„Ik kom toch steeds terug op de bijbel' aan tafel fieidócSoivuml H ACHTERGROND kerk wereld V redes fietstocht Bekering Augustinus: monumentale invloed beroepingen y! '4 kr Complexe zaak weer £eidóc@outant ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 PAGINfr Wereldraad naar Canberra De volgende algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken zal in 1991 in de Australische hoofdstad Canberra wor den gehouden. Het uitvoerend comité (dagelijks bestuur) had de keuze uit tien steden in zeven landen. Behalve Canberra waren de volgende steden voorgesteld: Birmingham (Enge land), Hamburg (West-Duitsland), Harare (Zimbabwe). Manila (Filipijnen), Perth en Sydney (Australië), Seoel (Zuid-Korea), Tokio en Kyoto (Japan). De zesde algemene vergadering werd in 1983 in de Canadese stad Vancouver gehouden. Daarvoor vergaderde de Wereldraad in Nairobi. Kenia (1975). Uppsala, Zweden (1968), New Delhi. India (1961), Evanston, Verenigde Staten (1954) en Amsterdam, waar in 1948 de Wereldraad offi cieel werd opgericht. MEER VERZET IN TSJECHOSLOWAKJJEE TEGEN ABORTUSWET Nadat in Slowakije vele katholieken hadden geprotesteerd te gen de nieuwe abortuswet in Tsjecho-Slowakije hebben nu ook katholieken in Bohemen en Moravië hun afkeuring van de wet laten blijken door mee te doen aan een handtekeningenactie. De nieuwe wet maakt abortus zonder opgave van redenen mo gelijk tot de twaalfde week van de zwangerschap. Kardinaal Frantisek Tomasek, eiste in juli een herziening van de wet. Hij meende dat de regering „in een land waar de meerderheid van de bevolking katholiek is" de „principiële katholieke houding" ten aanzien van abortus moet respecteren. Het communistische weekblad Tribuna noemde het protest van Tomasek een „on toelaatbare religieuze poging tot beïnvloeding". Complimenten kosten niets en toch betalen velen er er duur veter In Vasse, in Albergen. op het raam van de pastorie tegen over mijn flat. werd mijn aan dacht getrokken door een affi che, dat uitnodigt en melding maakt van de vredesfietstocht naar Hertme. Ik ben nog nooit naar die vredesfietstocht ge weest, maar ik wil nu van de partij zijn. De partij van men sen die de vrede ter harte gaat. Ik ken wel enkele men sen die jaarlijks aan deze vre desfietstocht deelnemen. Als ik hen er over hoor, doet het me denken aan mensen die vertellen van hun jaarlijkse be devaart naar Overdinkel of naar Kevelaer. Op bedevaart gaan, pelgrimeren is een ge loofstraditie van eeuwen. „Be devaartgangers hebben een „innige overtuiging". Uit zulk een overtuiging spreekt „ver wachting". Verwachting is het vertrouwen dat de toekomst iets in zich draagt dat zich aan onze ei genmachtigheid onttrekt en dat niettemin geboren zal worden wanneer wij onderne men wat ons te doen staat. Het is een „innige overtui ging". Het woord innig bete kent „binnenst-devoot-op- recht-vertrouwelijk- gelijksoortig". Ik lees deze gedachten in het boek van Herman Andriessen: „Naar het land dat Ik u zal wij zen". de spiritualiteit van het pelgrimeren (Lannoo-Tielt, 1986). Mensen die op bede vaart gaan, zijn mensen die verwachtingen hebben. Ze hebben de verwachting iets te vinden wat er niet is als ze blijven zitten waar ze zitten. In het woord bede-vaart, hoor ik twee woorden: bidden, sme ken, aandringen en de vaart er in houden, varen, op weg gaan. Dat lijkt me een ken merk van mensen die het ge loof in de vrede niet hebben opgegeven, mensen die niet aan de kant zijn gaan staan