Bouwwereld in de startblokken i inaie Drama München mag zich niet herhalen O 9 t' O' Toerisme leert van flop in Los Angeles ZATERDAG 27 SEPTEMBER 19 Wordt het olympisch vuur in 1992 in Am sterdam ontstoken of wordt het gebracht naar een van de ande re kandidaten? Voor afgaande aan de be slissing die het Olym pisch Comité op 17 oktober in Lausanne brengt deze krant een serie artikelen over de kansen van Amster dam, de voors en te- gens van het organise ren van de Spelen en over andere wetens waardigheden. Uit onderstaande verha len mag blijken welke belangen er voor de Nederlandse bouwin- dustrie op het spel staan, welke moge lijkheden er zijn voor het toerisme en hoe de Amsterdamse poli tie een drama zoals in München destijds wil voorkomen. AMSTELVEEN - Nog voordat er ook maar enige zekerheid bestaat over de olympische toekomst van Amsterdam zijn er al tonnen geïn vesteerd in de bouw en verbouw van stadions en andere sportac commodaties. Niet dat er al funde ringen zijn gestort of muurtjes ge metseld; zover is het nog lang niet. Maar ettelijke duizenden manuren zijn reeds gevuld met het maken van plannen voor het geval de Ne derlandse droom werkelijkheid mocht worden. Vijf grote bouwondernemingen (Ballast Nedam. Hollandse Beton Groep. Vere nigde Bedrijven Bredero, Koninklijke Volker Stevin en Wilma Nederland) hebben zich voor de Spelen van 1992 verenigd in een groot consortium dat plannen in voorbereiding heeft voor de bouw en verbouw van sportaccommoda ties voor de Spelen. Voor de bouwwereld vormt een dergelijk evenement een interessante injectie. Om de Olympische Spelen mogelijk te ma ken zouden bouwactiviteiten ter waarde van 350 miljoen gulden moeten worden uitgevoerd, goed voor 2400 manuren werk. Worden het aandeel van toeleve ringsbedrijven bij de berekeningen be trokken, dan praat men over een bedrag van 700 miljoen gulden, ofwel 5000 manjaren werk. „Wij hebben in de bouwwereld wel oren naar zo'n kluif', zegt drs. T. B. Haeser, direkteur van Bal last Nedam Projectontwikkeling BV en voorzitter van het consortium. De vijf daarin verenigde bedrijven hebben de Stichting Olympische Spelen in de be ginfase van de kandidatuur gesteund bij de totstandkoming van een studie naar de haalbaarheid van zo'n gigantisch ge beuren in Nederland. Later werkten de bouwondernemingen samen bij het for muleren en ontwerpen van nieuw te bouwen accommodaties en van aanpas sing van bestaande. Volgens de Stichting Olympische Spelen is het nog niet uitge maakt of het consortium uiteindelijk de bouwklussen voor z'n rekening mag ne men, maar heeft de bouwgroep wel een den afrondden heeft verstrekkende ge volgen voor een groot aantal sportac commodaties in ons land. In de eerste plaats is er de bouw van een volledig nieuw olympisch stadion, dat in Amster dam-Zuidoost moet verrijzen. Het sta dion moet aan de olympische eis van ze ventigduizend plaatsen voldoen en kan na de Spelen tot een capaciteit van der tigduizend worden teruggebracht. Het consortium raamt de bouwkosten op honderddertig miljoen gulden. In de plannen is ook gedacht aan aan passingen van de Bosbaan in Amster dam. waar de roei- en kanowedstrijden zouden moeten worden gehouden. Zo dienen de tribunes te worden uitgebreid, moet er een nieuwe volgroute aan de waterkant komen en de baan zelf moet verbreed worden van 92 tot 125 meter. Voor het hockey bestaat het plan een tweede Wagenaarstadion te bouwen in Amstelveen, naast het al bestaande. De kosten: twaalf miljoen gulden. Met de inrichting van het hyppisch centrum (voor de paardesport dus) is volgens het consortium een bedrag gemoeid van wel twintig miljoen gulden. Ongeveer het zelfde bedrag vraagt de aanpassing van het Amsterdamse Sloterparkbad en van Zwembad De Hommel in Utrecht tot echt olympische zwembaden. De bouw van het dorp waar atleten en officials moeten worden gehuisvest be looft het grootste karwei te worden. De huizen, die na de Spelen beschikbaar ko men voor de bevolking van Amsterdam, worden gebouwd in wat nu het tuin bouwgebied Sloten is, bijna in het cen trum van alle olympische activiteiten. Het