|eidóe@o pleiden jongeren moet CG ontslagen beperken STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant met een eigen gezicht WEEK EINDE Verzamelgebouw voor binnenstadsbedrijven VAKBONDEN: OUDERE WERKNEMERS INZETTEN ALS MENTOR Afgestudeerd Met bijdragen van Marcel fielauff en Gert Visser. Foto: tejo Ringers. besluiteloosheid (1) Verkeerswethouder Jit Peters de winkeliers van de Leid- lk Breestraat gaan binnenkort _p reis. Een leuke tripje gaat l. at worden. Sommige poten tiële deelnemers staan met de erinneringen aan schoolreis- s in het achterhoofd al te appelen van ongeduld om in e bus te stappen. Waar de it( ïis naar toe gaat. staat nog iet precies vast, maar wel is bekend dat de bus richting wet oosten zal gaan. Munster, "fuppertal of Osnabrück, één an die drie zal het worden. Is het goed is, zal het gezel- :hap daar een verkeerssitua- e aantreffen die ongeveer sereen komt met wat de reestraat volgens de plannen an de gemeente wordt: bus- v£m die door een voetgangers gebied rijden. Tenminste, als e .besluiteloosheid waar Jit eters plotseling onder ge- ukt lijkt te gdan, zich toch og omzet in de dadendrang j„ie hij tot dusver in zijn car- iq ère van gewoon raadslid, via vdA-fractievoorzitter en omovendus tot wethouder an ruimtelijke ordening en erkeer tentoonspreidde. lang vertelde de wethouder tegen een ieder die voor de zoveelste keer vroeg hoe het ook al weer met de Breestraat zat, dat de proef in oktober 1986 zou beginnen. Dat het nu plotseling uit de lucht gevallen schoolreisje de uitvoering van de proef ver traagt, moge duidelijk zijn. Peters zei dat zelf hardop deze week. Een opmerkelijke ommezwaai van de wethou der dus? Nee. Integendeel. Het uitstel van Peters blijkt bij een nadere beschouwing meer weg te hebben van een slimme tactische manoeuvre dan van een overmatige be hoefte de winkeliers in de binnenstad ter wille te zijn. Besluiteloosheid (3) Enkele weken geleden pre senteerden de winkeliers in een eendrachtige samenwer king met een in Leiden in middels wel zeer bekende projectontwikkelaar een plan om de Breestraat om te tove ren in een promenade. Peters moet bij het vernemen van dat nieuws van zijn stoel zijn gevallen van verbazing. De Breestraat eindelijk overstag. De winkeliers hebben zeKs de aanvankelijke eis van een parkeergarage laten vallen. Die kans kan de wethouder niet aan zich voorbij laten. Eindelijk is er een gesprek met de winkeliers mogelijk. Eindelijk kan er wat met het verkeer in de Breestraat ge daan worden zonder dat ge meente en middenstand rol lend over straat, gaan. Slechts één plooi moet daarbij nog recht gestreken worden: het openbaar vervoer. Dienen in de plannen van de winke liers ook de bussen uit de Breestraat te verdwijnen. Pe ters als één van de pleitbe zorgers van het openbaar ver voer ziet daar helemaal niets in. ■8 lesluiteloosh eid (2) jf/aar gaat het om? Al vele ele jaren wordt er gediscus- eerd over de Breestraat. Wel f niet autovrij, wel of niet de gjussen er door, éénrichtings- - erkeer de ene dan wel de !f ndere kant op. Zoveel auto's, oveel oplossingen. Knopen oorhakken bleef echter uit ooral dankzij de onbuigzame ouding van de winkeliers, 'otdat Peters aantrad en met et voorstel van een proef op e proppen kwam. De Bree- traat zou op zaterdag voor uto's worden afgesloten. Dan lij ou blijken hoe leefbaar de Ireestraat kan zijn. Maanden Besluiteloosheid (4) De binnenstad wordt er onbe reikbaar mee, vindt hij, als je al die bussen over de Hooi gracht en de Witte Singel zou laten rijden. En de Hooigracht en de Witte Singel worden er ook niet gezelliger op. Boven dien: Peters wil de Markten- route autovrij en als je dat doet, zal de Breestraat toch enigszins toegankelijk moeten blijven. En uiteindelijk is de marktenroute nu al gedeelte lijk autovrij gemaakt omdat de Breestraatwinkeliers zo veel mogelijk auto's in hun Dat vindt Milan Konvalinka (van de Fotoredactie) van 'zijn' krant. Een gezicht dat mede wordt bepaald door de Fotoredactie. Milan en zijn collega's brengen met name gebeurtenissen in beeld die zich in onze eigen omgeving afspelen. Want het regionale nieuws heeft een belangrijke plaats in de Leidse Courant. Een krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. (ADVERTENTIE) 20 SUPER KING SIZElN HARDBOX 3.65 Ik stuur de onderkenl van één leeg 90 k;e Gladstone Luxury Mild naar Antwoord- retour. Ik ben met jonger don 18 ;ocr Dit oonbodis eenmehg Deze coufKnis geldig I nummer 346, 2000 VC Haarlem en ontvang per omgaande een nieuw pakje lot en mei 20 oklober 1986 of zolang de voorraad van IQOOO pakjes slrekJ. