Industrie aan Zoeterwoudseweg blijft omwonenden irriteren Sjaal met kranten loidw&OWUMxt STAD OMGEVING t 1 Gémeente staat machteloos tegenover casino's GROTE RAVAGE OP AFRIT RIJKSWEG CDA wil op korte termijn besluit over Breestraat minister brinkman ,,Rol van vrouw in Leidse bij uitreiking i i i i ii n gedenkboek: geschiedenis onderbelicht VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 mag bouw achterzijde tzetten •EN C&A mag de bouw aan de ■rzijde van het nieuwe pand aan de a lemmerstraat voortzetten. De bouw -7 op last van de Raad van State op- i iort omdat het bedrijf niet over de digde vergunningen zou beschik- De commissie ruimtelijke ordening za'tot gisteravond het winkelconcern -n emming te geven de bouw uit te* ten tot en met het voormalige pand Avekerkkoorstraat 19. De buurtver- fg Maredorp had hiertegen be- .k0J aangetekend omdat deze vreesde ine en lange blinde achtergevel het ver- 8 klimaat in de Vrouwekerkkoor- Iscr t niet ten goede zou komen. Als te- >etkoming aan de buurtvereniging is iproken dat aan de achtergevel bakken zullen worden opgehangen. Bus promoot donorcodicil LEIDEN Een Engelse dubbeldekker stond gistermiddag op het Stadhuisplein om het dragen van een donorcodicil te bevor deren. S. Mulder, één van de vijf Nederlandse transplantatie coördinatoren en vijf studenten die werken bij Eurotransplant deelden folders en codicillen uit. „We vragen of de mensen een codicil bij zich hebben. Meestal is dat niet het geval. Maar iedereen zou hem bij zich moeten heb ben. Het is ook belangrijk dat de naaste omgeving ervan weet", aldus Mulder. Voordat organen uit iemands lichaam kunnen worden gehaald, is namelijk eerst toestemming nodig van de fa milie. De bus wordt bestuurd door Bill Esseks, een Engelsman die voorzitter is van de Ecto, een stichting waarin de coördinato ren uit de Benelux. West-Duitsland en Engeland zijn verenigd. Het voertuig trekt drie weken door Europa. Afgelopen zaterdag werd Maastricht aangedaan. De rest van de week stond de bus in de Nederlandse universiteitssteden. Gistermiddag om half twee arriveerde de dubbeldekker in Leiden. Ook vandaag en morgen is de bus in de stad. Vandaag vergadert de Ecto in Lei den en morgen is er een bijeenkomst van Eurotransplant. Zater dagmiddag rijdt de bus naar België. Lading cola over de weg LEIDEN Grote ravage ontstond er gisterochtend omstreeks tien voor twaalf op de Dr. Lelylaan. Doordat de chauffeur van een vracht wagen was vergeten een rol luik van de wagen te borgen, verloor hij op de Dr. Lely laan zijn lading. Veertig krat ten cola rolden over de weg. De gemeentereiniging moest eraan te pas komen om het glas en de cola van het weg dek te verwijderen. Door deze ravage werd het ver keer enige tijd gestremd en moest het worden omgeleid. Bouwplan Stille Rijn vertraagd LEIDEN De uitvoering van het bouwplan van winkels, dertien appartementen en een parkeerdek aan de Stille Rijn is vertraagd. De provincie, die de bouwplannen moet goed keuren, heeft zich met maar een deel van het plan kunnen verenigen. Zo zijn de plannen voor de winkel en appartemen ten wel goed gekeurd, maar voor het parkeerdek heeft de Provincie, geen zogheten verklaring van geen bezwaar afge geven. Overweging was. dat het parkeren op die manier overlast zou geven aan de bewoners van de huizen aan de Haarlemmerstraat. Ook de buurtvereniging Maredorp had be zwaren ingediend tegen dit bouwplan. Projectontwikkelaar Erica Beheer, die het plan gaat uitvoeren, wil de provincie overtuigen dat van overlast geen sprake kan zijn. Als dit lukt zal het plan alsnog volgens de oorspronkelijke bedoelingen worden uitgevoerd. Gaat de provincie niet akkoord dan zai de projectontwikkelaar een nieuw ontwerp moeten