Vergaande afspraken België en Duitsland over I nucleaire installaties a Handig 'miniburo' „Het waren zware criminelen Paramaribo zoekt enkele Surinamers in Nederland AMBI-OPLEIDING VOLGEN? Vredesactiviste in inrichting loet in februari voorkomen Denemarken zal alle banden met Zuid-Afrika verbreken CcidócSommvt *a iUITENLAND Qeidó&Qowuint ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 Ushmir lamgelegd door Pgemene staking moslims JEW DELHI De grote steden in de Tldiase deelstaat Kashmir zijn gisteren tijwei volledig lamgelegd door een alge- Jene staking die door islamitische funda mentalisten werd uitgeroepen, zo heeft iofet Indiase persbureau UNI bekendge maakt. De staking was een initiatief van 'ét onlangs opgerichte Moslim Verenigd Jront (MUF) uit protest tegen het anti-is- Jjmitische beleid van de regering van Kashmir. In veel steden is massaal gehoor «bgeven aan de stakingsoproep. Winkels, Jjfcarkten en bedrijven waren gesloten, en jbk de schoolgang was uiterst beperkt. In jb hoofdstad Srinagar werden door de po- 0|tie enkele incidenten gemeld. Gewonden - echter niet gevallen. MOSKOU Een activiste van de Moskouse vredes groep Groeppa Doverija is opgesloten in een psychi atrische inrichting, een week nadat zij had geprotes teerd tegen de behandeling door de Sovjet-autoritei ten van de Amerikaanse journalist Daniloff. Dit heeft een lid van de groep die tot doel heeft het ver trouwen tussen de VS en de SU te bevorderen, gis teren bekendgemaakt. De vrouw is één van vier le den van de vredesgroep die vorige week zaterdag demonstreerden tegen de van spionage beschuldigde Daniloff, die door de Sovjet-autoriteiten aan de Amerikaanse ambassade in Moskou is overgedragen maar die de Russische hoofdstad niet mag verlaten. De vier konden slechts enkele minuten demonstre ren, waarna zij werden opgepikt door de politie en meegenomen voor ondervraging. Arabische terrorist krijgt 25 jaar cel in Engeland LONDEN Een Britse rechtbank heeft gisteren een Arabische arts veroordeeld tot 25 jaar gevangenis straf wegens het smeden van plan nen voor bomaanslagen, die zouden worden gesteund door Libië. De of ficier van justitie beschuldigde de man ervan lid of aanhanger te zijn van de radicale Palestijnse guerril lagroep van Abu Nidal, die geves tigd zou zijn in de Libische hoofd stad Tripoli. Hij werd gearresteerd na een tip van een anonieme Libi sche dissident, die zeer zwaar ver momd in de rechtbank verscheen om.hem te beschermen tegen ver geldingsacties van Libische zijde. Marihuana-boeren in VS zetten vallen voor ongewenst bezoek WASHINGTON Sommige verbouwers van ma rihuana in de VS gaan zeer ver in de bewaking van hun gewassen en gebruiken bijvoorbeeld val kuilen voorzien van scherpe staken om ongewen ste bezoekers uit hun velden te weren, heeft een functionaris van het Amerikaanse staatsbosbe heer bekendgemaakt. Vishaakjes die op ooghoog te aan de bomen hangen en bommen die bij het aanraken van verborgen draden tot ontploffing komen zijn enkele van de methoden waarvan ge wapende marihuana-boeren zich bedienen. Narco tica-agenten worden soms door hen onder vuur genomen als zij de plantages te dicht naderen. De situatie is volgens bosbeheer zo gevaarlijk dat men het publiek heeft gewaarschuwd uit bepaal de verlaten gebieden van Californië, Noord-Caro- lina, Arkansas, Florida en Missouri weg te blij- Zweden wijst Tsjecho- slowaaks ambassadelid uit STOCKHOLM Zweden heeft gisteren een functionaris van de Tsjechoslowaakse ambassade be volen het land te verlaten we gens „activiteiten die onverenig baar zijn met zijn officiële taak" een formule die wordt ge bruikt om aan te geven dat ie mand van spionage wordt be schuldigd. De uitgewezen func tionaris, die geen diplomatieke status geniet, zou contacten heb ben gehad met een Zweed van Tsjechoslowaakse oorsprong, die ervan wordt verdacht te spione ren op militaire bases in Zweden en in niet nader genoemde lan den. )dallah 'ARIJS De Franse