Marie is dood, leve Marie! geringd op wereldreis Y.W.C.A. vlecht vrouwen aan elkaar Yeel straling en gif bij kerninstallaties in VS VROUWENBOND VIERT 65-JARIG LUSTRUM: BINNENLAND/BUITENLAND w«i<w comaiu VR1IDAG 26 SEPTEMBER 1986PAGINAI Familie bezorgd over Surinaamse gevangenen PARAMARIBO/DEN HAAG Familie- leden van twintig mannen, die in augus tus in Oostsuriname zijn opgepakt en sindsdien door het leger worden vastge-' houden, hebben gisteren bij het Nationaal Instituut Mensenrechten (NIM) duidelijk heid gevraagd over het lot van de gevan genen. De gedetineerden, volgens de Suri naamse autoriteiten leden en aanhangers van de groep-Brunswijk, zijn niet officieel in staat van beschuldiging gesteld. De voorzitter van het mensenrechteninsti- tuut, Philip Ak^um, liet weten dat dat het orgaan „de strategie van het leger niet mag en wil doorkruisen". Familieleden zijn tot nu toe niet toegelaten tot de gede tineerden. Onder hen bestaat de vrees dat de mannen slecht worden behandeld. Indonesië zendt Nederland nota over VOC-schip NEW YORK Indonesië gaat Nederland een diploma tieke nota sturen over de Geldermalsen, het VOC-schip waaruit de Engselse duiker Hatcher een schat aan Chi nees porselein heeft gehaald. De inhoud van het schip heeft miljoenen opgebracht. Jakarta is niet gelukkig met de gang van zaken. Hatcher, nu een rijk man, heeft nooit precies willen zeggen waar hij het wrak heeft aangetroffen. Onderzoek heeft aan het licht gebracht dat het wrak in wateren ligt die onder Indonesië val len. Nadat Hatcher had gezegd dat het om een schip van de Vereenigde Oostindische Compagnie ging, eiste Nederland, als rechtsopvolger van de VOC, een deel van de opbrengst van de veiling op. Indonesië lijkt niet zo ver te willen gaan om ook een deel van de opbrengst te claimen. Het wil echter zijn juridische positie veilig stellen als er weer wrakken met kostbare lading in In donesische wateren worden gevonden. Onrust na overlijden en ziekte op school Teuge TEUGE In het dorp Teuge, tussen Deventer en Apel doorn, is opwinding ontstaan over de plotselinge dood van een negenjarig meisje, leerlinge van de basisschool De Zaai er. Zij overleed aan nekkramp, een zeer zeldzame ziekte. Di verse inwoners van Teuge hebben een verband gelegd met drie kankergevallen onder leerlingen van deze school, die in de afgelopen jaren zijn voorgekomen. Sommigen vrezen dat de school op gifgrond is gebouwd. Er zijn twee gevallen van leukemie geconstateerd en vier jaar geleden overleed een leerling aan een tumor. Betrokken artsen vinden het abso luut misplaats een verband tussen de ziektegevallen te leg gen. Het schoolbestuur heeft de ouders van alle 62 leerlin gen een brief gestuurd waarin alle stappen worden opge somd die het bestuur vanaf 1984 heeft ondernomen. Zo werd onder meer twee jaar geleden voor eigen rekening een bo dem- onderzoek uitgevoerd. Daaruit bleek niet dat er ge vaarlijke stoffen in de grond zitten. STICHTINGMARIE. WORD WIJZER" OPGEDOEKT AMSTERDAM „We gaan hier echt niet zitten huilen, hoor", zegt Jan- nie Tamminga, bestuurs lid van de stichting „Ma rie, word wijzer". Maar verdrietig is ze wel, „na tuurlijk". Want de stich ting, kortweg „Marie" genoemd, is wijlen. Is Marie dus wijs gewor den? Nee, maar ,je moet er mee stoppen als je niet dat je de middelen niet hebt om verder te gaan". Het einde van een actie groep. Veertien jaar geleden werd „Marie, word wijzer" opge richt, door vertegenwoordi gers van Man/Vrouw Maat schappij, de FNV-vrouwen- bond, de Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond, de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen en andere vrouwenorganisaties. Pen- ningmeester(es) Gerie van der Walle: „Het ging ons er om meisjes een bewuste keu ze te laten maken, te laten kiezen voor het vervolgon