IG: geen concessies ioen aan terroristen Herrema nog steeds een begrip in Ierland 3» Jodenvervolging in strip over katten en muizen Buikdans taboe in Arabische Zonder lijfwachten ben je niets in Washington steden 'Oei!;** Een specta culaire actie van Greenpe ace in We nen, waar op 't ogenblik de conferen tie over kern energie plaatsvindt. In een 50 meter hoog reuzenrad hadden leden van Greenpe ace spandoe ken tegen kernenergie aangebracht. NEW YORK De helden van het stripver haal zijn muizen, katten en zwijnen, maar het thema is de vernietiging van het Poolse jo dendom door de nazi's. ,,Maus A Survi vor's Tale" (Maus, het verhaal van een over levende) is de titel van het verbijsterende en unieke werk van de hand van Art Spiegel man, dat onlangs in de handel verscheen. Spiegelman, die in 1948 in Stockholm werd geboren, publiceert het stripverhaal in zwart wit over het lijden van zijn ouders onder het nationaal-socialisme sinds 1980 in het kunst en strip-tijdschrift „Raw". De tot nu toe ver schenen afleveringen zijn in een boek gebun deld. Dat Spiegelman de joden afbeeldt en de nazi's als katten is „om enige afstand van het materiaal" te krijgen. In een vroege re versie van de geschiedenis begon hij met portretten van zijn ouders, „maar dat werd te sentimenteel". „Maus" heeft overigens niets gemeen met Mickey Mouse; de gestileerde dierengezichten blijven in grote mate zonder uitdrukking. Spiegelman vergelijkt ze met de maskers van het Japanse No-toneel: „Juist dat gebrek aan uitdrukking staat de lezer toe er een uitdruk king in te leggen". Een vervolg van „Maus" is inmiddels in de maak. Het tweede deel, „From Mauschwitz to the Catskills", gaat over de periode 1944 tot heden. (Vervolg van voorpagina) DUBLIN Tiede Herre ma; in Nederland vrijwel vergeten ondanks dat hij in '84 tot directeur van het Rode Kruis werd ge noemd, maar in Ierland nog altijd een begrip. Hor den verslaggevers bele gerden hem gisteren op het vliegveld van Dublin, waar hij de delegatie van vijftig gehandicapten leid de. In 1975 werd de toenmalige di recteur van Ferenka, een dochteronderneming van Akzo, ontvoerd door de IRA- leden Marian Coyle en Eddy Gallagher. Ze eisten de vrijla ting van drie prominente le den van de verboden Ierse be weging. Hoewel niet aan die wens werd voldaan kwam er na meer dan een maand van Dr. Tiede Herrema, die in 1975 door IRA-leden gegijzeld werd, is nog steeds populair in Ier land. spanning een positief einde aan de gijzeling. Althans voor Herrema, die er uiterlijk geen schade van had ondervonden. In 1977 keerde hij naar Akzo in ons land terug om in '84 in de VUT te gaan. Toch bleef er een band met zijn tweede vaderland bestaan en niet alleen omdat zoon Jel- le ongestoord zijn studie medi cijnen aan een universiteit in Dublin voortzette. Herrema senior hield in de hoofdstad een woning aannaast een huurhuis in Scheveningen en maakt zeker tienmaal per jaar de oversteek. Hij blijft aan het land, waar aan hij toch zulke bittere her inneringen moet bewaren, verknocht. Ierland honoreerde die hartstocht met het erebur gerschap van het land. Een eer, die tot dan toe alleen een rijke Amerikaan, Chester Be- attie, die ooit bezittingen schonk aan Ierland en John F. Kennedy tot dusverre ten deel viel. Gelaten onderging Herrema op het vliegveld de serie vra gen, een overigens telkens te rugkerend ritueel, dat uit mondt in de hamvraag of ook Tiede Herrema niet vindt dat de hoofdverdachte Eddy Gal lagher met vijftien jaar cel straf veel te zwaar bestraft is. „Dat vind ik inderdaad, maar ik heb het nu eenmaal niet voor het zeggen". De Ierse pers was tevreden ge steld, maar Herrema eigenlijk niet. „Jammer dat men alleen voor mij belangstelling had, maar niet voor de enorme in spanningen van het Ierse Rode Kruis, dat deze voor vijftig landgenoten onvergetelijke tocht met Martin Air organi seerde. Waarschijnlijk was er geen letter van deze trip in de krant verschenen als ze niet van mijn komst hadden gewe ten". Toch moet Dublin hebben ge weten van de aanwezigheid van vijftig