Olaf Liflaf en Niki Lauda op zoek naar de angst 'L mr 0J6ene Zeelieden eisen meer geld voor riskant werk in Perzische Golf uit de weekbladen 2 Verdeling kruisraketten uitstuk van discussie" taatsgreep iTogo lislukt ,Heel volkshuisvesting is een sjoemeltent ELSEVIER DE TIJD -^NNENLAND/BUITENLAND üj [NISTER VAN DEN BROEK: N YORK De vraag of een Amerikaans-Russsisch akkoord r kernwapens voor middellange afstand zal leiden tot min- kruisraketten op Woensdrecht, is voor minister van buiten- Ise zaken Van den Broek „het sluitstuk van de discussie", minister reageerde in New York op vragen over het mogelij- akkoord tussen de supermachten, waarbij het aantal kern pen aan beide zijden zou worden beperkt tot honderd. Minis- Van den Broek noemde het „voorbarig" om nu al te gaan juleren over de gevolgen van zo'n akkoord. „Als het er tt. zullen winst en verlies per plaatsingsland in overleg met bondgenoten worden vastgesteld", aldus de minister. Dit is Ier „ondergeschikt" aan het bereiken van een akkoord. „Hoe akkoord wordt verdisconteerd in de nationale politiek is f mij het sluitstuk van de discussie". CeidócSouAant DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 PAGINA 7 Künstwerk De Westduitser Bashir Molly heeft dit curieu ze kunstwerk ge fabriceerd na twee weken on derdelen zoeken op sloperijen. g-. Deze „schop-on- .|J der-je achter- lit ste" machine kan desgewenst worden inge steld op 40 har de of zachte schoppen per minuut. Of de machine ge bruikt wordt is echter de vraag. Protest Genscher bij Tsjechische collega na schietincident NEW YORK De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher, heeft gisteren tij dens een onderhoud met zijn Tsje- choslowaakse ambtgenoot, Bohuslav Chnoupek, in New York, een scherp protest ingediend tegen het dood schieten van een Westduitser door Tsjechoslowaakse grenswachten. Het vorig weekeinde schoten de grens wachten vanaf Tsjechoslowaaks grondgebied een gepensioneerde of ficier van de Bundeswehr dood, toen de man een wandeling maakte aan de Westduitse kant van de grens. JSUM Voor angst zijn bang. Dat weet iedereen, irom zoeken bergbeklim- s dan toch de gevaarlijkste »en? Waarom zetten we f kinderen dan in de meest jvelijke kermisattracties en 1 we er zelf bij staan grie- n? Loont angst dan toch? ïegt Susanne Piet. In haar ifschrift „Het loon van de it" laat ze zien dat angst alleen maar negatief is. (lelijk een psychologisch jfschrift zonder fobieën, rosen, psychosen en andere itaanjagende kwalen. Ein- jk wordt Asterix net zo se- s genomen als Freud en is icoureur Niki Lauda even lundig als Nietzsche. ruige strijders uit het strip- taal „Asterix en de Noor- jnen" zijn niet gelukkig, missen iets, wat anderen hebben: angst. Je kunt ze knuppels bedreigen en stenen bekogelen, maar g worden ze niet. Olaf Lif- de leider aller Noorman- vindt dit een onhoudbare tand. Hij roept zijn krijgers tn. „De hele wereld weet angst is, zelfs de zwakste ten kennen angst en wij weten niet eens waar we f spreken". Terwijl angst „vleugels geeft, bij Odin! zouden kunnen vliegen, als vogels!" Liflaf zou bij de psycholo- te rade moeten gaan. Daar nen ze de angst van haver gort. Sinds Freud de na- c op de betekenis van tt legde, is de belangstel van psychologen voor de tt als „neurotisch symp- n" gewekt. „Vooral de pro- natische kant van de angst ïg aandacht", schrijft Su- »e Piet in haar proef- ift, waarop ze promoveer- ot doctor in de sociale we ihappen. Zij citeert zowel jd als Olaf Liflaf om ach- de betekenis van angst te De film Cujo werd het meest gewaar deerd door de bangste kij kers. bjectief ijn proefschrift is een beetje ewoon", zegt Susanne Piët. wilde er