van Vlissingen Fentener vecht nu voor zijn aow na lë Britse schrijfster ageert tegen plichtmatige seks R ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 Hein Fentener van nissingen: uKyk, ali et tets wreekt - vaardigs bestmt, is het deze schep- ping". miljonair die platzak eindigde HAARLEM - Ze hebben hem niet allemaal laten zitten. Hein is niet alles kwijt. Hij heeft z'n hondje Ashley nog dat hem warm hield toen hij tijdens de laatste koude winter geen andere plek om te sla pen had dan zijn gammele Peuge ot. Hij heeft het „baronnehoedje" nog, dat als een handelsmerk de kale bovenkant van zijn melancho lieke hoofd dekt. Maar voor de rest heeft hij niets meer. De miljoenen van Hein Fentener zijn op. Onder meer aan de tientallen peperdure processen tegen de Zwitserse auto riteiten, aan de evenzovele advoca ten die zich daarvoor graag door hem in de arm lieten nemen. Voor wie zich maar vaag de vele krante- berichten over zijn turbulente be staan herinnert, heeft schrijver journalist Toon Kortooms het alle maal nog eens uitgebreid op een rijtje gezet. In een roman die waar schijnlijk gaat dienen als basis voor een speelfilm die volgend voorjaar gemaakt gaat worden over Hein Fentener. „Heintje, hondje, hoedje'" heet Kor tooms boek. Heintje met hondje en hoedje gaan straks zichzelf spelen in de hoofdrollen van de film die het allemaal ragfijn uit de doeken moet doen. Hoe de „rooie miljonair" berooid raakte, hoe de vader van tien kinderen huizen en haar den kwijt raakte, en waarom het enfant terrible van een puissant rijke Helmond- se textielfamilie om te beginnen Zwitser land en tenslotte zijn Hollandse huis werd uitgezet. „Levensgenieter, bohé mien, vechter, minnaar, huisvader, mil jonair, clochard, genie, domoor, maarbovenal een goed mens!" zegt Kortooms over hem. Vandaag reikt hij het eerste exemplaar van zijn boek aan zijn onderwerp uit in etablissement Het Speelhuis op de Markt van Helmond. „Het plan voor dat boek is al twintig jaar oud", lacht romanschrijver Toon Kortooms die al meer Ware Levens met zijn krullige pen te boek stelde. Met als hoogtepunt daartussen de internationale hit naar het leven van Peel-arts Wiegers- ma in „Help de dokter verzuipt". Afspraak „Ik heb indertijd, zoals zoveel journalis ten, een stuk geschreven over Hein toen hij uit Zwitserland verbannen werd. Ik kreeg onmiddellijk een telefoontje van hem persoonlijk. Van alle krantestukken vönd hij dat in Panorama het aller- warmste geschreven. „Dat komt dan waarschijnlijk omdat we allebei uit oos telijk Brabant komen", zei ik. Hij wilde onmiddellijk een-afspraak met me ma ken. „We gaan samen het boek over mijn leven maken", riep hij. Hij zou in Helmond in z'n auto stappen, ik moest datzelfde in Bloemendaal doen en we moesten elkaar halverwege in Vianen ontmoeten. Dat kon niet doorgaan, want ik had een weekeinde .vol afspraken. „Jammer", riep Hein. „Maar dan bel ik nog wel". Dat deed hij precies achttien jaar later. Hij heeft hier in Bloemendaal vijf weken in een hotel gezeten en is elke dag naar mij toegekomen om me zijn verhaal te vertellen. Hier in m'n werkka mer. Zo heb ik hem goed leren kennen. Een heel bijzondere man. Een nette vent, een echte aristocraat. Ik heb opge schreven wat hij kwijt wilde en dat in romanvorm gegoten. Daarna heb ik hem het boek voorgelezen en hebben we nog wat bijgeschaafd. Hein is een man die z'n hele leven 48 uur per dag heeft ge leefd. Een man die koste wat het kost zijn recht wilde halen. Op momenten dal wij allang hadden afgehaakt, gooide hij z'n kop in de wind. Als je alles in z'n leven op een rij ziet, zie je ook dat hij nog steeds rijk had kunnen zijn als hij het allemaal net iets anders had aange