Nederlanders, die in de meeste gevallen nog nooit op vakantie waren ge weest. Al was het alleen maar doordat de Garda, de Ierse po litie, via een escorte met zwaailichten en sirenes door de binnenstad van Dublin aan de bevolking liet weten dat er kennelijk iets heel bijzonders aan de hand moest zijn. De operatie „vliegtocht gehandi capten" vergde vele maanden en dat voor een dag vakantie, die de meesten zich overigens nog lang zullen heugen. De Nederlandse gehandicapte gasten genoten met volle teu gen. De uit Strijen afkomstige J. Berkelbach, die zich in een rolstoel moet voortbewegen, was kort voor het vertrek uit Dublin nog hevig geëmotio neerd. „Zeven jaar lang heb ik geen vakantie gehad, trou wens mijn vrouw, die me moet verzorgen ook niet. Daarom was het jammer dat zij niet mee kon gaan". En mevr. G. Nijhof uit Henge lo, die op Tweede Kerstdag haar 79e verjaardag viert, was zelfs nog nooit in het buiten land geweest, en beleefde dus haar vuurdoop in de lucht. „Nee, ik ben nog nooit ver van huis gegaan. Ik loop erg moei lijk, moet zelfs van een taxi gebruik makwi als ik bood schappen ga döen. En als je dan deze kans krijg kun je al leen maar heel dankbaar zijn". Haar plaatsgenote mevr. H. Schouwink: „De reis was fan tastisch. Alleen die armoede daar in Ierland. Daar kon ik echt niet tegen. Ik zag daar een oud mannetje achter een kar zwoegen met volledig ver sleten kleren. Ik had hem nog wat willen zeggen, maar ja, ik kan geen Engels hè en dan be gin je in Ierland weinig". HES LAGRAND WASHINGTON In Ameri kaanse regeringskringen men zich zo bewust van zijn1 eigen veiligheid, dat alle hoog geplaatste regeringsfunctiona rissen zelfs die werkzaam in gezondheidszorg en land bouw van lijfwachten ge bruik maken. Uit de omgeving van president Reagan zegt men dat dit meer modever- schijnsel is, dan dat het onder deel vojrmt van de bescher mende muur die Washington heeft gebouwd tegen het terro- risme. Een onderzoek van de Amerikaanse Algemene Re kenkamer heeft aangetoond dat alle dertien ministers van president Reagan en een aan- tal andere hoge functionaris sen niet alleen in eigen land, maar ook op buitenlandse rei zen van de diensten van „go rilla's" gebruik maken. Al die veiligheid kost per jaar 1.600.000 dollar, de veel hogere maar geheime kosten van be scherming van de president en zijn twee altijd beschermde topministers Shultz en Weinberger niet inbegre pen. Gevraagd naar de reden waarom bijvoorbeeld ministers van gezondheid en landbouw bescherming nodig hebben, volgens antwoorden als: „De minister van gezondheid wordt geconfronteerd met zeer omstreden en emotionele za ken, variërende van sociale verzekering tot abortus" en „de minister van landbouw be zoekt het middenwesten van de VS, waar boze boeren tot nu toe vreedzaam betogen omdat ze vinden dat ze te weinig krijgen voor hun prod uk ten Zuid-Afrika verscherpt censuurmaatregelen JOHANNESBURG Zuid- Afrika gaat nieuwe maatrege len nemen om berichtgeving van plaatselijke en buitenland se media over onrust in het land verder te beperken. Het overheidsbureau voor infor matie, dat sinds het afkondi gen van de noodtoestand in juni het officieel goedgekeurde nieuws verspreidt, zal niet lan ger direct antwoord geven op vragen over incidenten in zwarte woonoorden. Vanaf vandaag moeten journalisten gedetailleerde vragen over dergelijke gebeurtenissen per telex naar het bureau sturen. Het informatiebureau gaat door met geven van een dage lijkse overzicht van de onrust in het land. Haarloze kat In de Leidse Groenoordhallen wordt morgen en overmorgen een van de grootste dierenten- toonstellingen van Europa ge houden. Maar hoeveel leuke beesten men er ook tentoon stelt; zo'n bijzonder dier als het komend weekeinde op een tentoonstelling in New York is te zien, is er niet bij. De haarlo ze kat is een van de honderd die de wereld telt. Hij bleek overigens niet bijster ingeno men met de belangstelling van de fotograaf. 