Rioolbelasting Rijnsburg weer een tientje omhoog Afvalstoffenheffing Voorhout komende vijf jaar fors omhoog Edah dicht Illegalen aangehouden in N oord wi jkerhout Slecht seizoen voor Het Waterbos Ballonnen de lucht in it Beiden omgeving fi&idae (Sou/toni ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986PAGINA 1 Onder redactie van Ton Pieters. Eind september 1916 bracht het „Geïllustreerd Zondags blad" het wondere verhaal van de veelbelovende kunst schilder Frans van N. die een wonderschoon portret maakte van de kleine Frits, het rijke zoontje van een rijke pa, die evenwel inslecht was en gods dienstloos. Daar hing dus weer een bekering in de lucht, zoals de lezer waar schijnlijk wel weer zal ver moeden. En inderdaad... Maar zover is het nog niet. Frans was niet alleen „een jongeling nog bijna" en een talentvolle kunstschilder die bij z'n goed oud moedertje woonde (geen gezeur over al lerlei relaties), hij was boven dien innig vroom. Als hij van de communiebank terugkeer de wat hij dagelijks deed; zelden woonde deze Frans een H.Mis geheel bij, maar ging wel steeds ervóór te Communie (dat maak ik ten minste uit het verhaal op, T.P.) „was zijn houding ze dig en drukte een buitenge wone ingetogenheid uit". Om dat Frans zich, desondanks, een grootse toekomst had voorspeld, was hij van plan een stuk te maken, „Zoo schoon, zoo kunstvol, dat zijn naam genoemd zou worden als van een schilder bij de gratie Gods". Maar wat zou hij maken? Hij leefde weken en weken zonder tot een be sluit te kunnen komen. Tot hij op een goede morgen, toen hij met een dankbaar gestemd gemoed weer uit de kerk kwam, het kleine jongetje Frits zag lopen dat naar de kerk op weg was. Dat kon niet missen, want Frits had een kerkboekje in zijn linker- De kunstschilder van N. voel de meteen, dat hij Frits moest schilderen. Het was gewoon een flits. Nu bleek, dat de pa van het ventje bekend stond als enorm rijk, maar godde loos, terwijl de moeder haar kinderen echt-katholiek op voedde. Elke avond baden zij drie Weesgegroetjes voor de bekering van pa. Het lot was Frans gunstig gezind, of schoon de schilder de ontwik keling geheel toeschreef aan „Jezus, den Beminde in zijn hart, die Frans zijn zoo'n vu- rig-afgesmeekte gunst niet had kunnen weigeren". Hij mocht van diens moeder de kleine reine Frits schilderen. Op een zekere middag was daar Frits om geportretteerd te worden. De schilder sloeg eeri groot kruis „en flauw be wogen zich zijn dunne lip pen". De tentoonstelling was geo pend en iedereen vond het portret van dat jongetje wel het mooist van al. De couran ten schreven er kolommen over. En „onder het reusach tig getal toeschouwers" be vond zich ook de boosaardige vader van het geschilderde jongetje. Pa schrok toen hij Frits zo zag: „Hij zag in dat engelachtig schoone portret zijn beeld van vroeger. Som ber heimwee naar dat blije geluk uit dien zonnig-gouden jeugdtijd sloeg over zijn zon den-ziel als een grauwe herfstnevel en zijn geweten begon weer te spreken, zacht en stil-vermanend. En lang zaam, langzaam rijpte een za lig berouw in zijn ziel". Geen lezer of lezeres van het Zondagsblad zal, tot hiertoe in het verhaal gekomen, meer getwijfeld hebben aan het vervolg. Het was duidelijk: de ziel van de rijke arme man verlangde naar verlichting. En ja hoor. Daar was Gods ge nade. Pa nam een kloek be sluit en stapte naar ,,'t kloos ter der Eerw. Paters Francis- Beuk neemt De jooilander over tOORDWIJK