Voldoende steun hii IMF voor Ruding Klucht? Massaal protest tegen kortingen minister Deetman PREI EN VARKENSLEVER Maandag 29 september 1986 77e jaargang no. 23616 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pere, Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. leiden. Directeur hooldredaceur J.J. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Minimumtempera tuur omstreeks 10 graden. Overdag zonnige perioden en middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Weinig wind, rond kracht 2. Zon op: 06.38; onder: 18.20. Schev. hoog water: 0.38 en 13.17. Laag water: 08.36 en 20.40 uur. x-ministers itkennen N HAAG De ministers in 1973 leiding gaven aan ministerie van volkshuis- ting, Udink en Gruyters, gen niets te weten van een reenkomst met het ABP •r een soepele toepassing i de toen geldende bouw- sidieregeling. Ook oud- itssecretaris Van Dam kan i niets van een dergelijke ■aak herinneren, voormalige bewindslieden ;eren daarmee ontkennend Ie mededeling die de huidi- i ABP-directeur Snijders I Jjdag in het NOS-jourpaal JR over een ..herenakkoord" r 1 in 1973 tussen het ABP en ministerie van volkshuis- Vlting zou zijn gesloten. Vol- hs deze afspraak zou het |P „naar eigen inzicht" ge- Hik hebben mogen maken ji de subsidieregeling voor j imie-huurwoningen. Die re ling kwam erop neer dat er |er subsidie werd gegeven fcrmate de bouwkosten lager —ken. Het ABP zou daarom ;die tijd met opzet sommige Tiwkosten niet aan het mi- |Éerie hebben opgegeven. jmbassade VS in [oskou stampvol jicrofoons jojvSHINGTON De bouw de nieuwe Amerikaanse issade in Moskou moet ;moedelijk voor onbepaalde worden gestaakt omdat overal afluisterappara- |ir is aangebracht. Misschien s_iet het gebouw zelfs tot de >nd worden afgebroken. Het ierikaanse tijdschrift US and World Report irijft dat de ernst van de si- Itie was gebleken nadat spe- listen het gebouw van acht •diepingen van de kelder tot dak op verborgen afluiste- paratuur hadden uitge lid. Microfoons werden igetroffen in ondermeer het on van de vloeren, in ge fabriceerde zuilen en in i binten. ibanees leger aat aanval op 'ost- Beiroet af IIROET De Libanese •ijdkrachten, de anti-Syri- te christelijke militie in st-Beiroet, heeft gisteren aanval van rebellerende istelijke troepen neergesla- en de macht in het chris- jke deel van de hoofdstad ïouden. De politie zei dat bij rechten het afgelopen ekeinde 62 doden en 198 ge- nden zijn gevallen, politie bevestigde dat de ti-Syrische commandant Sa- Geagea de ongeveer zes- ïderd christelijke aanhan- ■s van de pro-Syrische Elie beika had verslagen. Diens epen waren zaterdagoch- vroeg de zogeheten ^oene zone", de grens tussen B christelijk Oost-Beiroet en It islamitische West-Beiroet fcrgestoken. De gevechten Hnden de meest bloedige en veldadige uitbarsting sinds eé maanden. Botsingen rond groene zone komen overi- is niet vaak voor: de grens sen beide stadsdelen heeft i sinds 1975 niet gewijzigd. Staatsloterij wil prijs van miljoen DEN HAAG De Staatsloterij wil de hoofdprijs volgend jaar verhogen van èen half miljoen tot een miljoen gulden. Dit om de concurrentie van de illegale kansspelen te verkleinen. Volgens direc teur Berkhout van de Staatsloterij voelt het departement van financien wel voor de verhoging. Ovel- het feit dat 2000 mensen die via giro- of banknummer met de loterij meespeelden hun lidmaat schap hebben opgezegd, toen bekend werd dat ze hun uitkering zouden ver liezen bij een hoge prijs in de Staatslote rij, zei Berkhout dat de loten niet op naam staan. De Staatsloterij verstrekt ook geen namen van winnaars. Nie mand hoeft dus te weten wie een prijs heeft gewonnen, aldus Berkhout. RAVAGE NA BOMAANSLAG IN BRUSSEL vrijmetselaarsloge Het Groot Oos ten aan de Lakensestraat. Het ge bouw waarin tien grote zalen zijn, werd zwaar beschadigd. Voor zo