indienen. Wanneer nu met de sloop van de voormalige vestiging Lan- gezaal op de hoek Stille Rijn en Vrouwensteeg begonnen wordt om plaats te maken voor het nieuwbouwcomplex, is nog niet duidelijk. NIEUWE SUBSIDIE VOOR RESTAURATIE MONUMENTEN LEIDEN De gemeente is van plan extra subsidie ter beschikking te stellen voor de restauratie van monumen ten door particulieren. De subsidie heeft betrekking op ex tra kosten die gemaakt worden bij de voorfinanciering van monumenten. In het totaal is voorlopig een bedrag van twee ton uitgetrokken. Wie een monument met toe stemming van de rijdsoverheid restaureert, kan rekenen op een bijdrage van 30 procent ineens en eenzelfde bedrag dat na een termijn van vier jaar uitgekeerd wordt. Wie het geld onmiddellijk nodig heeft, kan de totale 60 procent subsidie opvragen waar het rijk echter het renteverlies dat hierdoor geleden wordt, aftrekt. Afhankelijk van de hoog te van de subsidie kan dit de eigenaar duizenden guldens schelen. De gemeente is van plan deze schadepost te ver goeden. Hiermee wil men de restauratie van particuliere monumenten aanmoedigen. Wethouder J. Peters deelde dit gisterochtend mee op een studiedag over monumenten beleid in de Leidse Pieterskerk. Het voorstel moet nog in de gemeenteraad behandeld worden. EI DEN Bewoners ran de Zoeterwoudseweg lebben de gemeente ge vraagd op te treden te len bedrijven aan de Zoeterwoudseweg die ïen al jaren lang overlast veroorzaken. De bewo- ïers zijn teleurgesteld lat in het nieuwe be- itemmingsplan voor het industrieterrein slechts twee bedrijven zijn weg gestemd. Zij protesteer den gisteravond tegen de —tiaar hun mening lakse houding van de gemeen te. Hun bezwaren wer den door de commissie ruimtelijke ordening grotendeels verworpen. De overlast aan de Zoeter woudseweg speelt al gedu rende een reeks van jaren. De bewoners en dé tegen overliggende industrie ver dragen elkaar slecht en dat levert een onuitputtelijke bron van ergenis op. In een zekere regelmaat klagen de bewoners bij de gemeente die behalve de hinderwet weinig mogelijkheden heeft de be drijven in te tomen. Pro bleem is echter dat een aan tal bedrijven de hinderwet vergunning regelmatig over treedt danwel dat nevenacti viteiten plaatshebben die niet onder de vergunning vallen. Inmiddels heeft de gemeente bereikt dat het afvalverwer kingsbedrijf van De Nobel binnenkort verhuist naar de Hallen. Maar het bestem mingsplan sluit de komst van een nieuw afvalverwerkings bedrijf niet uit. „Niet al deze bedrijven veroorzaken over last", zegt de gemeente, maar de bewoners hebben daar weinig vertrouwen in. De ge meente wil door deze grond opnieuw te verhuren iets te rugkrijgen van het bedrag dat de verhuizing van De Nobel gekost heeft. In het nieuwe bestemmings plan is ook opgenomen dat de Betonmortelcentrale dient te verhuizen. De overige bedrij ven mogen blijven en zullen gecontroleerd worden op de naleving van de vergunning. Een bouwmaterialenhandel die volgens de bewoners veel overlast veroorzaakt, mag van de gemeente blijven zit ten omdat zolang de beton- centrale aan de Zoeterwoud seweg is gehuisvest, niet dui delijk is welke van de twee bedrijven precies de overlast veroorzaakt. De bewoners zeggen vooral last te hebben van geluid-, stof- en verkeersoverlast. Dat laatste ontstaat door de tien tallen zware vrachtwagens die op de Zoeterwoudseweg af en aan rijden. De gemeen te is van plan de bewoners tegemoet te komen door de straat opnieuw in te richten. Hiermee is echter veel geld gemoeid. Wethouder J. Pe ters beloofde binnenkort met een plan hiervoor te zullen komen. Probleem hierbij is echter ook dat de belangen van bewoners en bedrijven nauwelijks in één plan zijn te vervatten. Peters erkende dat er