uitge roepen tot beste speelster en speler van de handbalcompetitie 1985/'86. Marianne Bult komt uit voor landskampioen en bekerwinnaar OSC (voorheen Ookmeer) uit Amsterdam. De jury wees doelman Josten van Blauw Wit ook in '81 en '83 aan als Nederlands meest waardevolle speler. Bij de dames werden Hanneke van Eijl en Georgina van Iersel, beiden van OSC, tweede en derde in de verkie zing. Jan-Willem Hamers en de Hage naar Patrick van Olphen (Valencia) completeerden de top-drie bij de heren. De Hagenaar Wim Struik werd samen met Jo Nusser uitgeroepen tot het beste scheid rech terskoppel. Marianne Bult wordt gefeliciteerd topscorer Leo Nieberg. Geen winnaar lotto 39 DEN HAAG Bij de tienduizenden deelnemers aan de lotto van het afge lopen weekeinde (nr. 39) was niemand die de zes kruisjes op de juiste plaats zette. De prijzenverdeling: Lotto 39: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 3 x 100.000,00; 3e prijs; 101 x 2.505,00; 4e prijs: 5.144 x 49,10; 5e prijs: 78.247 x 5,00. Toto 39 le prijs: 6 x 14 348.50; 2e prijs: 93 x 204,10; 3e prijs: 904 x 52.50 Toto-gelijk 39: le prijs: geen. winnaar. 2e prijs: 2 x 212.90; 3e prijs: 10x112,00; 4e prijs: 494 x Pakistan verliest hockey-finale SEOEL Zuid-Korea heeft tijdens de Aziatische Spelen het hockey-toernooi gewonnen. Het gastland won in de fi nale verrassend van Pakistan met 2-1. India veroverde de bronzen medaille via een 4-1 winst op Maleisië. Bij het badminton zorgde Zuid-Korea voor de tweede verrasing. Het klopte in de finale China, de traditionele win naar van het evenement. De coach van het Chinese team veroorzaakte in de bomvolle sporthal een flinke rel. In het gemengd dubbelspel ergerde hij zich zo aan de beslissingen van de Palestijnse scheidsrechter, dat hij zijn team achter de tafel vandaan haalde. Nadat de or ganisatie de arbiter had vervangen, wonnen de Chinezen gemakkelijk. Motorcoureur verongelukt RIO DE JANEIRO De Braziliaanse motorcou reur Nelson Balestieri is zondag verongelukt tij dens een onofficiële trai ning voor een race in Rio de Janeiro. De 35-jarige Balestieri arriveerde vroeg in de ochtend op het circuit van Jacarepa- gua. Volgens de organisa toren wilde hij waar schijnlijk oefenen zonder de aanwezigheid van de concurrentie. Bij het licht van de opkomende zon zag Balestieri niet dat over het wegdek een ijze ren balk was geplaatst. MÜNCHEN De pen ningmeester van Bayern Munchen zal van de ont moeting met PSV niet rijk worden. De belangstelling voor de tweede wedstrijd tussen beide teams voor het toernooi om de Euro pa Cup voor landskampi oenen is gering. Overigens kan trainer Udo Lattek toch een beroep doen op Reinhold Mathy. de ma ker van de twee doelpun ten in Eindhoven (0-2). De spits werd afgelopen za terdag onwel en bleek een virusinfectie te heb ben opgelopen. Arnold Mühren. de laatste we ken de grote afwezige op het middenveld van Ajax. is weer fit voor het Europa Cupduel tegen Bursaspor, waaraan de Amsterdammers met een voorsprong van 2-0 beginnen. De 35-jarige middenvelder trainde gisteren voor het eerst weer mee. Over de opstelling van Ajax wilde Cruijff nog geen mededelingen doen. FC Groningen speelt morgen middag in Ierland voor het eerst in de opstelling waarmee het de nationale competitie be gon. Voor de tweede voetbal wedstrijd in het toernooi om de UEF A-beker tegen Gal way United kan trainer Rob Jacobs beschikken over de herstelde verdediger Verkuyl en