Wim van Hanegem is weer gelukkig René van der Gijp verandert niet meer Jan UTRECHT - Een partijtje voetbaltennis tijdens de ochtend training van FC Utrecht. Wim van Hanegem haalt met Nol de Ruiter en Ton Pattinama een achterstand van 2-0 op tegen het trio John van Loen, Peter van der Waart en Herman Ver- rips, dat uiteindelijk de vijfde en beslissende set wint. Van Ha negem laat zich die ochtend bepaald niet onbetuigd op het mede door hemzelf uitgezette tennisveldje. Met af en toe een luide vloek of een van wrange humor voorziene opmerking buffelt en lacht de 42-jarige Van Hanegem als in zijn jongste; jaren. Dc nu precies twee weken in dienst zijn de technisch adviseur van FC Utrecht probeert zowel binnen als buiten het trainingsveld zijn nooit aflatende passie \oor hel voetbalspel over te brengen op de zijns inziens momenteel geestelijk af wezige selectiegroep van verantwoorde lijk hoofdtrainer Dc Ruiter. ,.De saam horigheid en het alles voor elkaar over hebben, moet hier zo snel mogelijk te rugkomen". klinkt het na afloop van de och tend training uit de mond van de 52-voudigc international. In een van dc vele ruimtes in het riante stadion Nieuw Galgenwaard zet Van Hanegem. sigaret achteloos in de hand. de problemen van het deze competitie tol nu toe slecht presterende FC Utrecht uiteen. ..Net als bij Fevenoord zijn de spelers wel lijfelijk, maar niet altijd gees telijk aanwezig. Dat van ..het komt wel" is er hier ook een beetje ingeslopen. Het lijkt net of ze vaak met tegenzin aan het werk gaan. Dat is voor nuj moeilijk te accepteren, omdat ik zoveel moois heb meegemaakt in de voetballerij. Soms twijfel ik of de spelers wel eens beseffen, waar ze mee bezig zijn. Het wordt ze te makkelijk gemaakt. Hier in Utrecht be stond altijd een bepaalde karaktertrek. Het meeste dat me opviel toen ik hier zelf speelde, was de enorme werklust en inzet. Nou moet ik zeggen, dat er op de training hard wordt gewerkt. Misschien kunnen ze zich beter sparen voor de zondag". Blok Van Hanegem herinnert zich nog van zijn actieve periode bij FC Utrecht (in de seizoenen '79-'80 en *80-'81dat de spelers altijd als één blok achter elkaar stonden en dat dat in die tijd tot aardige resultaten leidde. Hij schrok dan ook heel erg toen hij FC Utrecht afgelopen zondag kansloos en zonder bezieling in actie zag tegen landskampioen PSV. ..'s Nachts lag ik er nog van te zweten. Of ik een marathon had gelopen. De volgende morgen zei ik tegen dc spelers: als ik zo'n prestatie had geleverd, was ik niet naar boven naar bed gegaan, maar was ik in mijn auto gevlucht en wegge weest". Nooit van z'n leven zal de voorlopig voor cén seizoen aan FC Utrecht ver bonden Van Hanegem er zich bij neer leggen dat de mentaliteit van de heden daagse voetballer in negatieve zin veran derd zou zijn. „Dan kan ik net zo goed naar het oude-mannenhuis gaan", laat Van Hanegem weten. Hij roept dan nog even het onthutsende verlies met 4-1 te gen PSV in dc herinnering. „Je kunt ver hezen. maar de manier waarop was zon dag meer dan erbarmelijk. Ik zal erop blijven hameren: het gaat om de verant woordelijkheid die de spelers moeten dragen. Je kunt ze niet meer helpen als ze bezig zijn. Daarom moet je zo snel mogelijk na een wedstrijd orde op zaken stellen. En dan hoor je zondag dat de spelers zich achter elkaar verstoppen. Een slecht teken, want ze moeten eerst bij zichzelf te rade gaan. Je moet probe ren