Sovjet-Unie wil internationaal veiligheidssysteem kernenergie farijs zoekt uitweg in terreur-affaire Japanse premier probeert woede in VS te sussen FIETS MET MÉÉR DAN TOETERS EN BELLEN Conflict Alliantie geschenk uit hemel voor Labour en Thatcher „VN-landen moeten vaker hulp Hof van Justitie inroepen" ITENLAND £eidóc6ouMUit DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 ivjet-Unie stuurt ndes naar Mars SKOU De Sovjet-Unie zal in sa- enwerking met Oost- en Westeurope- 3§ landen in de zomer van 1988 twee jabcmande ruimtevaartuigen naar Mars ^iren. Het dagblad Sovjetskaja Rossija %ldde gisteren dat de sondes in januari iB9 gedetailleerde televisiebeelden en idere informatie naar de aarde zullen iren. Naast de Oosteuropese bondge- en van de Sovjet-Unie zullen ook ttenrijk, Frankrijk, West-Duitsland, eden en de Europese ruimtevaartor- isatie ESA in het project samenwer- i. Het dagblad zei dat de reis naar i®rs slechts 200 dagen zal duren. De tides zullen onderzoek verrichten ^r het Marsoppervlak, de atmosfeer, Aosfeer en het magnetische veld. Bankier krijgt levenslang voor „dure hobby" PEKING Wu Yuanli, een bankier uit noordoost-China, heeft levenslang gekregen voor verduistering van fondsen die hij gebruikte om een dure hob by te bekostigen: hij hamsterde de kostbare junzilan, een orchi- dee-achtige bloem, zo heeft Chi na Daily gisteren gemeld. In to taal verduisterde de districtsdi recteur van de Changchun boe renleenbank in de provincie Ji- lin 345.000 yuan 270.000) om de steeds duurder wordende junzilan van de gemeentetuinen op te kopen. Achttien jaar later RODEZ Achttien jaar na datum heeft een inwoner van het Zuidfranse Montauban een tas met geld en papieren, waaronder officiële voor een huwelijk, teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar. De man had de op straat gevonden tas op de achterbank van zijn auto gelegd om haar bij de rijks wacht in te leveren. De tas schoof tijdens de rit echter tus sen bank en leuning en werd vergeten. Hij kwam nu pas te voorschijn, bij de sloop van de wagen. Bij zijn verontschuldi ging voegde de man een scha deloosstelling: vierhonderd frank rente en 200 frank smartegeld. RUIMTESONDE MOET STUKJES KOMEET HALEN NEW YORK De Europese ruimtevaartorgani satie ESA wil vierhonderd miljoen dollar be schikbaar stellen voor een speciale missie, waar bij een ruimtevaartuig op een komeet moet lan den en daarna bijna veertien kilo materiaal van de komeet terug moet brengen naar de aarde. De lancering van de sonde zal overigens niet eerder plaatsvinden dan in 1995. Slechts een keer eer der is er buitenaards materiaal naar de aarde te- komeet komen zouden echter op een veel grote re afstand worden opgepakt en wel op 560 tot 885 miljoen kilometer van de aarde. Door de missie zouden wetenschappers een kijk krijgen op onvervalste en onaangeroerde interstellaire materie, die gezamenlijk met allerlei gassen zo'n 4,5 miljard jaar geleden de oorsprong is geweest van de planeten. Soedanese regering verbiedt luchtbrug naar hongergebied KHARTOEM De regering van Soedan heeft om veiligheidsredenen een luchtbrug met voedselhulp naar het door honger getroffen zuiden van het land verboden. De luchtbrug had komend weekeinde moeten beginnen. Eerder was door de hulpverlenen de organisaties meegedeeld dat het Zuidsoedanese bevrijdingsleger SPLA een vrije doortocht had be loofd voor de hulpvluchten. De hulpvluchten wer den vorige maand opgeschort nadat rebellen een pas sagierstoestel van de Soedanese luchtvaartmaat schappij hadden neergeschoten. De luchtbrug, met de codenaam „Operatie regen boog", wordt gesteund door de Verenigde Naties, Ne derland, Canada, UNICEF en het Wereldvoedselpro- gram. Voor de operatie is een milioen dollar beschik baar gesteld. Nederland heeft 200.000 dollar toege zegd. Naar schatting twee miljoen mensen in Zuid- Soedan zijn door de hongersnood getroffen. ILO: 200 miljoen werkende