Rumoer over Zuid-Afrika's „instant" politiemacht Dissident praat met premier Lubbers Buitenland CcldAcOomtmt ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 PAGINA9 ONDEN Hij is maar lein van stuk. Nog geen en meter zestig lang. [aar waar Anatoli Sja- anski komt, trekt hij norme menigten. Waar ij spreekt, trekt hij volle ilen. En als hij eenmaal et woord voert, blijkt jn enorme geesteskracht, ie hem heeft geholpen jn negen jaar durende evangenschap te door- aan. februari kwam voor de 38- rige dissidente wiskundige vrijheid. Op de grens tussen lost- en West-Berlijn werd jaranski geruild tegen een antal Rusissche en Oostduitse lionnen. Na een scheiding an meer dan twaalf jaar werd ij herenigd met zijn vrouw atalia, die in het Westen ove- gens beter bekend is onder aar joodse naam Avital. aar jarenlange strijd voor de rijheid van haar man wierp teindelijk toch resultaat af. et echtpaar Sjaranski woont Israël en verwacht over aar maanden het eerste ind. ik Anatoli gebruikt tegen- aordigj-weer zijn joodse lam, SfWen, wat „geschenk in god'^Selekent. Sjaranski list deze w^ken door West- iropa. OverM^waar hij komt eft hij aan aevlopende band terviews. „Dag en nacht gaat zo", zegt hij en merkt ver- Slgens op dat de KGB de Lirnalisten verslaat voor wat •treft het formaat van de indrecorders. Met zijn vin- irs geeft hij aan hoe klein de iGB-apparaatjes zijn. een van de brieven die natoli Sjaranski vanuit de ivangenis schreef merkte hij i in elk geval onafhankelijk zijn van de chaos die buiten t gevangenismuren heerst. p de vraag hoe hij nu van liitenaf tegen die chaos aan- ykt volgt eigenlijk geen ant- rpord. In plaats daarvan ver- »lt hü over zijn eigen onaf- ankelijkheid. [k ben veel meer afhankelijk Anatoli Sjaranski zal maandag op de Dam in Amsterdam het woord voeren tijdens de jaarlijkse fakkeltocht voor de joden in de Sovjet-Unie. Hij is op uitnodiging van het „Soli- dariteitscomité voor de jo den in de Sovjet-Unie" tot dinsdag in Nederland en zal onder meer een ont moeting hebben met pre mier Lubbers en leden van de Tweede Kamer. dan voorheen. Zoals ik mij mentaal moest inspannen qm me vrij te voelen van de KGB, moet ik nu vaak mijn best doen (hoewel het niet precies hetzelfde is) om me geestelijk te bevrijden van de druk, de goede bedoelingen en de liefde van mensen die mij niet zien als iemand van vlees en bloed maar als een symbool". Eigenlijk kun je Sjaranski een Pool noemen. „Onze familie kwam uit Polen naar Rusland. Nou ja, ze verhuisden niet, maar Rusland verlegde enkele eeuwen geleden de grenzen naar het westen. Ik kom dus uit West-Rusland of Oost-Po len, zo je wil". Gelukkige familieleden kwa men na de revolutie van 1917 weg naar Amerika of Canada. De anderen waren gedoemd om Sovjet-joden te worden. Als jongeman studeerde Sja ranski wiskunde. Hij leerde ook Engels dat hij „behoorlijk heeft kunnen verbeteren tij dens mijn „criminele" contac ten met journalisten". Dat was in Moskou in de jaren zeventig, toen Anatoli Sjarans ki veel westerse journalisten kende. Hij gaf hen nieuws door over dissidenten en over Russische joden die gevangen genomen waren of aan wie een uitreisvisum was gewei gerd. Uitreisvisum Belangrijk voor Anatoli Sja ranski en voor vele andere jo den in de Sovjet-Unie was vooral 1967, het jaar van de Zesdaagse oorlog in het Mid den-Oosten. „De Arabische landen waren het voor het eerst eens. De PLO zei dat het einde van de staat Israël na derde. De Russische pers voerde een campagne die niet alleen anti- Zionistisch maar ook anti-se- mitisch was. Toen Israël terug had geslagen