op de Zoeterwoudse weg „een beroerde situatie" heerst. Het bestemmingsplan wordt binnenkort in de ge meenteraad behandeld. Inmiddels heeft de Provinci ale Planologische Commissie (PPC) negatief gereageerd op het weg bestemmen van de betoncentrale. De PPC vindt dat er allereerst een alterna tieve lokatie en geld voor de verhuizing beschikbaar moet zijn voordat een bedrijf mag worden wegbestemd. In overleg met de betoncentrale en de provincie wordt mo menteel gezocht naar een al ternatieve lokatie. De minis ter van VROM is gevraagd geld voor de verhuizing be schikbaar te stellen. Toch zal de PPC GS adviseren op dit punt het nieuwe bestem mingsplan niet goed te keu ren. Peters zei er echter op te rekenen dat het provinciaal bestuur consequent zal zijn en de medewerking aan de verhuizing van de betoncen trale niet in zal trekken. LEIDEN De gemeente is niet bij machte de vesti ging van casino's in Lei den op enige wijze te ver hinderen. Hoogstens kun nen casino's worden ver boden wanneer zij zich niet aan de bepalingen van het bestemmingsplan houden maar dat is voor de in Leiden aanwezige casino's niet aan de orde. Dat heeft het college ge antwoord op vragen van het PvdA-raadslid L. Beij- Zolang niet is bepaald dat het Golden Tenspel dat in casino's veelvuldig wordt be dreven, een kansspel is, kan de politie niet optreden. Wel zal worden onderzocht of het mogelijk is op te treden via een nieuw op te nemen regel in de APV waarin de burge meester aktie kan onderne men wanneer gevreesd wordt voor de veiligheid van bezoekers en overlast voor omwonenden. Volgens B en W kan in het kader van de verordening op het stadsschoon het blinde ren of verven van ruiten zo als bij casino's de gewoonte is, theoretisch worden verbo den. B en W achten dit ech ter onhaalbaar omdat ook andere gelegenheden als dis cotheken de ramen blinde ren, waartegen niet wordt opgetreden. „Indien tegen casino's wel zou worden op getreden zou dit de schijn van willekeur wekken ter wijl het doel om voortzetting van het casino tegen te gaan, ook niet bereikt zou wor den", aldus B en W. stenen, te botsen om zo tot stilstand te komen. Daarbij raakte hij de twee achterste auto's, waarbij er één van het talud afreed en tegen een paal tot stilstand kwam. Twee ande re auto's botsten tegen elkaar en een lesauto, die achter de vrachtwagen wachtte kwam bij die botsing dwars op de weg te staan en werd tussen de vrachtauto en de vrachtwagen met stenen geplet. Drie inzit tenden konden het wrak verla ten, maar het 19-jarige meisje moest worden uitgezaagd. De Eerste Hulp Dienst verzette bij deze ravage veel werk. Door de grote ravage werd de afrit ruim drie kwartier afgesloten en werd het verkeer omgeleid. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee wéken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar: Naam:Voor, Adres: Postcode/plaats. Stuur deze bon ingevuld evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 1 I ■Realisatie van deze par- Hgarage is dan in vergelij- ^kmet andere parkeergara- Kn de stad zeer vlot verlo- H»Aanvankelijk wilde het ^■iientebestuur eerst het ^fcioneren van de Sanders- Hge evalueren, voordat Bntueel besloten zou worden bouw van nog een gara- Hjoen het C&A-concern ■Ier met de plannen kwam 0i>p het Ir. Driessenplein 37 Marea-(kleding)vestiging er park eergarage te realise- .besloot de gemeente vrij M'pnet die plannen accoord Jaan. Zij was bang dat deze te „trekker" voor de bin- stad verloren zou gaan als niet snel zou reageren. De rca-vestiging zou dan waar- ynlijk een onderkomen op industrieterrein in Zoeter- ide gezocht hebben, konenden van het Dries- plein hebben tegen de pst van de Marcagarage ge testeerd. Zij verwachten 'het grote gebouw te veel licht zal gaan wegnemen de dichtbij gelegen woon- éen en dat de garage een f. ra verkeersdruk op de wijk geven. 