derwijs. Te veel meisjes ko zen voor de (vervolgoplei ding met de minste kansen en braken die opleiding ver volgens vroegtijdig af. Met de gedachte: we trouwen straks toch". Scholen Vanaf 1972 heeft „Marie" de scholen bestookt met materi aal waarin de traditionele rollen werden doorbroken. Want waarom zou het aan recht een betere bestemming voor meisjes zijn dan de schoolbank? Marie" wist be ter. Alle 9000 scholen, open bare en bijzondere, kregen folders en lesmateriaal. „We kregen er altijd veel reacties op", zegt voorzitter Joke Ko- ningh, lid van de Rooie Vrouwen in de PvdA. „Maar er waren ook wel scholen die het materiaal weer terug stuurden. We hebben geen cijfers over het aantal scho len dat er gebruik van maak te, maar het moeten er veel geweest zijn, gezien de aan vragen om extra materiaal die we binnenkregen". Behalve op de scholen heeft „Marie" sinds 1978 ook haar stem laten horen in de poli tiek. via nota's en deelname aan begeleidingscommissies. Ilse Debije. project-coordina tor: „In Haagse kring drong het gezag van „Marie" lang zaam maar zeker door. Ze werd gevraagd in commissies zitting te nemen en in vele discussie-stukken werd de mening van „Marie" geci teerd. En mede op aandrang van de stichting is het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS) er toe over gegaan de onderwijs-cijfers te split sen in resultaten van jongens en meisjes". „Het emancipatieproces is een maatschappelijke veran dering waar natuurlijk veel verschillende krachten een rol in spelen, maar „Marie" heeft duidelijk een voortrek kersrol gespeeld", conclu deert Joke Koningh tevre den. Over het overheidsbe leid is ze minder te spreken. Het doel is nog lang niet be reikt. „Vrouwen worden nog steeds achtergesteld. De emancipatie is nog lang niet ver genoeg gevorderd. En door het huidige bezuini gingsbeleid worden vrouwen weer extra gedupeerd. Denk alleen maar aan de maatrege len in het onderwijs: de vrouw krijgt de kinderen weer langer thuis en de bege leidingsdiensten, die ook de emancipatie in het onderwijs behartigen, dreigen hun sub sidie kwijt te raken". Jammer De bestuursleden zijn het roerend met elkaar eens: het doel van „Marie" is nog lang niet bereikt. „Marie is wel een stukje wijzer geworden, maar nog niet wijs genoeg", zegt Koningh. En toch wordt „Marie" begraven, de stich ting stopt er mee. Jannie Tamminga: „Marie" was de enige groep die op het basis onderwijs gericht was. Daar om is het zo jammer dat we er mee op moeten houden, maar het moet wel. Als je ziet dat het niet meer loopt moet je de knoop doorhakken". Volgens Koningh is de tijd voor actie voorbij en moet de strijd op een ander niveau voortgezet worden. „Marie" was eena actiegroep en voor een actiegroep is een bestaan van veertien jaar heel lang. Op een gegeven moment moet dat door anderen over genomen worden. Dat mo ment is nu. Het ging ons ook veel te veel tijd kosten. Dit werk kan gewoon niet door vrijwilligers gedaan worden". „Marie" is tot de conclusie gekomen dat de „mensen in het veld" (ouders en leer krachten) behoefte hebben aan deskundigheid. Er moet dus een centrum komen waar iedereen altijd om in formatie en begeleiding aan kan kloppen. Ilse: „We moe ten nu eerst het land in om een discussie te voeren over hoe zo'n centrum er uit moet zien. Moet dat landelijk of re gionaal opgezet worden, gaat de subsidiekraan er voor open, wie doen er aan mee; dergelijke vragen moeten be antwoord worden voor we kunnen beginnen. Dat zal nog wel even duren". Het be stuur van „Marie" hoopt dat de slotmanifestatie die mor gen in Utrecht wordt gehou den, de opmaat wordt van een nieuw begin. „Marie is dood, leve Marie!" schrijft de slichting in haar testament. Want „de bij „Marie" aange sloten organisaties moeten af zonderlijk, vanuit de eigen