Omwegen ALLERLEI(DS) /der wet Arie van der Ham bemaalt de Stevenshofpolder al 40 jaar Nieuwkoopse belastingen twee procent omhoog Benoeming nieuwe gemeentesecretaris Koudekerk een feit Tamboerania in teken van geschreven woord LEIDEN OMGEVING CckbcSotvuvnt DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 PAGINA 1 Korting Hel gebeurde op een avond in december vorig jaar '1 Was rond half iwaalf, toen de jongen de deur van zijn lijdelijke werkgever in Oegslgeest achter zich dicht deed. Deze stagedag zat er ook weer op Nog enkele honderden malen de trap pers van zijn fiets rond draaien, en dan zou hij zijn moede ledematen te ruste kunnen leggen op zijn Leid- se bed. Toen de jongen bui ten kwam, zag hij iets tegen de muur staan, wat ver draaid veel weg had van zijn fiets. Sterker nog: Het was zijn fiets. Zijn „half gesloop te" fiets. De schrik sloeg de jongen om het hart. Want in deze vermoeide toestand, leek Leiden hem een tweede Rome. Er konden dan wel een heleboel wegen naar toe lopen, het was ver. en het bleef ver. Groot was de op luchting toen hij bemerkte dat hij met het danig toege takelde vehikel nog vooruit kon komen. De jongen stap te op en trapte een eind weg Tot hij op een gegeven mo ment door politie-agenten werd aangehouden omdat „hij vóór geen helder licht uitstraalt". De jongen vertel de zijn verhaal. Dat hij had stage gelopen, dat hij moe was, te moe om te lopen, dal hij al heel gedupeerd was omdat zijn fiets de vernie ling was ingeholpen. dat- ...Maar de agenten waren niet om te praten. Zij waren overtuigd van hun eigen ge lijk en hadden de wet aan hun kant De jongeman fietste zonder een deugdelij ke verlichting op de openba re weg, was een gevaar voor zichzelf en voor zijn omge ving, en verdiende dus een bekeuring. „Flauw, heel flauw", vond de stageloper dat, vertelde hij gisteren te gen rechter De Haan. Hij stond voor het hekje bij het kantongerecht omdat hij het gele bonnetje van de politie niet had betaald en de ac ceptgirokaarten die hij later ontving van het openbaar ministerie al evenmin. Voor de kantonrechter verscheen hij gisteren wel. „Wie had de fiets eigenlijk vernield?", wilde de rechter weten Tja, dat hadden die verve lende jongetjes op hun gewe ten. van de instelling waar hij stage liep. „O", zei De Haan, „vonden ze je niet aardig dan". „Ja, ik liep daar stage", was het niet ge heel logische antwoord van de jongen. „En zat er wel een koplamp op die fiets?", vroeg de rechter verder. „Ja. ja. maar die was al ka pot voordat de fiets werd ge sloopt", antwoordde de jon geman. er blijk van gevend dat hij niet elke dag bij de rechter voor het hekje staat Dat hij een domme opmer king had gemaakt, besefte hij zelf ook. Want toen de officier van justitie een mi nuutje later stelde dat „toen u de fiets parkeerde, de kop lamp het ook niet deed", antwoordde de jongen dat daar geen sprake van was. „Toen deed de lamp het wel". Ach, het deed er ei genlijk helemaal niet toe. Op het moment dat de Leide- naar werd aangehouden, reed hij zonder verlichting. De officier van justitie acht te de overtreding „wettig en overtuigd" bewezen en eiste een boete van twintig gul den. De rechter was het wel met officier Van Ek eens, „want rijden op een onverlichte fiets is gevaarlijk, ook als je moe bent en stage loopt". Met het verhaal van de ver dachte was hij het niet eens, maar toch kreeg de jonge Leidenaar „een tientje kor ting" van de rechter. Een kwantumkorting gaf rechter De Haan aan een moeder en een zoon. beiden werkzaam in hun eigen ho tel in Katwijk en aan een ex-werkneemster en ex- vriendin van de zoon. Bij el kaar hadden ze al een aardig stapeltje bonnen verzameld. Parkeerbonnen. Want sinds de invoering van de par- keerschijf op de plek waar de verdachten hun auto par keren. werden er nogal wat bekeuringen uitgeschreven „U gebruikt geen