1st de Marcagarage en de Itoren zullen 35 woningen buwd worden. Over het etsontwerp, dat door de 3ste architect I. Hoenders is 'diend, zijn omwonenden gemeente positief. De wo- gbouw zal tussen Middel- [racht en Oude Rijn min of ér tegen de parkeergarage worden gebouwd. Aan de van de Middelstegracht het complex bestaan uit f woonlagen en aan de 3e Singel zullen dat vier la- worden. De nieuwbouw —^worden opgetrokken uit lichte steensoort en de van il geconstrueerde trappen- gen en de deuren en kozij- I krijgen een een pastel- urtje. Het gebouw krijgt openbaar binnenterrein t groen, waar misschien een elplaats voor kinderen rdt gerealiseerd. De blinde -• ur van de parkeergarage lef de achterzijde van dit bin- (terrein zal een begroeiing eten krijgen van klimplan- Met de bouw van deze ap- tementen zal waarschijnlijk —hét voorjaar van 1987 wor- begonnen. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:Voorletters: ouw Marca- irage direct ■a 3 oktober m start Als door een wonder raakten gisterochtend omstreeks half elf zes mensen slechts licht ge wond bij een ernstige aanrij ding op de afrit van rijksweg A4 bij de Hoge Rijndijk in Lei den. Bij de aanrijding waren zeven auto's betrokken. Een 19-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn moest uit een totaal verkreukeld wrak gezaagd worden, maar kon gisteravond het ziekenhuis reeds verlaten. Alleen een 60-jarige Rijnsburg- se rij-instructeur bevindt zich nog in het Academisch Zieken huis. Hij heeft een gebroken rib. De andere gewonden, een echtpaar uit Zoetermeer, een 59-jarige vrouw uit Rijnsburg en een 46-jarige vrouw uit Al phen aan den Rijn hebben het ziekenhuis ook reeds kunnen verlaten. Het ongeluk ontstond doordat de remmen van een vrachtauto door een technisch manke ment plotseling niet meer werkten. De vrachtwagen chauffeur wilde afremmen om achter de zes auto's die bij de Hoge Rijndijk voor het stop licht wachtten, te stoppen. Toen hij merkte dat de rem men het niet deden, probeerde hij tussen de rij auto's door op een vrachtauto, geladen met LEIDEN Het CDA vindt dat er nog dit jaar een besluit over de verkeersaf wikkeling op de Breestraat moet wor den genomen. Het CDA stelde dit gis teravond tevergeefs in de commissie ruimtelijke ordening voor. Wethouder J. Peters (Ruimtelijke Ordening en verkeer) wil liever enige rust betrach ten „om het tere evenwicht niet te ver storen" en werd daarin gesteund door alle overige partijen. Volgens CDA-woordvoerder P. Klück zijn de betrokken partijen de ge meente en de winkeliers nog nooit zo dicht bij elkaar geweest. Onder het motto je moet het ijzer smeden als het heet is" drong hij aan om knopen door te hakken. Hij vroeg Peters alle alter natieven reeds de volgende maand aan de commissie voor 'e leggen. Het CDA kreeg daarin weinig bijval. Weliswaar toonden de andere partijen zich ver heugd over de opening die de Bree- straat-winkeliers hebben geboden maar werden nog een aantal knelpunten ge signaleerd. Peters verklaarde nog eens dat hij van plan was in ieder geval eerst een proef op de Breestraat te houden. De inhoud van de proef zou bekeken kunnen wor den nadat gemeente en winkeliers ge- zamelijk onderzoek in vergelijkbare steden hebben gedaan. „Het is niét ver standig om onmiddellijk krachtige uit spraken te doen", aldus Peters. Hij noémde de afwikkeling van het bus- verkeer „het moeilijkste punt" in het plan van de winkeliers. „Ik ben niet zo gelukkig met hun suggestie het busver- keer over de marktenroute te laten rij den", aldus Peters: „Het college ziet de bussen liever in de Breestraat. En het busverkeer is geen