dorp. dat van de gemeente reeds ja ren geleden de bestemming heeft gekre gen als woongebied voor Amsterdam mers. moet tussen de 100 a 150 miljoen gulden gaan kosten. In het dorp moeten allerlei voorzieningen komen: werkruim ten voor ploegartsen, kiosken, banken, winkels, een postkantoor, cafés en een gigantisch restaurant. Volgens Haeser staat de bouwwereld te popelen om het groene licht voor de gro te operatie te krijgen. Hij erkent dat het consortium een zeker zakelijk risico FOTO LINKS: Het nieuwe olympisch stadion dat in 1992 in Amsterdam moet verrijzen, met behulp van een computer ingetekend in een luchtfoto van deze tijd. FOTO BOVEN: Olympisch zwemmen in het Amsterdamse Sloterparkbad. heeft genomen door op voorhand al zo veel tijd te besteden aan bouwplannen die misschien nooit verwezenlijkt zullen worden. „De vijf bedrijven staan als on derneming positief tegenover zo'n prach tig evenement als de Spelen. Daarbij komt natuurlijk ook een zeker eigenbe lang. We praten hier immers over op drachten van honderden miljoenen. Krijgt Amsterdam de Spelen, dan kun nen we met de betrokken instanties alle plannen onmiddellijk verder uitwerken. Wc kunnen de tijdige oplevering van de accommodaties zonder meer garande ren. Van ons mogen de Spelen daarom wel komen, wij staan - om in sportter- men te blijven - in de startblokken!". AMSTERDAM - Vijf Libiërs lopen in de zomer van 1992 langs de hekken van een pas gebouwde wijk in het voormalige tuinbouwge bied Sloten bij Amsterdam. Ze gaan snel te werk. Op een moment dat de bewakers even niet opletten gaat de betonschaar in het hek. Een paar uur later hebben de duizenden in Amsterdam vereamelde journalisten allemaal een voorpaginaverhaal te schrijven: tijdens de Olympische Spelen in Amsterdam hebben Lybische zelfmoordcom mando's toegeslagen in het Olympisch Dorp. Na een korte gijzeling van tien Amerikaanse atleten bliezen zij zichzelf met hun slachtoffers op door middel van handgranaten. Alle terroristen en gijzelaars von den in het bloedbad de dood. Het lijkt bijna ongelooflijk, maar wie de Spelen wil organiseren, moet rekening houden met alles. Ook met zelfmoordcommando's die het op het leven hebben voorzien van Amerikanen, Israeli's of welk ander volk dan ook dat op dat mo ment doelwit kan zijn van extremisten. Het IOC zal bij haar beoordeling terdege rekening houden met de voorzieningen die Amsterdam denkt te treffen om de sastreuze gebeurtenissen te voorkomen. Minister-president Lubbers heeft de ga rantie moeten geven dat alles in het werk zal worden gesteld om de veiligheid van atleten, officials en hoogwaardigheidsbekleders te waarborgen. In Lausanne zullen de voornemens van Amsterdam op dit gebied voor de zoveelste maal tegen het licht worden gehouden, want wat er in 1972 in München is gebeurd, dat wil men nooit meer meemaken. Commissaris C.J. de Rhoodes. die in opdracht van burgemeester Van Thijn van Amsterdam het veiligheidsplan voor de mogelijk toekomstige Spelen opstelde: „Die garantie heeft Lubbers terecht gegeven, dat weet ik zeker. De voorzienin gen voor openbare orde en veiligheid zullen de overheid ongeveer honderdtach tig miljoen gulden gaan kosten. Dat geld zullen we hard nodig hebben om het leven van de sporters zes weken lang, ook tijdens de trainingen, te kunnen be waken. Voor die klus zullen op de topdagen van het evenement ongeveer vijf en een half duizend politiemensen tegelijk in de weer zijn". Om die reden zullen talloze korpsen in ons land bijstand moeten verlenen aan de Amsterdamse poli tie, die op normale dagen al de handen vol heeft aan de problemen van de stad. De coördinatie van de hele operatie zal liggen bij het ministerie van binnenland se zaken. In de beveiligingsplannen is zelfs rekening gehouden met de noodzaak de dui zenden vrijwilligers, journalisten en officials „na te gaan" op hun politieke en mogelijk criminele verleden. „Kijk als iemand ooit eens een fiets blijkt te heb ben gepikt, hoeft dat geer reden te zijn om die persoon in de sportcomplexen te weren. Maar een ernstig misdrijf, dat is een ander verhaal. In principe moeten