Omwegen Met man en paard veroverden Dick en Cock een nationale titel Belastingen Zoeterwoude volgend jaar niet omhoog Minister De Koning buigt zich over dierenweide Voorschoten j^EIDEN OMGEVING QeidócQowumt VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1986 PAGINA HOE EEN HOBBY IN DE VEEN WELDADIG UITKAN GROEIEN... ono eel Het tijdschrift „Hoefslag" in de lectuurbak en een paarde- hoofdstel aan de muur, ge flankeerd door twee grote kostbare rijtuiglantaarns (die in vakantietijd worden opge- borgen). Een plantenhanger, bizar beschilderd met een I grijnzend masker, en daar overheen hangend een grote j sjerp in de vaderlandse kleu- ren: feestelijk lint met rozet; pas veroverd. Bovenop het ferme wandmeubel is geen j vrije plek meer te vinden. Daar staat het stampvol met tientallen bekers, plaquettes, tijtó oorkonden en andere toe- afgl standen van onderscheiding. ?rk| Een oogst van vijf jaar over- tim gave aan een liefhebberij keirond het paard. 3ezj Paardser kan het nauwelijks, in»*>ij Dick en Cock van der sttij Geest thuis, in Roelofarends- rkq veen Er hangt een beetje ge» feeststemming in de kamer j zij waaraan twee tijgervinkjes in wat een kooitje wat schichtig rla» ..Zo zijn ze nou al jaren en het verandert maar niet" >ei<ieen eigen accentje geven, zej Een week geleden hebben z<j Dick en Cock (sinds een paar )oo» maanden is hun echtverbin- Tr0|ding van koper) met hun bqcombinatie een landelijke ti- jieqtel in de wacht gesleept. Dat ladjis zo ingeslagen, dat beiden b^de befaamde en glorieuze ieei postkoetsen race helegaar ge wei mist hebben. En dat wil toch ett^wel wat zeggen. Want laat )vê-maar in hunbjjzijn even het prt woord „paard" vallen en bei telden zijn zowat in alle staten. Dick van der Geest en zijn Jrai Cock van der Geest-Bader g zijn doorgaans werkzaam in eritde slagersbranche in hun fijR-Veense woonplaats, maar t. i. daarna leven ze voor hun n 4 hobby. Zeg maar voor paard deden wagen. Cock onderhoudt ie t me daarover. In nagenoeg ttëréén heel lange zin die bijna fodrie kwartier duurt. Maar d »dan weet je er ook zo onge veer alles van. gen Dos a dos •EfevOm te beginnen", aldus 'kèêock. nog in alle rust, „we ktl verhandelen geen paarden, n !'Het is een pure hobby van ku ons. We rijden uit liefhebbe- ÏVi rij met een authentiek rijtuig I uit 1910. Een Frans rijtuig hè, n nik een „dos a dos", rug aan rug, dan zitten eventuele mede passagiers met hun rug tegen onze rug aan. Die wagen hebben we twee jaar geleden gekocht. We hebben ook twee paarden, Wouter (7) en Victor (6), nog vrij jonge Gel derse tuigpaarden. Mieterse dieren. Die vragen gewoon meer verzorging op hun ui terlijk dan bijvoorbeeld die Friezen met hun dikke sok ken en lange manen. Het meest hangt van de verzor ging af; we willen het zo keurig en netjes mogelijk hebben", zegt Cock met na druk. „Zo kom je ook eerder in aanmerking voor een kampioenschap". Dick van der Geest heeft ei genlijk altijd al een paard ge had, samen met een vriend. Een jaar of 15 terug schafte hij twee tuigpaarden aan. „Nou, die liefhebberij is sinds ons trouwen ook op mij over geslagen. Helemaal leip hè, zeg maar", vermoedt Cock met steeds meer vuur. „Eerst hebben we in een jachtwagen gereden; die staat daar op de foto, ziet u wel. Maar die was toch te groot voor ons twee ën, daar moeten 4 of 6 men sen op. We hebben hem van de hand gedaan en de dos a dos gekocht dus". Cock is inmiddels geraakt tot des Pudels Kern: een Neder lands kampioenschap, vrijdag j.l. „Het ging om „het schoon ste geheel", een typische paardeterm. Het ging om klassementsritten van de Bond van het Aangespannen Paard die deze kampioen schappen organiseert. Zo on geveer 10 ritten per jaar zijn er, door het hele land, van half mei tot half september. Wij hebben er een stuk of 7 meegereden. In Utrecht wer den we, met nog 14 andere deelnemers in verschillende rubrieken, gejureerd op aller lei punten: op kleding, paar den, op rijtuig en nog meer van die dingen. Tenslotte hadden wij 112 punten verza meld en dat was voldoende: Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 «.