detail- maar hoofd punt in de hele discussie". Peters stelde de commissie voor in de loop van volgend jaar januari een dag uit te trekken om over de Breestraat te praten. Als vervolg daarop zou een proef kunnen worden gehouden. [DEN Met de bouw van 'Marca parkeergarage aan Ir. Driessenplein wordt di- t na 3 oktober begonnen. J zal de grond bouwrijp [den gemaakt en een on- *foek van de bodem plaats- Afhankelijk van de kvan dit onderzoek naar archeologische iten, wordt met de daad- lijk bouw begonnen. Het „bedoeling dat het corn et daarin de parkeerga- met een capaciteit van auto's, de Marcavestiging, ;antoren en de dansschool volgend.jaar gereed is. LEIDEN „Het bestuur van de 3 October Vereeniging wordt altijd aangesproken als een herengezelschap. Ik ben eens nagegaan hoe dat komt en ben tot de conclusie geko men dat er- in verleden nooit vrouwen in het bestuur heb ben gezeten. Of wilt u soms beweren dat er zo weinig be langrijke vrouwen zijn ge weest. Nu weet ik dat het voorbeeld van Magdalena Moons oftewel Goeie Mie, geen goed voorbeeld is, maar ik kan me voorstellen dat er wel andere belangrijke vrou wen zijn geweest en dat de rol van de vrouw ook in het ver leden van veel belang is ge weest. Daarom vind ik het nu anno 1986 wel eens tijd wor den voor een herziening van dit beleid en ik hoop dat de traditie in de komende hon derd jaar dan ook met vrou wen wordt voortgezet", aldus Minister E. Brinkman, die gis termiddag in De Lakenhal het eerste exemplaar van het ge- die door de eeuw heen door de leden van het bestuur van de vereniging werden gedragen. Verder zijn er tekeningen en heel veel foto's van oude be sturen, optochten en voorval len. Zo is te zien dat Prinses Juliana en Koningin Beatrix zich ook eens op 3 oktober aan de haring tegoed deden en hoe de huidige burgemeester Goe- koop in gezelschap van een. voormalig 3 October bestuur het glas heft. Tenslotte is in een aparte zaal een minatuur kermis te be wonderen, die op verzoek nog kan draaien ook. Gisteravond werd tenslotte nog in de Pieterskerk de re ceptie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de vere ning gehouden. Voor deze re ceptie waren de leden en an dere verenigingen in de stad uitgenodigd om het bestuur te feliciteren. Deze informele re ceptie werd door duizenden belangstellenden bijgewoond. denkboek „Leiden, eeuwig feest" in ontvangs nam. Hij prees daarbij het gevoel van traditie van de Leidenaars en wees ook op het culturele be lang van zo'n traditie. Behalve het gedenkboek werd gistermiddag ook een boek ge presenteerd over een volkstel ling die in 1574 werd gehou den. Het boek is gemaakt door leden van de vakgroep mid deleeuwse geschiedenis van de universiteit en is opgedragen aan de jubilerende 3 October Vereeniging. Het boek werd overhandigd aan de voorzitter van de vereniging de heer A. Rórsch. Na afloop van de speeches werd in de Lakenhal de ten toonstelling „Leiden, eeuwig feest" geopend" over 400 jaar Leidse geschiedenis en een- eeuw lang feestvieren op 3 ok tober. Op de tenoonstelling zijn allerlei voorwerpen te zien, die betrekking hebben op het feest van het ontzet van De heer A. Rörsch, voorzitter van de 3 October Vereeniging, (midden) overhandigt het gedenkboek aan minister Brinkman. Leiden. Zo is de bronzen kookpot te zien die in de Lam menschans bij het vertrek van de Spanjaarden in 1574 werd gevonden. In die kookpot zou volgens de geschiedschrijvers hutspot hebben gezeten en dit gerecht wordt nog steeds tra ditiegetrouw op 3 oktober door de Leidenaars genuttigd. Bahalve de voorwerpen ten tijden van het ontzet en platte gronden van de stad uit die tijd zijn er de vaandels te zien, £eidóeSouocmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13