Beuk Touring- Noordwijk neemt het tou- [ngcarbedrijf De Gooilander uit lilversum over. De overname per 1 januari in en heeft consequenties voor de ferknemers van De Gooilander. ze kunnen allen naar Beuk „Belangrijk argument >or de overname was het feit it De Gooilander een vanouds •ed bekend staand bedrijf is met uitgebreid dagtochtenpro- ■amma", aldus het Noordwijks drijf. Met de overname be- ■ijkt Beuk nu geheel west en iaden Nederland. Vier jaar cel en TBR voor aanslag HAARLEM/LISSE De rechtbank in Haarlem heeft vrijdag een 34-jarige inwoner van Lisse wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van vier jaar en onvoorwaar delijke ter beschikkingstelling van de regering. De man loste maart dit jaar meerdere schoten op zijn ex- vrouw en haar ouders. Bij de schietpartij raakten de ouders gewond. Zijn vroegere echtgenote wist net op tijd weg te komen. De man zei tot de aanslag te zijn gekomen om zijn kinderen verder verdriet te bespa ren. Die kinderen zouden niet meer bij hun moedei- hebben willen wonen. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De officier leg de de man poging tot moord ten laste, maar dat acht de rechtbank niet bewezen. NOORDWIJKERHOUT De Edah Su permarkt aan de Dorpsstraat in Noordwij- kerhout gaat vandaag dicht. De super markt, die onderdeel uitmaakt van het V&D-concern zat pas een jaar in Noord- wijkerhout. Een jaar geleden vestigden zich zowel Edah als Digros in Noordwij- kerhout. De twee supermarkten maakten er min of meer een race van om als eerste in Noordwijkerhout de deuren te kunnen openen. Edah won de race, maar ver dwijnt nu, terwijl Digros aan de Dorps ringweg blijft. In Noordwijkerhout zit al veel langer een Dagmarkt aan het Markt plein, eveneens een supermarkt van V&D. Naar verluidt kon Edah de concur rentie met Digros uiteindelijk niet aan. De directie van Edah was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. NOORDWIJKERHOUT De rijkspolitie van Noordwij kerhout heeft donerdagmiddag 28 buitenlanders aange houden bij een inval bij een bloembollenbedrijf aan de 's- Gravendamseweg. Zij hadden geen verblijfsvergunning. Bij het bedrijf werden in totaal 35 buitenlanders aange troffen, maar zeven van hén bleken legaal in Nederland te verblijven. Onder de aangehouden personen zijn 24 Polen. 3 Spanjaarden en 1 Griek. Zij zijn overgedragen aan de vreemdelingenpolitie en zullen naar hun eigen land worden teruggestuurd. Tegen de eigenaar van het bloembollenbedrijf is proces-verbaal opgemaakt. GOED GEHELMD (boven): „Een afdeeling Duitsche sol daten met de nieuwe loop graafhelmen op bij Verdun". „GAROET" (links): „Het af- loopen van de „Garoet" van de Rotterdamsche Lloyd van de werf te Vlissingen. Een al tijd imposant gezicht levert dit te water gaan van een nieuw gebouwd schip!" canen en belde aan". In de spreekkamer hielp pater Fi- delis „den zondaar bij zijn zware taak en weldra ruisch- ten de blije woorden „Ego te absolvo etc." den verloren zoon in de ooren. Een opge ruimde man stapte met veer krachtige tred weer naar huis. Dien avond baden de kinde ren niet meer voor de bekeer ing van pa, maar dankten den goeden Jezus, die hun lieve paatje weer braaf gemaakt had". Frans, tenslotte, wenste de bekeerde pa van harte ge luk en bood hem zijn meester werk, het subtiel-schoone por tret, dat door de jury met goud bekroond was, als blij vend teeken van herinnering aan. Frans weigerde de hem aangeboden grote som gelds, „maar