achter komen irom mensen gevaar opzoe- en of angst daarbij een rol ïlt. Daarvoor heb ik ge- ik gemaakt van het subjec- verslag. Tot nu toe „ma- psychologen angst vooral r naar het gedrag van isen te kijken, door te let- op de hartslag, eventueel pevel en dergelijke. Maar ben een stapje verder ge gaan en heb het gemeten door mensen te vragen welke bete kenis ze hechten aan angst en gevaar. Weliswaar moet je eni ge reserve in acht nemen om dat mensen in interviews altijd naar het positieve toe liegen, maar ik geloof dat ik zonder die gesprekken nooit deze re sultaten had gekregen. Psy chologen zijn nooit verder ge komen dan „angst is negatief, want het leidt tot vermijdings gedrag". Nu. ik de mensen heb kunnen vragen naar hun mo tieven klopt dat niet meer". „Je moet dit proefschrift zien als een speurtocht, waarin ik van stap tot stap dichterbij de conclusie kom. Eerst heb ik uit allerlei literatuur (Freud, Vestdijk, Asterix, Spinoza, de Gebroeders Grimm) gegevens over angst geplukt en vervol gens ben ik gaan praten met Horror Dat niet iedereen terugdeinst voor angst blijkt niet alleen uit het bestaan van autocoureurs en bergbeklimmers, maar ook uit de populariteit van „enge" boeken en films. Coureurs en consorten zoeken „reeël ge vaar", de horror-lezers en -kij kers houden het op „verbeeld gevaar", zoals Piët het noemt. „Ik heb een jaar lang alle aan geboden films in de videothe ken bijgehouden. Eenvijfde daarvan was porno en 18 pro cent was horror; films die be doeld waren angst op te wek ken". Dat percentage is welis waar niet al te hoog, maar de voorkeur van het puliek spreekt boekdelen. Van de twaalf video's die in 1983 op nummer één stonden, waren er elf horrorprodukties of spannende films met angs twekkende elementen. Om inzicht te krijgen in de motieven van de zoekers van verbeeld gevaar, interviewde Piët bioscoopbezoekers, voor en na de vertoning van de film Cujo. Daarin speelt een hondsdolle Sint Bernard de gruwelijke hoofdrol. Van de 48 toeschouwers die Piët na af loop ondervoeg, bleek 98 pro cent de film te waarderen. De-* genen die tijdens de film het bangst waren geweest, waar deerden hem het meest. Piët: „Dat is raar, gezien de defini ties van de psychologen dat mensen angst het liefst vermij den". Grens Niki Lauda raakte op 1 augus tus 1976 zwaar gewond bij een ongeluk op het circuit Nürbur- gring in West-Duitsland. Hij schrok er behoorlijk van, maar stapte zo snel mogelijk weer achter het stuur. „Mijn onge luk was geen kleinigheid en ik was zo bang als wat. Ik moest dus het zelfvertrouwen in mijn rijbekwaamheden zien terug te krijgen om dat te overwinnen", zegt hij in een interview met Piët. Het kostte Lauda vier of vijf races om over zijn angst heen te komen. Toch is hij nog steeds vaak bang en daar „kickt" hij niet op. Maar hij is ervan overtuigd dat de angst een goede functie heeft, als alarmbel. „Ik denk dat iemand die rijdt zonder angst, of die denkt dat hem niets kan gebeuren, vroeg of laat dodelijk verongelukt. Angst is belangrijk voor ons, om ons voortdurend te vertel len waar de grenzen zijn". En dat is precies wat Lauda zoekt: de uiterste grens, de rand van de afgrond. Angst speelt daar bij een grote rol, als instru ment, niet als doel. Lauda gaat sinds 1976 met een gehavend gezicht door het le ven; vele collega's van hem schoten er het leven zelf bij in. Zo lopen er ook nogal wat stuntlieden en bergbeklim mers rond die niet alleen te nen en vingers hebben verlo ren, maar ook goede vrienden. Ook zij zien daarin meestal geen reden hun gevaarlijke hobby of werk op te geven. Zoeken ze dus de angst, of zelfs de dood? Nee, ze zoeken het gevaar, niet de angst. De