«Hl - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pioters kampioen in onze rubriek sportrijtuigen. Heel leuk hoor, je weet wel waarvoor je in de weer bent!" De twee Veense van der Geesten zijn elk weekeinde Dick en Cock van der Geest, Wouter en Victor, en hun authentiek Franse „dos a dos", samen tegen een Hollandse achtergrond. Een vrij kostbare idylle. weg. De hort op. Cock: „Of zondag of zaterdag, het is al tijd raak. Vaak een heel end weg, naar Vorden, of naar Ernst en nog andere plaatsen waar iets op ons terrein wordt aangespannen. We rij den niet voor de prijzen, al hebben we intussen een stuk of dertig van die bekers ver overd. Het is vooral de gezel ligheid en een andere omge ving die ons trekken. Zeker, er is ook rivaliteit onderling. Je ziet steeds dezelfde colle ga's in de sport. Daar moet je toch mee uitkijken; je loopt al gauw tegen commentaar op en soms scheve gezichten. Maar het gaat, van onze kant, steeds heel sportief. Als de paarden het goed doen en het is mooi weer, dan hebben wij de eerste prijs verdiend; zo praten wij altijd, ziet u". Ook ringsteken Je moet bij deze hobby ook over zelfvertrouwen beschik ken. „Ja zeker. Het is een bloedserieuze aangelegen heid. Ze zeggen wel eens te gen Dick, als-ie naast me zit op de bok: man, kijk niet zo ernstig! Maar je moet met paarden het zijn levende wezens altijd op je qui vive zijn. Met achteloosheid kom je geen steek of een punt verder". Het echtpaar komt met paarden en rijtuig ook uit op tal van ringrijde- rijen in den lande. Dan gaan ze ringsteken, en Cock be schikt over een vaste hand. Dat kun je ook zien aan de trofeeënstand op het wand- meubel. In hun hobby, het hele jaar door eigenlijk, zijn Dick en Cock rusteloos. Ze hebben in Rijpwetering stal- ruimte gehuurd voor paarden en rijtuig, 's Zomers zijn er nauwelijks problemen. Dan staart Wouter en Victor ge zellig kauwend en koutend in de wei met elkaar het sei zoen te evalueren. Maar in de winter bevindt Dick zich al om half 6 in de vrieskou in de stal om het tweetal te voe ren en 's avonds gebeurt dat weer. En dan de stal weer uitmesten. „Het kost veel geld, deze hobby, als je het goed wilt doen. We hebben pas nieuwe tuigen gekocht en je moet ook je aangepaste „ouderwet se" kleding onderhouden. Van de winter hebben we ons rijtuig laten opknappen door twee heel goeie Veense schilders, en straks worden de kale plekjes nog eens bij gewerkt. Dan wordt de zaak weer opgekalefaterd", klatert Cock door. Bij Dick en haar zijn paarden en vlees niet meer uit elkaar te houden. Cock vult verder aan: „M'n man is nu weer aan het oefe nen met vierspanrijden. Hij is ook vaak op het strand te vinden. Dan rijdt hij met een vriend onze paarden „onder deman". Zeewater is erg goed voor paardebenen moet u weten. Nu staan er weer klompen in de gang. We moeten naar een bruiloft. Dan doen we een „voor dracht met paard": Dick komt op als boer, met een zweep en alles erbij. Hart stikke gezellig toch! Maar het was een fijne ervaring voor ons, vorige week". Paarden, paarden met oog kleppen. William Shakespea re liet al, in één van zijn ko ningsdrama's, Richard III die duidelijk met een paard omhoog