ze zelf tc leren denken". Zonder werk Van Hanegem zelf moet ook veel ge dacht hebben, de afgelopen maanden Wim van Hanegem kan zich weer uitle ven in wat bijna zijn enige passie kan worden genoemd, het voetbal. toen hij zonder werk zat in de voetballe rij. Wat hij ook dacht en deed. de voet balsport liet hem niet los. Zonder er ac tief bij betrokken te zijn. volgde hij alles over en in zijn grote liefde met de we tenschap, dat er toch wel weer een club voor hem zou komen. Het „voetbaldier", zoals Van Hanegem bij FC Utrecht het liefste genoemd wil worden: „Ik ben helemaal gestoord van dat spel. Het interesseert me niet wat an deren ervan vinden dat ik ben terugge keerd in de voetballerij. Daar sta ik niet bij stil. Belangrijk is wat ik er zelf van vind en ik ben er erg blij mee. Er zullen ook genoeg mensen zijn die zeggen: „We hebben weer last van hem". Ik kan me daar niet druk om maken". Pogingen om Van Hanegem eens op an dere gespreksonderwerpen te brengen lo pen op mets uit. Steeds weer valt de le gendarische „Kromme" terug op zijn passie voetbal. Nogmaals: „Ik wil zelf in de voetbalwereld leven en kan me daar om niet druk maken om wat anderen daarvan vinden. Als je iets leuk vindt, moet je dat goed doen en daar mee bezig zijn. Ik kan me voorstellen dat het voor sommigen wel eens vervelend is dat ik ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 er met m'n gedachten helemaal niet bij ben als ze met me praten". Goed gesprek Toch moet Van Hanegem dc afgelopen periode juist de behoefte hebben gevoeld aan een goed gesprek. Niet alleen was hij werkloos in de voetballerij, maar ook op het privévlak kende hij de nodige pro blemen. Een eigenlijk voorbestemd gou den huwelijk met zijn vrouw Truus liep onverwacht stuk. Niettemin heeft Van Hanegem zijn verdriet zelf moeten en willen verwerken. „Want", zegt hij enigszins verbitterd, „als het slecht met je gaat. vallen er steeds meer vrienden af. Het punt is dat je dat weet en het altijd zo is. Ik denk dat mensen met twee goede vrienden hécl blij mogen zijn". Van Hanegem zelf heeft slechts één heel goeie vriend. Iemand die hem ooit eens een tegeltje gaf met de spreuk: „Een vriend is iemand die alles van je weet en toch van je houdt". Hij heeft zich on danks zijn problemen van de laatste tijd nooit in de steek gelaten gevoeld. Van Hanegem, wat wrang: „Er is niemand iets kwalijk te nemen. Dat ga je vanzelf leren. Dat leert heel snel. Ik ben altijd hard voor mezelf geweest. Mijn privé- problemen hou ik voor mezelf. Daar heeft helemaal niemand iets mee te ma ken. Die wil ik zelf oplossen en voor de rest gaat het niemand wat aan. Ik los al tijd zelf mijn problemen op". Gelukkig Is Wim van Hanegem momenteel een gelukkig mens? Een direct ja of nee enigszins ontwij kend. terwijl hij wat zenuwachtig en schuchter aan zijn nagels zit, zegt hij eer lijk, uit dc grond van zijn hart: „Ik ben weer bezig met iets waar ik gek op ben, v.aar ik het meeste van hou en wat toch het mooiste is. Ik kan me heel goed al leen vermaken. Dat stompt mij niet af. Er zit zoveel in het voetbal, dat je daar dag en nacht mee bezig kunt zijn. Voor de rest heb ik dan geen tijd. Je moet je bewust zijn van waar je mee bezig bent. Dat moeten de spelers ook. Die moeten zich uitverkoren voelen om in het be taalde voetbal te mogen spelen". Wim van Hanegem mag dan geen waar de hechten aan een psycholoog bij FC Utrecht, volgens Peter