minister an justitie Chalandon heeft isteren aangekondigd dat Ge- rges Ibrahim Abdallah, om liens vrijlating eer^ reeks omaanslagen in Parijs is ge leegd, in februari terecht loet staan voor medeplichtig- eid aan de moord op een merikaanse en een Israëli- ihe diplpmaat. Ihalandön verklaarde dat hij iet openbaar ministerie heeft ïlast het proces tegen Abdal- ih voor het Parijse Hof van Lssisen aan te spannen. De da- jm voor het proces was nog iet eerder vastgesteld. Abdal- ah zit op het ogenblik een traf van vier jaar uit voor il- egaal wapenbezit, het in bezit lebben van valse identiteits- Minister Nijpels van milieubeheer tekende gisteren in Wenen aan het slot van de lAEA-conferentie een verklaring over informatie uitwisseling over kernenergie. Rechts de Nederlandse ambassa deur Van Gorkorvlinks, met bril, Hans Blix, algemeen directeur IAEA. WENEN Minister Nij pels van milieubeheer heeft gistermiddag tijdens de IAEA-conferentie in Wenen over kernveilig heid vergaande afspraken gemaakt met de Belgische staatssecretaris voor het leefmilieu, mevrouw M. Smet, over wederzijdse in formatie-uitwisseling over nucleaire installaties. In een door beide bewinds lieden ondertekende ver klaring is afgesproken dat een permanente Belgisch- Nederlandse commissie inzake nucleaire veilig heid wordt ingesteld om er voor te zorgen dat de landen voortdurend op de hoogte blijven van eikaars activiteit op het gebied van kernenergie. De informatie-uitwisseling be treft niet alleen ongelukken met kerninstallaties, maar ook de vestiging, exploitatie, bui- tenbedrijfstelling alsmede wij zigingen van nucleaire instal laties. Ook de opslag van ra dioactieve afval zal onder de regeling komen te vallen. Te vens zullen nadere afspraken worden gemaakt over weder zijdse informatie-uitwisselin gen in geval van incidenten en over de coördinatie van maat regelen in dergelijke gevallen. De huidige alarmregeling met België is volgens minister Nij pels erg mager. Deze houdt in dat ongelukken met kernin stallaties via een telefoonnum mer in Goes worden doorgege ven. Al tien jaar onderhandelt Nederland met de zuiderburen over een betere regeling, maar de voorstellen van Nederland se zijde stuitten, aldus de be windsman, steeds op bezwaren van de Belgen. Nijpels is ook met zijn West- duitse collega W. Wallmann overeen gekomen de bestaan de bilaterale regeling betref fende de kernveiligheid uit te breiden. Het belangrijkste punt van het akkoord is dat nu alle kerncentrales in West- Duitsland zullen vallen onder de verplichte informatie-uit wisseling bij storingen en on gelukken met nucleaire instal laties. Tot nu toe gold de rege ling alleen voor kerninrichtin gen in het grensgebied. De conferentie heeft zich gis teren beziggehouden met twee akkoorden. Het eerste akkoord voorziet in een kennisgevings plicht van de landen waar zich een stralingsramp voordoet, aan landen die daar eventueel de gevolgen van ondervinden. Het tweede akkoord zou de aangesloten landen verplich ten tot hulp in het geval een lidstaat te kampen zou krijgen met een ernstig nucleair onge luk. IAEA-functionarissen ver klaarden dat er vermoedelijk geen overeenstemming moge lijk zou zijn over een voorstel om de veroorzakers van een ramp verantwoordelijk te stel len voor eventuele schade be rokkend in het buitenland. Dit aspect vormde ook één van de elementen in de kritiek die zich na de ramp te Tsjernobyl over de Sovjet-Unie uitstortte. De Russische autoriteiten heb ben namelijk nooit willen er kennen dat de straling die bij de ramp vrijkwam, over de grenzen schade heeft aange richt. Reporters en fotografen omringen hun collega David Hirst die kort na zijn ontvoering bij een Westers persagentschap verslag deed van zijn ontsnapping. DAVID HIRST AAN ONTVOERING ONTKOMEN: BEIROET De aan een ont voering ontsnapte Britse j journalist David Hirst van The Guardian, die ook onze correspondent is in de Liba nese hoofdstad Beiroet, heeft I gisteren