zat met kracht van klagen uitroepen: horse, a horse, my kingdom for a horse!" Bij Van der Geest thuis zou men, met een Veense inslag, zeggen: geef mijn portie maar aan Fikkie Maar ze bedoelen dan het zelfde als King Richard, die een paard veel belangrijker vond dan een heel konink rijk... Zoeterwoude Steunt iloo projecten •u<ln Ghana _ïn Oeganda "lÖETERWOUDE De ge- fc neente Zoeterwoude zal gedu- ende vijf jaar 6500 gulden per lar bestemmen voor de herin- Ilichting van de modelboerderij n school in het voormalige aissiegebied van pater Leen .'an der Salm in Oeganda en 500 gulden per jaar voor een rllfabetiseringsproject in Gha- H'a. De gemeenteraad toonde jch gisteravond voorstander en deze plannen. Met beide Miebieden onderhoudt Zoeter- ntfroude reeds contacten zij het afn de particuliere sfeer. JÉ fractie van Progressief ïoeterwoude (PZ) sprak de Verwachting uit dat deze pro- nieten niet als een vorm van 1 iefdadigheid worden be- Wphouwd, maar als een vorm (an actieve samenwerking jan de ene gemeenschap met Ve ander. De progressieven jjn dan ook benieuwd naar (lannen van B en W voor de •Voorlichting en stimulering rt jan de burgers van Zoeter- '^Voude om aan de projecten n8en gemneenschappelijk ka- e.}fekter te geven. Tevens ver- tacht PZ voorstellen over de anier waarop het college ^fontact denkt te gaan zoeken 'Phet de burgerlijke overheden st.er plaatse en over de aard van ^jjie contacten. „Want ligt in 1 *let woord ontwikkelingssa menwerking niet besloten, dat nïj leidt tot wederzijdse ont- vikkeling en daarmee tot we- V üerzijds welzijn? Laten we dan h^alnaf nu spreken over ont- .irikkelingssamenwerking", al- 3r3us mevrouw I. Batelaan van votZ. Burgemeester Houdijk Mon zich nog niet direct een Voorstelling maken van die orfcntacten met de burgerlijke aWerheden in Oeganda en "S^hana, maar zegde toe zich ^Saarover nader te buigen. De 'atamenwerkingprojecten had- lwlen de volledige instemming ,®an de CDA-fractie. Ook de ^"TVD stemde in al was het niet L ^an harte omdat de liberalen /°!r in principe van uitgaan dat Ontwikkelingssamenwerking ijen taak is voor de burgers en Hiet van de gemeente, „bij vol gende projecten zullen we er Man eerst goed stevig over pra- en, aldus VVD-er Mulder. VOORSCHOTEN - Minis ter J. de Koning van soci ale zaken, inwoner van Voorschoten, is door de Stichting Dorpsweide be naderd met het oog op het behoud van de die renweide aan de verleng de Koninklijke Marine- laan in Voorschoten. De minister heeft toegezegd te proberen iets aan de zaak te zullen doen, maar kon de Stichting niets be loven. De Stichting is ook van plan CDA-voorzitter P. Bukman, eveneens in woner van Voorschoten te benaderen. Het inschakelen van deze twee hooggeplaatste Voor schotenaren, 7000 opgehaalde, handtekeningen en een afge laden publieke tribune kon den het gemeentebestuur van Voorschoten gisteravond tij dens de raadsvergadering echter niet vermurwen. Op het D66-raadslid J. Aikens na vond eigenlijk iedereen dat de bouw van 24 woningwetwo ningen op de dorpsweide moet doorgaan. De wethou ders J. van Dalen (VVD) en J. Visser (PvdA) benadrukten dat Voorschoten het risico loopt het kostbare contingent voor de 24 woningen, die in 1987 moeten worden gebouwd kwijt te raken. Daarom wil den zij ook de behandeling van het agendapunt niet ver plaatsen naar de volgende raadsvergadering. De heer Aikens, die het punt had op gevoerd had daarom ge vraagd. De reacties van wethouders en raadsleden deden het D66- raadslid daarop besluiten het voorstel tot behandeling van het agendapunt weer in te trekken. Aikens wilde een maand uitstel om de Stichting