Ambtenaar wordt dubbel gepakt Ruding moet sneller weg iBijstands- vrouwen boos en bang PvdA wil vernieuwing niet overhaasten Farmaceutische industrie dagvaardt ziekenfondsen GEGIJZELDE FOTOGRAAF TIJDELIJK VRIJ Binnenland Weinig kennis over schokkende ervaringen \K0NINKLIJK miiQ EERST STATENVERKIEZINGEN WINNEN' LUBBERS DOOR KABINET TERUGGEFLOTEN PvdA blij met vertrek FRIEMELS CcidócSoiuant ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 en feest asmus-univeisiteit ■ROTTERDAM Nu er zo fors (vordt bezuinigd op het weten- k-happelijk onderwijs, heeft de Rotterdamse Erasmus-universi- eit geen zin in feestjes. Het colle ge van bestuur besloot dan ook t |it jaar het diest-feest, de „ver- rdag" van de universiteit, af te Jasten. Het traditionele feest [oor staf en studenten op 13 no- ember is derhalve van de baan jn de overige dies-plechtigheden, lie op 10 november worden ge- iouden, zullen een sober karak- r dragen. De bezuinigingen van leetman kunnen het verdwijnen ran drie studierichtingen bij de betekenen, kef Grote controle kerncentrale Borssele GOES Vijftien twintig deskundigen van het Interna tionale Atoomagentschap uit Wenen (IAEA) beginnen vol gende maand met een groot scheepse controle op de veilig heid van de kerncentrale in Borssele. Deze werkzaamhe den zullen enkele weken in beslag nemen. Het onderzoek is een gevolg van de kernramp Tsjernobyl. De resltaten van het onderzoek zullen onder meer aan regering en parle ment bekend worden ge maakt. De Korte ziet weinig in kweekreactoren DEN HAAG Nederland zal niet toetreden tot een Europees samen werkingsverband op het gebied van kweekreactoren (kernenergie). Dat blijkt uit een brief van minister De Korte (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer. Economische Zaken en de SEP (de stroombedrijven) ne men daarmee de conclusie van een Zwitsers onderzoeksbureau over, dat een dergelijke toetreding thans niet aan de orde vindt. De industrie zit er niet op te wachten en de energie voorziening heeft ze niet nodig, al dus De Korte. MOTORVERMOGEN VISSERSVLOOT KAN BEPERKT DEN HAAG Het wordt mogelijk het motorvermogen van Nederlandse vis sersschepen te beperken en beperkende eisen te stellen aan het vistuig. Met de hiervoor noodzakelijke wijziging van de Visserij wet is het kabinet gisteren ak koord gegaan. Beoogd wordt een betere afstemming van de vangstcapaciteit van de Nederlandse vissersvloot op de vangstmogelijkheden. Al jaren wordt gesproken over een groeiende afstand tussen de vangstcapaciteit van de vis sersvloot en de beschikbare hoeveelheid vis in de Europese wateren. Er is echter nog steeds sprake van een aanzienlijke overcapaciteit van de vloot. Mogelijk minder kruisraketten DEN HAAG Premier Lubbers houdt er rekening mee dat er in 1988 minder dan 48 kruisraketten in Woensdrecht worden gestationeerd. Hij acht het ech ter zo goed als uitgesloten dat er hele- méél geen kruisraketten naar Neder land zullen komen. Lubbers zei dit gis teravond in het Avro-televisieprogram- ma „In de wandelgangen". Het is de be doeling in de onderhandelingen te Ge- nève een vermindering te bereiken tot 100 a 200 kernkoppen in West-Europa en een gelijk aantal in Oosit-Europa. Als een dergelijke wederzijdse reductie slaagt, moeten de Europese NAVO-lan- den volgens Lubbers „de uitkomst sa men delen". priRAAD VAN STATE ZEER KRITISCH OVER BEGROTING lepEN HAAG Ambtena- fen worden dubbel ge pakt. In een kritisch com- nkientaar schrijft de Raad State dat ambtenaren k jwee keer opdraaien voor kfle slechte situatie