pakt". Wasknijpers Toon Kortooms ziet in zijn smeuïge bio grafische roman toch nog kans een posi tieve rode draad in Heintjes warrige we dervaren te ontdekken. De Bloemen- daalse Brabander ontwaart hoog boven Hein Fentener van Vlissingen een engel bewaarder, die hem heelhuids langs de klippen van het leven leidde. Langs dok ter Kollewijn die bij Heins geboorte nog even terug naar huis moest om een na velklem te vinden zodat de wasknijper van grootmoeder de kleine Hein van doodbloeden redde, langs pistoolkogels, langs een vliegtuig met te weinig brand stof en langs neervallende betonnen bouwblokken. Helaas voor Hein hebben engelbewaarders weinig of geen financië le zeggenschap anders had het er anders voor hem uitgezien. Hoewel. Kortooms schetst Fentener van Vlissingen als een aanhanger van het „communisme zon der communisten", een man die zijn geld graag deelde met wie dat nodig had, die in Helmond acties ondernam tegen de krottenwijken, een briefje van dui zend onder het koffiekopje van een sol daat van het Legér des Heils verstopte en niet te beroerd was om een gezellige avond te verlengen door met complete zigeunerorkesten op stap te gaan. Die man wilde gewoon van z'n geld af, lijkt de bijna onontkoombare conclusie, Koeien Maar Hein Fenteners verhouding tot geld was ook nogal onregelmatig vap op bouw. Geboortig uit het geslacht van Helmondse textielbaronnen en eigenaren van de firma Vlisco, werd hij opgevoed op een drilschool voor rijkeluiskinderen in het Zwitserse Zuoz, maar mocht hij na de oorlog een aanstaande echtgenote verdienen door onervaren, eigenhandig en platzak een carrière op te bouwen in Amerika. Alles heeft de jonge Fentener er gedaan. Hij stond achtenzestig koeien te melken in Kingston aan de Hudson, was gelegenheidschauffeur voor een rijke gierigaard die uit het ziekenhuis van daan tweeduizend kilometers huiswaarts gereden moest worden in een Ford sta tionwagen, colporteerde met platen in Los Angeles, verkocht er geen maar gaf Bing Crosby's „White Christmas" gratis weg, was butler bij een ex-Nederlander met een te aanhalige echtgenote in Santa Barbara, mocht noten oprapen die van de lopende band waren gevallen in de Californian Wallnut Packing Factory, was kabellegger in de Nevada woestijn, stond achter het fornuis bij houthakkers in Redgwood City aan de Golden Gate bij San Francisco, werd bijlenslijper bij de boswachterij in Redding. Zomaar een greep uit dertien baantjes en geen cent de makke. Een vaste baan plus de Ame rikaanse nationaliteit leken Heins red ding toen hij zich aanmeldde voor het Amerikaanse leger: als sergeant op weg naar de Korea-oorlog, maar teruggeroe pen omdat zijn vader ernstig ziek was, daarna verbindingsman in Bremerha ven. Aldaar in z'n vrije tijd kraandrijver in de haven, nachtfotograaf in het uit- gaanswereldje en vooral levensgenieter voor wie nauwelijks iets te gek was. Maar pas als hij terug is in het familie nest lijken de allergrootste moeilijkhe den te komen. Toon Kortooms schetst het bizarre leven van Hein Fentener van Vlissingen als een kruising tussen een heiligenleven, een hedendaagse Robin-Hoodversie en een lijdensverhaal. Alles overgoten met het Brabantse spraakwater waarmee dorpsvertellers bij een goed glas de clien tèle tot ver over sluitingstijd in de her berg gekluisterd houden/ Sterke verha len, visserslatijn, maar nog waar ook. Natuurlijk is het Heintjes kant die je hoort. En zelfs als daar maar vijftig pro cent als voldongen feit aangemerkt zou kunnen worden, is dat genoeg om het land van Wilhelm Teil, banken en koe koeksklokken definitief te wantrouwen. Want Heins schermutselingen in Zwit serland om een huis gebouwd en goedge keurd (nog met zijn