en zeggen: „ze zoeken het maar uit". Bede-vaart-gangers zijn men sen die in beweging blijven, die blijven aandringen. Ze hebben een innige overtui ging. Mensen die op bede vaart gaan zijn bijna altijd mensen die hun zorgen van elke dag. hun pijn, worsteling met ziekte, met levensvragen meenemen op hun tocht om ze voor iemand neer te leg gen. Ze doen dat vanuit een overtuiging dat ze niet in de steek gelaten worden, maar dat er Hulp is. Een vrouw, die heel wat te verwerken heeft in haar leven, vertelde me: „Iedere morgen kijk ik naar het Mariabeeld en zeg ik: „Marietje, je moet me weer helpen." Dit vragen om hulp, wil niet zeggen dat je zelf niets moet doen. Dat is het grote misverstand. Ik werd ge troffen door de directe ver trouwelijkheid waarmee zij zich tot Maria wendde. Op be devaart gaan, is vertrouwen uitspreken. Hertme is voor mij de plaats waar vroeger in de zestiger jaren, duizenden naar toe trokken voor het zien van de Passie-spelen. Het verhaal van het lijden van Christus. Dat de vredes-fietstocht naar Hertme gaat, lijkt me in de zelfde lijn te liggen. De afwe zigheid van vrede, de opvoe ring van de bewapening, bete kent dagelijks lijden voor mil jarden mensen. Zou al het geld dat aan deze bewapening wordt besteed niet veel beter besteed kunnen worden voor hen die in armoede leven. Het is nauwelijks een vraag. De weg naar de vrede, die ock gerechtigheid brengt, is lang, moeizaam en zelfs vol tegen stellingen. De vredesfietstocht is een uitdrukking van vertrou wen dat die weg leidt tot een nieuwe toekomst, ook al zien we die toekomst nog niet. De affiches voor deze fietstocht zag ik hier in de stad, maar ook in de dorpen tijdens een ontspannende fietsmiddag in het afgelopen zonnige herfst- weekend. Komend vanuit Tub- bergen zag ik Vasse met de kerktoren die wijst naar om hoog en me deed denken: „deze aarde is toch te mooi om verwoest te worden". Ik vermoed dat de affiches zijn opgehangen door mensen die van ditzelfde geloof zijn be zield. Fietsen zelf is trouwens ook al een stukje vrede. MARINUS VAN DEN BERG AFSLUITING SERIE HERDENKINGEN In Gent vindt vandaag de af sluitende bijeenkomst plaats van een serie herdenkingen rond het feit dat het nu 1600 jaar geleden is dat Augustinus zich bekeerde tot het christe lijk geloof. De reden voor al die activitei ten is dat deze Latijnse ker kleraar die leefde van 354 tot 430 een monumentale invloed gehad heeft op het leven van de Kerk, niet alleen in zijn tijd maar ook en vooral in de tijd van vele generaties na hem. Toen de ommekeer zich voor deed een heuglijke maar voor Augustinus verscheuren de gebeurtenis was hij al 32 jaar oud en had hij een bewo gen leven achter de rug. Hij was namelijk een man met krachtige gevoelens, om niet te zeggen felle passies en hij had ook de gave meegekregen van een scherp verstand. Hij kreeg volop de gelegenheid zijn grote begaafdheid tot ont plooiing te brengen en schit terde in het maatschappelijk leven. Zijn grote behoefte aan tederheid bracht hem al op 17-jarige leeftijd bij een jonge vrouw met wie hij vijftien ja ren zou samenleven en van 31ste. Óp zijn 18de had hij een ongewenst kind, van wie hij zielsveel ging houden en dat nog meer begaafd was dan hij... Zijn loopbaan lag als vanzelf geëffend naar de belangrijke cultuurcentra van zijn tijd: eerst het Noordafrikaanse Carthago voor universitaire vorming, daarna Rome als een eerste belangrijke benoe ming en tenslotte met hulp van Romeinse