van de ■sjchatkist in het nieuwe gfysteem van loonruimte- liepaling van minister teVan Dijk. rape hoeveelheid geld die de - Umbtenaren jaarlijks mogen zrerdelen (of moeten inleve- fen) hangt in dat systeem fnede af van de ruimte in 's Rijks financiën. Ambtenaren icipetalen dus niet alleen (als ie- dadereen) belasting, maar ze lo- ,a]pen ook nog eens inkomen mis l-B1s de overheid kiest voor meer geld voor bij voorbeeld Hardere aanpak snel van kracht DEN HAAG Het stimuleren van ambtenaren om meer te presteren, waartoe de regering heeft besloten, zal zo snel moge lijk zijn beslag krijgen. Sommige maatregelen zullen al op 5 no vember met de vakbonden worden besproken. Daarbij gaat het dan vooral om het „individualiseren" van de beloning. Daarmee komt een eind aan het systeem van periodieken, waarbij iedere ambtenaar er elk jaar in salaris op vooruitgaat zolang hij niet aan het maximum zit. Minister Van Dijk wil dat verhoging van het salaris voortaan afhankelijk wordt van de prestatie van de betrokkene. Nog niet uitgewerkt is het idee om ambtenaren sneller te ontslaan van wie de prestaties onder de maat blijven. defensie of verkeer en water staat. Het kabinet wijst de scherpe kritiek van de Raad van State op de begroting van Binnenlandse Zaken af. De jaarlijkse ruimte waarbin nen de ambtenarenbonden met de minister mogen onder handelen over betere arbeids voorwaarden, hangt behalve van de toestand van de Rijks kas af van de ontwikkelingen in het bedrijfsleven. Boven dien is die afhankelijk van wat de minister „wenselijk ge achte verbeteringen" noemt. De Raad van State vindt dat de minister met een beschou wing moet komen over de vraag in welke mate de ar beidsvoorwaarden van het overheidspersoneel mogen af wijken van de werknemers in het bedrijfsleven. De Raad ziet niets in aparte toeslagen voor Schaarse groepen ambtenaren. Daar zijn volgens de Raad in het verleden slechte ervarin gen mee opgedaan. De Raad van State spreekt geen oordeel uit over het loslaten van de automatische periodieken. Het kabinet denkt daarmee aan te sluiten bij ontwikkelingen in het bedrijfsleven en meent daarmee beter in te kunnen spelen op kenlpunten op de 'arbeidsmarkt. Vannacht einde zomertijd DEN HAAG Vannacht eindigt de zomertijd in ons land. De klok wordt om 3.00 uur een uur teruggezet. Mensen die een an tieke klok hebben kunnen deze beter niet terugdraaien, maar een uur stil zetten. Op die ma nier is er geen kans op beschadi ging van het me chaniek. Het ka mend weekeinde eindigt de zomer tijd ook in de meeste andere Eu ropese landen. In het Verenigd Ko ninkrijk en Ierland loopt de zomertijd pas op 26 oktober af. Volgend jaar duurt de zomertijd in Nederland en in de meeste andere EG-landen van 29 maart tot 27 sep tember. In het Verenigd Konink rijk en Ierland be gint de zomertijd op dezelfde datum, maar duurt langer: tot 25 oktober. AMSTERDAM De hulpverlening aan mensen die een ingrij pende of schokkende ervaring achter de rug hebben is onder ontwikkeld in Nederland. Veel mensen die door een schokken de gebeurtenis getroffen zijn voelen zich in de kou staan. Dit zegt drs. D. Brom in zijn proefschrift „Traumatische ervaringen en psychotherapie", waarop hij op 9 oktober zal promoveren tot doctor in dp sociale wetenschappen aan de Universiteit van Am sterdam. De schokkende ervaring kan verschillend zijn: het slachtoffer zijn van een ongeval, gewelds- of ander misdrijf of het wegval len van een beminde. Hierdoor kunnen de denkbeelden van de betrokkene over zichzelf („Mij kan