vader) te krijgen in het plaatsje St. Sulpice aan Jiet meer van Genève grenzen aan het ongelooflijke. Bouwplannen goedgekeurd, huis toch veertig centimeter te hoog bevonden en afbreken maar. Dat is in drieën de basis van Heins ellende. Henri-Louis Fentener van Vissingen begint het eerste proces. Hoger beroep, veroordeling, weer een proces, hoger beroep, veroordeling en weer een proces. Er komt geen einde aan. Hein wordt voorpaginanieuws in Zwitserland en laat zich graag de rol van de Robin Hood welgevallen die het te gen de bovenbazen opneemt. De autori teiten raken steeds verbitterder, Hein steeds doldriester. Hij zal zijn recht heb ben, koste wat het kost. Het kostte hem uiteindelijk het hele fortuin dat hem in middels door de erfenis van vader in de schoot was geworpen. Het leverde hem ook uitzetting uit Zwitserland op. Hein kwam illegaal weer terug om zijn gram te halen. Driemaal, waaronder eenmaal verkleed als Wilhelm Teil. Abnormale De Zwitserse ambassade zond een sten cil naar de Nederlandse pers achter hem aan met onder meer een uitspraak van de rechtbank van het arrondissement Lausanne alsdat Hein „een querulant is in die zin dat volgens een meer algeme ne definitie sprake is van een abnorma le, die wegens een werkelijk öf vermeend onrecht een klacht indient, vervolgens onbezonnen beschuldigt en zich tenslot te in een reeks eindeloze processen stort". „Abnormale". Dat woord had Hein aangezet tot een tour de psychia trie langs alle zielknijpers van Zwitser land, hetgeen hem een telexrol met gees telijke gezondheidsverklaringen oplever de. Op een „Knirpestein" gedoopte meneer na, krijgt iedereen in het boek van het Brabantse duo Toon en Hein z'n eigen naam aangemeten. De vrolijke aanklach ten tegen ambtenarij, geldbeluste advo caten, valse vrienden die Hein z'n for tuin kostten, zouden hier en daar nog best wel eens nieuwe processen teweeg kunnen brengen. Hein Fentener ligt er niet wakker van. Voorlopig heeft hij een bed om te slapen. Bij zijn vriend Jef Vliegen, Maastrichtse horeca-exploitant met filmambities, die eerder „Dokter Vlimmen" financierde (waarin Hein trefzeker een uit het leven gegrepen be rooide baron neerzet) en nu onder de voorlopige titel,,Ashley" (de naam van Heins hondje) de levensloop van Hein zelf voor de camera wil brengen. Kortooms: „Jef Vliegen gaf hem twintig jaar geleden de sleutel van z'n huis met de tekst „Als je ooit in moeilijkheden komt, kom dan bij mij aan". Toen Hein die sleutel nodig had, was hij hem uiter aard kwijt". Geschonden Hein Fentener van Vlissingen zelf neemt de telefoon op in huize Vliegen. Ashley geeft op de achtergrond blaffend com mentaar. „Ik wilde het allemaal eens kwijt. Wat er uit voortkomt kan me niet schelen. Dan maar weer processen. Wat ik Toon Kortooms verteld heb is nog maar de helft van alles. Natuurlijk zijn er een hoop mensen geweest die hebben gedacht: „Die Hein die heeft geld ge noeg, die pakken we even". Als ik een aantal dingen niet gedaan had, als ik niet m'n recht was blijven zoeken, was ik nog een vermogend mens geweest. De moeders van m'n kinderen komen er ook niet helemaal brandschoon uit. Maar ik blijf zelf toch ook niet onge schonden. En ik heb het boek toch opge dragen aan m'n tien kinderen. Kijk, als er iets onrechtvaardigs bestaat, is het deze schepping. En wat er ook gebeurt, ik zal me nooit buigen voor onrecht. Ik ben iemand die daar tegenaan moet, of dat nu goed of slecht voor me is. En die film komt er. Volgend voorjaar begin nen we". Hein Fentener van Vlissingen is in janu ari vijfenzestig jaar geworden. Een be baarde, donkerbruin getinte Nederlander met de weemoedige donkere ogen van iemand die z'n eigen land al jaren kwijt