vrienden Mi laan, dat toen de keizerlijke residentie geworden was. De leerstoel die hij er had, was belangrijk genoeg om nadien een grote rol te spelen in het sociale en politieke leven van het toenmalige Romeinse Rijk. Hij had er zeer zeker het verstand voor en voorname lijk de eerzucht. Inmiddels had hij ook langs verschillende kanten gezocht hoe een mens zijn geluk kan vinden, negen jaar lang was hij aanhanger geweest van het manicheisme dat hem re delijk inzicht had beloofd, te leurgesteld keerde hij zich dan een tijdie tot het scepticis me om tenslotte meer voldoe ning te vinden in de redelijk heid van de Platoonse tradi tie. Christen was Augustinus niet en hij had zelfs minach ting voor de Bijbel, die in zijn ogen een boek was vol naïeve verhalen, niet geloofwaardig voor een man die goed gestu deerd had... Zijn eerlijk zoe ken naar waarheid botste nochtans regelmatig met zijn felle passies en na verschil lende crisissen te zijn doorge komen, overweldigt hem de storm van de beslissende cri sis in augustus 386. Hij geeft zich gewonnen, zo schrijft hij, gewonnen aan een nieuwe vrijheid waar hij niet meer de slaaf is van zijn pas sies. Men kan het goed ver staan dat hij bij zijn bekering terugblikt op een verleden waar drie passies een grote rol speelden: die van de sexuali- teit, die van de ambitie (eer, macht) en die van het weten. Een bekering die zich afkeert van deze passies maar niet om ze helemaal te vernietigen, want Augustinus zal het ma teriaal dat in die passies zit behouden en ombouwen, an ders richten, tot eer van God. Bij zijn bekering wendde Au gustinus zich ook meteen naar het religieuze leven, waarbij hij ook zijn vrienden voor zijn ideaal veroverde. Samen zou den zij in onthouding leven, persoonlijk bezit afwijzen evenals eigen roem en macht. Hiermee had hij de eerste fundamenten gelegd van een augustijns monastiek leven, dat tijdens en na zijn leven een grote verspreiding zou kennen in Noord-Afrika. Contemplatie was voor Au gustinus naast het gebed voor al studie, een studie die zich evenwel voltrok als een sa menspraak met zijn vrienden, een luisteren naar het woord, het woord van God. Geen eenzaam leven dus maar een leven in gemeenschap en vriendschap, waarvan God de hoeksteen zou zijn. Dit geliefkoosd ideaal van het contemplatieve leven heeft Augustinus snel moeten opge ven, omdat hij door het kerk volk werd opgeëist om het priesterambt en kort daarop het bisschopsambt op zich te nemen. Ondanks alles heeft hij zijn actieve leven in de pastoraal steeds blijven binden aan het ideaal van het religieuze le ven en eiste hij zelfs van zijn priesters dat zij met hem in gemeenschap zouden leven. Zonder het goed te beseffen had Augustinus door zijn ei gen levensloop het fundament gelegd voor wat de gemengde weg in het religieuze leven wordt genoemd: niet louter de pastoraal en ook niet alleen het contemplatieve leven, maar beide verbonden in één en dezelfde levensweg. Naast die augustijnse kloosters van priesters bleven er trou wens ook augustijnse kloos ters van leken bestaan, zowel vrouwelijke als mannelijke. Augustinus die zich van de wereld had afgekeerd, moest er tegen zijn wil naar terug. Maar hij ging er nu wel heel anders naartoe dan toen hij verblind was door de schitte ring van een beloftevolle loopbaan. Zijn drie passies waren intussen omgevormd tot drie parels op de kroon van de Kerk; hij had een flin ke stoot gegeven aan het le ven in echte vriendschap en