ver bekend raakten twee mensen licht gewond. In de wijde omtrek sneuvelden ruiten en voor het ge bouw vloog een auto in brand. De ravage in de straat was zo groot dat deze de gehele dag voor het verkeer gesloten bleef. De aanslag is nog niet opgeëist. Volgens de po litie was de bom op een opstapje voor het gebouw gelegd. Gewapende ontsnapping ZWOLLE Twee mannen van 24 en 37 jaar zijn gistermorgen uit het Huis van Be waring in Zwolle ontsnapt nadat zij vier be wakers onder bedreiging van een vuurwa pen in cellen hadden opgesloten. Gister avond was het tweetal, dat de Turkse natio naliteit heeft, nog spoorloos. Om negen uur gistermorgen trok de 24-jarige gedetineerde N.T. een vuurwapen, toen een mannelijke en vrouwelijke bewaker hem na een bezoek aan het toilet naar zijn cel terugbrachten. Ook een passerende hoofdbewaker hield hij aan. T. knevelde de mannelijke bewakers en sloot hen op in zijn cel. De vrouw en nog een andere bewaker moesten van hem de cel van de 37-jarige Y.G. openen en werden daar zelf in opgesloten. De ontsnapping werd pas om 10.00 uur ontdekt. De gedeti neerden waren veroordeeld wegens overtre ding van de opiumwet. Van hen beiden loopt daartegen nog een hoger beroep. Griepvaccin later door nieuw virus UTRECHT Het griepvaccin zal dit jaar iets later beschik baar zijn dan andere jaren, om dat in Singapore een nieuw griepvirus is ontdekt dat van de in ons land bekende virussen afwijkt. Op aanraden van de wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en de Nederlandse Ge zondheidsraad moeten de ge neesmiddelenfabrikanten het griepvaccin aan deze variant aanpassen. Dat heeft de Leidse viroloog dr. N. Masurel dit weekend verklaard. Normaal begint de vaccinatie tegen griep in november. Dit jaar wordt dat waarschijnlijk eind november of begin december. UITEINDELIJKE BESLISSING HALF OKTOBER WASHINGTON Het ziet ernaar uit dat er on der de lidstaten van het Internationale Monetai re Fonds (IMF) voldoen de steun is voor een be noeming van minister Ruding van financiën tot algemeen directeur. Maar de feitelijke beslis sing over de benoeming van een nieuwe topman zal waarschijnlijk pas half oktober worden ge nomen, tijdens een ver gadering van de Europe se ministers van finan ciën. Het aanwijzen van een alge meen directeur voor het IMF is traditioneel een zaak van de Europese lidstaten. Minister Ruding kan onder meer rekenen op steun van West-Duitsland en Groot- Brittannië. Dat wil echter niet zeggen dat de kandida tuur van president Camdes- sues van de Franse Centrale Bank daarmee zomaar van de baan is. Een land als Frankrijk kan het zich niet veroorloven zich zonder slag of stoot gewonnen te geven. Voor de positie van de Euro pese Gemeenschap naar bui ten toe is het van belang, het op een discrete wijze eens te worden over een gemeen schappelijke kandidaat. Dit vergt natuurlik het nodige overleg en hoewel alle be trokkenen nu aanwezig zijn in Washington, ontbreekt daarvoor eenvoudig de tijd. Ministers en bankpresiden- ten hebben het te druk met de talrijke vergaderingen over andere zaken. Als de Europese landen het eens worden over een kan didaat moet het bestuur van het IMF, de Executive Board, tot een formeel be sluit komen. Dit orgaan kan in principe elk moment bij een komen. De Nederlandse delegatie in Washington heeft bij haar intensieve lobby de welko me steun van mr. Emile van Lennep, tot voor enkele ja ren topman van de Organi satie voor Economische Sa menwerking en Ontwikke ling (OESO) en een gezag hebbend man in de interna tionale financiële wereld. Van Lennep woont de jaar vergadering van het IMF bij als „speciale gast". Hij noem de Ruding een „uitstekende kandidaat". Pag. 5: VS, Japan en Duitsland botsen weer over rente. Dozen vol met briefkaarten tegen de onderwijsbezuinigingen werden vanmorgen In een vrachtwa gen geladen