'A iUITENLAND SoidMOoWlWnt VRIJDAG26SEPTEMBER 1986PAGINA5 ysterieuze sterfte lfijnen in Golf iHAHRAN De laatste tijd zijn de Perzische Golf 218 dolfij- n onder mysterieuze omstan- ;heden gestorven. Een Austra- he bioloog vermoedt dat de lieren een ziekte hebben, maar luit uit dat de sterfte van dolfij- n iets te maken heeft met mi- vervuiling. Vissen en zee- ilpadden die ook stierven ble- n niet door vervuiling te zijn ingetast. Het onderzoek begon ze maand toen er 5.000 dode ittiissen en achttien dode dolfijnen '62lanspoelden in Saoedi-Arabië. jindsdien zijn er nog bijna twee- inderd dode dolfijnen gevon- Agent de cel in na afbijten oorlelletje CARDIFF Een rechtbank in Cardiff heeft gisteren een agent tot zes maanden cel veroordeeld, omdat hij in een rugby wedstrijd tussen twee politieteams een collega van de tegenpartij een oorlelletje had afgebeten. De rechter noemde de beet van agent Richard Johnson (31) „een schrijnend voorbeeld van voetbalvandalis me". De rechter zei dat het publiek woe dend zou zijn als er geen fikse celstraf werd uitgesproken. Johnson stelde dat zijn slachtoffer hem eerst zo hard had ge slagen, dat hij zich niet kon herinneren te hebben gebeten. De scheidsrechter had de wedstrijd tussen de twee teams voortijdig beëindigd in verband met het geweld op het veld. DRUGSHANDELAREN GEPAKT NA TIP AAN NANCY REAGAN WASHINGTON Agenten van de FBI hebben, na een anonieme tip aan Nancy Reagan, zeven Nige- rianen gearresteerd op verdenking van internationale heroïnehandel met een omzet van vele miljoenen dollars. In het Witte Huis was een anonieme brief binnengekomen die de FBI op het spoor van de hande laars in drugs zette. De verdachten zijn vijf mannen en twee vrouwen. Het zijn Nigerianen die in de buurt van Washington wonen. Hun on derneming zou vertakkingen heb ben in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos en Londen. Staking in DDR voor betaling in Westduitse marken WEST-BERLIJN Werknemers van een staalconglomeraat in Karl-Marx-Stadt in de DDR heb ben in september door een staking van vier uur gedeeltelijke beta ling in Westduitse marken probe ren te verkrijgen. De werknemers waren er verbolgen over dat veel produkten en diensten in de DDR vaak alleen maar voor westelijke marken te krijgen zijn. De Oost- duitse overheid toonde begrip voor de stakers. Gevolgen heeft de staking in de DDR niet gehad, omdat zij niet tegen de socialisti sche staat was gericht. NASA komt met nieuwe plannen ruimtestation WASHINGTON Het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA heeft gisteren in het Con gres aangepaste plannen ontvouwd voor een bemand ruimtestation, dat in zeventien ruim teveer-vluchten moet worden geassembleerd. Eerdere plannen waren door het Congres af gewezen omdat ze zevenhonderd uur ruimte- wandelen vergden. Dat aantal is nu met de helft teruggebracht. Als we acht vluchten per jaar maken en in 1993 beginnen, zijn we eind 1994 klaar, aldus de NASA. Als het station er eenmaal is zullen waarschijnlijk permanent bemanningen in de ruimte worden geplaatst voor periodes van negentig dagen. Het project slokt het grootste deel van de ruimteveer-ca paciteit op, maar er is nog ruimte voor mili taire en planetaire vluchten. Moskou moet raketten afschaffen om kennis SDI te verkrijgen WASHINGTON De Verenigde Staten zijn alleen bereid de resultaten van het SDI-onderzoek met de Sovjet-Unie te delen als Moskou instemt met een ge faseerde afschaffing van alle lange-afstands raket ten. Dat heeft de Amerikaanse minister van defen sie, Caspar Weinberger, gisteren verklaard. Eerder deze week bood president Reagan in zijn toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de Sovjets aan de resultaten van het Ameri kaanse onderzoek naar ruimtewapens te delen. Vol gens Weinberger was Reagans voorstel bedoeld om van kernwapens af te komen. De minister van de fensie stelde dat Reagan er naar streeft offensieve ballistische raketten in fasen te vervangen door stra tegische defensiesystemen. De bewering van de Sov jets dat SDI kan worden gebruikt voor een verras singsaanval mist iedere grond, aldus Weinberger. CUROPA VERSTERKT STRIJD TEGEN DE TERREUR