voor dat checken van de achtergronden een groot aantal buiten'andse overhe den medewerking verlenen. Zo zullen buitenlandse inlichtingendiensten moeten worden ingeschakeld en niet te vergeten de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Het klinkt allemaal misschien niet zo gezellig, maar ik vrees dat een internationaal gebeuren van dit kaliber niet zonder een dergelijke screening kan. De risico's zijn te groot", -vindt De Rhoodes. Voor het opstellen van de veiligheidsplannen vertoefde De Rhoodes onder meer enige tijd in Los Angeles, waar politiefunctionarissen hem uitlegden hoe zij het karwei in 1984 klaarden. „Het Amsterdamse plan is voor een groot deel op Amerikaanse leest geschoeid. De technische beveiliging van het Olympisch Dorp is zelfs vrijwel geheel van de Amerikanen overgenomen", zegt De Rhood es. Dat betekent dat vanuit de lucht vierentwintig uur per dag beelden zullen worden gemaakt van de beweging van hel publiek op de grond. Tal van vliegtui gen en helicopters zullen voor die taak worden volgestouwd met apparatuur. Bij de bewaking van bepaalde risicogroepen (Lybiërs, Israëli's, Amerikanen en an deren wier land in 1992 mogelijk in staat van oorlog verkeert), zal de hulp wor den ingeroepen van onder meer de Koninklijke Marechaussee, de militaire poli tie, de Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten (BSB) en het korps mariniers. Het .is misschien geen fraai gezicht, maar overal zal het wemelen van politie, veiligheidsmensen en militairen, al dan niet in het bezit van zware wapens. Kleedruimten, stadions, trainingsvelden en verbindingswegen tussen sportcom plexen, geen plekje wordt uit het oog verloren. Zo was het in München ook, en toch ging het daar heel erg mis. „De politiek kan buiten de deur worden gehou den. Wij waarborgen naar ons beste vermogen de veiligheid van deelnemers en bezoekers", zo schreef de premier in een brief aan het IOC bij de officiële kandi daatstelling van Amsterdam. Een soortgelijke belofte is ook ooit gedaan door de toenmalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt. Het werd een dure belofte. Commissaris De Rhoodes laat zich er liever niet over uit, maar in politiekrin gen weet men dat risico's bij zo'n massaal gebeuren nooit voor honderd procent zijn uit te sluiten. Welke stad op 17 oktober ook gekozen mag worden, het IOC zal zonder twijfel heel zwaar laten meewegen of er een vrijwel waterdicht veilig heidsplan aanwezig is. NBT'direkteur JA. T. Cornelissen ziet een herhaling van de gebeurtenissen van 1928 wet zitten. „Er is voor het toerisme in 1992 een gouden pink ie verdienen(Foto: Cees Verkerk LEIDSCHENDAM - De Neder landse toeristenindustrie moet in een vroeg stadium worden betrok ken bij de mogelijke organisatie van de Olympische Spelen van Amsterdam in 1992. Zodra op het congres van het Internationaal Olympisch Comité in Lausanne is beslist dat onze hoofdstad gastheer wordt, moeten de koppen bij el kaar worden gestoken om ervoor te zorgen dat deze sportieve gebeurte nis over zes jaar ook een toeristisch succes wordt. „We moeten leren van de fouten die de organisatoren van de Spelen in Los Angeles in 1984 hebben gemaakt". Algemeen direkteur J.A.T. Cornelissen van het Nederlands Bureau voor Toeris me (NBT) vindt dat de toeristenindu strie en in het bijzonder de hotels en de horeca direkt belang hebben bij het sportevenement. „Nederland is door ve len nog niet ontdekt. De internationale - zeg maar olympische - bekendheid zal zijn vruchten afwerpen. Dat komt aan het bedrijfsleven in zijn algemeen heid ten goede, maar volgens mij in ver sterkte mate aan de toeristische branche. Naamsbekendheid is voor ons, meer dan voor andere ondernemers, van levensbe lang". Mocht het IOC een voor Amsterdam gunstige beslissing nemen, dan neemt het NBT meteen het initiatief om de on dernemers in de toeristische branche om de tafel te krijgen. Alleen een goed on derling contact kan volgens het bureau zorgen dat het voorzieningenniveau in 1992 een aanvaardbaar niveau heeft. Ook kan zo worden voorkomen dat ho tels in 1992 astronomische prijzen gaan