openheid voor alle mensen, hij had aan het christelijk ge loof een schitterende groei ge geven waar de Kerk om ge prezen werd en hij had een indrukwekkende reeks ge schriften opgesteld die een verdieping van de geloofs schat wilden zijn. BERNARD BRUNING O.S.A. RUDISEIDEL EXPOSEERT IN BIJBELS MUSEUM 199 Met de alleroudste druktech niek, de houtsnede, heeft Rudi Seidel. beeldend kun stenaar uit Assen, de afgelo pen jaren diverse verhalen uit de bijbel in beeld ge bracht. Seidel beschouwt het werken naar de bijbel als een logisch gevolg van de door hem gekoesterde „eerbied voor het leven", die ook doorwerkt in zijn kenmer kende visie op zaken als apartheid en kernbewape ning. Een collectie van 33 bijbel prenten schonk hij onlangs aan het Bijbels Museum in Amsterdam, dat van 26 sep tember tot en met 30 novem ber een tentoonstelling wijdt aan het werk van de 48-jari- ge Drentse kunstenaar. Be halve de aan de bijbel ont leende prenten zijn dan ook enkele originele houtsneden te zien, en de gereedschappen die bij het maken daarvan zijn gebruikt. „Klapper" van de expositie is een houtgesne- den drieluik van twee bij drie meter, voorstellende de intocht van Christus. „Ik houd me in mijn werk bezig met de vragen van deze tijd, die natuurlijk de vragen van alle tijden zijn: leven, dood, werk, geen werk, en wie dat eigenlijk allemaal be paalt. Dat zijn gigantische problemen, waar de politici zich nauwelijks aan wagen, maar waar ik in mijn eentje dus mee bezig probeer te zijn. Ik heb altijd alles gelezen wat los en vast zat en kwam zo ook bij de bijbel terecht. Het Oude Testament zag ik niet zitten, veel te hard, te wreed, en te moordzuchtig. In het Nieuwe Testament vond ik wel punten die nu nog steeds aan de orde zijn: de verdeling van goederen, geweldloosheid, eerbied voor het leven, en die terug te voeren zijn op Christus. Ik ben niet aangesloten bij een kerkgenootschap, je moet al les onafhankelijk kunnen be zien. Het komt aan o je gewe ten. Je kunt je daar niks van aantrekken en alles op zijn beloop laten, of je kunt pro beren met je werk als kun stenaar iets te bereiken". Invloed In zijn niet aflatende pogin gen ooit de wereldvrede mee te mogen maken, stort Rudi Seidel zich al meer dan twin tig jaar lang op acties en de monstraties voor de goede zaak, en gebruikt hij zijn houtsneden om zijn filosofie zo mogelijk ook op anderen over te dragen. „Er zijn men- Beeldend kunstenaar Rudi Seidel: „Ik kom steeds terug op de bijbel en schaam mij daar niet voor"... sen, die worden na een paar jaar demonstreren .volwas sen', die raken hun wilde ha ren kwijt. Maar er zijn ook lui, zoals ik dus, die hun ide alen niet laten varen omdat ze toevallig wat ouder wor den. Natuurlijk ben je be perkt en lijkt het soms of je ergens machteloos tegenover sta^t. Maar je hebt wel dege lijk invloed. Die zie je niet; je moet er in geloven. Mijn affi che tegen de apartheid in Zuid-Afrika heeft overal ge hangen, iedereen die dat heeft gezien heeft daar vol gens mij toch iets van meege kregen". Seidel kan zich niet vinden in de gevestigde kerken. Het heeft daar volgens hem vaak niet zo veel meer te maken met Jezus, die als een nietig koninkje op een ezeltje Jeru zalem binnenreed. „Ik heb daar ook een drieluik van ge maakt. Dat tafereel is toch zo anders dan wat er in de kerk van het geloof wordt ge maakt". Daarom: „Ik heb al les bestudeerd en ik zie de bijbel als grondslag voor mijn filosofie, hoe anarchistisch die verder