werd de huisvriend NIEMAND'S LAND (boven): „De „Sphere", een Engelsch tijdschrift, illustreert hoe de soldaten na een loopgraven- bombarde ment hun gewonde makkers die op „Niemand's land", de strook tusschen de loopgraven, gewond liggen, terughalen". van de gelukkige familie Blomstein. Zijn meest intieme vriendje, echter, bleef toch steeds de kleine Frits". En als u 't mij vraagt, heeft pa Blomstein sedertdien elke avond op z'n blote knieën de vespers en de completen ge beden en is Frans, later, na al dat succes, zo overmoedig ge worden dat hij van z'n geloof is afgevallen. Met de zeker heid dat-ie ooit wel weer be keerd zou worden, als de tijd geest en het Zondagsblad dit opportuun zouden vinden. MERKWAARDIG (rechts): „Een merkwaardige observa tiepost aan het Somme-front In Frankrijk, waarin de Fran- schen in drie verdiepingen hun uitkijk hebben". JJNSBURG De riool- elasting in Rijnsburg aat in 1987 net als de af- elopen jaren met een entje omhoog. Per wo- ing moet volgend jaar 65 ulden in plaats van 55 ulden betaald gaan wor- en. Ook het tarief voor et leidingwater gaat om oog. r ,^?en gemiddeld uishouden gaat 12 tot 14 ulden meer betalen voor ,et jaarlijkse portie water. )e overige tarieven gaan iet twee procent omhoog. )e onroerend goed belas ing (OGB) voor eigena gaat ook omhoog, naar die voor gebruikers vordt verlaagd. Die voor tellen doen B en W van tijnsburg in de nota van ianbieding bij de begro- ing voor 1987. n de nota van aanbieding ma- !cen B en W bekend waar ze in 1987 extra geld aan uitgeven [n waarop bezuinigd gaat wor- len. Extra geld is er bijvoor beeld voor de brandweer, die er een man bij krijgt en 36 in plaats van 24 keer per jaar gaat oefenen. Ook is er 30.000 gulden uitgetrokken om ver- keersonveilige situaties in het dorp te verbeteren. Bijna een half miljoen is de ge meente kwijt aan de restaura tie van de Vliet. Walmuren en bruggen worden opgeknapt en de Vliet zal worden uitgebag gerd. In mei wordt begonnen met de werkzaamheden, die de komende jaren in totaal 5 miljoen gaan kosten. Voor het komend jaar wordt er een be drag van 1,2 miljoen uitgetrok ken, waarvan 225.000 gulden van de provincie komt in het kader van werkgelegenheids subsidie. „De Vliet moet weer het visitiekaartje van het dorp worden", aldus burgemeester F. Jonkman gistermiddag bij de presentatie van de begro ting. Ook wordt er geld gereser veerd voor de toekomstige aanpassing van het gemeente huis. De gemeente kampt met een ruimteprobleem waarvoor een oplossing gezocht moet worden. Ook is de huisvesting van de buitendienst van ge meentewerken niet best, aldus RIJNSBURG Het zwembad Het Waterbos blijft een forse kostenpost voor de gemeente Rijnsburg. Vorig jaar had Het Waterbos al een fors tekort vanwege de slechte zomer. Dit jaar bleef de voorverkoop van abonnementen behoorlijk achter bij de verwachtingen, vermoedelijk door de slechte zomer van vorig jaar. Al met al steeg het tekort van 686.000 gulden naar ruim 721.000 gulden. Rijnsburg draait voor het grootste deel op voor dat bedrag, Valkenburg draagt ook wat bij. Het Waterbos is binnenkort vermoedelijk niet de enige sportaccommodatie die weinig gebruikt wordt. De tuinbouwschool aan de Oegstgeesterweg bouwt een eigen gymnastieklokaal en ook Rijnsburgse Boys wil een eigen sporthal gaan bouwen. De huidige sportruimte in het dorp dreigt nu de komende jaren steeds meer leeg te komen staan, signaleren B en W. die maatregelen leveren