in het hoofdkantoor van de katholieke vakbond KOV aan de Verrijn Stuartlaan te Rijswijk. DEN HAAG Elf samenwerkende onderwijsorganisa ties hebben vanmiddag in Den Haag de slotmanifesta tie gehouden tegen de bezuinigingsmaatregelen voor het basis- en speciaal onderwijs. Na afloop van het „Nationaal Onderwijs Protest 1986" werden op het Bin nenhof bijna twee miljoen ondertekende protestbrief- kaarten in dozen overhandigd aan kamervoorzitter Dolman. Ruim 500 afgevaardigden van organisaties en scholen uit het hele land waren aanwezig bij de manifestatie in de goed gevulde Nieuwe Kerk. Vertegenwoordigers van besturen, ouders en per soneel van zowel het openbaar als bijzonder onderwijs spraken zich heftig uit tegen Deetman's kleutermaatregel, het korten op de vervanging van zieke leerkrachten en de leerlingenstop voor het speciaal onderwijs. Ook werd het woord gevoerd door on- derwijsprofessoren (Kohnstamm, Koster en Rispens), de voorzit ters van FNV en CNV, de architect van het basisonderwijs M. Baaijens en oud-staatssecretaris drs. K de Jong Ozn, voorzitter van de Unie School en Evangelie. Luisteren deden vooral de uitgenodigde kamer- en fractievoorzitters en de leden van de vaste commissies voor onderwijs van de Eerste en Tweede Ka mer. Van Leijenhorst, voorzitter van laatstgenoemde commissie, nam aan het eind van de bijeenkomt een petitie in ontvangst. Ook elders in het land werd actie gevoerd tegen de bezuinigin gen van Deetman. In Schiedam bezetten ouders van leerlingen vanmorgen twaalf van de zestien openbare basisscholen en twee bijzondere basisscholen. Werknemers van de centrale fruitmarkt in de Spaanse hoofdstad Madrid gooien kisten vol tomaten en komkommers op straat. Als gevolg van een conflict tussen de fruittelers en de groothandela ren hebben de Madrilenen vandaag voor de tweede dag geen fruit en groente bij de maaltijd. Race tegen de klok voor toegang tot DDR WEST-BERLIJN Ongeveer 27.000 vluchtelingen zijn met spoed uit Turkije onderweg naar Oost-Berlijn om nog voor 1 oktober de Bondsrepubliek binnen te kunnen komen. Vanaf 1 oktober zal de DDR geen vluchtelingen meer toe- sen uit Istanboel vertrokken laten die niet in bezit zijn van om op tijd in Oost-Berlijn te een geldig visum voor hun zijn. De regering in Bonn heeft reisbestemming. Volgens een een groot diplomatiek offen- woordvoerder van het minis- sief ingezet om te voorkomen terie van buitenlandse zaken dat al die vluchtelingen nog op zijn ongeveer zeshonderd bus- tijd in Berlijn aankomen. Van 't Reve niet bij Son ja HILVERSUM Gerard van 't Reve komt van avond zo goed als zeker niet in het programma van Sonja Barend. Tussen de bekende schrijver en de VARA is sprake van een patstelling, nadat dit weekeinde enige opwin ding opwinding ontstond over het feit dat Van 't Reve alleen voor tiendui zend gulden in het pro gramma Sonja wilde ko men praten over het on derwerp discriminatie. De VARA had geen geld (over) voor dat doel en liet zaterdag een advertentie plaatsen in een ochtend blad, waarin werd opge roepen geld te storten voor het optreden van Van» 't Reve. „We wilden wel eens weten of het volk zou betalen om deze, zich volksschrijver noemende, Van 't Reve te zien", aldus een VARA-woordvoerster. ADVERTENTIE Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding vs&i* Prei, kilo Varkenslever, 1 QQ 500 g ®j®® 3r25 JL.Z70 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. Kostbare beeldjes gestolen OEGSTGEEST Een aantal bronzen beeldjes ter waarde van 5000 gulden is in de afgelopen week gestolen uit de woning van een arts aan de Lange Voort in Oegstgeest. De woning bevindt zich op de begane grond, de praktijk op de eerste verdieping. Aangezien er geen braaksporen zijn bestaat het vermoeden dat de dief tijdens het spreekuur de woning in plaats van de prak tijkruimte heeft bezocht