is. Met hoedje, hondje en het opvouwba re golfzitje. Een man die zijn leven lang een „displaced person" is geweest. Met of zonder geld, het maakte niet uit. Een man die geld geen rol liet spelen in een wereld waar het wel degelijk de meeste tekst heeft. Tijdens het filmfestival van Cannes liep hij rond met Jef Vliegen. In donkerbruine outfit, plusfour en hoed. Op het warmst van de dag op de terras jes langs de Croisette. Een onaangepaste. Een aow'er. die pas eenmaal de duiten van Drees heeft mogen innlen. Want zelfs daarvoor moest hij in het geweer komen. Aow krijg je via de gemeente waar je woont. Hein zegt in Helmond ingeschreven te staan, maar Helmond kan hem nergens meer in de boeken vin den. Hein Fentener van Vlissingen is een proces begonnen. Het lijkt zich alle maal te herhalen. Met één groot verschil: zijn advocaat werkt nu pro deo. BERT JANSMA Toon Kortooms: Heintje, hondje, hoed je", een uitgave van J.H.Gottmer, Haar lem, prijs 27,90 gulden. LONDEN - „Geslachtsgemeenschap heeft een mens nog nooit goed gedaan en hij mag van geluk spreken als het hem geen kwaad heeft gedaan", sprak ooit de Griekse wijsgeer Epicurus. Vol gens Liz Hodgkinson sloeg hij daarmee de spijker op zijn kop. Zij heeft kortgele den een boek gepubliceerd dat de lof trompet steekt over de positieve effecten van het celibaat. Volgens haar zijn er bergen van dit soort boeken nodig om onze „door seks geob sedeerde maatschappij" enigszins te ver anderen. Zij stelt dat veel vrouwen van middelbare leeftijd heimelijk verlangen naar het gefluit en de opmerkingen van stratemakers die hen ervan overtuigen dat ze nog steeds „vrouw" zijn. Het wordt tijd om een andere koers te varen, want zonder voortdurend aan seks te denken, kun je ook een normaal mens zijn, is de boodschap van Hodgkinson. „Vroeger was het voor vrouwen een schande om seks te bedrijven en dus he lemaal om het prettig te vinden. De pe riode tussen kinderjaren en meerderja righeid werd altijd gedomineerd door honden, pony's, Meccano en huiswerk. Dat is nu anders. Iedereen moet zich nu vanaf de puberteit tot de dood bezighou den met seks. Niet eens plichtmatig, nee: we moeten er dol op zijn. Als dit niet het geval is, dan is er iets mis". Hodgkinson zegt dat degene die het aan durft het hele seksgebeuren te mijden op de goede weg is. Zij legt uit dat ge slachtsgemeenschap niet alleen slecht is voor de gezondheid (lichamelijk èn gees telijk), maar dat het vooral een tijdver spilling is en niets tot stand brengt. „Het enige dat door seks veroorzaakt wordt", zegt ze, „is een onverzadigbaar verlan gen naar meer. Het belemmert de ont wikkeling van het verstandelijk vermo gen en verstoort het evenwicht van de hormonen. Seks, en het verlangen daar naar, veroorzaakt ook een grote mate van stress waardoor de weerstand van het lichaam wordt aangetast. Daarbij komt nog dat het de vrouw uitput, ter wijl het de man versterkt. Seksuele om gang vormt de grootste hindernis voor een volledige bevrijding van de vrouw", aldus Liz Hodgkinson. De schrijfster on dersteunt haar uitspraken door eigen er varingen en door medische en weten schappelijke bewijzen. Het zijn vrij boude beweringen, maar dat is wel nodig om op te boksen tegen tientallen jaren van een pro-sekshou- ding, vindt zij zelf. Liz Hodgkinson wil voornamelijk duidelijk maken dat seks niet verplicht is en dat er perioden in ie mands leven kunnen zijn dat onthou ding van seks een positieve uitwerking kan hebben. Wat is seks eigenlijk anders dan „een hersenschim, een illusie, die veel belooft maar weinig oplevert". Sinds de jaren zestig wordt er een actie vere seksbeleving gepropageerd, maar de wereld is er niet gelukkiger door gewor den, zegt