Blitz bedoelt de nieuwe technisch adviseur dat persoon lijk. Om onder meer niet op eikaars werkterrein te komen, sprak de sinds du seizoen als psycholoog aan FC Utrecht verbonden Blitz uitvoerig met Van Ha negem. Het lijkt wat overbodig op het eerste gezicht: een praatpaal (Van Hane gem) en een psycholoog (Blitz) bij een Voetbalclub, maar laatstgenoemde is dc eerste om dat misverstand direct uit de wereld te helpen. Blitz: „Onzin die term praatpaal. Praten kunnen we allemaal. Die functie wordt schromelijk overschat. Het begint met een praatpaal, maar daar houdt het wel mee op. Wint van Hanegem kun je zien als mentale begeleider. Natuurlijk pro beert iedereen de spelers ook mentaal te beïnvloeden. Ik probeer het echter pro fessioneel te doen. Ik kan niet ontken nen dat Willem ook met die functie be zig is. Ik heb Willem heel duidelijk laten blijken wat ik denk te doen. Ik heb hem daar inzicht ingegeven. Het is een goed gesprek geweest. Ik heb er totaal geen moeite mee dat hij op mentaal gebied invloeden heeft". HANS ENGELBRECHT EINDHOVEN - loen technisch manager Hans Kraay vlak voor de eerste ontmoeting tegen Bayern München onverwacht fel uithaalde naar de selectie van PSV moet dat voor in elk geval één speler geen onbekend geluid zijn geweest. René van der Gijp loopt immers al enke le jaren rond met het stempel meer oog voor humor te hebben dan voor een serieuze aanpak van het vak van profvoetballer. De met Feyenoorder Mario Been om de ti tel „Pietje Bel van het vaderlandse voetbal" wedijverende Van der Gijp voelt er evenwel weinig voor zijn levenswijze drastisch aan te passen. „Dat heeft toch geen nut, ik doe dit zo al een tijdje tenslotte. De mensen denken nu eenmaal dat ik de hele dag lach. Zo is het natuurlijk niet. maar die naam heb ik en ik zal er nooit meer afkomen. Als ik zou willen zou ik best heel interessan te dingen kunnen zeggen, zodat men gaat vinden dat ik volwassen word. maar daar voel ik niet zo veel voor. Ik had bijvoorbeeld na die 3-0 tegen Ajax ook best drie dagen niks kunnen zeggen, maar zo zit ik niet in elkaar. Iedereen denkt dat het na die afstraffing groot feest was bij mij. Flauwekul uiteraard, maar je zult me inderdaad ni^t gauw chagrijnig zien. Dat wil echter niet zeg gen dat ik niet wil presteren". Etiket Hij is nu vijfentwintig jaar. René van der Gijp, maar van een redelijk constan te prestatiecurve is nog immer geen sprake, geeft hij zelf toe. „Bij mij gaat al les met pieken en dalen. Ik probeer dat echt wel te veranderen, het aantal min dere wedstrijden te beperken, maar het 'valt niet altijd even hard mee. Kijk, je kunt toch nooit vierendertig wedstrijden achter elkaar goed spelen. Er is niet één aanvaller die dat lukt, met uitzondering misschien van Maradona. Je speelt tien hele goede, zes goede en de rest is min der. Maar ik zal me wel moeten aanleren dat het minder opvalt als ik niet best speel. Ben ik niet in vorm dan is het net of ik geen bliksem uitvoer, dat moet an ders. Wim van Hanegem had ook wel eens drie keer achter elkaar niet zijn dag, maar dan deed hij andere dingen, waar- René van der Gijp in actie in een van zijn schaarse interlands. door hij toch voor de ploeg nuttig was, die kant zal ik ook op moeten". Toch stoort het Van der Gijp wel dat hij het etiket met zich meedraagt de eeuwi ge lachebek te zijn, de man die van alles een lolletje maakt, ook als er reden is bloedserieus te zijn. „Als