spits Peter Houtman. De Gronin gers beginnen het duel met een riante voorsprong van 5-1. Stavenuiter en Vermeulen pakken brons SALOU Nederlands topduo in de 470-klasse, Henneke Sta venuiter en Tonnie Vermeu len hebben de strijd om de we reldtitel afgesloten met een bronzen medaille. Het tweetal kwam door een blessure van Vermeulen dit seizoen nauwe lijks in actie. De laatste wed strijd werd ingegaan met een tweede plaats in het algemeen klassement. Tot twee keer toe viel het duo stil, wat resulteer de in een 25e plaats in de race en een derde plaats in de eind rangschikking. JORDAN UITGESCHAKELD LOOSDRECHT Ook zonder de nog altijd ge- blèsseerde Marcella Mes- ker is een nationaal tintje te ontdekken aan de open nationale tennis kampioenschappen, die deze week in de Loos- drechtse Panda-hallen worden gehouden. Natio naal kampioene Nicole Jagerman benutte ver rassend de wild-card, die de organisatoren ter be schikking hadden ge steld. Ze won in de eer ste ronde van het hoofd toernooi met 3-6, 7-6 (8- 6), 6-3 van de Tsjechoslo- waakse Iva Goederova. Hellas ter Riet heeft zonder te spelen wegens een hinder lijke steenpuist in de lies- streek moeten afhaken. De Apeldoornse wordt vervan gen door Nicole Provis uit Australië. De als tweede ge- filaatste Cathy Jordan ver- oor in de eerste ronde van de Francaise Natalie Tauziat: 2-6, 6-7 (5-7). Ook de als der de geplaatste Katarina Lundqvist werd uitgescha keld. De Zweedse verloor in drie sets (3-6. 6-2, 6-7 (5-7) van Anhe de Vries uit België. Gisteravond was het alsof Ja german zich herinnerde waarom de onenigheid jaren geleden met Stanley Franker begon. „Trut. wanneer loop je nu eens", liet Franker zich destijds ontvallen. Woorden waar de nieuwe technisch-di- recteur allang spijt van heeft, maar die Jagerman nu ten goede kwamen. Want na de eerste set waarin zij zich nau welijks had bewogen, begon ze halverwege de tweede wel achter elke bal aan te jagen, daarbij echter tevens het tempo vertragend. De links handige Tsjechoslowaakse verkeek zich op die verwar rende strategie. Langzaam verloor zij het initiatief en toen de Nederlandse eenmaal op het achtste setpoint de tweede set had gepakt, waren de rollen omgedraaid. Privé- coach Felix Kaplan genoot met volle teugen. En tech- nisch-directeur Stanley Franker ook een beetje. „Het duo Jagerman /Kaplan werkt nu harder dan ooit", consta teerde hij. „Dat is mijn be doeling. Of zij het nu met mij eens zijn of niet. Het resul taat is hetzelfde; beter tennis. Daar gaat het mij om". Vuur Het optreden van Brenda Schultz, de enige Nederland se die door het kwalificatie toernooi was gekomen, werd na uren wachten verschoven naar vandaag. Door de vele driesetters was voor de 15-ja- rige Heemsteedse geen ruim te in het programma overge bleven. Manon Bollegraf, zelf uitge schakeld in de kwalificatie, spuwde vuur over de wijze waarop clubgenote Hellas ter Riet met de gratis deelne merskaart was omgespron gen. Het Apeldoornse talent liet pas op het allerlaatste moment weten niet tot spelen in staat te zijn. De dokter bleek haar veertien dagen rust te hebben voorgeschre ven. „Hadden we dat eerder geweten, dan zouden wij on getwijfeld Manon Bollegraf die kaart hebben gegeven", aldus organisator Frank van de Wall Bake. Het optreden van Ter Riet zou zich vrijwel zeker heb ben beperkt tot het ophalen van de 500 dollar startgeld. Niet alleen kon de Apel doornse van de week bij de