Nieuwe Suzuki Swift: razend karretje STIRLINGMOTOR LATERIN PRODUKTIE AUTO Tina Turner op TROS-pIatengala Velgenreiniger W®) Volkswagen.Wie anders? £eidóe£ou/umt DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986PAG1NJ 11 De „geleidelijke-expan- iie-politiek" bij Suzuki gaat door: begonnen met heel kleine auto's kwa men er steeds grotere modellen bij en rukte men langzaam op naar de middenklasse. Nu is weer' een stapje in die richting gezet met een vernieu wing van de Swift-serie, nadat eerst al - iets grote re - vijfdeurs modellen naast de driedeurs versies kwamen. Er zijn techni sche wijzigingen aan het onderstel en interieur van de hele serie, meer modelvarianten en als klap op de vuurpijl een nieuw sport-model in plaats van de GS. Een ra zend knap karretje, zo noemt Suzuki zijn pro- dukten in de reclame; ra zend is dat nieuwe sport- model zonder enige twij fel. Tinder motor, die gecombi- overbrengingen in derde, neerd wordt met GL- of vierde en vijfde versnelling. De Gti driedeurs- uitvoering van GLX-uitrusting, drie of vijf Verder hebben deze modellen de nieuwe deuren en vijfbak of auto- grotere wielen (dertien inch) Susuki Swift, maat. Het is een beetje typisch en geventileerde schijfrem dat de GL als automaat met men vooraan. De motorin- drie deuren geleverd wordt, en de GLX automaat met vijf. Maar goed, qua uitrusting is die GLX nieuw en vergelijk- houd is dus iets teruggebracht ten opzichte van de gewone 1.3 viercilinder, met het oog op de klasse-indeling bij races baar met de GS, behalve dan (tot 1300 cc). Het maximum in motorisering. Had de GS 55 koppel vertoont bij lange na niêtzo'n stijging als het ver- pk voor mogen: 108 Nm tegen 103,5 de gewone Swift 1,3, de GLX voor de gewone 1,3 en dan kW/75 pk uit zijn 1324 cm3 i plaats van 50 kw/f" heeft niet dat scheutje extra ook nog pas bij 5500 tpm. Een vermogen. Maar wel een riike echt miniracertje dus, dat heel uitrusting met elektrisch be- hoog in toeren gehouden moet diende ramen en buitenspie- worden om het „razende" gels, naast de toch al niet ka- erin te houden. Maar toch: rige GL-uitmonstering. Dan waar anders vindt je een 1,3 komen we bij de nieuwe liter met elektronische inspui- sportmodellen. Meervoud, ting en al die andere hoogdra- want Suzuki biedt een GTi vende techniek, om over even driedeurs of GXi vijfdeurs meer dan 100 pk maar te zwij- aan voor dezelfde prijs. Het gen? Niet het minst interes- driedeurs-model is wat extra santé hoofdstuk zijn de prij- wel eens heel gunstige gevol- sportief uitgedost met mist- zen, want die sportieve top- gen kunnen hebben voor het lampen in de voorbumper en modellen komen nog maar op weggedrag. Behalve de GS meer spoilers rondom. Moto- 23.995. De lijst begint met bleven alle bekende varianten rjsch zijn ze echter gelijk, de nogal erg eenvoudig aan interieur. Het dashboard Duidelijk herkenbaar zijn de kreeg een ander aanzien met nieuwe Swifts aan het gemo- een nieuw instrumentenpa- derniseerde front, terwijl neel, waarin drukknoppen nieuwe voor- en achterbum- zijn opgenomen voor verlich- pers voor een grotere buiten- ting en ruitewissers. Die zit- lengte zorgen. Belangrijke ten wel bij de hand, andere maten als wielbasis en inte- accessoireknoppen als die van rieurafmetingen bleven ech- de ruitewisser achterop zitten ter gelijk, al claimt men een wa; verder weg. Van meer w vergrote bagageruimte door belang dan deze cosmetische en kwamen er nog een paar Voorin huist een kunstwerkje geklede Swift 1,0 een nieuwe indeling van het ingrepen zal het gewijzigde bij. De één liter driecilinder met twee bovenliggende nok- 14.995. Doch vo< DEN HAAG De Stir lingmotor wordt in Ne derland aanzienlijk later in produktie genomen dan was voorzien. Gelijk tijdig neemt de zorg om de Japanse concurrentie toe. Dat zegt financieel- economisch directeur dre. P. Hamburger van Stir ling Motors Europe bv. „Twee, drie jaar geleden wa ren we te optimistisch. We hoopten toen in 1986 voor zichtig met de produktie te Die Japanse motor is dan vol- kunnen beginnen. Inmiddels gens Hamburger mogelijk hebben we meer inzicht in de technisch