niets gebeuren" en „Ik ben onkwetsbaar") en over de wereld radicaal veranderen. De ken nis van de gevolgen en verwerking van schokkende gebeurte nissen en van de stoornissen die kunnen optreden lijkt bij wer kers in de gezondheidszorg onvoldoende. Het verwerken van een schokkende gebeurtenis behoeft volgens mede-promovendus Kleber op zich nog geen behandeling van professionele hulpverleners. De meeste mensen weten zich met behulp van hun naaste omgeving en op eigen kracht te herstel len. Het verwerken is echter een pijnlijk proces. Hulp in de zin -van het verstrekken van informatie en het bieden van onder steuning kan daarom zinvol zijn. Het bestempelèn van de betref fende persoon als ziek met de daarbij behorende medicijnen is in deze vorm van hulp uit den boze, zo meent Kleber. UTRECHT De Nederlandse Associatie van de Farmaceuti sche Industrie, Nefarma, heeft samen met negen aangesloten grote fabrikanten een dagvaarding uitgebracht tegen de zieken fondsen in Zwolle en Gorinchem en de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen. Zij zullen op 15 oktober moeten verschij nen voor de rechtbank in Zwolle voor een civiele procedure. De industrie is het er niet meer eens dat er bij de fondsen lijsten circuleren waarop wordt geadviseerd, bepaalde merkgeneesmid delen te vervangen door andere en goedkopere. Volgens voorzitter dr. J.C. Sanders van Nefarma wijken die lijsten niet alleen af van de „officiële", maar worden er ook ad viezen op gegeven die voor patiënten gevaarlijk zo niet levens bedreigend kunnen zijn. Niet alleen zijn er vervangende midde len bij die qua chemische samenstelling en farmacologische wer king sterk afwijken van de „oorspronkelijke", maar staan er ook fouten in voor wat de dosering betreft. In één geval (een hor moon voor vrouwen in de overgang) gaat het daarbij om een dosering die afhankelijk van de toedieningsvorm 80 tot 400 keer te hoog is. ?ni '?i an UTRECHT „Als ik een ;nboom zie, zeg ik tegen me- ftelf: hij staat er niet, hij vftaat er niet". Vrouwen in z4é bijstand voelen zich in eHen fuik geduwd, wegbe- n^uinigd. Ze hebben de af gelopen jaren al honder- den guldens ingeleverd en trijgen daar bovenop ieuwe bezuinigingen te erwerken, ondermeer oor het nieuwe stelsel van studiefinanciering. horen zij in de Troonrede dat hun koopkracht er niet op ach teruit zal gaan. Deze te genstelling gaat him be- idgrip te bpven. n I rdRazernij, maar ook angst voor Uavat nog komen zal, overheer sten vandaag de landelijke ac tiedag in Utrecht, georgani seerd door het Landelijk rabteunpunt Vrouwen in de bij- gsfctand. Directe aanleiding voor n fe actiedag vormde het on- stéangs door een meerderheid van de Sociaal Economische st:Raad (SER) ondersteunde ad- i zihes om wj minimumuitkerin rekening te houden met kindertal. In dat advies ljvormt een gezin van twee ou- !0 jders met twee kinderen het pitgangspunt voor een uitke ring van 100 procent. Ouders, look alleenstaande, met minder of zonder kinderen worden op die uitkering gekort. Naast bezuinigingen als be-- vriezing van uitkeringen, de voordeurdelersregeling (de tweede tandenborstel op de wastafel) en verlaging van de huursubsidie, heeft op korte termijn de nieuwe wet studie financiering vergaande gevol gen voor de huishoudporte monnee van de bijstandsmoe der met studerende kinderen. De vrouw die haar geslonken inkomen wat opvijzelt met een zwart betaald bijbaantje hangt bovendien een gevangenisstraf van een half jaar boven het hoofd. Het alternatief, 10.000 gulden boete, is natuurlijk