Hodgkinson. Integendeel: het aantal echtscheidingen, verkrachtingen, zelfmoorden, drugsverslavingen en hart aanvallen (om aids maar niet eens te noemen) zijn sindsdien alleen maar toe genomen. Het niveau van het onderwijs is daarentegen gedaald: de universiteiten zijn „broeikassen geworden van onge remde seksuele activiteiten". Maar kan een mens dan geen plezier be leven aan seks? „Seks is geen bezigheid die puur genot brengt", zegt ze streng. „Natuurlijk is het wel een plezierige sen satie, maar dat is het gebruik van heroï ne ook en daar proberen we tenslotte een eind aan te maken. Bovendien heb je bij het gebruik van drugs geen ander nodig, terwijl dat bij seks wel het geval is; uit vrije wil, overgehaald of gekocht. Voor de rest heeft seks nét zo'n versla vende werking als drugs dat hebben. Waarom zou jé toegeven aan een versla ving?". Twintig jaar geleden was Liz Hodgkin son nog niet zo anti-seks. Toen ze op een gegeven moment merkte dat haar seksuele verlangens verflauwden, dacht ze, net als miljoenen anderen, dat er iets mis met haar was. Op een of andere ma nier waren haar functies gestoord, mis schien door te hard te werken, een slecht bed of verkeerde voeding. De gebruike lijke procedure die men in zo'n geval volgt is: naar de huisarts, naar de thera peut, de exotische lingerie aan, dinertjes bij kaarslicht, het seksuele handboek er bij, allemaal om het magische gevoel weer terug te brengen. „Nee", zegt Liz, „dat komt niet meer te rug. Dit soort kunstgrepen hebben geen enkel effect. Het magische gevoel is voor altijd verdwenen. Het is net als bij lego en de speeltuin: op een bepaald moment ben je het ontgroeid. Het is het begin van een nieuwe fase en aangezien het onvermijdelijk is, kun je het maar beter accepteren". Wat Liz Hodgkinson dan ook heeft gedaan. Echtgenoot Nu zal men zich wel afvragen hoe haar echtgenoot er over denkt. Welnu, hij geeft haar volkomen gelijk: seks maakt mannen zowel als vrouwen „verschrik kelijk afhankelijk. Men moet erom vFa- gen of ervoor betalen, met het risico dat men afgewezen wordt. Dit kan tot grote woede, frustratie en een heel scala aan negatieve emoties leiden". Er zijn legio vrouwen die zonder moeite afstand doen van seksueel verkeer. Het aantal mannen is echter beduidend klei ner. Hen kost het meer moeite er geheel van af te zien. Ze zijn vaak niet alleen verslaafd aan het zinnelijke lustgevoel, maar ook aan het gevoel van macht en bezit dat zij uit geslachtelijke omgang putten. In veel gevallen ruilen zij zelfs hun „uitgedoofde" oude echtgenote in voor een „nieuwer model". Seksuele onthouding mag echter niet op gedrongen zijn. „Het moet een vrije, po sitieve keuze zijn", zegt Liz Hodgkinson. „Het mag geen masochistische zelfopof fering betekenen, waarbij men zich met doornentakken moet kastijden om de vleselijke lusten uit te bannen. Mensen verzinnen altijd wel excuses om onder de „huwelijkse plicht" uit te komen. Toch wordt het hoog tijd dat iedereen die dat wil een schaamteloos celibatair leven kan leiden, misschien voor een poosje, misschien voor altijd". Liz Hodgkinson heeft de eerste stap gezet om haar gevoelens op te biechten. Haar boek heeft inmiddels veel reacties losge maakt: vooralsnog zijn de meeste spot tend of woedend. Maar de schrijfster verwacht ook veel positieve reacties. Want zij is ervan overtuigd dat er grote groepen mensen zijn die hun afwezig heid van seksuele verlangens verborgen houden. Misschien zullen zij zich er niet meer voor schamen na het lezen van Hodgkinsons boek „Sex is Not Compul sory". Het is verschenen bij Columbus Books. MICHELLE HANSON Copyright The Guardian CeidóeSouACMit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23