wat minder geavan- technische stand van zaken, ceerd, maar dat biedt geen en- We verwachten nu in de loop kele garantie in de concurren- van het volgend jaar de eerste tiestrijd. „De V2000 videore- motor uit de Verenigde Staten corder van Philips was ook in huis te hebben. Aan het beduidend beter dan de recor- eind van dit decennium zul- ders van Japanse makelij, len we dan in staat zijn zelf Toch heeft Philips die slag een paar proefmotoren te fa- helemaal verloren" merkt hij briceren. In het begin van de zuinig op. Desondanks blijft jaren negentig kunnen we hij vol vertrouwen. „Het is dan beginnen met wat grotere een geweldige uitdaging. De series". markt is volgens mij uiteinde- Directeur Hamburger drukt lijk groot genoeg voor twee zich uitermate behoedzaam leveranciers. We zullen er uit. „We hebben ons onvol- voor moeten vechten om een doende gerealiseerd hoeveel zo groot mogelijk aandeel te tijd het kost om de motor pro- verwerven", duktierijp te maken. We moe- De Stirlingmotor, genoemd ten wat geduldiger zijn dan naar de Schotse dominee Ro- we aanvankelijk dachten", bert Stirling die al in 1812 het Hamburger neemt nauwelijks principe van de heteluchtmo- een blad voor de mond als hij tor ontwikkelde, heeft een spreekt over de dreigende Ja- veelbewogen geschiedenis panse concurrentie. „Dat is achter de rug. De motor een van onze grootste zorgen, werkt principieel anders dan De ontwikkeling van de Stir- de bekende verbrandingsmo- lingmotor wordt in Japan ge- toren, die gebaseerd zijn op steund door de overheid, het tot ontbranding brengen Jaarlijks worden er vele tien- van een explosief mengsel in tallen miljoenen dollars inge- een cylinder. Bij de hetelucht- pompt. Ik denk dat de Japan- motor wordt de cylinder van ners er redelijk in slagen bin- buitenaf verwarmd. Daarvoor nen een paar jaar een goed kan vrijwel elke brandstof werkende Stirlingmotor op de worden gebruikt, tot en met markt te brengen, omstreeks zonne-energie. De hetelucht- hetzelfde tijdstip waarop wij motor is milieuvriendelijk en zover zijn". levert een hoog rendement. AMERSFOORT De TROS brengt ter gelegenheid van de Platen- 10-Daagse, die van 8 tot en met 18 oktober gehouden wordt, op vrijdag 10 oktober live vanuit de RAI een 75-mi- nuten durend gala. Gedurende de vijf voorgaande jaren orga niseerde de Stichting Platen- - 10-Daagse dit evenement in samenwerking met de AVRO, maar deze omroep liet de Stichting weten dat zij er geen zin meer in had. Jan Gaasterland, voorzitter van de Stichting, liet tijdens de persconferentie in de Amers- foortse Flint, waar de afgelo pen dagen ook een platenbeurs voor de detailhandel gehouden werd. weten dat de TROS er wel zin in had om met de Stichting in zee te gaan. „Maar het moest wel chique aange pakt worden. Het mag glitte ren"! zo voegde TROS-voorzit- ter Cees den Daas er aan toe. Glitteren zal het in de RAI op 10 oktober: naast Roger Whit- taker, Nadieh, Astrud Gilber- to. Rob de Nijs en Laurens van Rooyen, treden ook Spandau Ballet, The Commodores, Tina Turner, Juliane Wedring en Paul Young op. Behalve het li ve-uitgezonden programma, waarin Tina Turner voor het vuurwerk aan het einde zorgt, zal het deel dat zich na de pau ze afspeelt, niet live worden uitgezonden. Dit deel wordt op donderdag 16 oktober via de ether verspreid. Aanvankelijk zou ook Little Richard optreden, maar er was één probleem: het programma wordt op vrijdagavond uitge zonden en opgenomen. Ri chard is orthodox jood, die zich strikt aan zijn sabbath houdt. Hij wilde wel komen, wanneer hij maar vóór zons ondergang klaar was met z'n werk. Dat kon in het schema worden aangepast, maar even later bleek dat Richard óók voor zonsondergang in Lon den wilde zijn. Zo ver ging de rekbaarheid van de organisa tie niet en Little Richard mag thuisblijven. EDWIN BAKKER onderstel zijn. De voorwielop hanging is opnieuw afge stemd, de starre achteras aan bladveren moest wijken voor een torsie-as met schroefver- en en langsarmen. Dat zou kenassen, zestien kleppen en GA voor voor achttien 'mille heb je al een 1,3 GL met motor is er nu ook in een