kampioensreceptie van Ma nege volgens waarneming van Bollegraf geen voet ver zetten, woensdag reeds wacht haar een vliegreis naar het Verre Oosten. Die trip naar Taipeh, Tokio en Singapore gaat nu niet door. Bollegraf en Jagerman gaan nu geza menlijk naar Japan en Singa- DEN HAAG De Nederlandse Sport Federatie (NSF) heeft de begroting sportzaken, die door staatssecretaris Dees op prinsjes dag is gepresenteerd, middels een brief aan de Tweede Kamer bekritiseerd. Volgens de NSF is in het geheel geen rekening ge houden met de eisen van de sportbonden, zoals het ondersteu nen van de landelijke organisaties, scholing en onderzoek. Ondanks een eerder aangekondigde bezuiniging op de subsidies voor internationale sportcontacten heeft staatssecretaris Dees (WVC) de sportbonden geschreven, dat er toch geld voor be schikbaar is. De subsidie bedraagt maximaal 22.500 gulden. Het hoeft niet noodzakelijk om wedstrijden te gaan, ook cursussen en stages vallen onder de regeling. LENINGRAD Eindelijk heeft Gary Kasparov de reeks van nederlagen in de twee kamp om de "wereldtitel door broken. Na drie verliespartijen dwong hij uitdager Karpov, die met zwart speelde een re mise af. De stand is nu 10-10, met nog vier partijen te spe len. Bij een gelijke eindstand behoudt Kasparov zijn wereld titel. 1 d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7-e6; 3. g2- g3 d7-d5. 4. Lfl-g2 Lf8-e7. 5. Pgl-f3 0-0 6. 0-0 d5 x c4; 7. Ddl-c2 a7-a6; 8 Dc2 x c4 b7-b5; 9. Dc4-c2 Lc8-b7; 10 Lel-g5 Pb8-d7: 11 Lg5 x f6 Pd7 x f6, 12. Pbl-d2 Ta8-c8; 13. Pd2-b3 c7-c5: 14. d4 x c5 Lb7-d5; 15. Tfl-dl Ld5 x b3, 16. Dc2 x b3 Dd8-c7; 17. a2-a4 Dc7 x c5; 18. a4 x b5 a6 x b5; 19. Pf3-d4 b5-b4, 20. e2-e3 Tf8-d8; 2;. Tdl-d2 Dc5-b6; Remise. ROTTERDAM Rinus Israel is de afgelopen da gen optimistischer gewor den ten aanzien van zijn eigen elftal, maar heeft ook meer respect gekre gen voor Pees Munkas. Hieruit mag gerust wor den geconcludeerd, dat de trainer van Feyenoord niet echt overloopt van vertrouwen in de goede afloop van de return van het duel in de strijd om de UEFA Cup tegen de Hon gaarse nummer twee. Israel weet zich zelf nog heel goed te herinneren, dat hij be gin juli bij de loting ietwat op timistische gevoelens koester de omtrent Feyenoords overle vingskansen in het UEFA- Cuptoernooi. Dit slechts op ba sis van de onbekendheid van Pees Munkas De realiteit heeft de oud-international een andere kijk op de zaken doen geven. Die realiteit bestaat uit de ervaringen van de eerste ontmoeting die Feyenoord met 1-0 verloor en de twijfels over zijn eigen ploeg, die overigens zondag door het doelpuntloze gelijkspel bij PSV weer deels ste aspect: „Het heeft in Eind hoven ons weliswaar meegeze ten, bewezen is ook dat wij op de nul kunnen spelen. Tegen Pees moet het aanvallende as pect er ook maar eens meer uitkomen. Om te beginnen moeten wij tweemaal scoren om verder te komen". Israel beseft terdege dat dit te gen de taaie formatie van zijn collega Joseph Garami niet zal meevallen. „Pees heeft een goede verdediging. In de com petitie daar heeft het pas één tegentreffer behoeven te in casseren. Die international in de verdediging (Antal Roth, red.) heeft de zaken goed voor elkaar". Trouwens. Roth is niet de enige international van Pees. Linkerspits Ferenc Mes- zaros, de maker van het doei- punt in de eerste ontmoeting met Feyenoord, is de tweede. Zowel Roth als Meszaros ma ken inmiddels ook deel van de