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 PAGINA 11 ?jidse wethouder wil inder onderwijs afschaffen DEN/EDE De Leidse wethouder van onder- Imevrouw H. van Dongen (PvdA) heeft gisteren i pleidooi gehouden voor het afschaffen van het ander onderwijs. Volgens de wethouder zou dat Aanzienlijke besparingen op het onderwijs kun- Jleiden. Ze deed haar suggestie tijdens een mani- ■tie in Ede tegen de bezuinigingsmaatregelen op sociaal-cultureel werk. Van Dongen pleitte daar de „Nationale (ontzuilde) School". Ze richtte f met name tot voorzitter J. Voorhoeve van de i-fractie in Tweede Kamer. Hij liet vorige week In bedenkingen bij de bezuinigingen op onder- jite hebben (zoals bij de kleuters van 4 jaar) en bij «eventueel afschaffen van de Pas 65. „Laat hij |wel van het onderwijsvoorrangsbeleid afblijven lp de oplossing eerder zoeken in de totstandko- van de Nationale school", aldus de Leidse wet- Woensdagavond koopavond LEIDEN In verband met de viering van Leidens Ontzet is de koopavond volgende week niet op don derdag maar op woensdag. Op 1 oktober zijn de win kels 's avonds tot negen uur geopend. Ook het stad huis is woensdag- in plaats van donderdagavond open. Donderdagavond trekt de Taptoe door Leiden. De postkantoren aan de Schipholweg, het Bevrij dingsplein, de Breestraat en in het winkelcentrum de Kopermolen gaah vrijdag 3 oktober om 10.00 uur dicht. De kantoren aan de Breestraat en V&D zijn woensdagavond geopend, omdat de koopavond van donderdag naar woensdag is verschoven. Alle agent schappen in Leiden en aan het Kooikerspad in Zoe- terwoude zijn de hele dag dicht. De postagentschap pen aan De Kempenaerstraat in Oegstgeest en in Leiderdorp aan de Hoofstraat gaan om 12.00 uur dicht. De bijkantoren aan de Heinsiuslaan in Leider dorp en de Langevoort in Oegstgeest zijn daarente gen de hele dag open. BEDRUFSMAKELAAR ZOEKT LOKATIE AAN RANDCENTRUM LEIDEN Op initiatief van be- drijfsmakelaar Wildschut worden momenteel de mogelijkheden on derzocht van een bedrijfsverzamel gebouw voor bedrijven die uit de binnenstad weg willen. Het nieuwe gebouw zou ruimte kunnen bieden aan tien tot dertig bedrijven. Het plan moet binnen vier maanden uitvoeringsklaar zijn. Wildschut ontvouwde zijn plannen gistermiddag tijdens de opening van zijn makelaardij aan de Kore- vaarstraat. Volgens directeur C. Wildschut bestaat er bij veel klei nere bedrijven in de binnenstad be hoefte aan nieuwe huisvesting. De verkeersproblematiek, de geluids- en mïlieueisen en gebrek aan uit breidingsmogelijkheden zijn knel punten die het voortbestaan van kleinere bedrijven bemoeilijken. Wildschut is op zoek naar een ge schikt terrein, niet op een indus trieterrein, aan de rand van de stad. Ondernemers zouden de mo gelijkheid krijgen van zowel koop als verhuur. C. Wildschut: „We willen dit project ontwikkelen op non-profit basis. We hoeven er niet zonodig aan te verdienen. Becs- houw het maar als een geste aan het bedrijfsleven ter gelegenheid van onze uitbreiding". De plannen worden ontwikkeld in samenwer king met de gemeente. Wethouder. J. Fase (economische zaken) prees gistermiddag het initiatief van de makelaar. Leiden telt momenteel twee verza melgebouwen: het Olga- en het Mostertcomplex. De eerste is met name bedoeld voor startende on dernemers. De interesse voor beide gebouwen was zeer groot, alle be schikbare ruimte kon snel worden verhuurd. Momenteel wordt ge werkt aan een derde verzamelge bouw. Alle drie de gebouwen zijn op initiatief van de gemeente ont wikkeld. Het is voor het eerst dat door een particulier initiatief in Leiden een bedrijfsverzamelge bouw tot stand komt. .EIDEN De vakbon- Jen zien reële mogelijk heden het aantal onsla- JJjen bij HCG terug te rajring^n. Dat er bij HCG laatregelen genomen loeten worden, staat "jok voor de bonden vast, aar door oudere werk- lemers te gebruiken bij iet opleiden van jonge- 'en zouden er geen 320 t tanen