met gastoestellen zitten gebeiteld ONGELUKKEN PRIJSWINNAARS Opmars chip niet meer tegen te houden - J lllli DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 Xanadu, het huis van de toekomst in Florida. WONINGBOUWER MOET INSPELEN OP VERANDERINGEN |t gevaar bestaat, dat it de winter in het voor dicht, iedereen weer op irenjacht gaat in huis. ik wordt er nog steeds ik geïnvesteerd in wo- Igisolatie. Het gevolg n zijn dat mensen verge- hun potdichte huizen Idoende te ventileren earover elders in deze age). En bovendien kan t zijn dat men na al het gegeven geld tenslotte zuinigt op het onder lid van gastoestellen. een onderzoek is ge- (ken dat onvoldoende fitilatie en verwaarlozing ofdoorzaken van onge- Iken met gastoestellen eel mensen zijn zich niet da- Ijks bewust van de gasap- jaten die ze in huis hebben. I men het over de verwar- jig heeft, praat men vaak ftr het hoger of lager zetten I de thermostaat en de gei- is een verborgen leveran- fr van een continue stroom pn water. Het zou u verba- t als u wist hoeveel mensen pe herfst hun gasbedrijf op- jlen met bijvoorbeeld de lag of er iemand kan komen I de centrale verwarming ft te steken. Waarmee ik lar wil aangeven dat gas stellen zich bevinden in een er van: automatisch werken, Dit kapot gaan en het eeuwi- leven". lA.C. Koelewijn is hoofd van afdeling gastoepassingen het VEG-Gasinstituut in leldoorn. Hij is blij met die ftzelfsprekendheid waarmee publiek de perfecte en •brtdurende bedrijfszeker- ^|d van gastoestellen han- irt. Maar hij is er tegelijker- I van overtuigd dat er nog el wat voorlichting door isinstituut en gasbedrijven iet worden gegeven voordat lere gasconsument voldoen- kennis heeft van de gast- Btellen waarmee hij of zij in |s omgaat. een onderzoek van het G-Gasinstituut is gebleken j het publiek in zijn bezuini- jgspogingen ook bezuinigt het onderhoud van gast steden. ,,Dat is niet verstan- j meent Koelewijn. •Igens zijn collega M.A.J.M. n Westen, hoofd public rela- ns van Vegin en VEG-Gasin- luut, is Nederland het veili- ie land ter wereld op het ge ld van gastoepassingen, on- nks een aansluitdichtheid Ï97 procent. Van Westen: t ons onderzoek is evenwel men vast te staan dat de inige ongelukken die er met 6 gebeuren, in hoofdzaak n toe te schrijven aan onvol- ende onderhoud en slechte >Jitilatie. Dat laatste aspect 'teft ook al te maken met de fcuinigingsrage die het pu- Éc in zijn greep heeft. Met e de bezuinigingen die hoopt te bereiken met ingisolatie. Het is bekend i dat bij het treffen van isolatie maatregelen, altijd wordt ge wezen op het puntje ventilatie. Maar het publiek gaat zeker in het koude jaargetijde geheel in de geest van de ministeriële denkbeelden op kierenjacht, met het gevolg dat de hele wo ning potdicht zit. Dat is met het oog op tal van factoren (rot door vochtigheid, onvoldoende ventilatie voor mens en dier èn voor gastoestellen) niet juist". Tegendeel Het is volgens de heren Koele wijn en Van Westen zeker niet de bedoeling de indruk te wek ken dat de onveiligheid rond om gastoestellen zou toene men. Van Westen: „Zeker niet, eerder het tegendeel. Want on danks dat het aantal gasaan- sluitingen de laatste dertig jaar is gestegen van 1,7 miljoen tot rond vijf miljoen, is het aantal ongevallen afgenomen. De laatste tien tot vijftien jaar is de ongevalssituatie vrijwel sta biel". In het bijzonder de omschake ling van het vroegere stadsgas dat giftig was, naar het huidige aardgas is van gunstige in vloed geweest op de daling van de ongevallen met gas en gastoestellen. Ondanks de toe passing van het niet giftige aardgas zijn er volgens Van Westen nog altijd mensen die in een neerslachtige bui den ken een eind aan hun leven te kunnen maken door hun hoofd in de oven van het gasfornuis te steken. Van Westen: „Die methode werkt niet meer. Wel kan op die manier gevaar voor een gasontploffing ontstaan". Hij maakt van de gelegenheid gebruik om nog maar weer eens te benadrukken dat ook