vijf deurs versie met GL-uitrus- ting; verder is er een stan- 1298 Cm3 levert dat 74 kW/ xüeuze GLX ben je 1200 daard- of GL-versie met drie ioi pk bij 6600 tpm. De vijf- meer kwijt. Dat is knap, daar deuren en vijfbak of auto- bak is aan het sportieve ka- kun je niet omheen, maat Dan komt de 1,3 vierci- rakter aangepast met kortere hydraulische klepstoters. Uit vijf deuren, en voor de lu- PETER FOKKER Fiat weer bereid Alfa te steunei u MILAAN Fiat is weer bereid het noodlijdende autoconce r Alfa Romeo te hulp te komen. De voorzitter van de raad v bestuur van Fiat, Cesare Romiti, zal nieuwe voorstellen do| voor de sanering van Alfa. Bijzonderheden zal hij pas bekeij maken als de besprekingen tussen Alfa en Ford over sani werking zijn afgerond. In november vorig jaar begonnen Fiat en Alfa aan overleg! voorstel van Fiat, dat voor de twee vestigingen van Alfa apaj oplossingen voorstelde. Dat overleg liep al snel op niets uitl nu wordt vermoed dat Fiat voor de twee fabrieken één opf sing heeft, waarmee het concern de vakbonden tegemoet koi Eerder lekte in Italië het nieuws uit dat Ford een belang v dertig procent in Alfa wil nemen. Dat belang zal worden v| groot tot 51 procent. Verder zal Ford onder meer de verliet van de Italiaanse autofabrikant tot eind 1989 dragen en j grootste deel van.de investeringen in de periode tot 1995 zijn rekening nemen. Het overleg tussen Ford en Alfa Romeo begon in mei dit jl Het contact tussen de twee autoconcerns veroorzaakte nol wat irritatie bij Fiat, dat de besprekingen met de Amerikaaï autofabrikant over bundeling van de Europese activiteiten 1 rig jaar zag stuklopen op de vraag wie de meerderheid in e eventuele gezamenlijke onderneming zou moeten krijgen. Nu Fiat zich weer in de gang van zaken mengt, lijken de k sen voor het concern gunstig. De Italiaanse minister van ind trie en de vakbonden hebben al positief gereageerd. Ze 2 voorstander van een „Italiaanse oplossing", als de voorstel) van Fiat althans op hetzelfde neerkomen als die van Ford, Voor het reinigen van de velgen van auto's heeft Turtle Vi een nieuw produkt met de naam „Wheel Brite" op de mai gebracht. Volgens de makers is het nieuwe middel de mee effectieve velgenreiniger die tot dusverre is ontwikkeld, zeggen dat het middel vuil binnen een minuut verwijdert. 0 dat Wheel Brite op alkalische basis is gemaakt, is het vei voor rubber. Werkwijze: spuiten, één minuut laten inwerk en met water afspoelen. Het spul is niet alleen geschikt v< auto's, maar ook voor allerlei huishoudelijke zaken waar taal aan vast zit. De adviesprijs is 18,50. Van't voordeel dat Volkswagen u nu biedt, profiteren ook de bomen straks mee Sinds kort zijn al onze benzine-modellen* leverbaar meteen bij de prijs inbegrepen katalysator. En dat is niet alleen een goede zaak voor het milieu, maar zeker ook voor u. Om de verkoop van "schone" auto's te stimuleren, geeft de minister van Financiën namelijk alle auto-importeurs een verlaging van de Bijzondere Verbruiks Belasting. Een belastingvoordeel, dat Volkswagen grotendeels rechtstreeks doorgeeft aan u. Met andere woorden: een Volkswagen mèt katalysator is daardoor tot 1800 gulden goedkoper dan een Volkswagen zonder. De exacte hoogte van het bedrag hangt afvan hettype Volkswagen dat u kiest. Voor een Polo is het 900 gulden, voor een Passat 1800 gulden. Om maar even twee voorbeelden te noemen. Wilt u toch liever een auto zonder katalysator, ook dan adviseren wij u om voor een Volkswagen te kiezen. Want ook "gewone Volkswagens" behoren, relatief gezien, tot de schonere auto's. U laat dan alleen wèl het mooie financiële gebaar van de minister aan uw neus voorbij gaan... Als u wilt weten waar de dichtstbijzijnde Volkswagen dealer zit, bel dan 020-867351. 'Geldt voor alle Volkswagen personenauto's. VoorbeeldPolo 3-deurs met katalysator f 15.525,-, zonder f 16.425,-. Golf 1.3 met katalysator f 20.900,-, zonder f 21.8 zonder f28.475,-. Prijzen incl. BTW, excl. afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. ,-. Passat 1.6 met katalysator f 26.675,-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8