realiseerden de Sovjetjoden zich, dat zij ook hun nationale trots konden verdedigen. Ze weigerden zich te assimileren en wilden rech ten afdwingen voor de Russi sche joden". Toen de Sovjet-troepen in 1968 Tjechoslowakije binnenvielen schaamde Sjaranski zich voor zijn land en voelde zich niet langer verwant met de Sovjet- Unie. In 1970 wist hij dat hij vroeger of later naar Israël zou gaan. In 1973 vroeg hij een uitreisvisum aan maar zijn verzoek werd afgewezen. Sjaranski herinnert zich nog heel goed een feest in een bos buiten Moskou, waar men om geven was door KGB-mensen. Dat was de eerste maal dat hij de hete adem van de KGB in zijn nek voelde. Men wilde hem angst aanjagen en duide lijk maken dat hij in de Sov jet-Unie was en niet in Israël. „Vanaf toen raakte ik er aan gewend. De KGB ging deel uitmaken van mijn leven". In juli 1974 trouwde Anatoli Sjaranski met Natalia. Pas de dag voor zijn huwelijk was hij vrijgelaten door de politie, die hem had aangehouden bij een demonstratie tijdens het be zoek van president Nixon aan Moskou. Natalia had wel een uitreisvisum en Anatoli stond er op, dat zij er gebruik van maakte. Hij wilde niet dat zij men naar hun eigen woonge meenschap en de andere ka meraden dan zouden kunnen instrueren. De kameraden zijn beschul digd van het intimideren van mensen en van het plegen van geweld. Zij en de Wit- doeken zijn de laatste maan den tot hevige botsingen ge komen waarbij velen het le ven lieten. Berichten dat de speciale po- litie-eenheid zou worden op geleid om de kameraden te bestrijden werden gisteren in Pretoria afgedaan als verzin sels met een sensationeel ka rakter door de hoofdcommis saris van politie, generaal P.J. Coetzee. Hij zei dat de nieuwe politie mensen het bestaande korps moeten versterken om de misdaad in het algemeen te bestrijden. Generaal Coetzee verklaarde dat hij geen on verantwoordelijke acties van mensen die onder hem staan zou dulden, acties die schade zou kunnen toebrengen aan wat hij noemde „de trotse re putatie van bekwaamheid" van de Zuid-Afrikaanse poli tie. Het rekruteren van de „kits- konstabels" moet gezien wor den als het officiële ant woord op de razendsnel stij gende misdaad in Zuid-Afri ka tegen de achtergrond van een nijpend gebrek aan poli tiemensen. Criminaliteit De enorme groei van het aantal diefstallen, berovin gen, verkrachtingen en in braken kan worden toege schreven aan de massale en groeiende werkloosheid en aan het overhevelen van po litiemensen van hun norma le werk van misdaadpreven tie naar het bestrijden van politieke onrust. Het parlement heeft al beslo ten om de politiemacht uit te breiden van 48.000 tot meer dan 86.000, welk aantal be reikt moet zijn in 1994. De problemen zullen echter dat jaartal niet afwachten. Twee wetenschappelijk on derzoekers aan de universi teit van Witwatersrand in Johannesburg schatten dat de helft van de economisch actieve zwarten tussen de 4 en 6 miljoen mensen op het moment mogelijk werk loos zijn. Sinds 1976 zijn de reële inkomens achteruit ge gaan en is de armoede dra matisch toegenomen in de zwarte huishoudens. Het rapport van professor Jerome Keenan van de vak groep sociale antropologie en Michael Sarakinsky beschul digt de Zuid-Afrikaanse re gering ervan de werkloos heid lager voor te stellen dan in werkelijkheid het geval is en er staat verder in dit rap port dat Zuid-Afrika te kam pen heeft met een enorme sociale ramp. David Delling, de woord voerder van de oppositiepar tij voor Justitie, die de esca lerende misdaad in de blan ke en zwarte woonwijken aan de kaak stelde, zei