rekenen voor hotelkamers. „Want als dat gebeurt komen de toeristen na 1992 nooit meer terug en hebben we alleen maar een korte-termijneffect bereikt", vindt Cornelissen. Het toeristisch bedrijfsleven ziet de Spe len handenwrijvend komen. Het NBT verwacht zo'n 360.000 gasten die het hele evenement in de buurt van de sportterreinen blijven. Onder hen zo'n 160.000 buitenlanders. Daarnaast houdt men rekening met de komst van een half miljoen buitenlanders en meer dan an derhalf miljoen Nederlanders die de Spelen een dag willen meemaken. Sa men besteden deze mensen naar ver wachting een half miljard gulden. De VVV van Amsterdam heeft reeds laten weten dat al déze mensen met gemak in en rond Amsterdam slaapruimte kunnen krijgen. Cornelissen is zelf in Los Angeles ge weest om te zien hoe men de zaken daar in 1984 aanpakte. „Daar heb ik gemerkt dat er nogal verschillende verhalen de ronde deden over het te verwachten aan tal olympische toeristen. En dat er veel minder kwamen dan verwacht. In plaats van de begrote twee miljoen toeristen kwamen er officieel maar zeshonderd duizend. Dat zijn er overigens nog altijd drie maal zoveel als er tijdens een ge middelde zomer naar Los Angeles ko men. Los Angeles heeft toegegeven dat het er veel meer hadden kunnen zijn dan zeshonderdduizend als de toeristi sche branche nadrukkelijker was inge schakeld bij de plannenmakerij. Dat is een les die wij moeten trekken", vindt Cornelissen. Volgens hem moet het ac cent in de publiciteit rond de Spelen niet alleen liggen op de kwaliteit van de sportaccommodaties, de grasmat, het zwembad en de wielerbaan. HEEL NEDERLAND Het NBT is van plan om voor en in 1992 niet alleen Amsterdam en omge ving, maar juist ook andere, minder be kende delen van Nederland naar voren te schuiven. Heel Nederland moet in principe kunnen profiteren van het „toe ristisch springtij" in 1992, zo redeneert men in Leidschendam. Als het IOC straks ja zegt, zal het tot 1992 wemelen van allerhande pre-olym- pische activiteiten. In het buitenland zal het nodige over de komende Amster damse Olympics worden geschreven. „Dat is allemaal spontane publiciteit, goed voor een flinke hoeveelheid Hol land-promotie. Nu hebben instellingen als de onze handenvol werk om de bui tenlandse media voor ons land te inte resseren; straks zal de belangstelling uit het buitenland vanzelf komen. Het gaat er dan om die belangstelling zo te bevre digen dat er het maximale rendement uit wordt gehaald". Omgerekend in geld vertegenwoordigt alle publiciteit rond de Spelen een waar de van ongeveer zeshonderd miljoen gulden. Dat bedrag staat voor de hoe veelheid geld die nodig zou zijn om net zoveel advertentieruimte in kranten en zendtijd bij radio en televisie te kopen. Als gevolg van alle „free publicity" ver wacht het NBT in 1992 driehonderddui- zend extra toeristen te kunnen verwelko men, die niet voor de sport, maar voor ons land komen. Dat komt neer op circa i 180 miljoen gulden aan extra inkomsten, bovenop de algemene jaarlijkse toeristi sche bestedingen door buitenlanders van vijf miljard gulden. Een structurele ver betering van het inkomend toerisme la ter in de jaren negentig is bij het extraat- je nog met ingecalculeerd. Volgens Cornelissen zijn de mogelijkhe den om te profiteren van de komst van de Spelen voor het toerisme bijna onuit- puttelijk. „Er is voor het toerisme in I 1992 een gouden plak te verdienen. De j Games kunnen als een geweldige kap stok worden gebruikt om arrangementen naar ons land aan op te hangen. Veel j kant-en-klare reizen kunnen een olym pisch tintje krijgen en daarmee automa tische beter verkopen. Het aantal be staande Holland-Tours uit alle hoeken van de wereld zal ongetwijfeld enorm worden uitgebreid, net als dat met lucht lijnen en meerdaagse trips zo zal zijn. En hoe de uitslag straks in Lausanne zal uit vallen, internationaal heeft ons land zich tijdens de kandidatuur voor de Spelen al goed gepresenteerd. Die winst is in elk geval al binnengehaald", vindt Cornelis sen. ARJEN VAN DER SAR CcicUeSouA-cwit'

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20