en zo zijn slag heeft kunnen slaan. Sombere balans na voetbaltopper EINDHOVEN 72 aanhou- dingen, drie gewonde aan hangers van Feyenoord die zich in een ziekenhuis moes ten laten behandelen, een groot aantal vernielingen en een uitgebreide hoeveelheid in beslag genomen vuur werk, twee bommen, een aantal scherpe patronen, messen, knuppels en stilet to's. Dat was gisteravond de sombere balans na afloop van de boeiende voetbaltop per PSV - Feyenoord, die overigens eindigde in 0-0. Twee verdachten, aanhan gers van Feyenoord, blijven in hechtenis. Ze worden er van verdacht bij de NS te hebben ingebroken en daar bij een aantal zogeheten ran geerpatronen te hebben buitgemaakt. Van de overige aangehoudenen, overwe gend Rotterdammers, zullen er zich binnenkort 25 moe ten verantwoorden voor de politierechter. De rest is zon der proces-verbaal naar huis gestuurd. ;es Chargi De eerste aanhoudingen werden al zaterdagavond verricht. Een groep van on geveer 100 man was in de loop van de avond neerge streken in Eindhoven, waar festiviteiten plaatsvonden. De Mobiele Eenheid moest Om 03.00 uur had de politie ruim 50 man opgepakt we gens vernielingen en vecht partijen. Van hen werden er 20 na korte tijd weer vrijge laten. De overige 30 werden zondagmiddag een half uur na aanvang van de wedstrijd op de trein terug naar Rot terdam gezet. De politie vond buiten het stadion on der meer twee waterbidons gevuld met wit poeder, waarvan de samenstelling nog wordt onderzocht. Door de puntendeling van PSV heeft FC Den Bosch zich weer aan de kop ge plaatst van de ranglijst van de eredivisie. Dit dank zij een magere overwinning (2- 1) bij Excelsior. Ajax plaatste zich in Veendam via een zege van 1-0 naast PSV. Aanvoerder Ben Wijnstekers protesteert bij scheidsrechter Mulder na het toekennen van een strafschop aan PSV. Joop Hiele (rechts) maakt zich alvast op om -naar later blijkt met succes- de elfmetertrap van Ronald Koeman te stoppen. BEWONERS HOOGSTRAAT VLUCHTEN HUIS UIT LEIDEN Bewoners van de Hoogstraat in Leiden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag hun huis uitgevlucht. Ze hadden last van hoofdpijn, prikkende ogen en gevoelige longen, wat volgens de Leidse brandweer werd veroorzaakt door een stof, die is gebruikt bij de werkzaamheden aan de kelders van de Hoogstraat. De brandweer werd vrijdagavond door bewoners van de Hoogstraat gewaarschuwd en stelde een onderzoek in naar de herkomst van de stof. Volgens een woordvoerder van de brandweer ging het om metysileen, een oplosmiddel dat in een impregneermiddel was verwerkt. Bij de werkzaamheden aan de kelders van de Hoogstraat was het middel vrijdag gebruikt. Volgens de brandweer had de aannemer alle mogelijke voor zorgmaatregelen genomen. „Er was geen sprake van een alar merende situatie. Het gaat hier niet om een verboden stof. Dat middel wordt veel in de bouw gebruikt. We hebben de bewoners aangeraden de nacht elders door te brengen. Twee hebben dat gedaan", aldus de brandweer. Vandaag zou de aannemer op nieuw met het goedje aan de slag gaan. „Kijk nou eens, de deur van de gevangenis staat open!". Ongeveer met deze woorden en met bijbe horende beelden van een deur op een kier werden gisteravond de kijkers naar het NOS-journaal op de hoogte gebracht van weer een hoogstbrutale ont snapping van gedetineerden, nu in Zwolle. Maar wel gebracht in de vorm van een klucht. Hetgeen nog werd versterkt door de vraag aan de directeur: „Heeft het systeem niet gefaald?". „Nee, dat heeft niet gefaald". Een benadering waar men op zijn minst vraagtekens bij kan plaatsen. Hoe een derge lijke - door gebruik van vuurwapens toch beslist geen grappige - gebeurtenis ook kan worden ver slagen vandaag in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. \S/L £eidócSou/io/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1