Hongaarse selectie waaruit bondscoach Imre Komora het elftal formeert voor de inter land tegen Nederland op 1b oktober in Boedapest. Op gang In ieder geval heeft Israel sinds zondag wel zoveel ver trouwen in Feyenoord gekre gen, dat hij morgen dezelfde formatie in do Kuip tegen Pees Munkas laat aantreden. Dit impliceert dat Henk Duut (ziek) ontbreekt. Sjaak Troost met Jos van Herpen het cen trale verdedigingsduo vormt en Hoekstra en Wijnstekers de flankverdedigers zijn. Het voor Feyenoord goed uit gepakte duel met PSV heeft de kaartverkoop volgens voor zitter Gerard Kerkum goed op gang gebracht. De praeses hoopt op een opkomst van 20 000 toeschouwers, hetgeen overeenkomt met de budget taire prognose van het bestuur „Het bereiken van de tweede ronde zal de perspectieven voor Feyenoord financieel zeer redelijk maken", aldus Kerkum, die daarbij niet al leen doelt op het directe finan ciële gewin, maar ook op de aantrekkelijkheid van zijn club voor sponsors. Waarop Israel meldde: „Ik weet dat je met dit soort zaken als voetbalclub hebt te maken. Toch ben ;k helemaal niet zo blij dat dit meespeelt. Het geeft een extra druk, terwijl ik 3, eigenlijk alleen maar zou wil- u len hebben, dat het elftal niets anders dan voetbaltechnisehe zaken aan het hoofd heeft". Daarover sprekend zegt hij zich goed te realiseren, dat zijn ploeg door de achterstand van 1-0 waarmee wordt begonnen aanvallender zal moeten spe len dan afgelopen zondag in Eindhoven „Aanvallen moe-L/ ten wij, maar het zal ook gedo seerd moeten gaan. Anders slaan die Hongaren via de counter meedogenloos toe", al dus de gematigd optimistische Rinus Israel, die zich vanaf vanmiddag met de ploeg in Rockanje op het Europese tref- X fen voorbereidt. FRANS LEERMAKERS De vermoedelijke opstellingen zijn. Feyenoord: Hiele; Hoekstra. Troost, g Van Herpen, Wijnstekers; Molenaar. 3 Been, Heus, Hofman, Elstrup. Taha- Pecs: Bodnar, Konya. Marton. Roth; Brezniczky; Turi, Megyeri, Berczi. Dobany; Lovasz, Meszaros. Rinus Israel: „Pees heeft een goede verdediging" „Als ik nu één of tweemaal per jaar in Liverpool terug ben en ik zie de jongens van mijn leeftijd op de hoek van de straat hangen, besef ik heel goed dat ik geluk heb gehad. Het is in Liverpool zo uitzichtloos. Maar ja. maak dat mevrouw Thatcher maar eens wijs. Ik doe niet aan po litiek, maar wat blijft er over van je land wanneer de jeugd geen toekomst heeft? Inte gendeel, ik denk dat ze de Engelse clubs vijf jaar eerder hadden moeten uitsluiten van Europees voetbal. Maar over het algemeen zijn het heus geen slechte gasten. Ze willen juist graag werken. De jobs zijn er alleen niet. Wat blijft er dan over in het le ven? Het voetbal, de pub. Men spaart zelfs het geld van de social card uit om toch maar zoveel mogelijk wed strijden te kunnen zien. Of er wordt gespaard voor die ene buitenlandse reis. En ja, dan komt vaak - in combinatie met alcohol - de frustratie los. Ik heb zelf ook regelma tig naar de fles gegrepen, het zit blijkbaar ook nog eens in onze landsaard. Toen ik bij m'n broer in Delfzijl woonde, we werkten bij Akzo, was er trouwens geen ander vertier. FC_ Groningen heeft me waarschijnlijk uit de goot gë,- red, want ik was hard op weg een alcoholist te worden". (Paul Mason van FC Gro ningen in Voetbal Interna tional) „Er gaan de wildste verhalen over mij. Dat ik als speler pu naises in mijn broekzak stop te en mijn tegenstanders er op trakteerde