dat de normale misdaadpreventie en -onderzoek op de tweede plaats komen bij de politie omdat de politieke rol van het politie-apparaat nu de belangrijkste is. -Een bron uit de florerende particuliere beveiligingsin dustrie schat dat 80 procent van de politiemacht zich be zig houdt met de onrust in de zwarte woongemeenschap pen, zodat er maar een scha mele 20 procent overblijft voor alle andere gebieden. De verzekeringspremies voor auto's en inboedel zijn met 40 procent omhooggeschoten in de afgelopen maanden en verdere verhogingen zijn al voorspeld vanwege de toene mende geweldsspiraal. Een verzekeringsmaatschap pij heeft een stijging van au todiefstallen gemeld van 80 procent en een toename van net ontvreemden van huis houdelijke goederen met 30 procent in het afgelopen jaar. Verzekeringsmaatschappijen weigeren een inboedelverze kering af te sluiten tenzij men een toereikend anti-in braaksysteem laat installe ren. De nieuwe ploeg „kant-en- klare" politiemensen zal on getwijfeld het enorme tekort aan mankracht bij de politie verkleinen, maar critici me nen dat de prijs die daarvoor wordt betaald hoog zal zijn, vanwege de toenemende spanning en polarisatie die erdoor teweeg zal worden gebracht in de zwarte woon wijken. Zij zeggen dat de enige manier om het geweld in de woonwijken de kop in te drukken is: het geven van politieke oplossingen die op een brede steun kunnen re kenen aan de zwarten. de ellende met de KGB zou moeten doormaken. Eenmaal in het Westen aange komen begon Natalia Sjarans ki een campagne voor de vrij lating van haar man. Dat hielp niet veel, want in 1977 werd Anatoli Sjaranski in Moskou gearresteerd op beschuldiging van niets minder dan hoogver raad. Protesteren In de gevangenis probeerde de KGB, zo zegt hij, hem de ref lexen van een rat of een muis aan te leren. „Daar was het hele systeem op gebaseerd. Er waren minstens achttien soor ten voedselrantsoen. In het ge vangenishospitaal kreeg je nummer la: een beetje vlees en boter en een half kopje melk per dag. In de strafcel kreeg je 9b: een kopje heet wa ter en een stukje brood drie maal per dag". In een koude cel zonder war me kleding, beddegoed, bed of behoorlijk voedsel moest Sja ranski de verleiding weerstaan om te doen, wat de autoritei ten van hem verlangden. „Ik doorzag het gevaar vanaf het begin. Dat was ook de reden om door te gaan met proteste ren en het schrijven van ver klaringen, zelfs al wist je dat de enigen die ze lazen je me ningen al kenden en je er al leen maar zwaarder om zou den straffen. Maar door vast te houden aan je principes kun je de pogingen van anderen je in een muis te veranderen dwarsbomen. Het was dus zelfverdediging". Bovendien schaakte Sjaranski veel. „Ik kan schaken zonder bord en zonder te kijken naar een bord. Dat deed ik vaak in de strafcellen. Honderden da gen lang, in een koude, donke re kamer, altijd uitgehongerd, terwijl ik niet eens de datum van die dag wist. Er zijn veel verschillende manieren om je zelf geestelijk gezond te hou den". Wanhoopte hij ooit? „Wat is wanhoop? Ik heb nooit het idee gehad dat ze me konden vernietigen. Afgezien van de 'RETORIA Er is grote onenigheid ontstaan rond de ïieuwe „instant" politiemacht van Zuid-Afrika, de .kitskonstabels", die nu in de buurt van Kaapstad vordt opgeleid. Deze politiemacht bestaat uit 1000 iwarte rekruten, die de zwarte woonwijken ingestuurd tullen worden, gewapend met geweren en sjamboks zwepen) na een opleiding van slechts drie weken. Cri tici merken op dat drie weken lang niet voldoende is "bm politiemensen op te leiden voor de zeer