gelegenheid te geven om on der meer met de provincie te praten over het uitstellen van het contingent totdat een an dere plaats gevonden is waar de 24 woningwetwoningen kunnen worden gebouwd. Het college en de meeste raadsle den hebben daar echter wei nig vertrouwen in. Een ge schikte andere plaats is vol gens hen nog niet voorhan den; volgens wethouder Vis ser is het 'opzouten' van con tingenten ook niet mogelijk. Aikens stelde gisteravond met het terugtrekken van het agendapunt te hebben willen bereiken dat de voorvechters voor de dierenweide niet di rect al alle hoop wordt ontno men door een afwijzing door de gemeenteraad, die in de lucht hing. Het raadslid heeft echter via deze handige ma noeuvre de mogelijkheid ge schapen om het agendapunt weer op te voeren op de vol gende raadsvergadering, waardoor toch indirect een maand uitstel wordt verkre gen. Voor Aat Verschoor, voorzit ter van de Stichting Dieren weide, P. Boon, secretaris van de Stichting die voor de raadsvergadering nog een pleidooi hield voor het be houd van een van de laatste open stukken in de dorpskern en alle sympathisanten was de gang van zaken in de ge meenteraad nogal verwar rend. Teleurgesteld verlieten zij de raadzaal. Volgens Aat Verschoor komen er wellicht acties als de gemeente geen gehoor geeft aan de wil van in ieder geval 7000 Voorscho tenaren. „Maar dat zullen dan vreedzame acties zijn", verze kerde hij gisteravond. Aat Verschoor bracht de zaak begin dit jaar aan het rollen toen hij zijn paard op de voor malige dorpsweide, grond die oorspronkelijk bij een boerde rij hoorde, mocht neerzetten. Hij voegde er nog wat dieren aan toe en het geheel groeide uit tot een compleet dieren park, waar veel Voorschote naren dagelijks van genieten. Onlangs werd dan de Stich ting Dorpsweide opgericht, die zich tot doel heeft gesteld het laatste groene stukje Voorschoten in de dorpskern te behouden, hetgeen derhal ve veel positieve reacties heeft opgeleverd. Schoolhoofden boos over opheffen commissie onderwijs ZOETERWOUDE De hoof- denkring van de Zoeterwoud- se basisscholen en de twee le den van de voormalige com missie onderwijs die niet te vens gemeenteraadslid zijn. zijn boos op het gemeentebe stuur. Zonder hen daarin te kennen is de commissie opge heven. Een gisteravond tijdens de raadsvergadering door Pro gressief Zoeterwoude (PZ) in gediend initiatiefvoorstel tot herbezinning vond nog geen genade in de ogen van het col lege. Wél zal er een nieuw voorstel komen waarin zal worden bezien of er wel of geen wijziging zal moeten ko men. PZ-woord voerder Wil Ooijen- dijk stelde dat het met een goed bestuur mogelijk moet zijn een besluit terug te draai en. Burgemeester Houdijk (de wethouder van onderwijsza ken mevrouw Graniewski was niet aanwezig) raadde de raad af het voorstel van de progres sieven te behandelen. De VVD voelde bij monde van P. Mul der weinig voor verandering van het besluit. C. Roessen (CDA) constateerde dat de procedure niet vlekkeloos was verlopen en kon instemmen met het voorstel de problema tiek eerst in de commissie al gemene zaken te behandelen. Ooijendijk tenslotte: „Er is een verkeerd besluit genomen om dat de juiste informatie ont brak. Dan kan het toch wor den terug genomen?" ZOETERWOUDE De gemeentelijke belastingen en tarieven gaan in 1987 in Zoeterwoude niet om hoog. Dit blijkt uit de be groting voor volgend jaar die gisteravond werd ge presenteerd. De „huis- houdpot" van de gemeen te Zoeterwoude zal in 1987 ruim 14 miljoen gul den bevatten. Er is een positief saldo van bijna 190.000 gulden. Aangezien er slechts in zeer beperkte mate ruimte is voor inves