invalshoek, doorgaan met on- derwijsemancipatie". STEVO AKKERMAN WASHINGTON Bij nu cleaire installaties van het ministerie van energie in de VS overschrijden stra ling en gif in bodem en grondwater honderden malen de norm voor de gezondheid. Dat staat in een rapport van de onaf hankelijke Amerikaanse rekenkamer aan het Con gres. Het niveau van radio-actief materiaal in het grondwater bij installaties van het ministe rie in South-Carolina en Was hington, die mede dienen voor de produktie van kernwapens, overschrijdt de norm voor drinkwater 400 maal. De che mische besmetting bedraagt zelfs 1000 maal de norm in in stallaties in South Carolina, Colorado en Tenessee. Het weerwoord van het minis terie is dat de besmetting be perkt blijft tot het terrein van de installaties en dat er geen gevaar bestaat voor de volks gezondheid. De Democratische Senator John Glenn vindt de conclusie „schokkend en angstaanja gend" en waarschuwt voor een „milieuramp", die zal kunnen ontstaan, als bodem en grond water niet worden gezuiverd. De Sovjet-Unie heeft gisteren toegezegd om de VS inlichtin gen te geven over de veilig heidsmaatregelen voor twee in aanbouw zijnde kerncentrales in Cuba. Dat gebeurde op de „Tsjerno- byl-conferentie" in Wenen, waar de afgevaardigden twee akkoorden bespraken die ge richt zijn op het treffen van internationale maatregelen in het geval van kernrampen. Het hoofd van de Amerikaan se delegatie, de Amerikaanse minister van energie John Herrington, had eerder te ken nen gegeven dat de VS be zorgd zijn over de Cubaanse reactoren. Minister Nijpels (Milieu) heeft gisteren op de conferentie over kernveiligheid twee reso luties ingediend over de uit breiding van het waarschu wingssysteem en van de aan sprakelijkheidsregeling bij kernongevallen. In de ene resolutie verzoekt de bewindsman de lidstaten van de iNternationale Organisatie voor Atoomenergie (IAEA) op basis van vrijwilligheid ook die ongelukken met kerncen trales en andere nucleaire in stallaties te melden, die niet direct gevaar opleveren voor omringende landen. ondertekenen de lan den die aan de IAEA-confe- rentie deelnemen een verdrag waarin staat dat zij verplicht zijn alle kernongevallen te melden die een grensover schrijdend karakter hebben. Nijpels wil dit uitgebreid zien met de melding van alle overi ge ongevallen van enige om vang, zij het op vrijwillige ba sis. In de tweede resolutie roept de bewindsman alle landen op die zich nog niet hebben aangeslo ten bij de conventies van Pa rijs en Wenen betreffende de aansprakelijkheid voor de bij kernongevallen ontstane scha de op deze te ondertekenen. Op de ringen staan behalve een nummer o het land van herkomst en het adres van de gelringcentrale DEN HAAG De vogel trek heeft mensen altijd al gefascineerd. Lange tijd wist men niet waar vogels in de herfst heengingen. Van de Griekse wijsgeer Aristoteles wordt verteld dat hij zwanen een rood koordje om hun poot bond, om ze het jaar daar op te kunnen herkennen. Tegenwoordig worden er in ons land jaarlijks zo'n 185.000 vogels geringd om meer te weten te komen over de vogeltrek. Het ringonderzoek wordt ge coördineerd door de Ne derlandse Ringcentrale in Arnhem, die dit jaar 75 jaar bestaat, en dat van daag vierde met een sym posium in de Stadsgehoor zaal in Leiden. De Deense schoolmeester Mor- tensen was de eerste die het ringen van vogels systematisch aanpakte. Hij begon in 1889 vogels te vangen, die hij voor zag van een ring om hun poot of hals en vervolgens weer los liet. De Deen hield een com plete administratie bij van de geringde vogels die later te ruggevonden werden en ver zamelde zo interessante gege vens. Bescherming Directeur S. Woldhek van de Vogelbescherming: „Het rin gen is zowel voor de bescher ming van de vogels als voor de wetenschap erg belangrijk. Ei