parkeer- schijf omdat u de termijn overschrijdt omdat u daar werkt". De rechter begreep het volkomen. Officier Van Ek eiste zestig gulden boete per overtreding „omdat de automobilist steeds meer is geneigd zijn eigen gedrag te bepalen". Gelukkig voor de daders, gaf de rechter kor tingen van vijftien gulden. De moeder en de zoon, die een machtiging van de an dere dame had, verdwenen met een vriendelijk „Tot ziens". De rechter kan hen binnenkort weer begroeten. Of hij dan weer zo gul is met zijn kortingen, valt te be zien. JANET VAN DIJK ,GEEN WIND? OKEEDAN IS HET MAAR AFWACHTEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 Op toestel 10. I Hoor Ton Pielen- 60 uur achter elkaar gema len, en toen was het allemaal nóg nat en was het water niks gezakt". Vrouw Jo, die aardappels voor het middag maal zit te jassen en onder wijl ook nog koffie op schenkt: „Het moet een echte hobby zijn om dat vol te hou den". „Ja zeker", beaamt Arie, „Al^ de wind omschiet moet je er als de kippen bij zijn. Een prachtig leven is het, dat echter niet altijd door anderen op z'n waarde wordt geschat. Maar ik wil niet kankeren. Bijna 35 jaar heb ik met een wrakke mo len moeten draaien, met een scheve kap die bijna niet op de wind te zetten was. Je was al doodmoe als je dat ding eenmaal zover had gekregen. Ik heb nu een prachtige mo len. maar m'n polder ben ik praktisch kwijt". Voor Arie van der Ham, mo lenaar, was zijn malen een spel met de natuur: „dat kol kende water, de wind die je door de wieken heen hoorde gieren. Dat is muziek van Hollands oude glorie. Ik had het niet graag willen missen, al is het 't ondankbaarste vak dat er bestaat. Als het water 10 cm. hoger stond, werd je 's nachts uit je bed gehaald. De boeren kunnen die molen wel wegkijken. Die hebben liever een machine die niet van de wind afhankelijk is. Boeren en tuinders zijn de vijanden van de molenaar". Zoals ook in de stenen van de molen gegrift staat: „Zo God doet met de zondaren, doen de boeren met de molena ren..." Arie weet het inmid dels wel: „Dan is het te laag, dan weer te hoog en een an dere keer draai je niet hard genoeg. Al dat soort dingen meer. Als er veel water in de polder staat ben je een slech te molenaar en als er te wei nig is ben je een goeie. Je maalt net zolang tot je op peil bent, maar steeds die kwaaie gezichten". Arie moet de zaak met wind kracht droog zien te houden, bij weer en geen weer, in ha gelstormen en noordwester buien. Half november, in de cember „vol gevaarlijke win den met hozen (weet vrouw Jo), en toch maar malen. Met een noodgang naar die molen vliegen. Nou nou, daar gaat Arie weer". Het gezin be schikt intussen over vele tientallen molen- en plakboe ken met alles over molens en wat er wiekt en weegt. Er zijn maar weinig molens in Nederland die de van der Hammen uit Wassenaar niet bezocht hebben. Eng domein Binnen in de molen van de Stevenshofpolder sinds '74 eigendom van de Rijnlandse Molenstichting is het een eng domein, met een impo sante maalinrichting die van keihard azijnhout aan elkaar zit. Arie heeft er nachten in doorgebracht. Dan verbrand de hij ook afvalhout in de „open haard", terwijl z'n rug ijskoud bleef. Aan een balk hangt een lugubere vettige sliert. Volgens mij het lange karkas van een omgekomen haas. Maar nee, het is reuzel. Net zo onsmakelijk van aan blik. „Dat smeren wij op de water-as en de boven-as die door het draaien warm lopen. Door die warmte smelt de reuzel en loopt het géVal weer soepel". En de warmte van het haardvuur was weer goed voor het conserveren van het hout boven in de mo len. Dan trok de walm naar boven en rookte de molen, als het ware. Op de grond kleine bruine veertjes. Ook uilen weten de molen uit te buiten. De wieken staan op het moment in de rouw; „voor m'n broer, die enkele weken geleden plotseling hier op het land gestorven