on betaalbaar. J. van de Heuvel van het steunpunt: „Begrijpe lijk dat de gevangeniscapaci teit moet worden uitgebreid". M. Reining: „Ik krijg steeds meer het idee dat we als vrou wen worden wegbezuinigd. Niet meer rendabel, niet be antwoordend aan de verwach tingen en niet passend in het beeld. Van de ongeveer 125.000 vrouwen die moeten leven van de bijstand maakt een aantal dat ook nog zicht baar, ze organiseren zich, voe ren actie, praten met de pers. Ze gedragen zich al met al niet als fatsoenlijke vrouwen. Dat is ongehoord, lastig en vraagt om knechting." 29 september Koningin Beatrix is in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag aanwezig bij de opening van het 22e Internationale Zuivel Congres. Mr. Pieter van Vollenhoven brengt een bezoek aan het Ver- keerscentrum van de Belgische Radio en Televisie (BRT). Prins Bernhard is aanwezig bij een gedeelte van de 42e herden king van de bevrijding van de gemeente Veghel door de 101 Airborne Division van de land macht van de Verenigde Staten. Grotere keus frisdranken DEN HAAG De minister raad heeft op voorstel van staatssecretaris Dees (Volksge zondheid) ingestemd met een ontwerp-wijziging van het frisdranken- en siropenbesluit. Daarin worden maxima ge steld aan de hoeveelheid kleurstof in frisdranken. Bo vendien wordt het mogelijk dat er een grotere keus aan vruchtenlimonades op de markt komt, aangezien het sapgehalte aan een minder strenge bovengrens wordt ge bonden. Dat vruchtenlimona de dank zij dit besluit meer vruchtesap zal bevatten, wordt overigens niet uitgesloten. Stan Poppe spreekt de partijraad toe. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De PvdA moet volop gaan discussiëren over manie ren om zich te vernieu wen. Maar daarbij dient zij in het achterhoofd te houden dat er maart vol gend jaar Statenverkiezin gen 'worden gehouden. „Tijdens de verbouwing moet de verkoop dus wel door kunnen gaan," aldus Stan Poppe gisteravond op een Partijraad van de PvdA in Amsterdam. Poppe fungeert als voorzitter van de PvdA totdat in april het partijcongres een opvolger heeft gekozen van de onlangs afgtreden Max van den Berg. De „eerste zorg" van de Pvc(A is momenteel volgens Poppe dat de partij zijn invloed in Provinciale Staten en in de Eerste Kamer (die gekozen wordt door de nieuwe staten leden) vergroot. „De vooruitzichten daarvoor zijn goed. Maar we zullen dan wel een krachtige en eensge zinde campagne moeten voe ren. Het partijbestuur ziet de voorbereiding daarvan als zijn belangrijkste aandachtpunt voor de korte termijn", aldus Poppe. Hij zei er niet bij dat sommigen in zijn partij hopen op een linkse meerderheid in de Eerste Kamer, waardoor alle besluiten van het kabinet- Lubbers geblokkeerd zouden kunnen worden. Volgens ingewijden is het vooral om die reden dat de PvdA-leiding op dit moment geen inhoudelijke discussies wil, omdat die interne ver deeldheid zouden kunnen zaaien. Poppe vroeg de Partij raad ermee in te stemmen dat thans alleen het voornemen wordt uitgesproken tot een „diepgaande discussie, waarbij geen heilige huisjes worden ontzien". De waarnemend voorzitter noemde het terecht dat de commissie-Netelenbos, die in opdracht van de Partijraad de „overwinningsnederlaag" van de PvdA op 21 mei j.l. heeft geëvalueerd, zich die beper king heeft opglegd. „De vraag naar vernieuwing en verbre ding van de partij is zo funda menteel dat daarover geen overhaaste inhoudelijke con clusies getrokken kunnen worden". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als minis ter Ruding directeur wordt van het IMF in Washington, moet hij sneller aftreden dan tot nu toe de bedoeling was. Vermoedelijk vertrekt hij dan rond 1 januari. Dit heeft het kabinet gisteren besloten. Daarmee werd afgeweken van hetgeen premier Lubbers dinsdag in de Tweede Kamer had gezegd, namelijk dat mi nister Ruding tot 1 mei zou (moeten) blijven. Lubbers' redenering was dins dag dat de huidige minister van financiën niet gemist kan worden bij de invulling van de zogeheten „witte vlekken" in de begroting voor 1987 en de gehele parlementaire afhande ling van die begroting. De mi nisterraad als geheel bleek die mening niet te delen. De pre mier bleef wat vaag over de redenen van een aantal andere bewindslieden om op een eer der vertrek van Ruding aan te dringen. Sommige bewindslieden von den het echter toch minder ge wenst dat er zö lang een mi nister van financiën zou zitten die geen echte macht meer heeft. Onder de huidige om standigheden kan Ruding niet dreigen met aftreden; hij gaat immers sowieso weg. Lubbers zelf deelt dit bezwaar niet. Volgens hem is de invloed van Ruding op. het kabinetsbeleid nooit afhankelijk geweest van de mogelijkheid al dan niet „het machtswoord" te spreken. Overigens is het volgens Lub bers nog lang niet zeker dat Ruding de IMF-post krijgt Over de eventuele opvolging van Ruding wilde de minister president niets anders kwijt dan dat er opnieuw een CDA'er op Financiën moet ko- DEN HAAG De PvdA is blij dat dr. Onno Ruding waarschijnlijk uit de Ne derlandse politiek ver dwijnt. „Ruding drukt, met hulp van Lubbers en De Korte, een beleid door dat is gericht op afbraak van de collectieve sector", aldus Stan Poppe, waarne mend PvdA-voorzitter, gisteravond op een Partij raad in Amsterdam. Het beleid van Ruding zou „een onaanvaardbare be dreiging" inhouden voor de kwaliteit van het be staan van honderdduizen den mensen. „Wat ons be treft verdwijnt Ruding zo snel mogelijk", zei Poppe. AMSTERDAM De gegijzel de fotograaf Hans Hofman is vanmorgen op last van de mi nister van justitie uit de Am sterdamse Bijlmerbajes vrijge laten. De minister heeft daar mee het verzoek ingewilligd van Hofman, die uit zijn cel wil in verband met zijn ge zondheid. De minister is de enige die zó'n beslissing kan nemen. Hofman moet zich dinsdag weer melden in de ge vangenis. Hans Hofman zit sinds 8 sep tember in de zwaar bewaakte toren Demersluis van de Bijl merbajes. Hij werd gegijzeld op verzoek van de Amster dammer T. van der Giessen en diens raadsman Kersting. Het doel van die gijzeling is dat Hofman een verklaring aflegt over de „mishandeling" van Van der Giessen door een poli tieman vorig jaar. Van der Giessen heeft die verklaring nodig om een schadevergoe dingsprocedure te kunnen starten tegen de agent. Hof man was de enige getuige van die mishandeling. Hij weigert hierover echter een verklaring af te leggen, omdat hij bang is voor respresailles van de Am sterdamse politie. De fotograaf zegt dat hij en zijn familie al jarenlang getreiterd worden door sommige politiemensen. Sinds de zus Hofmans zus Meta enkele jaren geleden door een Amsterdamse politie man werd doodgeschoten om dat zij de man met een aardap pelmesje bedreigde, is de situa tie tussen de familie en de po litie nog verergerd. Twee keer heeft de rechter commissaris geprobeerd Hof man te laten praten. Dat mis lukte. Zolang er geen garanties zijn dat er geen wraak wordt genomen op de familie Hof man zwijgt de fotograaf als het graf.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3