bij elke gele genheid die zich maar voor deed. Hoe komt men daarbij? Ik ben nota bene arts! Nee, zoiets heb ik niet gedaan. Ze ker, ik heb hard gespeeld, maar nooit onsportief. In vergelijking met Nobby Sti les was ik een mak schaap. Vraag maar eens aan Euse- bio, wat hij van die Engels man denkt nadat deze hem een gebroken been had be zorgd". (Argentijnse voetbalcoach dr. Carlos Bilardo in Der Kicker) „Ik vond het geen porum, dat oude shirt, die zwarte broek en die gestreepte kou sen. Wat heb ik me daaraan geërgerd. Daarom heb ik ge zegd dat ik het een drama vond. Het bestuur vond ook dat het geen gezicht was. Aan het eind van de vorige competitie hebben we met een rood shirt gespeeld en een witte broek. Alleen, de kousen waren ook rood. Het was al beter, maar nog niet mooi. Dat vond iedereen en nu hebben we ook witte kou sen. Dat ziet er op de televi sie ook veel beter uit. Je ziet nu dat er een ploeg loopt. Het is frisser, je voelt je lekker der en er straalt veel meer van uit. Je voetbalt toch v&l Fanny Blankers-Koen: „Eer zucht zit er nog steeds in". prettiger als je goeie kleding aan hebt. Bij Feyenoord vond ik die kousen en die broek ook verschrikkelijk. Dat shirt is zo mooi, en dan een zwarte broek en zwarte kousen! Ik vond het hardstikke fijn als we in het geel mochten spe len". (Ruud Gullit in Elf) „Wanneer men hoort dat ik op blote voeten ski, word ik altijd gedold met mijn ver moedelijke schoenmaat. Of dat ik wel platvoeten zal hebben. Nóóit wordt er se rieus gereageerd. Eerlijk ge zegd gaat mij dat knap de keel uithangen. Omdat ik .deze sport met mijn ziel en zaligheid bedrijf. Ik ben er verliefd op. Als je het één maal gedaan hebt, wil je nooit meer anders. Maar het is moeilijk, hoor. Het is een héél andere techniek dan wanneer je op latten staat. Voor mij zit de kick 'm in het directe contact met het wa ter. Misschien lijkt het circus. Maar het is wel degelijk sport". Blootvoetswaterskister Liesbeth Stevens in de Haagsche Courant) „Soms zit ik om zes uur 's morgens in mijn ochtendjas aan de waterkant te vissen. En normaal gesproken zwem ik altijd tot 1 oktober. Waar? In de Vinkeveense plassen natuurlijk. Nou ja, een uitlo per daarvan. Het liefst ga ik om een uur of vier, vijf. Dan smaakt mijn borreltje daarna zo lekker. De komende tijd wil ik ook weer wat gaan hardlopen. Vorig jaar deed ik dat samen met een vriendin. Maar dat is me niet bevallen. Je krijgt toch strijd. Tja, dat ligt aan mij, ik laat me opja gen. Die eerzucht zit er nog steeds in. Ik doe het overi gens niet voor de lijn, hoor. Ik zou best wat dikker willen zijn. Vroeger wilde ik dat al. Iets ronder vond ik mooier". (Oud-atlete Fanny Blan- kers-Koen in De Tele graaf) „Het kabinet-Lubbers had er overigens nogal moeite mee. Voordat Van Thijn naar Los Angeles mocht vertrekken om te zeggen dat Amsterdam wel trek had in een olym pisch avontuur moest er in de ministerraad stevig wor den gediscussieerd. Die in tentie-verklaring is er met de hakken over de sloot geko men, ook al omdat men in het kabinet toen zei: nou ja... we krijgen de zaak toch nog een keer terug. Moeilijk was het pas de tweede keer, in de herst van '85. Toen moesten er echte beslissingen worden genomen. Daarbij was de vraag aan de orde: zijn we ook bereid om er 250 miljoen gulden voor op tafel te leg gen? Zijn we ook echt bereid om alle ministeries erbij te betrekken? Waterstaat, volkshuisvesting; de hele