kinderen GENEVE Kinderarbeid is waarschijnlijk meer verbreid dan algemeen wordt aange nomen. Volgens de Internationale Vak- bonds Organisatie (ILO) moet het aantal werkende kinderen jonger dan vijftien jaar geschat worden op circa tweehonderd mil joen. Kinderarbeid is goedkoop en je kunt kinderen inzetten op gevaarlijke werkplaat sen, aldus de ILO. Enkele jaren geleden werd het aantal werkende kinderen nog ge schat op vijftig miljoen. Veel kinderen in arme landen werken in gevaarlijke bedrijfs takken, zoals de mijnbouw en vuurwerkfa brieken. Anderen worden als goedkope ar beidskrachten ingezet in met pesticiden ver vuilde velden, smerige werkplaatsen, dienstverlening en de straathandel. ,podkreet jgend op de motorkap van haar auto roept een vrouw vertwijfeld om hulp. Het drama speelde ih af op het parkeerterrein van een supermarkt in het Amerikaanse Kansas City. De hevige regen n de voorbije dagen heeft in de staten Kansas en Missouri rivieren buiten hun oevers doen tre- n. Het water, dat woest door de straten van Kansas City stroomde, heeft grote schade aange- MOSKOU De Sovjet- Unie heeft gisteren een uit negen punten samen gesteld programma gepu bliceerd dat de veiligheid van kernenergie op inter nationale basis moet ver beteren. Het programma omvat voorstellen voor het snel uitwisselen van informatie over nucleaire ongeluk ken, het samen ontwikke len van nieuwe reactoren en maatregelen ter voor koming van nucleair ter rorisme, zo meldde het persbureau Tass. De publikatie valt samen met een bijeenkomst van de Inter nationale Organisatie voor Atoomenergie (IAEA) in We nen, waar ministers van de lidstaten van de IAEA deze week bijeen zijn om van ge dachten te wisselen over de veiligheid van kerncentrales. Het programma omvat de vol gende voorstellen: 1) Een noodsysteem voor nu cleaire ongelukken wanneer er gevaar bestaat dat vrijgeko men straling internationale grenzen passeert; 2) Een soepel mechanisme om bijstand te verlenen aan lan den die niet in staat zijn zelf aan de gevolgen van nucleaire ongelukken het hoofd te bie den; 3) Aanbevelingen van de IAEA gebruiken als basis voor de nucleaire activiteit van elk land. Daaronder zouden kun nen worden begrepen zaken als de plaats, het ontwerp, de bouw en het gebruik van kernreactors en het behande len van kernafval; 4) Uitwisseling van informatie na nucleaire ongelukken, met inbegrip van hun oorzaken, karakter en consequenties; 5) Een gezamenlijke ontwik keling van projecten voor de volgende generatie reactors, met inbegrip van beslissingen voor technische problemen als het verminderen van de ge voeligheid van reactorsyste men voor menselijke fouten; 6) Een systeem dat terroristi sche aanvallen op nucleaire installaties en diefstal van splijtstoffen belet; 7) Zo snel mogelijk een con ventie uitvoeren voor de fysie ke verdediging van nucleaire materialen. De Sovjet-Unie heeft deze conventie onderte kend en geratificeerd en zij roept alle andere staten op dit ook te doen; 8) Een internationaal wettelijk document inzake de verant woordelijkheid van landen voor materiele en morele scha de van nucleaire ongelukken wanneer hun gevolgen andere landen treffen; 9) De IAEA en andere inter nationale organisaties en insti tuten moeten een grotere rol kunnen vervullen bij het be handelen van nucleaire onge lukken. iJ\RIJSDe voormalige persberichten zou Capudji Capudji Abdallah tevergeefs Jrieks-orthodoxe patri- een gesprek hebben ge h"v'k"" -- i?ch van Jeruzalem, mgr. had met de veroordeelde jilarion Capudji, zou een terrorist Georges Ibrahim imiddelingspoging on- Abdallah. Arnemen om de proble- Abdallah is een van de drie Jn met het terrorisme in de"« frankrijk op te lossen, bomaanslagen in Parijs. Vol- olgens enkele Franse gens de Franse televisie zou hebben gevraagd een oproep te doen om een einde te ma ken aan de aanslagen. Capudji staat bekend als pro-Palestijns. Hij werd in 1974 in