verklaard dat zijn j ontvoerders gewoon zware criminelen waren. Hirst zei gisteren op een persconferentie 'in Beiroet dat hij om kwart voor zeven de morgen bij een kruis- I punt aan de Islamitische kant van de Groene Lijn door drie gewapende mannen uit zijn taxi werd gesleurd, die met een lekke band aan de kant van de weg stond. Hij werd vervolgens op de achterbank van een BMW geduwd en ge blinddoekt, waarna zijn ont voerders met grote snelheid wegreden. Bij opstoppingen in het ver keer trachtte Hirst zoveel mogelijk lawaai te maken om de aandacht van omstanders te trekken, die echter niet durfden in te grijpen. Uitein delijk brachten de ontvoer ders de auto tot stilstand in een zuidelijke buitenwijk van de Libanese hoofdstad, waar Hirst erin slaagde zich in vrijheid te stellen. Hij nam een taxi en spoedde zich te rug naar de stad. De enige verwondingen die hij bij de worsteling had opgelopen waren enkele schrammen in het gezicht. Hirst zei verder dat hij voortdurend onder schot werd gehouden en met de dood bedreigd als hij niet zou ophouden met schreeu wen en schoppen. De schutters zouden hebben gezegd dat zij van de veilig heidsafdeling waren van de sji'itische Amal-militie. van minister Nabih Berri van jus titie, en in die hoedanigheid een onderzoek wilden ver richten. Zij deden alsof zij van de Amal waren. Zij le ken echter niet tot een van de plaatselijke milities te be horen. Het waren zoran (Arabisch voor zware crimi nelen), zei Hirst. Hirst, die al 25 jaar in Beiroet woont, is de westerse corres pondent met de meeste dienstjaren in de stad, en één van de drie Britse verslagge vers die nog in Beirut gesta tioneerd zijn. Hij zei nog niet te weten of hij er blijft. Zijn paspoort zou in ieder geval nog in handen van de ont voerders zijn. Verreweg de meeste in Bei roet gestationeerde journalis ten ontvluchtten de stad na de moord op een Amerikaan se en twee Britse gijzelaars, in april, als vergelding voor de door Groot-Brittannië ge steunde Amerikaanse lucht aanval op Libië. SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL u j|>5) Maar Kareltje Knetter legde het samengef- 1 'anste dreigbriefje schouderophalend naast zich ieer. Hij ging zelfs nog verder, scheurde het in tientallen snippers en wierp die met een achte- dos gebaar uit de auto. Zo waaiden die snip pertjes weg, als dwarrelende, dode bladeren in ?erpe herfstwind.- Wij hebben allemaal natuur lijk al lang begrepen, dat dit de dreigbrief was, lie Willem Kneusje en Keesie Schavelings op^ idvies van Govert Bitterbal in elkaar gezet had- len. Maar klaarblijkelijk was hun euvele daad? :onder uitwerking gebleven, want Kareltje be liefde het briefje niet ernstig te nemen.- Wie luejnu denkt, dat de boosdoeners Keesie en Willem Hoor één gat te vangen waren, die vergist zich toch, want de twee edele heren hadden zich lis tig opgesteld aphter een controleloket bij de ppelersingang. Ze wilden namelijk toch wel eens lagstien of Kareltje durfde te komen. Het mag dan ranbok gezegd worden, dat ze geweldig schrokken, toen ze Kareltje daar rustig naar binnen zagen gaan met zijn koffertje. - „Daar heb je hem tóch.fluisterde Willem. - „Moet je zijn ge zicht zien.fluisterde Keesie. - „Hij hep zich van onze dreigbrief geen zier angetrokke. zei Willem. - „Dan moeten we Bulle Peesje in schakelen. knarsetandde Keesie. - „Een reuze idee.vond Willem. „Als Bulle geen raad weet dan weet niemand raad.