delicate "taak van het in de hand houden van rellen en grote menigten. eerste paar weken of maanden voelde ik dat ik genoeg kracht in mezelf herbergde en dat ik niet bang hoefde te zijn voor hun dreigementen. Maar er waren vele momenten waarop ik meende dat ik daar waar schijnlijk zou sterven". Om de een of andere reden had de KGB Sjaranski al zijn bezittingen afgenomen, behal ve het Hebreeuwse psalmen boek dat hij kort voor zijn aanhouding van een toerist had gekregen. Hij herinnerde zich vooral psalm 23, dat in vertaling luidt: „Hoewel ik loop door het dal van de scha duw van de dood...". Van zijn moeder, die hem spo radisch mocht bezoeken, hoor de Anatoli dat hij vrijgelaten zou kunnen worden, als hij een brief schreef waarin hij om gratie verzocht om gezond heidsredenen. Omdat zo'n brief zou worden beschouwd als een schuldbekentenis, heeft hij hem nooit geschre ven. „Ik wilde niemand anders het zelfde aandoen door hem te bewegen zijn principes op te geven en toe te geven aan de druk. Dat was de reden dat ik geen compromissen kon slui ten. Het zou niet alleen mij maar ook anderen verzwak ken". Rechtën De Sjaranski's wonen nu in Jeruzalem. Zijn vrouw is streng orthodox-joods gewor den en heeft veel vrienden die geloven in het herstel van het Bijbelse land Israël en weinig begrip hebben vöor de Pale stijnse Arabieren. Sjaranski heeft altijd de zaak van het Zionisme voorgestaan, maar eveneens de rechten van alle mensen. Brengt dat hem niet in een moelijk parket? Volgens hem ligt de zaak niet zo simpel. „Maar ik ben ver plicht mij zorgen te maken over de mensenrechten in Is raël. Als de rechten van wie dan ook in welk land dan ook worden ondermijnd, dan wor den in feite mijn eigen rechten ondermijnd". In Israël heeft Sjaranski een gevangenis bezocht. Niemand kan hem om de tuin leiden als het gevangenissen betreft, want hij kent ze maar al te goed. Hij heeft er een hele dag doorgebracht, de strafcellen gezien en het gevangeniseten gegeten. Hij constateerde dat er een groot verschil bestond met ge vangenissen in de Sovjet-Unie. Hij heeft ook met veel politici (Van onze correspondente Margaret Jacobsohn) De controverse laaide giste ren op toen er beweerd werd dat rekruten die hun oplei ding wilden staken daarvan weerhouden werden. De nieuwe ploeg wordt in het diepste geheim getraind en aan een persploeg werd geen toegang verleend tot het op- leidingskamp in de veilig- heidszone rond de Koeberg kerncentrale, ongeveer der- l_ tig kilometer van Kaapstad, j' Een man uit de nabijgelegen zwarte woonwijk Guguletu, die beweert dat hij de broer is van een rekruut, vertelde aan journalisten dat sommige rekruten hadden gemeend dat ze werden aangetrokken 1 als veiligheidsbeambten. Toen ze eenmaal in opleiding waren, kregen ze geen toe- stemming meer om naar huis te gaan. Zijn broer had een boodschap naar buiten weten te smokkelen die luidde dat hij ën een aantal anderen de opleiding niet wilden voort zetten, maar dat ze niet weg mochten. De spoedcursus voor speciale politiemensen, aangetrokken uit het schrikbarend groeien de leger van zwarte werklo- ze tnannen tussen de 24 en 45, is scherp bekritiseerd 1 vanwege de korte duur er- vanT Er wordt erg aan ge twijfeld of het vereiste ni- veau van discipline en trai- - ning bereikt kan worden in - drie weken. Jan van Eek, voorzitter van het Actie Committee voor het Beheersen van de Onrust van de blanke oppositiepartij in het parlement in de West kaap heeft gewaarschuwd voor het verder verslechte ren van de verhouding tus sen de politie en dé zwarte bevolking als een ongedisci