Israël ge vangen gezet omdat hij explo sieven zou hebben opgeslagen die bestemd waren voor de PLO. Een functionaris op het vlieg veld Orly heeft verklaard dat een van de broers van Abdal lah op 17 september aan boord is gestapt van de vlucht Parijs- Wenen. Het vliegtuig vertrok een paar uur nadat vijf men sen waren gedood bij een bom aanslag in een Parijse kleding winkel. Vermoed wordt dat Emile Ibrahim Abdallah via Wenen naar Cyprus is gevlo gen, vanwaar hij met een snel le boot naar Libanon is ge bracht. De dag na de bomaan slag verklaarde hij vanuit zijn ouderlijk huis dat hij het land nooit had verlaten. Bij razzia's heeft de Franse po litie gistermorgen vijf ver meende terroristen gearres teerd, zo hebben functionaris sen meegedeeld. KA RACISTISCHE OPMERKINGEN tt }KIO Premier Yasu- ro Nakasone van Japan, e door racistische op- erkingen verontwaardi ng in de Verenigde Sta- oi opwekte, heeft giste- jn tegengesproken dat m zich laatdunkend heeft ^gelaten over de intelli- intie van Amerikaanse inderheidsgroepen aar hij vindt wel dat in aanwezigheid de wruitgang in de VS te- ingehouden heeft. Ame- kaanse officiële kringen gpbben geen commentaar jgeven, maar er is wel storm van kritiek op stoken. 47\kasone zei later tegen Ja- inse verslaggevers: „Het was et mijn bedoeling aan ras- i^tdiscriminatie te doen of an- jpre landen te smaden". Hij ad maandag gezegd dat het ^ellectuele peil in Amerika doorsnee veel lager was dan Japan, omdat er zwarten, »rtoricanen en Mexicanen 1 pnen. pt bericht over de opmerking jroorzaakte algemene ver- I itwaardiging onder leiders van minderheidsgroepen in de Verenigde Staten. Leden van het Congres eisten dat Nakaso ne haar zou inslikken en ne gerleiders dreigden met een oproep tot het boycotten van Japanse produkten. Nakasone zei dat zijn opmer kingen door de Japanse pers uit hun verband waren gerukt, en dat hij alleen had verklaard dat de technische ontwikke ling in Japan een van de naar ras meest homogene sa menlevingen ter wereld vlotter was verlopen dan in de VS. „Wat ik zei was dat de VS grt>- te prestaties hadden geleverd wat het Apollo-ruimtepro- gramma en SDI betreft, maar dat er dingen zijn die de Ame rikanen niet hebben kunnen bereiken vanwege hun vele nationaliteiten. Daarentegen is het makkelijk in Japan omdat wij een homogene samenle ving vormen", aldus Nakaso ne. Politieke kringen in Tokio zei den dat Nakasone zich had la ten gaan. maar dat hij er op het thuisfront niet onder zou lijden, omdat hij onder woor den bracht wat de meeste Ja panners vinden, vooral nu na tionalistische gevoelens ster ker worden. Protest Een zwarte mijn werker in Zuid- Afrika wordt op de schouders geheven. Hij heeft een auto band om zijn nek, een symbo lisch protest te gen de „halsket- tingmoorden" op zwarte men sen in zwarte woonsteden. Duizenden zwar te mijnwerkers hebben gisteren tegen de onvei ligheid in Zuida- frikaanse mijnen geageerd. Vori ge week kwa men In een mijn 177 mensen om het leven. Van den Broek vraagt Chili om vrijlating van studenten NEW YORK Minister Van den Broek heeft vandaag in een gesprek met zijn Chileense ambtgenoot Del Valle aange drongen op de vrijlating van de vier studenten, die bijna twee weken geleden uit auto's van de Nederlandse ambassa de werden ontvoerd. i De vier zijn, althans de eerste dagen na hun arrestatie, vol gens familieleden die hen even mochten zien beestachtig gemarteld. Minister Del Valle heeft kort na het gebeurde zijn verontschuldigingen aangebo den voor de schending van de diplomatieke onschendbaar heid van de ambassade en het met vuurwapens bedreigen van de Nederlandse diplomaat. Hij zegde toen ook toe dat de vier zo spoedig mogelijk zou den worden vrijgelaten. „Dode" man gezien SYDNEY Een hof van ap pèl in de Australische staat Nieuw-Zuid-Wales heeft een vrouw vrijgesproken van moord op haar man. Negen ge tuigen zwoeren dat zij hem na de „moord" in het publiek