genlijk is het net zoiets als het in zee gooien van een fles met een briefje: je weet niet of hij aankomt en of iemand de boodschap leest. Natuurlijk ko men niet alle ringen terug, maar toch krijgen we meldin gen uit alle delen van de we reld. Door die berichten ko men we elementaire zaken weten over de trekroutes y de vogels, over de broedgeh den, over de sterfplaatsen i dergelijke. Alle gegevens die in Nedf land binnenkomen word door de Ringcentrale veri meld en geschikt gemaa voor wetenschappelijk ond zoek. In 1911 werd de centr opgericht. Aanvankelijk v zij gehuisvest in het Leii Rijksmuseum van Natuurli Historie, maar 1958 verhuis de instelling naar Heteren,( plaats in de buurt van A Het ringen zelf gebeurt (li ruim driehonderd vrijwi gers. Een van hen. de h Wanders, is geregeld in vroege ochtend in de Was naarse duinen te vinden, legt uit: „Voor het vangen de vogels gebruiken we v kenbanen en eendekooien. I werden vroeger gebruikt dieren voor consumptie vangen. Spreeuwensoep I voorbeeld was in vroeger een heel populair gerecht, niet meer gelukkig. Wij bruiken om de vogels op baan te krijgen bandjes i vogelgeluiden en ook nog 1 lokvogels. Als ze neerstrijk trekken we aan een touw dat er een klapnet over I heen slaat. De vogels kum van onder het klapnet gem kelijk gevangen worden, worden geringd en daarna 1 gelaten. Da's een kwestie hoogstens vijf minuten, houden altijd precies bij we vogels we ringen. We rich ons nu vooral op rietgorzen, vinken en de piepers". Grenzen Over het verwerken vanl gegevens vertelt Dr. A.C. deck, afdelingshoofd van Ringcentrale: „Er is deze er veel informatie over Euroj vogelsoorten verzameld, w vanaf 1900 zijn er in ons relddeel 35 miljoen vogels ringd. Daarvan zijn er 1 r joen teruggemeld. Voor verwerken van de gegeven samenwerking nodig tussen wetenschappers in Eun want vogels houden zich i aan grenzen. De 30 ringcen les in ons werelddeel werl dan ook samen in een fed( tie, de Euring. In de datab van die federatie worden terugmeldingsgegevens alle Europese vogels opge gen. Wie een geringde vogel vit kan de ring het beste opstu naar het Vogeltrekstati postbus 40 in Heteren met v melding van plaats, dati soort en de omstandighe waaronder de vogel gevoni werd. Dan is er w> steentje bijgedragen aan o kennis van de trekvogels. SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitflevon|. Antwerpen-Weesp. UTRECHT De Y.W.C.A. (Christen We reld ver bond van Vrou wen) vlecht morgen vrouwen met verschil lende huidkleuren door elkaar tot „één grote vrouwelijke smeltgroep". Prinses Irene loopt dan samen met de Turkse mevrouw uit Rotterdam, de Surinaamse uit Utrecht en de Indische uit Den Haag door de Nieuwe Kerk in Amster dam. Eén dag vormen ze de blauwdruk voor een nieuwe samenleving: een vlechtwerk van mensen met verschillende etni sche achtergrond. De Y.W.C.A. bestaat 65 jaar en viert dat morgen met het oog op de toekomst. „Wij zien de manifestatie als het startpunt van een op te zetten landelijk sa menwerkingsverband. Maar we weten nog niet hoe dat er uit komt te zien", zeggen de organi satrices aan de voora vond van „Vrouwen- vlechtwerk". de vrouwen die de dag bijwo nen uit etnische groepen konjt. Dat is nog nooit eerder vertoond", melden Joan Fer- rier en Ria Lindeman, leden van de werkgroep die de ma nifestatie „Vrouwen vlecht werk" organiseert, tevreden. „Op andere grote bijeenkom sten van vrouwen zie je hooguit een handjevol vrou wen uit etnische groepen". De Y.W.C.A. is een christelij ke organisatie. Voelen die buitenlandsevrouwen zich daar wel bij thuis Joan Ferrier: „De Y. (afge kort en uitgesproken als „Why") is christelijk in die zin dat we respect hebben voor andere culturen en reli gies. Er zijn ook islamitische en hindoestaanse vrouwen lid van. Wereldwijd zijn