de ge meente ruim 50.000 gulden op. Ook is er een verschuiving in de heffing van de OGB. Rijns- burg overschrijdt, bij handha ving van het huidige percenta ge, het toegestane maximum voor de OGB-heffing voor ei genaren. Daarom wordt dat ta rief iets verlaagd en het tarief voor gebruikers, zeg maar de huurders, verhoogd. Voor mensen die in hun eigen huis wonen heeft dat geen gevol gen. Huiseigenaren die geen gebruiker zijn worden er wat beter van, bijvoorbeeld de wo ningbouwvereniging Spinoza. Huurders moeten wat meer gaan betalen; 4,80 voor de goedkoopste flatwoning tot 12 gulden voor de duurste eenge zinswoning in Fredèriksoord. B en W. Zij hopen dat alles on der één dak gebracht kan wor den, maar dat zal een forse operatie worden. Daarom wordt er de komende jaren telkens 50.000 gulden opzij ge- |egd. Om de inkomsten en uitgaven in evenwicht te houden moet de gemeente behalve bezuini gen op bijvoorbeeld de straat verlichting ook extra geld aan de burgers vragen. De riool rechten gaan net als de laatste jaren met 10 gulden per aan sluiting omhoog. Secretarie- en bouwleges, begraafrechten, precariorechten en de rechten voor woonschepen gaan met twee procent omhoog. De hon denbelasting wordt met vijf gulden per hond verhoogd. Al Volgens burgemeester man is de gemeente er slaagd om de burgers nog re delijk te ontzien, gezien de moeilijke financiële positie van Rijnsburg. De beschuldi gende vinger gaat daarbij naar het kabinet. „Wij achten het eenzijdig en ongenuanceerd opleggen van bezuinigingen niet langer aanvaardbaar. Het is wenselijk dat regering en gemeenten duidelijk afspraken maken over de financiële toe komst, waarbij recht wordt ge daan aan het principe van ge lijke monniken, gelijke kap pen", zo luidt één van de ali nea's uit de nota van aanbie ding, die bol staat van de kri tiek op het bezuinigingsbeleid van het rijk. Vooral de voorge nomen korting op het club- en buurthuiswerk door minister Brinkman van WVC wordt onder vuur genomen. Voor Rijnsburg valt de pijn volgend jaar nog enigszins mee, omdat het aantal wonin gen en het aantal inwoners is toegenomen. Dat levert extra geld van het rijk op, dat de an dere bezuinigingen een beetje moet compenseren. Ook krijgt Rijnsburg extra inkomsten door de belastingen die de nieuwe inwoners betalen. Als die extra inkomsten er niet zouden zijn, dan had Rijnsburg ruim twee ton minder te beste den. In de toekomst zit die meevaller er niet meer in: Rijnsburg is over een aantal jaren volgebouwd, waardoor de gemeente „moeilijke tijden gaat doormaken", aldus B en Met het oplaten van ballonnen door alle schoolkinderen, heeft de Woubrugse openbare Esselijckerwoudeschool de feestelijkheden gestart rond het feit dat tien jaar geleden het nieuwe schoolge bouw aan de Emmalaan in gebruik werd genomen. Uit elke klas krijgt de leerling van wie ballon het verst komt, een prijs. Burge meester D. Brouwer de Koning gaf gisterochtend het startschot voor de festiviteiten en onthulde ook het nieuwe naambord van de school samen met de 11-jarige Sven Bavelaar. De ouderraad van de school heeft het bord met het opschrift „openbare basis school" laten maken. De lustrumfeesten worden vandaag voort gezet met het opvoeren van een musical door de leerlingen tij dens de reünie die vanavond wordt gehouden. De leerkrachten voeren een cabaret op. Tot voor tien jaar geleden was de Esse lijckerwoudeschool aan het Schoolpad gevestigd in het pand dat nu het