uitdaging, niet de dood. „Als je een echte grote stunt doet, een grote crash, dan denk je: Ik kan mezelf voelen. Het is alsof je in een compleet andere we reld verkeert. Je bent niet meer op aarde als je dit doet", zegt één van de geïnterviewde stuntmannen. Loon Stel dat Noorman-leider Olaf Liflaf de kans had gehad dit proefschrift te lezen en met Susanne Piët te spreken, zou hij dan tot de conclusie moeten komen dat zijn mannen inder daad te kort komen als ze de angst niet kennen? Loont angst? Een moeilijke vraag. In elk geval is duidelijk dat de angst als een rem werkt, men sen ervan weerhoudt te ver te gaan, de grens over te steken naar de dood. Maar toch niet zover dat ze die grens niet meer zoeken. De angst is niet zo negatief dat niemand nog gevaar wil lopen. Horror-kij kers, autocoureurs, stuntrhan- nen en bergbeklimmers (al met al een groot deel van de bevolking) zoeken gevaar en weten dat de angst daarbij toe zal slaan. Dat te overwinnen is alleen al een uitdaging, die veel mensen positief waarde ren. „De gangbare opvattingen van gevaar als een negatief af- Ongewoon proefschrift Susanne Piët fect (zeg maar: gevoel -red.) dat met vermijdingsgedrag ge paard gaat, zijn voor de inter pretatie van onze onderzoeks resultaten niet bruikbaar. Onze gevaarzoekers beleven het gevaar niet als bedreiging, maar als uitdaging en voorzo ver zij angst als een negatief affect beleven, vermijden zij haar niet", concludeert Piët. Maar wat kopen we daarvoor? „Ik denk dat een heleboel mensen afwisseling en aflei ding zoeken. Daar zijn ver schillende middelen voor, het beleven van schoonheid, hu mor, romantiek, maar ook spanning. Als je echt de aan dacht wilt afleiden van de overhemden die nog gestreken moeten worden, dan moet je de spanning hoog opvoeren. Het is echt niet mogelijk naar zo'n horror-film te kijken en tegelijk over je man te denken: zou hij wel echt van me hou den? Het eist je totaal op, dat werkt als een geestelijke sau na", zegt Piët. „Mensen zijn het gelukkigst als ze die uitdaging ontmoeten die het beste aansluit bij wat ze aankunnen. Iedereen heeft behoefte aan veiligheid, ieder een wil ergens bij horen. Tege lijkertijd zoekt iedereen een zekere spanning en wil ieder een uniek zijn. Af en toe moet je je als individu kunnen ma nifesteren, bijvoorbeeld door gevaar te zoeken, en daardoor is het weer makkelijker ergens bij te horen, je veilig te voelen. Dat heeft verregaande conse quenties voor het onderwijs en het sociale stelsel. Neem de mensen hun uitdagingen niet af, geef ze de mogelijkheid hun talenten te ontplooien. Ook als het gaat om het zoe ken van gevaar, van de gren zen. Ik geloof dat dat de les van dit proefschrift is: angst is niet per definitie negatief, het loont bij het zoeken van span ning en uitdagingen". STEVO AKKERMAN JLJUÉ President Gnassing- Eyadema van Togo heeft aanval op het regerings- trum in de hoofdstad Lomé 7 islagen. De aanval werd (evoerd door een comman- nheid die volgens radio met 30 a 40 vrachtauto's hana kwam en direct af- op een legerkamp waar lema woont en het radio- in aanviel alsmede het iu van de regerende par- s aanval werd afgeslagen Togolese veiligheidstroe- Dit gebeurde onder lei van Eyadema zelf. Bij de chten vielen zeker dertien •n. Lomé ligt aan de grens Ghana. De relatie tussen landen is al langere tijd gelijk slecht. DEN HAAG/LONDEN De steeds heviger wor dende oorlog in de Perzi sche Golf heeft in ons land gezorgd voor een flink conflict tussen werkgevers en werkne mers van rederijen die in dat gebied werkzaam zijn. De oorlog tussen Iran en Irak gaat deze maand zijn zevende jaar in en volgens Lloyds Maritime Informa tion Services in