er zo'n veertien miljoen vrou wen bij aangesloten. De Ne derlandse afdeling is relatief klein en houdt zich vooral bezig met de vorming van vrouwen en de strijd om de mensenrechten. In de Derde Wereld doet de Y. vooral veel kleinschalig ontwikke lingswerk". Is het christelijk karakter dus een historische vlag die de lading niet meer dekt? „Uit de aanmeldingen blijkt -.Nee, nee. Het is natuurlijk dat maar liefst de helft van wel zo gegroeid, maar dat wil niet zeggen dat we net zo goed niet-christelijk zouden kunnen zijn. Je moet tenslot te ook je eigen religie respec teren om open ogen en oren voor die van anderen te kun nen hebben. Om die open heid gaat het ons, we zullen nooit op dat christelijke ha meren". Samen Verleden jaar waren Joan Ferrier en Ria Lindeman aanwezig op de VN-vrou wenconferentie in Nairobi. Daar zagen ze hoe vrouwen uit totaal verschillende lan den en culturen met elkaar kunnen optrekken. En ze re aliseerden zich dat ook in Nederland de etnische ver scheidenheid onder vrouwen groot is. Ria: „Het is waanzin om je alleen te richten op de vrouwen in Azië, Afrika, La- tijns-Amerika en dergelijke, terwijl hier in Nederland vele mensen leven die af komstig zijn uit diezelfde we relddelen". De Y.W.C.A. stel de daarom een werkgroep in die ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de Y. een „multi-etnisch lustrum" op poten moest zetten. Werden de buitenlandse vrouwen bij de organisatie betrokken of waren ze alleen „slachtoffer" van liefdadig heid? Joan: „Wij willen j ken. Dat betekent dat*wij dus niet van alles en nog wat voor anderen organiseren, maar dat we dat samen doen. Dat staat als een paal boven water. Ook voor de organisa ties van vrouwen uit etnische groepen. Toen zij voor het eerst met ons aan de tafel za ten om over de manifestatie te praten hebben ze eerst een stevige ideologische discussie aangezwengeld en ons ge vraagd: „Waarom willen jul lie ons er eigenlijk bij betrek ken?" Uiteindelijk is er een werkgroep gevormd, waarin vertegenwoordigers van de Y.W.C.A. en van de buiten landse vrouwen het met el kaar wagen. De manifestatie valt onder verantwoordelijk heid van die werkgroep, niet van de Y.W.C.A. De Y. is, zo als dat zo mooi heet, slechts „voorwaarden scheppend". Was het niet moeilijk de bui tenlandse vrouwen te berei ken? Die zijn immers minder georganiseerd en geëmanci peerd dan de Nederlandse. Ria, die namens Indische vrouwen in de werkgroep zit: „Ze zijn zeker wel georgani seerd, zij het dan wat minder dan de Nederlandse vrou wen. De Molukse vrouwen werkten bijvoorbeeld al sa men voordat ze in Nederland kwamen, dat geldt ook voor de Surinaamse. De organisa ties van Indische, Turkse en Marokkaanse vrouwen be> staan minder lang, maar heb ben echt een aardig draag vlak. Ze treden weliswaai niet zo naar buiten als Ne derlandse organisaties, maai hun invloed naar binnen groot. Inderdaad, ze bevin den zich in een andere fast van de emancipatie, maar ji kunt dat niet zondermeei vergelijken met die van d< Nederlandse vrouwen. Dit processen lopen niet sync hroom". „Vrouwenvlechtwerk" word opgeluisterd door de aanwe zigheid van prinses Irene aangekondigd als Irene var Lippe-Biesterfeld. Dat zi komt is „puur functioneel" zo verzekerd Joan, „geen pu bliciteitsstunt". Irene spreek als oprichtster van een ad vies- en trainingsbureau voo „multi-culturele kadervor ming". Zij zal het hebber over de rol van de Neder landse vrouw „bij het vorm geven aan een multi-etnischr samenleving, waarin een ie der op gelijkwaardige wijzf participeert'zoals het themi van de dag is geformuleerd „We zien de manifesta tie als het startpunt. In Nai robi hebben we gezien ho we kunnen samenwerker dat moet in Nederland ooi kunnen". STEVO AKKERMA!

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8