hadden gezien tijdens een door de televisie uitgezon den en op band vastgelegde cricketwedstrijd tussen India en Australië. MaFgaret Burton hoeft dan weliswaar niet de rest van haar leven in de ge vangenis door te brengen, zij moet wel de acht jaar uitzitten wegens het beramen van een moord op haar man. Margaret Burton werd gearresteerd na geruchten, als zou zij haar man hebben vermoord. SEATTLE Een Amerikaan die zich „zwerver voor High- Tech" noemt, legt de laatste hand aan een fiets met op zon- ne-energie lopende computer systemen, cassettedeck, televi- sie-ontvangertje, elektronisch kompas en amateur-zend- en ontvanginstallatie. De 33-jari- ge Steve Roberts zei dat hij de „Winnebiko" bouwt „om al houden en die nieuwsgierigen mijn passies op bot te vieren", de snufjes uitlegt. „Ik krijg er Wanneer de fiets met 36 ver- soms genoeg van om uit een snellingen klaar is kan Ro- restaurant te komen en dan berts er rijdend op schrijven een dertigtal nieuwsgierigen en via een radio tekst mee uit- uitleg te moeten geven. De zenden. Er zit ook een stem- fiets legt dus zichzelf uit in synthesizer aan die mensen een paar minuten. Op het met snode plannen waar- beeldscherm staat zelfs wan- schuwt hun handen thuis te neer de volgende show plaats heeft", aldus Roberts. Het rij dend-schrijven gebeurt door middel van vier toetsen in de twee handvatten van het stuur. Met verschillende com binaties kan Robert alle let ters, tekens en getallen oproe pen die men op het toetsen bord van een schrijfmachine aantreft. MlDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL ihuis was de heer Opopol Istietof, de minister >"4n sportzaken van Barreberië en tevens volks- bmmissaris van lichamelijke opvoeding. Ook >°*i had een ochtendblad ontvangen en ook hij J ld daarin het artikeltje over Kareltje Knetter "Wezen. „Pofferdikskie!" grinnikte hij, en van U-ire geestdrift liet hij een aantal van die fijne vtrreberische kokalodka-boertjes over zijn dik- tong naar buiten rollen. „Pofferdikskie!" her- d aaide hij. „Isse die Kareltje Knettert al een reu- boksert, schaatsert en gewichtheffert! Enne 1 fbu lees ik isse hij óók nog een groot voetbal aart! De ontdekking van de eeuw enne de sensa- •rife van het seizoen! Haha, ikke ga natuurlijk o&ndag kijkie doen. Enne asse kan, ikke pik t4m op om mee te neem naar onoverwinnelijke dlfirreberië. Ikke zal ze daar vast meedeel dat uike de alder-alder-alder-beste sportman van hfc wereld op die spoor ben!" - Om uitvoering te wfeven aan dit voornemen, begaf Opopol Istietof ^ch naar de duistere kelderspelonk, die zich asnder de vervallen villa uitstrekte. Toen bleek ook duidelijk wat voor een staatsgevaarlijk mannetje die Opopol eigenlijk was, want in die kelder had hij een zendapparaat opgesteld. - Hij zette de geheime zender in werking en sprak in de microfoon: „Istietof roept Humbuksk! Istietof roept Humbuksk! Hoort gij mij?" - Toen hij een maal contact had, vertelde hij alles van Kareltje Knetter en hij eindigde zijn boodschap met de woorden: „Istietof zal alles in het werk stellen om de betreffende atleet in handen te krij gen. Dat klonk dus allemaal onheilspellend genoeg. En op datzelfde ogenblik zat Ouwe Sy bil. alias mejuffrouw Sybila van Sorcieren. in een gemakkelijke houding bij haar radiotoestel. Ongeïnteresseerd luisterde ze naar het nieuws, doch plotseling spitste ze haar roze oortjes. Het nieuws ging nu namelijk over Kareltje Knet terHéél grappig," lachte Sybila. „Ik heb eer van mijn werk. Het baasje is dus reeds ontdekt door de een of andere voetbalronselaar. Maar hij zal niet veel plezier van zijn capaciteiten be leven, geloof ik. Ik denk, dat ik zondag ook maar eens ga kijken; (Van onze correspondent Roger Simons) LÓNDEN De conserva tieven en de socialisten in Engeland verkneukelen zich bij de gedachte, dat zich een scheuring zou kunnen voordoen in de Alliantie, die Labour en de partij van premier Thatcher