hoeven te ver dwijnen. Hoeveel banen 1etfe bonden zo denken te al bedden, is nog onduide lijk. De vakbonden en de directie hebben gister middag onderhandeld over de reorganisatie bij HCG. Volgens T. Berger van de In dustriebond FNV zou het op deze manier inzetten van ou dere werknemers HCG wel geld kosten, maar op langere termijn zou HCG er alleen maar beter van worden: „Bo vendien heeft HCG dat geld wel. Dat is het probleem niet. Wanneer nu veel ouderen vervroegd met vut zouden gaan, gaat veel vakmanschap plotseling verloren. En als je de A oud' een tnorme vergrijzing.' Geen van beide doet het be drijf noch de betrokken werknemers goed". Verder willen de bonden ar beidstijdverkorting doorvoe ren om het aantal ontslagen te beperken. De directie van HCG wil 320 arbeidsplaatsen schrappen. Van dat aantal zouden 120 banen door natuurlijk ver loop kunnen verdwijnen. Ge dwongen ontslag voor onge veer 200 werknemers is on vermijdelijk, verklaarde de directie van HCG ruim een week geleden bij het bekend worden van de plannen voor een reorganisatie. HCG heeft vestigingen in Leiden en Schiedam en wil in de laatste vestiging de staal en off sho re activiteiten concentreren. Hoe de ontslagen precies over beide vestigingen ver deeld worden, staat nog niet vast. Mogelijk kunnen werk nemers uit Leiden overge plaatst worden naar Schie dam. Wel is duidelijk dat de hardste klap in Leiden zal vallen. De bonden hebben van HCG gisteren ook meer informatie gevraagd over de reorganisa tie, „We willen onder meer weten, waarom de concentra tie in Schiedam plaats moet vinden en niet in Leiden. Waarom moet het zo? Zijn er geen alternatieven", aldus Berger. Hij vraagt zich ook af of de slechte situatie bij HCG alleen een gevolg is van de marktsituatie (de dalende olieprijs) of dat de interne or ganisatie bij HCG ook een rol Op 10 oktober praten bonden en directie verder. Een opvallend gezelschap betrad gistermorgen het Academiegebouw van de Leidse universiteit. Drie heren en twee dames in kledij die niet meer van deze tijd is, met bijpassende pruiken, gingen naar binnen. In dat gezelschap J. Bruggeman (midden), die afstudeerde aan de faculteit Neder lands. Hij maakte een scriptie over de Nederlandse journalist Jacob Weyerman. Bruggeman voelde zich daarin zo thuis dat hij besloot de officiële afsluiting van zijn studie In stijl te doen. Bernard Stöxen.... nooit meer wat van gehoord. straat wensten te handhaven. Waarom zou de gemeente dan nu plotseling terug moeten krabbelen? Gelukkig bood de NZH uit komst. De busonderneming kwam met het plan voor het reisje en is zelfs zo vriendelijk één van zijn gevaarten ter be schikking te stellen. Is het uitstapje eenmaal achter de rug, dan zal de wethouder on getwijfeld na uitvoerige in spraak tot het uitvoeren van zijn proef overgaan. In Duitsland doen ze het al jaren zo, zal hij zeggen. De wethouder heeft zijn les uit het verleden geleerd. Cees Waal struikelde in zijn onge temperd enthousiasme over de winkeliers toen hij de Breestraat tien jaar geleden autovrij wilde maken. Peters pakt het niet alleen voorzich tiger aan, hij pakt zijn tegen standers behoedzaam in. „Het wankele evenwicht zo lang mogelijk bewaren", noemt hij dat. Maar ondertussen gaat hij onverdroten verder met het verwezenlijken van de twee heilige doelen die hij zichzelf en de stad gesteld heeft: het parkeerregime in de binnen stad invoeren en een defini tieve oplossing van het pro bleem Breestraat bereiken. Zonder de bussen te verban nen, wel te verstaan. Inspraak (1) Binnenkort wordt onder de televisiekijkers in Leiden een enquête gehouden. De kijkers mogen dan opschrijven welke eenders zij willen ontvangen en welke niet. Een ideetje van de commissie Stadskabei, de Inspraak (2) Nu is die tweedeling niets nieuw. Na veel klachten van vooral ouderen, was de PvdA al eerder tot de conclusie ge komen dat er behoefte was aan een klein pakket. Het geen in het collegeprogramma werd vastgelegd waardoor ook de VVD en Links Leiden zich er akkoord mee ver klaarden. Zonder die enquête kend worden. Zij het dat zijn aanwezigheid niet direct op valt. Wie medio maart zijn stem op Stöxen uitbracht in de hoop een verfrissend geluid te mo gen vernemen over het hon- depoepprobleem, de paaltjes, de