andere vormen van „zelfwerk zaamheid" met gas en gast oestellen uit den boze zijn. „Ons streven zal er altijd op gericht blijven dat de consu ment werkzaamheden aan de gasinstallatie en aan de gast oestellen overlaat aan de er kende installateur en het gas bedrijf. Die werkwijze is name lijk een van de pijlers waarop het hoge veiligheidspercentage in ons land steunt". Ir. Koelewijn: „Er wordt over die zelfwerkzaamheid verschil lend gedacht. Zowel door de consument, als door de gasbe drijven. Er zijn namelijk ook wel gasbedrijven die de doe- het-zelver raad geven bij doe- het-zelfwerk aan de gasinstal latie, wanneer men er redelij kerwijze van overtuigd kan zijn dat de desbetreffende persoon de te verrichten werkzaamhe den met de vereiste zorgvul digheid zal uitvoeren. Maar al tijd zal het gasbedrijf na het gereedkomen van het werk, controleren of alles volgens de voorschriften is uitgevoerd. Niet om de consument te pes ten, maar uit veiligheidsover wegingen". Vrees Men is er bij het Gasinstituut indertijd bevreesd voor ge weest dat het ongevalspercen tage weer zou oplopen. Maar dat is niet gebeurd. Koelewijn: „Bij de overschakeling op aardgas is destijds het gehele apparatenbestand omge bouwd, vernieuwd of vervan gen en tegelijkertijd gecontro leerd. We hadden er eigenlijk op gerekend dat na een jaar of vijftien tot twintig het appara tenbestand zodanig zou zijn verouderd, dat de kans op on gelukken weer zou toenemen. Maar het publiek schijnt over het algemeen z'n zaakjes toch beter in de gaten te houden of te laten houden, dan wij in ons pessimisme hadden verwacht. Gelukkig maar". Hij ruimt en passant nog een misverstand met betrekking tot ontploffingen uit de weg: „Gas ontploft niet zo maar. Een ontploffing kan alleen plaats hebben als er een be paalde vermenging van gas met zuurstof optreedt. De grenzen van het ontploffings gevaar liggen globaal tussen vijf en zestien procent. Minder dan vijf procent gas levert geen ontploffingsgevaar op. Maar meer dan zestien procent ook niet". Ongevallen ontstaan boven dien dat is uit het onder zoek gebleken altijd uit een combinatie van oorzaken. Ver vuiling (slecht onderhoud) van de apparaten en onvoldoende ventilatie zijn daarbij de hoofd oorzaken. Hij illustreert dat met een voorbeeld: „Een in woonster van een bejaarden centrum vergat op een avond de warmwaterkraan van de geiser dicht te draaien. Het warme water bleef dus stro men en de geiser bleef bran den. In het huis had men uit overwegingen van zuinigheid een tijdklok op het mechani sche ventilatiesysteem gezet, waardoor de afzuiginstallatie 's nachts niet werkte. De gei ser was er een van het afvoer- loze type, zonder de beveiligin gen waarmee moderne geisers zijn uitgerust. In het betreffen de appartement ontstond op den duur een hoog koolmo- noxidegehalte, waardoor de bewoonster door vergiftiging om het leven kwam. Ook daar een combinatie van factoren die tot het ongeluk leidde". „Tegenwoordig zijn afvoerloze geisers zodanig beveiligd, dat bij een bepaald gehalte aan af- voergassen in de lucht, de waakvlambeveiliging de gast- oevoer afsluit. Het onderzoek naar nieuwe veiligheden is een van de activiteiten waarmee onze instituten voortdurend proberen de veiligheid van gastoepassingen te verhogen". Het onderhoud van gastoestel len is een zaak die per plaats anders geregeld kan zijn. Van Westen: „De verantwoordelijk heid voor het onderhoud ligt bij de gebruiker. Dat moet zo blijven. De uitvoering van het onderhoud is een zaak die op tal van manieren geregeld kan zijn. In principe is die taak voorbehouden aan het particu liere bedrijfsleven. Met andere woorden aan de erkende in stallateurs. In sommige plaat sen hebben die installateurs een gezamenlijke onderhouds dienst in het leven geroepen. In andere plaatsen is die taak door het gasbedrijf opgepakt. Alle varianten daartussen zijn ook mogelijk. Geen ongewen ste situatie volgens ons. Als de garantie er maar is dat het