ook mag zijn. Ik kom er steeds weer op terug, en ik schaam me er niet voor". RONALD HOOYENGA Zestig geestelijken gearresteerd onder noodtoestand in Zuid-Afrika geroepen, zijn tenminste zes tig geestelijken uit verschil lende kerken gearresteerd. Onder hen bevinden zich ook twee aartsbisschoppen. Dit heeft een woordvoerder van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken verklaard. In dezelfde periode zijn ook 52 leken die in kerkelijk ver band werken, opgepakt. De woordvoerder bestempelde dit politieoptreden, met name ook tegen de kerken, als „on derdrukking die zijn weerga niet kent". Nederlands» Hervormde Kerk Benoemd: tot pastoraal medewer ker te Katwijk ad Rijn parttime, H.van Oostende te Veenendaal, die deze benoeming heeft aangenomen. Bedankt voor Scherpenzeel (Gld) toezegging, H.F.KIok te Rijssen. Be roepen te Almelo O. Mulder, predi kant van buitengewone werkzaam heden te Emmen. Christelijke Gereformeerde Ker- De predikant (midden) met zijn mede-paalzitters. PAALZITTENDE DOMINEE WIL GELD VERDIENEN VOOR ZIJN KERK Dominee K. de Graaf, her vormd predikant in het Drent se De Krim, zit sinds donder dagavond op een paal voor zijn kerk. Hij doet dat samen met een aantal gemeentele den. Doel is met deze actie geld bijeen te krijgen voor een opknapbeurt van het kerkgebouw. Hoe langer de groep blijft zitten, des te meer geld ze krijgen van de vele geldschieters. Ds. De Graaf is vastbesloten om tot vanavond of zondag morgen te blijven zitten om daarna rechtstreeks de kan sel in de kerk te bestijgen. De paalzittende herder heeft dan zeker vijftienduizend gulden verdiend. „En dat is het paal- zitten, óók voor een dominee, meer dan waard", vindt hij. Amerikaanse bisschoppen willen grotere theologische vrijheid Twee vooraanstaande bis schoppen in de Verenigde Staten hebben zich uitgespro ken voor een grotere theologi sche vrijheid. De „belangrijke vragen van de moderne we reld" moeten „objectiever" worden besproken, schrijft de aartsbisschop van Chicago, kardinaal Joseph Bernardin, in de jongste uitgave van zijn bisdomblad. Ook de bisschop van Albany, Howard Hubbard, pleit voor meèr speelruimte voor de the ologie. „Ze moet een toonaan gevender plaats krijgen om het geloof begrijpelijk te ma ken in de moderne wereld", meent de bisschop. In kerkelijke kringen wordt aangenomen dat de bisschop pen met hun uitspraken rea geren op de problemen rond de moraaltheoloog Charles E. Curran. De Vaticaanse con gregatie voor de Geloofsleer ontnam hem zijn leerbevoegd heid aan de Katholieke Uni versiteit van Amerika, omdat zijn standpunten inzake onder meer seksualiteit volgens de congregatie „in woord en ge schrift' ingaan tegen de offi ciële kerkleer. Witlof met dipsaus - entrecóte met bloemkool en aardappelen - peren met roomvla Voor twee: 2 lepels mayonaise, 2 lepels tomatenketchup, 1 theelepel citroensap, zout, peper, cognac, 1 kort struik je witlof, 1 wortel; uitje, 30 g boter, 100 g champignons, zout, peper, paprika poeder, 2 entrecótes; bloemkool, zout, 5 g boter, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 1 a 2 rijpe handperen, 2 lepels Grand Marnier (of 1 lepel citroensap en iets basterdsuiker), 0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker, 3 dl gele vla, 1 lepel chocoladevlokken. Meng mayonaise, tomatenketchup en citroensap en voeg naar smaak zout, peper en cognac toe. Verdeel het sausje over wijnglazen en steek er de losgemaakte blaadjes witlof in, met daartussen