is, nadat hij geprobeerd had een zwaar schaap weer recht te trekken. Zoiets overvalt een mens wel. Zou je die sigaret nu wel opsteken? Man, denk toch aan je longen. Maar ik rook zelf ook", monkelt Arie relativerend. „Waar de wieken van de mo len lustig slaan..." Arie van der Ham heeft daar nu veer tig jaar weet van. Arie heeft •nog nooit brokken gemaakt; alleen heeft eens een hond een tik van een wiek meege kregen. Hij wenst geen jubi leum, maar wil best wel we ten dat hij molenaar is bij de gratie van polderbestuur en getij. En bij dat alles heeft hij nog een jaar of 25 een „mel- krit" gehad: „Van 's morgens half 5 tot 's avonds half 12 melkbussen bij boerderijen ophalen en ze vervoeren naar de zuivelfabrieken. Toen waren er die tanks nog niet Dan had je ook nog Arte als „seinmolenaar" „voor een grijpstuiver" ge durende een aantal jaren. Als het boezemwater te hoog dreigde te geraken, moest Arie van zijn molen overdag een grote zwart-witte vlag uitsteken en 's nachts een brandende petroleumsein- lamp om een aantal omlig gende polders, die hem in de gaten hielden, te waarschu- Waal en t raampje Arie is, als molenaar, ook een man van wijsheden, grappen en grollen. Toen enkele jaren geleden de gerestaureerde molen weer aan de toekomst werd prijsgegeven, was daar ook het Leids gemeentebe stuur vertegenwoordigd. Wethouder Cees Waal huidig burgemeester van De venter was er met z'n vrouw. Ergens boven in de molen keek heer Waal door een raampje naar buiten, want hij vond het uitzicht over de polder wonder schoon. Arie dacht toen di rect aan een molenaarswijs heid en hij vroeg heer Waal („Die ik een beetje bekakt vond"): „Waarom, heer Waal, loert u, kijkt u nu door dat raampje?" „Omdat ik het uit zicht zo ongemeen boeiend vind", antwoordde de wet houder. met dat ironische lachje om z'n lippen. „Nee", repliceerde Arie, „nee, heer wethouder, dat doet u omdat u niet door de muur kunt kij ken". Cees Waal kon de wijs heid niet onmiddellijk onder kennen en de grap niet erg waarderen en grijnsde, bijge volg, zoetzuur. Molenaars, dat zijn er een slag apart. Arie van der Ham is er één van. Veertig jaar, nu alweer. „En nu even inspannen. Dat is leuk om te zien. Er staat genoeg wind...!" HUUR SPORTVELDEN 10 PROCENT DUURDER NIEUWKOOP De ge meentelijke belastingen, huren en tarieven gaan in Nieuwkoop in 1987 met twee procent omhoog. De huren van de sportvelden stijgen met tien procent. Dit stellen B en W van Nieuwkoop in hun aan biedingsbrief aan de raad die bij de ontwerp-begro- ting voor volgend jaar is gevoegd. De onroerend goed-belastingen en de reinigingsrechten gaan niet omhoog. Ondanks deze lastenverzwa ring zijn B en W verheugd dat twee plannen mogelijk worden gemaakt; de vervanging van de telefooninstallatie in het ge meentehuis en de bouw van een overdekt zwembad, biblio theek en sporthal. „Hiermee gaat een lang gekoesterde wens in vervulling", aldus het college. De sporthal en de bi bliotheek komen op het trap veldje naast sportzaal De Steu- pel; het nieuwe zwembad wordt bij het huidige open lucht bad gebouwd. Het trap veldje moet dan verhuizen naar het braakliggende terrein tegenover boerderij De Zon. Het veldje kan wellicht tevens als „evenemententerrein" ge bruikt worden. Met het verwezenlijken van deze „grote wensen" is het geld voor verdere investerin gen grotendeels op. Enerzijds door gebrek aan geldelijke middelen, anderzijds als ge-, volg van de steeds verder gaande bezuinigingen op de gemeenten door de rijksover heid. Rioleringen Enkele wensen wil het college echter volgend jaar wel reali seren. Een bedrag van 12.500 gulden wordt gestort in het fonds toekomstige riolerings- obiecten en renovatie riolerin gen. Na de reconstructie van het Noordse Kruis, staat in 1987 de Milandweg op het programma. De Bosweg en enkele wegen tussen de Roerdomplaan en