bliksemse boel. Toen was het echt een zaak van leven of dood". (Oud-staatssecretaris Joop van der Reijden in Het Pa rool) LEIDEN Glasbergen heeft de ongeslagen kop- postie in de interregionale klasse op spectaculaire wijze behouden. De ploeg klopte Neptunus met 3-2. Van der Plas bleef Van Egmond met 2-1 de baas. Glasbergen nam de eerte helft een 1-0 voorsprong op Neptunus via Huug Aande- wiel. In de laatste zes minuten boog Neptunus de stand om tot 1-2: eerst werd een strafschop benut nadat (derde) doelman Henk van Voorbergen was verwijderd wegens een sliding. Zijn vervanger, veldspeler Wim Bouckaert, was nogmaals kansloos bij een schot van een speler van Neptunus. Even la ter werd ook Hennie Koet verwijderd. Met twee man minder scoorde „doelman" Bouckaert desondanks de ge lijkmaker voor de gastheer, die vijftien seconden voor tijd, weer compleet, zelfs nog de volle winst pakte. Huug Aan- dewiel joeg het leder van af stand loeihard in de kruising Uitslagen interregionale klas se: Ceverbo - De Maas 5-5, Da- tagold - De Rozet 2-0. Van der Plas miste nogal wat kansen tegen het verzwakte Van Egmond, maar bleef uit eindelijk aan de winnende hand door doelpunten van Ron van der Kolk en Jaap van Duyn. Rob Henzing scoorde voor de Leidse ploeg. Parijs begint alvast met Olympische Spelen (Door onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De olympische spelen van 1992 zijn al begon nen en ze worden gehouden in Parijs. Die conclusies konden gisteren worden getrokken door de luisteraars van het [r staatsradiostation France-In ter, dat de gehele dag „exclu sieve reportages" bracht over de openingsceremonie van dejf Spelen en de eerste wieier- en scherm wedstrijden, respectie- velijk in het sportpaleis Bercy 'e en het museum Grand Palais Het fictieve programma is be doeld ter ondersteuning van de kandidatuur van Parijs, die door de recente golf bomaan- slagen in het gedrang lijkt te zijn gekomen. De promotie campagne geschiedde in sa menwerking mdt de sport krant L'Equipe die met een J speciaal olympisch nummer verscheen. Atletiek De Mexicaan Ma nuel Garcia Perez heeft de u marathon van Mexico-Stad ge- n< wonnen. Hij legde de ruim 42 l kilometer af in twee uur, bv twintig minuten en drie secon den. sportuitslagen TENNIS Open^ Nederlands kampioenschap Eerste ronde: Jagerman (Ned)-Boe- derova (Tsj) 3-6.7-6(8-6),6-3. Nauziat (Fra)-Jordan (Vst) 6-2.7-6(7-5); De Vries (Bel)-Lundqvist 6-3.2-6,7-6(7-5); Reggi (lta)-Paradis (Fra) 7-5.6-1, Marscova (Tsj)-Van Nostrand (Vst) 6- 4,6-2; Jolissaint (Fra)-Bartos-Cserepy (Zwi) 6-4.6-7(13-15)6-1; Suire (Fra)- Krappel (Zwi) 6-7(2-7),7-5,6-1. VOETBAL Landelijke jeugcompetitie, eerste klasse B Excelsior - DS '79 7-0 VOLLEYBAL Wereldkampioenschap heren in Toulouse Groep 1: Bulgarije-ltalië 3-0; Brazilië- China 3-1; Frankrijk-Tsjechoslowakije 3-0 Stand: 1. Frankrijk 3-6. 2. Brazi lië 3-6. 3. Bulgarije 3-5, 4. Italië 3-4. 5. China 3-3. 6. Tsiechoslowakije 3-3. Groep 2: Verenigde Staten-Polen 3-0; Sovjet-Unie-Japan 3-0; Cuba-Argen- tiniè 3-2. Stand: 1 Sovjet-Unie en Verenigde Stalen 3-6, 3. Cuba 3-5, 4. Argentinië 3-4, 5. Japan en Polen 3-3. Iti Wereldkampioenschap 470 in Salotr'! Heren, zesde race: 1. °eponnet (Fra! 2. d'Ali (Ita), 3. Buckley (Gbr), 4. MorJ1» tefusc (Ita), 5. Wicky (Zwi), 19. Dronl n man (Ned), 24. Van Kouwenhovei s (Ned). 51. Duetz (Ned), 59. Stavenuij

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12