je lacht en het naar je zin hebt, ben je zogenaamd niet met je vak bezig. Dat vind ik onzin. Dat irriteert me ook, ik ben er zelfs geregeld misselijk van als ik dat hoor. Als je gela chen hebt voor een wedstrijd tegen Go Ahead Eagles en het ging goed, dan hoor je daar nooit wat van. Maar o wee als het slecht gaat, dan ligt het opeens daar aan". „Ik heb het er bij PSV ook vaak over. Het voetbal hier is een hele opgefokte boel geworden. Met de komst van Hans Kraay is het gelukkig wat beter gewor den. Maar in dat eerste jaar onder Jan Reker was het echt verschrikkelijk. Als we uit tegen Den Bosch moesten mocht er in de bus niet gepraat en in de kleed kamer niet gelachen worden. Toen kwam Ruud Gullit erbij en werd het al lemaal wat meer ontspannen. En met Kraay helemaal. Die weet hoe het er in Amerika vlak voor wedstrijden aan toe gaat. Bij basketbal en voetbal daar heb ben ze vlak voor ze het veld opmoeten de radio's aanstaan, zit iedereen te dan sen en gaat alles er absurd relaxed aan toe. Ik wil niet zeggen dat het hier pre cies zo moet. Het hoeft echt geen carna val te zijn, maar een beetje ontspanning mag toch wel hè". Geen spijt „Toen Glenn Hysen nog bij ons was ging die altijd van kwart voor zeven tot zeven uur op zijn rug liggen om zich te concentreren. Dan was hij helemaal van de wereld. Een toestand Maar als het drie uur voor een wedstrijd nog moet ge beuren ben je natuurlijk ook niet goed bezig. Dat overdreven gedoe allemaal. Je mag hier na donderdag niets meer doen voor jezelf. In Engeland geven de spelers een half uur voor de wedstrijd nog inter views weg. En je kunt toch niet zeggen dat ze daar slecht bezig zijn wel?" Toch heeft de in Son en Breugel woon achtige Dordtenaar er nog geen moment spijt van gehad bij PSV verzeild te zijn geraakt. „Je doet de hele dag niets an ders dan voetbal en het is allemaal per fect georganiseerd. Je doet je schoenen aan en voor de rest wordt alles voor je geregeld. Ik verdien goed. heb het op trainingen best naar de zin. Maar het is natuurlijk wel heel wat anders dan bij Sparta. Nadat ik op mijn zeventiende van school kwam was ik daar met Ruud Geels, Pim Doesburg en later Gerard Meijer, Gerard van der Lem en David Loggie de enige full-prof. Bij Sparta ging het erom de training zo aangenaam mo gelijk te maken. Vooral Barry Hughes was daar een kei in. Als we van Ajax wonnen mochten we vijf dagen lang de bal hoog houden, dan was het de hele week feest". „Bij PSV is zoiets uiteraard ondenkbaar. Hier gaat alles veel gerichter, krijg je ook op een training opdrachten. Je zou er bij een club als Fortuna niet mee moeten aankomen de spelers dertig sprints te la ten afwerken. Dan zeggen ze: „Vergeet het maar, we hebben de hele dag al ge werkt". Maar bij PSV proberen ze je vanzelfsprekend niet gelukkig te maken op de training. En eigenlijk ben ik daar ook wel blij om, het komt je prestaties ten goede". Geluk Daar komt bij dat René van der Gijp blijkbaar toch voor het geluk geboren is. Hij was immers voorbestemd om dit sei zoen op de reservebank door te brengen of naar een andere club te verhuizen, maar door een grillige speling van het lot staat hij sinds dc start van de compe titie in de basisopstelling bij PSV. „Dat is misschien wel typisch voor mij. Ik heb tijdens de hele voorbereiding niet meegedaan, maar ben niet in paniek ge raakt; ik ben blijven doortrainen. In de voorbereiding vind ik het trouwens