de Nieuwveenseweg krijgen vol gend jaar een onderhouds beurt. Een belangrijk punt van aan dacht volgend jaar is het ge brek aan woonruimte voor al leenstaanden in Nieuwkoop. Er is voor deze groep prak tisch geen huisvesting aanwe zig. „Wij achten het gewenst dat op korte termijn in het wo- ningbeleid meer aandacht wordt besteed aan de bouw van kleine woningen", aldus het college. Daarbij tekenen zij aan dat die woonhuizen ook voor apdere groepen woning zoekenden geschikt moeten zijn. Daarbij denkt zij vooral aan starters, vroeg-bejaarden en onvolledige gezinnen. In totaal staan er 379 mensen in geschreven die op zoek zijn naar een woning in Nieuw koop. Van dit aantal vraagt meer dan de helft een kleine woning en wel 151 alleen staanden, 40 bejaarden en 25 önvolledige gezinnen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Met een stemver houding van 8 tegen 3 is de heer B. Marinussen uit Oostzaan gisteravond door de gemeenteraad gekozen tot gemeentesecretaris. Hij gaat per 1 januari 1987 aan het werk. Mevrouw Vorenkamp (VVD) toonde zich in hoge mate te leurgesteld over het verdeel de standpunt van de raad. „Dit kan niet worden getole reerd. Vooral openbaarheid over deze verdeeldheid geeft een zeer zware verantwoor delijkheid. Benoemingen door de raad dienen als „ha merstukken" te worden be handeld", aldus mevrouw Vorenkamp. Ook de heer Tensen (PvdA), die deel heeft uitgemaakt van het ad viescollege inzake de benoe ming, toonde zich verbaasd en betreurde het verdeelde advies. Voor de PvdA echter had een andere kandidaat een lichte voorkeur. De heer Van Bostelen (CDA) betreurde het, dat het fiets pad aan de Hogezijde nog steeds gestremd is. Volgens Bostelen wordt er te luchtig met de belangen van de fiet sers omgesprongen. Burge meester Elfers zal hierover contact opnemen met zijn collega in Hazerswoude-Rijn- dijk. Zoals het er nu uitziet zullen de werkzaamheden aan dat weggedeelte nog tot april 1987 voortduren. De riolering in de Prinses Marijkestraat zal wegens ernstige betoncorrosie wor den vervangen. In maart 1987 zal met de herstelwerk- I zaamheden worden begon- Gedeeltelijke ontruiming hervormde begraafplaats OUDE WETERING Om bij te dragen in de kosten van ontruiming van een deel van de hervormde begraafplaats in Oude Wetering, wil het college van B en W van Alkemade 3.685 gulden beschikbaar stel len. Het plan komt vanavond aan de orde in de vergadering van de raadscommissie open bare werken. Bovendien wil het college jaarlijks 1.175 gul den bijdragen in de kosten van onderhoud van de begraaf plaats. Het ruimen van een aantal graven is noodzakelijk, omdat er op de begraafplaats van de hervormde gemeente nog nauwelijks plaats is. De al gemene begraafplaats van Al kemade is gelegen op een ter rein dat aansluit op de her vormde begraafplaats. De bei de begraafplaatsen zijn in de loop der jaren in elkaar over gegaan. Omdat de hervormde gemeente uit piëteit nooit heeft geweigerd om personen die niet tot de kerkgemeen schap hadden behoord te be graven, heeft zij die taak van de gemeente Alkemade voor een deel overgenomen. Om die reden is de gemeente dan ook bereid financieel bij té dragen. Straatverlichting Kaag is aan vervanging toe DE KAAG Een aantal lichtmasten en armaturen in verschillenden straten op Kaag moet nodig vervangen worden. Vooral de armaturen verkeren in slechte staat en kunnen niet meer worden ge repareerd. Bovendien zijn ze niet meer in de handel. Door dat de armaturen niet meer waterdicht zijn. ontstaat er vaak kortsluiting. Enkele lichtmasten zijn ondergronds aangetast, waardoor gaten in de masten zijn ontstaan. Het gaat hierbij om de Beatrixlaan, Irenelaan, Nassaulaan, Wilhel- minalaan, en gedeelten van de Julianalaan, Emmalaan, Marij- kelaan en Margrietlaan. Het plan voor vervanging van de straatverlichting komt van avond aan