teringen en/óf reserverin gen merken B en W op dat voor 1988 en volgende jaren lastenverzwaring voor de burgers wellicht niet achterwege kan blij ven. Het gemeentebestuur heeft wel flink moeten „passen en meten" om de begroting slui tend te krijgen en daarom zal in 1987 een terughoudend beleid worden gevoerd. Aan leg van een fietspad langs de Weipoortseweg richting Om- medijkseweg zit al in de (provinciale) molen, terwijl tevens een fietspad langs het Weddepad dat zal gaan aan sluiten op de Burmadeweg, die als fietspad doorgetrok ken zal worden naar de Groenendijk, op het verlang lijstje staat. Inmiddels is al contact geweest met de pro vincie om het zogenoemde Gelderswoudse Kerkepad om te bouwen tot een een voudig recreatief en in het landschap passend fietspad ter breedte van twee meter. De reeds jaren lang bestaan de wens om een fietsverbin- ding richting Stompwijk in het verlengde van de West- eindseweg tot stand te bren gen is onlangs weer onder de aandacht van het Leidschen- damse gemeëntebestuur ge bracht. Daarmede is het „wensenlijstje" van Zoeter woude nog niet afgerond. Gedacht wordt de Hofweg (vanaf de Westeindseweg richting molen Zelden van Passe) weere in ere te her stellen en door te trekken onder rijksweg A4 door naar het recreatiegebied Vliet- land. Ook wordt geijverd voor een fietspad langs de Europaweg als alternatief voor de bestaande route via de Vrouwenweg en tenslotte dient er, als het aan Zoeter woude ligt, een fietspad te komen langs de Geerweg voor zover het betreft het ge deelte tussen Geerbrug en de brug naar Zoetermeer. Zwembad De exploitatie van het zwem bad blijft een aanhoudende zorg. Er is al een onderzoek ingesteld naar de gevolgen van de inwerking treding van de wet „Hygiëne en vei ligheid zweminrichtingen". Het is nu al zeker dat er in vesteringen moeten plaats vinden met grote financiële gevolgen en daarom is het noodzakelijk in het eerste halfjaar van 1987 een beslis sing te nemen over de toe komst van het instructiebad. In het investeringsplan is een bedrag van 250.000 gul den opgenomen trachten het trainingsveld en het derde speelveld van Meerburg be ter bespeelbaar te krijgen en vooral te houden. De situatie met betrekking tot de biblio theek (in de voormalige Aloysiusschool) ligt op sche ma in die zin dat de nieuwe „bieb" begin 1987 in gebruik genomen zal kunnen wor den. Wat de andere lokaties van de voormalige school be- De exploitatie van het zwembad is een blijvende zorg.In het eerste half jaar van 1987 wordt een beslissing genomen over de toekomst van het instructiebad. treft hoopt het gemeentebe stuur nog voor de jaarwisse ling met een afgerond voor stel te komen. Goed nieuws voor de vereni gingen en instellingen op so ciaal cultureel gebied want de door de minister aange kondigde halvering (bijna 45 procent) van het budget zal niet worden doorberekend aan de instellingen, maar de gemeente neemt dat zelf voor haar rekening. In 1987 zal een start worden ge maakt met een bestemmings plan voor het gebied „Bloe menweide" (naast de Klaver- hal). Het streven is er op ge richt volgend jaar rijkssteun te verkrijgen voor de bouw van 20 woningwet-eenge zinswoningen; 18 gestapelde woningwetwoningen voor één- en tweepersoonshuis houdens en 8 woningwet eengezinswoningen. Al deze 46 woningen dienen te ko- Op 13 oktober zal de com missie voor de financiën zich buigen over de conceptbe groting. De zogenoemde al gemene beschouwingen door de drie politieke partijen staan geagendeerd voor 23 oktober terwijl de vaststel ling zal moeten plaatsvinden op 20 november.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15