sluitingstijden van de kroe gen in het bijzonder en al het andere dat iedere Leidenaar zo regelmatig tegen de borst stuit in het algemeen, is dus bedrogen uitgekomen. De ernstige kwaal van selectief geheugenverlies, die in de po litiek rondwaart, heeft ook het raadslid Stöxen besmet. We hebben er allemaal niets meer van gehoord. Zoals we trouwens ook niets uit Stöxen's mond mochten ho ren. Wanneer hij zijn stem verhief, moet dat hoogstens een keer bij een mondelinge stemming geweest zijn. beheerder van het kabelnet. Op het eerste gezicht zelfs een zeer democratisch ideetje want wat is nu aardiger dan dat kijkers zelf mogen bepa len wat zij willen zien. En vooral, voor welke zenders zij willen betalen. Een dergelijke opiniepeiling is bij het feno meen kabeltelevisie een ge heel nieuwe ontwikkeling. Nadere beschouwing leert echter dat het er voor de kij kers allemaal wat minder flo rissant uitziet dan het lijkt. Het eigenaardige feit doet zich namelijk voor dat tevo ren al vast staat dat met even tuele wensen geen rekening kan worden gehouden. Omdat de apparatuur om verschillen de zenderpakketten aan te kunnen bieden voor zover die al bestaat, volstrekt onbetaal baar is. Hoogstens zal het mogelijk worden het kabelsignaal in twee zenderpakketten te scheiden: een klein pakket van zes Nederlandstalige zen ders en een groot pakket van alle achttien beschikbare zen ders. Het eerste is natuurlijk goedkoper dan het laatste. Zwijgzaam (2) zou die tweedeling er in ieder geval gekomen zijn. Maar met die enquête, is dat nog maar de vraag. Is er na melijk te weinig animo voor dat minimum-pakket dan overwegen CDA en VVD (de PvdA is vasthoudend wat dit betreft) er niet langer aan mee te werken (dat de VVD daarbij het collegeprogramma even over het hoofd ziet, moet maar als schoonheidsfoutje gezien worden). Kortom, een steekproef die niet alleen compleet zinloos is, maar ook nog tegen de invul lers ervan gebruikt dreigt te gaan worden. Een enquête waarbij je je als televisiekijker een hoop moeite kan besparen dooriienj.meteen w£g,te gooi en. 'Leiden "weer gezellig' heeft toch niet dat sprankelende re sultaat gebracht, dat de Leidse kiezer zes maanden geleden was beloofd. Na een opvallen de verkiezingscampagne die caféhouder Bernard Stöxen een raadszetel opleverde, mochten we nimmer meer wat van de lijsttrekker verne men. Het is opvallend stil rond zijn partij. Had toenma lig PvdA-lijsttrekker Dick Tesselaar gelijk met zijn laat dunkende opmerkingen over deze kroegpartij? Aanvankelijk werd veronder steld dat Stöxen door zijn ak- tiviteiten in de horeca niet eens in staat zou zijn de ver gaderingen van de gemeente raad en de diverse commissies bij te wonen. Maar, dat moet gezegd worden, Stöxen mag tot de trouwste bezoeker van al deze bijeenkomsten gere Toch leek er een taak voor Bernard Stöxen weggelegd. Zijn belofte om het ook in de gemeenteraad gezellig te ma ken, werd door hen die de raadsvergaderingen niet op vrijwillige basis bijwonen, dankbaar aanvaard. Uiteinde lijk is de gemeentepolitiek er de laatste jaren ook niet vro lijker op geworden. Een beetje geestige, goed doorwrochte redevoering hoor je er tegen woordig niet meer, terwijl er notabene een met water knoeiende LDM-directeur aan te pas moet komen .om nog enig leven in de brouwe rij te brengen. Tesselaar heeft dus gelijk ge kregen, zo moet achteraf ge constateerd worden. En het is niet aannemelijk dat Stöxen dat gelijk nu nog zal kunnen weerleggen. Door zijn kiezers zal hij er niet op aangespro ken worden, want 'Leiden weer gezellig' kent zover be kend geen ledèn, laat staan dat zij regelmatig bij elkaar komen. Hoogstens dat een aantal aanhangers elkaar on regelmatig aan de bar ont moet, maar dan zal het wel te gezellig zijn om over politiek te praten. Kortom, het blijft nog zeker drie jaar behelpen met „Leiden weer gezellig Eerlijkheidshalve dient ver meld te worden dat Stöxen niet het enige raadslid is, dat uitblinkt in een dergelijke on gepaste bescheidenheid. Er zijn er die al meerdere perio den in de gemeenteraad door brengen en nog steeds niets van zich hebben laten horen. En dat geeft één troost, zover zal Stöxen het in ieder geval niet schoppen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11