Londen jlSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. zijn er nog nooit zoveel aanvallen op koopvaardij schepen uitgevoerd als in de laatste maanden. De Federatie van Werkne mersorganisaties in de Zeevaart (FWZ) wil dat haar leden beter worden beloond voor werk in de Golf. De aanvallen op schepen spe len zich meer en meer in het oosten van de Golf af, een stuk water dat tot dusver in de scheepvaart-cao's nooit als oorlogsgebied is aangemerkt en dat dus op dit moment ook niet valt onder het zogeheten oorlogstoeslagzóne. De FWZ wil dat dat verandert en dat dus ook daar extra wordt be taald voor gevaarlijk werk. Een aantal werkgevers, waar onder die van de Vereniging van Nederlandse Reders in de Kleine Handelsvaart (VNRK) en NedLloyd is daartegen. In het buitenland zijn daarente gen de meeste reders al wel overstag gegaan voor de ver langde uitbreiding van het ri sicogebied. Ondanks de toenemende geva ren blijven de Nederlandse re ders frequent op de Perzische Golf varen. Zo hebben de Ne derlandse bergingsmaatschap pijen Smit Tak en Wijsmuller er een belangrijk deel van hun werk liggen, maar ook stuk- goedreders als NedLloyd en een aantal kleine handelsre ders doen er zaken. Volgens de FWZ is niet exact te zeggen hoeveel Nederlanders in bin nen- en buitenlandse dienst regelmatig door de Perzische Golf varen. FWZ-bestuurder E. Sarton houdt het op „enkele honderden". Gage Wie werkt op een schip dat in een oorlogstoeslaggebied vaart, mag per dag rekenen op een verdubbeling van z'n gage. „Voor wie in feite in dat ge bied al werkende z'n leven op het spel zet, is die beloning zeer op z'n plaats", vindt Sar ton. Dat er in de Perzische Golf van alles mis kan gaan bewijzen de statistieken. In de eerste maanden van 1986 is in de Perzische Golf schade toe gebracht aan 49 schepen, dat is meer dan in heel 1985. De vliegtuigen van Iran en Irak hebben het de laatste tijd voor al gemunt op zuidelijke doe len, daarbij gebruik makend van Exocet-raketten en nieu we AS-30 laserprojectielen met een hoge trefzekerheid en een veel groter bereik. FWZ-bestuurder Sarton zegt dat de risico's ten oosten van 55 graden oosterlengte (de hui- Blusboten in de Perzische Golf in actie na een aanval van de Iraanse luchtmacht op een Turkse tanker. dige cao-grens) 'steeds groter worden. „Vooral bij daglicht nemen de aanvallen toe. Ook schepen bij Dubai en in nog oostelijker gelegen gebieden zijn al meermalen getroffen, hoewel de oorlog zich volgens de huidige cao-afspraken wes telijker afspeelt. Het wordt tijd dat de werkgevers de redelijk heid van onze eisen gaan in zien". De reders zijn bang voor een nog sterkere stijging van hun vrachttarieven, sinds de inter nationale verzekeraars voor het varen in de Perzische Golf torenhoge premies zijn gaan vragen. Overigens zijn er vrij wel geen reders die hun werk nemers dwingen werk aan te nemen in gevaarlijke gebie den. Volgens de FWZ zijn de werkgevers tot dusver altijd goed in staat geweest vrijwilli- gersbemanningen samen te stellen voor werk in de Perzi sche Golf. De werknemersfe deratie sluit echter niet uit dat bij het uitblijven van een ak koord over het oorlogstoeslag gebied schepen wegens gebrek aan belangstelling onder het personeel niet kunnen uitva ren. „En onze leden kunnen er zeker van zijn dat we ze tot voor de rechter zullen steunen als ze door hun werkgever worden ontslagen", aldus Sar- ARJEN VAN DER SAR Het omslagartikel van de Groene Amsterdammer gaat over de ABP-affaire. Een hoge ambtenaar, die ano niem moet blijven: „Het is natuurlijk systematisch ge beurd, die verschrijvingen. Het hele gedoe is op het mi nisterie dan ook betrekkelijk ^schokschouderend