verenigingsgebouw De Wijk is. De geschiedenis van de school gaat terug tot het begin van deze eeuw. 1 VOORHOUT De afval- Stoffenheffing en de reini gingsrechten in Voorhout gaan de komende jaren (net telkens 10 procent imhoog. De hondenbelas- ;ing, de secretarieleges orden volgend jaar met Irie procent verhoogd. De •nroerend goed-belasting OGB) blijft voor het vier- le achtereenvolgende jaar Dp hetzelfde peil. Dat blijkt uit de nota van aan bieding bij de begroting voor 1987, die gisteren is verschenen. B en W zetten in die nota van aanbieding hun plannen voor de toekomst en in het bijzon der voor volgend jaar uiteen. Het college vindt dat de burge rij er komend jaar redelijk vanaf komt. Voorhout wordt net als veel andere gemeenten danig getroffen door de bezui nigingen van het rijk. De ge meente spint echter duidelijk garen bij de gestage uitbrei ding van de nieuwbouwwijk Oosthout. De schade valt nogal mee, omdat de uitkering van het rijk aan de gemeente stijgt naarmate een gemeente meer inwoners en woningen heeft. Het inwoneraantal stijgt dit jaar naar verwachting met 650 tot 8.750 op 1 januari 1987. Het aantal huizen is dan vermoe delijk met 225 gestegen in ver gelijking met een jaar eerder. Al met al krijgt Voorhout ruim 120.000 gulden meer van het rijk, maar de gemiddelde Door die „meevaller" hoeft Voorhout geen al te drastische belastingmaatregelen te ne men. Alleen de reinigingsrech ten en afvalstoffenheffing gaan dus vrij fors omhoog, hetgeen de gemeente ruim 33.000 gulden meer oplevert. Tot 1991 zal die stijging door zetten. Die heffingen compen seren op het ogenblik namelijk maar driekwart van de kosten die gemeente moet maken om Voorhout schoon te houden. Het college vindt dat te weinig en streeft er naar om „kosten dekkend" te werken. Bij een jaarlijkse verhoging van tien pro,cent is dat in 1991 het ge val. Verder gaat het tarief voor het gebruik van sportaccommoda ties omhoog, echter niet voor de sportverenigingen uit Voor hout. Om de uitgaven en in komsten met elkaar in even wicht te laten zijn, gaat de ge meente onder meer ook bezui nigen op het herstraten binnen de bebouwde kom. Die uitga ven betreffen in 1987 onder meer de verbetering van de Nagelbrug, vervanging van de Coehoornbrug en de vervan ging van de houten brug over de waterpartij bij de Maurits- straat. Voorhout telde op 1 augustus 1986 347 woningzoekenden, 26 meer dan een jaar daarvoor. B en W vrezen in de toekomst vooral problemen voor men sen die in aanmerking komen voor een woningwetwoning, omdat die van het rijk in Voorhout niet meer mogen worden. Ook de gemeente zelf is eigenlijk woningzoekende: de gemeentesecretarie is te klein. De raad heeft al laten weten voorkeur te hebben voor twee locaties aan de an dere kant van de spoorlijn. Volgens B en W bestaat de kans dat de gemeente binnen kort op één van beide locaties grond kan kopen, waardoor er snel gebouwd zou kunnen worden. Als er meer zekerheid over de aankoop is zal het col lege zal daar meer over zeg gen. B en W pleiten ook voor de nodige aandacht voor-—de nieuwbouwwijk Oosthout. Ze hopen dat er spoedig winkels gebouwd gaan worden en en zullen binnenkort voorstellen doen over de bouw van een buurtcentrum. De begroting zal op 23 oktober worden behandeld in de com missie financiën. Op 18 no vember zullen de algeméne beschouwingen naar aanlei ding van de begroting worden gehouden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13