de orde in een ver gadering van de raadscommis sie openbare werken. In totaal kost het plaatsen van nieuwe lichtmasten 39.800 gulden. Computer Leren omgaan met een com puter, en zelf ook program ma's maken. Dat kan op twaalf dinsdagavonden bij jongerencentrum Stats aan de Haarlemmerstraat. De kosten van de computercur sus bedragen 45 gulden. De eerste les is 7 oktober van 18.30 tot 20.00 uur. Opgeven via tel. 071-142136. Massage In de cursusruimte aan de Morsweg 18 start dinsdag 7 oktober een ontspannings- en massagecursus. Deelname kost 200 gulden. Aanmelden en inlichtingen: 140111. De cursus bestaat uit acht bijeen komsten op dinsdagavond. Thema Het Leids Volkshuis en Vrouw en Werkwinkel Lei den houden op 8 oktober een thema-ochtend voor vrou wen, die weer betaald werk willen gaan doen. De bijeen komst worden gehouden in het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 34 en begint om half tien. Er is kinderopvang. Indonesië De Stichting Indoe houdt vanaf komende woensdag een serie lezingen over Indo nesië. Op de eerste bijeen komst houdt Ir. Paul Terweel een inleiding over zijn erva ringen met projecten voor plattelandsontwikkeling op Lombok. De lezingen hebben plaats in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. Aanvang 20.00 uur. Vrijwilligers De Interkulturele Jongere- nuilwissehng zoekt vrijwilli gers om een uitwisseling met jongeren uit Spanje. Italië. Frankrijk, Duitsland en Groot-Britanië te begeleiden. De buitenlandse jongeren ko men in mei naar Nederland. De doelgroep van de uitwis seling bestaat uit jongeren in de leeftijd van 18 tot en met 28 jaar met maximaal een MBO-opleiding. Het thema van het uitwisselingspro gramma is bloemen en groenteteelt onder glas. Be halve een aantal algemene onderdelen zal dit program ma bestaan uit excursies naar organisaties die te maken hebben met het verbouwen van groente en bloemen on der gras. Vrijwilligers kun nen zich aanmelden bij Paul van Oers, 123480 of het AFS- kantoor, 020-269481. Volkshuis In het Leidse Volkshuis (Apothekersdijk 33a) start op donderdagavond 9 oktober een kursus zelfverdediging voor vrouwen. De kursus duurt 15 avonden en is be doeld voor gevorderden en duurt steeds van 20.15 tot 21.15 uur. Opgave via tel. 149180. NIEUW VEEN Het jaarlijkse school feest De Tamboerania van de openbare basisschool de Tamboerijn in Nieuw- veen heeft als thema „Tekens en let ters". De winnaar van de zilveren reis- microfoon 1986 Ivo de Wijs onder meer bekend van het programma Vroege Vogels, zal zaterdagmiddag tus sen 14.45 en 15.30 uur samen met het -publiek spelen met taal. Kaarten' voor zijn beide presentaties zijn gratis af te Om 15.00 en om 19.00 uur wordt er een opvoering gegeven van de Musical Tamboeraria waarin met behulp van spel en zang wordt duidelijk gemaakt dat de hele maatschappij van letters en tekens aan elkaar hangt. Het idee voor de musical is ontleend a*ön het boekje van Kees Stip „Wat een taal". Peter Sips, Kees Wijnands en het schoolor- kest zorgen voor de muzikale begelei ding. Het Oudercabaret zorgt ook voor twee optredens, om 16.30 en 21.15 uur presenteren zij „Een veeg teken aan de wand". Zij volgen vanaf het eerste le vensteken de loop van een kinderrijk gezin. Verder is er een expositie „van 'rotstekening tot computer", waarin een overzicht wordt gegeven van de ont wikkeling van het schrift. Bezoekers kunnen ook actief deelne men aan kalligraferen, place-mats ma ken, zeefdrukken, met onzichtbare inkt schrijven en een fiets graveren. Het programma loopt van 13.00 tot 17.00 uur en wordt heropend om 19.00 uur. waarna om 22.00 uur de uitslagen be kend worden gemaakt van de diverse activiteiten. Basisschool de Tamboerijn is geveegd aan het Conradpar)-18 te Nieuwveen. Elke dag dat de Heer een gunstige wind geeft staat hij met enorme zwaaien te draaien. Bezwerend