opgeno men. Ik denk, gezien al de verhalen die loskwamen, dat het een vrij structurele aan gelegenheid is geweest. Die hele volkshuisvesting is een sjoemeltent, dat weten we toch?" Het blad ging op be zoek bij Daniël Cohn-Bendit, de vermaarde studentenacti vist van de jaren zestig, nu kopstuk van de Groenenpar- tij. „Van fundamentalisten moet ik niets hebben. Ze willen alleen maar aankla gen Hun eisen om onmid dellijk alle kerncentrales te sluiten, van de ene op de an dere dag alle kruisraketten eruit te gooien, het is alle maal uitsluitend om te getui gen. Ze hebben zich nooit af gevraagd hoe ze dat in de praktijk zouden moeten doen". Voorts een interview met Marianne Sint, kandi daat voor het voorzitter schap van de PvdA. „Een" beroep doen op solidariteit is kennelijk niet meer van deze tijd. Hoe moet de PvdA daarop inspelen? Misschien moet je meer hameren op de notie van tweezijdigheid, want in solidariteit zitten duidelijk elementen van ei genbelang. Die koppeling wordt te weinig gelegd". El ders de vraag waar het heen moet met de bomaanslagen die ook Nederland beginnen te teisteren. Bij de PPR heerst de mening dat links de hand in eigen boezem moet steken. „Als partijen en vredesorganisaties eerst een enorme mobilisatie op touw zetten en dan de zaak laten vallen als een bak steen, moet je niet opkijken als er onmachtsgevoelens ontstaan". Elsevier besteedt aandacht aan de opmars van de poli- tie-infiltrant. De Amster damse commissaris Sietsma: „Het kind is volwassen ge worden. En daarmee hebben we eindelijk weer een ant woord op de zware georgani seerde misdaad. De kans dat we de grote criminele bazen pakken, is aanzienlijk toege nomen. Voorbeelden te over". Elders een gesprek met de docent theologie pa ter Schaeffer, die door de Nijmeegse universiteit ont slagen is omdat hij samen woont. „De verschrikkelijke hypocrisie die door het celi baat in de hand gewerkt wordt. Al die lat-relaties. Ons heeft men dat natuur lijk ook meermalen aangera den. Een hoogstaand priester vroeg ons bijvoorbeeld waarom we niet samen in een gemeenschap gingen wonen. Dan zou er geen haan naar kraaien". Ook praat Elsevier met de scheidende directeur van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid, dr. Cohen. „Het is een vergaande en onjuiste stelling te zeggen, dat we de infectieziekten onder de knie hebben. Kijk naar de veteranenziekte. naar de vele geslachtsziekten, naar Aids. Ik denk dat er daar in donker Afrika nog wel meer akelige verrassingen op ons wachten". Het omslagartikel gaat over de Oosterschelde- dam, die koningin Beatrix binnenkort in gebruik stelt. Oud-minister Westerterp, verantwoordelijk voor het kostbare besluit: „Premier Den Uyl heeft Duisenberg er indertijd van kunnen overtuigen dat wat hij finan cieel onaanvaardbaar achtte, politiek noodzakelijk was. Mijn mening is dat voor Den Uyl vooral zwaar heeft ge wogen dat anders een scheu ring binnen de PvdA zou zijn ontstaan". Allen. „Als er een film uit komt. is hij zestig procent van wat je had willen ma ken. Het wordt nooit hon derd procent. Daarom zijn het voor mij allemaal zulke teleurstellingen, zo ver ver wijderd van de grote mees terwerken waarvan ik het gevoel had dat ik ze had be dacht". Met prof. J.van Duijn wordt gepraat over economische ontwikkelin gen. „Er heerst op het ogen blik een gematigde groei die erg gunstig is. In principe kan de economie plotseling accelereren, maar ik zie dat niet zitten. Een groei van 4 of 5 procent zou mij zelfs be zorgd maken, want daarmee komen wij weer in de over spannenheid van de jaren zestig en zeventig terecht". Vrij Nederland beschrijft de gouden greep van de Avro naar de