on derhoud op een verantwoorde manier plaats heeft en de con sument de keus uit meer mo gelijkheden heeft. Vooralsnog geen aanleiding om van onze kant op uniforme en landelijke regelingen aan te dringen". Een mondeling gegeven „commando" kan binnen kort afdoende zijn om een te betreden ruimte van vol doende licht te voorzien. Naar een knopje hoeft niet meer te worden gezocht. Ook de beeldkrant en beeldtelefoon worden bin nen enkele jaren realiseer baar. De woningbouwer en ook de woningbezitter zul len zich moeten bezinnen op de aanpassingen die voor de deur staan en er bijtijds op inspelen. Moderne mechanica maakt thans al veel meer mogelijk dan in de winkel te koop is. Sommige uitvindingen zijn aanzienlijk minder futuristisch dan zij er op het eerste gezicht uitzien. De prijs die voor de nieuwe ontwikkelingen moet worden betaald is echter vaak een struikelblok. Het was een van de onderwer pen van een onlangs in Sche- veningen gehouden symposi um met de intrigerende titel „Van baksteen naar chip". De opzet van het symposium was ideeën in de week te leggen, die mogelijk kunnen leiden tot het bewandelen van nieuwe wegen. De chip stond daarbij centraal, niet als baksteen maar als hulpmiddel in de bouw. De heer C. Boom, directeur van een technische groothan delmaatschappij en mede-or ganisator van het symposium, verklaarde daar dat we er met z'n allen tot nu toe alleen maar mee bezig zijn geweest om goedkoper te bouwen door minder en slechtere voorzie ningen. Volume was belangrij ker dan kwaliteit. Nieuwe initia tieven waren doorgaans alleen maar vernuftige probeersels om nog meer kosten te bespa ren. Op echte vernieuwingen is volgens Boom erg lang uiterst conservatief gereageerd. „Door de grote vraag raakte men de huizen toch wel kwijt, ondanks de achtergebleven voorzieningen. Daar moet in de toekomst verandering in ko men". Verheugd constateerde hij dan ook dat de micro-elek- tronica nu eindelijk zijn intrede doet. „De toepassingen zijn schuchter, maar de opmars is niet tegen te houden, zeker in de installatiewereld niet". Vooral voor de toepassing van de chip in meet- en regelappa- ratuur van de cv-installatie ziet Boom grote mogelijkheden. In woningen kan op die manier nog veel energieverspilling worden voorkomen. Het optimisme van Boom werd ondersteund door het betoog van Chriet Titulaer die een be schrijving gaf van Xanadu, het gecomputeriseerde huis van de toekomst. Het huis is te vinden in Florida in de buurt van de Disneyparken en in dezelfde streek als Cape Canaveral. Die combinatie is niet toevallig: de Disneyparken werden door ex- NASA ingenieurs gebouwd en de ruimtetechnologie wordt ook volop toegepast in Xana du. Volgens Titulaer zal het huis van de toekomst hoe dan ook, een knooppunt van telecom municatie zijn. Vooral in Japan is dat al duidelijk zichtbaar. Telecommunicatie is een tref woord, niet alleen voor het huis van morgen, maar voor de hele wereld van morgen, aldus Titulaer. Teletekst en viditel, glasvezel en satelliet en het ei gen werkstation in huis, de huiscomputer, gaan volgens hem een belangrijke stempel drukken op de toekomst. Als voorbeeld noemde Titulaer het Divac-experiment. waarin wordt getoond wat er kan ge beuren als alle Nederlandse woningen via glasvezels met elkaar worden verbonden. Op die manier zullen de beeld krant en beeldtelefoon binnen enkele jaren op grote schaal realiseerbaar worden. Ook op energiegebied staan volgens Titulaer de nodige ver anderingen voor de deur. Xa nadu is opgezet als een self supporting huis. Niet alleen door toepassing van de zonne- energie, maar vooral door de vorm, de keuze van het materi aal, de constructie en de isola tie. Vooral de ruimtevaart waar extreem zuinig wordt omge sprongen met energie levert veel nieuwe impulsen. Als belangrijke ontwikkeling ziet Titulaer ook de mogelijk heid verschillende systemen in huis zoals energie, licht, huishoudelijke apparaten en beveiliging te combineren tot