- Na dit korte, kernachtige gesprek trokken de heren zich terug en iedereen vraagt zich nu natuurlijk af wie Bulle Peesje dan wel wezen mag. Bulle Peesje dan was de griezelig forse en akelig har de stopperspil van de tegenpartij en deze krachtfiguur mocht zich houder noemen van een wel zeer eigenaardig record. Hij had namelijk ongeveer 85 procent van alle midvoors, die te genover hem gestaan hadden voor enkele we ken en soms zelfs blijvend uitgeschakeld. We zien hem hier nu, bezig zich te kleden in de clubkleuren van zijn club Alarik. Ook Zaïre stuurt troepen naar Togo LOME/KINSHASA/ACCRA Na Frankrijk stuurt nu ook Zaïre troepen naar Togo om de regering van president Gnassinghe Eyadema te steu nen na de poging tot staats greep eerder deze week. Dit heeft het Zaïrese persbureau Azap gisteren gemeld. Inmid dels hebben, op verzoek van president Gnassingbe Eyade ma, 250 Franse militairen uit landen in westelijk Afrika po sitie genomen in en rond de hoofdstad Lomé. De Togolese president sloeg woensdag een aanval af op zijn kazerne in de hoofdstad Lomé, die volgens Togo werd uitge voerd door een commando eenheid van vijftig man die uit het buurland Ghana kwam. Doel zou daarbij zijn geweest Eyadema ten val te brengen. Ghana heeft ontkend iets met de gebeurtenissen te maken te hebben. DEN HAAG/PARAMA RIBO De Surinaamse autoriteiten hebben een nieuw arrestatiebevel uit gevaardigd tegen mensen die ervan worden ver dacht betrokken te zijn bij de acties van de opstande lingengroep onder leiding van Ronnie Brunswijk. Op het nieuwe aanplakbiljet staan ook foto's en namen van in Nederland wonen de Surinamers, onder an dere van een van de lei ders van het verzet, Salem (Paul) Somohardjo. Op de videofilm die Suri naamse militairen twee weken geleden vonden na een aanval op een kamp van Brunswijk bij het dorp Mopikondre, wa ren naast Brunswijk ook een aantal in Nederland wonende Surinamers te zien. Onder de gezochte opstandelingen zijn nu ook militairen die door de groep-Brunswijk werden gegij zeld. Een tweemotorig Cessna vlieg tuigje van Gonini Airservice dat donderdag in Oost-Surina- me verdween, blijkt te zijn ge kaapt door leden van de groep Brunswijk. De piloot is Orlan do van Amson, de zoon van minister Orlando van Amson van Sport en Jeugdzaken. Dit heeft de onder-commandant van de militaire politie majoor Marcel Zeeuw gisteren in Pa ramaribo bevestigd. De mensen die in verband met de situatie in Oost-Suriname zijn aangehouden, worden in de gevangenis niet mishan deld. Dit heeft het Nationaal Instituut Mensenrechten (NIM) in Paramaribo gisteren verklaard na bezoeken aan de ongeveer twintig gevangenen die sinds eind juli worden vastgehouden in Fort-Zeelan- dia, in Paramaribo. Zijn wer den gearresteerd in dorpen in Oost-Suriname, naar aanlei ding van de gijzeling van twaalf soldaten door de op standelingengroep van Ronnie Brunswijk. Roemenië biedt eenzijdige troepen- Vermindering aan NEW YORK De minister van buitenlandse zaken van Roemenië heeft gisteren ge zegd dat zijn land bereid is voor het eind van het jaar een zijdig een vermindering van vijf procent door te voeren van zijn wapens, troepen en militaire uitgaven, in de hoop dat andere Europese landen zullen volgen. Minister Oian Totu verklaarde tegenover de algemene verga dering van de Verenigde Na ties in New York dat zijn land alle Europese staten opriep eveneens een vijf-procents re ductie door te voeren, ook voordat een akkoord op dat gebied is bereikt. Als voor het eind van het jaar geen over eenstemming is bereikt met andere landen, zal het Roe meense voorstel in een refe rendum aan het volk worden voorgelegd, zei Totu. Navo-manoeuvres beëindigd; zware schade; 35 gewonden RENSBURG De „herfstma- noeuvres" van de Navo die deze week gedurende vijf da gen onder de code naam Bold Guard zijn gehouden in Dene marken en de Bondsrepubliek, hebben 35 gewonden opgele verd, onder wie 13 ernstig, als mede schade aan gewassen en velden voor ongeveer 12,5 mil joen gulden. Dit is gisteren be kendgemaakt door de geal lieerde pers voorlichtings dienst. Tijdens de oefeningen, gehou den in Jutland en Sleeswijk- Holstein, vonden ongeveer honderd ongelukken plaats, voor het grootste deel in het verkeer. De 35 gewonden zijn allen slachtoffers van ver keersongelukken. Ongeveer een derde van hen is burger. Aan de manoeuvres werd deelgenomen door ongeveer 65.000 Amerikanen, Westduit sers, Denen, Britten en Neder landers. Grondwater Amerikaanse kerninstallaties besmet