bijna; alsof hij aan de opmars van de huizenmassa van de nieu we Leidse stadswijk een halt wil toeroepen. Het is de mo len van de Stevenshofpolder die daar wiekt. De nieuw bouw kruipt naderbij in de richting van de Wassenaarse gemeentegrens. Het polderle ven wordt hier geschokt. Verse grond, afkomstig van de Vlietlanden, wordt met tonnen en karrevrachten te gelijk aangevoerd en over het ten dode gedoemde wei land uitgestort. Voor het ene project na het andere. Maar de Stevenshofmolen staat langs de Schenk of Veenwa- tering nog onwrikbaar met z'n in '81. '82 prachtig geres taureerde stenen lijf en z'n kop in de wind op een ei landje en slaat, als hij een maal is ingespannen en ont ketend, het schuimend pol derwater in Rijnlands boe zem. Dan is Arie van der Ham in z'n element, net zoals de molen die zijn troeteldier is geworden in de veertig jaar dat hij nu als molenaar met windkracht aan water huishouding doet. gedurende gemiddeld 1000 tot 1200 maaluren per jaar: „Ik heb al die tijd met de wind gemaald, maar ook al die jaren van de wind geleefd. Ik ben nu een maal gek van molens, ook al kwam ik hier nog niet aan twee kwartjes per uur". Adrianus Theodorus van der Ham (58). oprechte Wasse naarse landbouwer, is mor gen. 1 oktober, veertig jaar molenaar. Uit pure hobby. Wat dat betréft is Arie niet stuk te krijgen. Zijn veehou derij bestuurt hij vanuit de kapitale boerderij „Zonne veld", een pronkstuk van zo'n 350 jaar oud, aan de Rijksstraatweg. Met als „op rijlaan" de hobbelige met scherp steenslag beslagen „Avenu van Maaldrift", waar je altijd hoopt geen lekke band te zullen krijgen. „Zon neveld" is een van oorsprong „Van der Hulstenboerderij" („Van moederskant; en ik ben hier geboren") die nu in een stichting, die in Delden huist, is ondergebracht. Arie woont er al weer heel wat jaartjes met z'n zorgzame vrouw Jo Onderwater („Mijn 'vader was ook molenaar, van de Zwetmolen in Zoeterwou- de, tot 1928; we zijn dus alle maal molengekken"), zoon en dochter en twee trouwe Honden die niettemin dol op hazen zijn. Maar als het wa ter wast en in de Stevenshof polder de pan uit dreigt te Arie van der Ham, 40 jaar begaan met het lot van de Stevenshofmolen, zijn „troeteldier". rijzen, haast Arie zich als mo lenaar en als de gesmeerde wind naar zijn stenen boven kruier van 1797; opvolger van de houten wipmolen die in 1796 was afgebrand om de waterstand op peil te hou den. En zo bemaalde hij tot voor enkele jaren een gebied van 167 ha. Daarvan wordt straks 100 ha. door de ge meente Leiden met een eigen bemalingsinstallatie geregu leerd en over twee jaar heeft Arie nog slechts 67 ha. onder zijn beheer. „Die doe ik hele maal op windkracht. Geen wind? Okee. Dan is het maar afwachten en roeren zich weer de boeren". Tegenwoor dig ad 3000 gulden 's jaars. Boeren en tuinders Met „de boeren en tuinders" in het poldergebied lijkt de jubilaris op enigszins gespan nen voet te leven. En ook het polderbestuur loopt zich niet uit de sloffen om Arie in ere te houden „Toen ik 15 jaar geleden een zilveren mole naar was, hielden we thuis een aangekleed feestje met hapjes en drankjes. Daar kwam ook het bestuur, met een boek en een envelop. Mijn vrouw en ik zaten daar na te gissen naar de inhoud van het couvert. Nou, zei ik, een tientje voor elk jaar; dat zou dan 250 gulden zijn. Toch niet te gek hè? Er zat 75 gul den in die brief. We hadden een gezellig avondje gevierd, maar er moest wel geld bij". Niet dat ze hem nu helemaal het leven zuur hebben ge maakt, maar de agrariërs, die Arie al malende bedient, hebben altijd wat te vitten gehad. „Dag en nacht heb ik gemaald, in de periodes van begin september tot begin mei, als het veel regende. Dat most ik malen bij het leven. Menige nacht heb ik doorge draaid. Zo heb ik in '56 bijna

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11