één zenuwstelstel. Dit net werk zou moeten leiden tot een soort kunstmatige intelli gentie voor de woning. In de praktijk betekent dit dat alle apparatuur in huis, bijvoor beeld via de telefoonlijn, cen traal kan worden bediend. Een telefoontje naar huis kan dan voldoende zijn om de centrale verwarming bijtijds in te scha kelen. Futuristisch maar min der ver weg dan doorgaans wordt gedacht. geen topograaf is eft zich niet te schamen hij nog nooit van Bene- Leeuwen heeft ge- ord. Het kennisnemen het bestaan van een rgelijk bescheiden dorp it meestal op puur toe val. Heeft dat toeval een maal plaatsgevonden en een uur later loop je ie- mand uit Bóven Leeuwen tegen het lijf, dan geeft dat extra voeding aan het ge loof in mysterieuze mach ten. Gelukkig is het dank zij een onafhankelijke jury ook puur toeval geweest dat de Meubel- stijlprijs 1986 van de Vereni ging van Vakbeurs Meubelen (VVM) en de Jaarbeurs Utrecht deze maand werd toegekend aan Theo Salet uit Beneden Leeuwen, terwijl de voorzitter - sze 2Vt zitsbank met de stof Dublin is een fraai voorbeeld van de wijze waarop Spakman uit fezep de klassieke meubelstijl eigentijds maakt. Om die reden kende het vakblad Mobilia Sze maand de Innovatie-prijs toe aan Spakman Co. van de VVM, Jos van Os, een bedrijfje heeft in Boven Leeu wen. Beiden zijn zowel be drijfsmatig als persoonlijk el- kaars tegenpolen. Bij Van Gel der Van Os is zo'n tachtig man aan het werk. Theo Salet (30) runt alleen met zijn drie jaar jongere broer Chris het bedrijfje Kreos Meubelen. Kre- os werd in 1982 opgericht, maar Theo stoeit al sinds 1978 met prototypes. Het ontwerpen van prototypes vooral voor fabrikanten en het zelf ma ken van meubelen in zeer klei ne series komt alleen uit de vier broederlijke handen. Beide Benedenleeuwers zijn op een bijna oerdegelijke manier ver stoken van enige vorm van kapsones. Eigenlijk zouden ze met een goede campagne moeten inspelen op het winnen van de nationale Stijlprijs voor hun secretaire in blank eiken en gelakte panelen. Maar zo vernieuwend als Theo en Chris Salet in hun ontwerpen zijn, zo ouderwets onslagvaardig is hun promotionele strijdplan. Deze houdt eigenlijk niet meer in dan afwachten of een fabri kant hun meubel(en) in grote serie wil produceren. Een handjevol kunnen ze zelf nog wel in elkaar timmeren. Ge brek aan opdrachten zullen de gebroeders Salet wel niet heb ben. De traditie wil nu eenmaal dat prijswinnaars voortaan „gebeiteld" zitten. Innovatieprijs Op de internationale meubel beurs in Utrecht werden ook Met deze chaise longue met draaibaar ruggedeelte won Annelies de Leede (overigens niet de dame op deze foto) onlangs de Prijs voor Jonge Ontwerpers van de VVM en de Jaarbeurs Utrecht. twee prijzen toegekend door het vakblad Mobilia. De Inno vatieprijs voor het moderne meubel ging naar Pastoe te Utrecht, voor het hele assorti ment van Nederlandse ontwer- naam is gemaakt. De directie voert een gedurfd en conse quent beleid. Ook voor het klassiek/eiken meubel was een Innovatieprijs beschikbaar ge steld. De jury kende deze toe aan Spakman Co te Wezep (bij Zwolle) omdat deze het klassieke zitmeubel door de keuze van de stoffen met non- figuratieve kleurendessins en de aanpassing van de modelle- heeft gebracht. Het eikehout is hier nog amper zichtbaar. Di recteur Spijkman zet zijn eigen smaak en ideeën om in zijn produkten. Op de meubel beurs verkocht hij tussen 7 en 10 september ook opvallend veel van zijn „moderne" klas sieke banken aan detailhande laars die eigenlijk alleen mo derne interieurs verkopen. Vooral bij personen vanaf 35 jaar is de combinatie van klas siek en modern zeer geliefd. De heer Spijkman zei te over wegen nog verder in die mo derne richting door te gaan. En Annelies de Leede tenslotte won met een chaise longue, waarvan het ruggedeelte draai baar is, onlangs de Prijs voor Jonge Ontwerpers van de VVM en de Jaarbeurs Utrecht.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 29