aiONDEN De Europese gemeenschap wil de strijd -^gen het internationale ïrrorisme verscherpen ^Dor versterkte controle ian de binnengrenzen van ?aie twaa^» strengere visa- palingen en betere uit- sseling van informatie, k komt er een nieuwe iotline" tussen de politie de verschillende lan- n. Concessies aan terro- ;ten worden niet ge- SsoJaan, aldus het communi qué dat gisteren in Lon den werd uitgegeven na 93 if loop van vergadering 'JJJan de twaalf ministers 58«ran binnenlandse zaken ^•Jver het terrorisme. aSlet ligt in de bedoeling dat de 5Mh>orstellen worden goedge- ^Aeurd op de volgende bijeen komsten van de ministers op OnJo oktober en 9 december. De i92 Vergadering werd gehouden *p verzoek van Frankrijk, ''ïaar aanleiding van de recente jj jerie bomaanslagen in Parijs. 97'flPe Britse voorzitter van de 24.Vergadering, Douglas Hurd, tei na afloop dat terreurgroe pen steeds beter georganiseerd 44 fn gefinancierd worden en dat 06(de autoriteiten daarop moeten 59Aeageren. Hij noemde het mis- 524>ruik van diplomatieke on schendbaarheid een groot pro- gvipleem en zei dat zijn regering 60.ovoorstander is van het door dichten van diplomatieke bag gage, indien er reden bestaat Oproep van gevangen terroristen tot staken terreur PARIJS/NICOSIA Anis Naccache, een van drie terroristen wier vrijlating wordt geëist door de daders van de serie bomaan slagen in Parijs, heeft een boodschap laten verspreid waarin hij de aanslagen veroordeelt. De Iraniër zit een levenslange gevan genisstraf uit wegens een aanslag op het leven van de laatste Iraanse premier onder de Sjah, Bakhtiar. Daarbij kwamen een politieman en een buurvrouw van Bakhtiar om het leven. Een Brit en twee Palestijnen die op Cyprus gevangen zitten we gens moord op drie Israëli's hebben eveneens een oproep gedaan aan geestverwanten om geen terreurdaden te begaan om hun vrijlating af te dwingen. De vrijlating van de drie mannen werd geeist bij de recente kaoing van een Amerikaans vliegtuig in Pa kistan De drie stelden in een verklaring „geen deel te willen uitmaken van een ruil. Ook willen wij niet met geweld worden bevrijd Wij beschouwen onszelf niet als terroristen of crimine len. Wij zijn soldaten in een rechtvaardige oorlog". om aan te nemen dat diploma tieke stukken worden ge bruikt voor smokkel. „Terroristen zijn bandieten en zij moeten als dusdanig wor den bestreden", aldus minister Hurd. „Om onze burgers te kunnen beschermen, dienen wij er voor te zorgen dat wij handiger zijn dan de terroris ten". De Britse minister van buiten lands zaken, Sir Geoffrey Howe, verklaarde in New York, waar hij de Algemene Vergadering van de VN bij woont, dat- Groot-Brittannië als EG-voorzitter binnenkort met de Sovjet-Unie zal gaan praten over het terrorisme in de wereld. De Nederlandse minister van justitie, Korthals Altes, bleek tevreden met de bereikte re sultaten van de Londense bij eenkomst, zonder bepaald geestdriftig te zijn. „Het is weer een stap verder, maar het blijft toch een zaak van lange adem", zei hij. Parijs Bij gebrek aan een ander spoor blijft de Franse politie er van overtuigd dat de daders van de reeks aanslagen in Parijs ge zocht moeten worden in de fa milie van George Ibrahim Ab- dallah, de in Frankrijk gedeti neerde leider van de Revolu tionaire Gewapende Libanese Fracties (FARL). Het uitblij ven van door het CSPPA aan gekondigde nieuwe terreurac ties is volgens een politie- -woordvoerder „een aanwij zing". Sinds Robert, Maurice en Emile Abdallah in hun Li banese geboortedorp Koubyat zijn opgedoken, is Parijs bom vrij. Officieel is nog niemand in staat van beschuldiging ge steld. Volgens een correspondent van Associated Press staat het echter onomstotelijk vast dat Emile Ibrahim Abdallah op het moment van de aanslag op het Parijse warenhuis Tati in Noord-Libanon was. Rond het tijdstip dat de bom voor het Parijse warenhuis ontplofte, bevond de correspondent zich naar eigen zeggen in het gezel schap van de broers Abdallah. Voor het oog van de Franse televisie werd gisteren de pro- -Palestijnse extreem-linkse