WASHINGTON Het grond- water bij acht nucleaire instal laties van het ministerie van energie in de VS blijkt ernstig besmet met radioactief en che-r misch materiaal. Dit is geble ken uit een rapport van de Amerikaanse rekenkamer (GAO). In sommige gevallen is de besmetting duizend maal hoger dan de voor drinkwater geldende norm. In andere ge vallen is de hoeveelheid radio actief materiaal in het grond water meer dan 400 maal zo groot als de drinkwaternorm. Japanse premier biedt excuses aan voor racistisch commentaar TOKIO De Japanse premier Nakasone, heeft gisteren zijn ex cuses aangeboden voor zijn racistische uitlatingen ten aanzien van sommige minderheden in de Verenigde Staten. „Ik besef dat mijn recente opmerkingen beledigend waren voor veel Amerikanen. Ik bied daarom mijn welgemeende verontschuldi gingen aan", aldu» een verklaring van het ministerie van bui tenlandse zaken in Tokio. De Japanse regering hoopt dat met deze vrij zeldzame excuses de controverse uit de wereld is. Vertegenwoordigers van Ameri kaanse minderheden hadden premier Nakasone van racisme be schuldigd en geëist dat hij zich zou verontschuldigen voor de op merkingen die hij maandag maakte tijdens een bijeenkomst van zijn Liberaal-Democratische Partij. Die kwamen erop neer dat het intellectuele peil in de VS lager zou liggen dan in Japan door de aanwezigheid van zwarten, Portoricanen en Mexicanen. Japanse regeringsfunctionarissen probeerden vervolgens uit te leggen wat Nakasone precies bedoelde te zeggen. Maar zij begre pen kennelijk niet dat de opvatting in Japan dat een naar ras homogene samenleving een voordeel is, in de VS wordt opgevat als racisme. (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK Denemarken zal voor het einde van dit jaar vrijwel alle contacten met Zuid-Afrika, inclusief handel, verbre ken. Dit heeft de Deense minister van buitenlandse zaken giste ren verklaard in de Algemene Vergadering van de Verenigde Natie. Ook de andere Scandinavische ministers van buitenland se zaken pleitten duidelijker dan hun collega's uit de andere Westeuropese landen voor bindende sancties tegen Zuid-Afrika. De Zweedse minister riep de Veiligheidsraad op niet langer te wachten met sancties tegen Zuid-Afrika waaraan alle bij de Vol kerenorganisatie aangesloten landen zich moeten houden. Zijn Noorse collega zei dat Noorwegen een wetsontwerp over een economische boycot van Zuid-Afrika voorbereidt waarover het parlement deze herfst zal beslissen. De Canadese regering heeft zal met ingang van 1 oktober een verbod afgekondigd op de invoer van landbouwprodukten, ura nium, steenkool, ijzer en staal uit Zuid-Afrika. Peres nodigt Hassan uit voor vredesconferentie RABAT Koning Hassan van Marokko heeft een persoonlijke boodschap ontvangen van de Israëlische premier Peres waarin deze hem uitnodigt samen met Israël, de grote vijf en authentie ke Palestijnen deel te nemen aan een conferentie voor vrede in het Midden-Oosten, zo heeft Hassan gisteren in een communi qué laten weten. Peres nodigde Hassan uit voor een voorbereidende bespreking met de vijf permanente leden van de VN-veiligheidsraad, Israël en wat werd genoemd authentieke Palestijnen. Deze laatste aan duiding was het enige waarin de Israëlische verklaring verschil de van een voorstel dat de PLO eerder deze week in Tunis lan ceerde. In dat voorstel, dat de goedkeuring kreeg van de Arabi sche Liga, wordt eveneens opgeroepen tot een internationale vredesconferentie, maar wordt de PLO naar voren geschoven als onderhandelaar namens de Palestijnen. Israël heeft het PLO-voorstel al van de hand gewezen. ADVERTENTIE Alle PBNA cursussen vind je ÉÊk lfïr)\T A op de laatste pagina van JjL de Gouden Gids. 14 rh LM80/SF0 302 644 Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt Tjok hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:- Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). A I -OI dm

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5