een paar reepjes wortel. Fruit stukjes ui lichtbruin in een kwart van de boter, bak nog even de in vieren gesneden champignons mee en doe er zout, peper en paprikapoeder bij. Bak de entrecótes in de rest van de boter in zes minuten bruin, leg ze op een warm bord, strooi er zout en peper op en garneer ze met het champig nonmengsel. Maak de jus af met weinig water en laat hem ook nog even in de „champignonpan" koken. Kook grove stukken bloemkool in ongeveer twaalf minuten gaar in weinig water met zout. Leg in de schaal stukjes boter op de groente en strooi er fijngeknipte peterselie over. Snijd de geschilde peren in stukjes en meng die direkt met de Grand Marnier. Klop de slagroom stijf met de basterdsui ker en schep de helft door de vla. Leg de vla op de peren. Garneer met de rest van de room en met chocoladevlokken. Menutip voor maandag: karbonade met sperziebonen en aardappelen - vanille-rijstevla. JEANNE OMDAT er geen objectieve normen zijn te geven voor |ji passing van euthanasie, zo constateerde de Raad van Sfci drie maanden geleden, kan de huidige wetgeving maar|e best gehandhaafd worden. Per geval moet de rechter maar beoordelen wat wel en niet zou kunnen, zo luidde* redenering. Dat is dan ook gebeurd. Een reeks uitsprajj, o9er dezelfde kwestie heeft inmiddels opzien gebaard, jo EeN huisarts uit Purmerend, heeft in 1982 het leven ya een 95-jarige vrouw op haar verzoek beëindigd, hoewelfc, hoogbejaarde vrouw, die lichamelijk en geestelijk aftakel niet in de stervensfase verkeerde. De kans dat ze „waan zou kunnen sterven" werd echter kleiner, zodat er sprjj was van geestelijk lijden. De arts werd de afgelopen jat achtereenvolgens ontslagen van rechtsvervolging door rechtbank in Alkmaar, in hoger beroep schuldig bevonf door het Amsterdamse hof, een vonnis dat vernietigd \vj door de Hoge Raad, en onlangs in laatste instantie doorj gerechtshof in Den Haag vrijgesproken. J Het was de eerste keer dat een euthanasiezaak tot in hq ste instantie is uitgevochten. De uitspraak kreeg bovent} een zeker gewicht doordat het gerechtshof in Den Haag d deskundigen had ingeschakeld: een gerontoloog, een intf nist en een psychiater. In lang niet elke kring echter zoifl leen hun standpunt voldoende worden geacht. Bij orthod^ joden bijvoorbeeld worden kwesties van leven en dood nj „overgelaten" aan de betrokkenen en medische deskundig Altijd wordt er een rabbijn geraadpleegd. Vragen van leb' en dood zijn immers bij uitstek religieuze vragen. L T\ P3 L)E waardigheid van het sterven en het geestelijk lijden ft de patiënt speelden in deze zaak een belissende rol, maar y% is in dit verband waardig en wat is lijden? De uitspraak |\n het gerechtshof in Den Haag heeft dan ook in politieke kfle gen discussies uitgelokt. Terecht hebben woordvoerders jc verschillende partijen zich afgevraagd of we wel op de gqy weg zijn als we in ons land de rechter het laatste woord l$e in zulke belangrijke kwesties. Wanneer vier gerechtelif; colleges met wisselende argumenten tot andere uitspra[j{ komen ook al maakt het denken over eutahansie de l^n ste jaren een snelle ontwikkeling door dan wordt de 2|e er bovendien niet helderder door. rei Tl' -r—Ri, DE grenzen die gesteld worden aan de rol van medicbe het beëindigen van het leven dienen wettelijk, dus viade volksvertegenwoordiging geregeld te zijn. „Het is niet aaiPf rechter een keuze te maken", zo tekende het gerechtshof^ Den Haag zelf bij zijn uitspraak aan. En als de wetgever praktijk min of meer de vrije hand laat, dan is dat een hot- onbevredigende en onaanvaardbare situatie. UlT de uitspraak en verklaringen achteraf van de arts bfl overduidelijk, dat de vraag of hulp bij euthanasie ethiH medisch verantwoord is, naar twee kanten toe uiterst sulj tieve elementen bevat. Geen ziektegeval is gelijk aan een der. Persoonlijke omstandigheden en achtergronden var.