niet zo erg op die bank te moeten zitten. Ik ben niet zo'n liefhebber van wedstrijdjes tegen Schin op Geul. Voor de mensen is het leuk, maar zelf heb je er geen bal aan als je met 16-0 wint. Toen bleek het in Zwitserland en in ons eigen toernooi slecht te lopen van achteruit. In Barcelo na werd besloten Ruud Gullit weer libe ro te zetten en toen was er weer een plaatsje voor me vrij. Ik heb inderdaad gewoon het geluk gehad dat het niet liep. Was het als een trein gegaan, dan was ik er waarschijnlijk nooit meer bijgeko men". En met het fortuin op je hand is er wel licht ook minder reden om jezelf te ver anderen. René van der Gijp: „Ik blijf wie ik ben. Ik heb veel vrienden en ken nissen, dat vind ik ook" belangrijk. Ik weiger de hele week met zo'n gezicht rond te lopen. Iedereen zegt dat ik meer uit mijn voetballoopbaan had kunnen halen dan ik tot nu toe gedaan heb. Mis schien hebben ze wel gelijk, maar voor wie geldt dat niet? Als Eric Gerets mijn techniek had gehad en ik zijn karakter hadden we misschien allebei wel in een absolute wereldploeg gespeeld. Maar wat heeft het voor zin daaraan te denken. Het is zo gelopen, het verleden verander je toch niet meer". Aan de toekomst kan echter wel gewerkt worden. En met de duels tegen Feye- noord (morgen) en Bayern München (woensdag) voor de deur kan levensge nieter René van der Gijp zichzelf en PSV daarom wel degelijk een goede dienst bewijzen. WILLEM PFEIFFER I 'anaf volgende \veel< treedt onze natio nale heren hockeyt rots in Londen in het krijt tegen de mondiale top in een hij voorhaal tot mislukken gedoemde poging de triomftocht van de Oranjevrouwen te evenaren. De Juichkreten van de aan hang. bestaande uit blazers, geruite broe ken. driekwart rokken, beschaafd ge kleurde panty's en modebewust schoeisel, zijn nog maar nauwelijks verstomd. En nu moeten dus de mannen aan de bak. Maar de wereldtitel ~al buiten hun bereik blijven. Dat is zeker. Er is iets vreemds aan de hand met de sport hockey in ons land. De sport met de kromme houten slok kan nog immer als tamelijk elitair worden aangemerkt. Dat is niet erg - integendeel, als die hockey ers dat willen is dat hun zaak. En ze wil len het. En juist daarin onderscheiden de hockeyers zich van andere nog immer als select tc boek staande activiteiten. Neem nu eens golf. Spreek eens met een official uit die kringen en je krijgt stee vast te horen dat de betrokken sport moet worden gepopulariseerd. Golf voor hel volk zogezegd. Maar probeer niet op een achternamiddag onder een mild herfst zonnetje een paar holes te gaan slaan op willekeurig welke baan. Je wordt even be slist als afwijzend bij de entree van het complex tegengehouden. Dus golf vóór een bepaald volk. Dat geldt eveneens voor cricket. En ook voor tennis. Klamp een bestuurder aan en vraag naar de mogelijkheden voor Jan Modaal bij hun club en een niet-begrij pend. wat meewarig hoofdschudden is je deel. Je vangt iets op van ballotagecom missie en ledenslop en dat is hel. In de hockevwereld hoor je nooit iets over populariseren. Die sport is al popu lair genoeg, vindt men kennelijk. Sterker nog. naar de smaak van een aantal hondsbestuursleden is hockey zelfs te po pulair geworden. Althans af te melen naar de manier waarop de heren hockey ers zich tegenwoordig gedragen. Hun hang naar etiquette leidde ertoe dat het officia/dom een aantal weken geleden de noodklok heeft geluid. Wat was name