plineerde politiemacht wordt osgelaten op de zwarte woonwijken waar de situatie Joch_al explosief is. Anatoli Sjaranki: „Ik heb nooit het idee gehad dat ze me konden vernietigen. Ik voelde dat ik genoeg kracht in mezelf herbergde en dat ik niet bang hoefde te zijn voor hun dreige menten. Maar er waren vele momenten waarop ik meende dat ik daar waarschijnlijk zou sterven". in Israël gesproken, behalve dan met de communisten en uiterst rechts, en gematigde Arabische leiders ontmoet. Aan het eind van het gesprek toch nog even terug naar de wilskracht die Sjaranski uit^ straalt, wanneer je met hem praat, als hij op visite gaat bij president Mitterrand of wan neer hij in New York een me nigte van 300.000 mensen toe spreekt. „Je moet altijd proberen na tuurlijk te blijven, niet misleid te worden door de stroom vlei ende complimenten en grootse ontvangsten. Het is eenvoudig weg zo dat de mensen geen zelfvertrouwen hebben. Ieder een heeft genoeg macht, maar de mensen hebben geen ver trouwen in zichzelf". Copyright The Guardian Normaal onderzoek komt bij de politie op de tweede plaats omdat de politieke rol nu de belangrijkste is.'''' Helen Suzman, die zich al ja ren beijvert voor mensen rechten en oppositiewoord voerder is voor Orde en Recht, zei dat het haar abso luut onmogelijk leek om een gedisciplineerde macht op te leiden in drie weken. Gedisciplineerd Helen Suzman, die zich al ja ren beijvert voor mensen rechten en oppositiewoord voerder is voor Orde en Recht: „Het is van het aller grootste belang dat de enige politie die de onrustgebieden ingestuurd wordt goed ge traind en gedisciplineerd is en de betekenis van zelfbe heersing in moeilijke situa^ ties begrijpt". Suzman zei dat de politie al vaak had bijgedragen tot het uit de hand lopen van onrust en geweld en dat het zeer waarschijnlijk was dat de nieuw opgerichte politie macht dergelijke gebeurte-* nissen in aantal zou doen toenemen. Politiewoordvoerders zeiden aanvankelijk dat de speciale nieuwe politie dezelfde macht en autoriteit zou heb ben als volledig getrainde politiemensen die een oplei ding van een jaar doorlopen. Dit werd later weer ontkend, en de minister van Orde en Recht, Louis Legrange, zei Helen Suzman (links op de foto), de blanke oppositiewoordvoerder voor Orde en Recht In Zuid-Afrika: „Het is absoluut onmogelijk om in drie weken een gedisciplineerde politiemacht op te leiden". dat de bevoegdheden van de hulptroepen beperkt zouden zijn. Een woordvoerder van de afdeling Criminologie van de universiteit van Kaapstad trok in twijfel of de nieuwe rekruten in staat zouden zijn 'om „zelfs maar het flauwste benul te hebben wat voor ge zag en plichten hun deel zul- Hij vroeg zich af of je kan verwachten dat iemand die minimaal onderwijs had ge noten de wetten kon begrij pen, en in overeenstemming daarmee kon handelen, die de politie het recht geeft schoten te lossen en zelfs mensen dood te schieten. Een vooraanstaande bron uit politiekringen wordt in de pers geciteerd. Hij zegt dat een van de taken van de nieuwe politiemacht zal be staan uit het de kop indruk ken van geweld van de mili tante anti-regeringsgezinde kameraden in de zwarte woongemeenschappen. Er is ook beweerd dat zich zowel dit soort kameraden als „Witdoeken", hun gezwo ren vijanden, conservatieve verontruste burgers, zouden bevinden, onder de nieuwe rekruten. Willy Soga, een leider van het illegale kamp in Cross roads, zei deze week dat de reden voor het laten oplei den van kameraden was dat ze getraind zouden terugko

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9