- patiënt en de arts zijn bovendien van grote invloed. De vi 1 wat ondraaglijk lijden is kan in zijn algemeenheid niet antwoord worden, zeker niet als het zoals in het ondei vige geval om een combinatie van lichamelijk en n chisch lijden gaat, waarbij bovendien de angst voor of d< j keer van toekomstig lijden zo'n belangrijke rol speelt, ll complicatie maakt het moeilijk algemene richtlijnen vajH stellen en bevat daarnaast het gevaar van te ruime marj TJ XlET advies van de Raad van State de tijd te nemenj)0 naar duidelijke criteria te zoeken blijkt in de praktijk ge garantie te zijn om willekeur te voorkomen. Het is ,de vl^ of die heldere normen ooit zullen worden gevonden, ztye als er geen eenduidigheid is in de ethische (religieuze) gangspunten. Na de Haagse uitspraak lijkt de euthan^j kwestie complexer dan ooit. ge de Rustig herfstweer DE BILT (KNMI) Een zwakke storing die gisteren over het noorden van het land lag, zorgt ook vandaag in het noorden voor de meeste be wolking. Het zal er niet of nauwelijks uit regenen. De storing zal verder verzwakken zodat ook daar geleidelijk wat minder wolkenvelden komen. Een uitgestrekt hogedrukge- bied in onze omgeving zorgt overigens voor rustig najaars weer met zonnige perioden en weinig wind. De komende da gen blijft het hogedrukgebied het weer bepalen en loopt de temperatuur geleidelijk op tot 19 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Middagtemperatuur meestXe 25 graden. de Alpengebied: in de oost-j en langs de Alpen-zuidï bewolking maar overwep droog, elders zonnig. Midi») temperatuur in de dalen sen 17 graden in het noordta ten tot 23 graden in het zK'f westen. Ste lie Spanje, Portugal: overwefe< zonnig. Middagtemperabti tussen 20 graden langstta noordkust tot 30 graden de dinwaarts in het zuidwestJar va Italië, Adriatische kustRs midden-en zuid-Italië en Joegoslavië af en toe regege onweersbuien, in het nohe westen. Italië vrij zonnig. No dagtemperatuur tussen 20 pie den in net noorden tot 26 pil den in het zuiden. rir Zuid-Skandinavië: morgen in het westen wat regen, maar in het oosten vrij zonnig, maan dag veel bewolking en nu en dan regen. Middagtempera- Weerrapporten 26 tuur 13-17 graden. Eelt Denemarken: veel bewolking E'h1 en nu en dan regen of motre- gen, morgen in oost-Denemar- Twt ken eerst nog zon. Middagtem- ^is peratuur rond 16 graden. ai* Britse Eilanden: in west- Schotland en noordwest-Ier- land bewolkt met regen, elders af en toe zon, vooral in het zuidoosten. Middagtempera tuur van 16 graden in het noordwesten tot 23 graden plaatselijk in het zuiden en oosten. Weer Max. Benelux, noord-Duitsland: wolkenvelden, maar geen re gen van betekenis. Vooral meer naar het zuiden ook zon. Middagtemperatuur rond 18 graden. Zuid-Duitsland: flinke zonnige perioden. Droog. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Maandag in het zuidwesten tot 23 graden. Frankrijk: zonnig. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Dublin Frankfort Kopenhagen lb Malta Munchen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2