lijk het geval.' De blazers ervoeren het als een smet op vooral hun blazoen dat de huidige hockcy-generatie het niet meer zo nauw neemt met de omgangsvormen. Tegenwoordig wordt er maar wat op los gescholden. En dat is de heren officials een doorn in hel oog. Hockevbonzen houden kennelijk niet van een stevige knoop. Dal hoort thuis op de voetbalvelden; vinden ze. Hockevbonzen houden overigens ook niet van de blauwe knoop. Hei consumeren van een alcoholi sche versnapering, voor. tijdens en na af loop van een wedstrijd is volgens mij trouwens in de hockevwereld uitgevon den. En de heren spelers zelf weten er doorgaans ook best weg mee. Waarmee niets ten nadele zij gezegd over hun vrouwelijke collega's. Ik herin ner me een uitspraak van ik meen Sop hie von Wei Ier. Die riep nadat de hoc- keysters de wereldtitel hadden veroverd: ..En nu ga ik vanavond eens lekker dron ken worden". Daar heb ik toen geen en kele official over gehoord. Maar mis schien waren die al brooddronken op het moment dat Sophie deze prikkelende uit spraak deed. Wat is er tenslotte niet mooier voor een official dan getuige zijn van het veroveren van de hoogste eer door leden van je bond. Leden, voor wie jij dagelijks stevig in louw bent.' Dal mag toch best enige alcoholische luister wor den bijgezet.' Natuurlijk. Maar dan moet je niet zo hy pocriet zijn en spelers de mantel uitvegen als ze in het vuur van de strijd eens stevig van leer trekken. Geen mens is foutloos tenslotte. En dat geldt ook voor hockey ers. Dat zat straks in Londen blijken. Er is nóg iets opvallends aan de hand bij die lierenhockeyploeg Waar niet een •hockey-official zal pleiten voor populari sering van zijn sport (zie boven) is die ontwikkeling langs een achterdeurtje toch ingezet. Al is de manier niet voor ieder een direct even duidelijk. Want wat is er aan de hand'.' Sinds die oude 1 'an Heu- men weg is als coach van de beste hoc- keymannen is er een opmars van eenvou dige jongens te bespeuren. Anders kan toch niet worden geconcludeerd als je de namen bekijkt van de selectie van Oran je. I 'an een zestiental spelers heten er niet minder dan zes Jan. En met alle res pect. een simpeler aanduiding dan Jan is toch nauwelijks denkbaar. Zes Jannen in één ploeg, dal is natuur lijk vragen om moeilijkheden. Je kunt je de communicatieproblemen voorstellen als al die Jannen samen in hel veld slaan. Dat gaat gewoon niet. Daar zou dus van hogerhand iets aan moeten wor den gedaan ware het niet dat ze daar in de hockevwereld iets op hebben gevon den. Zoals dat in sportieve families door gaans gaat kiezen dochter- en zoonlief vaak de tak waaraan pa of ma zich ja renlang hebben vastgehouden. En een hockeystok heeft wel iets natuurlijks wat dat betreft. Dus in die kringen zijn ze ex tra beducht voor communicatieproble men. Vandaar dal vanaf volgende week niet één Jan als Jan het hockeyveld betreedt. In Londen heten onze mannen namelijk Ronald-Jan. Floris-Jan. Gert-Jan, Cees- Jan en Hendrik-Jan. En om het hockey- plaatie helemaal compleet te maken is bij de zesde Jan een speelsigheidje be dacht. Die heet namelijk Jan-Hidde. Hel gaat dus de goede kant op met hoc key. Een sport voor en door Jannen. Maar hel wordt pas echt goed als in het Nederlandse team een speler wordt opge steld die Piet-Jan heet. Dan word ik ook nog een fervente hockevsupporter. BUYS "£etcióe Qowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 22