markt van de lees portefeuilles, hetgeen hon derdduizend nieuwe abon nees opleverde. „Vooral Tros en Veronica (met relatief veel leesmaplezers in de achterban), zijn woedend op de Avro, maar durven open lijk geen kritiek te leveren, omdat ze de eventuele sa menwerking in het kader van een pretnet niet willen frustreren". Directeur Nederland Max Geldens van het vermaarde organisatiebureau McKinsey zegt in een interview: „Vooral door de RSV-affaire heeft onze reputatie in het buitenland een gigantische deuk gekregen. De RSV-af- faire heeft vier of vijf mil jard gekost, maar de indirec te schade is nog veel groter. Het was zo dom. Je kunt be ter iets oneerlijks doen dan iets doms". Ook wordt ge praat met staatssecretaris van binnenlandse zaken, mevrouw De Graaff-Nauta. „Mijn korte ervaring hier is, dat de ambtenaren een grote inzet vertonen. Bij de ge meenten en provincies die ik goed ken, is dat ook zo. Ik zou zo'n toespraak als minis ter Van Dijk niet gehouden hebben". Voorts een gesprek met popzanger Rob de Nijs. In de Haagse Post legt partij secretaris Wim van den Berg van de VVD uit waarom hij weg wil. „De VVD heeft te genwoordig veel weg van een dierentuin, waar de op passers per ongeluk de leeu wen en de tijgers in hetzelf de gedeelte van het pretpark hebben losgelaten". Een groot artikel voorts over de jacht op managers en ander industrieel talent. „Ik heb moeite met het gebrek aan visie dat ik regelmatig aan tref bij kandidaten. Mensen denken intensiever na over een nieuwe auto dan over een professionele toekomst". Ook een gesprek met de filmacteur/regisseur Woody In Hervormd Nederland zegt ex-vakbondsbestuur Cees Commandeur: „Ik ben zwaar teleurgesteld in het Komité Kruisraketten Nee, waarin ik zitting heb gehad. In het zicht van de verkie zingen ging het KKN slapen. Juist op het moment dat de politieke beïnvloeding van de grootste betekenis was. Er werd in één klap kapot gemaakt wat zorgvuldig was opgebouwd". Het IKV on dertussen slaapt niet. zo blijkt uit dagboeknotities over een bezoek aan Mos kou. „Tijdens een cultureel programma werd gevraagd of de Nederlandse gasten wellicht ook een culturele bijdrage konden leveren? Tot onze eigen verbazing blijken Mient Jan en ik alle bei het lied „Ik ben maar een meid van de straat", van de Zangeres Zonder Naam te kennen. Dat brengen we dus op gevoelige wijze ten geho re". Op de verjaardag van Nieuw Links ging het blad informeren hoe het in de ja ren negentig moet met de PvdA. André van der Louw: „Ik heb bij veel dingen het gevoel dat het klimaat in de partij wordt bepaald door de krachtenwereld erbinnen en niet door de ontwikkelingen erbuiten. Zoals ook de koers meer wordt bepaald door de krachtsverhoudingen in de partij dan door de vraag: wat voor tijdperk gaan we tege moet?" De Tijd praat met secretaris Jan ter Laak van Pax Chris- ti. „In zekere zin mag men vredesbewegingen zoals wij nog dankbaar zijn dat wij nog zoveel leiding geven aan onrust binnen de bevolking, en trachten er een aan spreekbare politieke macht sfactor van te maken". In het omslagartikel de vraag wie de geldschieters van het terrorisme zijn. „De politie is tot de verontrustende ont dekking gekomen, dat drugs worden verruild voor zowel geld als wapens, hetgeen aanleiding geeft tot de vrees dat er een nieuwe vorm van terrorisme ontstaat, het nar- co-terrorisme". Elders zegt de cineaste Nouchka van Brakel: „Geborgenheid is de grootste vijand van de crea tieve mens. De periodes dat ik zogenaamd gelukkig was, voelde ik me ontzettend saai en oncreatief en truttig. Uit eindelijk heb ik liever de rellen en de ruzies".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7