ac tivist Frederic Oriach gearres teerd, juist toen deze op het punt stond een persconferentie te geven in de tuin van het Luxembourg. Oriach kwam in april dit jaar vrij na vijf jaar gevangenisstraf wegens „mis dadige samenspanning". Deze zomer werd hij in Syrië gesig naleerd. „Ik heb niets gedaan. Ik ben een zondebok", riep Oriach, toen agenten in burger hem hardhandig afvoerden. Woensdag waren al vier gei verwanten van Oriach op pakt voor ondervraging over de recente terreurgolf. Spandoek KAIRO De geneugten van het Oosten, zoals nachtlokalen en de buik dans, gaan uit het beeld van Arabische steden verdwijnen. De afgevaar digden op de vierde „Conferentie van Islami tische Stedenbesloten op hun slotvergadering gisteren in Kairo, de be ginselen van de moham medaanse wet van toe passing te verklaren in de grote steden van de is lamitische wereld. In een resolutie werden de ge meentebesturen uitgeno digd, geen vergunningen voor het schenken van sterke drank, nachtclubs en buikdansetablisse menten meer te verlenen en de bestaande lokalen geleidelijk te sluiten. Peruanen vragen werk Vele duizenden Peruanen hebben gisteren in de hoofdstad Lima een grote demonstratieve optocht gehouden. De werkloze mijnwerkers, boeren en textielarbeiders overhandigden bij het presidentië le paleis een petitie, waarin zij vragen om werk. .-p- SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL </«N* k"°iS,n "*n i,.k /e H f., """kt uitbundige wijze door de massa te worden toe gejuicht. Omdat hij wel bemerkte, dat Kareltje het eigenlijk een verdraaid interessante zaak vond aldus bejubeld te worden, besloot de smid het gesprek op iets anders te brengen. „Zeg Kareltje" zei hij. „Je hebt me nog niks verteld, maar wat stond er eigenlijk in die brief, die Lo- dewijk Loket onlangs voor je gebracht heeft?" - „Niks bijzonders," antwoordde Kareltje, schou derophalend. „Lees maar." - Hij frommelde de brief uit zijn zak en hield hem onder de neus van zijn baas. Die wierp er snel een blik op en las: As jei sondag eenpaaar kools maakt, dan zalle wei jauw weete te krijge! Leelijke brood- roofer! Stinkerd! Pas op! Onse vraak zal soet zein! - „Nou nou, daar zitten ook een paar taai foutjes in," meesmuilde de smid. „Zeker een naar grapje van de tegenpartij, die nu al bang voor je is. Ze hebben het briefje samengeplakt uit losse krantelettertjes. Kijk maar." 8^54) Er waren dus al hëèl wat mensen op een of J (andere kwalijke manier bij Kareltje Knetter be srokken. Maar eilaas, daar wist de kleine kerel «niet veel van. Hij ging immers helemaal op in de -•Vooruitzichten, dat hij zondag in het eerste ^mocht spelen en hij dacht verder dan ook ner gens over na. Zo vlóóg de week voorbij en wel dra was het wéér zondag. Smidje Verholen •bracht zijn knechtje zelf in zijn mooie sportwa- n%jén naar het voetbalstadion van B.E.R.O.L. en het werd al gauw duidelijk waarom het zo ver schrikkelijk druk op de weg was. ledereen was u op weg naar het voetbalveld want iedereen wil- 1 'de de nieuwe ontdekking van Janus Kornerne- •mer wel eens aan het werk zien en daarom k'juichte iedereen de kleine Kareltje als een beze- ltene toe. Behoedzaam stuurde de smid zijn ^•ïnooie wagen tussen de geestdriftige menigte •rÉdoor en hij vroeg zich bezorgd af of het voor zo'n klein jochie nu wel goed kon wezen op zo'n Franse troepen in Togo na poging staatsgreep PARIJS/LOME Frankrijk heeft leger- en luchtmachteen heden naar Togo gezonden na een verzoek van president Ghassingbe Eyadema. Frank rijk heeft troepen en gevechts vliegtuigen in Senegal, de Centraalafrikaanse Republiek, Ivoorkust en Gabon. De Togo- lese president sloeg woensdag een aanval af op zijn kazerne in de hoofdstad Lomé, die vol gens Togo werd uitgevoerd door een commando-eenheid uit het buurland Ghana. Doel was kennelijk om Eyadema ten val te brengen. Bij de strijd vielen zeker dertien doden. Eyadema greep negentien jaar geleden de macht en regeert sindsdien met harde hand. Zijn land is een van de armste ter wereld.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5