bedreigt. Een breuk in de Alliantie is mogelijk omdat de libera le leden inzake defensie een andere weg hebben gekozen dan de SDP'ers. De liberalen maakten dit dui delijk op hun jaarcongres in Eastbourne. Tegen de zin van hun leider David Steel spra ken zij zich daar uit voor een zijdige stopzetting van de Brit se kernbewapening. Steel had net een pleidooi gehouden om het Britse kernwapenarsenaal nog een poosje te conserveren, totdat een betrouwbaar ontwa peningsakkoord kan worden afgesloten met de Sovjets. Op haar eigen congres van af gelopen week had de SDP on der Owens leiding gekozen voor een beperkt Europees kernwapenbeleid. Hij vindt dat Europa in de gegeven om standigheden een eigen nucle aire afschrikkingspolitiek moet kunnen voeren. Maar het liberale congres sprak zich met een meerder heid van 27 stemmen uit tegen het bezit van kernwapens. Voor partijleider Steel dit een vernederende en ontgooche lende ervaring. De uitslag gaf de geloofwaardigheid van de Alliantie een lelijke knauw. Want hoe kunnen de liberalen en SDP'ers samen een verkie zingscampagne voeren wan neer zij zelf van mening ver schillen inzake defensie? Conservatieve kranten merk ten gisteren schamper op. dat de SDP nu de partij was van defensie en de liberalen de partij van ontwapening. Het viel niet te ontkennen, dat de toekomst van de liberaal/soci aal-democratische Alliantie er niet bepaald rooskleurig meer uitzag. Partijleider Steel liet blijken, dat hij desnoods gebruik zou maken van zijn vetorecht. Al les wat in het liberale verkie zingsmanifest komt, is door hem goedgekeurd. Dat geldt ook voor defensie-aangelegen heden. David Steel heeft dus altijd het laatste woord. Hij wil in zijn slotrede morgen het vraagstuk opnieuw aanroeren. Misschien kan hij zijn tegen standers inzake kernwapens dan nog tot inkeer brengen en het imago van de Alliantie redden. MINISTER VAN DEN BROEK: (Van onze correspondent Jo Wijnen) NEW YORK Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft zich gisteren voor de algemene verga dering van de Verenigde Naties kritisch uitgelaten over het functioneren van deze organisatie. Hoewel hij de secretaris-generaal prees voor diens po gingen de structuur en de werkwijze van de Verenigde Naties te herzien, vond Van den Broek dat er in de or ganisatie een gebrek aan samenhang bestaat. „De buitenwereld wordt moe van retoriek, ideologische polarise ring en versleten procedures. Er is een tendens naar pragmatis me en een zakelijke benadering. Zonder zo'n benadering kun nen wij onze idealen niet verwezenlijken". „Verschillen in ideologie en cultuur vormen een deel van het bestaan. Polarisering en het elkaar verwijten maken zijn daar van niet het onvermijdelijke gevolg. Als wij niet in staat zijn tot een ernstige dialoog, is de toekomst van de Verenigde Naties in derdaad somber". „Wat nodig is zijn concrete resultaten door werkelijke onder handelingen. Wat wij moeten hebben is een echte consensus, niet de aanvaarding van holle frasen die fundamentele me ningsverschillen verhullen". Hij pleitte voor het gebruikmaken van VN-organisaties als de Veiligheidsraad en het internationale Hof van Justitie in Den Haag. „Het is jammer dat maar zo weinig VN-landen de jurisdic tie van het Hof erkennen. De hulp van het Hof moet vaker wor den ingeroepen". De VS zijn onlangs door het Hof veroordeeld in de kwestie met Nicaragua en hebben verklaard de uitspraken van het Hof niet meer te erkennen. De minister had veel goede woorden voor de afzonderlijke VN-organisaties. Een uitzondering maakte hij voor de Unesco. Als de culturele en onderwijskundige organisatie van de VN er niet in slaagt de veranderingen door te voeren die dit jaar zijn afgesproken, overweegt Nederland zich terug te trekken uit Unesco, aldus Van den Broek, die vooral voor wat betreft de wapenbeheersing positieve ontwikkelingen ziet. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5